Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Λακη θεωρεις αξιοπιστο αμαξι κατι που ειναι 1500 κυβικα και εχει τουρμπο στο να βγαλει 200 αλογα;

Ζημιαρικο τυπε, μπαμ κανει απο χιλιομετρα η φαση.

Δεν ειναι για οδηγους που το πατανε το ποδι στο δεξι πενταλ, ειναι για γκομενακια που θελουν να βολταρουν ή για πιτσιρικαδες που θελουν να ακουμπανε συνεχεια λεφτα σε ζημιες.

Πολλα λεφτα για κατι που θα χωνεις συνεχεια χρημα, οτι μαρκα και να ειναι.

Αν θα αντεξει θα ειναι μονο και μονο επειδη ειναι ford, για κανεναν αλλο λογο.

Και παλι, πολλα τα λεφτα για κατι τετοιο.

Με τα ιδια λεφτα παιρνεις ενα καλο αμαξι μεταχειρισμενο και το κανεις και ανακατασκευη και εχεις μια χαρα καυλα αμαξι.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ανακατασκευή στην ελλάδα, είναι ανέκδοτο .
Απλά δεν το σκέφτεσαι .
Γκομενάκια δεν έχω δει να παίρνουν ποτέ τέτοια αμάξια. Τουρμπάτες εκδόσεις συνηθισμένων αμαξιών.
Τα γκομενάκια παίρνουν σμαρτ , καμπριολέ , τζιπάκια ... γενικά μαλακίες.
Μέχρι τώρα όλα τα φορντ τουρμπίσια είναι αξιόπιστα.


Το ότι δεν το γουστάρεις το καταλαβαίνω. Πολλοί έχουν ... την ίδια άποψη. Συμβαίνει το ξέρω.
Δεν το αναλύω . Ξέρω και τους λόγους !
Αλλά αυτόδεν σημαίνει ότι το αμάξι είναι σκάρτο . Δεν είναι .
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Μια χαρα μαστορες εχουμε στην Ελλαδα.

Εχει πολλους καυλωμενους που εχουν γνωση στο αντικειμενο και κανουν καλη δουλεια.

Ναι, ειναι λιγοι αλλα υπαρχουν.

1000 φορες καλυτερα να παρεις ενα μεταχειρισμενο Ford mondeo ST 3.0 V6 μοντελο του 2004 και να το κανεις ανακατασκευη.

Καμια σχεση, στα παντα. Το αμαξι ειναι τρενο στις στροφες, ατμοσφαιρικος κινητηρας (αξιοπιστια).

Εαν θελεις οικονομια καυσιμου, βαζεις ενα συστημα LPG τελευταιας γενιας (μην ακους μαλακιες μια χαρα δουλευουν πλεον για μεσα στη πολη) και τελος. Εχεις σοβαρο αντρικο αμαξι, επιδοσεις, ηχο, χωρους, αξιοπιστια.




Γαμαει το αμαξι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
531
Κριτικές
6
Like
565
Πόντοι
306
Εργαλειο που γαμαει, του 2007.

Καυλα ειναι.




Αυτό έχω σε cabrio και manual κιβώτιο.
Κατάσταση κούτας, με 35.000.
Μόνη διαφορά ότι φοράει τα κεραμικά φρένα με τις κίτρινες δαγκάνες.
Το κρατάω για να πάω νύφη την κόρη μου στην εκκλησία.
Μετά σπρώξιμο. Είναι το εφ' άπαξ μου...
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Τυπε να το χαιρεσαι το εργαλειο.

Γιατι θελεις να το σπρωξεις;

 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
531
Κριτικές
6
Like
565
Πόντοι
306
Τυπε να το χαιρεσαι το εργαλειο.

Γιατι θελεις να το σπρωξεις;
Γιατί δεν το ευχαριστιέμαι, φίλε μου. 'Εχω γράψει σε άλλο ποστ ότι έχω αλλάξει πιο πολλές φορές μπαταρία, απ' όσες έχω βάλει βενζίνη.
Είναι προκλητικό να το κυκλοφορείς. Το έχω 12 χρόνια και μαζεύει σκόνη στο γκαράζ. Μόνο τον Αύγουστο το βγάζω κάποια βράδια και πάω μέχρι Σούνιο και μερικές Κυριακές (πολύ πρωί, σχεδόν αξημέρωτα) ανεβαίνω Πάρνηθα.
 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
531
Κριτικές
6
Like
565
Πόντοι
306

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Γιατί δεν το ευχαριστιέμαι, φίλε μου. 'Εχω γράψει σε άλλο ποστ ότι έχω αλλάξει πιο πολλές φορές μπαταρία, απ' όσες έχω βάλει βενζίνη.
Είναι προκλητικό να το κυκλοφορείς. Το έχω 12 χρόνια και μαζεύει σκόνη στο γκαράζ. Μόνο τον Αύγουστο το βγάζω κάποια βράδια και πάω μέχρι Σούνιο και μερικές Κυριακές (πολύ πρωί, σχεδόν αξημέρωτα) ανεβαίνω Πάρνηθα.

Εχεις επιλεξει λαθος μηχανικους φιλε.

Το αμαξι ειναι μια χαρα, δεν γνωριζω τι μπορει να φταιει στο δικο σου αλλα υπαρχουν οι ανθρωποι στο να το φτιαξουν και να το χαρεις.

35.000χλμ; Καινουριο ειναι ακομα.

Εχεις ολα το ιστορικο απο το κτεο;

Σε ποια συνεργεια εχεις παει και δεν καταφεραν να στο φτιαξουν;

Τι σου λενε τη καθε φορα οτι εχει το αμαξι;
 

Spartacus69

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2019
Μηνύματα
52
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
0
Εχουμε:Citroen c4 coupe
Θελουμε: Subaru wrx sti!
Πως θα το κανουμε: Δεν θα κανουμε τιποτα απολυτος το αμαξι ειναι καυλα απο μονο του!
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
1000 φορες καλυτερα να παρεις ενα μεταχειρισμενο Ford mondeo ST 3.0 V6 μοντελο του 2004 και να το κανεις ανακατασκευη.

Έχω κληρονομήσει ένα 2λιτρο του πατέρα μου. Το έχω για γαϊδούρι.
200.000 χλμ και είναι τζάμι .

Εγώ ό,τι αυτοκίνητο και να έχω , δουλεύει τζιτζί γιατί είμαι ψείρας.

Οι μάστορες στην ελλάδα .... είναι όπως όλα και όπως και οι γκόμενες .... γτπ
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Το διλιτρο ειναι πριν το facelift ή μετα;

Εχει μαστορες, ελαχιστους αλλα εχει.

Με 3.000 ανακατασκευη μοτερ και αλλαγη: Καταλυτης, φρενα μπρος πισω (δισκοι και τακακια), αναρτησεις (excel g) και ελαστικα (continental sport contact 2 91V XL FR).

Δοκιμασε να κανεις αυτα και θα με θυμηθεις.

Εαν τα κανεις οπως ακριβως τα γραφω, θα εχεις ενα αλλο αμαξι, καμια σχεση με αυτο που εχεις τωρα.

Ανοιξε μηχανη και θα δεις οτι τα 3 ελατηρια στο πιστονι εχουν το κακο τους το χαλι (μετα απο 200.000 λογικο ειναι). Το ιδιο και οι εδρες των βαλβιδων και οι βαλβιδες οπως και τα τσιμουχακια βαλβιδων. Στανταρ ολα αυτα που σου γραφω, ανοιξε και δες τα μονος σου. Ασε τα παει μια χαρα και εισαι ψειρας. Ειναι 200.000χλμ, ανοιξε μηχανη και δες τα. Το ιδιο και ο καταλυτης, εχει μπουκωσει και δεν αφηνει το αμαξι να αναπνεει σωστα.

Μη λεμε πολλα, μια δοκιμη θα σε πεισει. Καντα και δες τα αποτελεσματα μονος σου.
 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
531
Κριτικές
6
Like
565
Πόντοι
306
Εχεις επιλεξει λαθος μηχανικους φιλε.

Το αμαξι ειναι μια χαρα, δεν γνωριζω τι μπορει να φταιει στο δικο σου αλλα υπαρχουν οι ανθρωποι στο να το φτιαξουν και να το χαρεις.

35.000χλμ; Καινουριο ειναι ακομα.

Εχεις ολα το ιστορικο απο το κτεο;

Σε ποια συνεργεια εχεις παει και δεν καταφεραν να στο φτιαξουν;

Τι σου λενε τη καθε φορα οτι εχει το αμαξι;
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός και φταίω εγώ.
Το αμάξι δεν έχει τίποτα. 'Όλα λειτουργούν, τίποτα δεν τρίζει (καλά, λίγο η οροφή στα μεγάλα ζόρια), δεν μ' έχει αφήσει ποτέ και πουθενά.
Αυτό που εννοώ είναι ότι το κυκλοφορώ τόσο λίγο, που μένει συνεχώς από μπαταρία. Το είχα συνδεδεμένο με φορτιστή/συντηρητή, αλλά κάποιος καριόλης γείτονας τον έκλεψε και με τα "σήμερα-αύριο", περάσανε 5 χρόνια μέχρι να ξαναπάρω τον φορτιστή της Porsche.
Το αμάξι έχει και τα 480 άλογά του ζωντανά, τα service του όλα γίνονται στην Porsche, στην Μεταμόρφωση και η μόνη ζημιά που έχει παρουσιάσει είναι μια τρύπα στο δοχείο του πλυστικού των τζαμιών, την οποία, μαθαίνω, την παθαίνουν κι άλλες 911.
Ο λόγος που δεν το κυκλοφορώ είναι ότι στην ηλικία μου (50+) ο χρόνος είναι λίγος, οι υποχρεώσεις πολλές και οι ευκαιρίες ελάχιστες. Εκτός των άλλων, είμαι και φανατικός μηχανόβιος και οι περισσότερες μετακινήσεις μου γίνονται με μοτοσυκλέτα, για κέρδος χρόνου.
Μάλλον ο γιος μου θα το χαρεί, αφού οι γυναίκες της οικογένειας δεν βολεύονται με το manual κιβώτιο...
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
καλά τι πήγε και φορτώθηκε ο μαντράς .....

τον λυπάμαι .........
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός και φταίω εγώ.
Το αμάξι δεν έχει τίποτα. 'Όλα λειτουργούν, τίποτα δεν τρίζει (καλά, λίγο η οροφή στα μεγάλα ζόρια), δεν μ' έχει αφήσει ποτέ και πουθενά.
Αυτό που εννοώ είναι ότι το κυκλοφορώ τόσο λίγο, που μένει συνεχώς από μπαταρία. Το είχα συνδεδεμένο με φορτιστή/συντηρητή, αλλά κάποιος καριόλης γείτονας τον έκλεψε και με τα "σήμερα-αύριο", περάσανε 5 χρόνια μέχρι να ξαναπάρω τον φορτιστή της Porsche.
Το αμάξι έχει και τα 480 άλογά του ζωντανά, τα service του όλα γίνονται στην Porsche, στην Μεταμόρφωση και η μόνη ζημιά που έχει παρουσιάσει είναι μια τρύπα στο δοχείο του πλυστικού των τζαμιών, την οποία, μαθαίνω, την παθαίνουν κι άλλες 911.
Ο λόγος που δεν το κυκλοφορώ είναι ότι στην ηλικία μου (50+) ο χρόνος είναι λίγος, οι υποχρεώσεις πολλές και οι ευκαιρίες ελάχιστες. Εκτός των άλλων, είμαι και φανατικός μηχανόβιος και οι περισσότερες μετακινήσεις μου γίνονται με μοτοσυκλέτα, για κέρδος χρόνου.
Μάλλον ο γιος μου θα το χαρεί, αφού οι γυναίκες της οικογένειας δεν βολεύονται με το manual κιβώτιο...

Κακως, φιλε.

Κοιτα να χαρεις τη ζωη σου οσο πιο πολυ μπορεις και ασε τις υποχρεωσεις.

Η μανα μας δεν θα μας ξαναγεννησει, ουτε και υπαρχει τιποτα πιο σημαντικο απο τον εαυτο μας. Πρωτα εσυ και μετα ολα τα αλλα.

Πρωτα εσυ και οι καυλες σου, η χαρα σου, να περνας καλα, να κανεις οτι σε κανει να χαμογελας.

Το εργαλειο παρεχει αφθονο χαμογελο στα σωστα χερια. Παρε και κανα καλο μουνι παρεα και καντα να κελαηδησουν και τα δυο τους.

  :hi:

 
 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
531
Κριτικές
6
Like
565
Πόντοι
306
καλά τι πήγε και φορτώθηκε ο μαντράς .....

τον λυπάμαι .........
Μπααα, δεν είναι για λύπηση. Δεν έχει δώσει μία, πουλάει μούρη και, αν γίνει και κανένα κασκαντεριλίκι, θα βγάλει την προμήθεια όλου του χρόνου από μία πώληση και μόνο.
'Ασε που νομίζω ότι η αγγελία είναι κράχτης και το αμάξι υπάρχει μόνο στα όνειρά του...
 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
531
Κριτικές
6
Like
565
Πόντοι
306
η φωτό δεν είναι στο μαγαζί του ;
το πήγε για πόζα μόνο ;;;
Τι να σου πω? Δεν προκύπτει από κάπου ότι η φωτό είναι στην Ελλάδα.
Μόνο στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ένα σήμα απαγόρευσης στάσης/στάθμευσης, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τι λέει η μπλε πινακίδα από κάτω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom