Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ακόμα βλέπεις στο δρόμο Ε200 και c180-200 με 400.000 χλμ και πάνε ακόμα. Αυτό κάτι λέει.

Οι παλιές W123 ζουν μετά από 2 μύρια χλμ και 40 χρόνια στην πλάτη ........
Κάποια στιγμή θα ήθελα να φτιάξω ένα τέτοιο

2802.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

constant

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
100
Like
21
Πόντοι
1
Τύπε πριν το πάρεις στείλε μου να σου πω εντυπώσεις.Ειχα και το προηγούμενο μοντέλο και τώρα αυτό..
Μετά άλλαξα πλευρό και ξύπνησα,δεν πρόλαβα να πάω στο επόμενο  :S :S :S
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
παντως δεν εχω δει να κυκλοφορουν πολλα οποτε δεν πρεπει να ειναι καλο...
 

girl_hunter

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.499
Κριτικές
9
Like
1.327
Πόντοι
216
Πρόσεχε τυπε μη βγείτε και συγγενείς ή γνωστοί. Έχει ξαναγίνει στο μαγικό bou.com.....

Ο φίλος έχει το 92αρι. Ο κουνιάδος μου το 36αρι. Αν και με το χρήμα που εχει ρίξει πάνω ,ανετα επαιρνε οτι μεταχειρισμενο αυτοκινητο ήθελε. Η ένα μικρό ακίνητο.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Από νέα μοντέλα , μου αρέσει πολύ το vw polo gti !
Με 27000€ , έχει τα πάντα, με 150 ίππους , έχει επιδόσεις ανώτερης κλάσης και σε διαστάσεις πλέον
δεν είναι μικρό αυτοκίνητο , είναι σαν ενα γκολ μκ2-μκ3 .
Γαμάτο.
 

girl_hunter

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.499
Κριτικές
9
Like
1.327
Πόντοι
216
Από νέα μοντέλα , μου αρέσει πολύ το vw polo gti !
Με 27000€ , έχει τα πάντα, με 150 ίππους , έχει επιδόσεις ανώτερης κλάσης και σε διαστάσεις πλέον
δεν είναι μικρό αυτοκίνητο , είναι σαν ενα γκολ μκ2-μκ3 .
Γαμάτο.

Πολύ ωραιο αυτοκινητο.αλλά πολλά τα λεφτα.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Γαμανε οι Κορεατες.

Απο τανκερ και τεραστια ναυπηγεια, εβαλαν στοχο να γαμησουν ολη την αγορα οι Κορεατες και να γινουν η νουμερο ενα ασιατικη δυναμη στο χωρο.

Τα καταφερνουν αρκετα καλα.

 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
The Genesis G90 is a full-size four-door luxury sedan manufactured by the Korean luxury automaker Genesis, a subsidiary of Hyundai.




  :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

gandalf66

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2008
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
Μόλις το πήρα. Και μετά, απαγόρευση κυκλοφορίας...Το έχω να το βλέπω στο γκαράζ... >:( >:( >:(
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    1 MB · Εμφανίσεις: 55
  • 2.jpg
    2.jpg
    357,5 KB · Εμφανίσεις: 30
  • 3.JPG
    3.JPG
    356,7 KB · Εμφανίσεις: 32
  • Λύπη
Αντιδράσεις: 968

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Καλημέρα σε όλους μάγκες.
Λοιπόν χρειάζομαι τα φώτα σας.
Κάθε έτος πριν την ετήσια αλλαγή λαδιών κτλ. μου βγάζει στο ταμπλό ένδειξη (μια αντίστροφη μέτρηση 20 ημερών για την ακρίβεια).. ενημερώνοντάς με.
Ποιο είναι το ερώτημα λοιπόν.. εάν μηδενίσει κι εγώ ΔΕΝ το έχω πάει για την ετήσια αλλαγή λαδιών..  {στο συνεργείο αυτοί με κάποιο πρόγραμμα μπαίνουν στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και το μηδενίζουν κάθε φορά συμπληρώνω} διότι έχω ξεμείνει λόγω της όλης κατάστασης που επικρατεί το τελευταίο διάστημα, το αυτοκίνητο ΔΕΝ θα παίρνει μπροστά υπάρχει τέτοια περίπτωση;;;;
Ενδεχομένως να ρωτάω κάτι χαζό αλλά πραγματικά ΔΕΝ γνωρίζω απ'αυτά γι'αυτό και ζητώ γνώμες από μέλη του σάι που είτε γνωρίζουν λόγο εργασίας είτε λόγο εμπειρίας.
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  :hi:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.677
Πόντοι
2.606
Καλημέρα σε όλους μάγκες.
Λοιπόν χρειάζομαι τα φώτα σας.
Κάθε έτος πριν την ετήσια αλλαγή λαδιών κτλ. μου βγάζει στο ταμπλό ένδειξη (μια αντίστροφη μέτρηση 20 ημερών για την ακρίβεια).. ενημερώνοντάς με.
Ποιο είναι το ερώτημα λοιπόν.. εάν μηδενίσει κι εγώ ΔΕΝ το έχω πάει για την ετήσια αλλαγή λαδιών..  {στο συνεργείο αυτοί με κάποιο πρόγραμμα μπαίνουν στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και το μηδενίζουν κάθε φορά συμπληρώνω} διότι έχω ξεμείνει λόγω της όλης κατάστασης που επικρατεί το τελευταίο διάστημα, το αυτοκίνητο ΔΕΝ θα παίρνει μπροστά υπάρχει τέτοια περίπτωση;;;;
Ενδεχομένως να ρωτάω κάτι χαζό αλλά πραγματικά ΔΕΝ γνωρίζω απ'αυτά γι'αυτό και ζητώ γνώμες από μέλη του σάι που είτε γνωρίζουν λόγο εργασίας είτε λόγο εμπειρίας.
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  :hi:


Τιποτα δεν θα γινει τυπε, απλα θα σου βγαζει στην οθονη μηνυμα οτι το service ηταν πριν 2-3-50 (οσες ημερες εχουνε περασει),service exceeded θα σου το κανουν reset oταν το πας για service. αλλα ειναι ευκολο να το κανεις και μονος σου αν θες  :S :S :S


Γραψε στο youtube  στην αναζητηση πχ reset service message και το αυτοκινητο σου, μπορει καποιος να εχει κανει καποιο βιντεακι.

 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Τιποτα δεν θα γινει τυπε, απλα θα σου βγαζει στην οθονη μηνυμα οτι το service ηταν πριν 2-3-50 (οσες ημερες εχουνε περασει),service exceeded θα σου το κανουν reset oταν το πας για service. αλλα ειναι ευκολο να το κανεις και μονος σου αν θες  :S :S :S


Γραψε στο youtube  στην αναζητηση πχ reset service message και το αυτοκινητο σου, μπορει καποιος να εχει κανει καποιο βιντεακι.


Σ'ευχαριστώ θερμά φίλε μου Ιάκωβε.
   :hi:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Καλημέρα σε όλους μάγκες.
Λοιπόν χρειάζομαι τα φώτα σας.
Κάθε έτος πριν την ετήσια αλλαγή λαδιών κτλ. μου βγάζει στο ταμπλό ένδειξη (μια αντίστροφη μέτρηση 20 ημερών για την ακρίβεια).. ενημερώνοντάς με.
Ποιο είναι το ερώτημα λοιπόν.. εάν μηδενίσει κι εγώ ΔΕΝ το έχω πάει για την ετήσια αλλαγή λαδιών..  {στο συνεργείο αυτοί με κάποιο πρόγραμμα μπαίνουν στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και το μηδενίζουν κάθε φορά συμπληρώνω} διότι έχω ξεμείνει λόγω της όλης κατάστασης που επικρατεί το τελευταίο διάστημα, το αυτοκίνητο ΔΕΝ θα παίρνει μπροστά υπάρχει τέτοια περίπτωση;;;;
Ενδεχομένως να ρωτάω κάτι χαζό αλλά πραγματικά ΔΕΝ γνωρίζω απ'αυτά γι'αυτό και ζητώ γνώμες από μέλη του σάι που είτε γνωρίζουν λόγο εργασίας είτε λόγο εμπειρίας.
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  :hi:

Δεν θα συμβει τιποτα περα απο τη φθορα στη μηχανη.

Οσο πιο καμμενα ειναι τα λαδια, τοσο λιγοτερο προστατευουν τη μηχανη μας απο φθορες.

Ασε τι λενε αυτοι, δεν θα πληρωνουν αυτοι μετα τις ζημιες.

Εγω αλλαζω λαδια+φιλτρο καθε 7000χλμ και παντα με φουλ συνθετικο σοβαρης εταιριας που τηρει και τις προδιαγραφες του κατασκευαστη του οχηματος. Εχει σχετικες οδηγιες πανω στη ταπα αλλα και στο βιβλιο maual του αυτοκινητου σου.

Τωρα, αν δεν εχεις τα λεφτα, κανεις αυτο που μπορεις να κανεις.

Προσπαθησε τουλαχιστον να κανεις τις εντελως απαραιτητες διαδρομες, τα αναγκαια.

Απο περιεργεια, τι μαρκα ειναι το αμαξι;
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Δεν θα συμβει τιποτα περα απο τη φθορα στη μηχανη.

Οσο πιο καμμενα ειναι τα λαδια, τοσο λιγοτερο προστατευουν τη μηχανη μας απο φθορες.

Ασε τι λενε αυτοι, δεν θα πληρωνουν αυτοι μετα τις ζημιες.

Εγω αλλαζω λαδια+φιλτρο καθε 7000χλμ και παντα με φουλ συνθετικο σοβαρης εταιριας που τηρει και τις προδιαγραφες του κατασκευαστη του οχηματος. Εχει σχετικες οδηγιες πανω στη ταπα αλλα και στο βιβλιο maual του αυτοκινητου σου.

Τωρα, αν δεν εχεις τα λεφτα, κανεις αυτο που μπορεις να κανεις.

Προσπαθησε τουλαχιστον να κανεις τις εντελως απαραιτητες διαδρομες, τα αναγκαια.

Απο περιεργεια, τι μαρκα ειναι το αμαξι;

Συμφωνώ απόλυτα @Christos Savvidis κι εγώ κάθε Μάϊο από το καλοκαίρι του 2014 όπου και το αγόρασα κάνω το ετήσιο σέρβις και όλα τα συναφή όσον αφορά την σωστή λειτουργία του αυτοκινήτου κτλ.
Απλά φέτος με την όλη κατάσταση σκέφτομαι να το πάω λίγο παραπίσω διότι οικονομικά είμαι δύσκολα.
Seat Leon
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Συμφωνώ απόλυτα @Christos Savvidis κι εγώ κάθε Μάϊο από το καλοκαίρι του 2014 όπου και το αγόρασα κάνω το ετήσιο σέρβις και όλα τα συναφή όσον αφορά την σωστή λειτουργία του αυτοκινήτου κτλ.
Απλά φέτος με την όλη κατάσταση σκέφτομαι να το πάω λίγο παραπίσω διότι οικονομικά είμαι δύσκολα.
Seat Leon

Ποσες χιλιαδες χλμ εχεις κανει;

Εχεις μεινει ευχαριστημενος;

Βενζινη; Κυβικα;
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Συνολικά μέχρι σήμερα κοντά 8.0000 χλμ.
Πετρέλαιο 1.6000 κυβικά.
ΔΕΝ έχω παράπονο οφείλω να ομολογήσω εάν το προσέχεις ΔΕΝ θα σε προδώσει θέλω να πιστεύω...
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Να υποθεσω ηθελες να γραψεις 80.000χλμ;

Στα ντιζελ οι αλλαγες στα λαδια ειναι ακομα πιο σημαντικες, ασκουνται πιο μεγαλες πιεσεις στη μηχανη.

Βεβαια ειναι διαφορετικα και τα μεταλλα, οκ.

Κανε τα εντελως απαραιτητα χιλιομετρα τουλαχιστον εως να κανεις την αλλαγη στα λαδια και το φιλτρο.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Να υποθεσω ηθελες να γραψεις 80.000χλμ;

Στα ντιζελ οι αλλαγες στα λαδια ειναι ακομα πιο σημαντικες, ασκουνται πιο μεγαλες πιεσεις στη μηχανη.

Βεβαια ειναι διαφορετικα και τα μεταλλα, οκ.

Κανε τα εντελως απαραιτητα χιλιομετρα τουλαχιστον εως να κανεις την αλλαγη στα λαδια και το φιλτρο.

*80.0000χλμ
Αυτό κάνω συνήθως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom