Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
Και χθές το ανέβασε ενα πάλικαρι, δες και τα σχόλια πιο πίσω  :rolleyes: :rolleyes: :grin: :grin: :grin: :grin:
www.zerohedge.com/article/rumor-bag-dangerous-politics-behind-greek-imf-bailout-and-why-government-collapse-may-be-imm]Δές[/url] όμως πως οι μαλακίες/καταγγελίες που "γραφονται" "ελεύθερα" στο ιντερνετ μπορούν να γαμήσουν μια χώρα

αυτό το τρωκτικό είναι η αποθέωση του λαικισμού,της υποκρισίας και του κιτρινισμού

ο κάθε ανώνυμος πικραμένος(μάλλον οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες του μπλογκ δηλαδή) μπαίνει μέσα και γράφει ό,τι παπαριά του κατέβει....βρίζοντας,συκοφαντώντας,πάντα ανώνυμα και βέβαια χωρίς αντίλογο

με έκλεψε η Κοσμοτέ λέει κάποιος...πήγα να φάω στην ταβέρνα "3 αδέρφια" στον πειραιά και βρήκα μία τρίχα στο φαγητό...ο οδηγός του λεωφορείου στη γραμμή Άνω Πετράλωνα-Κολοπετινίτσα μύριζε ιδρωτίλα....κλπ
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
"Επειδη θεωρω οτι δεν κρυβεις πραγματα,δεν εισαι διαπλεκομενος φιλε μου troktike ακου.Ειμαι κρατικος λειτουργος-αλλα συνηθως εμεις μιλουμε οταν μας διωχνουν απο τη θεση μας-και επειδη θελω να εχω τη συνηδειση μου ησυχη ως ενα βαθμα θα σου πω οτι η αποψη των περισσοτερων υπουργων και αλλων ειναι οτι ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ....



παιζει ΚΑΘΑΡΑ και ΑΝΟΙΚΤΑ το παιχνιδι των ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ.βιαστηκε να προσφυγει στο μηχανισμο στηριξης της ΕΕ και ΔΝΤ επειδη στο τελος του μηνα θα ερχοταν προταση βοηθειας απο την ΡΩΣΙΑ υψους 50 δις ΕΥΡΩ με σταθερο επιτοκιο 4% για παντα και χωρις ανταλλαγματα.Επισης υπαρχει πακετο 60 δις απο την ΚΙΝΑ για επενδυσεις στην Ευρωπη και ενδιαφερον για εξαγοΡα του ΟΣΕ.Ελαβα μερος σε συζητησεις υψηλου επιπεδου και υπηρχε η διαπιστωση οτι με ορισμενες στοχευμενες κινησεις θα λυνοταν το οικονομικο προβλημα της ελλαδος,ομως η ισχυρη αντιδραση του ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ και της ομαδας του δεν αφηνε περιθωρια,ηταν σιγουρη η αιτηση βοηθειας.εγω θεωρω προδοσια και εγκλημα την αποφαση και σε λιγες μερες η παραιτηση ! μου θα κανει θορυβο.Τωρα ειμαι ανωνυμος αναγνωστης.Πιστευω να το αναρτησεις,αν οχι να εισαι καλα και να με θυμηθεις σε λιγες μερες.
  αν υπαρχει αυτος ο κυβερνητικος αξιωματουχος, και ολη η ιστορια, ειναι αληθινη, και η αναρτηση στο μπλοκ αυθορμητη, τοτε φιλε κινδυνευεις   
 

Tipos

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.265
Κριτικές
20
Like
2
Πόντοι
3.945
Αυτό θα μας το εξηγήσει κανείς???

Παραίτηση κυβερνητικού αξιωματούχου σε θέση κλειδί;

Ο Παπανδρέου προσέτρεξε στο ΔΝΤ, επειδή οι Ρώσοι ετοίμαζαν πακέτο βοήθειας 50 δις;


Επισης υπαρχει πακετο 60 δις απο την ΚΙΝΑ για επενδυσεις στην Ευρωπη και ενδιαφερον για εξαγοΡα του ΟΣΕ.Ελαβα μερος σε συζητησεις υψηλου επιπεδου και υπηρχε η διαπιστωση οτι με ορισμενες στοχευμενες κινησεις θα λυνοταν το οικονομικο προβλημα της ελλαδος,ομως η ισχυρη αντιδραση του ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ και της ομαδας του δεν αφηνε περιθωρια,ηταν σιγουρη η αιτηση βοηθειας.εγω θεωρω προδοσια και εγκλημα την αποφαση και σε λιγες μερες η παραιτηση ! μου θα κανει θορυβο.

Για Ρώσσους πρώτη φορά ακούω.

Η πρόταση της Κίνας πράγματι ήταν για 60δις.
Όπως υπήρξε και ανάλογη πρόταση της Goldman Sachs (θυμάστε την επίσκεψη του Προέδρου της το Νοέμβρη?).  ;)

Και οι δυο απορίφτηκαν από τους rookies.  :jerking: :jerking:

Δόλος? Προδοσία? Αυτές είναι βαριές κουβέντες. ....  :think: :think:

Tαπεινή μου άποψη, απλά έχασαν τη μπάλλα. Για μια οικονομία με τζίρο 300δις, το να δανειστεί 50 (γιατί τόσα ΜΟΝΟ χρειαζόμαστε κάθε χρόνο, μη το ξεχνάμε) θα έπρεπε να είναι piece of cake.

Τα υπόλοιπα είναι για να περνάμε την ώρα μας στο bou.tv

:) :) :) :)
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Ο Παπανδρέου προσέτρεξε στο ΔΝΤ, επειδή οι Ρώσοι ετοίμαζαν πακέτο βοήθειας 50 δις;

Εχει όμως την λογική του.
Γιατί να μην τάσκαγαν οι Ρώσοι με ανταλάγματα ενεργειακές διευκολύνσεις στην Βόρεια
Ελλάδα, και γιατί όχι με συνεκμετάλευση ορυκτού πλούτου?
Ποιός αξιωματούχος θα τολμούσε να το έλεγε σε αυτή την φάση δημόσια?
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Έχω μπροστά μου το πρώτο θέμα και στη σελ 34 κ 35 μιλάνε διάφοροι εργαζόμενοι/νεοι/ανεργοι κλπ τι θα έκαναν λίγο πριν χρεοκοπήσει η χώρα...
Ενας λέει θα έκανα ταξίδια  :rolleyes:
Αλλος θα πουλουσα το μηχανάκι μου (ποιος θα το έπαιρνε δε μας λέει....)
Άλλος θα σηκωνε τα μαγαζιά (μην ξεμείνει από μαγιο μαλλον...)
Άλλος διακοσμητής στο επάγγελμα θα πήγαινε μια βόλτα Ισπανία (μάλλον για νέες ιδέες...) 
Άλλος θα σπαγε την τράπεζα και θα έπειρνε λεφτά και θα την έκανε για έξω (συγγενής πλεζουρα μάλλον...)
Άλλος με τις τελευταίες του οικονομίες θα έπειρνε ένα καινούργιο σπίτι  :headbang:
και μια τελευταία θα πήγαινε Κουβα να ζήσει ελέυθερα  :knockinb:

Κάτι τέτοια διαβάζεις, και λες ότι αυτή η χώρα θέλει ξήλωμα από τη ρίζα...  :sunglasses:
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
προτασεις του στυλ εκτελεστε ή καψτε οσους κυβερνησαν επι νεας δημοκρατιας νομιζω ειναι και υπερβολικες και εκτος εποχης. Μια απλη φυλακη ειναι αρκετη. ηρεμια λεμε!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
"Επειδη θεωρω οτι δεν κρυβεις πραγματα,δεν εισαι διαπλεκομενος φιλε μου troktike ακου.Ειμαι κρατικος λειτουργος-αλλα συνηθως εμεις μιλουμε οταν μας διωχνουν απο τη θεση μας-και επειδη θελω να εχω τη συνηδειση μου ησυχη ως ενα βαθμα θα σου πω οτι η αποψη των περισσοτερων υπουργων και αλλων ειναι οτι ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ....



παιζει ΚΑΘΑΡΑ και ΑΝΟΙΚΤΑ το παιχνιδι των ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ.βιαστηκε να προσφυγει στο μηχανισμο στηριξης της ΕΕ και ΔΝΤ επειδη στο τελος του μηνα θα ερχοταν προταση βοηθειας απο την ΡΩΣΙΑ υψους 50 δις ΕΥΡΩ με σταθερο επιτοκιο 4% για παντα και χωρις ανταλλαγματα.Επισης υπαρχει πακετο 60 δις απο την ΚΙΝΑ για επενδυσεις στην Ευρωπη και ενδιαφερον για εξαγοΡα του ΟΣΕ.Ελαβα μερος σε συζητησεις υψηλου επιπεδου και υπηρχε η διαπιστωση οτι με ορισμενες στοχευμενες κινησεις θα λυνοταν το οικονομικο προβλημα της ελλαδος,ομως η ισχυρη αντιδραση του ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ και της ομαδας του δεν αφηνε περιθωρια,ηταν σιγουρη η αιτηση βοηθειας.εγω θεωρω προδοσια και εγκλημα την αποφαση και σε λιγες μερες η παραιτηση ! μου θα κανει θορυβο.Τωρα ειμαι ανωνυμος αναγνωστης.Πιστευω να το αναρτησεις,αν οχι να εισαι καλα και να με θυμηθεις σε λιγες μερες.
   αν υπαρχει αυτος ο κυβερνητικος αξιωματουχος, και ολη η ιστορια, ειναι αληθινη, και η αναρτηση στο μπλοκ αυθορμητη, τοτε φιλε κινδυνευεις   

σας το λέω διαρκώς και δε θέτε να το καταλάβετε.
τα κουκιά είναι μετρημένα.
βοήθεια απο ρωσσία και κίνα δε μπορείτε να πάρετε γιατί ειστε μέλος του ΝΑΤΟ.
τα άλλα περί προδοσίας και λοιπές παπαριές είναι για να περνά η ώρα.
καλώς ή κακώς είστε σ αυτή την πλευρά.
και κόφτε τη μαλακία του κακού αμερικανού και του καλού ρώσου.
Ολες οι μεγάλες χώρες έχουν σφαίρες επιρροής τις οποίες αρνούνται να παραχωρήσουν στον αντίπαλο είτε για πραγματικούς λόγους είτε απο εγωισμό.
Δείτε τι έγινε στη Γεωργία όταν η τελευταία πήγε να το παίξει αμερική.
κάτι παρόμοιο συντελείται τώρα στην Κιργιζία.

Κόφτε τις παπαριές.
Το παιχνίδι είναι δεδομένο είναι σαφής η πλευρά στην οποία ανήκουμε.
Αλλως, έξω από το ΝΑΤΟ και κατευθείαν σύμμαχος με τη Ρωσσία με ότι συνέπειες θα έχει αυτό στις σχέσεις με Τουρκία.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.638
Κριτικές
31
Like
13.220
Πόντοι
5.097
Έχω μπροστά μου το πρώτο θέμα και στη σελ 34 κ 35 μιλάνε διάφοροι εργαζόμενοι/νεοι/ανεργοι κλπ τι θα έκαναν λίγο πριν χρεοκοπήσει η χώρα...
Ενας λέει θα έκανα ταξίδια  :rolleyes:
Αλλος θα πουλουσα το μηχανάκι μου (ποιος θα το έπαιρνε δε μας λέει....)
Άλλος θα σηκωνε τα μαγαζιά (μην ξεμείνει από μαγιο μαλλον...)
Άλλος διακοσμητής στο επάγγελμα θα πήγαινε μια βόλτα Ισπανία (μάλλον για νέες ιδέες...) 
Άλλος θα σπαγε την τράπεζα και θα έπειρνε λεφτά και θα την έκανε για έξω (συγγενής πλεζουρα μάλλον...)
Άλλος με τις τελευταίες του οικονομίες θα έπειρνε ένα καινούργιο σπίτι  :headbang:
και μια τελευταία θα πήγαινε Κουβα να ζήσει ελέυθερα  :knockinb:

Κάτι τέτοια διαβάζεις, και λες ότι αυτή η χώρα θέλει ξήλωμα από τη ρίζα...  :sunglasses:
αληθεια τι μπορεις να κανεις μονο να κατσεις και να υποστεις τις συνεπειες να δουλευεις τσαμπα δηλαδη
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Κάτι τέτοια διαβάζεις, και λες ότι αυτή η χώρα θέλει ξήλωμα από τη ρίζα...  :sunglasses:

τα χουμε πει τόσες φορές.
είμεθα ένας μαλάκας λαός. το θέμα είναι τίνι τρόπο αυτό μπορεί να αλλάξει.
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
πιστευω οτι ο Ρουσσοπουλος εχει φυγει Μαλβιδες και στηνει επιχειρησεις εκει ! εκει ειναι τα γουστα! Με οικονομικο σουμβουλο τον Εφραιμ και μεγαλομετοχους τους Κουμπαρους του Ψωμιαδη !
ελληνακια εμεις εδω για δουλεψτε λιγο ακομα... :fuck2: :fuck2:
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
αληθεια τι μπορεις να κανεις μονο να κατσεις και να υποστεις τις συνεπειες να δουλευεις τσαμπα δηλαδη

Νομίζω ότι πρέπει να καταστρώσεις ένα σχέδιο για να επιβιώσεις...
Το να το ρίξεις στα ταξίδια και στις βόλτες και το σοπινγκ,
και μετά να μην έχεις ούτε για να φας, δεν μπορώ να το καταλάβω καθόλου  :(
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.254
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
τα χουμε πει τόσες φορές.
είμεθα ένας μαλάκας λαός. το θέμα είναι τίνι τρόπο αυτό μπορεί να αλλάξει.
πιστευω πως αν εβγαινες να δουλεψεις ολιγο αντι να εχεις 32000 ποστ στο μπου θα ηταν ενα καλο βημα.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.638
Κριτικές
31
Like
13.220
Πόντοι
5.097
Νομίζω ότι πρέπει να καταστρώσεις ένα σχέδιο για να επιβιώσεις...
Το να το ρίξεις στα ταξίδια και στις βόλτες και το σοπινγκ,
και μετά να μην έχεις ούτε για να φας, δεν μπορώ να το καταλάβω καθόλου  :(
ετσι οπως τα λες τοτε να πουλησουμε οτι εχουμε οσο προλαβαινουμε και να μεταναστευσουμε σε χωρες που τα λεφτα μας θα εχουν αξια
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Έχω μπροστά μου το πρώτο θέμα και στη σελ 34 κ 35 μιλάνε διάφοροι εργαζόμενοι/νεοι/ανεργοι κλπ τι θα έκαναν λίγο πριν χρεοκοπήσει η χώρα...
Ενας λέει θα έκανα ταξίδια  :rolleyes:
Αλλος θα πουλουσα το μηχανάκι μου (ποιος θα το έπαιρνε δε μας λέει....)
Άλλος θα σηκωνε τα μαγαζιά (μην ξεμείνει από μαγιο μαλλον...)
Άλλος διακοσμητής στο επάγγελμα θα πήγαινε μια βόλτα Ισπανία (μάλλον για νέες ιδέες...) 
Άλλος θα σπαγε την τράπεζα και θα έπειρνε λεφτά και θα την έκανε για έξω (συγγενής πλεζουρα μάλλον...)
Άλλος με τις τελευταίες του οικονομίες θα έπειρνε ένα καινούργιο σπίτι  :headbang:
και μια τελευταία θα πήγαινε Κουβα να ζήσει ελέυθερα  :knockinb:


Κάτι τέτοια διαβάζεις, και λες ότι αυτή η χώρα θέλει ξήλωμα από τη ρίζα...  :sunglasses:

Ψάχνω καιρό τον Πλέζουρα για να του δώσω κάτι δανεικά και δεν ήξερα ότι είχε αναχωρήσει για εξωτερικό (στω πολύ για ινφο)



Κάλα ο τύπος είναι η χαρά του κάθε εργολάβου, κάποιον τετοιο μαλάκα περιμένουν να τους τηλεφωνίσει για να κάνουν Πάσχα επιτέλους
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Νομίζω ότι πρέπει να καταστρώσεις ένα σχέδιο για να επιβιώσεις...
Το να το ρίξεις στα ταξίδια και στις βόλτες και το σοπινγκ,
και μετά να μην έχεις ούτε για να φας, δεν μπορώ να το καταλάβω καθόλου  :(
ούτε αυτοί το καταλαβαίνουν γιατί προφανώς έχουν μάθει να τρώνε απ τα ετοιμα τα οποία νομίζουν ότι δεν τελειώνουν ποτε.
βεβαίως έτσι νόμιζε και το κράτος.
Οπότε την κατάσταση του κράτους θα πρέπει κάποια στιγμή να αποδεχθούν και σε ππροσωπικό επίπεδο οι ελληνες.
κοινώς, η νοοτροπία του δανείζομαι για να κάνω ότι μου καβλώνει τέλεψε. όχι γιατί αποφάσισα ότι είναι λάθος η νοοτροπία, αλλά γιατί ο ενεργητικός δανειστής αποφάσισε να μου κόψει το αλλάουανς.
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
πιστευω πως αν εβγαινες να δουλεψεις ολιγο αντι να εχεις 32000 ποστ στο μπου θα ηταν ενα καλο βημα.
Είναι δύσκολο να το χωρέσει ο νους σου πώς ένας άνθρωπος είναι δυνατόν να δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ και ενίοτε και ολόκληρο το βράδυ και να έχει τόσα ποστς ε;
Go on...
Πάντως να ξέρεις συμβαίνει!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
πιστευω πως αν εβγαινες να δουλεψεις ολιγο αντι να εχεις 32000 ποστ στο μπου θα ηταν ενα καλο βημα.
ενα δικό σου καλό βήμα θα ήταν όταν δεν γνωρίζεις να μην πετάς παπαριές.
αυτές τις παπαριές στυλ εξυπνάδες πέταγαν και οι πολιτικοί σου όξω και όταν άρχισαν οι καρπαζές βροχή βάλαν την ουρα στα σκέλια.

Υ.Γ.
έχω ξαναπεί. είσαι κουτός, δεν καταλαβαίνεις; ΟΚ. μην το παίζεις και εξυπνάκιας θα σου κόψουν και το χαμόγελο και θα σ αρχίσουν στις καρπαζές.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.254
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
Είναι δύσκολο να το χωρέσει ο νους σου πώς ένας άνθρωπος είναι δυνατόν να δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ και ενίοτε και ολόκληρο το βράδυ και να έχει τόσα ποστς ε;
Go on...
Πάντως να ξέρεις συμβαίνει!
εσυ πιστευεις οτι ειναι δυνατον να δουλευεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ και ολο τον ελευθερο χρονο σου να τον περνας εδω;οκ.
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Εναλλακτικά Ελλάδα όπως Αργεντινή;
Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Σάββατο 24 Απριλίου 2010
   
ΠΡΙΝ ΕΠΤΑ μήνες το ΠΑΣΟΚ παρέλαβε την εξουσία με την οικονομία σε κακή κατάσταση. Εχοντας καθαρότητα του σκοπού, ο Γιώργος Παπανδρέου ανέλαβε να αποκαταστήσει την εικόνα της χώρας στο εξωτερικό. Από κοντά και ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου. Εκτοτε έχουν παραχωρήσει- μόνοι ή μαζίπερισσότερες συνεντεύξεις σε ξένα ΜΜΕ από όσες έχουν δώσει πρωθυπουργός και υπουργός οικονομικών του ελληνικού κράτους. Τι πέτυχαν; Πέτυχαν το επιτόκιο των βραχυπρόθεσμων- μέχρι 12 μήνες- ελληνικών ομολόγων να υπερδεκαπλασιαστεί. Από 0,35% σε 3,65%. Πηγές της αγοράς λένε πως αγοραστές των βραχυπρόθεσμων τίτλων είναι μόνο ελληνικές τράπεζες. Μάλλον οι ξένοι δεν πήραν το μήνυμα. Κρίμα τις συνεντεύξεις...

ΜΕ ΤΗΝ Ελλάδα να έχει ενεργοποιήσει τον μηχανισμό βοήθειας ΔΝΤΕ.Ε. (που η κυβέρνηση προτιμά να τον παρουσιάζει ως Ε.Ε.- ΔΝΤ), οι ξένοι δεν ασχολούνται πια με το αν θα χρεοκοπήσουμε - τεχνικά- αλλά με το πώς θα αναδιαρθρώσουμε το χρέος μας.

Αυτό μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα: Είτε «κούρεμα» της τιμής των ομολόγων που δεν θα αποπληρωθούν στο 100% της τιμής τους αλλά στο 90% ή 80% ή 70%. Είτε παράταση της λήξης των ομολόγων που παρατείνονται και αποπληρώνονται σε απώτερο χρόνο. Είναι μια προοπτική που ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου διαψεύδει. Ωστόσο, μια ξένη αναλύτρια που επικαλούνταν σε δημοσίευμα τους, μεσοβδόμαδα, οι «Φαϊνάνσιαλ Τάιμς», έλεγε περίπου πως ουδείς δίνει σημασία στον έλληνα υπουργό Οικονομικών. Αυτός δεν είχε πει και ότι δεν θα προσέφευγε η Ελλάδα στον μηχανισμό βοήθειας;

ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ένα επικίνδυνο σημείο. Η κυβέρνηση νομίζει πως η λύση είναι να κατηγορήσει τη Ν.Δ.- που όντως φταίειγια το κατάντημα της χώρας. Ακόμη κι αν υποθέσουμε όμως πως είναι κάτι που το ακούνε οι έλληνες πολίτες- οι οποίοι έριξαν έντεκα μονάδες στον Καραμανλή πέρσι τον Οκτώβριο, άρα τι περισσότερο να κάνουν;-, το παιχνίδι των ευθυνών αφήνει παγερά αδιάφορους όλους αυτούς που περιμένουμε να μας δανείσουν. Η ίδια αναλύτρια παρατηρεί πως «η αγορά δεν έχει αυτή τη στιγμή διάθεση να χρηματοδοτήσει την Ελλάδα». Πράγματι. Κοιτάει να δει τι λεφτά θα χάσει.

Συμπέρασμα: η κυβέρνηση Παπανδρέου κινδυνεύει να ξεπεραστεί για δεύτερη φορά από την πραγματικότητα. Αρνείται να αντιληφθεί πως κυβερνά ήδη την Ελλάδα εδώ και επτά μήνες και στο διάστημα αυτό κρίνεται για τις πράξεις, τις παραλείψεις και τις δηλώσεις της. Με απλά λόγια, το «πρόβλημα αξιοπιστίας της χώρας» πάει να γίνει πρόβλημα αξιοπιστίας της παρούσας κυβέρνησης. Αφού απαξιώθηκε η διακυβέρνηση Ν.Δ., αρχίζει να μπαίνει ερωτηματικό στη διακυβέρνηση ΠΑΣΟΚ. Δηλαδή, πάμε σε φάση αμφισβήτησης του ελληνικού πολιτικού συστήματος. Αυτή είναι η ουσία της αργεντινοποίησης.


Απο ΤΑ ΝΕΑ βεβαίως βεβαίως!!!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Είναι δύσκολο να το χωρέσει ο νους σου πώς ένας άνθρωπος είναι δυνατόν να δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ και ενίοτε και ολόκληρο το βράδυ και να έχει τόσα ποστς ε;
Go on...
Πάντως να ξέρεις συμβαίνει!
μην τους ξυπνάς.
θα περάσουν πολλές δεκαετίες να συμειφητοποιήσουν τα χωριατόπουλα πώς γίνεται ένα λάπτοπ να είναι ένας πλήρης χώρος καλά αμοιβόμενης εργασίας και διασκέδασης.

Αστους στην καφετέρια και στη μαλακία.... αμα ξυπνήσουν πολλοί θα χάσω μεροκάματα.  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom