Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.998
Like
22.764
Πόντοι
5.506
Τι να σου πω? Δεν προκύπτει από κάπου ότι η φωτό είναι στην Ελλάδα.
Μόνο στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ένα σήμα απαγόρευσης στάσης/στάθμευσης, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τι λέει η μπλε πινακίδα από κάτω.


Δε δείχνει πάντως να έχει καμία σχέση με το μαγαζί του το backround των φωτογραφιών. Και λογικό. Αποκλείεται να έχει έρθει τέτοιο αυτοκίνητο στην Ελλάδα χωρίς να έχει αγοραστεί ήδη. Προφανώς κάποιο δικαίωμα μεταπώλησης θα παίζει.
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
για αυτό εδώ ψήνομαι


ξέρει κανείς ποσό πάει η τιμή μετά το φπα ?

υπολογισε χοντρικα ενα 10% μαξ μειωση στην τιμη επειδη ειναι μεταχειρισμενο

εκει πανω βαζεις 65% δασμους εισαγωγης και 24% φπα


σαν αρχικη τιμη καλυτερα να παρεις τα 3200 που ζηταει ο γερμανος εμπορος και οχι τα 3980 που ζηταει ο ελληναρας
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Τι γνωμη εχετε για το παρακατω αυτοκινητο;

Εχω ακουσει απο πολλους οτι ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο για χρηση μεσα στη πολη.

Το ειδα απο κοντα, πολυ ποιοτικα υλικα, πανεμορφο τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα.

Ειδικα στη πιο πλουσια εκδοση του με τις 17αρες ζαντες ειναι κουκλι.

 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Σκυλι το εχει φίλος κ του βαλε κ LPG
Παρτο χθες
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.902
Like
12.929
Πόντοι
2.606
Τι να σου πω? Δεν προκύπτει από κάπου ότι η φωτό είναι στην Ελλάδα.
Μόνο στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ένα σήμα απαγόρευσης στάσης/στάθμευσης, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τι λέει η μπλε πινακίδα από κάτω.
οι φωτο μαλλον δεν ειναι απο ελλαδα ο εμπορος ειναι παραπαρα πολυ αξιοπιστος ειχα αγορασει στο παρελθον σοβαρο αυτοκινητο απ αυτον η μοναδικη μπουκατι που υπαρχει στην ελλαδα ειναι του κριτωνα λεντουδη με ξενες πινακιδες
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Τι γνωμη εχετε για το παρακατω αυτοκινητο;

Εχω ακουσει απο πολλους οτι ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο για χρηση μεσα στη πολη.

Αν δεν έχει συμβιώσει άλλη φορά για μεγάλο χρονικό διάστημα με ντίζελ ....
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑ ....

γιατί μπορεί να θες να το κάψεις, να το πετάξεις, να αυτοκτονήσεις ..... να γίνεις λυώμα για να μην το οδηγάς κτλ .

Έτσι την έπαθα κι εγώ με το πετρέλαιο !!!!
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Κριτικές
1
Like
710
Πόντοι
96
Τι γνωμη εχετε για το παρακατω αυτοκινητο;

Εχω ακουσει απο πολλους οτι ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο για χρηση μεσα στη πολη.

Το ειδα απο κοντα, πολυ ποιοτικα υλικα, πανεμορφο τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα.

Ειδικα στη πιο πλουσια εκδοση του με τις 17αρες ζαντες ειναι κουκλι.

Θυμαστε πριν καποια χρονια που τα χιουνται ηταν για το μπουτσο εντελως?
Εχουν οντως βελτιωθει τοσο πολυ τωρα?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ποιος ο λογος να εχεις αμαξι αξιας πανω από 50.000 ευρω που δεν μπορεις πρακτικα να το κυκλοφορήσεις και να το χαρεις πουθενα.

αν κερδιζα λοττο πχ θα επαιρνα ένα τζιπακι για εκδρομες, ένα μικρο για πολη, και ένα σπορ για μοστρα στις βολτες,
μεταχειρισμένα από 10.000 το καθενα 30.000 και εχεις ότι θες.

να παω πχ να αγορασω μερσεντές 150.000 ευρω ενώ μπορω να κανω καλυτερη μοστρα με μεταχειρισμενη πορσε των 10.000, ποιος ο λογος???????

ή να παρω τετρακινητη καινουρια πορσε 100.000 όταν με μεταχειρισμενο σουμπαρου φορεστερ των 10.000 εχω καλυτερες 4Χ4 δυνατότητες...

α θα επαιρνα και ένα ομοιο με τον κιττ που είναι παιδικο ονειρο, εχει επισης σε τετοια λεφτα
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Αν δεν έχει συμβιώσει άλλη φορά για μεγάλο χρονικό διάστημα με ντίζελ ....
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑ ....

γιατί μπορεί να θες να το κάψεις, να το πετάξεις, να αυτοκτονήσεις ..... να γίνεις λυώμα για να μην το οδηγάς κτλ .

Έτσι την έπαθα κι εγώ με το πετρέλαιο !!!!

Βενζινη θα το παρω Λακη.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Βενζινη θα το παρω Λακη.

Βενζίνη πάρτο.

Τα χιουντάϊ είναι τέρατα αξιοπιστίας.
Το ξέρω γιατί έχω πολλές .... γυναίκες γνωστές και συγγενείς που έχουν και δεν ψοφάνε.
Ενώ συνήθως αυτές τα αμάξια τα ψοφάνε πιο εύκολα από τους άνδρες τους.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Θυμαστε πριν καποια χρονια που τα χιουνται ηταν για το μπουτσο εντελως?
Εχουν οντως βελτιωθει τοσο πολυ τωρα?

Ποιοτικα ποτε δεν ηταν αυτο που λες.

Σκυλια ηταν, ανεκαθεν.

Σχεδιαστικα ειχαν μεινει πισω, τωρα πλεον το σχεδιαστικο κεντρο τους ειναι στη Γερμανια και η κατασκευη στη Τσεχια νομιζω.

Ειναι η μονη εταιρια σε παγκοσμιο επιπεδο που κατασκευαζει αυτοκινητα με τα δικα της μεταλλα,  κανενας αλλος.

Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι κατασκευαζει και τανκερ-σκαφη και εχει απο τα μεγαλυτερα ναυπηγεια στο κοσμο, μια βολτα απο εκει θα σου δειξει το τι εστι Χιουνται, ειναι κρατος ολοκληρο. Οι και καλα "καλες" εταιριες ειναι μικρες μπροστα της σε ογκο, δυναμη, τεχνολογια.

Γενικα οι Κορεατες δεν εχουν καμια σχεση με οτιδηποτε αλλο στο κοσμο, τοσο στα ηλεκτρονικα οσο και στα σκαφη και αυτοκινητα.

Στα δε σκαφη, τα μεγαλυτερα τανκερ και LNG κατασκευαζονται απο Χιουνται και samsung. Οπως επισης και οι διαφορες εξεδρες αντλησης.

Ιδιωτικες πολεις χιλιαδων κατοικων ανα τη Κορεα, μιλαμε για τεραστιες εγκαταστασεις και τεχνολογια αιχμης.

Τσεκαρε τα Χιουνται που βγαζουν για τις αλλες αγορες, δες τι προσφερουν.

Μιλα με ανθρωπους που εχουν γερανους και κουβαλανε καθημερινα αυτοκινητα σε συνεργεια απο βλαβες. Ρωτα τους, τι μαρκες κουβαλανε συνηθως και θα καταλαβεις. Οχι απο ατυχηματα, απο βλαβες.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Βενζίνη πάρτο.

Τα χιουντάϊ είναι τέρατα αξιοπιστίας.
Το ξέρω γιατί έχω πολλές .... γυναίκες γνωστές και συγγενείς που έχουν και δεν ψοφάνε.
Ενώ συνήθως αυτές τα αμάξια τα ψοφάνε πιο εύκολα από τους άνδρες τους.

  :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:

  :hi:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Χωρίς καμμία διάθεση κοροιδίας - κάνεις χιλιόμετρα στην πόλη με το πετρέλαιο; Εχω λόγο που σε ρωτάω, θα σου πω

Στην αττική ζω .... αλλά δεν κινούμαι ώρες αιχμής , ούτε σε σταμάτα-ξεκίνα κέντρου ....
κυρίως βράδια , οπότε στην πόλη μεν , άνετα δε .........
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Αν ξεβρώμιζα από τα παλιά που έχω και τη μαλακία το λήζιγκ, θα έπαιρνα χιουντάϊ για την κάβλα μου.

Αυτό !!!!!!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Στην αττική ζω .... αλλά δεν κινούμαι ώρες αιχμής , ούτε σε σταμάτα-ξεκίνα κέντρου ....
κυρίως βράδια , οπότε στην πόλη μεν , άνετα δε .........

Ο κινητήρας που έχεις δεν είναι κακός. Τσέκαρε το φίλτρο DPF, παίζει να έχει μπλοκάρει και να μπουκώνει τον κινητήρα. Αγγλικά η διαδικασία λέγεται regeneration. Το έκανε φίλη με Γκολφ και το αμάξι πάει πολύ καλύτερα, ενω πριν σερνότανε και έβριζε. Δεν ξέρω κόστος αλλά δεν υπάρχει λόγος να πας σε εξουσιοδοτημένο

Τo φίλτρο για να δουλέψει σωστά, πρέπει να φτάσει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία, την οποία όμως ΔΕ φτάνει αν κάνεις λίγα χιλιόμετρα στην πόλη. Και μπουκώνει όσο περνάει ο χρόνος.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146

Λενε οτι με το αεριο, εχεις διαφορες βλαβες μετα κτλπ.

Ο φιλος σου, το εκανε εγκατασταση στην αντιπροσωπεια ή σε καποιο τριτο;

Με την εγγυηση, γνωριζεις τι του ειπαν αν την εχασε επειδη εβαλε αεριο;

Απο οσο γνωριζω, αυτος ο κινητηρας εχει μηχανικες βαλβιδες και οχι υδραυλικες, το οποιο σημαινει καθε 25.000χλμ θελει ανοιγμα και ρυθμιση για να μη καουν οι εξαγωγης εαν ειναι λαθος τα διακενα. Θελει μεγαλη προσοχη, αναπτυσουν τεραστιες θερμοκρασιες και επειδη ειναι ηδη τουρμπο δεν ξερω κατα ποσο θα κρατησει αυτο.

Οκ, κανεις οικονομια τωρα, μετα; Τι παιζει; Πας για αλλο μοτερ;

Θεωρω οτι καλυτερα το κρατας οπως το εφτιαξε η μανουλα του, κατι παραπανω ξερει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom