Νέα

Απο-καθήλωση γιόκ !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Δαναός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 225
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Όλα αυτά θα μπορούσες αν ήθελες να τα κατανοήσεις στο κατηχητικό σου.

Δεν θα τα έχανες.

Το σχολείο δεν είναι τόπος-χώρος-χωράφι της εκκλησίας.-

κάνεις λάθος.. το σχολείο δεν είναι χωράφι καμμιάς εκκλησιας και κανενός κόμματος.. σκοπός του σχολείου είναι να σου δώσει τα απαραίτητα εφόδια ώστε να είσα σε θέση να επιλέξεις στην ζωή σου.. δηλαδή να διαλέξεις

- Θρησκεία (χριστιανός, μουσουλμάνος, βουδιστής, άθεος)
- Πολιτική θέση (αριστερός, δεξιός, κεντρώος, φασίστας, αναρχοφασίστας κλπ)
- Επάγγελμα...

αυτό καλείται να σου δώσει η παιδεία μέσα από την εκπαίδευση.. και για να το πετύχει πρέπει να διδάσκονται θρησκευτικά.. πιθανόν με άλλο περιεχόμενο αλλά πρέπει..
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
δεν άλλαξε σημαία η Γερμανία βρε σύ.. καταργήθηκε η της Ανατολικής Γερμανίας (GDR) όταν αυτή συνενώθηκε με την Δυτική (Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας)...

Σημαία της Γερμανικής αυτοκρατορίας (1870κάτι με 1918 νομίζω) μαύρο άσπρο κόκκινο και δες την σημερινή. Καμία σχέση. Διακόπηκε η συνέχεια του Γερμανικού έθνους?

(Ξεσκονόπανα όπως σβάστικες και αυτή της ανατολικής γερμανίας, δεν τα λαμβάνω καν υπόψη)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
γιατί δεν λέτε τίποτα για τα μικρά κορίτσια που πηγαίνουν σχολείο με τις μαντήλες και βάλλεται μόνο κατά του πολιτισμού σας?

ααα εδώ ζητάς εξηγήσεις για την λογική του παραλόγου... διότι μόνο λογική του παραλόγου μπορεί να εξηγήσει την στάση της αριστεράς και ορισμένων αριστερών σε αυτό το θέμα...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
γιατί δεν λέτε τίποτα για τα μικρά κορίτσια που πηγαίνουν σχολείο με τις μαντήλες και βάλλεται μόνο κατά του πολιτισμού σας?
Ό,τι δεν φροντίζεις να μάθεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Θεολογια ειπα οχι κατηχηση...Πρεπει να σταχυολογεις και μετα να καταλαβεις τι και πως. Ειναι πολυ καλυτερο απο μια στειρα αρνηση...

Ρε άσε τις σταχυολογήσεις...



 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Σημαία της Γερμανικής αυτοκρατορίας (1870κάτι με 1918 νομίζω) μαύρο άσπρο κόκκινο και δες την σημερινή. Καμία σχέση. Διακόπηκε η συνέχεια του Γερμανικού έθνους?

(Ξεσκονόπανα όπως σβάστικες και αυτή της ανατολικής γερμανίας, δεν τα λαμβάνω καν υπόψη)
εχεις την εντύπωση ότι η γερμανική αυτοκρατορία ήταν η ιδια με την Γερμανία του σήμερα?
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
κάνεις λάθος.. το σχολείο δεν είναι χωράφι καμμιάς εκκλησιας και κανενός κόμματος.. σκοπός του σχολείου είναι να σου δώσει τα απαραίτητα εφόδια ώστε να είσα σε θέση να επιλέξεις στην ζωή σου.. δηλαδή να διαλέξεις
- Θρησκεία (χριστιανός, μουσουλμάνος, βουδιστής, άθεος)
αυτό καλείται να σου δώσει η παιδεία μέσα από την εκπαίδευση.. και για να το πετύχει πρέπει να διδάσκονται θρησκευτικά.. πιθανόν με άλλο περιεχόμενο αλλά πρέπει..
Ο δρόμος της αθείας με τα θρησκευτικά ως υποχρεωτικό μάθημα φαντάζει κάπως δύσκολος πάντως...

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
κάνεις λάθος.. το σχολείο δεν είναι χωράφι καμμιάς εκκλησιας και κανενός κόμματος.. σκοπός του σχολείου είναι να σου δώσει τα απαραίτητα εφόδια ώστε να είσα σε θέση να επιλέξεις στην ζωή σου.. δηλαδή να διαλέξεις

- Θρησκεία (χριστιανός, μουσουλμάνος, βουδιστής, άθεος)
- Πολιτική θέση (αριστερός, δεξιός, κεντρώος, φασίστας, αναρχοφασίστας κλπ)
- Επάγγελμα...

αυτό καλείται να σου δώσει η παιδεία μέσα από την εκπαίδευση.. και για να το πετύχει πρέπει να διδάσκονται θρησκευτικά.. πιθανόν με άλλο περιεχόμενο αλλά πρέπει..

Πολύ σωστά. Αλλά κάτι δεν πάει καλά όταν σε ορισμένα σχολεία κάνουν μάθημα θρησκευτικών διάφοροι παπάδες.

(παπαζόλη παραδίδεις θρησκευτικά?)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ο δρόμος της αθείας με τα θρησκευτικά ως υποχρεωτικό μάθημα φαντάζει κάπως δύσκολος πάντως...

έτσι λές??? ισα ισα με τον τρόπο που διδάσκονται οδηγούν πολλούς στην αθεία.. αν αλλάξουν τρόπο διδασκαλίας θα δείς πολλούς να αλλαξοπιστούνε και να γίνονται θρησκευόμενοι κάποιας θρησκείας..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Πολύ σωστά. Αλλά κάτι δεν πάει καλά όταν σε ορισμένα σχολεία κάνουν μάθημα θρησκευτικών διάφοροι παπάδες.

(παπαζόλη παραδίδεις θρησκευτικά?)

είπα .. πιθανόν με άλλο περιεχόμενο.. στην Θεολογική υπάρχουν μαθήματα συγκριτικής θεολογίας..
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
έτσι λές??? ισα ισα με τον τρόπο που διδάσκονται οδηγούν πολλούς στην αθεία.. αν αλλάξουν τρόπο διδασκαλίας θα δείς πολλούς να αλλαξοπιστούνε και να γίνονται θρησκευόμενοι κάποιας θρησκείας..
Άσε ρε που ξέρεις κ πως διδάσκονται...με έτος αποφοίτησης από λύκειο(6τάξιο) το 1945!!! :2funny:
 

bosikos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2011
Μηνύματα
287
Like
0
Πόντοι
1
Ό,τι δεν φροντίζεις να μάθεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

έχω κάνε συζήτηση επί του θέματος με 10 άτομα που ψηφίζουν αριστερά κόμματα και γενικά είναι ενεργοί στον χώρο.οι 9 υποστηρίζουν την μαντίλα επειδή είναι λέει ο πολιτισμός τους.μα καλά ,εδώ λέτε να μην έχουμε θρησκευτικά σύμβολα στο σχολείο επειδή τους προσβάλλουμε αλλά για την μαντίλα είστε υπέρ,η οποία με προσβάλλει γιατί υποβαθμίζει την γυναίκα..
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Και εγώ είμαι τελείως κατά της μαντίλας σε ανήλικους.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Πως το εννοείς αυτό?

έτσι... η Γερμανία ηταν τότε διπλάσια σε μέγεθος.. Στα επιπλέον μέρη της συμπεριλαμβάνονται η Ανατολική και η Δυτική Πρωσία, το Ντάντσιχ (Danzig) και μεγάλες εκτάσεις της σημερινής Πολωνίας, καθώς και η Αλσατία-Λωραίνη, που αποσπάστηκε από την Γαλλία το 1871.
 

Συνημμένα

  • 706px-Map-deutsches-kaiserreich.png
    706px-Map-deutsches-kaiserreich.png
    161,3 KB · Εμφανίσεις: 24

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
έχω κάνε συζήτηση επί του θέματος με 10 άτομα που ψηφίζουν αριστερά κόμματα και γενικά είναι ενεργοί στον χώρο.οι 9 υποστηρίζουν την μαντίλα επειδή είναι λέει ο πολιτισμός τους.μα καλά ,εδώ λέτε να μην έχουμε θρησκευτικά σύμβολα στο σχολείο επειδή τους προσβάλλουμε αλλά για την μαντίλα είστε υπέρ,η οποία με προσβάλλει γιατί υποβαθμίζει την γυναίκα..
Καλά αυτό τώρα αν θέλουμε το πιστεύουμε πρώτον...

Ρε πούστη αν ισχύει μειοψηφία στην μειοψηφία είμαι!!! :rolleyes: :P

Μόλις ο ένας στους 9!!! :2funny: :2funny: :2funny:
 

bosikos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2011
Μηνύματα
287
Like
0
Πόντοι
1
Και εγώ είμαι τελείως κατά της μαντίλας σε ανήλικους.

εγώ σε όλες τις ηλικίες.απο την στιγμή που πατάνε σε ευρωπαικό έδαφος,θα πρέπει να σέβονται και την ελευθερία της γυναίκας.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Και εγώ είμαι τελείως κατά της μαντίλας σε ανήλικους.

εγώ είμαι γενικα κατά της μαντήλας και φανατικός υπέρ του μίνι και του κολάν (από όποιες φυσικά μπορούν να τα φορέσουν και όχι στον παπαζόλη) .. πειράζει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom