Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
τραμού
είσαι όπως λες 55 χρονών και χρόνια στο κουρμπέτι
και δεν σε κόβω για ηλίθιο
οπότε δεν θες απλά να καταλάβεις ή να παραδεχτείς κάποια πράγματα.

σαφώς και υπάρχουνε προβλήματα που δημιουργούνται λόγο σκατονοοτροπίας του λαού.
σαφώς και υπάρχουνε λύσεις που μπορούν να δοθούν (δομικές) που θα λύσουνε τα προβλήματα
σαφώς και φταίει και ο μαλάκας ο λαός που έχει μάθει να κάνει λαμογιές

αλλά αυτό είναι η μισή αλήθεια (ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ)
1.σε πάρα πολλά κράτη συμβαίνει το ίδιο - ακόμα και σε "αναπτυγμένα", όπως η Ιταλία, η Ισπανία που είναι βιομηχανοποιημένες χώρες αλλά και σε άλλες, όπως η Γερμανία παίζονται πολλά παιχνίδια παρασκηνιακά από διαφθορά, απλά δεν βγαίνει προς τα έξω γιατί το γενικό κλόμα είναι νομιμόφρονο.
2.Ο όχλος ακολουθεί το ρεύμα. Ο πολύς κόσμος έχει την τάση λοιπόν να ακολουθεί μία κατεύθυνση που του την επιβάλλουνε με έμμεσους τρόπους ώστε να μην το αντιλαμβάνεται. Προφανώς και φταίει που δεν το καταλαβαίνει, αλλά δεν μπορεί να λες πως φταίει το μουλάρι που ο οδηγός το πάει στον γκρεμό και αυτό δεν σταματά μόνο του.

Και τέλος πάντων, τα περισσότερα από αυτά που λες σαν λυσεις δομικές είναι σωστά (αναφέρομαι σε παλιότερα ποστ σου που έβαζες ένα κατεβατό από άμεσες ενέργειες που πρέπει να γίνουνε)
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΣ είναι ποιος από αυτούς τους κιαρατάδες θα το κάνει αυτό. Όλοι βλέπουνε τα προβλήματα. Όλοι βλέπουνε το ποιες είναι οι λύσεις για να γίνει το κράτος πιο λειτουργικό και δημιουργικό. ΠΟΙΟΣ ΠΟΥΣΤΗΣ από αυτούς που είναι στην πολιτική ζωή θα το κάνει αυτό;

Έπειτα κάνεις και ένα άλλο λάθος (μπορώ να χρησιμοποιήσω και χειρότερη έκφραση): κομπάζεις για το τι κατάφερες εσύ και το παίζεις εκ του ασφαλούς προς ανθρώπους που δεν έχουνε τη δική σου άνεση, για την ακρίβεια προς ανθρώπους που μπορεί να τα έχουνε χάσει και όλα σε αυτήν την κρίση.

Κάνεις το ίδιο που έκανε και ο αξιομνημόνευτος μπρούκλης trustworth. Οπότε δεν είναι να απορείς γιατί σε βρίζουνε όλοι.
έχε επίσης κάτι τελευταίο υπόψην σου
πως όσο κουμάντο και να έχεις κάνει πάντα διατρέχεις κίνδυνο
Στην ίδια εταιρία που ανέφερα πριν από λίγες σελίδες ο οικ. διευθυντής έπαιρνε μισθό 5,300 το μήνα
του ανακοινώθηκε πως θα παίρνει από δω και τούδε 2,400 (αντίσοιχες μειώσεις σε μικρότερο βαθμό και στους υπόλοιπους - και κάποιες απολύσεις). Το 2,400 δεν είναι λίγος μισθός. Όμως αλλάζει άρδην η ζωή σου. Και δεν ξέρεις αν το επόμενο βήμα είνια ακόμα χειρότερο.

Οπότε καλό είναι να κατέβεις από το καλάμι. Ούτε ο μοναδικός που έχει πετύχει είσαι ούτε αυτός που έχει την καθολική γνώση και για τα πάντα τη λύση είσαι.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
η μέγιστη διαφορά είναι ότι αν χρειαστεί ο γιατρός μπορεί ευκολα να μαθει να κάνει τον αμμοβολιστή... μπορεί να ζοριστεί, μπορεί να κουραστεί αλλά σύντομα θα ξέρει..

ο αμμοβολιστής όμως ΔΕΝ μπορεί να γίνει γιατρός...
επιλογες ειναι φιλε μου αυτες......

Ποιος μορφωμενος παει να ρισκαρει την ζωη του για λιγα φραγκα παραπανω ?
Εκει πανε οσοι δεν εχουν πολλες επιλογες και χρειαζονται καποια χρηματα

Ασε που εχει περιεργα ωραρια ειδικα τα βραδια οπου ειναι ακρως επικινδυνο το επαγγελμα αυτο
Μου εχει πει πολλα φιλαρακι που εργαστηκε ενα μεγαλο διαστημα εκει σε ναυπηγεια ελευσινας νομιζω....
Συνεχεια με τραυματα ηταν ....
 

soisix

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2009
Μηνύματα
2.399
Like
0
Πόντοι
16
:think: :think: :think: :think: :think: :think:

δεν χρειάζεται γιατρό ο αμμοβολιστής??? στον παπά τον πας κατευθείαν εσύ??
καταλαβαινω οτι εισαι λιγο ασχετος με το αντικειμενο,λογικο...λοιπον,ελαχιστο ποσοστο αυτων των ανθρωπων φθανουν σε συνταξιμη ηλικια,πυρυτιαση,καρκινος του πνευμονα και πνευμονοπαθειες κανουν θραυση στο συγκεκριμενο επαγγελμα οτι μετρα ασφαλειας και να παρεις,ριξε μια ματια στο μ.ο. ηλικιας -20+χρονια σε σχεση με το γενικο πληθυσμο...δεν ειναι τυχαιο οτι εργασιες αμμοβολης δεν γινονται πρωινες ωρες,αλλα απο το μεσημερι και μετα οταν σχολασει το μεγαλυτερο μερος του προσωπικου,δεν ειναι τυχαιο οτι οι χωματερες-ουτε αυτες!!!-δεν δεχονται πια το προιον αμμοβολης,αλλα αυτο "αποθηκευεται" ή "μεταφερεται" κατω απο συνθηκες εχεμυθειας...
καταλαβες σουπερβυζορα...δεν πατανε ολοι κουμπακια για λογαριασμους και μας το παιζουν και δουλευταραδες στο bou.com
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Επιτρεψτε μου να αναφερω οτι το επαγγελμα του αμμοβολιστη ειναι επικινδυνο
Και εχουν γινει πολλα ατυχηματα, ιδιως στις σκαλωσιες ενω οι τραυματισμοι δεν εκκλειπουν

Ο γιατρος θα καθισει στην πολυθρονα του και δεν θα διακινδυνεψει την ζωη του σε αντιθεση με τον αμμοβολιστη

Δεν ειναι ολα θεμα θεσης και χρηματος αλλα τι ρισκα παιρνεις σε αναλογια με την μορφωση
επιτρέψτε μου να σας αναφέρω πως και ο γιατρός κινδυνεύει όταν κάνει μια εξέταση ή μια εγχείριση από το οποιοδήποτε νόσημα κουβαλάει ο άλλος. Και επίσης επιτρέψτε μου να σας αναφέρω πως ο γιατρός στη δουλειά του παίρνει μια απόφαση που διακινδινεύει τη ζωή σου, ενώ ο αμμοβολιστής κάνει μια εργασία που δεν διακινδινεύει τη ζωή κανενός.

το χρηματικό αντίτιμο της κάθε εργασίας δεν διαμορφώνεται από ένα μόνο παράγοντα, αλλά από πολλούς και σε αρκετές περιπτώσεις διαφορετικούς ανά περίσταση και επάγγελμα.
ένας κακός μηχανικός θα φτιάξει ένα σπίτι που θα πέσει σε 3 χρόνια σαν χάρτινο ή θα σου έχει τρομερές ζημιές.

Συγκρίνετε επαγγέλματα άσχετα.
 

Επισκέπτης
καλα τα ειπες αλλα μεχρι το σημειο με τους αλλοδαπους.Αν καταλαβες φασκεις και αντιφασκεις.Στο πρωτο κομματι ειπες οτι δεν εμεινε κανεις εργατης στην ελλαδα γιατι οι γονιοι τα μμε κλπ κλπ μας εκαναν να μην "γινομαστε" πια εργατες και μετα οτι οι αλλοδαποι μας κλεψαν την δουλεια.Ποια? αφου δεν πηγαιναμε εργατες η αγροτες


Μαλλον εσυ δε με καταλαβες. Δεν ειπα οτι δεν εμειναν εργατες, αλλα οτι απαξιωθηκε η εργασια στην Ελλαδα. Οτι γεμισαν τα μυαλα των Ελληνων και των Ελληνιδων με τη σαπιλα του lifestyle και με σαπια ιδανικα. Βολεμα, γλυψιμο, ρουφιανια, ευκολος πλουτισμος, κοινωνικη καταξιωση που μετριετε σε ποσα κυβικα αμαξι εχεις, ποσα μετρα σκαφος, οικιακη βοηθο, επωνυμη μαρκα που φτιαχνεται σε καποια ασιατικη χωρα απο εργατες που δουλευουν για μια κουπα ρυζι και την πληρωνεις μισο μισθο γιατι αυτο φοραει και η ταδε....
Μας ειπαν οτι καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη, αλλα κανεις δεν ηθελε ο γιος του να ειναι σκουπιδιαρης, οικοδομος, αγροτης, ναυτικος. Ολοι επρεπε να γινουμε γιατροι, δικηγοροι, διαφημιστες ή δημοσιοι υπαλληλοι. Κι αν δεν τα καταφερναμε, πορτιεριδες, μπαρμαν, επιχειρηματιες και οι γυναικες, οσες ειναι εμφανισημες μοντελα και πουτανες του καθε αφεντικου.
Και κατι τελευταιο για τους αλλοδαπους γιατι πρεπει να την κανω.
Εχεις δουλεψει ποτε με ξενους ? Εχεις δει οτι αποκλειουν Ελληνες εργατες απο τα συνεργια τους ? Πληρωνε εσυ φορους σ΄ενα κρατος που σ΄εχει ξεπουλησει, αυτοι δεν πληρωνουν. Ενα κρατος και μια Ευρωπη που ξεφτυλισε την εργασια ξεπουλησε την ασφαλεια σου σε ριξε σ΄εναν ανισο ανταγωνισμο. Κι ελα μετα μιλισουμε για εργατικα δικαιωματα. Που καποιοι παλεψαν για αυτα, φυλακιστηκαν, κυνηγηθικαν για να ερθει ο αλλοδαπος και να ζηταει ψιχουλα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τραμού
είσαι όπως λες 55 χρονών και χρόνια στο κουρμπέτι
και δεν σε κόβω για ηλίθιο
οπότε δεν θες απλά να καταλάβεις ή να παραδεχτείς κάποια πράγματα.

σαφώς και υπάρχουνε προβλήματα που δημιουργούνται λόγο σκατονοοτροπίας του λαού.
σαφώς και υπάρχουνε λύσεις που μπορούν να δοθούν (δομικές) που θα λύσουνε τα προβλήματα
σαφώς και φταίει και ο μαλάκας ο λαός που έχει μάθει να κάνει λαμογιές

αλλά αυτό είναι η μισή αλήθεια (ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ)
1.σε πάρα πολλά κράτη συμβαίνει το ίδιο - ακόμα και σε "αναπτυγμένα", όπως η Ιταλία, η Ισπανία που είναι βιομηχανοποιημένες χώρες αλλά και σε άλλες, όπως η Γερμανία παίζονται πολλά παιχνίδια παρασκηνιακά από διαφθορά, απλά δεν βγαίνει προς τα έξω γιατί το γενικό κλόμα είναι νομιμόφρονο.
2.Ο όχλος ακολουθεί το ρεύμα. Ο πολύς κόσμος έχει την τάση λοιπόν να ακολουθεί μία κατεύθυνση που του την επιβάλλουνε με έμμεσους τρόπους ώστε να μην το αντιλαμβάνεται. Προφανώς και φταίει που δεν το καταλαβαίνει, αλλά δεν μπορεί να λες πως φταίει το μουλάρι που ο οδηγός το πάει στον γκρεμό και αυτό δεν σταματά μόνο του.

Και τέλος πάντων, τα περισσότερα από αυτά που λες σαν λυσεις δομικές είναι σωστά (αναφέρομαι σε παλιότερα ποστ σου που έβαζες ένα κατεβατό από άμεσες ενέργειες που πρέπει να γίνουνε)
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΣ είναι ποιος από αυτούς τους κιαρατάδες θα το κάνει αυτό. Όλοι βλέπουνε τα προβλήματα. Όλοι βλέπουνε το ποιες είναι οι λύσεις για να γίνει το κράτος πιο λειτουργικό και δημιουργικό. ΠΟΙΟΣ ΠΟΥΣΤΗΣ από αυτούς που είναι στην πολιτική ζωή θα το κάνει αυτό;

Έπειτα κάνεις και ένα άλλο λάθος (μπορώ να χρησιμοποιήσω και χειρότερη έκφραση): κομπάζεις για το τι κατάφερες εσύ και το παίζεις εκ του ασφαλούς προς ανθρώπους που δεν έχουνε τη δική σου άνεση, για την ακρίβεια προς ανθρώπους που μπορεί να τα έχουνε χάσει και όλα σε αυτήν την κρίση.

Κάνεις το ίδιο που έκανε και ο αξιομνημόνευτος μπρούκλης trustworth. Οπότε δεν είναι να απορείς γιατί σε βρίζουνε όλοι.
έχε επίσης κάτι τελευταίο υπόψην σου
πως όσο κουμάντο και να έχεις κάνει πάντα διατρέχεις κίνδυνο
Στην ίδια εταιρία που ανέφερα πριν από λίγες σελίδες ο οικ. διευθυντής έπαιρνε μισθό 5,300 το μήνα
του ανακοινώθηκε πως θα παίρνει από δω και τούδε 2,400 (αντίσοιχες μειώσεις σε μικρότερο βαθμό και στους υπόλοιπους - και κάποιες απολύσεις). Το 2,400 δεν είναι λίγος μισθός. Όμως αλλάζει άρδην η ζωή σου. Και δεν ξέρεις αν το επόμενο βήμα είνια ακόμα χειρότερο.

Οπότε καλό είναι να κατέβεις από το καλάμι. Ούτε ο μοναδικός που έχει πετύχει είσαι ούτε αυτός που έχει την καθολική γνώση και για τα πάντα τη λύση είσαι.

να σου πω ρε φίλε...

(1) δεν κομπάζω για τίποτε.. δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα επιτυχημένο (θα μπορούσα να είχα πετύχει πολύ περισσότερα στην ζωή μου).. και η ζωή μου έχει αλλάξει πολλές φορές (μερικές προς το χειρότερο, μερικές προς το καλύτερο) αλλά προσαρμόστηκα και το κυριώτερο δεν προσπάθησα να ρίξω τα λάθη μου σε άλλους...

φυσικά και το ξέρω ότι δεν υπάρχει σιγουριά σε αυτή την ζωή.. απλά προσπαθώ να αποφεύγω τις κακοτοπιές όσο μπορώ και να κάνω το κατά το δευνατόν καλύτερο κουμάντο σε αυτά που κερδίζω από την εργασία μου σκεφτόμενος πάντα το αύριο (με τα μελανότερα χρώματα του)..

(2) το ποιός πούστης θα τα κάνει αυτά που πρέπει είναι θέμα καθαρά προσωπικής θεώρησης... για μένα μπορεί να είναι ο Παπαδήμος, για κάποιον ο Σαμαράς για κάποιον ο Μπένι, για άλλον η λαική συνέλευση της πλατείας αγάμων... αυτό δεν ακυρώνει το τι πρέπει να γίνει για τα οποία θέλω αντίλογο...

(3) σαφώς διαφθορά υπάρχει παντού.. ακόμη και στην Γερμανία και την Ολλανδία.. το θέμα είναι το κατά πόσον και σε ποιό βαθμό η διαφθορά αυτή παίζει καταλυτικό ρόλο στην οικονομική πορεία του κάθε κράτους και το κυριώτερο το κατά πόσον η διαφθορά αυτή θεωρείται σαν νόιμιμη πρακτική ή όχι (όπως συμβαίνει για παράδειγμα στην Ελλάδα)

(4) κάποια στιγμή πρέπει να πάψουμε να είμαστε όχλος.. τα τελευταία χρόνια έχουμε από τα μεγαλύτερα ποσοστά αποφοίτων ΑΕΙ οι οποίοι μάλιστα κραυγάζουν ότι δεν βρίσκουν δουλεια (δικαίως) αλλά με την συμπεριφορά τους (σαν όχλος που ή χειρότερα σαν κοπάδι που ακολουθεί τον βοσκό στον γκρεμό) δείχνουν ότι ΔΕΝ αξίζουν να έχουν δουλειά...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
η μέγιστη διαφορά είναι ότι αν χρειαστεί ο γιατρός μπορεί ευκολα να μαθει να κάνει τον αμμοβολιστή... μπορεί να ζοριστεί, μπορεί να κουραστεί αλλά σύντομα θα ξέρει..

ο αμμοβολιστής όμως ΔΕΝ μπορεί να γίνει γιατρός...
καλά, ούτε αυτό το ξέρεις
απλά για να γίνει γιατρός πρέπει να περάσει αρκετά χρόνια στα θρανία πρώτα.
αν το θέλει όμως και ο αμμοβολιστής μπορεί να γίνει γιατρός.

άσε που για το 30% των περιπτώσεων δεν χρειάζεται ο γιατρός, ο καθένας κάνει το γιατρό μόνος του στο σπίτι.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
να σου πω ρε φίλε...

(1) δεν κομπάζω για τίποτε.. δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα επιτυχημένο (θα μπορούσα να είχα πετύχει πολύ περισσότερα στην ζωή μου).. και η ζωή μου έχει αλλάξει πολλές φορές (μερικές προς το χειρότερο, μερικές προς το καλύτερο) αλλά προσαρμόστηκα και το κυριώτερο δεν προσπάθησα να ρίξω τα λάθη μου σε άλλους...

φυσικά και το ξέρω ότι δεν υπάρχει σιγουριά σε αυτή την ζωή.. απλά προσπαθώ να αποφεύγω τις κακοτοπιές όσο μπορώ και να κάνω το κατά το δευνατόν καλύτερο κουμάντο σε αυτά που κερδίζω από την εργασία μου σκεφτόμενος πάντα το αύριο (με τα μελανότερα χρώματα του)..

(2) το ποιός πούστης θα τα κάνει αυτά που πρέπει είναι θέμα καθαρά προσωπικής θεώρησης... για μένα μπορεί να είναι ο Παπαδήμος, για κάποιον ο Σαμαράς για κάποιον ο Μπένι, για άλλον η λαική συνέλευση της πλατείας αγάμων... αυτό δεν ακυρώνει το τι πρέπει να γίνει για τα οποία θέλω αντίλογο...

(3) σαφώς διαφθορά υπάρχει παντού.. ακόμη και στην Γερμανία και την Ολλανδία.. το θέμα είναι το κατά πόσον και σε ποιό βαθμό η διαφθορά αυτή παίζει καταλυτικό ρόλο στην οικονομική πορεία του κάθε κράτους και το κυριώτερο το κατά πόσον η διαφθορά αυτή θεωρείται σαν νόιμιμη πρακτική ή όχι (όπως συμβαίνει για παράδειγμα στην Ελλάδα)

(4) κάποια στιγμή πρέπει να πάψουμε να είμαστε όχλος.. τα τελευταία χρόνια έχουμε από τα μεγαλύτερα ποσοστά αποφοίτων ΑΕΙ οι οποίοι μάλιστα κραυγάζουν ότι δεν βρίσκουν δουλεια (δικαίως) αλλά με την συμπεριφορά τους (σαν όχλος που ή χειρότερα σαν κοπάδι που ακολουθεί τον βοσκό στον γκρεμό) δείχνουν ότι ΔΕΝ αξίζουν να έχουν δουλειά...
από όλα αυτά που λες και στα οποία συμφωνώ, η άποψή μου είναι πως το πρόβλημα το βασικό είναι στο (2)
έχω ξαναπεί πως το μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ο κομματισμός. Άλλοη πολιτικοποίηση (να συμμετέχεις στα κοινά) και άλλο η κομματικοποίηση (να μετέχεις στα κομματικά)

έχω βαρεθεί να το λέω.
το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι πως ο κόσμος θεωρεί τα κόμματα ομάδα. Και τις εκλογές ποδοσφαιρκό αγώνα που παίζει η μπλε ομάδα με την πράσινη.
Σημασία έχει να νικήσει η ομάδα και στον πούτσο μας όλα τα άλλα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
από όλα αυτά που λες και στα οποία συμφωνώ, η άποψή μου είναι πως το πρόβλημα το βασικό είναι στο (2)
έχω ξαναπεί πως το μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ο κομματισμός. Άλλοη πολιτικοποίηση (να συμμετέχεις στα κοινά) και άλλο η κομματικοποίηση (να μετέχεις στα κομματικά)

έχω βαρεθεί να το λέω.
το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι πως ο κόσμος θεωρεί τα κόμματα ομάδα. Και τις εκλογές ποδοσφαιρκό αγώνα που παίζει η μπλε ομάδα με την πράσινη.
Σημασία έχει να νικήσει η ομάδα και στον πούτσο μας όλα τα άλλα.

συμφωνώ με το πρόβλημα όπως το εντοπίζεις... ανακύπτουν όμως από αυτό και ερωτήματα

γιατί δεν μπαίνει στην πολιτική νέο αίμα?
τι φταίει γιαυτό?

θα μου πείς φταίε το κλειστό του κυκλώματος, η προώθηση που γίνεται σε συγκεκριμένα πρόσωπα, ο αποκλεισμός κάποιων νέων από τα ΜΜΕ κλπ κλπ...

κατά την γνώμη μου τα παραπάνω μικρό πλέον ρόλο έχουν... ειδικά τώρα στην εποχή της πληροφορίας και του διαδικτύου..

το βασικό κατά την γνωμη μου πρόβλημα είναι ένα..

Κανένας σοβαρός άνθρωπος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ασχοληθεί με την πολιτική γιατί πολύ απλά ξέρει ότι θα έχει να κάνει με ΕΛΛΗΝΕΣ ..

και ειδικώτερα

(1) αν βγεί και πεί την αλήθεια κατάματα και το τι πρέπει να γίνει δεν θα βρεί στην κάλπη άλλη ψήφο πέρα από την δικιά του
(2) αν μιλήσει καθαρά στον έλληνα ψηφοφόρο και του πεί "δεν θα σε διορίσω ρε", "δεν θα σου δώσω αύξηση ρε", "θα πληρώσεις τον φόρο σου γιατί θα σε κλείσω φυλακή" θα τον πάρουν με τις πέτρες...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
συμφωνώ με το πρόβλημα όπως το εντοπίζεις... ανακύπτουν όμως από αυτό και ερωτήματα

γιατί δεν μπαίνει στην πολιτική νέο αίμα?
τι φταίει γιαυτό?

θα μου πείς φταίε το κλειστό του κυκλώματος, η προώθηση που γίνεται σε συγκεκριμένα πρόσωπα, ο αποκλεισμός κάποιων νέων από τα ΜΜΕ κλπ κλπ...

κατά την γνώμη μου τα παραπάνω μικρό πλέον ρόλο έχουν... ειδικά τώρα στην εποχή της πληροφορίας και του διαδικτύου..

το βασικό κατά την γνωμη μου πρόβλημα είναι ένα..

Κανένας σοβαρός άνθρωπος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ασχοληθεί με την πολιτική γιατί πολύ απλά ξέρει ότι θα έχει να κάνει με ΕΛΛΗΝΕΣ ..

και ειδικώτερα

(1) αν βγεί και πεί την αλήθεια κατάματα και το τι πρέπει να γίνει δεν θα βρεί στην κάλπη άλλη ψήφο πέρα από την δικιά του
(2) αν μιλήσει καθαρά στον έλληνα ψηφοφόρο και του πεί "δεν θα σε διορίσω ρε", "δεν θα σου δώσω αύξηση ρε", "θα πληρώσεις τον φόρο σου γιατί θα σε κλείσω φυλακή" θα τον πάρουν με τις πέτρες...
έχω διάφορες απαντήσεις να σου δώσω σε αυτό το ποστ σου
ανάλογα από το ποια σκοπιά το δει κανείς δηλαδή
συμφωνώ ως προς το σύστημα. αλλά τώρα έχουνε προκύψει νέα πρόσωπα: Καζάκηδες και λοιποί. Κάποια από αυτά μέσα από κομματικούς συνδυασμούς (Καμμένος, Δημαράς, Μάνος, κλπ), κάποιοι έξω από αυτούς. Και ενώ βλέπεις πως υπάρχουν πολλοί τρόποι πληροφόρησης, όλοι αυτοί είναι ελεγχόμενοι κατά το δοκούν.
Ας πούμε ο Καζάκης έχει εξαφανιστεί από την τηλεόραση πια (δεν λέω πως μου λείπει, απλά επισήμανση κάνω).

στο (2): αυτός που θα βγει πάνω ο "νέος" δεν θα πρέπει να ενδιαφέρεται για το ποιες ψήφους θα πάρει. Το θέμα είναι πως πρέπει να ακουστούν νέες θέσεις που να βάζουνε καρφίτσα στο σπυρί. Ας ακουστούνε (και από ανθρώπους που δείχνουνε από το βιογραφικό τους πως είναι αξιόλογοι και έχουνε πετύχει στη ζωή τους) και μετά θα δούμε τι θα κάνει ο λαός. Θα γίνει 1-2 -3 φορές, κάποια στιγμή θα βρει τρόπο να εκφραστεί η άποψη αυτή.

κατά τη γνώμη μου κανείς σοβαρός δεν έχει ασχοληθεί με την πολιτική γιατί απλά δεν τον αφήνει το σύστημα. Θα τον θάψει. Μόνο μέσα από κομματικούς συνδυασμούς θα άφηναν κάτι αλλά και πάλι φιμωμένο.

Δεν έχει να κάνει με τους Έλληνες όπως λες αλλά με το πώς είναι διαμορφωμένη η πολιτική σκηνή, αφού ελέγχονται τα πάντα από 3-4 κόμματα.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
ΔΞ/ΔΑ.. από ότι τον κόβω τον λαχεία δεν τον έχει επηρεάσει η κρίση..

Εννοείται.

Όπως λέει και κάποια ψυχή εδώ μέσα φέρνοντας ιστορικά παραδείγματα από τα μπαρμπούτια στην Κατοχή (από συγγενείς θα το ήξερε φαντάζομαι) ο τζόγος αυξάνει σε εποχές κρίσης.

Εεεε, αυτός θα ξέρει καλλίτερα.
 

Επισκέπτης
Το 90% απο το μπαμπα μας σπουδασαμε, γραφει ο αλλοςη. Και ειναι σωστο. Ειδατε ποτε καποιο γονιο να λεει στο παιδι του να γινει εργατης ? Ολοι θελουν τα παιδια τους επιστημονες ή στη χειροτερη των περιπτωσεων, βολεμενα σε καποια δημοσια υπηρεσια. Ειδατε καποιο lifestyle περιοδικο να εξυμνει ή να προτασει σαν παραδειγμα τον εργατη ? Οχι, μονο τραγουδιστες, αθλητες, μεγαλογιατρους, δικηγορους, εφοπλιστες και πουστηδες. Με αυτα τα προτυπα μεγαλωσαμε. Οι κοπελες στα χωρια μεγαλωσαν με το κεφαλι τους γεματο συμβουλες απο τη μανα και τη γιαγια, "να σπουδασεις κορη μου να φυγεις απο το χωριο να μη ζησεις σαν εμας". Κι αν δεν τα καταφερεις βρες τουλαχιστον εναν μορφωμενο ή βολεμενο να σε αποκαταστησει. Κι υστερα αναρωτιωμαστε γιατι ερημωσαν τα χωρια, γιατι δεν παραγει τιποτα αυτη η χωρα. Η εργασια ξεφτυλιστηκε, θεωρηθηκε "μειον" να εισαι εργατης ή αγροτης. Απο το σχολειο μας μαθαιναν πως πρεπει να σπουδασουμε, ακομα κι αν δεν μας αρεσε το διαβασμα επρεπε για να μη γινουμε σαν τους γονεις μας. Οικογενεια, σχολειο, ΜΜΕ εθεσαν τις βασεις για να ξεπουληθει η εργασια. Μετα αναλαβαν οι πολιτικοι, τα αφεντικα και οι εργατοπατερες. Οταν ο εργατης αποκτησε "δικαιωματα" ηρθε η σειρα των αλλοδαπων. Αυτοι, ο δουρειος ιππος των καπιταλιστων, εκλεψαν θεσεις εργασιας απο τους Ελληνες εργατες, ριξαν τα μεροκαματα και συμβαλαν στην ανασφαλεια και την απαξιωση του Ελληνα εργατη.
Και μετα.........ηρθε η κριση. Και οι Ελληνες τσακωνονται για το ποιος εφαγε τα περισοτερα και περιμενουν τον Αντωνακη να τους σωσει. Αλλα μεσ΄τη μαλακια τους αρχισαν να βλεπουν με αλλο ματι την εργασια. Αρχισε να χανετε και η γκλαμουρια των νεοπλουτων. Πολλοι σκεφτηκαν να επιστρεψουν στα χωρια τους, αλλοι παρακαλανε για ενα μεροκαματο. Καταλαβαμε οτι δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι Πετροι Κωστοπουλοι, ουτε Φουστανοι. Καποιοι πρεπει να μαζεψουν τα σκουπιδια και να σκαψουν. Αυτους οφειλει το κρατος να τους προστατευει και να τους πληρωνει ωστε να εχουν μια αξιοπρεπη ζωη αυτοι και οικογενειες τους.

ποστ ισάξιο με ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΝΕΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ (που ίσως θα ήταν το μόνο που θα μπορούσε να αλλάξει τη χώρα)

εύγε  :thumbsup:
 

Επισκέπτης
Μου θύμισες ένα ποστ που έκανα πριν καιρό στο capital:

"Συμφωνώ με όλους.
Όμως προπάντων πιστεύω ότι η κατάσταση στην Ελλάδα θα αλλάξει όταν στο forum του capital.gr θ αρχίσουν να υπερισχύουν σε συχνότητα εμφάνισης λέξεις όπως:

χωράφι, τσάπα, κασμάς, ποτιστικό, λεμόνια, κοπριά, τελάρο, αγελάδα, τρακτέρ, φράχτης, ήλιος, ροδάκινα, λίπασμα, βροχή, αυλάκι, σκουλήκι, κλάδεμα, μάζεμα, εργοστάσιο, κουβάλημα, όργωμα, χωματόδρομος, καλύβα, σκυλί, σκιάχτρο, σιτάρι,
βαμβάκι, κουβάς, διαλογή, αγροτικό,

ή και

μπετονιέρα, σίδερα, θεμέλια, τούβλα, τσιμέντα, μεροκάματο, αφεντικό, σανίδια, μυστρί, σκαρπέλο, ασβέστης, κεραμίδια, τενεκές, φτυάρι, σκάλα, σκυρόδεμα, σκεπάρνι, καρφιά, μπότες, λάσπη, σφυρί, αλφάδι,

όλα τ άλλα τα είπαμε, τα ξαναείπαμε, τα βαρεθήκαμε και τίποτα δε βγήκε..."
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ο τζόγος αυξάνει σε εποχές κρίσης.

Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ειναι ενας μυθος, που πρακτικως δεν υφισταται, διοτι σε περιοδους κρισης, ο καθενας κοιταει το αναγκαιο και σιγουρο προς διαβιωση...
και στην παρουσα κατασταση ο τζογος δεν οφελει κανεναν.

Οσο για το αν με αγγιξε η οχι η κριση ...
Αυτο δεν νομιζω να αφορα κανεναν, ουτε και πεφτει λογος σε κανεναν, αρα δεν υπαρχει λογος να δωσω και λογαριασμο σε κανεναν.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ειναι ενας μυθος, που πρακτικως δεν υφισταται, διοτι σε περιοδους κρισης, ο καθενας κοιταει το αναγκαιο και σιγουρο προς διαβιωση...
και στην παρουσα κατασταση ο τζογος δεν οφελει κανεναν.

Οσο για το αν με αγγιξε η οχι η κριση ...
Αυτο δεν νομιζω να αφορα κανεναν, ουτε και πεφτει λογος σε κανεναν, αρα δεν υπαρχει λογος να δωσω και λογαριασμο σε κανεναν.

σταρχιδια μας. ετσι και πεσεις κατω ξερος ουτε οι μυγες δε θα σε παρουν ειδηση
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
καταλαβαινω οτι εισαι λιγο ασχετος με το αντικειμενο,λογικο...λοιπον,ελαχιστο ποσοστο αυτων των ανθρωπων φθανουν σε συνταξιμη ηλικια,πυρυτιαση,καρκινος του πνευμονα και πνευμονοπαθειες κανουν θραυση στο συγκεκριμενο επαγγελμα οτι μετρα ασφαλειας και να παρεις,ριξε μια ματια στο μ.ο. ηλικιας -20+χρονια σε σχεση με το γενικο πληθυσμο...δεν ειναι τυχαιο οτι εργασιες αμμοβολης δεν γινονται πρωινες ωρες,αλλα απο το μεσημερι και μετα οταν σχολασει το μεγαλυτερο μερος του προσωπικου,δεν ειναι τυχαιο οτι οι χωματερες-ουτε αυτες!!!-δεν δεχονται πια το προιον αμμοβολης,αλλα αυτο "αποθηκευεται" ή "μεταφερεται" κατω απο συνθηκες εχεμυθειας...
καταλαβες σουπερβυζορα...δεν πατανε ολοι κουμπακια για λογαριασμους και μας το παιζουν και δουλευταραδες στο bou.com
λοιπόν στράκια επειδή βαρέθηκα να διαβάζω και να γράφω τα ιδια και τα ίδια στο θρεντ αυτό κάνω μια τελευταία καταγραφη αφου θεωρώ ότι το θρεντ έκλεισε καθώς το ερώτημα του θρεντ μετά το psi απαντήθηκε πλήρως.

η απάντηση είναι προφανής τελικά. Η Ελλάδα χρεοκόπησε για να μην χρεοκοπήσει η ΕΕ.

πρακτικά τα τελευταία 3 χρόνια συντελέστηκε η μεγαλύτερη ανακατανομή πλούτου στον προυπολογισμό του ελληνικού κράτους απο την κοινωνία, την παιδεία, την υγεία, την προστασία της εργασίας και την ανάπτυξη εις βάρος της αποπληρωμής των απεχθών και μη χρεών προηγουμένων δεκαετιών προς τα χρηματοπιστωτικά κέντρα ελεγχου των αγορών και των οικονομιών των αδύναμων κρατών.
Ας πούμε παρακολουθώ μια ανελέητα μαλακισμένη απέχθεια και αντίδραση του απλού μαλάκα στο θέμα των αποδοχών, δλδ το ψαλίδισμα του εισοδήματος το οποίο πρακτικά δεν αποτελεί παρά ελάχιστα μικρό πρόβλημα. Η αγορά αργά, ή γρήγορα θα αναπροσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Δλδ ο φούρναρης δε μπορεί πλέον να πουλάει το ψωμί στα .80 λεπτά και την τυρόπιττα στο 1.5 ευρώ. Το ψωμί αναγκαστικά για να μην πεταχθεί θα πάει στα 0.4 και η τυρόπιτα στα 0.75.
Το ζήτημα του απλόυ μαλάκα αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να είναι να φάει ζωντανούς τους νεοφλιλεύθερους βδελυγματικούς τύπους που υποστηρίζουν μνημόνια και τραπεζίτες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΑΦΟΝ στο όριο διαβίωσης και προστασίας την δημοσιας υγείας και παιδείας των κοινωνικά αδύναμων στρωμάτων της ελληνικής κοινωνίας.
Η Ελλάς ΔΕΝ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΤΑΙ επειδή μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις, αλλά εξαθλιώνεται επειδή καταργούνται δωρεάν παροχές υγείας, περίθαλψης και παιδείας σε όλο και μεγαλύτερα τμήματα της ελληνικής κοινωνίας.  

Δουλειά όλοι κάποια στιγμή θα βρίσκουν. Περίθλαλψη όμως και παιδεία θα μπορεί να έχει πλέον μόνο η ανώτερη και ανώτατη αστική τάξη, το οποίο πρακτικά θα σημαίνει ότι με τα μνημόνια και τις λοιπές καπιταλιστικές πουστιές που βιαίως εφαρμόστηκαν στην Ελλάδα, το ελληνικο ΑΕΠ θα έχει προτεραιότητα για πολές δεκαετίες στην αποπληρωμή των χρεων και όχι στην κοινωνική συντήρηση και προστασία.
Μικροσκοπικά ας πούμε δε θα ενδιαφέρει πλέον το ελληνικό κράτος εάν πεθαίνεις γιατί δεν έχεις πρόσβαση σε ακριβά δωρεάν φάρμακα και περίθαλψη ουτε και θα έχει προτεραιότητα να σε επαναφέρει υγιή δτον κοινωνικό ιστό.
Πρακτικά δλδ με όλα αυτά που συντελέστηκαν απο τα γνωστά βδελύγματα τα τελευταία 3 χρόνια το κράτος με ΝΟΜΟ αποφασίζει ότι δεν το συμφέρει να σε κρατήσει στη ζωή αλλά είναι προτιμότερο να σε αφήσει να ψοφίσεις αφού προτεραιότητα θα υπάρχει στην αποπληρωμή της Γκόλντμαν Σακς και της Ντοιτσε Μπάνκ.
Και όλα αυτά με την αμέριστη συμπαράσταση και την εκβιαστική εμμονή των ισχυρότερων κρατών της Ευρωπαικής Ενωσης.
Πρακτικα όπως ακριβώς οι Αμερικανοί αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες των ΗΠΑ εξαθλιώνοντας τη λατινική Αμερική, έτσι και οι Βορειοευρωπαίοι αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες τους εξαθλιώνοντας την Νότια Ευρώπη.
Η ερώτηση πλέον έχει απαντηθεί με τον πλέον αντιουμανιστικό και τριτοκοσμικό τρόπο.
Η Ευρώπη δεν ενώθηκε για να ζήσουν όλοι καλύτερα.
Η Ευρώπη ενώθηκε ώστε στο παγκόσμιο σύστημα που θα διαδεχθεί το καπιταλιστικό μοντέλο προ κρίσης να δώσει τη δυνατότητα στη Γαλλία ή τη Γερμανία για παράδειγμα να θυσιάσουν 10 Ελληνες για να σώσου 50 Γερμανούς, ή 5 Πορτογαλους για να θυσιάσουν 25 Γάλλους.

Φρονώ ότι σε 10 χρόνια το πολύ με αυτό τον ρυθμό και με αυτή την πολιτική τα γνωστά Γκέτο του Παρισιού λχ θα μετακινηθούν διασυνοριακά, πχ σε ολάκερες χώρες.

Αυτά.
Καλημέρα
και καλή τύχη.  
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
λοιπόν στράκια επειδή βαρέθηκα να διαβάζω και να γράφω τα ιδια και τα ίδια στο θρεντ αυτό κάνω μια τελευταία καταγραφη αφου θεωρώ ότι το θρεντ έκλεισε καθώς το ερώτημα του θρεντ μετά το psi απαντήθηκε πλήρως.

η απάντηση είναι προφανής τελικά. Η Ελλάδα χρεοκόπησε για να μην χρεοκοπήσει η ΕΕ.

πρακτικά τα τελευταία 3 χρόνια συντελέστηκε η μεγαλύτερη ανακατανομή πλούτου στον προυπολογισμό του ελληνικού κράτους απο την κοινωνία, την παιδεία, την υγεία, την προστασία της εργασίας και την ανάπτυξη εις βάρος της αποπληρωμής των απεχθών και μη χρεών προηγουμένων δεκαετιών προς τα χρηματοπιστωτικά κέντρα ελεγχου των αγορών και των οικονομιών των αδύναμων κρατών.
Ας πούμε παρακολουθώ μια ανελέητα μαλακισμένη απέχθεια και αντίδραση του απλού μαλάκα στο θέμα των αποδοχών, δλδ το ψαλίδισμα του εισοδήματος το οποίο πρακτικά δεν αποτελεί παρά ελάχιστα μικρό πρόβλημα. Η αγορά αργά, ή γρήγορα θα αναπροσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Δλδ ο φούρναρης δε μπορεί πλέον να πουλάει το ψωμί στα .80 λεπτά και την τυρόπιττα στο 1.5 ευρώ. Το ψωμί αναγκαστικά για να μην πεταχθεί θα πάει στα 0.4 και η τυρόπιτα στα 0.75.
Το ζήτημα του απλόυ μαλάκα αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να είναι να φάει ζωντανούς τους νεοφλιλεύθερους βδελυγματικούς τύπους που υποστηρίζουν μνημόνια και τραπεζίτες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΑΦΟΝ στο όριο διαβίωσης και προστασίας την δημοσιας υγείας και παιδείας των κοινωνικά αδύναμων στρωμάτων της ελληνικής κοινωνίας.
Η Ελλάς ΔΕΝ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΤΑΙ επειδή μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις, αλλά εξαθλιώνεται επειδή καταργούνται δωρεάν παροχές υγείας, περίθαλψης και παιδείας σε όλο και μεγαλύτερα τμήματα της ελληνικής κοινωνίας.  

Δουλειά όλοι κάποια στιγμή θα βρίσκουν. Περίθλαλψη όμως και παιδεία θα μπορεί να έχει πλέον μόνο η ανώτερη και ανώτατη αστική τάξη, το οποίο πρακτικά θα σημαίνει ότι με τα μνημόνια και τις λοιπές καπιταλιστικές πουστιές που βιαίως εφαρμόστηκαν στην Ελλάδα, το ελληνικο ΑΕΠ θα έχει προτεραιότητα για πολές δεκαετίες στην αποπληρωμή των χρεων και όχι στην κοινωνική συντήρηση και προστασία.
Μικροσκοπικά ας πούμε δε θα ενδιαφέρει πλέον το ελληνικό κράτος εάν πεθαίνεις γιατί δεν έχεις πρόσβαση σε ακριβά δωρεάν φάρμακα και περίθαλψη ουτε και θα έχει προτεραιότητα να σε επαναφέρει υγιή δτον κοινωνικό ιστό.
Πρακτικά δλδ με όλα αυτά που συντελέστηκαν απο τα γνωστά βδελύγματα τα τελευταία 3 χρόνια το κράτος με ΝΟΜΟ αποφασίζει ότι δεν το συμφέρει να σε κρατήσει στη ζωή αλλά είναι προτιμότερο να σε αφήσει να ψοφίσεις αφού προτεραιότητα θα υπάρχει στην αποπληρωμή της Γκόλντμαν Σακς και της Ντοιτσε Μπάνκ.
Και όλα αυτά με την αμέριστη συμπαράσταση και την εκβιαστική εμμονή των ισχυρότερων κρατών της Ευρωπαικής Ενωσης.
Πρακτικα όπως ακριβώς οι Αμερικανοί αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες των ΗΠΑ εξαθλιώνοντας τη λατινική Αμερική, έτσι και οι Βορειοευρωπαίοι αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες τους εξαθλιώνοντας την Νότια Ευρώπη.
Η ερώτηση πλέον έχει απαντηθεί με τον πλέον αντιουμανιστικό και τριτοκοσμικό τρόπο.
Η Ευρώπη δεν ενώθηκε για να ζήσουν όλοι καλύτερα.
Η Ευρώπη ενώθηκε ώστε στο παγκόσμιο σύστημα που θα διαδεχθεί το καπιταλιστικό μοντέλο προ κρίσης να δώσει τη δυνατότητα στη Γαλλία ή τη Γερμανία για παράδειγμα να θυσιάσουν 10 Ελληνες για να σώσου 50 Γερμανούς, ή 5 Πορτογαλους για να θυσιάσουν 25 Γάλλους.

Φρονώ ότι σε 10 χρόνια το πολύ με αυτό τον ρυθμό και με αυτή την πολιτική τα γνωστά Γκέτο του Παρισιού λχ θα μετακινηθούν διασυνοριακά, πχ σε ολάκερες χώρες.

Αυτά.
Καλημέρα
και καλή τύχη.  



:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
λοιπόν στράκια επειδή βαρέθηκα να διαβάζω και να γράφω τα ιδια και τα ίδια στο θρεντ αυτό κάνω μια τελευταία καταγραφη αφου θεωρώ ότι το θρεντ έκλεισε καθώς το ερώτημα του θρεντ μετά το psi απαντήθηκε πλήρως.

η απάντηση είναι προφανής τελικά. Η Ελλάδα χρεοκόπησε για να μην χρεοκοπήσει η ΕΕ.

πρακτικά τα τελευταία 3 χρόνια συντελέστηκε η μεγαλύτερη ανακατανομή πλούτου στον προυπολογισμό του ελληνικού κράτους απο την κοινωνία, την παιδεία, την υγεία, την προστασία της εργασίας και την ανάπτυξη εις βάρος της αποπληρωμής των απεχθών και μη χρεών προηγουμένων δεκαετιών προς τα χρηματοπιστωτικά κέντρα ελεγχου των αγορών και των οικονομιών των αδύναμων κρατών.
Ας πούμε παρακολουθώ μια ανελέητα μαλακισμένη απέχθεια και αντίδραση του απλού μαλάκα στο θέμα των αποδοχών, δλδ το ψαλίδισμα του εισοδήματος το οποίο πρακτικά δεν αποτελεί παρά ελάχιστα μικρό πρόβλημα. Η αγορά αργά, ή γρήγορα θα αναπροσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Δλδ ο φούρναρης δε μπορεί πλέον να πουλάει το ψωμί στα .80 λεπτά και την τυρόπιττα στο 1.5 ευρώ. Το ψωμί αναγκαστικά για να μην πεταχθεί θα πάει στα 0.4 και η τυρόπιτα στα 0.75.
Το ζήτημα του απλόυ μαλάκα αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να είναι να φάει ζωντανούς τους νεοφλιλεύθερους βδελυγματικούς τύπους που υποστηρίζουν μνημόνια και τραπεζίτες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΑΦΟΝ στο όριο διαβίωσης και προστασίας την δημοσιας υγείας και παιδείας των κοινωνικά αδύναμων στρωμάτων της ελληνικής κοινωνίας.
Η Ελλάς ΔΕΝ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΤΑΙ επειδή μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις, αλλά εξαθλιώνεται επειδή καταργούνται δωρεάν παροχές υγείας, περίθαλψης και παιδείας σε όλο και μεγαλύτερα τμήματα της ελληνικής κοινωνίας.  

Δουλειά όλοι κάποια στιγμή θα βρίσκουν. Περίθλαλψη όμως και παιδεία θα μπορεί να έχει πλέον μόνο η ανώτερη και ανώτατη αστική τάξη, το οποίο πρακτικά θα σημαίνει ότι με τα μνημόνια και τις λοιπές καπιταλιστικές πουστιές που βιαίως εφαρμόστηκαν στην Ελλάδα, το ελληνικο ΑΕΠ θα έχει προτεραιότητα για πολές δεκαετίες στην αποπληρωμή των χρεων και όχι στην κοινωνική συντήρηση και προστασία.
Μικροσκοπικά ας πούμε δε θα ενδιαφέρει πλέον το ελληνικό κράτος εάν πεθαίνεις γιατί δεν έχεις πρόσβαση σε ακριβά δωρεάν φάρμακα και περίθαλψη ουτε και θα έχει προτεραιότητα να σε επαναφέρει υγιή δτον κοινωνικό ιστό.
Πρακτικά δλδ με όλα αυτά που συντελέστηκαν απο τα γνωστά βδελύγματα τα τελευταία 3 χρόνια το κράτος με ΝΟΜΟ αποφασίζει ότι δεν το συμφέρει να σε κρατήσει στη ζωή αλλά είναι προτιμότερο να σε αφήσει να ψοφίσεις αφού προτεραιότητα θα υπάρχει στην αποπληρωμή της Γκόλντμαν Σακς και της Ντοιτσε Μπάνκ.
Και όλα αυτά με την αμέριστη συμπαράσταση και την εκβιαστική εμμονή των ισχυρότερων κρατών της Ευρωπαικής Ενωσης.
Πρακτικα όπως ακριβώς οι Αμερικανοί αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες των ΗΠΑ εξαθλιώνοντας τη λατινική Αμερική, έτσι και οι Βορειοευρωπαίοι αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες τους εξαθλιώνοντας την Νότια Ευρώπη.
Η ερώτηση πλέον έχει απαντηθεί με τον πλέον αντιουμανιστικό και τριτοκοσμικό τρόπο.
Η Ευρώπη δεν ενώθηκε για να ζήσουν όλοι καλύτερα.
Η Ευρώπη ενώθηκε ώστε στο παγκόσμιο σύστημα που θα διαδεχθεί το καπιταλιστικό μοντέλο προ κρίσης να δώσει τη δυνατότητα στη Γαλλία ή τη Γερμανία για παράδειγμα να θυσιάσουν 10 Ελληνες για να σώσου 50 Γερμανούς, ή 5 Πορτογαλους για να θυσιάσουν 25 Γάλλους.

Φρονώ ότι σε 10 χρόνια το πολύ με αυτό τον ρυθμό και με αυτή την πολιτική τα γνωστά Γκέτο του Παρισιού λχ θα μετακινηθούν διασυνοριακά, πχ σε ολάκερες χώρες.

Αυτά.
Καλημέρα
και καλή τύχη.  
ολοκληρος ο δυτικος κοσμος χρεωκοπησε (κυριως αμερικη και βρετανια  αλλα και ευρωπη)(εξαιρεση γερμανια και αλλες μικροτερες χωρες) οταν δε παραγεις τιποτα και το μονο που κανεις ειναι οι κεντρικες τραπεζες να "διμιουργουν" χρημα και πλουτο απ το μηδεν μεσω των δανειων "dept is money" (αφου δεν εχουν και το περιορισμο του κανονα του χρυσου απ το 1971) και ολο αυτο το χρημα να πηγαινει σε κινεζους και ινδους και βραζιλιανους που εχουν τα εργοστασια, και αραβες και ρωσους που εχουν τα πετρελαια κανονταν τους ισχυρους,  τοτε ειναι ολοφανερο οτι αυτο το μοντελο δε θα προχωρησει για πολυ! ο δυτικος κοσμος θα πλησιασει το μεσο επιπεδο ζωης των αναπτυσομενων χωρων, και οχι το αντιθετο! απο πισω ερχετε σιγα σιγα και η αφρικη που θα διπλασιασει τον πλυθησμο της σε 20-30 χρονια! ευρωπη και αμερικη και λογω υπογγενητικοτητας ειναι τελειωμενες ιστοριες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom