Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Οποιος ΔΕΝ ασπαζεται το"εγω την παρτη μου κοιτω και να πα να γαμηθει το συμπαν"ειναι ενας παρτακιας που δεν σκεπτεται το κοινο συμφερο να ουμε...

δηλαδή πρέπει όλοι να ασπασθούμε την άποψη "ας γαμήσουμε το σύμπαν επειδή κάποιοι το γουστάρουνε".. έτσι ρε παιδάκι μου για να μην μας λένε παρτάκηδες...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
και επειδή η  αγορά είναι σε κώμα να φροντίσουμε να την πεθάνουμε τελείως..

αστο μη μας βοηθας 55αρη. αναθεωρω, τελικα ειναι οντως πολεμος γενεων. ολο μαλακιες λεει η γενια σου.
με επιασε σημερα γιατι ειδα ενα φιλαρακο που ειχα να δω απο πιτσιρικια τις προαλλες, καλο παιδι. με στενοχωρησε με την ιστορια του τη σημερινη. και απο οτι καταλαβα ηταν μαζεμενο παιδι χωρις σπαταλες. απλα εκανε το λαθος να ειναι στην ηλικια των 30-40 και επισης το λαθος να θελει οικογενεια το 2005.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.166
Πόντοι
2.606
δηλαδή πρέπει όλοι να ασπασθούμε την άποψη "ας γαμήσουμε το σύμπαν επειδή κάποιοι το γουστάρουνε".. έτσι ρε παιδάκι μου για να μην μας λένε παρτάκηδες...
:think: :think:εχω την εντυπωση οτι οι μονοι που -αν μπορουσανε να το γαμησουν θα το γαμαγανε και αυτο-θελουν να ΓΑΜΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ειναι αυτοι που τους εχεις αναγαγει σε ΙΕΡΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ,θεματοφυλακες του μικροκοσμου σου...ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ δηλαδη να στο κανω πιο λιανα αν δυσκολευεσαι...
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.166
Πόντοι
2.606
αστο μη μας βοηθας 55αρη. αναθεωρω, τελικα ειναι οντως πολεμος γενεων. ολο μαλακιες λεει η γενια σου.
με επιασε σημερα γιατι ειδα ενα φιλαρακο που ειχα να δω απο πιτσιρικια τις προαλλες, καλο παιδι. με στενοχωρησε με την ιστορια του τη σημερινη. και απο οτι καταλαβα ηταν μαζεμενο παιδι χωρις σπαταλες. απλα εκανε το λαθος να ειναι στην ηλικια των 30-40 και επισης το λαθος να θελει οικογενεια το 2005.
πες μου τωρα οτι πηρε τιποτα πιτσινια εξτρα  απο το περιπτερο ο καταπτυστος!!!!
 

Επισκέπτης
δηλαδή πρέπει όλοι να ασπασθούμε την άποψη "ας γαμήσουμε το σύμπαν επειδή κάποιοι το γουστάρουνε".. έτσι ρε παιδάκι μου για να μην μας λένε παρτάκηδες...
Δεν ειδα απαντηση,ακομη να τελειωσει το γουγλισμα για συλλεκτικες φωτο απο"πρωην γκομενες"?
Πως το ξεπερασες θειο αυτο με την πλατη στον τοιχο?

Ενας 20χρονος εργαζομενος με μισθο στα 400 Ευρω.

(Δεν ειναι ετσι αλλα εδω ο Γιαννης Μαρινος,που τον μνημονευει συχνα πυκνα ο τραμουντανακος,υπεγραφε ως"εργαζομενος νεος"στα 70τοσα του...)
 

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
τόσα χρόνια οι μισθοί και οι συντάξεις των 40αρηδων δινόντουσαν από δανεικά που παίρναμε (και αφειδώς μας δίνανε όχι φυσικά γιατί μας αγαπούσαν) και τώρα καλούμαστε να τα πληρώσουμε.. αυτό συντηρούσε το αξιοπρεπές ζείν για πολλούς έλληνες.. το ευ ζείν και ειδικά το εκτραχηλισμένο ζείν προέκυψε από διακοποδάνεια, κοσμοδάνεια, παπαροδάνεια κλπ που αφειδώς μοιραζόντουσαν και τώρα δεν πληρώνονται (αυτό στα αρχίδια μου) αλλά επιβαρύνουν τους ενήμερους δανειολήπτες με υψηλά επιτόκια και στραγγίζουν τις επιχειρήσεις από την ρευστότητα..

ααα παίξε παραπέρα μαλάκα αγανακτησμένε...

Δεν μου λες Τράνυ, όλα αυτά τα δάνεια (από καταβολής Σιδερένιου που τα πληρώνουμε ακόμα) ποιος τα κανόνισε? Εγώ ο μαλάκας αγανακτισμένος ήμουν ρε κωλογλείφτη? Έγιναν όλα με διαφάνεια όλες οι διαδικασίες? Τόσοι "πρωθυπουργοί" περάσαν, δεν σκέφτηκε κανείς "Για στάκα ρε παιδιά, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι, κάτι πρέπει να αλλάξει". Μαζί με τις πρωθυπουργάρες μας, τόσα επιτελεία, υπουργοί, αρχίδια μύδια, όλους αυτούς που τόσα χρόνια τους ψηφίζατε (εγώ μια φορά έχω ψηφίσει και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι από το να ψήφιζα ή να ψηφίσω αυτά τα αρχίδια καλύτερα να τον έκοβα στεγνά) ΤΙ ΣΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ ΕΚΑΝΑΝ? Ο αρχιδάτος πολιτικός εξασφαλίζει το μέλλον των συμπολιτών του, θα διαφωνήσεις και σε αυτό? Είναι τόσο δύσκολο ρε αρχιμαλάκα να παραδεχτείς το πιο λογικό πράγμα, ότι οι πολιτικοί είναι οι κατ'εξοχήν υπεύθυνοι και μετά ακολουθεί μια μερίδα του λαού(και όχι η πλειοψηφία όπως πας να το περάσεις ύπουλα συνέχεια γαμιόλη)? Είμαι σίγουρος ότι τραβάς και καμιά μαλακία σαπιοκοιλιά με τη μιζέρια που επικρατεί γύρω σου, αραχτός είσαι, κάνουν πιο πολύ μπαμ τα γαμημένα τα λεφτά σου, σου κάθονται και πιο εύκολα τα μπάζα που γαμάς. Συνέχισε με αυτό το σκεπτικό, όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει τόσο πιο ξεροκέφαλος γίνεται.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
:think: :think:εχω την εντυπωση οτι οι μονοι που -αν μπορουσανε να το γαμησουν θα το γαμαγανε και αυτο-θελουν να ΓΑΜΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ειναι αυτοι που τους εχεις αναγαγει σε ΙΕΡΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ,θεματοφυλακες του μικροκοσμου σου...ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ δηλαδη να στο κανω πιο λιανα αν δυσκολευεσαι...

αλήθεια?? έτσι νομίζεις εσύ?? γιατί εγώ νομίζω ακριβώς το αντίθετο... δηλαδή ότι μια ελεύθερη αλλά ελεγχόμενη ως προς τήρηση των κανόνων της από ένα κράτος ισονομίας αγορά είναι αυτό που θα πρέπει να πετύχουμε...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
δηλαδή ότι μια ελεύθερη αλλά ελεγχόμενη ως προς τήρηση των κανόνων της από ένα κράτος ισονομίας αγορά είναι αυτό που θα πρέπει να πετύχουμε...

φυσικα. συ ομως καβατζωσες και κονομησες και πουτανισες απο κεινη την αλλη την κακια αγορα. δε ξερεις αν θα ησουν ο ιδιος τραμουντανας στην αγορα που μας λες τωρα οτι πρεπει να πετυχουμε. και σταρχιδια σου να ξερεις κιολας, 55 εισαι. γιαυτο λεω οτι οι μεγαλοι πρεπει να το βουλωνουνε σιγα σιγα τωρα που επεσε το σκατο.
 

Επισκέπτης
αλήθεια?? έτσι νομίζεις εσύ?? γιατί εγώ νομίζω ακριβώς το αντίθετο... δηλαδή ότι μια ελεύθερη αλλά ελεγχόμενη ως προς τήρηση των κανόνων της από ένα κράτος ισονομίας αγορά είναι αυτό που θα πρέπει να πετύχουμε...
Για την αγορα εργασιας τι εχετε να δηλωσετε θειο?

Για τον βασικο μισθο?
 

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
Μερικα  αφεντικουλια παντως την εχουνε δει αφεντικαρες ηδη,σε φαση"σου δινω ψωμι και τρως",και αποθρασυνθηκανε...

Σημερα το πρωι να πουμε εγινε ενα σκηνικο γαμησε τα με μια υπαλληλο,καλη κοπελιτσα,την σκυλοβρισε απο το τηλεφωνο ο εργοδοτης,για πλακα κιολας...αλλα σου λεει"να με γραψει και να τα βροντηξει γινεται?Δεν γινεται...Οποτε το παιζω γενικος δερβεναγας"...

Μετα ερχεται και ο τραμουναντας,ποσταρει για κουβερτες που απλωθηκανε,δενει και ιδεολογικως το ολο πραμα...Μια χαρα!

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο έχει αλλάξει 6 δουλειές μέσα σε ένα μήνα. Την κρατάνε 3-4 μέρες, δίνουν κανά 50αρι (υπήρξε περίπτωση που για 10 ώρες δουλειάς της έδωσαν 25 ευρώ!!) και μετά ο επόμενος. Αυτό το πρότυπο εργασίας πάνε να περάσουν, να είναι τα κάθε λογής αφεντικά αφεντικότεροι του βασιλέως και να σε έχουν σαν τον σκλάβο για ένα ξεροκόμματο αν σ'αρέσει, αλλιώς στην ουρά, περιμένουν και άλλοι απελπισμένοι σαν την πάρτη σου. Και ο Τραμουντάνας, το παιδί της εργατιάς, που έπιασε δουλειά ~80's (όταν άρχιζε να φαίνεται το άστρο του Σιδερένιου που λέγαμε πριν) κάνει συγκρίσεις με το σήμερα. Συγκρίνει την εποχή που με βαθμό από το πανεπιστήμιο 5 σου έκαναν τσιμπούκια με σήμερα που μπορεί να έχεις τον πατέρα σου και την μάνα σου από πτυχία και να δουλεύεις 1-2, μπορεί και 3 και παραπάνω χρονάκια σε πράγματα εντελώς άσχετα με το αντικείμενο σου(αυτό ήταν πριν 2-3 χρόνια, σήμερα παρακαλάς να δουλέψεις ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ). Μετά πως να μην σου μπει ο πειρασμός να κάνεις τα πτυχία σου κωλόχαρτο?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν μου λες Τράνυ, όλα αυτά τα δάνεια (από καταβολής Σιδερένιου που τα πληρώνουμε ακόμα) ποιος τα κανόνισε? Εγώ ο μαλάκας αγανακτισμένος ήμουν ρε κωλογλείφτη? Έγιναν όλα με διαφάνεια όλες οι διαδικασίες? Τόσοι "πρωθυπουργοί" περάσαν, δεν σκέφτηκε κανείς "Για στάκα ρε παιδιά, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι, κάτι πρέπει να αλλάξει". Μαζί με τις πρωθυπουργάρες μας, τόσα επιτελεία, υπουργοί, αρχίδια μύδια, όλους αυτούς που τόσα χρόνια τους ψηφίζατε (εγώ μια φορά έχω ψηφίσει και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι από το να ψήφιζα ή να ψηφίσω αυτά τα αρχίδια καλύτερα να τον έκοβα στεγνά) ΤΙ ΣΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ ΕΚΑΝΑΝ? Ο αρχιδάτος πολιτικός εξασφαλίζει το μέλλον των συμπολιτών του, θα διαφωνήσεις και σε αυτό? Είναι τόσο δύσκολο ρε αρχιμαλάκα να παραδεχτείς το πιο λογικό πράγμα, ότι οι πολιτικοί είναι οι κατ'εξοχήν υπεύθυνοι και μετά ακολουθεί μια μερίδα του λαού(και όχι η πλειοψηφία όπως πας να το περάσεις ύπουλα συνέχεια γαμιόλη)? Είμαι σίγουρος ότι τραβάς και καμιά μαλακία σαπιοκοιλιά με τη μιζέρια που επικρατεί γύρω σου, αραχτός είσαι, κάνουν πιο πολύ μπαμ τα γαμημένα τα λεφτά σου, σου κάθονται και πιο εύκολα τα μπάζα που γαμάς. Συνέχισε με αυτό το σκεπτικό, όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει τόσο πιο ξεροκέφαλος γίνεται.

ρε αρχίδι το πρόβλημα σου είναι ποιός πήρε τα δάνεια ή το που ξοδευτήκανε αυτά?? πήγανε σςε μίζες αλλά σίγουρα δεν πήγανε όλα σε μίζες.. μεγάλο μέρος (το μεγαλύτερο) πήγε για την κατάκτηση μιας τεχνητής ευδαιμονίας μέσα στην οποία ζούσαμε τόσα χρόνια..

πήγανε για να βγούνε σε σύνταξη (και για να πληρώνονται οι συντάξεις φυσικα) κάτι κυράδες με 15 χρόνια δουλειάς και στα 38 τους..
πήγανε για να παρουνε σύνταξη κάτι "αγωνιστές" του "Δημοκρατικού Στρατού" που μας φόρτωσε ο σιδερένιος στην πλάτη και δεν τους άφησε στους τότε σοσιαλιστικούς παραδείσους για τους οποίους αγωνιζόντουσαν αλλά στους οποίους δεν θελήσανε να ζήσουνε (φυσικά γιατί περνούσανε καλά)
πήγανε για να παίρνουνε μισθό οι 700.000 (σήμερα γιατί παλιά παίζει να ήτανε και παραπάνω) δημόσιοι υπάλληλοι
πήγανε για να δίνει ο κάθε πικραμένος ασφαλισμένος το βιβλιάριο του να γράφει ο κάθε γιατρός ένα κουβά φάρμακα (και φυσικά να κονομάει την μίζα από την φαρμακοβιομηχανία) και για αντάλαγμα να παίρνει καμμιά κολώνια για την βραδυνή του έξοδο
πήγανε στους υπαλλήλους του ΙΚΑ και των άλλων ασφαλιστικών ταμείων που κρύβανε τα αποθέματα ιατρικού υλικού και κάναν αβέρτα παραγγελίες (με το αζημίωτο φυσικα)
πήγανε σε κάτι επιδοτήσεις βαμβακιού και άλλων "πρώτης" ποιότητας αγροτικών προιόντων (που φυσικά τα πετούσαμε στα σκουπίδια)
πήγανε σε συντάξεις πεθαμένων που τις παίρνανε τα παιδιά τους για 20 χρόνια για να συνεχίσουν να ζούν στο τζάμπα
πήγανε σε επιδόματα γέννας εβδομηντάχρονων γριών

εκεί πήγανε
 

Επισκέπτης
Είμαι σίγουρος ότι τραβάς και καμιά μαλακία σαπιοκοιλιά με τη μιζέρια που επικρατεί γύρω σου, αραχτός είσαι, κάνουν πιο πολύ μπαμ τα γαμημένα τα λεφτά σου, σου κάθονται και πιο εύκολα τα μπάζα που γαμάς. Συνέχισε με αυτό το σκεπτικό, όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει τόσο πιο ξεροκέφαλος γίνεται.
Aκομα δεν εχετε καταλαβει ρε μαλακες οτι ο tram ειναι ενας μπατιρακος που το παιζει μεγαλοχουβαρντας.
Λιγουρακος με εντονες ανησυχιες για κωλοδαχτυλο..
 

Επισκέπτης
Aκομα δεν εχετε καταλαβει ρε μαλακες οτι ο tram ειναι ενας μπατιρακος που το παιζει μεγαλοχουβαρντας.
Λιγουρακος με εντονες ανησυχιες για κωλοδαχτυλο..
Μην το λες αυτο για το δηθεν μεγαλοχουβαρντας...αμα ο αλλος καθεται και δουλευει για 4 κατοσταρικα,και ακουει και τα γαμωσταυριδια απο το αφεντικουλι που την ειδε μεγαλοκαπιταλα στην Βικτωριανη Αγγλια,τα 83 χιλιαρικα μετρανε πολυ...

Εκει πονταρουνε οι πασης φυσεως τραμουντανακοι...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Στενό συγγενικό μου πρόσωπο έχει αλλάξει 6 δουλειές μέσα σε ένα μήνα. Την κρατάνε 3-4 μέρες, δίνουν κανά 50αρι (υπήρξε περίπτωση που για 10 ώρες δουλειάς της έδωσαν 25 ευρώ!!) και μετά ο επόμενος. Αυτό το πρότυπο εργασίας πάνε να περάσουν, να είναι τα κάθε λογής αφεντικά αφεντικότεροι του βασιλέως και να σε έχουν σαν τον σκλάβο για ένα ξεροκόμματο αν σ'αρέσει, αλλιώς στην ουρά, περιμένουν και άλλοι απελπισμένοι σαν την πάρτη σου. Και ο Τραμουντάνας, το παιδί της εργατιάς, που έπιασε δουλειά ~80's (όταν άρχιζε να φαίνεται το άστρο του Σιδερένιου που λέγαμε πριν) κάνει συγκρίσεις με το σήμερα. Συγκρίνει την εποχή που με βαθμό από το πανεπιστήμιο 5 σου έκαναν τσιμπούκια με σήμερα που μπορεί να έχεις τον πατέρα σου και την μάνα σου από πτυχία και να δουλεύεις 1-2, μπορεί και 3 και παραπάνω χρονάκια σε πράγματα εντελώς άσχετα με το αντικείμενο σου(αυτό ήταν πριν 2-3 χρόνια, σήμερα παρακαλάς να δουλέψεις ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ). Μετά πως να μην σου μπει ο πειρασμός να κάνεις τα πτυχία σου κωλόχαρτο?

ναι ρε μαλάκα γιατί την εποχή εκείνη οι πτυχιούχοι ήτανε μετρημένοι στα δάχτυλα και τα πανεπιστήμια δεν ήτανε μπάτε σκύλοι αλέστε όπως είναι σήμερα..

οι γιατροί δεν αποφοιτούσαν με το τσουβάλι, οι μαθηματικοί με την χιλιάδα και οι φιλόλογοι με το φορτηγό... γιαυτό και το πτυχίο είχε αξία...
 

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
και γιατι να κανει το κρατος?
ειχα ακουσει στην ιταλια και συγκεκριμενα στην βενετια οτι οταν ανεβασαν την τιμη του καφε κατα ,5 ευρω ολοι κατοικοι της πολης μποικοταραν τις καφετεριες μεχρι να ριξουν τις τιμες..
ετσι και εδω...
στην τελικη αμα ο αλλος ανοιξε σουβλατιδικο και θελει να ζει την ζωη εργοστασιαχη δεν θα τν πληρωνω εγω..
το σουβλακι 2,4 ευρω?ειμαστε καλα?
ας γινει οπως με τις πατατες και να πανε να γαμηθουν οι κερδοσκοποι..
η τα αναψυκτικα...1,3 η coca cola σε σουβλατζιδικο στην περιοχη μου...
οταν την αγοραζει ποσο?0,5 ευρω?

Δεν καταλαβαίνεις κάτι βασικό αγορίνα. Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας, μποικοτάζ μέχρι τελικής πτώσης, δεν αντιλέγω. Αλλά αν είναι να λέμε γιατί να κάνει το κράτος το ένα και γιατί το άλλο, τι στο διάολο το θέλουμε το κράτος? Θα κάνει ποτέ τίποτα? Ή απλά υπάρχει για να υπηρετεί τα συμφέροντα αυτών που το απαρτίζουν και των κολλητών τους (και που και που να τρώει και κανά ξεροκόμματο,ή φρατζόλα,αναλόγως σε ποιο πόστο είναι κανάς ευσυνείδητος υπάλληλος)?Αν δεν δώσουν αυτοί που εκλέγονται το παράδειγμα, περιμένεις από τον κουτοπόνηρο σουβλατζή ή τον τυπά που έχει την καφετέρια να φιλοτιμηθεί? Το μόνο που μας καταλογίζω είναι ότι τόσα χρόνια φάγαμε κάργα κουτόχορτο και προχωράμε ακάθεκτοι (έχουν και οι δημοσιοκάφροι μερίδιο ευθύνης τεράστιο, κάτι πρέπει να γίνει και με αυτά τα μουνιά επιτέλους).
 

Επισκέπτης
ναι ρε μαλάκα γιατί την εποχή εκείνη οι πτυχιούχοι ήτανε μετρημένοι στα δάχτυλα και τα πανεπιστήμια δεν ήτανε μπάτε σκύλοι αλέστε όπως είναι σήμερα..

οι γιατροί δεν αποφοιτούσαν με το τσουβάλι, οι μαθηματικοί με την χιλιάδα και οι φιλόλογοι με το φορτηγό... γιαυτό και το πτυχίο είχε αξία...
Ο βασικος πως ηταν τοτε?

Και πως θα πρεπει να ειναι τωρα,κατα την υμετερα αποψη?Αυτο μας ενδιαφερει.

ΥΓ Η μη θεση ειναι θεσαρα,ε?...Μην ξεχναμε.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
ρε αρχίδι το πρόβλημα σου είναι ποιός πήρε τα δάνεια ή το που ξοδευτήκανε αυτά?? πήγανε σςε μίζες αλλά σίγουρα δεν πήγανε όλα σε μίζες.. μεγάλο μέρος (το μεγαλύτερο) πήγε για την κατάκτηση μιας τεχνητής ευδαιμονίας μέσα στην οποία ζούσαμε τόσα χρόνια..

πήγανε για να βγούνε σε σύνταξη (και για να πληρώνονται οι συντάξεις φυσικα) κάτι κυράδες με 15 χρόνια δουλειάς και στα 38 τους..
πήγανε για να παρουνε σύνταξη κάτι "αγωνιστές" του "Δημοκρατικού Στρατού" που μας φόρτωσε ο σιδερένιος στην πλάτη και δεν τους άφησε στους τότε σοσιαλιστικούς παραδείσους για τους οποίους αγωνιζόντουσαν αλλά στους οποίους δεν θελήσανε να ζήσουνε (φυσικά γιατί περνούσανε καλά)
πήγανε για να παίρνουνε μισθό οι 700.000 (σήμερα γιατί παλιά παίζει να ήτανε και παραπάνω) δημόσιοι υπάλληλοι
πήγανε για να δίνει ο κάθε πικραμένος ασφαλισμένος το βιβλιάριο του να γράφει ο κάθε γιατρός ένα κουβά φάρμακα (και φυσικά να κονομάει την μίζα από την φαρμακοβιομηχανία) και για αντάλαγμα να παίρνει καμμιά κολώνια για την βραδυνή του έξοδο
πήγανε στους υπαλλήλους του ΙΚΑ και των άλλων ασφαλιστικών ταμείων που κρύβανε τα αποθέματα ιατρικού υλικού και κάναν αβέρτα παραγγελίες (με το αζημίωτο φυσικα)
πήγανε σε κάτι επιδοτήσεις βαμβακιού και άλλων "πρώτης" ποιότητας αγροτικών προιόντων (που φυσικά τα πετούσαμε στα σκουπίδια)
πήγανε σε συντάξεις πεθαμένων που τις παίρνανε τα παιδιά τους για 20 χρόνια για να συνεχίσουν να ζούν στο τζάμπα
πήγανε σε επιδόματα γέννας εβδομηντάχρονων γριών

εκεί πήγανε

πηγανε και τζιροι σε κατι εταιριες σα του αφεντικου σου, οποτε ηταν ευτυχισμενος απο την αγορα οπως κινειται και το μαγαζι του και ετσι εδινε και μισθουκλες και στους μπαρμπατραμουντανες του να περισσευουν και για πουτανες και για αμοιβαια συνταξιοδοτικα.
αν ησουνα σημερα 40 χρονων θα ειχες κοψει τις φανφαρες και τις νουθεσιες στυλ 'ετσι πρεπει να τα κανετε'.
γιατι οταν ησουν 40 χρονων μια χαρα τη γουσταρες την αγορα και δεν εκανες αχνα. σημερα ειδες το φως το αληθινο να φωτισεις και τους νεοτερους  :2funny:
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ο βασικος πως ηταν τοτε?

Και πως θα πρεπει να ειναι τωρα,κατα την υμετερα αποψη?Αυτο μας ενδιαφερει.

ΥΓ Η μη θεση ειναι θεσαρα,ε?...Μην ξεχναμε.
Πρέπει να βαριέσαι αφάνταστα για να ανοίγεις κουβέντα με τον γεροτράμυ ε;

Είναι σαν να θες να κουβεντιάσεις με τον Μπενύ,Πάγκαλο ή ΓΑΠ για το ποιος φταίει για την κατάντια της χώρας.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Μην το λες αυτο για το δηθεν μεγαλοχουβαρντας...αμα ο αλλος καθεται και δουλευει για 4 κατοσταρικα,και ακουει και τα γαμωσταυριδια απο το αφεντικουλι που την ειδε μεγαλοκαπιταλα στην Βικτωριανη Αγγλια,τα 83 χιλιαρικα μετρανε πολυ...

Εκει πονταρουνε οι πασης φυσεως τραμουντανακοι...

ολα τα αφεντικα δεν ειναι τα ιδια οπως δεν ειναι ιδιοι και ολοι οι υπαλληλοι. φτανει και η καραμελα για το δικιο του εργατη. υπαρχουν και σωστα αφεντικα και η ψωλια και το αγχος ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το 'μηνας μπαινει μηνας βγαινει το μισθο μου'.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom