Νέα

Απο-καθήλωση γιόκ !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Δαναός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 225
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095

Ούτε.

Ναι, αυτό που λες θα ήταν ιδανικό, αλλά δε μπορεί να έχει εφαρμογή.
....
Και το δικαστήριο δεν έχει καμία δουλειά.

Δεν κρεμάμε τίποτα εάν δεν έχει καθαρά εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

Δεν κρεμάμε τίποτα μόνιμα.

Δεν είναι θεωρία, τα έχω ζήσει.
 

politis2

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
358
Like
0
Πόντοι
1
τα θρησκευτικα συμβολα τα οποια υπαρχουν και υπηρχαν μεσα στις ταξεις αμφισβητηθηκαν ποτε

Δεν ισχύει.
Τι πα να πει "υπαρχουν και υπηρχαν"?  Πριν 400 χρόνια υπήρχε ο Σουλτάνος, και πριν 2500 ο Δίας και η Αθηνά. Να βάλουμε και αυτούς επειδή "υπήρχαν"?

Και το "δεν αμφισβητήθηκαν", δεν ισχύει.  Εγώ π.χ. τα αμφισβητώ. Δε σημαίνουν τίποτα.  Δε μπορώ?
 
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
18.666
Like
17
Πόντοι
166
Δεν ισχύει.
Τι πα να πει "υπαρχουν και υπηρχαν"?  Πριν 400 χρόνια υπήρχε ο Σουλτάνος, και πριν 2500 ο Δίας και η Αθηνά. Να βάλουμε και αυτούς επειδή "υπήρχαν"?

Και το "δεν αμφισβητήθηκαν", δεν ισχύει.  Εγώ π.χ. τα αμφισβητώ. Δε σημαίνουν τίποτα.  Δε μπορώ?

Ειπα δε νομιζω ....
εν παση περιπτωσει αφου δεν το εθεσα σωστα ηθελα να πω οτι .... δε νομιζω οτι αμφισβητηθηκαν ποτε στη μορφη που εχει σημερα το σχολειο ....

ε: και ειπα και κατι αλλο τσεκαρε το
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Κατά τη δικιά μου γνώμη το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων κακώς ασχολείται με μαλακίες.
Και λέω κακώς, γιατί αν ασχολείται με τους σταυρούς αύριο θα πρέπει να ασχοληθεί και με την ημισέληνο. Όταν κι αυτοί (υπάρχουν μωαμεθανοί στην Ευρώπη) ζητήσουν να κρεμάσουν το μισοφέγγαρο στις σχολικές αίθουσες, τι θα τους πει το δικαστήριο?  Όχι?

Το τι κρεμιέται στη σχολική αίθουσα είναι θέμα των μαθητών, των καθηγητών, του διευθυντή, και τελικά του υπουργείου παιδείας. Μπορεί κάποιοι να θέλουν να κρεμάσουν το Μπάγκς Μπάννυ. Θα τους πούμε όχι?  Ή θα τους πούμε ότι δεν πρέπει γιατί είναι προπαγάνδα υπέρ της Disneyland?

Οπότε το ότι το Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων κάθεται και ασχολείται με κάθε μαλακία που κετεβάζει η κούτρα του καθ'ενός, μειώνει το ίδιο το δικαστήριο.

Αυτό λέω εγώ.



Σύνταγμα της Ελλάδος
Άρθρο 3
Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού. κτλ, κτλ...


το αν θα υπάρχουν ή όχι εικόνες και σύμβολα στα σχολεία που παραπέμπουν στην επικρατούσα θρησκεία του κράτους το αποφασίζει το ίδιο το κράτος (Υπουργείο Παιδείας) και όχι όποιος γουστάρει.
αν μεθαύριο όπως λες κάποιος μουσουλμάνος (καθηγητής, μαθητής κτλ) αποφασίσει να αναρτήσει στο σχολείο του εικόνα του μωάμεθ, φυσικά και θα πάρει τ'αρχίδια του, γιατί δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία (στο σπίτι του που είναι ιδιωτικός χώρος μπορεί να κρεμάσει και εικόνα του μωάμεθ παρέα με τον Βούδα, στο σχολείο που είναι δημόσιος χώρος δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα)

τέλος, ασφαλώς και σε κάθε περίπτωση  που κάποιος πολίτης θεωρεί ότι θίγεται συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμά του θα πρέπει να επιλαμβάνονται τα δικαστήρια (αυτός είναι ο ρόλος τους)
 

politis2

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
358
Like
0
Πόντοι
1
Άρθρο 3
Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού.
το αν θα υπάρχουν ή όχι εικόνες και σύμβολα στα σχολεία που παραπέμπουν στην επικρατούσα θρησκεία του κράτους το αποφασίζει το ίδιο το κράτος (Υπουργείο Παιδείας) και όχι όποιος γουστάρει.
αν μεθαύριο όπως λες κάποιος μουσουλμάνος (καθηγητής, μαθητής κτλ) αποφασίσει να αναρτήσει στο σχολείο του εικόνα του μωάμεθ, φυσικά και θα πάρει τ'αρχίδια του, γιατί δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία (στο σπίτι του που είναι ιδιωτικός χώρος μπορεί να κρεμάσει και εικόνα του μωάμεθ παρέα με τον Βούδα, στο σχολείο που είναι δημόσιος χώρος δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα)

τέλος, ασφαλώς και σε κάθε περίπτωση  που κάποιος πολίτης θεωρεί ότι θίγεται συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμά του θα πρέπει να επιλαμβάνονται τα δικαστήρια (αυτός είναι ο ρόλος τους)

Μεγάλε, δεν καταλαβαίνεις.

1) ΔΙΑΦΩΝΩ (σαν άτομο και πολίτης) με το άρθρο 3. Το άρθρο ΔΕ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Λέει ότι "είναι επικρατούσα". Τι πα να πει αυτό? "Επικρατεί" επί ποίου πράγματος? Επί της δικιάς μου θρησκευτικής συνείδησης και πίστης? Ψέμματα. Δεν επικρατεί, γιατί εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα από αυτά. Επικρατεί επί "των άλλων θρησκειών"? Μάλιστα. Αυτό όμως είναι στατιστικό δεδομένο, δεν είναι κανόνας. Δηλαδή στο σύνταγμα πρέπει να γράφουμε τα στατιστικά της χώρας? Τότε να γράφει το σύνταγμα ότι 50,5% είναι γυναίκες και 49,5% είναι άνδρες στη χώρα, ή ότι η χώρα έχει 132.000 km2 έκταση. Στατιστικά είναι κι αυτά.

2) Άρα το άρθρο που επικαλείσαι μπορεί να το γράφει στο σύνταγμα, αλλά εμένα δε μου λέει τίποτα, εδώ κάνουμε μια ελεύθερη συζήτηση και στο αναφέρω. Και προσωπικά, ΔΕΝ μου "επικρατεί" καμια θρησκεία.

3) Το δικαστήριο που θα ασχοληθεί με το ότι ο γάτος του Α πολίτη έχεσε στην αυλή του Β πολίτη (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) καλώς θα ασχοληθεί, γιατί αφού ο Β πολίτης θεώρησε ότι θίγεται επειδή ο γάτος έχεσε, να προσφύγει, και το δικαστήριο πρέπει να ασχοληθεί.

4) Σύμφωνα με το δικό μου λεγόμενο, δικαστήριο που ασχολείται με τα σκατά του γάτου γελοιοποιείται, και ΔΕΝ πρέπει να ασχολείται.

5) Αν κάποιος μουσουλμάνος καθηγητής σε σχολείο που υπάρχουν ΜΟΝΟ μουσουλμάνοι μαθητές αναρτήσει εικόνα του μωάμεθ και ΚΑΝΕΙΣ δε διαμαρτυρηθεί γι' αυτό, καλώς την κρέμασε. Δε βλέπω γιατί θα πρέπει να του το απαγορέψουμε.

6) Το ίδιο ισχύει και με την εικόνα του Ιησού.

7) Το ίδιο και με την εικόνα του πράσινου τριφυλλιού. Άν δεν υπάρχει βάζελος στην τάξη, ΓΙΑΤΙ να υποχρεώσεις τον παναθηναϊκο μαθητή να τη βγάλει?

Οι διάφοροι κανόνες πρέπει να είναι ΓΕΝΙΚΟΙ όταν πράγματι μπορούν να έχουν γενική εφαρμογή. Στην περίπτωση του σταυρού στα σχολεία, ναι, να υπάρχει αν κανείς δε θίγεται απ' αυτό. Αν όμως κάποιος θίγεται, κακώς υπάρχει.

Αυτή είναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη, ΔΕΝ είναι σύμφωνη με την απόφαση του διακαστηρίου, αλλά στ' αρχίδια μου. Έτσι πιστεύω ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ τα πράματα, δε λέω ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Μεγάλε, δεν καταλαβαίνεις.

1) ΔΙΑΦΩΝΩ (σαν άτομο και πολίτης) με το άρθρο 3. Το άρθρο ΔΕ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Λέει ότι "είναι επικρατούσα". Τι πα να πει αυτό? "Επικρατεί" επί ποίου πράγματος? Επί της δικιάς μου θρησκευτικής συνείδησης και πίστης? Ψέμματα. Δεν επικρατεί, γιατί εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα από αυτά. Επικρατεί επί "των άλλων θρησκειών"? Μάλιστα. Αυτό όμως είναι στατιστικό δεδομένο, δεν είναι κανόνας. Δηλαδή στο σύνταγμα πρέπει να γράφουμε τα στατιστικά της χώρας? Τότε να γράφει το σύνταγμα ότι 50,5% είναι γυναίκες και 49,5% είναι άνδρες στη χώρα, ή ότι η χώρα έχει 132.000 km2 έκταση. Στατιστικά είναι κι αυτά.

2) Άρα το άρθρο που επικαλείσαι μπορεί να το γράφει στο σύνταγμα, αλλά εμένα δε μου λέει τίποτα, εδώ κάνουμε μια ελεύθερη συζήτηση και στο αναφέρω. Και προσωπικά, ΔΕΝ μου "επικρατεί" καμια θρησκεία.

3) Το δικαστήριο που θα ασχοληθεί με το ότι ο γάτος του Α πολίτη έχεσε στην αυλή του Β πολίτη (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) καλώς θα ασχοληθεί, γιατί αφού ο Β πολίτης θεώρησε ότι θίγεται επειδή ο γάτος έχεσε, να προσφύγει, και το δικαστήριο πρέπει να ασχοληθεί.

4) Σύμφωνα με το δικό μου λεγόμενο, δικαστήριο που ασχολείται με τα σκατά του γάτου γελοιοποιείται, και ΔΕΝ πρέπει να ασχολείται.

5) Αν κάποιος μουσουλμάνος καθηγητής σε σχολείο που υπάρχουν ΜΟΝΟ μουσουλμάνοι μαθητές αναρτήσει εικόνα του μωάμεθ και ΚΑΝΕΙΣ δε διαμαρτυρηθεί γι' αυτό, καλώς την κρέμασε. Δε βλέπω γιατί θα πρέπει να του το απαγορέψουμε.

6) Το ίδιο ισχύει και με την εικόνα του Ιησού.

7) Το ίδιο και με την εικόνα του πράσινου τριφυλλιού. Άν δεν υπάρχει βάζελος στην τάξη, ΓΙΑΤΙ να υποχρεώσεις τον παναθηναϊκο μαθητή να τη βγάλει?

Οι διάφοροι κανόνες πρέπει να είναι ΓΕΝΙΚΟΙ όταν πράγματι μπορούν να έχουν γενική εφαρμογή. Στην περίπτωση του σταυρού στα σχολεία, ναι, να υπάρχει αν κανείς δε θίγεται απ' αυτό. Αν όμως κάποιος θίγεται, κακώς υπάρχει.

Αυτή είναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη, ΔΕΝ είναι σύμφωνη με την απόφαση του διακαστηρίου, αλλά στ' αρχίδια μου. Έτσι πιστεύω ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ τα πράματα, δε λέω ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Το άρθρο 3 του Συντάγματος υφίσταται, όπως και τα υπόλοιπα 119 άρθρα του. Κατά συνέπεια εφαρμόζεται και όπως τα υπόλοιπα 119 έρθρα του. Το ότι εσύ ή εγώ ή και όλοι διαφωνούμε με αυτό, ουδεμία σημασία έχει όσο αυτό ισχύει (αν αναθεωρηθεί ή καταργηθεί, οκ, μέχρι τότε όμως δεν μπορούμε να αξιώνουμε την μη εφαρμογή του, δεδομένου μάλιστα ότι πρόκειται για συνταγματικό κανόνα και όχι για απλό νόμο που πολύ εύκολα καταργείται/αναθεωρείται.
Η όποια διαφωνία τίθεται σε εντελώς θεωρητικό πλαίσιο και μετατρέπει την όποια συζήτηση σε φιλολογική (μέχρι να καταργηθεί πιθανόν η εν λόγω ή άλλη διάταξη μετά από την διαδοχική εκλογή 2 κοινοβουλίων). Ως τότε, καλώς ή κακώς, το κράτος υποχρεούται να διοικεί με βάση και το άρθρο 3 του Συντάγματος.

Με τα σκατά του γάτου που χέζει στην αυλή του γείτονα, καλώς και πάλι ασχολείται το δικαστήριο, αφ'ής στιγμής υπάρχουν υγειονομικές διατάξεις που προβλέπουν την παράβαση (δεν μπορώ να καταλάβω το επιχείρημά σου, αναφέρεσαι στην δικομανία του Έλληνα?Γιατί διαφορετικά τα δικαστήρια είναι εκεί σε κάθε περίπτωση για να επιλύουν ειρηνικά κάθε διαφορά που ανακύπτει και επιδέχεται βέβαια δικαστικής κρίσεως). Αν δεν ασχοληθεί με τα σκατά του γάτου το Δικαστήριο, η διαφορά αυτή μποεί να οδηγήσει σε γενικότερη φιλονικία μεταξύ των γειτόνων και από ένα τόσο "μικρό" ζήτημα να οδηγηθούμε σε άλλες καταστάσεις (αυτοδικία, εξύβριση κτλ).

Ο καθηγητής δεν μπορεί να αναρτήσει θρησκευτικό σύμβολο άλλης θρησκείας για τους λόγους που προανέφερα (ακόμα έχουμε κράτος με κανόνες δικαίου οι οποίοι επιβάλλονται στους πολίτες, όταν περάσουμε σε φάση αναρχίας το ξανασυζητάμε)
Πιθανόν πάντως σε σχολεία π.χ. της Θράκης να έχει δοθεί τέτοια σχετική άδεια από το ΥΠ. Παιδείας, δεν το ξέρω ούτε και το αποκλείω. Αν βέβαια δεν έχει δοθεί, τον πούλο.

Τα παραδείγματα για το τριφύλλι είναι άτοπο (η χώρα συνδέεται άρρηκτα και με μακραίωνους δεσμούς με την ορθοδοξία-απόδειξη το άρθρο 3 του Συντάγματος-, η οποία συνέχεται με την παιδεία του κράτους -απόδειξη το αποκαλούμενο ως υπουργείο παιδείας, δια βίου μάθησης και θρησκευμάτων).
 

politis2

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
358
Like
0
Πόντοι
1
Kosnik,

Δε θα συνεχίσω, γιατί καταντάει μονοτονία. ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ να καταλάβεις μερικά πράματα, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο σε δογματικά άτομα. Και δυστυχώς, είσαι απ' αυτούς.

Αν ήσουν (ή είσαι) δικαστής, να χαίρεσαι κάθε φορά που σου φέρνουν υπόθεση με σκατά γάτου, γιατί "τα δικαστήρια είναι εκεί σε κάθε περίπτωση για να επιλύουν ειρηνικά κάθε διαφορά που ανακύπτει". Εγώ, δε θα χαιρόμουν. Αυτό λέω.  ΔΕ ΛΕΩ ότι δε θα την εκδίκαζα.

Εν τάξει, να δεχτώ ότι το παράδειγμα με το τριφύλλι είναι άτοπο. Το αντιστρέφω:
Ολυμπιακοί μαθητές (και καθηγητές) αναρτούν το αντίστοιχο σήμα.
Δεν υπάρχει βάζελος (ή άλλος θιγόμενος: ΑΕΚ, ΜΠΑΟΚ, Ηρακλής, Άρης κλπ) στην τάξη.
Εσένα (ή εμένα) που ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ σε αυτή την τάξη και τυχαίνει να (λέω τώρα) στη σπάει το ερυθρό σύμβολο, ΤΙ ΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΠΕΦΤΕΙ?  Αυτό λέω.
Και ΑΚΟΜΑ, λέω ότι αν είχα παιδί και πήγαινε σχολείο, ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ να έχει μέσα στην τάξη σταυρούς, μωάμεθ, σφυροδρέπανα, αγκυλωτούς, τριφύλια, δικέφαλους, και όλες αυτές ΤΙΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.

Ας "συνδέεται η χώρα άρρηκτα και με μακραίωνους δεσμούς με την ορθοδοξία".
Καιρός να τους σπάσει επι τέλους.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366

οκ, αφού λοιπόν εγώ αδυνατώ να καταλάβω αυτά που λες, ενώ στον αντίποδα εσύ (προφανώς) καταλαβαίνεις πλήρως τα όσα σου λέω, πράγματι δεν έχει και τόσο πολύ νόημα να το συνεχίσουμε...

σημειωτέον μόνο, ότι για ακόμα μία φορά επανέλαβες τις ίδιες ακριβώς θέσεις, στις οποίες (νομίζω τουλάχιστον) ότι απάντησα παραπάνω (συζήτηση που οδηγεί σε φαύλο κύκλο)



Υ.Γ. εδώ μέσα με έχουν χαρακτηρίσει ως χουντικό, φασιστοεθνίκι κτλ.
το δογματικός ομολογουμένως είναι η πρώτη φορά που το ακούω :grin:
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Προσωπικά θα προτιμούσα να αποφάσιζε ότι απαγορεύεται οποιοδήποτε σύμβολο οποιασδήποτε θρησκείας μέσα στις τάξεις.

+

αν κ απο πλευρας mrk, ειναι χρησιμο να ερχεται σε επαφη ο...πελατης μ τ brand οσο πιο συχνα γινεται  ;)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ούτε.

Δεν κρεμάμε τίποτα εάν δεν έχει καθαρά εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

Δεν κρεμάμε τίποτα μόνιμα.

Δεν είναι θεωρία, τα έχω ζήσει.

Το σχολείο δεν φύτρωσε...
Ανήκει σε κάποιο κράτος με κάποια ιστορία και κάποια σύμβολα...
Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να υπάρχουν τα σύμβολα αυτά.

+

αν κ απο πλευρας mrk, ειναι χρησιμο να ερχεται σε επαφη ο...πελατης μ τ brand οσο πιο συχνα γινεται  ;)

Μην ανησυχείς, όλο και κάποιος μανατζαραίος θα πείσει την κυβέρνηση έναντι αντιτίμου το σχολέιο να έχει σπόνσορα...
Ιδίως αν εφαρμοστεί και εκείνο το γελοίο σύστημα με τα κουπόνια των νεοφιλελεύθερων...
 

politis2

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
358
Like
0
Πόντοι
1
εδώ μέσα με έχουν χαρακτηρίσει ως χουντικό, φασιστοεθνίκι κτλ.
το δογματικός ομολογουμένως είναι η πρώτη φορά που το ακούω 

Φίλε μου είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι έχουμε διαφοερικές απόψεις και "πιστεύω".
Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι:
1) Θα σου κολλήσω "ταμπέλα" για κάτι το οποίο πιστεύεις.
2) Θα αρνηθώ να ανταλλάξω απόψεις μαζί σου.

Και εξηγούμαι:
"Δογματικός" για μένα είναι κάποιος ο οποίος αρνείται να αποδεχτεί μια άλλη άποψη, έστω και προσωρινά, έστω και μόνο για την οικονομία της συζήτησης, παραμένων προσκολλημένος στις (όποιες) δικές του απόψεις. Αυτό στο πολύ σύντομο.

Δε σου ζητάω να δεχτείς σαν ορθές τις δικές μου απόψεις (τι έχω να κερδίσω άλλωστε?). Αλλά με το να μου επαναλαμβάνεις ότι "το άρθρο 3 του Συντάγματος" και "το άρθρο 3 του Συντάγματος" κάθε τόσο, δείχνει ότι είσαι οχυρωμένος πίσω από την κατάσταση που "το άρθρο 3 του Συντάγματος" καθορίζει, και αρνείσαι οτιδήποτε πέρα απ' αυτό.
Εγώ ΔΕΝ θεωρώ τίποτα σαν δεδομένο.
Αυτή είναι η διαφορά μας, και γι' αυτό σε λέω δογματικό.
Αν θες, η έννοια "δογματικός" (και για να φύγω από τα θρησκευτικά) κόλλαγε πολύ καλά στους ιδεολόγους του σταλινικού καθεστώτος (Κνίτες τους λέγαμε στην εποχή μου). Αρνιόντουσαν να αντιληφθούν ο,τιδήποτε διαφορετικό πέρα από τη δική τους θεωρία.
Για τα υπόλοιπα (που λες ότι σε είπαν άλλοι) δεν τα έχω διαβάσει, επομένως δε τα ασπάζομαι, και (κατ' αρχήν) αρνούμαι να τα δεχτώ ως αληθή.
 

politis2

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
358
Like
0
Πόντοι
1
Το σχολείο δεν φύτρωσε...
Ανήκει σε κάποιο κράτος με κάποια ιστορία και κάποια σύμβολα...
Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να υπάρχουν τα σύμβολα αυτά.

Δε διαβάζεις τη συνέχεια του νήματος.

Και ναι, ΦΥΤΡΩΣΕ το σχολείο. Το θεμελίωσε ο (υπάρχει πλάκα), το εγκαινίασε ο (υπάρχει πλάκα), και στη δοξολογία των εγκαινίων χωροστάτησε ο (δεν υπάρχει πλάκα - ευτυχώς).

Μερικές φορές, ΞΗΛΩΝΟΝΤΑΙ οι πλάκες (έλα σπίτι μου να σου δείξω τέτοιες ξηλωμένες).

Η ιστορία υπάρχει στα βιβλία, και (δυστυχώς) δεν αρκεί μόνο εκεί. Πρέπει να υπάρχει και στα μυαλά των ανθρώπων. Δεν έχει καμία δουλειά στα σύμβολα.

Και ΚΑΚΩΣ διατυπώνεις την άποψη ότι "το σχολείο ανήκει στο κράτος". "Κράτος" είναι και ο Τσοχατζόπουλος, και ο Παντελεήμων Αττικής, και η Μπιρμπίλη. Σε αυτούς ανήκουν τα σχολεία?
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
λοιπόν

το ότι η επικρατούσα θρησκεία ορίζεται ως τέτοια από το Σύνταγμα, είναι μια πραγματικότητα η οποία μάλιστα δεν μπορεί να καταργηθεί με νόμο (υπ'αυτήν την "θέση" της λοιπόν, καλώς ή κακώς, συμμετέχει στις λοιπές εκφάνσεις του τόπου αυτού - πολιτικές, κοινωνικές κτλ)

το ότι θα μπορούσαν να μην υπάρχουν θρησκευτικά σύμβολα στις σχολικές αίθουσες, είναι επίσης μια υπαρκτή δυνατότητα, απόκειται δε στην Διοίκηση να το αποφασίσει (σημειωτέον όμως ότι αν και μπορεί να απαγορεύσει την ανάρτηση χριστιανικών εικόνων, εν τούτοις δεν μπορεί να ανεβάσει εικόνες του μωάμεθ, δεδομένου ότι το Σύνταγμα ορίζει ως επικρατούσα θρησκεία την ορθοδοξία και κατά συνέπεια το μέτρο αυτό θα προσβληθεί άμεσα ως αντισυνταγματικό)

αφού θες την γνώμη μου, προσωπικά θεωρώ την θρησκεία ως συνεκτικό στοιχείο του έθνους (πες τον και λαό, αν θες), μαζί με την ιστορία του και την γλώσσα

την δεδομένη χρονική στιγμή λοιπόν, δεν θα ήθελα επ ουδενί να δω να τίθεται επί τάπητος τέτοιο θέμα...όχι βέβαια ότι θα καταστραφούμε από κάτι τέτοιο, αλλά λίγο το ένα, λίγο το άλλο...


(και για να μην παρεξηγηθώ, η Εκκλησία-κλήρος είναι για μένα σκέτη απογοήτευση)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δε διαβάζεις τη συνέχεια του νήματος.

Και ναι, ΦΥΤΡΩΣΕ το σχολείο. Το θεμελίωσε ο (υπάρχει πλάκα), το εγκαινίασε ο (υπάρχει πλάκα), και στη δοξολογία των εγκαινίων χωροστάτησε ο (δεν υπάρχει πλάκα - ευτυχώς).

Μερικές φορές, ΞΗΛΩΝΟΝΤΑΙ οι πλάκες (έλα σπίτι μου να σου δείξω τέτοιες ξηλωμένες).

Η ιστορία υπάρχει στα βιβλία, και (δυστυχώς) δεν αρκεί μόνο εκεί. Πρέπει να υπάρχει και στα μυαλά των ανθρώπων. Δεν έχει καμία δουλειά στα σύμβολα.

Και ΚΑΚΩΣ διατυπώνεις την άποψη ότι "το σχολείο ανήκει στο κράτος". "Κράτος" είναι και ο Τσοχατζόπουλος, και ο Παντελεήμων Αττικής, και η Μπιρμπίλη. Σε αυτούς ανήκουν τα σχολεία?

Ούτε την έννοια του "φύτρωσε" ξέρεις ούτε την έννοια του κράτους...
Τα σχολεία τα δημόσια τα κτίζει το κράτος, η πολιτεία, όπως θέλεις πές το και πληρώνει για τη λειτουργία τους, μισθοδοτεί τους καθηγητές τους...

Το να υπάρχει σε ένα σχολείο ένα εθνόσημο ή/ και ένα σταυρός δεν είναι κακό.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
(και για να μην παρεξηγηθώ, η Εκκλησία-κλήρος είναι για μένα σκέτη απογοήτευση)
Πόσο ακόμα πιστεύεις ότι γίνεται μετά από τέτοια υποστήριξη;;; :grin:

Η φάση είναι που το παίζεις κ μετριοπαθής!!! :2funny:
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Το σχολείο δεν φύτρωσε...
Ανήκει σε κάποιο κράτος με κάποια ιστορία και κάποια σύμβολα...
Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να υπάρχουν τα σύμβολα αυτά.

Μην ανησυχείς, όλο και κάποιος μανατζαραίος θα πείσει την κυβέρνηση έναντι αντιτίμου το σχολέιο να έχει σπόνσορα...
Ιδίως αν εφαρμοστεί και εκείνο το γελοίο σύστημα με τα κουπόνια των νεοφιλελεύθερων...

- Imho, ανεξι8ρησκεια δεν μπορει να υπαρξει μ συμβολα πιστης, πατερ ημων κ λοιπα φαντασιακα παραμυ8ακια (ιδιαιτερα σε τοσο μικρες ηλικιες)

- Στην Αγγλια/Ν.Υ εχουν, παντως, ικανοποιητικα αποτελεσματα - εδω, η γραμμη (εκπαιδευτικης) παραγωγης, ειναι γνωστο τι ποιοτητας μα8ητες/προσωπικοτητες 'κατασκευαζει'
( )
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Το να υπάρχει σε ένα σχολείο ένα εθνόσημο ή/ και ένα σταυρός δεν είναι κακό.
Όπως επίσης κ το να μην υπάρχει σε ένα σχολείο ένα εθνόσημο ή/ και ένα σταυρός δεν είναι κακό ή είναι;;;

Η λογική είναι ότι τα θρησκευτικά σύμβολα έχουνε δουλειά στους θρησκευτικούς χώρους.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Πόσο ακόμα πιστεύεις ότι γίνεται μετά από τέτοια υποστήριξη;;; :grin:

Η φάση είναι που το παίζεις κ μετριοπαθής!!! :2funny:

παπαζόλη είσαι μεγάλο όργιο λέμε :birdman: :birdman: :birdman:

αν θες την άποψή μου για το σαθρό οικοδόμημα της εκκλησίας, αυτή είναι η εξής: άμεση δήμευση της περιουσίας της προκειμένου να αποσυμφορηθεί από τα δυβάσταχτα οικονομικά μέτρα το "ποίμνιο"

ποτέ μου δεν έχω υποστηρίξει τον κλήρο, απεναντίας αηδιάζω κάθε φορά που βλέπω ιερέα με κοιλάρα (νηστεύουν ποτέ???) ή στολισμένους με χρυσαφικά σαν λατέρνες :jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom