Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 19 άτομα (9 μέλη και 10 επισκέπτες)

John 100

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.308
Κριτικές
31
Like
3.591
Πόντοι
2.846
Έτυχε να βρεθώ για λίγο μέσα σε αυτό και πραγματικά είναι εξαιρετικό. Δεν ξέρω πως θα είναι μετά από 5 χρόνια/150χιλ χλμ αλλά δείχνει πολύ ενδιαφέρον.

Δεν ξέρω τι ποιοτητα έχουν και ποια θα ειναι η αξιοπιστια τους, αλλά φαίνεται να έχουν ενδιαφερον...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τζούλιες επίσης όμορφες...
Που είναι ο ζσν? :grin:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: barock

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.368
Like
22.982
Πόντοι
5.506
Δεν ξέρω τι ποιοτητα έχουν και ποια θα ειναι η αξιοπιστια τους, αλλά φαίνεται να έχουν ενδιαφερον...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τζούλιες επίσης όμορφες...
Που είναι ο ζσν? :grin:
Κάπου ανάμεσα μας αλλά κρατάει χαμηλούς τόνους. Εν τω μεταξύ, smart for two τελος, παπαλα, τελος εποχης.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.202
Πόντοι
3.656
Το δέρμα ειναι πολυ καλή ποιοτητα
εγώ αυτή τη μαλακία με τα άδεια ταμπλό και καντράν που κοτσάρουν οθόνες της πούτσας πάνω δεν θα το συνηθίσω ποτέ....

είναι πιο φτηνά για τους κατασκευαστές οι οθόνες (σε βάθος χρόνου) από τα αναλογικά όργανα και μηχανικούς διακόπτες....

παλαιότερα μοντέλα είχαν εμφανώς καλύτερα εσωτερικά....τουλάχιστον σε σχέση με τα φτηνότερα μοντέλα...
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.519
Like
11.593
Πόντοι
3.506
Για τα Ds τι γνώμες υπάρχουν;
Φαίνεται το αυτοκίνητο του μέλλοντος
Έχω το 4 etense hybrid. Φανταστικό. Ακατάλληλο για τη πλειονότητα του κέντρου της Αθήνας πάντως.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.518
Like
1.640
Πόντοι
216
3-4 κινέζοι...τρέχουν με 1000...
Προσπαθώ να καταλάβω πώς γίνεται και οι κινέζοι έχουν αφήσει τόσο πίσω τους ευρωπαίους στο συγκεκριμένο κλάδο.

Νομίζω ότι έριξαν περισσότερο χρήμα σε R&D, όπως και οι Γιαπωνέζοι άλλωστε.
Βλέπουμε κινέζικα ηλεκτρικά, υβριδικά κλπ να ξεπετάγονται από παντού, ενώ vw, stellantis κλπ δείχνουν στάσιμοι.

Έχοντας το πάνω χέρι στις νέες τεχνολογίες οι κινέζοι, κατάλαβαν ότι πρέπει να ανεβάσουν και τη ποιότητα για να γίνουν ανταγωνοστικοί.
Το έκαναν και ορίστε τα αποτελέσματα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.202
Πόντοι
3.656
Προσπαθώ να καταλάβω πώς γίνεται και οι κινέζοι έχουν αφήσει τόσο πίσω τους ευρωπαίους στο συγκεκριμένο κλάδο.

Νομίζω ότι έριξαν περισσότερο χρήμα σε R&D, όπως και οι Γιαπωνέζοι άλλωστε.
Βλέπουμε κινέζικα ηλεκτρικά, υβριδικά κλπ να ξεπετάγονται από παντού, ενώ vw, stellantis κλπ δείχνουν στάσιμοι.

Έχοντας το πάνω χέρι στις νέες τεχνολογίες οι κινέζοι, κατάλαβαν ότι πρέπει να ανεβάσουν και τη ποιότητα για να γίνουν ανταγωνοστικοί.
Το έκαναν και ορίστε τα αποτελέσματα.
Φούσκες είναι....

μια μια οι μεγάλες (τιτάνες) κατασκευαστές παρατάνε τα εντελώς ηλεκτρικά μοντέλα...και το πάνε σε hybrid....η vw είχε τεράστια χασούρα και αναγκάστηκε να βάλει φρένο στην παραγωγή της στα ηλεκτρικά....η αγορά δεν ανταποκρίνεται όπως νόμιζαν πολλοί.

Η toyota που πρέπει να είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής παγκοσμίως έχει σταματήσει την ανάπτυξη των ηλεκτρικών της κινηγήρων νομίζω....
 
  • Like
Αντιδράσεις: stelda

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.368
Like
22.982
Πόντοι
5.506
Προσπαθώ να καταλάβω πώς γίνεται και οι κινέζοι έχουν αφήσει τόσο πίσω τους ευρωπαίους στο συγκεκριμένο κλάδο.

Νομίζω ότι έριξαν περισσότερο χρήμα σε R&D, όπως και οι Γιαπωνέζοι άλλωστε.
Βλέπουμε κινέζικα ηλεκτρικά, υβριδικά κλπ να ξεπετάγονται από παντού, ενώ vw, stellantis κλπ δείχνουν στάσιμοι.

Έχοντας το πάνω χέρι στις νέες τεχνολογίες οι κινέζοι, κατάλαβαν ότι πρέπει να ανεβάσουν και τη ποιότητα για να γίνουν ανταγωνοστικοί.
Το έκαναν και ορίστε τα αποτελέσματα.
Νομίζω πως τώρα που έχει εξελιχθεί και θα συνεχίσει η τεχνολογία έναντι της κλασσικης αυτοκίνησης έχουν τον πρώτο λόγο σε τέτοια ζητήματα. Προφανώς και θα ακολουθήσουν οι κλασσικοι κατασκευαστές προσπαθώντας να διατηρήσουν τα πλεονεκτήματα τους αλλά η πίτα μοιράζεται σε περισσότερα κομμάτια πλέον.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.557
Like
72.950
Πόντοι
12.756
Φούσκες είναι....

μια μια οι μεγάλες (τιτάνες) κατασκευαστές παρατάνε τα εντελώς ηλεκτρικά μοντέλα...και το πάνε σε hybrid....η vw είχε τεράστια χασούρα και αναγκάστηκε να βάλει φρένο στην παραγωγή της στα ηλεκτρικά....η αγορά δεν ανταποκρίνεται όπως νόμιζαν πολλοί.

Η toyota που πρέπει να είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής παγκοσμίως έχει σταματήσει την ανάπτυξη των ηλεκτρικών της κινηγήρων νομίζω....

μηνιαια -30% και -40% πάνε, απο αρχη του χρόνου ειναι συνολικα στο -8%
Και να φαναστεις οτι αυτα τα νουμερα ειναι με επιδότησεις γερες των κρατων , αμα κοπουν οι επιδοτησεις δεν προκειται να αγοράσει κανεις.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.368
Like
22.982
Πόντοι
5.506
Φούσκες είναι....

μια μια οι μεγάλες (τιτάνες) κατασκευαστές παρατάνε τα εντελώς ηλεκτρικά μοντέλα...και το πάνε σε hybrid....η vw είχε τεράστια χασούρα και αναγκάστηκε να βάλει φρένο στην παραγωγή της στα ηλεκτρικά....η αγορά δεν ανταποκρίνεται όπως νόμιζαν πολλοί.

Η toyota που πρέπει να είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής παγκοσμίως έχει σταματήσει την ανάπτυξη των ηλεκτρικών της κινηγήρων νομίζω....
Η toyota προσπαθει να αναπτυξει το υβριδικο της σε πετρελαιοκινητηρα, κατι περισσοτερο θα εχουν στο μυαλο τους ως πρωτοποροι. Μην ξεγραφεις παντως την ηλεκτροκινηση κι ας ειναι νωρις ακομα.
 

psaromenos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2015
Μηνύματα
84
Κριτικές
4
Like
382
Πόντοι
300
Σε ηλεκτρικό και σκουπιδοβαγκ δεν θέλω να μπω ούτε με απαγωγή !!!!

Έχω 3 ιαπωνικά στην κατοχή μου , δύο τούρμπο αρκετά βελτιωμένα και ένα άτμο για daily (και 3 ακόμα παλαιότερες εκδόσεις χωρίς πινακίδες σε αποθήκη)
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.202
Πόντοι
3.656
μηνιαια -30% και -40% πάνε, απο αρχη του χρόνου ειναι συνολικα στο -8%
Και να φαναστεις οτι αυτα τα νουμερα ειναι με επιδότησεις γερες των κρατων , αμα κοπουν οι επιδοτησεις δεν προκειται να αγοράσει κανεις.
πρέπει να παίρνουν και γερές επιδοτήσεις οι κατασκευαστές για την ανάπτυξη των ηλεκτρικών....

και μιλάμε τώρα για κάτι που αν κάποιος πάρει να δει τα κόστη....και σε αποτύπωμα άνθρακα και σε οικονομικό επίπεδο θα δει ότι....

και το περιβάλλον δεν κερδίζει τίποτα και ακόμα η τεχνολογία δεν είναι έτοιμη για το κοινό.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.202
Πόντοι
3.656
Η toyota προσπαθει να αναπτυξει το υβριδικο της σε πετρελαιοκινητηρα, κατι περισσοτερο θα εχουν στο μυαλο τους ως πρωτοποροι. Μην ξεγραφεις παντως την ηλεκτροκινηση κι ας ειναι νωρις ακομα.
η toyota έχει ήδη στραφεί στο υδρογόνο αν δεν κάνω λάθος και αυτό αναπτύσει.

ειδικά για την Ελλάδα η ηλεκτροκίνηση δεν θα ακουμπήσει καν....και γενικά δεν κάνει....ακόμα και να φτάσεις την μπαταρία στο 80% σε 3 λεπτά.


είναι αλλού οι προκλήσεις....που δεν έχουν εύκολη και φτηνή λύση.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.368
Like
22.982
Πόντοι
5.506
Σε ηλεκτρικό και σκουπιδοβαγκ δεν θέλω να μπω ούτε με απαγωγή !!!!

Έχω 3 ιαπωνικά στην κατοχή μου , δύο τούρμπο αρκετά βελτιωμένα και ένα άτμο για daily (και 3 ακόμα παλαιότερες εκδόσεις χωρίς πινακίδες σε αποθήκη)
Eνα στην αποθήκη είναι τέτοιο;


Toyota_Celica_GT_TA22_1972_Front3_4_LoRes.jpg
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.557
Like
72.950
Πόντοι
12.756
πρέπει να παίρνουν και γερές επιδοτήσεις οι κατασκευαστές για την ανάπτυξη των ηλεκτρικών....

και μιλάμε τώρα για κάτι που αν κάποιος πάρει να δει τα κόστη....και σε αποτύπωμα άνθρακα και σε οικονομικό επίπεδο θα δει ότι....

και το περιβάλλον δεν κερδίζει τίποτα και ακόμα η τεχνολογία δεν είναι έτοιμη για το κοινό.

Μας σκοτισαν τ αρχιδια οτι δεν υπηρχε δικτυο φορτισης ακόμα γι αυτο δεν πουλουσαν
Εφτιαξε εξω το δικτυο και παλι πηραν τ αρχιδια μου, παει και αυτη η παπατζα

Πουτσα τους το περιβάλλον , ολων , μια μαλάκια πηγαν να επιβάλουν και τελικα θα παρουν τ αρχιδια τους..

Το αυτοκινητο ειναι για να σε εξυπηρετει , το ηλεκτρικο τελικά καταληγεις να το εξυπηρετεις εσυ , βρες φορτιστη , πηγαινε σιγα , υπολογισε που θα φορτισεις , βαλε φορτιστη σπιτι , βαλε φορτιστη στην δουλεια ..
Τελικά γινεσαι σκλαβος της αυτονομίας
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
8.125
Κριτικές
20
Like
27.373
Πόντοι
8.346
Μας σκοτισαν τ αρχιδια οτι δεν υπηρχε δικτυο φορτισης ακόμα γι αυτο δεν πουλουσαν
Εφτιαξε εξω το δικτυο και παλι πηραν τ αρχιδια μου, παει και αυτη η παπατζα

Πουτσα τους το περιβάλλον , ολων , μια μαλάκια πηγαν να επιβάλουν και τελικα θα παρουν τ αρχιδια τους..

Το αυτοκινητο ειναι για να σε εξυπηρετει , το ηλεκτρικο τελικά καταληγεις να το εξυπηρετεις εσυ , βρες φορτιστη , πηγαινε σιγα , υπολογισε που θα φορτισεις , βαλε φορτιστη σπιτι , βαλε φορτιστη στην δουλεια ..
Τελικά γινεσαι σκλαβος της αυτονομίας
Μια μαλακια ήταν το ηλεκτρονικό κ φαινόταν απο μακριά η παγιδα. Οσοι την πατησαν , την πατησαν.
Σκέφτονται το περιβάλλον κ τα αρχιδια μου
 

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
28.142
Like
10.396
Πόντοι
2.606
Μας σκοτισαν τ αρχιδια οτι δεν υπηρχε δικτυο φορτισης ακόμα γι αυτο δεν πουλουσαν
Εφτιαξε εξω το δικτυο και παλι πηραν τ αρχιδια μου, παει και αυτη η παπατζα

Πουτσα τους το περιβάλλον , ολων , μια μαλάκια πηγαν να επιβάλουν και τελικα θα παρουν τ αρχιδια τους..

Το αυτοκινητο ειναι για να σε εξυπηρετει , το ηλεκτρικο τελικά καταληγεις να το εξυπηρετεις εσυ , βρες φορτιστη , πηγαινε σιγα , υπολογισε που θα φορτισεις , βαλε φορτιστη σπιτι , βαλε φορτιστη στην δουλεια ..
Τελικά γινεσαι σκλαβος της αυτονομίας
Όλα τα παραμύθια κάποια στιγμή σκάνε...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.557
Like
72.950
Πόντοι
12.756
Μια μαλακια ήταν το ηλεκτρονικό κ φαινόταν απο μακριά η παγιδα. Οσοι την πατησαν , την πατησαν.
Σκέφτονται το περιβάλλον κ τα αρχιδια μου
ευτυχως εγω το πηρα με λιζινγκ :coffee:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.557
Like
72.950
Πόντοι
12.756
Όλα τα παραμύθια κάποια στιγμή σκάνε...
θελω να βρω τον μαλακα που αποφασισε να βαλει αυτα τα κουμπια στο τιμονι στην Α και να του βαλω ολο το τιμονι στο κωλο
Επισης γιατι ο μαλακας δεν εβαλε ενα κουμπι next γαμω το σπιτακι του γαμω
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.202
Πόντοι
3.656
Μας σκοτισαν τ αρχιδια οτι δεν υπηρχε δικτυο φορτισης ακόμα γι αυτο δεν πουλουσαν
Εφτιαξε εξω το δικτυο και παλι πηραν τ αρχιδια μου, παει και αυτη η παπατζα

Πουτσα τους το περιβάλλον , ολων , μια μαλάκια πηγαν να επιβάλουν και τελικα θα παρουν τ αρχιδια τους..

Το αυτοκινητο ειναι για να σε εξυπηρετει , το ηλεκτρικο τελικά καταληγεις να το εξυπηρετεις εσυ , βρες φορτιστη , πηγαινε σιγα , υπολογισε που θα φορτισεις , βαλε φορτιστη σπιτι , βαλε φορτιστη στην δουλεια ..
Τελικά γινεσαι σκλαβος της αυτονομίας
ακριβώς

και ποιο φορτιστή στην Ελλάδα? θα έχει φορτιστή αυτός που μένει στο παγκράτι και παρκάρει 1.5χλμ μακρυά από τη δουλειά του όπου βρει?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom