Νέα

Ανταναναρίβο ή αλλιώς Τανά, η πρωτεύουσα της Μαδαγασκάρης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 222
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
φίλε συγχαρητήρια για την περιγραφή του ταξιδιού σου ,προσωπικα με ταξιδεψες εκεί,είσαι τυχερός που έχεις τη δυνατότητα να πηγαίνεις σ΄αυτες τις χώρες που μόνο σε ντοκυμαντέρ μπορούμε να βλέπουμε,εγώ έχω εμπειρία από ταξίδι στην κένυα ως φοιτητής και το θυμάμαι σαν να πήγα χτες.Θα ήθελα να αναφερόσουν σε θέματα υγειινής ,δηλαδή αν οι φορτωτικές σου ήταν σαν αυτές που συναντάμε π.χ. εδώ κι αν δίστασες λόγω φόβου μεταδιδόμενων νοσημάτων να κάνεις κάτι με κάποια από τις φορτωτικές σου....καλές περιπλανήσεις σου εύχομαι....
Φιλαρακο ευχαριστώ για τα θετικα σχολια σου !!
Στην ερώτησή σου τωρα.
Ολες οι κοπέλες ηταν ιδιαιτερα σχολαστικές σε θεματα καθαριοτητας. Δεν υπηρχε περίπτωση να πεσουν στο κρεβατι χωρις να κάνουν μπανιο πριν.Και πάντα εκαναν μπανιο και μετά το σεξ.
Παντα ηταν δηλαδή καθαρές.

Ολοι ομως καταλαβαίνουμε οτι καθαρές δεν σημαίνει και υγιεις. Οπότε το νου σου για πιθανά "παράσημα" παντα πρέπει να τον εχεις και να προσεχεις.

Από οτι μου έλεγαν καποιοι τις πίεζαν να μην χρησιμοποιησουν προφυλακτικό.Κάποιες το δεχονται καποιες οχι.

Η εμπειρία μου ηταν μικρή χρονικά και δεν μπορώ να ξέρω σε στατιστική βάση τι συμβαίνει.

Παντως οπως γράφω και παραπάνω σε απαντηση ερωτησης από αλλο φιλο τα ΣΜΝ είναι σε σχετικά νορμάλ επίπεδα.

Γενικά μεγάλα παιδιά ειμαστε ολοι καταλαβαίνουμε οτι καλό είναι να προσεχουμε και να φυλαγόμαστε, χωρίς βεβαια να γινομαστε  υπερβολικοί και υστερικοί.





 

kaboul

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.298
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
16

soustas

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2007
Μηνύματα
229
Κριτικές
5
Like
76
Πόντοι
1
Συγχαρητηρια ειλικρινά. Μου θυμισες χρονογραφηματα σε συγχρονη μορφή . Η παράλληλη αναφορά σε υπαρξιακές θέσεις είναι πολύ έντονο κοντραστ και ενδιαφέρον .
Αν πάω ποτέ στην Κούβα που τόσο ονειρεύομαι και ποθώ τις Κουβανές θα φροντίσω για κάτι ανάλογο.

Μπράβο και πάλι μπράβο που μοιράζεσαι αυτές τις στιγμές ευχαρίστΥσης και γνώσης
 

soustas

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2007
Μηνύματα
229
Κριτικές
5
Like
76
Πόντοι
1
Το ξέρω ότι τώρα θα σας τη σπάσω, αλλά αν πας να μεταφέρεις την τοπική ατμόσφαιρα καλό είναι να τα δείχνεις όλα.

Τις ατέλειωτες ώρες που περπατώ στη Τάνα τη μέρα προσπαθώντας να δω όλη τη πόλη βλέπω συχνά εικόνες σαν και αυτή.

Δεν ξέρω αν θα φάνει στη φωτογραφία μετά το resizing αλλά προσέξτε τις εκφράσεις των παιδιών.

Και ιδίως τις μανάδες που βρίσκουν το κουράγιο και χαμογελάνε.

Να ντρέπεσαι που είσαι άνθρωπος αφού ανέχεσαι να συμβαίνει αυτό το πράγμα.

Ίσως αν όλοι οι τραπεζίτες που τελικά διοικούν αυτό το κόσμο παγκοσμίως είχαν δυο - τρεις τέτοιες φωτογραφίες στα πολυτελή γραφεία τους να έπαιρναν πολύ καλύτερες αποφάσεις.

"Εξαγόρασα" τις τύψεις μου δίνοντας τα όποια ψιλά είχα στη τσέπη μου, και τράβηξα τη φωτογραφία να θυμάμαι.

Η γενιά μας. δεν τα κατάφερε. Ας ελπίσουμε τα παιδιά μας να αποδεδειχθούν ικανότερα και να εξαλείψουν αυτές τις εικόνες.
νομιζω φίλε μου χωρις να θέλω να σε προσβάλλω οτι προσπαθείς να σβήσεις τις τύψεις σου με αυτα τα κείμενα. Να σου υπνθυμήσω μόνο τον λόγο που πήγες εκεί ( αγοραία φτηνή σάρκα). Ναι κάποιες κατέληξαν σε οργασμό μαζί σου διοτι η χαρά που έλαβαν απο τα ψευτοφράγκα που της ταισες ηταν αρκετή για να ξεχάσουν οτι αύριο μπορεί να γλύφουν τον πούτσο από κάποιον που σιχαίνονται. Δεν παριστάνω τον άγιο , αλλά τουλάχιστον δεν κρύβομαι πισω απο το δάχτυλό μου. Επίσης δεν αποτελείς σωτήρα τους - αντιθέτως , συντηρείς το παγκόσμιο trafficking που ενα αλάχιστο ποσοστό του θα αρκούσε για να μην ερπονται τα βρέφη στην άσφαλτο.

Αναφορικά με τον πλούτο και το χρήμα που αναφέρεις. Διάλεξε μια πρόκληση και ικανοποιήσε την , υπάρχουν πολλές ωραίες γυναίκες απελευθερωμένες με διευρυμένο μυαλό που κάνουν ΠΟΛΥ σεξ - αυτες οι Ελλεινηδες που λενε χαρακτηριστικα στο σαιτ. Προσπάθησε να κυνηγησεις ως γνήσιο αρσενικό , εκεί είναι η μεγάλη ηδονή ως ανταμοιβή του κόπου σου .

Τα παραπανω τα αναφέρω γιατι ειναι πολυ αντιφατική η ηθικολογία , ενω ψωνίζουμε 20χρονα . Το κανω και εγω, μονο που εγώ ξέρω οτι ειμαι ενα απληστο γουρουνι στην ταιστρα της Ηδονης.... οπως σοφα ειπε για τους ανθρωπους ο Nietzshe
 

observer(1)

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.298
Κριτικές
18
Like
2.002
Πόντοι
5.975
Πολυ ωραίο ρηπορτ. ! :)
Ειδες  και αυτον τον λεμουριο? Νομιζω οτι ειναι το πιο μικρο θηλαστικο στον πλανήτη. "Αλλοκήβος o τριχωτής ' στην ελληνικήν …
>>

 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.118
Κριτικές
491
Like
37.365
Πόντοι
41.447
απο τα ωραιοτερα topic στο φορουμ!
Πολλα συγχαρητηρια, ταξιδευουμε και εμεις μαζι σου!  :hi:
 

extramask

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Ιαν 2009
Μηνύματα
728
Κριτικές
50
Like
163
Πόντοι
3.285
Μέσα από τα ταξίδια που έκανα στη ζωή μου, και έκανα πάρα πολλά πράγματι ταξίδια τόσο για τουριστικούς όσο και για επαγγελματικούς λόγους, κατάλαβα καλά ένα πράγμα. Το βίωσα και το αισθάνθηκα στο πετσί μου.

Η διαφορετικότητα είναι πλούτος. Είναι πνευματικός και ψυχικός πλούτος.

Γυρίζεις από ένα ταξίδι σε ένα πραγματικά αλλιώτικο   από το δικό σου τόπο και ξεχειλίζει η μνήμη σου από εικόνες και η ψυχή σου από συναισθήματα.

Όταν όμως ταξιδεύεις πρέπει πάντα να θυμάσαι.

Δεν αρκεί να κοιτάξεις για να δεις !!
Δεν αρκεί να ακούσεις για να αφουγκραστείς !!

Απαραίτητη προϋπόθεση λοιπόν είναι να δουλέψεις νοητικά και ψυχικά πάνω στα ερεθίσματα που παίρνεις στα ταξίδια σου.  Αυτό απαιτεί, πρόθεση για επεξεργασία, κόπο, χρόνο,  και αναλυτική ικανότητα.

Αλλιώς, όπως έφυγες, ίδιος λίγο πολύ θα γυρίσεις. Ο πνευματικός και ψυχικός πλούτος απαιτεί πάντα εργασία για να αποκτηθεί, πράγμα που δεν ισχύει πάντα για τον υλικό πλούτο ο οποίος χαλαρά μπορεί και να κλαπεί.

Συμφωνώ απόλυτα και έχω ακριβώς το ίδιο σκεπτικό όταν ταξιδεύω και εγώ.
Εξαιρετικό thread, κατάφερες να μεταφέρεις σε μεγάλο βαθμό την υπέροχη εμπειρία που είχες. Πάντα τέτοια ταξίδια εύχομαι!  :hi:
 

extramask

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Ιαν 2009
Μηνύματα
728
Κριτικές
50
Like
163
Πόντοι
3.285
Εγώ ξεκίνησα τη πεζοπορία μου στην περιοχή πίσω από το Carlton.  Από κάποιο σημείο και μετά πρόσεξα ότι οι δρόμοι παραστένευαν και γίνονταν χωματόδρομοι, τα δε σπίτια ήταν σχεδόν ερείπια, αν και τρομερά πυκνοκατοικημένα.  Στα στενά σοκάκια από όπου πέρναγα έβλεπα κάτι ταλαιπωρημένες φάτσες περίεργες και κάθε άλλο παρά φιλικές. Κατάλαβα ότι κάποια μαλακία είχα κάνει. Έκρυψα το κινητό που μέχρι τότε είχα φόρα παρτίδα και τράβαγα φωτογραφίες, και έβγαλα το τοπικό κινητό για να πάρω τηλέφωνο τον ''ξάδερφο''  να έρθει να με μαζέψει.

Διάβασα μιλώντας στο τηλέφωνο στον ξάδερφο μια πινακίδα σε ένα λίγο πιο κεντρικό δρόμο για να τον βοηθήσω να καταλάβει που ήμουν. Η απάντηση του ξάδερφου  γεμάτη έκπληξη ''Τu est ou ??!!!''  ( Που είσαι ???!!!! ). Μου άρχισε μια ακαταλαβίστικη πανικοβλημένη μίξη από  Μαλαγκάς και Γαλλικά, από την οποία κατάλαβα 3 πράγματα.

Πρώτον δεν έκανα απλώς μαλακία, αλλά χοντρή μαλακία, μια και πήγα και χώθηκα στην αφρικανική φαβέλα της πόλης τραβώντας φωτογραφίες με ένα κινητό αξίας 650 ευρώ που ισοδυναμούσε με 9 περίπου μέσους τοπικούς μισθούς . Ομως, που να φανταστώ ότι το καλύτερο ξενοδοχείο της πόλης ήταν χτισμένο στο όριο της φαβέλας ???

Δεύτερον δεν μπορούσε να έρθει να με πάρει γιατί απλά τα ταξί δεν δέχονται να  μπαίνουν στη συγκεκριμένη περιοχή. Και μόνο απο αυτό καταλαβαίνεις.

Τρίτον έπρεπε να επιστρέψω άμεσα στο Carlton.

Έλα ντε όμως που παρόλο που γενικά προσανατολίζομαι καλά, μέσα στα άναρχα σοκάκια είχα χαθεί. Οι 25 όροφοι του Carlton φαίνονταν ευτυχώς από μακριά και αποτέλεσαν τη πυξίδα μου για να επιστρέψω εκεί. Στο δρόμο διάφορες παρέες από 5-6 νεαρούς ακούγανε  στα σοκάκια μουσική στη διαπασών απο ανοιχτά παρκαρισμένα αυτοκίνητα ερείπια,  και με κοίταγαν περίεργα. Ήμουν έτοιμος να συναγωνιστώ επάξια τον Μπολτ αν μου μίλαγαν αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε. Την ίδια στιγμή το κινητό μου είχε φτάσει μέσα από το σώβρακο  στα αρχίδια, αλλά δεν τολμούσα να το βγάλω έξω.

Γύρισα τελικά στο Carlton έφαγα ηρέμησα και πήρα ένα ταξί για να γυρίσω στο δικό μου ξενοδοχείο. Στο δρόμο συνάντησα το κατάστημα που φαίνεται στη φωτογραφία. Σταμάτησα τον ταξιτζή για να το φωτογραφήσω.

Γενικά δεν πολυ-πιστεύω στους συμβολισμούς. Η σύμπτωση όμως ήταν μοναδική !!!
Η επιγραφή του καταστήματος, απευθυνόμενη μεταφορικά σε εμένα στη δική μου γλώσσα τα ελληνικά,  στην άλλη άκρη του κόσμου, μου έλεγε κάτι προφανές.
ΧΑΖΟΜΑΝΓΚΑ !!!!!

μπορώ να φανταστώ ακριβώς το σκηνικό  :2funny:
τώρα γελάμε βέβαια, αλλά τότε πρέπει να ήταν αρκετά τρομακτικό, ευτυχώς τη γλίτωσες χωρίς παρατράγουδα
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
νομιζω φίλε μου χωρις να θέλω να σε προσβάλλω οτι προσπαθείς να σβήσεις τις τύψεις σου με αυτα τα κείμενα. Να σου υπνθυμήσω μόνο τον λόγο που πήγες εκεί ( αγοραία φτηνή σάρκα). Ναι κάποιες κατέληξαν σε οργασμό μαζί σου διοτι η χαρά που έλαβαν απο τα ψευτοφράγκα που της ταισες ηταν αρκετή για να ξεχάσουν οτι αύριο μπορεί να γλύφουν τον πούτσο από κάποιον που σιχαίνονται. Δεν παριστάνω τον άγιο , αλλά τουλάχιστον δεν κρύβομαι πισω απο το δάχτυλό μου. Επίσης δεν αποτελείς σωτήρα τους - αντιθέτως , συντηρείς το παγκόσμιο trafficking που ενα αλάχιστο ποσοστό του θα αρκούσε για να μην ερπονται τα βρέφη στην άσφαλτο.

Αναφορικά με τον πλούτο και το χρήμα που αναφέρεις. Διάλεξε μια πρόκληση και ικανοποιήσε την , υπάρχουν πολλές ωραίες γυναίκες απελευθερωμένες με διευρυμένο μυαλό που κάνουν ΠΟΛΥ σεξ - αυτες οι Ελλεινηδες που λενε χαρακτηριστικα στο σαιτ. Προσπάθησε να κυνηγησεις ως γνήσιο αρσενικό , εκεί είναι η μεγάλη ηδονή ως ανταμοιβή του κόπου σου .

Τα παραπανω τα αναφέρω γιατι ειναι πολυ αντιφατική η ηθικολογία , ενω ψωνίζουμε 20χρονα . Το κανω και εγω, μονο που εγώ ξέρω οτι ειμαι ενα απληστο γουρουνι στην ταιστρα της Ηδονης.... οπως σοφα ειπε για τους ανθρωπους ο Nietzshe

Φιλαράκο βάζεις πολλά θέματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποια από αυτά.

Πρωτον. Μολις στο δεύτερο ποστ αυτού του thread στη πρωτη σελίδα εξηγώ γιατί δεν ταξιδεύω στην άλλη ακρη της γης για να γαμησω πουτάνες. Επίσης μεσα στο thread εξηγώ γιατι εγώ προσωπικά ταξιδεύω. Αν κάνεις  ένα κόπο και διαβάσεις θα το βρείς.

Δευτερον. Ναι σε ενα βαθμό "εξαγοράζω" τις τύψεις μου, άλλωστε αυτο γραφω και εγώ στο ποστ μου. Ομως τις τύψεις που μου αναλογούν φιλαρακο,με την οποια ευθυνη μου αναλογεί. Και σίγουρα το "μερίδιο" τύψων κσι ευθυνών που μου αναλογεί ειναι μαλλον μικρό.

Τρίτον. Ούτε Αγιος είμαι ουτε σωτηρας κανενός. Και ούτε ισχυρίστικα πουθενά οτι ειμαι κάτι τέτοιο.

Τέταρτον.Το trafficking δηλαδή την εξαναγκαστική πορνεία ποτέ ουτε την χρησιμοποιησα ούτε με καποιο τρόπο την ευνοησ ή την συντηρησα.

Πεμπτον.Γκομενες κυνηγάω και καποιες τις "καταφερνω" κιόλας προς μεγάλη μου ευχαριστηση, αλλα δεν βλεπω τι σχεση εχει αυτό με τον προβληματισμό που εβαλα για το πλούτο ??

Ο Nietzshe στον οποίο αναφερεσαι,από τη μια αναφεροταν στον ανθρωπο γουρούνι στη ταιστρα της ηδονης απο την αλλη οραματίζεται τον υπεράνθρωπο. Λίγο αντιφατικό τον βρισκω

Προσωπικά σαν Ελληνας προτιμώ τον Επίκουρο, και κυριως τον Αριστιππο στην ηδωνιστική του φιλοσοφική προσεγγιση.  :2funny:
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786

ntany223

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.635
Κριτικές
2
Like
19
Πόντοι
16
Μπράβο ρε φίλε. Μονορούφι το διάβασα. Και σε άλλα ταξίδια.......
 

chrisa60

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2013
Μηνύματα
58
Κριτικές
3
Like
69
Πόντοι
0
Μεχρι να γυρισω στην ελλαδα  θα το διαβαζω καθε μερα!
 

weft23

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2012
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
''Παιδεύεσαι'' και ''παιδεύεις'' κι εμάς!Συγχαρητήρια! :hi:
 

chandler2121

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2015
Μηνύματα
226
Like
1
Πόντοι
1
Συγχαρητήρια φίλε, πολύ καλό το θρεντ. Σε ευχαριστώ κι εγώ για τις εικόνες και το ρεπορτάζ!
Όμως θα κάνω 1 ερώτηση που θα την έκανε ένας σπασίκλας ή ξενέρωτος: 1) Στις περισσότερες φωτό οι κοπέλες, αν και δεν φαίνονται τα μάτια τους, μοιάζουν με ανήλικες. Είναι όντως ή έτσι δείχνουν;
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Συγχαρητήρια φίλε, πολύ καλό το θρεντ. Σε ευχαριστώ κι εγώ για τις εικόνες και το ρεπορτάζ!
Όμως θα κάνω 1 ερώτηση που θα την έκανε ένας σπασίκλας ή ξενέρωτος: 1) Στις περισσότερες φωτό οι κοπέλες, αν και δεν φαίνονται τα μάτια τους, μοιάζουν με ανήλικες. Είναι όντως ή έτσι δείχνουν;

Ευχαριστώ για τα θετικά σχόλια φίλε.

Στην ερώτησή σου τώρα. Οπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ μου είμαι κατηγορηματικά αντίθετος ( αν όχι εγκάθετος ) στο θέμα της κακοποίησης ανηλίκων. Γιατί το σεξ με ανήλικα δεν είναι τίποτα άλλο απο κακοποίηση.

Ολες οι κοπέλες στις φωτογραφίες που πόσταρα είναι 21 με 24 ετών.

Αυτό ''εξασφαλίζεται'' με πολλούς τρόπους.

Πρώτον στα bar που ''ψάρευα'' έχει έλεγχο στη πόρτα και δεν περνάνε ανήλικα. Σε πολλές περιπτώσεις έβλεπα στο glacier ( που πλήρωνες είσοδο για να μπείς ) οι πορτιέρηδες να ζητάνε ταυτότητα ( Carte d' Identite ) απο τις κοπέλες που έμπαιναν.

Δεύτερον. Στο ξενοδοχείο. Η κοπέλα το βράδι δεν πέρναγε την reception αν δεν έδινε ταυτότητα. Αυτό το κάνουν για δυο λόγους. Πρώτον κοιτάνε αν η κοπέλα είναι ανήλικη. Αν βρεθεί ανήλικη στο ξενοδοχείο φέρει ευθυνη και το ξενοδοχείο. Δεύτερον κρατάνε τα στοιχεία της ουτως ώστε σε περιπτώσεις κλοπής ( υπάρχουν και αυτά βέβαια ) να ξέρουν πια έιναι.

Τρίτον αν μεταξύ σοβαρού και αστείου τους κάνεις κα΄ποια νύξη ότι αμφιβάλεις για την ηλικία τους παίρνουν μόνες τους πρωτοβουλια και σου δείχνουν τη ταυτότητά τους. Στα γαλλικά είναι, εύκολα διαβάζεται.

Βέβαια στις freelancers καλτεριμιτζούδες που κυκλοφορούν στα σκοτεινά σοκάκια μπορεί να υπάρχουν και ανήλικες. Και σίγουρα σε ξενοδοχεία της κακιάς ώρας έλεγχος δεν υπάρχει. Εκεί μπορεί να έχεις και περιπτώσεις σαν και αυτές που αναφέρεις.

Πιστεύω ότι επειδή σε κρατικό επίπεδο το πολεμάνε ( και καλά κάνουν ) το θέμα των ανηλίκων, πρέπει ο μαλάκας να πάει και να ψάξει επι τούτου για να βρεί ανήλικη, μέσα απο συγκεκριμένα κυκλώματα.

Αρα αν είσαι λίγο προσεκτικός δεν πέφτεις σε τέτοια λούμπα.

 
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
Πεμπτον.Γκομενες κυνηγάω και καποιες τις "καταφερνω" κιόλας προς μεγάλη μου ευχαριστηση, αλλα δεν βλεπω τι σχεση εχει αυτό με τον προβληματισμό που εβαλα για το πλούτο ??

Ο Nietzshe στον οποίο αναφερεσαι,από τη μια αναφεροταν στον ανθρωπο γουρούνι στη ταιστρα της ηδονης απο την αλλη οραματίζεται τον υπεράνθρωπο. Λίγο αντιφατικό τον βρισκω

Προσωπικά σαν Ελληνας προτιμώ τον Επίκουρο, και κυριως τον Αριστιππο στην ηδωνιστική του φιλοσοφική προσεγγιση.  :2funny:
off topic επισημανση στο παραπανω
αναφεροταν ως κατι υπαρκτο-δεδομενο (στη μια περιπτωση), το κατεκρινε....και στην αλλη προσεβλεπε κι αποσκοπουσε στον υπερανθρωπο....αυτο δεν ειναι αντιφατικο

+1 για την επικουρεια ηθικη
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
off topic επισημανση στο παραπανω
αναφεροταν ως κατι υπαρκτο-δεδομενο (στη μια περιπτωση), το κατεκρινε....και στην αλλη προσεβλεπε κι αποσκοπουσε στον υπερανθρωπο....αυτο δεν ειναι αντιφατικο

+1 για την επικουρεια ηθικη
Σωστός !! :hi:
Εγώ δεν το διατύπωσα σωστά αρχικά !!! :hi:
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Μια κα κάποιοι φίλοι μου το ζητάνε ποστάρω κάποιες φωτογραφίες απο όμορφα καλοδιατηρημένα παλιά αρχοντικά σπίτια της πόλης.

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αν η χώρα είχε την ιλιγιώδη οικονομική ανάπτυξη άλλων χωρών τα απίτια αυτά θα είχαν γίνει πολυκατοικίες η ουρανοξύστες.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού
 

Συνημμένα

  • 20150912_162628.jpg
    20150912_162628.jpg
    209 KB · Εμφανίσεις: 54
  • 20150912_140048.jpg
    20150912_140048.jpg
    312,9 KB · Εμφανίσεις: 58
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Μαρικά ακόμα.
Το κτήριο βέβαια της BFV δεν είναι παλιό αλλά σύγχρονο
 

Συνημμένα

  • 20150912_135904.jpg
    20150912_135904.jpg
    255,9 KB · Εμφανίσεις: 51
  • 20150921_160912.jpg
    20150921_160912.jpg
    223 KB · Εμφανίσεις: 50
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Το απόγευμα όταν ο ήλιος έδυε φώτιζε τη πόλη με αυτό το κόκινο - αφρικανικό θα έλεγα εγώ - χαρακτηριστικό χρώμα
 

Συνημμένα

  • 20150921_173834.jpg
    20150921_173834.jpg
    226,8 KB · Εμφανίσεις: 54

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom