Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

antifa69

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2010
Μηνύματα
234
Like
0
Πόντοι
1
Εγω θεωρω οτι θελουν να κοψουν τα παντα στον ιδιωτικο τομεα οχι μονο για τα αφεντικα αλλλα και για υποβαθμιση της οικονομιας της Ελλαδας ακομα ποιο πολυ απο οτι ειναι με καποιο αποτερο σκοπο
ο μόνος σκοπός είναι το χρήμα του ιμπεριαλιστή!
πολύ φιλοσοφία θέλει?
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
δεν μπορεί!
θα ξυπνήσει ο σκλάβος.Και όλες οι επαναστάσεις που έγιναν το αίμα χύθηκε άφθονο.Δεν υπάρχει αλλος δρόμος.Αυτο είναι το μόνοσίγουρο.
απλά μένει να δούμε πότε θα ξυπνήσουν κι άλλοι και να σταματήσουν τη σκλαβιά του φασισμού και του καπιταλισμού.
για πες μας ρε παλλικαρι και μετα τι γινετα;;αν μου πεις το μετα πρωτος εγω...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ομοίως και οι διάφοροι γκουρού του καπιταλισμού, που διακηρύττουν το "τέλος της ιστορίας" ...

Δεν διαφωνώ...Ιδεοληπτικοί είναι και αυτοί...

Με τον ορο μπλοκαρισμα δεν εννοω εθιμοτυπικες απεργιες.
Εννοω ΚΟΨΙΜΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

Ισιε,θυμασαι?
"Δεν θέλει τανκς Ανεπιθύμητε...
Θέλει μια γαμημένη πολιτική απόφαση ότι ναι, θα έχω και 10 νεκρούς (διότι παραπάνω δεν θα έχεις...) και καμια εκατοστή χωρίς δόντια και κόκκαλα...
Αλλά σύσσωμη η αντιπολίτευση παίζει το πουλάκι της και προσδοκά πολιτικά ωφέλη...
Διότι με μια συμφωνία κυρίων κωστάκη και γιωργάκη, την ανοχή καράτζαφέρη και αλέκας και με απονομωμένο τον αλέκο (πόσες φορές πρέπει πια να πέσει η μάσκα του τσύριζα..) να δεις τί ωραία που μπαίνει τάξη σε 2-3 ώρες...
Αλλά πού;"


Ναι, θυμάμαι τί έγραψα και δεν έχω αλλάξει άποψη...

 

antifa69

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2010
Μηνύματα
234
Like
0
Πόντοι
1
για πες μας ρε παλλικαρι και μετα τι γινετα;;αν μου πεις το μετα πρωτος εγω...
επειδή το προηγούμενο ποστ μου το έσβησαν γράφω κάτι τελείως διαφορετικό!

πάρε κάτι ευπεπτο για να καταλαβεις ότι όλα είναι θέμα του πως βλέπεις τη ζωή:

Κάθε φυσιολογικός άνθρωπος δεν μπορεί παρά να νιώθει άσχημα όταν κάποιος ή κάποιοι προσπαθούν να περιορίσουν την φυσική για κάθε άνθρωπο τάση να φέρεται φυσικά. Η εξουσία είναι κάτι το παρά φύση. Στην φύση δεν υπάρχει εξουσία, υπάρχει ηγεσία. Ηγέτης είναι αυτός που ηγείται, που προηγείται και δείχνει τον δρόμο στους άλλους για να μη χαθούν. Το κριάρι δεν ασκεί εξουσία στο κοπάδι, απλώς ηγείται του κοπαδιού.


νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει σήμερα!
περισσότερα εδώ:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
ο μόνος σκοπός είναι το χρήμα του ιμπεριαλιστή!
πολύ φιλοσοφία θέλει?
Nαι ρε φιλε αλλα εαν κοπει και ο ιδιωτικος τομεας δωρα κτλπ τι σκατα θα εισπραξει το κρατος απο φπα πως θα πληρωθουν δανεια κτλπ δεν καταλαβενεις οτι θα πεσουν ολα κατακορυφα?
 

antifa69

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2010
Μηνύματα
234
Like
0
Πόντοι
1
Nαι ρε φιλε αλλα εαν κοπει και ο ιδιωτικος τομεας δωρα κτλπ τι σκατα θα εισπραξει το κρατος απο φπα πως θα πληρωθουν δανεια κτλπ δεν καταλαβενεις οτι θα πεσουν ολα κατακορυφα?
μόνο απ τη στάχτη του μπορεί να αναγεννηθεί κάποιος!
αυτο δεν καταλαβαίνετε ολοι.δες και το προηγούμενο ποστ μου.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ισιε θέλω σιγουράκι από σένα πού πάει το πράμα από δω και πέρα.....
:cum:
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
επειδή το προηγούμενο ποστ μου το έσβησαν γράφω κάτι τελείως διαφορετικό!

πάρε κάτι ευπεπτο για να καταλαβεις ότι όλα είναι θέμα του πως βλέπεις τη ζωή:

Κάθε φυσιολογικός άνθρωπος δεν μπορεί παρά να νιώθει άσχημα όταν κάποιος ή κάποιοι προσπαθούν να περιορίσουν την φυσική για κάθε άνθρωπο τάση να φέρεται φυσικά. Η εξουσία είναι κάτι το παρά φύση. Στην φύση δεν υπάρχει εξουσία, υπάρχει ηγεσία. Ηγέτης είναι αυτός που ηγείται, που προηγείται και δείχνει τον δρόμο στους άλλους για να μη χαθούν. Το κριάρι δεν ασκεί εξουσία στο κοπάδι, απλώς ηγείται του κοπαδιού.


νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει σήμερα!
περισσότερα εδώ:
οκ, εγω να το δεχτω αυτο που λες, γιατι ομως πρεπει να τα κανουμε πουτανα για να γινει αυτο;;; και το ζαβο της μαργκαρετ πουτανα τα εκανε και με επιτυχια μαλιστα, γιατι δεν παιρνεις τον ομματιον σου να πας να γινεις βοσκος η αγροτης να τρως αυτα που παραγεις να μην πληρωνεις φορους να μη  εχεις κανενα πανω απο το κεφαλι σου και να εισαι ο ηγετης του εαυτου σου, γιατι πρεπει να γινεις ο ηγετης του κοπαδιου;; και κατι τελευταιο το κριαρι μπορει να ηγετης στο κοπαδι του αλλα το λιονταρι ειναι ο βασιλιας!!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
οκ, εγω να το δεχτω αυτο που λες, γιατι ομως πρεπει να τα κανουμε πουτανα για να γινει αυτο;;; και το ζαβο της μαργκαρετ πουτανα τα εκανε και με επιτυχια μαλιστα, γιατι δεν παιρνεις τον ομματιον σου να πας να γινεις βοσκος η αγροτης να τρως αυτα που παραγεις να μην πληρωνεις φορους να μη  εχεις κανενα πανω απο το κεφαλι σου και να εισαι ο ηγετης του εαυτου σου, γιατι πρεπει να γινεις ο ηγετης του κοπαδιου;; και κατι τελευταιο το κριαρι μπορει να ηγετης στο κοπαδι του αλλα το λιονταρι ειναι ο βασιλιας!!
δλδ?
 

Gitsol

Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2010
Μηνύματα
14
Like
0
Πόντοι
0
Δεν μπορεί να υπάρχει ανάπτυξη σε καμία χώρα όταν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι έχουν μεγαλύτερες απολαβές από τον ιδιωτικό τομέα. Είναι λυπηρό να ακούς νέα παιδιά να έχουν όνειρο να σπουδάσουν και να μπούν στο Δημόσιο που η παραγωγικοτητά του είναι να μην πω. Είναι λυπηρό να σπουδάζουν να πέρνουν πτυχία και ντοκτορά και να αναλώνονται σφραγίζοντας έγγραφα. Έτσι χάνεται η αφρόκρεμα της Ελλάδος. Δεν υπάρχει σύνδεση της εκπαίδευσης με την παραγωγή και την ανάπτυξη. Είμαστε όλοι άξιοι των αποφάσεών μας. Τέλος είναι πολύ λυπηρό να βλέπουμε ακόμα και σε αυτήν την δύσκολη στιγμη να υποστηρίζουμε το ένα ή το άλλο κόμμα που εν κατακλείδη αυτοί μας φέραν εδώ που είμαστε.

Υποσημ. Δεν λέω ότι οι Δημόσιοι πέρνουν πολλά, αλλά δεν μπορούν να πέρνουν περισσότερα από τον ιδιωτικό τομέα.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.375
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
θα ήθελα να δω ποιος λέει τι...
Μαρξ, Λένιν και "Ιστορία"...

τελείως πρόχειρα, πάντως, θα σε παρέπεμπα στο "Κράτος και Επανάσταση" του Β.Ι.Λένιν, στο σχετικό με την Κομμούνα κεφάλαιο...

όπου δεν γράφεται ακριβώς αυτό που είπες...

<<Κ. Μαρξ, Η 18η Μπρυμαίρ του Λουδοβίκου Βοναπάρτη>>

<<Κ. Μαρξ, Εμφύλιος πόλεμος στη Γαλλία>>

δεν την καταδικασε την παρισινη κουμμουνα, αλλα ασκησε κριτικη που σκοπο ειχε να κανει δυνατοτερο το εργατικο κινημα
 

antifa69

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2010
Μηνύματα
234
Like
0
Πόντοι
1
οκ, εγω να το δεχτω αυτο που λες, γιατι ομως πρεπει να τα κανουμε πουτανα για να γινει αυτο;;; και το ζαβο της μαργκαρετ πουτανα τα εκανε και με επιτυχια μαλιστα, γιατι δεν παιρνεις τον ομματιον σου να πας να γινεις βοσκος η αγροτης να τρως αυτα που παραγεις να μην πληρωνεις φορους να μη  εχεις κανενα πανω απο το κεφαλι σου και να εισαι ο ηγετης του εαυτου σου, γιατι πρεπει να γινεις ο ηγετης του κοπαδιου;; και κατι τελευταιο το κριαρι μπορει να ηγετης στο κοπαδι του αλλα το λιονταρι ειναι ο βασιλιας!!
όλα τα πραγματα γίνονται είτε με το καλό είτε με τη βία!
δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο εκφραστής του καπιταλισμού γιωργάκης, με τη γνήσια επανάσταση του λαού.
μην τα συγχέεις όλα στο μυαλό σου!

και τώρα συγνώμη αλλά αρχιζει το ματς!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
Δεν μπορεί να υπάρχει ανάπτυξη σε καμία χώρα όταν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι έχουν μεγαλύτερες απολαβές από τον ιδιωτικό τομέα. Είναι λυπηρό να ακούς νέα παιδιά να έχουν όνειρο να σπουδάσουν και να μπούν στο Δημόσιο που η παραγωγικοτητά του είναι να μην πω. Είναι λυπηρό να σπουδάζουν να πέρνουν πτυχία και ντοκτορά και να αναλώνονται σφραγίζοντας έγγραφα. Έτσι χάνεται η αφρόκρεμα της Ελλάδος. Δεν υπάρχει σύνδεση της εκπαίδευσης με την παραγωγή και την ανάπτυξη. Είμαστε όλοι άξιοι των αποφάσεών μας. Τέλος είναι πολύ λυπηρό να βλέπουμε ακόμα και σε αυτήν την δύσκολη στιγμη να υποστηρίζουμε το ένα ή το άλλο κόμμα που εν κατακλείδη αυτοί μας φέραν εδώ που είμαστε.

Υποσημ. Δεν λέω ότι οι Δημόσιοι πέρνουν πολλά, αλλά δεν μπορούν να πέρνουν περισσότερα από τον ιδιωτικό τομέα.
Παιρνουν περισσότερα γιατι το κρατος το αποφάσισε να μην κανει αυξησης στον ιδιωτικο τομεα ε βασικο μισθο 600 ευρω κτλπ
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Δεν μπορεί να υπάρχει ανάπτυξη σε καμία χώρα όταν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι έχουν μεγαλύτερες απολαβές από τον ιδιωτικό τομέα. Είναι λυπηρό να ακούς νέα παιδιά να έχουν όνειρο να σπουδάσουν και να μπούν στο Δημόσιο που η παραγωγικοτητά του είναι να μην πω. Είναι λυπηρό να σπουδάζουν να πέρνουν πτυχία και ντοκτορά και να αναλώνονται σφραγίζοντας έγγραφα. Έτσι χάνεται η αφρόκρεμα της Ελλάδος. Δεν υπάρχει σύνδεση της εκπαίδευσης με την παραγωγή και την ανάπτυξη. Είμαστε όλοι άξιοι των αποφάσεών μας. Τέλος είναι πολύ λυπηρό να βλέπουμε ακόμα και σε αυτήν την δύσκολη στιγμη να υποστηρίζουμε το ένα ή το άλλο κόμμα που εν κατακλείδη αυτοί μας φέραν εδώ που είμαστε.

Υποσημ. Δεν λέω ότι οι Δημόσιοι πέρνουν πολλά, αλλά δεν μπορούν να πέρνουν περισσότερα από τον ιδιωτικό τομέα.
αν ανατρεξεις οχι πολυ παλια θα δεις οτι ισχυε το ακριβως αντιθετο, εξου και ''το 3 και 60'' που λεμε, τοσος ηταν ο μισθος του δ.υ στα τελη του 60 αρχες του '70, στον ιδιωτικο τομεα τα πραγματα ηταν καλυτερα απο μισθολογικη αποψη, δες ποτε ανατραπηκαν οι ισορροπιες και απο ποιον και θα καταλαβεις πολλα...
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
όλα τα πραγματα γίνονται είτε με το καλό είτε με τη βία!
δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο εκφραστής του καπιταλισμού γιωργάκης, με τη γνήσια επανάσταση του λαού.
μην τα συγχέεις όλα στο μυαλό σου!

και τώρα συγνώμη αλλά αρχιζει το ματς!
και ο παπαδοπουλος επανασταση το βαφτισε...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Παιρνουν περισσότερα γιατι το κρατος το αποφάσισε να μην κανει αυξησης στον ιδιωτικο τομεα ε βασικο μισθο 600 ευρω κτλπ
συγγνώμη....
το κράτος αποφασίζει τι αυξήσεις θα δώσει ο Βαρδινογιάννης, ο Κόκκαλης, ή ο Νιάρχος;

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom