Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
κατά τα λοιπά...πας και ψηφίζεις...
τι σκατά ψηφίζεις ήθελα να ήξερα...
και πώς μπορείς να έχεις άποψη για πράγματα που έχεις παντελή άγνοια

Επιτηδες μενω άσχετος ρε συ επειδη
περιμενω απο σενα τον μεγα δασκαλο να με διαφωτισεις  :P
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Επιτηδες μενω άσχετος ρε συ επειδη
περιμενω απο σενα τον μεγα δασκαλο να με διαφωτισεις  :P
μπα
εγώ ένας αγράμματος νυχτοφύλακας είμαι όπως λες
αλλά τον Μπένι τον ξέρω γιατί με έβαλε βυσματικά στο δημόσιο και καθαρίζω ένα 10ρικο για να κάθομαι
μην μου τα αλλάζεις τώρα
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
α, και κάτι άλλο
σοφος δεν είμαι
απλά έχω μακριά κοτσίδα που την κάνω μεζαμπλί
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Σύντροφοι εχει κανένας να μου δανείσει ένα δύευρω για να πάω να ψηφίσω!!


Ολοκαύτωμα 81χρονης στην Ελλάδα του Μνημονίου για να ζήσουν τα παιδιά της...

Μια ανθρώπινη τραγωδία εν μέσω της τραγωδίας μιας ολόκληρης χώρας: Μια Ελληνίδα μάνα, 81 ετών, μη αντέχοντας να βλέπει την οικογένειά της να υποφέρει από την οικονομική εξαθλίωση που έχουν οδηγήσει οι κυβερνήσεις του Μνημονίου τον ελληνικό πληθυσμό, αποφάσισε να δώσει ένα τραγικό, συμβολικό τέλος στη ζωή της αυτοπυρπολούμενη στην αυλή του σπιτιού της!

Η γυναίκα ζούσε με την οικογένειά της στη Ζάκυνθο, στην περιοχή Βαρές. Η οικογένεια αντιμετώπιζε σοβαρά οικονομικά προβλήματα. Η γυναίκα θεώρησε ότι ήταν βάρος στην οικογένειά της, αφού δεν μπορούσε να προσφέρει στην οικονομία του σπιτιού.

Μη αντέχοντας την ταπείνωση που της έχει επιβληθεί σε αυτή, αλλά και σε όλη τη χώρα, βγήκε στην αυλή του σπιτιού της, κάθισε σε μια καρέκλα και, αφού περιέλουσε το σώμα της με εύφλεκτο υγρό, αυτοπυρπολήθηκε...

Όταν επέστρεψε στο σπίτι ο γιος της, βρήκε τη μητέρα του απανθρακωμένη και βέβαια έπαθε σοκ.

Η δύστυχη Ελληνίδα μάνα, άφησε ένα σημείωμα όπου εξηγούσε τους λόγους της πράξης της: Δεν ήθελε πλέον να είναι βάρος στην οικογένειά της, στα παιδιά της. Ένα στόμα λιγότερο για το λιγοστό φαγητό που έμπαινε στο σπίτι.

Ο πόνος, άπονος. Η Ελλάδα του 2012. Η Ελλάδα του Μνημονίου. Η Ελλάδα της νέας κατοχής. Η Ελλάδα που έχει σταματήσει να ανασαίνει. Η Ελλάδα που αυτοπυρπολείται γιατί δεν δέχεται να πεινάει… Ως πότε;

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Σύντροφοι εχει κανένας να μου δανείσει ένα δύευρω για να πάω να ψηφίσω!!


Ολοκαύτωμα 81χρονης στην Ελλάδα του Μνημονίου για να ζήσουν τα παιδιά της...

Μια ανθρώπινη τραγωδία εν μέσω της τραγωδίας μιας ολόκληρης χώρας: Μια Ελληνίδα μάνα, 81 ετών, μη αντέχοντας να βλέπει την οικογένειά της να υποφέρει από την οικονομική εξαθλίωση που έχουν οδηγήσει οι κυβερνήσεις του Μνημονίου τον ελληνικό πληθυσμό, αποφάσισε να δώσει ένα τραγικό, συμβολικό τέλος στη ζωή της αυτοπυρπολούμενη στην αυλή του σπιτιού της!

Η γυναίκα ζούσε με την οικογένειά της στη Ζάκυνθο, στην περιοχή Βαρές. Η οικογένεια αντιμετώπιζε σοβαρά οικονομικά προβλήματα. Η γυναίκα θεώρησε ότι ήταν βάρος στην οικογένειά της, αφού δεν μπορούσε να προσφέρει στην οικονομία του σπιτιού.

Μη αντέχοντας την ταπείνωση που της έχει επιβληθεί σε αυτή, αλλά και σε όλη τη χώρα, βγήκε στην αυλή του σπιτιού της, κάθισε σε μια καρέκλα και, αφού περιέλουσε το σώμα της με εύφλεκτο υγρό, αυτοπυρπολήθηκε...

Όταν επέστρεψε στο σπίτι ο γιος της, βρήκε τη μητέρα του απανθρακωμένη και βέβαια έπαθε σοκ.

Η δύστυχη Ελληνίδα μάνα, άφησε ένα σημείωμα όπου εξηγούσε τους λόγους της πράξης της: Δεν ήθελε πλέον να είναι βάρος στην οικογένειά της, στα παιδιά της. Ένα στόμα λιγότερο για το λιγοστό φαγητό που έμπαινε στο σπίτι.

Ο πόνος, άπονος. Η Ελλάδα του 2012. Η Ελλάδα του Μνημονίου. Η Ελλάδα της νέας κατοχής. Η Ελλάδα που έχει σταματήσει να ανασαίνει. Η Ελλάδα που αυτοπυρπολείται γιατί δεν δέχεται να πεινάει… Ως πότε;

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
εσύ να πας να ψηφίσεις με δίλιρο
αλήθεια...δεν πιστεύω τρίκαρδε να δουλεύεις σε κανένα ΙΚΑ, έτσι;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
έλα, δεν θέλω να ακούω τέτοια από εσένα
εσύ έχεις καβάτζα
σαν τον τράνυ ένα πράγμα....
χαχαχα

Τι λες βρε φιλάρα;;;

πιά καβάτζα;;;;;;; κατι λιρίτσες κλερονόμησα και τις φυλακισα στην θυρίδα για τις δυσκολες ώρες.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
καταλαβαινω οτι εισαι λιγο ασχετος με το αντικειμενο,λογικο...λοιπον,ελαχιστο ποσοστο αυτων των ανθρωπων φθανουν σε συνταξιμη ηλικια,πυρυτιαση,καρκινος του πνευμονα και πνευμονοπαθειες κανουν θραυση στο συγκεκριμενο επαγγελμα οτι μετρα ασφαλειας και να παρεις,ριξε μια ματια στο μ.ο. ηλικιας -20+χρονια σε σχεση με το γενικο πληθυσμο...δεν ειναι τυχαιο οτι εργασιες αμμοβολης δεν γινονται πρωινες ωρες,αλλα απο το μεσημερι και μετα οταν σχολασει το μεγαλυτερο μερος του προσωπικου,δεν ειναι τυχαιο οτι οι χωματερες-ουτε αυτες!!!-δεν δεχονται πια το προιον αμμοβολης,αλλα αυτο "αποθηκευεται" ή "μεταφερεται" κατω απο συνθηκες εχεμυθειας...
καταλαβες σουπερβυζορα...δεν πατανε ολοι κουμπακια για λογαριασμους και μας το παιζουν και δουλευταραδες στο bou.com


 τι λιγο ασχετος ο Τραμου,μωρε μαλακα και εσυ????

 ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΣ με αυτα που του λες,αμφιβαλλω αν μπορει να ξεχωρισει το κατσαβιδι απο το σκεπαρνι.....

 Που να νιωσει για πυρυτιασεις και τα λοιπα???

 Αυτα αφορουν σε μια μεριδα εργαζομενων που ειναι εξω απο τον κοσμο του Τραμου.....

 Το υπερμετρο ΕΓΩ,ξερεις τι λεω....

 Για ριξε μια ματια στα χερακια του Τραμου,ασπρα ασπρα σαν το γαλα,σαν του γιατρου
 Για ριξε μια ματια στα χερια ενος σιδηρουργου στα ναυπηγεια,ενος αμμοβολιστη,στην ιδια ηλικια.....

 Καλο ψοφο λοιπον (κατα Τραμου) σε αυτους τους εργαζομενους...απλα πραματα
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
  τι λιγο ασχετος ο Τραμου,μωρε μαλακα και εσυ????

  ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΣ με αυτα που του λες,αμφιβαλλω αν μπορει να ξεχωρισει το κατσαβιδι απο το σκεπαρνι.....

  Που να νιωσει για πυρυτιασεις και τα λοιπα???

  Αυτα αφορουν σε μια μεριδα εργαζομενων που ειναι εξω απο τον κοσμο του Τραμου.....

  Το υπερμετρο ΕΓΩ,ξερεις τι λεω....

  Για ριξε μια ματια στα χερακια του Τραμου,ασπρα ασπρα σαν το γαλα,σαν του γιατρου
  Για ριξε μια ματια στα χερια ενος σιδηρουργου στα ναυπηγεια,ενος αμμοβολιστη,στην ιδια ηλικια.....

  Καλο ψοφο λοιπον (κατα Τραμου) σε αυτους τους εργαζομενους...απλα πραματα
μια που έχει παιδάκι, λέω να τσοντάρουμε να του κάνουμε ένα δώρο
το βιβλίο Εγώπολη και Εσύπολη
εξαιρετικό
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
λοιπόν στράκια επειδή βαρέθηκα να διαβάζω και να γράφω τα ιδια και τα ίδια στο θρεντ αυτό κάνω μια τελευταία καταγραφη αφου θεωρώ ότι το θρεντ έκλεισε καθώς το ερώτημα του θρεντ μετά το psi απαντήθηκε πλήρως.

η απάντηση είναι προφανής τελικά. Η Ελλάδα χρεοκόπησε για να μην χρεοκοπήσει η ΕΕ.

πρακτικά τα τελευταία 3 χρόνια συντελέστηκε η μεγαλύτερη ανακατανομή πλούτου στον προυπολογισμό του ελληνικού κράτους απο την κοινωνία, την παιδεία, την υγεία, την προστασία της εργασίας και την ανάπτυξη εις βάρος της αποπληρωμής των απεχθών και μη χρεών προηγουμένων δεκαετιών προς τα χρηματοπιστωτικά κέντρα ελεγχου των αγορών και των οικονομιών των αδύναμων κρατών.
Ας πούμε παρακολουθώ μια ανελέητα μαλακισμένη απέχθεια και αντίδραση του απλού μαλάκα στο θέμα των αποδοχών, δλδ το ψαλίδισμα του εισοδήματος το οποίο πρακτικά δεν αποτελεί παρά ελάχιστα μικρό πρόβλημα. Η αγορά αργά, ή γρήγορα θα αναπροσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Δλδ ο φούρναρης δε μπορεί πλέον να πουλάει το ψωμί στα .80 λεπτά και την τυρόπιττα στο 1.5 ευρώ. Το ψωμί αναγκαστικά για να μην πεταχθεί θα πάει στα 0.4 και η τυρόπιτα στα 0.75.
Το ζήτημα του απλόυ μαλάκα αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να είναι να φάει ζωντανούς τους νεοφλιλεύθερους βδελυγματικούς τύπους που υποστηρίζουν μνημόνια και τραπεζίτες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΑΦΟΝ στο όριο διαβίωσης και προστασίας την δημοσιας υγείας και παιδείας των κοινωνικά αδύναμων στρωμάτων της ελληνικής κοινωνίας.
Η Ελλάς ΔΕΝ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΤΑΙ επειδή μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις, αλλά εξαθλιώνεται επειδή καταργούνται δωρεάν παροχές υγείας, περίθαλψης και παιδείας σε όλο και μεγαλύτερα τμήματα της ελληνικής κοινωνίας. 

Δουλειά όλοι κάποια στιγμή θα βρίσκουν. Περίθλαλψη όμως και παιδεία θα μπορεί να έχει πλέον μόνο η ανώτερη και ανώτατη αστική τάξη, το οποίο πρακτικά θα σημαίνει ότι με τα μνημόνια και τις λοιπές καπιταλιστικές πουστιές που βιαίως εφαρμόστηκαν στην Ελλάδα, το ελληνικο ΑΕΠ θα έχει προτεραιότητα για πολές δεκαετίες στην αποπληρωμή των χρεων και όχι στην κοινωνική συντήρηση και προστασία.
Μικροσκοπικά ας πούμε δε θα ενδιαφέρει πλέον το ελληνικό κράτος εάν πεθαίνεις γιατί δεν έχεις πρόσβαση σε ακριβά δωρεάν φάρμακα και περίθαλψη ουτε και θα έχει προτεραιότητα να σε επαναφέρει υγιή δτον κοινωνικό ιστό.
Πρακτικά δλδ με όλα αυτά που συντελέστηκαν απο τα γνωστά βδελύγματα τα τελευταία 3 χρόνια το κράτος με ΝΟΜΟ αποφασίζει ότι δεν το συμφέρει να σε κρατήσει στη ζωή αλλά είναι προτιμότερο να σε αφήσει να ψοφίσεις αφού προτεραιότητα θα υπάρχει στην αποπληρωμή της Γκόλντμαν Σακς και της Ντοιτσε Μπάνκ.
Και όλα αυτά με την αμέριστη συμπαράσταση και την εκβιαστική εμμονή των ισχυρότερων κρατών της Ευρωπαικής Ενωσης.
Πρακτικα όπως ακριβώς οι Αμερικανοί αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες των ΗΠΑ εξαθλιώνοντας τη λατινική Αμερική, έτσι και οι Βορειοευρωπαίοι αποφάσισαν να κρατήσουν ζωντανούς τους πολίτες τους εξαθλιώνοντας την Νότια Ευρώπη.
Η ερώτηση πλέον έχει απαντηθεί με τον πλέον αντιουμανιστικό και τριτοκοσμικό τρόπο.
Η Ευρώπη δεν ενώθηκε για να ζήσουν όλοι καλύτερα.
Η Ευρώπη ενώθηκε ώστε στο παγκόσμιο σύστημα που θα διαδεχθεί το καπιταλιστικό μοντέλο προ κρίσης να δώσει τη δυνατότητα στη Γαλλία ή τη Γερμανία για παράδειγμα να θυσιάσουν 10 Ελληνες για να σώσου 50 Γερμανούς, ή 5 Πορτογαλους για να θυσιάσουν 25 Γάλλους.

Φρονώ ότι σε 10 χρόνια το πολύ με αυτό τον ρυθμό και με αυτή την πολιτική τα γνωστά Γκέτο του Παρισιού λχ θα μετακινηθούν διασυνοριακά, πχ σε ολάκερες χώρες.

Αυτά.
Καλημέρα
και καλή τύχη. 


  Διανα
  οπως παντα !!!!!!!

 
 

Επισκέπτης
Το υπερμετρο ΕΓΩ,ξερεις τι λεω....
Αν το υπερμετρο ΕΓΩ(που ο στραπονιαρης λατρευει)δεν ειχε πιασει τοσο γερα,δεν θα επιανε ουτε το"μαζι τα φαγαμε".

Οι στραπονιαρηδες κανουν παιχνιδι με το δικο τους δημιουργημα,προσβαλουν τον ατομικο εγωισμο που υμνουσαν για κανα 20αρι χρονια,τουλαχιστον στην Ελλαδα.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Αν το υπερμετρο ΕΓΩ(που ο στραπονιαρης λατρευει)δεν ειχε πιασει τοσο γερα,δεν θα επιανε ουτε το"μαζι τα φαγαμε".

Οι στραπονιαρηδες κανουν παιχνιδι με το δικο τους δημιουργημα,προσβαλουν τον ατομικο εγωισμο που υμνουσαν για κανα 20αρι χρονια,τουλαχιστον στην Ελλαδα.


  Μαζι ΤΑ φαγαΝε ως γνωστον!!!!!

 
 

HALCON

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2009
Μηνύματα
2.908
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
κατά τα λοιπά...πας και ψηφίζεις...
τι σκατά ψηφίζεις ήθελα να ήξερα...
και πώς μπορείς να έχεις άποψη για πράγματα που έχεις παντελή άγνοια

Ενας χοντρος τουρκοσπορος ( το Βενιζελος ειναι μουσαντενιο)
που εξ αιτιας ενος γαμου
αγορασε μεταπτυχιακο,αγορασε εδρα στο πανεπιστημιο,αγορασε θεση
βουλευτη και υπουργου και τωρα αγοραζει ενα κομμα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Mένα δίευρω :2funny: :2funny: :2funny:

εδώ το καλό κόμμααααααααααααα ενα διευρώωωωωωωωωωωωωωωωωωω
 

Επισκέπτης
Μαζι ΤΑ φαγαΝε ως γνωστον!!!!!
Δεν αντιλεγω.

Ο Παγκαλος ομως εκανε πασα και ακολουθησε αυτογκολ μετα απο καμποσες ντριμπλες.

Καπου πατησε αυτο...ΙΜΟ στο υπερμετρο ΕΓΩ,που ισως δεν παταγε σε καβατζες,παταγε ομως σε συνειδησεις.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Πολύ ομορφη η φώτο του Μπάμπη που έχεις στο αβαταρ σου συντροφε.

Να την τυπώσω για να τρωνε τα παιδία μου;;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom