Νέα

Άρης ο Ένας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 46K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Μια απορία που την έχω καιρό ρε Αρειανά:γιατί έχετε τα κιτρινόμαυρα ως χρώματα;υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος;
Ευχαριστώ.
μηπως να ειχες αναποδα την απορια?

Σε ένα καφενείο της περιοχής του Βότση, στις 25 Μαρτίου 1914, μια συντροφιά που την αποτελούσαν 22 άνθρωποι, πήρε τη μεγάλη απόφαση της ίδρυσης του συλλόγου. Αλλά το πρόβλημα βρισκόταν στο όνομα που θα του έδιναν. Οι δημιουργοί του νέου συλλόγου αποφάσισαν να του δώσουν ένα όνομα θεϊκό, γεμάτο επιβλητικότητα και μεγαλοπρέπεια, που να εμπνέει σεβασμό και φόβο. Με αυτές τις αρχές ξεκίνησε ο ΑΡΗΣ και γρήγορα έγινε ο κυρίαρχος του ποδοσφαίρου της Θεσσαλονίκης αλλά και ένας από τους ισχυρότερους στην Ελλάδα. Η υλοποίηση της ιδέας ήρθε πέντε μήνες αργότερα τον Αύγουστο του 1914.Έμβλημα του συλλόγου ο αναπαυόμενος Θεός του πολέμου, πάντα έτοιμος να δώσει τις μάχες του αν χρειαστεί.
Χρώματά του το κίτρινο και το μαύρο, για να θυμίζει σε όλους το Βυζάντιο, αφού η Θεσσαλονίκη ήταν πάντοτε η δεύτερη πολιτεία της Αυτοκρατορίας.



H ιδέα της σύστασης της Α.Ε.Κ. μετουσιώθηκε σε πράξη μετά τους προκριματικούς αγώνες για τους Ολυμπιακούς του Παρισιού την άνοιξη του 1924 και λίγο πριν μπει το καλοκαίρι στο πατάρι του καταστήματος αθλητικών ειδών Ιωνά & Δημόπουλου στον αριθμό 30 της οδού Πατησίων. Η πιθανότερη ημερομηνία της ιδρυτικής συνέλευσης ήταν η 13η Απριλίου.Έμβλημα του συλλόγου ο αναπαυόμενος Θεός του πολέμου, πάντα έτοιμος να δώσει τις μάχες του αν χρειαστεί.

 

Zaharias

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
100
Like
0
Πόντοι
1
Ειδα ονειρο τρελο πως πηγαμε στον τελικο και το σηκωσαμε ψηλα μεσα στο ΟΑΚΑ.
 

Επισκέπτης
το εμβλημα του αρη ειναι απο ενα μουσειο της γαλλιας που εχει ενα αγαλμα που απεικονιζει τον θεο του πολεμου!
 

Επισκέπτης
Μπράβο στον ʼρη. Απέδειξε ότι είναι η μεγαλύτερη ομάδα της Θεσσαλονίκης. Η γριά τη γλίτωσε. Κάποτε όμως θα πέσει, όπως και οι ΠΑΟΚ, Καλαμαριά που στήσανε τον ʼρη πρόπερσι για να πέσει... :cussing:


xaxa καλό, γελάσαμε κι απόψε
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
αααααα......ααααααα, ταξιδάκι θα σε πάω, αααααα.....αααααα, γιατί σε σκέφτομαι και σ'ααγαπάω!!!!!!! Ελπίζω να το καταλάβατε ;)
 

Επισκέπτης
αμα ειχες προβλημα μαζι μου μπορουσες να μου στειλεις πμ και οχι να αρχισεις τα καραγκιοζιλικια και τις βρισιες!!

δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου, αλλά όταν μιλάς να προσέχεις τι λές και πως χαρακτηρίζεις
 

Επισκέπτης
δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου, αλλά όταν μιλάς να προσέχεις τι λές και πως χαρακτηρίζεις
ζητα συγγνωμη για αυτα που ειπες και τελειωσε το θεμα!!και μαθε να εχεις χιουμορ να και να δεχεσαι τα πειραγματα ειδικα οταν δεν ειναι υβριστικα!!στην τελικη αυτο το θρεντ αναφερεται στον αρη και οχι στον παοκ!και στο ξαναλεω μπορουσες να στειλεις πμ να μου πεις !!
 

Επισκέπτης
αμα θες στειλε με διακοπες σονυ!κανενα προβλημα!
 

Επισκέπτης
οχι αστον!!δεν γουσταρω οταν γινεται τσακωμος με μενα να μπαναρεται ο αλλος!!αλλωστε σε εναν καυγα χρειαζονται 2 για να γινει!
 

Επισκέπτης
δεν έχει σημασία που αναφέρεται το θρεντ, πριν λίγες μέρες κι εγώ αναφέρθηκα στην ομάδα σου χωρίς υβριστικά συνθήματα ούτε για αυτήν ούτε για τους οπαδούς της.

να ζητήσω συγνώμη εγώ γιατί ;;;
επειδή με την ελευθερία και την ανωνυμία που σου δίνει το ιντερνετ βρίζεις με αντθιεθνικά συνθήματα έναν ολόκληρο οπαδικό λαό, και λίγα σου είπα.
 

Επισκέπτης
αααααα......ααααααα, ταξιδάκι θα σε πάω, αααααα.....αααααα, γιατί σε σκέφτομαι και σ'ααγαπάω!!!!!!! Ελπίζω να το καταλάβατε ;)

εσύ Global moderator μόνο τα δικά μου ποστ διαβάζεις και θες να με στείλεις διακοπές, το ποστ του warhol δεν το πήρε το μάτι σου;
 

Επισκέπτης
δεν έχει σημασία που αναφέρεται το θρεντ, πριν λίγες μέρες κι εγώ αναφέρθηκα στην ομάδα σου χωρίς υβριστικά συνθήματα ούτε για αυτήν ούτε για τους οπαδούς της.

να ζητήσω συγνώμη εγώ γιατί ;;;
επειδή με την ελευθερία και την ανωνυμία που σου δίνει το ιντερνετ βρίζεις με αντθιεθνικά συνθήματα έναν ολόκληρο οπαδικό λαό, και λίγα σου είπα.
εσεις μας λετε σκουληκια και εμεις τουρκους!ετσι ηταν και ετσι θα ειναι!αμα προσεξες ,στο ποστ που επικαλεισαι στο τελος βαζω γελακια!!και για να μην σε βρισω πολυ χοντρα οπως σου αρμοζει ,κοφτο εδω να τελειωνουμε και μην ξαναμπεις σε αυτο το θρεντ!!και τα πμ δεν τα εχεις για μοστρα!
 

Επισκέπτης
θα παρακαλεσω τον αλεξ ή καποιον μοντ να σβησει τις μαλακιες που εγραψε ο χοντακιας για μην τον γαμοσταυρισω!!στο τσακ ειμαι...
 

Επισκέπτης
εάν κάποιος σβήσει τα ποστ τα δικά μου θα πρέπει να σβησει και το ποστ 960 του warhol.
εγώ δεν σε χαρακτήρισα ποτε και με κανέναν τρόπο παρότι είχαμε διαφωνία και πριν 2-3 μέρες, εσυ έστειλε ποστ σήμερα απάντηση σε δικό μου πόστ χυδαιολογώντας.
 

Επισκέπτης
χτύπα το κόλο σου στο τοίχο να πέσουν οι κάποτες μωρή πολυθρόνα κουνιστή που θα πουλήσεις και πνεύμα.
ξετσουτσούνισες πίσω από την οθόνη, τράβα καμιά μαλακία να συνέλθεις, βρωμιάρη
ποτε σου εστειλα εγω τετοιο ποστ που να σε χαρακτηριζω με τετοιες εκφρασεις?δεν ξερω πως  μιλας στους φιλους σου αλλα εδω μεσα τετοιες ψευτομαγκιες κομμενες!!μπορουσες να μου στειλεις ενα πμ και να πεις οτι σε ενοχλησε κατι και οχι να αρχισεις τις βρισιες!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom