Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Επισκέπτης
Εννοείται.

Όπως λέει και κάποια ψυχή εδώ μέσα φέρνοντας ιστορικά παραδείγματα από τα μπαρμπούτια στην Κατοχή (από συγγενείς θα το ήξερε φαντάζομαι) ο τζόγος αυξάνει σε εποχές κρίσης.

Εεεε, αυτός θα ξέρει καλλίτερα.
Oχι,δεν το ηξερα απο συγγενεις αλλα απο γκαγκαρους κατοχικους,μακαριτες πλεον,το τι γινοταν στην Αθηνα μεταξυ '41-'44.

Οσο για τον τζογο στις σημερινες συνθηκες δεν αυξανεται ο τζιρος του γιατι,και σε αντιθεση με την Κατοχη,το χρημα σημερα ειναι ακριβο.

Μιλωντας συνολικα,μειωνεται.
 

kotobiftekos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2011
Μηνύματα
4.632
Like
4
Πόντοι
16
Oχι,δεν το ηξερα απο συγγενεις αλλα απο γκαγκαρους κατοχικους,μακαριτες πλεον,το τι γινοταν στην Αθηνα μεταξυ '41-'44.

Οσο για τον τζογο στις σημερινες συνθηκες δεν αυξανεται ο τζιρος του γιατι,και σε αντιθεση με την Κατοχη,το χρημα σημερα ειναι ακριβο.

Μιλωντας συνολικα,μειωνεται.
πιγενεσ δελτα???
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
λοιπόν στράκια επειδή βαρέθηκα να διαβάζω και να γράφω τα ιδια και τα ίδια στο θρεντ αυτό κάνω μια τελευταία καταγραφη αφου θεωρώ ότι το θρεντ έκλεισε καθώς το ερώτημα του θρεντ μετά το psi απαντήθηκε πλήρως.

η απάντηση είναι προφανής τελικά. Η Ελλάδα χρεοκόπησε για να μην χρεοκοπήσει η ΕΕ.

πρακτικά τα τελευταία 3 χρόνια συντελέστηκε η μεγαλύτερη ανακατανομή πλούτου στον προυπολογισμό του ελληνικού κράτους απο την κοινωνία, την παιδεία, την υγεία, την προστασία της εργασίας και την ανάπτυξη εις βάρος της αποπληρωμής των απεχθών και μη χρεών προηγουμένων δεκαετιών προς τα χρηματοπιστωτικά κέντρα ελεγχου των αγορών και των οικονομιών των αδύναμων κρατών.
Ας πούμε παρακολουθώ μια ανελέητα μαλακισμένη απέχθεια και αντίδραση του απλού μαλάκα στο θέμα των αποδοχών, δλδ το ψαλίδισμα του εισοδήματος το οποίο πρακτικά δεν αποτελεί παρά ελάχιστα μικρό πρόβλημα. Η αγορά αργά, ή γρήγορα θα αναπροσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Δλδ ο φούρναρης δε μπορεί πλέον να πουλάει το ψωμί στα .80 λεπτά και την τυρόπιττα στο 1.5 ευρώ. Το ψωμί αναγκαστικά για να μην πεταχθεί θα πάει στα 0.4 και η τυρόπιτα στα 0.75.
Το ζήτημα του απλόυ μαλάκα αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να είναι να φάει ζωντανούς τους νεοφλιλεύθερους βδελυγματικούς τύπους που υποστηρίζουν μνημόνια και τραπεζίτες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΑΦΟΝ στο όριο διαβίωσης και προστασίας την δημοσιας υγείας και παιδείας των κοινωνικά αδύναμων στρωμάτων της ελληνικής κοινωνίας.
Η Ελλάς ΔΕΝ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΤΑΙ επειδή μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις, αλλά εξαθλιώνεται επειδή καταργούνται δωρεάν παροχές υγείας, περίθαλψης και παιδείας σε όλο και μεγαλύτερα τμήματα της ελληνικής κοινωνίας.  

Δουλειά όλοι κάποια στιγμή θα βρίσκουν. Περίθλαλψη όμως και παιδεία θα μπορεί να έχει πλέον μόνο η ανώτερη και ανώτατη αστική τάξη, το οποίο πρακτικά θα σημαίνει ότι με τα μνημόνια και τις λοιπές καπιταλιστικές πουστιές που βιαίως εφαρμόστηκαν στην Ελλάδα, το ελληνικο ΑΕΠ θα έχει προτεραιότητα για πολές δεκαετίες στην αποπληρωμή των χρεων και όχι στην κοινωνική συντήρηση και προστασία.
Μικροσκοπικά ας πούμε δε θα ενδιαφέρει πλέον το ελληνικό κράτος εάν πεθαίνεις γιατί δεν έχεις πρόσβαση σε ακριβά δωρεάν φάρμακα και περίθαλψη ουτε και θα έχει προτεραιότητα να σε επαναφέρει υγιή δτον κοινωνικό ιστό.
Πρακτικά δλδ με όλα αυτά που συντελέστηκαν απο τα γνωστά βδελύγματα τα τελευταία 3 χρόνια το κράτος με ΝΟΜΟ αποφασίζει ότι δεν το συμφέρει να σε κρατήσει στη ζωή αλλά είναι προτιμότερο να σε αφήσει να ψοφίσεις αφού προτεραιότητα θα υπάρχει στην αποπληρωμή της Γκόλντμαν Σακς και της Ντοιτσε Μπάνκ.
Και όλα αυτά με την αμέριστη συμπαράσταση και την εκβιαστική εμμονή των ισχυρότερων κρατών της Ευρωπαικής Ενωσης.
Πρακτικα όπως ακριβώς οι Αμερικανοί αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες των ΗΠΑ εξαθλιώνοντας τη λατινική Αμερική, έτσι και οι Βορειοευρωπαίοι αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες τους εξαθλιώνοντας την Νότια Ευρώπη.
Η ερώτηση πλέον έχει απαντηθεί με τον πλέον αντιουμανιστικό και τριτοκοσμικό τρόπο.
Η Ευρώπη δεν ενώθηκε για να ζήσουν όλοι καλύτερα.
Η Ευρώπη ενώθηκε ώστε στο παγκόσμιο σύστημα που θα διαδεχθεί το καπιταλιστικό μοντέλο προ κρίσης να δώσει τη δυνατότητα στη Γαλλία ή τη Γερμανία για παράδειγμα να θυσιάσουν 10 Ελληνες για να σώσου 50 Γερμανούς, ή 5 Πορτογαλους για να θυσιάσουν 25 Γάλλους.

Φρονώ ότι σε 10 χρόνια το πολύ με αυτό τον ρυθμό και με αυτή την πολιτική τα γνωστά Γκέτο του Παρισιού λχ θα μετακινηθούν διασυνοριακά, πχ σε ολάκερες χώρες.

Αυτά.
Καλημέρα
και καλή τύχη.  

Αυτα απο σενα????? Γιατι θα ειχε και αλλα?  :grin:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
ρε με τα σεντονοπαπλωματα που γραφετε σε λιγο θα αναγκαστει

ο αντισθενης να αγορασει και αλλο χωρο στο δισκο  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
καταλαβαινω οτι εισαι λιγο ασχετος με το αντικειμενο,λογικο...λοιπον,ελαχιστο ποσοστο αυτων των ανθρωπων φθανουν σε συνταξιμη ηλικια,πυρυτιαση,καρκινος του πνευμονα και πνευμονοπαθειες κανουν θραυση στο συγκεκριμενο επαγγελμα οτι μετρα ασφαλειας και να παρεις,ριξε μια ματια στο μ.ο. ηλικιας -20+χρονια σε σχεση με το γενικο πληθυσμο...δεν ειναι τυχαιο οτι εργασιες αμμοβολης δεν γινονται πρωινες ωρες,αλλα απο το μεσημερι και μετα οταν σχολασει το μεγαλυτερο μερος του προσωπικου,δεν ειναι τυχαιο οτι οι χωματερες-ουτε αυτες!!!-δεν δεχονται πια το προιον αμμοβολης,αλλα αυτο "αποθηκευεται" ή "μεταφερεται" κατω απο συνθηκες εχεμυθειας...
καταλαβες σουπερβυζορα...δεν πατανε ολοι κουμπακια για λογαριασμους και μας το παιζουν και δουλευταραδες στο bou.com
Ενταξει,αλλα δεν θα το γαμησουμε κιολας το ζητημα:Υπαρχει και η κοινωνικη δικαιοσυνη.

Οτι λοιπον παιρνουν οι αμμοβολιστες στην Γλασκωβη να παιρνουν κι εδω,δεκαρα παραπανω.

Για φετος:Aπο του χρονου θα τσεκαρουμε τι παιζει στην Βομβαη.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
Τι μας λες ρε γαμημένε σοβαρά? Εμένα με έμαθαν ότι πρέπει να σπουδάσω (και αυτό κάνω γαμημένε) και να βγω έξω στη γαμημένη αγορά εργασίας να κερδίζω τα προς το ζην (όσον αφορά τα της εργασίας). Όταν όμως βλέπω ότι μέχρι τα 25 μου θα παίρνω 500 και θα λέω και ευχαριστώ γιατί να το δεχτώ ρε αρχίδι? Αυτός είναι ο ορισμός του σκύλου ρε μουνόπανο? Κωλόγερε, αυτά που γίνονται θα έχουν άμεσο αντίκτυπο στα πιο παραγωγικά μου χρόνια (εμένα και πολλών άλλων της γενιάς μου) και δεν μου δίνεται καμία επιλογή να αποφασίσω για το μέλλον μου(ξέρω, μου δίνεται η επιλογή της ψήφου, μέσω της οποίας η γαμημένη η γενιά σου καί μεταγενέστερα μας έφερε εδώ). Και εσύ μου λες πως είμαι σκύλος και όχι άνθρωπος επειδή οργίζομαι που μια ολόκληρη γενιά πηγαίνει στράφι. ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ, θα σου γαμούσα τα πρέκια αν σε πετύχαινα και δεν θα σεβόμουν ούτε την ηλικία σου ούτε τίποτα πουτανόσκυλο.  

Ναι,έτσι είναι.Η χυδαιότητα της γενιάς του Πολυτεχνείου ήταν απίστευτη.Επρεπε να τους ρίξουμε στα σκατά.Ούτε που πιστεύουν τα τσιμπούκια που κάνουν και αυτά που έρχονται.Μιλάμε για απόφαση εξόντωσης.Εχουν ξοφλήσει οι παίκτες η μανία είναι φοβερή.
Αυτά που συμβαίνουν τώρα είναι γιατί η δική μου γενιά των 30-40 αρνείται να συνεργαστεί με τα σκουλήκια της γενιάς του Πολυτεχνείου.Αυτοί και οι σιχαμένοι γόνοι τους θα ψοφήσουν μέσω ενεργητικής δράσης ή παθητικής αντίστασης.Κάθε αντίσταση των σκατόγερων θα συντριβεί σε ατμόσφαιρα τρόμου.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.165
Πόντοι
2.606
-αφιερωμενο στο τραβομουνη
....Με τον χειρότερο τρόπο επέλεξε μια ηλικιωμένη γυναίκα να δώσει τέλος στην ζωή της στην περιοχή Βαρές της Ζακύνθου.

Η 81χρονη, βγήκε στην αυλή του σπιτιού της, κάθισε σε μια καρέκλα και περιλούστηκε με εύφλεκτο υγρό. Στο σημείωμα που άφησε πίσω της η άτυχη γυναίκα ανέφερε στους δικούς της ανθρώπους ότι προέβη στην συγκεκριμένη πράξη καθώς δεν μπορούσε πια να είναι βάρος στα παιδιά της.

Την γυναίκα βρήκε απανθρακωμένη στην αυλή ο γιός της.
-μηπως πεθανε και αυτη επειδη χρωσταγε σε χασισεμπορους η σε τοκογλυφουςοπως λες παντα μετα απο καποια αυτοκτονια,η μηπως ΕΙΧΕ απλωσει τα ποδια της εξω απο την κουβερτα????
-ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ  ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΣ ΡΕ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΕ ΚΑΒΑΝΤΖΩΜΕΝΕ ΤΥΠΕ?????
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.165
Πόντοι
2.606
ΤΡΑΒΑ ΓΑΜΗΣΟΥ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΣΟΥ!
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.165
Πόντοι
2.606
-H γιαγια αυτοχειρας εζησε ,μαλλον ΕΠΕΖΗΣΕ κατοχης...ΑΥΡΙΟ ΚΥΡΙΑΚΗ στη ζακυνθο τα μουνια θα στησουνε καλπες να εκλεξουνε τον ΜΠΕΝΝΥ :jerking: :jerking: :jerking:.....ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΤΙ ΜΟΥΤΡΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ.....ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ....
 

Επισκέπτης
-αφιερωμενο στο τραβομουνη
....Με τον χειρότερο τρόπο επέλεξε μια ηλικιωμένη γυναίκα να δώσει τέλος στην ζωή της στην περιοχή Βαρές της Ζακύνθου.

Η 81χρονη, βγήκε στην αυλή του σπιτιού της, κάθισε σε μια καρέκλα και περιλούστηκε με εύφλεκτο υγρό. Στο σημείωμα που άφησε πίσω της η άτυχη γυναίκα ανέφερε στους δικούς της ανθρώπους ότι προέβη στην συγκεκριμένη πράξη καθώς δεν μπορούσε πια να είναι βάρος στα παιδιά της.

Kάπως έτσι θα κατέβει και το προσδόκιμο ζωής για ν'ανασάνει κι ο Λοβέρδος..
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
-H γιαγια αυτοχειρας εζησε ,μαλλον ΕΠΕΖΗΣΕ κατοχης...ΑΥΡΙΟ ΚΥΡΙΑΚΗ στη ζακυνθο τα μουνια θα στησουνε καλπες να εκλεξουνε τον ΜΠΕΝΝΥ :jerking: :jerking: :jerking:.....ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΤΙ ΜΟΥΤΡΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ.....ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ....
ρε συ...
εδώ προσπαθεί να μας πείσει ο ... ΡΕΠΑΣ πως ο Μπένι είναι η μοναδική ελπίδα μας
και δεν τον πιστεύεις;;;
πας καλά;;

εδώ η άλλη ελπίδα μας ήταν ο Παπουτσής που ψέκαζε με φλιτ ό,τι περπατούσε

όταν λέω εγώ πως τα κομματόσκυλα πρέπει να αφανιστούνε είμαι προοδευτικός...
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Και εγώ αυτό γνωρίζω, ότι η αμμοβολή είναι από τις χειρότερες εργασίες (σε συνθήκες) που μπορεί να κάνει κάποιος.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
ρε παιδια παραδεχομαι πως στα πολιτικα ειμαι πολυ ασχετος....

οποτε πειτε μου αυτος ο Μπενι ποιος διαολος ειναι  :headbang: :headbang: :headbang:

και θελω να μου πει και ο νατσος ποιος ειναι ο τυπος που χει στο αβαταρ

μοιαζει με εναν συναδελφο που ειχα σερβιτορο παλια  :2funny:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Και εγώ αυτό γνωρίζω, ότι η αμμοβολή είναι από τις χειρότερες εργασίες (σε συνθήκες) που μπορεί να κάνει κάποιος.
υπάρχουνε κι άλλες
αλλά γενικά η αμμοβολή πλέον θεωρείται και παράνομη
πλέον υπάρχει η υδροβολή ακριβώς λόγω ακαταλληλότητας της αμμοβολής.

αλλά στο ελλαδιστάν προτιμούν να πεθαίνουνε παρά να πάρουνε καινούργια μηχανήματα και να κάνουνε τη δουλειά αλλιώς
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ρε παιδια παραδεχομαι πως στα πολιτικα ειμαι πολυ ασχετος....

οποτε πειτε μου αυτος ο Μπενι ποιος διαολος ειναι  :headbang: :headbang: :headbang:

και θελω να μου πει και ο νατσος ποιος ειναι ο τυπος που χει στο αβαταρ

μοιαζει με εναν συναδελφο που ειχα σερβιτορο παλια  :2funny:
κατά τα λοιπά...πας και ψηφίζεις...
τι σκατά ψηφίζεις ήθελα να ήξερα...
και πώς μπορείς να έχεις άποψη για πράγματα που έχεις παντελή άγνοια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom