Νέα

Ανάπλαση Βοτανικού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα free
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 168
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

omorfopedo

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
442
Like
6
Πόντοι
1
Και οι δύο καταστροφές απετράπησαν αποκλειστικά και μόνο από την αντίδραση του συλλόγου αρχιτεκτόνων.
τον ξερω...
σοβαρα ατομα τον απαρτιζουν.. ολοι τους ειναι κατι αριστερατζες του κερατα που δεν εχουν σχεδιασει ΟΥΤΕ ΕΝΑ αξιολογο κτηριο! Ολα τους ακαλαισθητα και απαρτιζουν κατι "επιτροπες" σαν αυτες που ενεκριναν τα εκτρωματα της Ομονοιας και του νεου μουσειου της Ακροπολης
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...και ο χώρος να γίνει μία τεράστια αλάνα για να αναπνεύσουμε.

...φρενάρουν κάθε προσπάθεια αποσυμφόρησης της πόλης.

Τέρας,

(Γενικά θα μιλήσω, και όχι για το συγκεκριμένο γήπεδο, για το οποίο δεν ξέρω πολλά πράματα):

Αν περιμένεις να γίνει αλάνα στην Αθήνα για να αναπνεύσεις, μάλλον θα πεθάνεις από ασφυξία...

Η  Μ Ο Ν Η  μέθοδος αποσυμφόρησης, είναι η μείωση της πυκνότητας πληθυσμού.  Δηλαδή να αγοράζονται πολυκατοικίες (από το Δημόσιο), να γκρεμίζονται, και να γίνονται πάρκα τα οικόπεδα.  Οι ένοικοι να μετακομίζουν μακρύτερα, προς Θήβα, Λαύριο, Μέγαρα.  Η πόλη θα μεγαλώνει σε έκταση, όχι σε ύψος.

Για να γίνουν αυτά, χρεριάζονται:
Α) Μυαλό.
Β) Λεφτά.

Τίποτα από τα δύο δεν υπάρχει στη χώρα.

Άρα προσαρμόσου.
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Βωβος βωβος βωβος , ηθελα να μαθω ποιον γαμαει ο Βωβος ??????? και του κανανε και νομο τα μουνοπανα .
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Παρακαλώ πολύ όσοι διαβάζουν να σημειώσουν τα παρακάτω γιατί κάποια πράγματα δεν πρέπει να πλανώνται χωρίς αντίλογο :

-Αντίστοιχα οι προσφυγικές κατοικίες της λ. Αλεξάνδρας είναι χαρακτηριστικά δείγματα μοντέρνας κατοικίας επηρεασμένα από τη σχολή BAUHAUS για τις οποίες ο εσωτερικός σχεδιασμός είναι πρωτοποριακός για την εποχή του σε θέματα ηλιασμού και εργονομίας. Το ότι μένουν τόσα χρόνια χωρίς την απαραίτητη συντήρηση όψεων αποτελεί μεθοδευμένη πρακτική των αρμοδίων για να απαξιωθούν στη συνείδηση της κοινής γνώμης ώστε να εκμεταλλευτούν τα πανάκριβα οικόπεδα που θα προέκυπταν σε ενδεχόμενη κατεδάφισή τους.

Και οι δύο καταστροφές απετράπησαν αποκλειστικά και μόνο από την αντίδραση του συλλόγου αρχιτεκτόνων.

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να διατηρηθούνε όλες και όχι 2 μόνο? Σε ότι δε αφορά την συντήρηση των όψεων τους δεν νομίζω να είναι μόνο ευθύνη των αρμοδίων αλλά και των ιδιοκτητών (όσων έχουν απομείνει) οι οποίοι για δεκαετίες δεν έχουν βάλει ούτε ένα καρφάκι για συντήρηση. Βέβαια σκεπτόμενοι πονηρά με την συμμαχία του συλλόγου αρχιτεκτόνων και των κρετίνων του ΣτΕ με στόχο να αναπαλαιωθούν με δαπάνες του δημοσίου...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να διατηρηθούνε όλες και όχι 2 μόνο? Σε ότι δε αφορά την συντήρηση των όψεων τους δεν νομίζω να είναι μόνο ευθύνη των αρμοδίων αλλά και των ιδιοκτητών (όσων έχουν απομείνει) οι οποίοι για δεκαετίες δεν έχουν βάλει ούτε ένα καρφάκι για συντήρηση. Βέβαια σκεπτόμενοι πονηρά με την συμμαχία του συλλόγου αρχιτεκτόνων και των κρετίνων του ΣτΕ με στόχο να αναπαλαιωθούν με δαπάνες του δημοσίου...

Βλέπεις που δεν καταλαβαίνεις τι γράφω?

Για να γκρεμιστούν μερικές (και να μείνουν 2 μόνο + πάρκο) κάποιος πρέπει να ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ τους ιδιοκτήτες των κατοικιών που θα γκρεμιστούν.

Απο τι λεφτά θα δοθούν αυτές οι αποζημιώσεις?  Από τον "υγιή" κρατικό προϋπολογισμό, ή από τον "υγιή" προϋπολογισμό του Δήμου Αθηναίων?
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Βλέπεις που δεν καταλαβαίνεις τι γράφω?

Για να γκρεμιστούν μερικές (και να μείνουν 2 μόνο + πάρκο) κάποιος πρέπει να ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ τους ιδιοκτήτες των κατοικιών που θα γκρεμιστούν.

Απο τι λεφτά θα δοθούν αυτές οι αποζημιώσεις?  Από τον "υγιή" κρατικό προϋπολογισμό, ή από τον "υγιή" προϋπολογισμό του Δήμου Αθηναίων?

ρε φίλε σαν κάτοικος της περιοχής γνωρίζω ότι μόνο σε δύο από αυτές (για τις οποίες ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να μείνουν) υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες.. όλα το υπόλοιπα ήδη έχουν αγορασθεί από το δημόσιο προ πολλού..

και οι λίγοι ιδιοκτήτες που απομένουν στις δύο αυτές αρνούνται να τα πουλήσουν και επιπλεόν αρνούνται να καταβάλλουν οποιαδήποτε δαπάνη επισκευής τους. Εχεις δεί πως καταντούν οι εργατικές κατοικίες μετά από μερικά χρόνια? Πήγες καθόλου προς το Ολυμπικαό Χωρίο τώρα τελευταία?
 

GVG

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2005
Μηνύματα
206
Like
0
Πόντοι
1
Παρακαλώ πολύ όσοι διαβάζουν να σημειώσουν τα παρακάτω γιατί κάποια πράγματα δεν πρέπει να πλανώνται χωρίς αντίλογο :

-Το εργοστάσιο ΦΙΞ στη Συγγρού είναι έργο του Τάκη Ζενέτου, σημαντικότατου αρχιτέκτονα του μοντέρνου κινήματος στην Ελλάδα από του οποίου δείγματα σώζονται πλέον ελάχιστα και ακόμα πιο λίγα χωρίς μοιραίες επεμβάσεις. Τα εξαίρετα δείγματα μοντέρνας αρχιτεκτονικής είναι εξίσου άξια προστασίας όσο και τα αρχαία μας μνημεία διότι αποτελούν την δική μας κληρονομιά στις επόμενες γενιές.

-Αντίστοιχα οι προσφυγικές κατοικίες της λ. Αλεξάνδρας είναι χαρακτηριστικά δείγματα μοντέρνας κατοικίας επηρεασμένα από τη σχολή BAUHAUS για τις οποίες ο εσωτερικός σχεδιασμός είναι πρωτοποριακός για την εποχή του σε θέματα ηλιασμού και εργονομίας. Το ότι μένουν τόσα χρόνια χωρίς την απαραίτητη συντήρηση όψεων αποτελεί μεθοδευμένη πρακτική των αρμοδίων για να απαξιωθούν στη συνείδηση της κοινής γνώμης ώστε να εκμεταλλευτούν τα πανάκριβα οικόπεδα που θα προέκυπταν σε ενδεχόμενη κατεδάφισή τους.

Και οι δύο καταστροφές απετράπησαν αποκλειστικά και μόνο από την αντίδραση του συλλόγου αρχιτεκτόνων.
του φιξ το κτιριο ειναι ενα μπουρδελο μεγαλε κ οτι κ να λενε τα ματια μου αυτο βλεπουν....τα εργοστασια εγιναν μνημεια τωρα????συνελθετε
ο συλλογος αρχιτεκτονων τι ειναι δηλαδη ο υπερτατος κριτης???σιαγα την ακροπολη....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
ρε φίλε σαν κάτοικος της περιοχής γνωρίζω ότι μόνο σε δύο από αυτές (για τις οποίες ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να μείνουν) υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες.. όλα το υπόλοιπα ήδη έχουν αγορασθεί από το δημόσιο προ πολλού..

και οι λίγοι ιδιοκτήτες που απομένουν στις δύο αυτές αρνούνται να τα πουλήσουν και επιπλεόν αρνούνται να καταβάλλουν οποιαδήποτε δαπάνη επισκευής τους. Εχεις δεί πως καταντούν οι εργατικές κατοικίες μετά από μερικά χρόνια? Πήγες καθόλου προς το Ολυμπικαό Χωρίο τώρα τελευταία?

1) Ναι, έχω πάει στο Ολυμπιακό Χωριό.  Και πρόσφατα. Μια χαρά το βρίσκω. Τι σε χαλάει σ' αυτό?

2) Εφ' όσον το Δημόσιο είναι ο ιδιοκτήτης, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει επάνω τους.  Αν με ρώταγαν εμένα (σαν πολίτη), η γνώμη μου είναι ίδια με τη δική σου, δηλαδή να γκρεμιστούν και να γίνει πάρκο.  Δεν είναι αυτή η γνώμη της πλειοψηφίας?  Επομένως που κολλάει και δεν το κάνει έτσι το δημόσιο?  Η κατεδάφιση δεν κοστίζει.

3) Αυτό στο οποίο είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος, είναι να αποφασιστεί "αξιοποίηση" του χώρου.  Να γίνει "σύγχρονες κατοικίες", "χώροι πολλαπλών χρήσεων", κάποιο νέο δημόσιο κτίριο, τέτοια.  Αυτά είναι που έχουν σακατάψει την πόλη (μάλλον ΚΑΙ αυτά, όχι μόνο αυτά), και αυτά πρέπει να σταματήσουν.

4) Το ίδιο πιστεύω και για το απέναντι, το οικόπεδο που απομένει μετά την κατεδάφιση του γηπέδου ΠΑΟ.    Α-ΚΤΙ-ΣΤΟ πρέπει να μείνει, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

Και για να κάνω πιο κατανοητό το τι εννοώ, αφού μάλιστα είσαι της περιοχής, να σου θυμίσω τις (δημόσιας ιδιοκτησίας) Φυλακές Αβέρωφ.  Επίσης πάνω στην Αλεξάνδρας, αν είσαι γεννημένος το 1956, πρέπει να τις θυμάσαι.

Δε θυμάμαι πότε, αλλά γκρεμίστηκαν (πρέπει να ήταν το δεύτερο μισό της δεκαετίας του 1970).  Τι έγινε στη θέση τους?  Το δικαστικό μέγαρο.  Αυτή η αλλαγή ΒΟΗΘΗΣΕ την πόλη?  Όχι βεβαίως.  Σωστή η (τότε) άποψη ότι στο κέντρο της πόλης δε πρέπει να υπάρχουν φυλακές.  Αλλά επρόκειτο για ένα πανέμορφο πέτρινο κτίριο, με μεγάλους ελεύθερους χώρους γύρω-γύρω, που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί (από το Δημόσιο) για κάτι ανάλογο με το μεγεθός του, χωρίς να αντικατασταθεί από ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ όγκο μπετόν, που επί πλέον στεγάζει (σαν χώρος εργασίας) 2.000 άτομα (με ό,τι αυτό σημαίνει για την κυκλοφορία, παρκάρισμα, ρύπους, κλπ), αντί για 50-100 άτομα που θα στέγαζε το original πέτρινο κτίριο των φυλακών, αν γινόταν π.χ. μια εφορία, ή ένα αστυνομικό τμήμα, εννοώ κάτι που θα κούμπωνε σα μέγεθος.

Τότε λοιπόν, κάποιοι "φωστήρες" σκέφτηκαν να γκρεμίσουν τη φυλακή, και να την κάνουν αυτό που είναι σήμερα.
Κανείς δεν είπε τότε "Όχι, σταματήστε!". Κι αν το είπε, δεν ακούστηκε.

Οι Γάλλοι φαίνεται ότι είναι ηλίθιοι που διατηρούν στο κέντρο του Παρισιού τη Βαστίλλη (πρώην φυλακή είναι κι αυτή), και δε την γκρεμίζουν για να τη δώσουν στον Vovos(France) να... αξιοποιήσει το οικόπεδο.

Εμείς είμαστε οι έξυπνοι, που γκρεμίσαμε την πετρινη φυλακή, και την κάνουμε 50 φορές μεγαλύτερο κτίριο, από μπετόν.  Πανέξυπνοι!

Έψαξα να βρω στο www καμιά φωτογραφία του τότε κτιρίου (για να καταλάβουν και οι νεώτεροι για τι μιλάω) και δε βρήκα καμιά!  Στο search "φυλακές Αβέρωφ" μου βγάζει φωτογραφίες των... πολιτικών που έχουν ταλαιπωρηθεί εκεί!

Είμαι και εγώ αρκετά μεγάλος, και έχω (πια) καταλάβει ΓΙΑΤΙ γίνονται αυτά:

Ο πρώτος λόγος είναι το χαμηλό μορφωτικό και πολιτιστικό επίπεδο των πολιτών.  Το ότι δηλαδή δεν είναι σε θέση να καταλάβουν τι σημαίνει (μακροπρόθεσμα) κάθε τέτοια αλλαγή.  Τι σημαίνει π.χ. το ότι τα προσφυγικά καταλύμματα που χτίστηκαν (λαμαρίνες και πλίνθοι) στις όχθες του Ιλισσού ποταμού τη δεκαετία του 1920 (και καλώς χτίστηκαν, γιατί οι άνθρωποι αυτοί χρειαζόντουσαν νερό) ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ στη συνέχεια να γίνουν πολυκατοικίες πάνω σε οικοπεδάκια.
Όταν έγινε αυτό, και βέβαια δεν υπήρχε δρόμος να εξυπηρετήσει τα (νέα) κτίσματα της περιοχής, αποφασίστηκε να σκεπαστεί το ποτάμι, και να γίνει δρόμος (η σημερινή Μιχαλακοπούλου).  Για τους πιο νέους:   Γιατί νομίζετε ότι η Μιχαλακοπούλου είναι σα φίδι?  Γιατί τρέχει ακριβώς πάνω απ' το ποτάμι, που βέβαια ήταν σα φίδι από φυσικού του!

Το ίδιο γίνεται και με τον Κηφισό (σκεπάζεται για να γίνει η Εθνική οδός πάνω του - το λεγόμενο "Ποτάμι"), και με ένα σωρό άλλα μέρη που δε μου έρχονται τώρα.

Έτσι γαμιέται το περιβάλλον, και έτσι θα συνεχίσει να γαμιέται, γιατί κανείς δεν είναι σε θέση να καταλάβει (και να κρίνει, και να αποφασίσει ή να εναντιωθεί ή να συμφωνήσει) τι ακριβώς γίνεται γύρω του.  Και να "ψηφίσει" ανάλογα.

Ο δεύτερος λόγος είναι ο εγκληματικός χαρακτήρας των δημόσιων λειτουργών.  Και δε μιλάω για τους πολιτικούς, μιλάω για τους υπαλλήλους.  Η ανέγερση του δικαστικού μεγάρου στην Αλεξάνδρας ήταν ένα τεράστιο έργο, με πολλές δυσκολίες, το οποίο σημαίνει ΤΖΙΡΟΣ για τους εργολάβους που το έφτιαξαν.  Τζίρος για τους εργολάβους, σημαίνει τζίρος και για τις υπηρεσίες του Δημοσίου που χειρίζονται τα χρήματα της χρηματοδότησης του έργου.  Και "χειρίζομαι τη χρηματοδότηση" σημαίνει ότι από το χέρι του περνάει (δια της υπογραφής του) η έγκριση των πληρωμών.  Ε, για να βάζει κι αυτός ο καημένος "πιο καλά" την υπογραφή του, κάτι τσιμπολογάει κι αυτός...  Ούτως ή άλλως, οι μισθοί τους είναι τόσο χαμηλοί... Πως να τα βγάλουν πέρα!
Έτσι λοιπόν όταν μπει στο τραπέζι μια ιδέα (π.χ. το οικόπεδο Κύπρου και Πατησίων να το κάνουμε Parking?), το κριτήριο με το οποίο θα ληφθεί η απόφαση δεν είναι το αν είναι καλό (για τον τόπο) να γίνει parking, αλλά το αν αυτή η απόφαση θα φέρει... Τζίρο!

Γι' αυτό δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να δουλέψει τίποτε σωστά σ' αυτόν τον τόπο, και ΚΑΝΕΝΑΣ (μόνος του) δε θα μπορέσει να αλλάξει την κατάσταση που σας περιγράφω, είτε λέγεται Κωστάκης Καραμανλής, είτε Γιωργάκης Παπανδρέου, είτε Αλέξης Τσίπρας, είτε Αλέκα Παπαρήγα, είτε Βασίλης Λεβέντης, είτε Γιώργος Χέρι-χέρι, είτε Μέγας Αλέξανδρος.

Πάρτε το απόφαση.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.402
Κριτικές
61
Like
42.492
Πόντοι
22.785
Μαγκες δεν θα γραψω κατεβατο οπως εκανε το τιμημενο
μελλος ο stavros
ενα μονο το κλειδι σε ολο το πακετο αυτο ειναι ο βοβος............
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.402
Κριτικές
61
Like
42.492
Πόντοι
22.785
φιλικα συναγωνιστη stavros
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
του φιξ το κτιριο ειναι ενα μπουρδελο μεγαλε κ οτι κ να λενε τα ματια μου αυτο βλεπουν....τα εργοστασια εγιναν μνημεια τωρα????συνελθετε
ο συλλογος αρχιτεκτονων τι ειναι δηλαδη ο υπερτατος κριτης???σιαγα την ακροπολη....

Το τι βλέπουν τα μάτια μας εξαρτάται από πολλούς προσωπικούς παράγοντες και δεν είναι πάντα ικανό  κριτήριο  για να πάρουμε μια σωστή απόφαση. Πολλές φορές, επειδή αγνοούμε κάποια στοιχεία οδηγούμαστε σε βεβιασμένες λύσεις. Η σωστή πληροφόρηση μπορεί να μας αλλάξει οπτική.


Στην Ελλάδα οι μελετητές των φορέων που εκτελούν τέτοια έργα αντιμετωπίζουν το “πράσινο” σαν τον πράσινο μαρκαδόρο που μουτζουρώνουν τα σχέδιά τους. Το πολύ πολύ να παραπέμπει σε κανένα γκαζόν ή καμιά πικροδάφνη και όχι σε οργανωμένο σχεδιασμό κατάλληλης φύτευσης ανάλογα με τον τόπο και τις συνθήκες.

Τέλος η λογική των “αναπλάσεων” με τα εμπορικά κέντρα που έχουμε ακόμα εδώ είναι τουλάχιστον μία 40ετία πίσω από τις σύγχρονες ευρωπαϊκές πρακτικές που προωθούν τη διάχυση των χρήσεων, τον σεβασμό της κλίμακας και συμμετοχικές διαδικασίες στον σχεδιασμό από τους κατοίκους.

 

Συνημμένα

  • Anaplasi Botanikou.jpg
    Anaplasi Botanikou.jpg
    110,4 KB · Εμφανίσεις: 13
  • michelangelo_salata epoxhs.jpg
    michelangelo_salata epoxhs.jpg
    152,9 KB · Εμφανίσεις: 18
  • mona lisa_salata epoxhs.jpg
    mona lisa_salata epoxhs.jpg
    101,1 KB · Εμφανίσεις: 17
  • dolofonos_salata epoxhs.jpg
    dolofonos_salata epoxhs.jpg
    239,9 KB · Εμφανίσεις: 24

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
1) Ναι, έχω πάει στο Ολυμπιακό Χωριό.  Και πρόσφατα. Μια χαρά το βρίσκω. Τι σε χαλάει σ' αυτό?

Εχει αρχίσει να δείχνει τα πρώτα σημάδια φθοράς και δεν γίνεται καμμία επέμβαση από τους ιδιοκτήτες για να μην προχωρήσει

2) Εφ' όσον το Δημόσιο είναι ο ιδιοκτήτης, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει επάνω τους.  Αν με ρώταγαν εμένα (σαν πολίτη), η γνώμη μου είναι ίδια με τη δική σου, δηλαδή να γκρεμιστούν και να γίνει πάρκο.  Δεν είναι αυτή η γνώμη της πλειοψηφίας?  Επομένως που κολλάει και δεν το κάνει έτσι το δημόσιο?  Η κατεδάφιση δεν κοστίζει.

Ελα μου ντε που το ΣτΕ μετά από προσφυγή των τελευταίων ιδιοκτητών, του συλλόγου αρχιτεκτόνων και πρωτοβουλίας Αθηναίων (των γνωστών μαιντανών του Αλέξη που προσφέυγουν στο ΣτΕ για πάσαν νόσον και μαλακίαν του εγκεφάλου τους) αποφάσισε και τις κήρυξε διατηρητέες

3) Αυτό στο οποίο είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος, είναι να αποφασιστεί "αξιοποίηση" του χώρου.  Να γίνει "σύγχρονες κατοικίες", "χώροι πολλαπλών χρήσεων", κάποιο νέο δημόσιο κτίριο, τέτοια.  Αυτά είναι που έχουν σακατάψει την πόλη (μάλλον ΚΑΙ αυτά, όχι μόνο αυτά), και αυτά πρέπει να σταματήσουν.

4) Το ίδιο πιστεύω και για το απέναντι, το οικόπεδο που απομένει μετά την κατεδάφιση του γηπέδου ΠΑΟ.    Α-ΚΤΙ-ΣΤΟ πρέπει να μείνει, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

Το αρχικό σχέδιο για την ανάπλαση της περιοχής προβλέπει την κατεδάφιση του γηπέδου, των προσφυγικών και ορισμένων παρανόμων κτισμάτων λίγο παραπέρα (στα σχολεία), υπογειοποίηση της Λ.Αλεξάνδρας, αναγκαστική απαλοτρίωση του οικοπέδου που βρίσκεται το βενζινάδικο (περιουσία παπάδων που την παζάρευαν επί βασιλείας Ιερόδουλου με τον Vovos) και ενοποίηση τους σε έναν χώρο ενιαίο (με υπόγει παρκιν κάτω από τον χώρο των πολυκατοικιών (600 θέσεις) και 200 τμ στην άλλη άκρη μουσείο ΠΑΟ (όχι ότι το θέλω και ιδιαίτερα αλλά ας το πάρει το ποτάμι) και όλος ο χώρος πάρκο με γήπεδο μπάσκετ και τένις χωρίς κερκίδες. Αλλαι οι βουλαί των ανθρώπων και άλλες των μελών του ΣτΕ

Πάντως ο βασικός λόγος της μη επέκτασης της πόλης μετά την κατοχή και της εισβολής της αντιπαροχής ήταν η αδυναμία του κράτους να εξασφαλίσει τους πόρους για τις αναγκαίες υποδομές στις νέες περιοχές που θα εντασσόταν στο σχέδιο πόλης (δρόμους, αποχετεύσεις, φως, νερό κλπ) σε συνδυασμό με το έντονο οικιστικό πρόβλημα που υπήρχε στις πόλεις λόγω του εμφυλίου (αύξηση του πληθυσμού και έλλειψη στέγης). Ολοι βλέπετε ταινίες παλιές ασπρόμαυρες ελληνικές στις οποίες φαίνονται παλιά σπίτια με την αυλή στο μέσον και γύρω γύρω σε δωμάτια να ζούν πολλές οικογένειες... Η καταγωγή μου είναι από την Αλεξανδρούπολη και ο πατέρας μου επέστρεψε το 1947 σε αυτήν μετά την Κατοχή (είχε έρθει στην Αθήνα οικογενειακώς για να αποφύγει την κατοχή των βουλγάρων). Βρήκε το πατρικό του σπίτι κατελλειμένο από άλλη οικογένεια την οποία δεν μπορούσε να βγάλει επί 5 χρόνια λόγω του περίφημου νόμου περί ενοικιοστασίου. Κατάφερε να επιστρέψει σε αυτό το 1953. Ετσι ζούσαν τότε οι άνθρωποι.
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Και για να κάνω πιο κατανοητό το τι εννοώ, αφού μάλιστα είσαι της περιοχής, να σου θυμίσω τις (δημόσιας ιδιοκτησίας) Φυλακές Αβέρωφ.  Επίσης πάνω στην Αλεξάνδρας, αν είσαι γεννημένος το 1956, πρέπει να τις θυμάσαι.

Δε θυμάμαι πότε, αλλά γκρεμίστηκαν (πρέπει να ήταν το δεύτερο μισό της δεκαετίας του 1970).  Τι έγινε στη θέση τους?  Το δικαστικό μέγαρο.  Αυτή η αλλαγή ΒΟΗΘΗΣΕ την πόλη?  Όχι βεβαίως.  Σωστή η (τότε) άποψη ότι στο κέντρο της πόλης δε πρέπει να υπάρχουν φυλακές.  Αλλά επρόκειτο για ένα πανέμορφο πέτρινο κτίριο, με μεγάλους ελεύθερους χώρους γύρω-γύρω, που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί (από το Δημόσιο) για κάτι ανάλογο με το μεγεθός του, χωρίς να αντικατασταθεί από ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ όγκο μπετόν, που επί πλέον στεγάζει (σαν χώρος εργασίας) 2.000 άτομα (με ό,τι αυτό σημαίνει για την κυκλοφορία, παρκάρισμα, ρύπους, κλπ), αντί για 50-100 άτομα που θα στέγαζε το original πέτρινο κτίριο των φυλακών, αν γινόταν π.χ. μια εφορία, ή ένα αστυνομικό τμήμα, εννοώ κάτι που θα κούμπωνε σα μέγεθος.

Τότε λοιπόν, κάποιοι "φωστήρες" σκέφτηκαν να γκρεμίσουν τη φυλακή, και να την κάνουν αυτό που είναι σήμερα.
Κανείς δεν είπε τότε "Όχι, σταματήστε!". Κι αν το είπε, δεν ακούστηκε.

Οι Γάλλοι φαίνεται ότι είναι ηλίθιοι που διατηρούν στο κέντρο του Παρισιού τη Βαστίλλη (πρώην φυλακή είναι κι αυτή), και δε την γκρεμίζουν για να τη δώσουν στον Vovos(France) να... αξιοποιήσει το οικόπεδο.

Εμείς είμαστε οι έξυπνοι, που γκρεμίσαμε την πετρινη φυλακή, και την κάνουμε 50 φορές μεγαλύτερο κτίριο, από μπετόν.  Πανέξυπνοι!

Παρακάτω ένα παράδειγμα παρόμοιου κτηρίου φυλακών στη Φλωρεντία που έχει μετατραπεί σε πανάκριβες φαντάζομαι κατοικίες.
Μα μιλάς τώρα για σχεδιασμό και φαντασία στην Ελλάδα ;;
 

Συνημμένα

  • Fulakes Averof_1.jpg
    Fulakes Averof_1.jpg
    26,4 KB · Εμφανίσεις: 9
  • Fulakes-Florence_1.jpg
    Fulakes-Florence_1.jpg
    71,2 KB · Εμφανίσεις: 19
  • Fulakes-Florence_2.jpg
    Fulakes-Florence_2.jpg
    82,8 KB · Εμφανίσεις: 14
  • Fulakes-Florence_3.jpg
    Fulakes-Florence_3.jpg
    87,9 KB · Εμφανίσεις: 16

Koukouloforos

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
179
Like
31
Πόντοι
1
Παιδια, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για τα τελευταια ποστ.
Πραγματικα συγχαρητηρια ...  ;)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Μα μιλάς τώρα για σχεδιασμό και φαντασία στην Ελλάδα ;;

Στο δεύτερο κομμάτι του post μου, βλέπεις για τι μιλάω.

Τέρας56, θα σου απαντήσω (χωρίς να αντιδικώ), αλλά δε προαλαβαίνω τώρα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66

Ολυμπιακό Χωριό:
Εχει αρχίσει να δείχνει τα πρώτα σημάδια φθοράς και δεν γίνεται καμμία επέμβαση από τους ιδιοκτήτες για να μην προχωρήσει
Το Ολυμπιακό Χωριό είναι πλέον ιδιωτικές κατοικίες.
Ανήκουν στους ανθρώπους που τους δόθηκαν από την Εργατική Εστία, όπως ήταν ο αρχικός σχεδιασμός να γίνει (πριν από τους αγώνες).
Επομένως ο καθ’ ένας τους μπορεί να φροντίζει ή όχι το σπίτι του, όπως εσύ το δικό σου και εγώ το δικό μου.  Θα ξέρεις υποθέτω, ότι τις εποχές που ζούμε δεν περισσεύουν λεφτά στον κόσμο να βάφει το σπίτι του.  Το δικό μου π.χ. είναι 15 χρόνια άβαφο, από τότε που τελείωσε.  Πρέπει να απολογούμαι γι’ αυτό?
Θέλω να πω ότι δεν καταλαβαίνω, η παρατήρησή σου (για σημάδια φθοράς) σε ποιόν απευθύνεται, ποιόν μέμφεται, τι λύση προτείνεις, και τι σχέση έχει με το πολεοδομικό πρόβλημα του Λεκανοπεδίου.
Γενικώς πάντως, το Ολυμπιακό Χωριό ήταν ένα από τα ελάχιστα (αν όχι το μόνο) Ολυμπιακά έργα που πραγματικά κάτι χρήσιμο άφησε, και αξιοποιήθηκε πλήρως μετά τη λήξη των αγώνων. Θέλω να πω ότι τα λεφτά που δόθηκαν για την κατασκευή του χωριού δε πετάχτηκαν, έπιασαν τόπο.

Εργατικές Πολυκατοικίες Αλεξάνδρας:
Ελα μου ντε που το ΣτΕ μετά από προσφυγή των τελευταίων ιδιοκτητών, του συλλόγου αρχιτεκτόνων και πρωτοβουλίας Αθηναίων (των γνωστών μαιντανών του Αλέξη που προσφέυγουν στο ΣτΕ για πάσαν νόσον και μαλακίαν του εγκεφάλου τους) αποφάσισε και τις κήρυξε διατηρητέες
Κατάλαβα.  Δεν τις κατεδαφίζουν γιατί είναι διατηρητέες.  Έστω.  Δε νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημα.  Είναι διατηρητέα κτίρια, σε κακή κατάσταση, που ανήκουν στο Δημόσιο.  Κάποτε, το δημόσιο θα βρει λεφτά και θα τις ανακαινήσει.  Και τότε θα τεθεί το θέμα τι θα γίνουν:  Ή θα παραμείνουν κατοικίες (θα τις δώσει σε κάποιους ανακαινισμένες), ή θα κάνει τα κτίρια γραφεία του, πάντως δε θα γίνουν Mall.  Που είναι (και πάλι) το πρόβλημα?  Θέλω να πω, ΓΙΑΤΙ σε χαλάει το γεγονός ότι κηρύχτηκαν διατηρητέες?


Περιοχή Γηπέδου ΠΑΟ:
Το αρχικό σχέδιο για την ανάπλαση της περιοχής προβλέπει την κατεδάφιση του γηπέδου, των προσφυγικών και ορισμένων παρανόμων κτισμάτων λίγο παραπέρα (στα σχολεία), υπογειοποίηση της Λ.Αλεξάνδρας, αναγκαστική απαλοτρίωση του οικοπέδου που βρίσκεται το βενζινάδικο (περιουσία παπάδων που την παζάρευαν επί βασιλείας Ιερόδουλου με τον Vovos) και ενοποίηση τους σε έναν χώρο ενιαίο (με υπόγει παρκιν κάτω από τον χώρο των πολυκατοικιών (600 θέσεις) και 200 τμ στην άλλη άκρη μουσείο ΠΑΟ (όχι ότι το θέλω και ιδιαίτερα αλλά ας το πάρει το ποτάμι) και όλος ο χώρος πάρκο με γήπεδο μπάσκετ και τένις χωρίς κερκίδες. Αλλαι οι βουλαί των ανθρώπων και άλλες των μελών του ΣτΕ
Ώπα!   Εδώ αρχίζει και μου βρωμάει το πράμα, με όλα αυτά που περιγράφεις.  Ως τι τα περιγράφεις?  Ως "καλά" να γίνουν?  Κατ’ αρχήν μιλάς για πολύ ΑΚΡΙΒΑ πράματα.  Ξέρεις τι θα στοιχίσει η "υπογειοποίηση" της Αλεξάνδρας?  Και ΓΙΑΤΙ να γίνει?  Και ΓΙΑΤΙ να γίνει parking κάτω από το χώρο που σήμερα είναι οι πολυκατοικίες?
Τι θα έκανα εγώ (αν ήμουν αρχιτεκτονική επιτροπή, ΣτΕ, ή όλα αυτά τα κέρατα)?  ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!  Κατεδαφίσεις?  Ναι, αν συμφωνούν οι περίοικοι.  Το γήπεδο σαφώς δεν έχει νόημα ύπαρξης, επομένως μπορεί να φύγει (δε θυμάμαι σε ποιόν ανήκει τοι οικόπεδο – πάντως όχι στον ΠΑΟ), αλλά πάνω στο οικόπεδο ΔΕ ΘΑ ΧΤΙΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, θα μείνει οικόπεδο, και το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να φυτευτούν δέντρα.  Τώρα, αν κάποιος ιδιώτης πει στον ιδιοκτήτη του οικοπέδου (όποιος είναι):  "Ψψψτ, εγώ στο κάνω υπόγειο parking και από πάνω θα έχει δέντρα, θέλεις?"  δε θα είχα αντίρηση, γιατί α) δε θα ΚΟΠΟΥΝ δέντρα για να γίνει (όπως στην Πατησίων έγινε), β) δε θα στοιχίσει τίποτα στο δημόσιο, γ) τελικά μετά από την αποπεράτωση θα υπάρχει και πάρκο (τύπου Κλαυθμώνος) και parking.  Αλλά αυτό είναι θέμα συμφωνίας ιδιοκτήτη του οικοπέδου και ιδιώτη εργολάβου-γκαραζιέρη, κανενός άλλου.  Σε ύψος ΤΙΠΟΤΑ δε θα χτιστεί, αυτό θα το κατοχυρώσει η πολιτεία.

Καταλαβαίνεις, ότι την πρόταση για υπογειοποίηση της Αλεξάνδρας δε την δέχομαι, γιατί έχει πολύ κόστος και το μόνο που προσφέρει είναι η απελευθέρωση του ισόγειο χώρου για τις χρήσεις που είπες.  Μα δεν είναι λογική αυτή.  Τι θα κάνουμε δηλαδή, επειδή έτσι σκατά που τα κάναμε τα τελευταία 80 χρόνια δεν έχουμε ελεύθερους χώρους, θα κάνουμε τους δρόμους υπόγειους και πάρκα εκεί που ήταν οι δρόμοι πριν?  Τότε αυτό θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε ΟΛΟΥΣ τους δρόμους της Αθήνας, και να γίνουν πάρκα οι Πανεπιστημίου, Σταδίου, Ακαδημίας, Σόλωνος, Συγγρού, κλπ.  Σοβαροί να είμαστε.  Ποιός θα τα πληρώσει αυτά? 

Πάντως ο βασικός λόγος της μη επέκτασης της πόλης μετά την κατοχή και της εισβολής της αντιπαροχής ήταν η αδυναμία του κράτους να εξασφαλίσει τους πόρους για τις αναγκαίες υποδομές στις νέες περιοχές που θα εντασσόταν στο σχέδιο πόλης (δρόμους, αποχετεύσεις, φως, νερό κλπ) σε συνδυασμό με το έντονο οικιστικό πρόβλημα που υπήρχε στις πόλεις λόγω του εμφυλίου (αύξηση του πληθυσμού και έλλειψη στέγης). Ολοι βλέπετε ταινίες παλιές ασπρόμαυρες ελληνικές στις οποίες φαίνονται παλιά σπίτια με την αυλή στο μέσον και γύρω γύρω σε δωμάτια να ζούν πολλές οικογένειες...
Ναι, σε αρκετό βαθμό οι λόγοι που λες συντέλεσαν στο σημερινό χάλι.  Όμως δεν είναι οι μόνοι.  Επιμένω να λέω ότι ο ΚΥΡΙΟΣ λόγος ήταν (και είναι) η ψυχολογία και η μη δυνατότητα κρίσης του ευρέος κοινού.  Αν το κοινό ήταν σε θέση να κρίνει τι ήταν αυτό που του προσέφερε ο εργολάβος για να ζήσει, ΔΕ θα το αγόραζε, και άρα και ο εργολάβος ΔΕ θα το έχτιζε.

Για την έλλειψη υποδομών, ξέρεις ποια είναι η πλάκα?  Η πλάκα είναι ότι εκεί που η πόλη "τραβάει" να επεκταθεί, εκτείνεται, ΧΩΡΙΣ τις υποδομές, ΧΩΡΙΣ επαρκείς δρόμους και δημόσιους χώρους, ΧΩΡΙΣ μελέτη, και όλα αυτά γίνονται εκ των υστέρων (οι υποδομές εννοώ – τα άλλα δε γίνονται). Και τότε, στοιχίζουν πολλαπλάσια από αν είχαν γίνει απ’ την αρχή.  Πήγαινε μια βόλτα στη Λούτσα, και θα καταλάβεις για τι μιλάω.  Και το ίδιο έχει γίνει στις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ περιοχές της Αττικής, και της χώρας ολόκληρης.


Η καταγωγή μου είναι από την Αλεξανδρούπολη και ο πατέρας μου επέστρεψε το 1947 σε αυτήν μετά την Κατοχή (είχε έρθει στην Αθήνα οικογενειακώς για να αποφύγει την κατοχή των βουλγάρων). Βρήκε το πατρικό του σπίτι κατελλειμένο από άλλη οικογένεια την οποία δεν μπορούσε να βγάλει επί 5 χρόνια λόγω του περίφημου νόμου περί ενοικιοστασίου. Κατάφερε να επιστρέψει σε αυτό το 1953. Ετσι ζούσαν τότε οι άνθρωποι.
Αυτά είναι προσωπικές μαρτυρίες, και ενδιαφέρον έχουν, αλλά δεν μπορούν να αποτελέσουν μπούσουλα για το ποιό είναι το πρόβλημα, και ποιές μπορεί να είναι οι λύσεις του.  Πάντως "ενοικιοστάσιο" σημαίνει ότι το είχε νοικιάσει το σπίτι, δε του είχε γίνει κατάληψη!  Σωστό?

 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Το Συμβούλιο της Επικρατείας είναι το Ανώτατο Διοικητικό Δικαστήριο, στου οποίου τις αρμοδιότητες είναι και ο έλεγχος της νομιμότητας των διοικητικών πράξεων του Δημοσίου.
Δηλαδή δουλειά του είναι να κρίνει -πέρα από οικονομικά ή άλλα συμφέροντα- θέλω να πιστεύω και όπως έχει αποδείξει μέχρι τώρα, το σύννομο ή όχι σύμφωνα με το Σύνταγμα, διαφόρων διοικητικών πράξεων ή και νόμων.
Δεν έχετε ακούσει πόσες φορές ότι το ΣτΕ έκρινε ένα νόμο αντισυνταγματικό κτλ ?
Ε, φανταστείτε τι θα γινόταν αν οι από πάνω κάναν ό,τι ήθελαν..

Στην περίπτωση των Προσφυγικών τη Αλεξάνδρας  το ΣτΕ απλά έκρινε τις δύο απόψεις των εναγόντων :
Οι μεν (Σύλλογος Αρχιτεκτόνων και λοιποί κομουνιστο-συμμορίτες) κατέθεσαν φάκελο που εξηγούσαν γιατί αυτά τα κτήρια είναι σημαντικά και δεν πρέπει να καταστραφούν (δηλ. όπως έχω ήδη αναφέρει, αρχιτεκτονική αξία, ιστορική αξία, μοναδικότητα κτλ.)

Οι δε, (Δήμος, ο κάθε Vovos, η Ασφάλεια από δίπλα κτλ) είπανε  :  Εεεε, ξέρετε εμείς απλά θέλουμε να κονομήσουνε  :huh: ή να κάνουμε “πράσινο” για το λαό  :rolleyes: ή απλά δεν είχαν επιχειρήματα.

Οπότε τι απόφαση να πάρουν οι άλλοι ??

Στο ζήτημα του Βοτανικού η τριμελής Επιτροπή Αναστολών του ΣτΕ  έχει απλά αναστείλει τις εργασίες στο Mall με πλειοψηφία 2-1 (οπότε με άλλη σύνθεση μπορεί και να περάσουν !!)  μέχρι το Μάρτη όπου θα κριθεί τελικώς από την Ολομέλεια, διότι έκρινε ότι οι λόγοι που επικαλούνταν οι κάτοικοι για κυκλοφοριακή και περιβαλλοντική επιβάρυνση ήταν βάσιμοι.
Ωστόσο δεν παρεμποδίζει την κατασκευή του γηπέδου και τις εργασίες που θέλει να κάνει ο Δήμος για την “αναβάθμιση” της περιοχής.

Τώρα εάν οι δύο τελευταίοι έχουν λυσσάξει για τα συμφέροντα του Βωβού δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς γιατί.
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
http://[URL unfurl="true"]www.eppkas.gr/poulia/kormoranos1.jpg[/img[/URL]]
τι φταινε τα πουλακια?θα γαμησουμε τον βιοτοπο τους για να φτιαξουμε βιοτοπο στους λαγους? :uglystupid:
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Τα ψεματα που εχουν πει ο δημαρχος μας και το ΥΠΕΧΩΔΕ για την "διπλη" αναπλαση ειναι τοσα πολλα που σε αλλη χωρα θα τους περνανε με τις ντοματες.
α)νεο δημαρχιακο μεγαρο στον βοτανικο
Εχει ακουσει κανεις τιποτα?Μηπως ο Βωβος θα το φτιαξει?Μηπως γι'αυτο δημαρχος μας εχει φαγωθει να γινει το εργο?
β)υπογειοποίηση της Αλεξάνδρας
Αλλο μετρό και αλλο δρομος με 4 λουριδες κυκλοφοριας.Ολα τα εχει η Αθηνα υπογειποιημενη Αλεξανδρας της ελειπε.Τεραστιο κοστος χωρις μεγαλο οφελος
γ)πρασινο
εδω γελαμε.Ειναι σαν σε μια επεκταση σχεδιου πολεως το οικοπεδο σου να γινει πλατεια και αποζημιωθεις και μετα απο 15 χρονια επιδη δεν εγινε η πλατια να φτιαξεις το σπιτι σου με επιχειρημα οτι θα βαλεις και 5 δεντρα.Το οικοπεδο της ΕΤΜΑ ειναι παρκο και ειναι εγκλημα που τοσα χρονια δεν γκρεμισαν το ερειπωμενο εργοστασιο για να το φτιαξουν
Στα σχεδια του εργου υπαρχουν τα κτηρια και ολος ο υπολοιπος χωρος ειναι πρασινος.Δεν θα υπαρχουν υπαιθρια παρκινγκ και δρομοι που θα ενωνουν τα κτηρια μεταξυ τους αλλα και με τους δρομους γυρω?
δ)θεσεις εργασιας και αναβαθμιση της περιοχης
Οσες θεσεις εργασιας δημιουργησε το mall δηλ.φτιαχνω 1000 θεσεις και καταστρεφω 5000
Οσο για την αναβαθμιση εαν γινει το εργο του Βωβου γιατι να μην γινουν και αλλα που περιμενουν στα συρταρια?

Ο ΠΑΟ πρεπει να αποκτηση γηπεδο αλλα οχι με καθε κοστος


 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
darkroom είναι σίγουρο ότι το θέμα πήγε στην ολομέλεια και δεν έμεινε στο πέμπτο;
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom