Νέα

Αλληλέγγυοι «έδωσαν» σε μετανάστες το ξενοδοχείο City Plaza

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nimertis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 438
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Οργισμένη αντίδραση από την ιδιοκτήτρια  -Τι αναφέρει η πρωτοβουλία αλληλεγγύης σε οικονομικούς και πολιτικούς πρόσφυγες

http://[URL unfurl="true"]www.protothema.gr/Images/ImageHandler.ashx?m=AnchoredFit&f=Ly8xMC4yMDEuMTAuMjMwL3Byd2ViZGF0YS9maWxlcy8xLzIwMTYvMDQvMjMva2F0YXMuanBn&t=0&w=820&h=457&a=Center[/img[/URL]]





Η αντίδραση της ιδιοκτήτριας

Από την πλευρά της, όμως, η Αλίκη Παπαχελά, ιδιοκτήτρια του ξενοδοχείου, όπως λέει, αναφέρει τα εξής με συνεχείς αναρτήσεις στο Facebook:

«Αναγκάζομαι να κάνω δημοσίευση που δεν θα ‘θελα,  επειδή μαθαίνω ότι έχει γίνει και σελίδα καλέσματος αλληλέγγυων στο facebook για να στηρίξουν την κατάληψη του ξενοδοχείου CITY PLAZA στην Αχαρνών.

To ξενοδοχείο είναι ιδιοκτησίας μου, [b][color=red]Μπά, θυμηθήκαμε τὴν ἔννοια τῆς ἰδιοκτησίας; Εἶσθε ῥεβιζιονίστρια μαντάμ;[/color][/b] δεν είναι εγκαταλελειμένο, προσπαθώ εδώ και χρόνια να το πουλήσω. Τα τελευταία χρόνια των μνημονίων με τους ανήκουστους φόρους δε, έχουν φθάσει τα χρέη πάνω απ’ τον ουρανό. [b][color=red]Ὑπομονή, ἡ ἀνάπτυξη ἔρχεται. Ὁ μπάρμπα - Γιῶργος πληρώνει.
[/color][/b]

Το να καταλαμβάνεις ιδιωτικό χώρο, να αρνείσαι να τον εγκαταλείψεις όταν στο ζητάει ο ιδιοκτήτης, να τον ξεφτιλίζεις λεκτικά και να του λες ότι τα δικαιώματά του είναι τίποτα μπροστά στων προσφύγων δεν είναι ούτε αλληλεγγύη ούτε δικαιοσύνη ούτε χτύπημα του καπιταλισμού. [b][color=red]Εἶναι - εἶναι[/color][/b] Αν σκοτώνοντας εμένα νομίζετε ότι θα έρθει παγκόσμια ειρήνη, δικαιοσύνη και ανθρωπιά, είστε μακριά νυχτωμένοι. [b][color=red]Τὸ ζητούμενο εἶναι νὰ ἔρθει ὁ κομμουνισμός. Ἡ κατἀληψη τοῦ ξενοδοχείου σας εἶναι ἕνα βῆμα πρὸς αὐτὴν τὴν κατεύθυνση.
[/color][/b]

Ντροπή μόνο και μετάνιωμα για πολλά που πίστεψα στην ζωή μου… [b][color=red]Αὐτὰ τὰ εἶπαν πολλοί. Μπροστὰ στὸν Βισίνσκι κυρίως.[/color][/b]

***
Eκτός του χλευασμού που υπέστην απ’ τους «αλληλέγγυους» σ’ ότι και να έλεγα στην προσπάθειά μου να τους πείσω να φύγουν χωρίς παρατράγουδα μόνοι τους, [b][color=red]Ναί, διὰ τῆς πειθοῦς θὰ συνεννπηθοῦμε μὲ τοὺς κ.κ. Μαζιώτη, Ρωμανό κ.τ.λ.[/color][/b] άκουσα κι απ’ τον μεσήλικα «αρχηγό» τους ότι «θα μου χώσει μία» και να ξεκουμπιστώ. Εκείνη την ώρα που με χλεύαζαν και έβριζαν, ήρθε και μεσίτης με πελάτη να το δεί και ακούγοντάς με να του μιλάω στο τηλέφωνο λέγοντάς του ότι έχουν κάνει κατάληψη και να φύγει, άρχισαν να γελάνε λέγοντας «Kοίτα η μαλ… νομίζει ότι μας κοροϊδεύει» και άλλα όμορφα! Μαθαίνω επίσης, απ’ ευθείας απ’ τον ΟΗΕ, ότι υπάρχουν ανάμεσα στους «αλληλέγγυους» μέλη ΜΚΟ. [b][color=red]Ἄντε! Πέφτουμε ἀπὸ τὰ σύννεφα.[/color][/b]

***

Ροσινάντε, ΑΡΑΝ, ΛΑΕ είναι οι»Αλληλέγγυοι» καταληψίες στο City Plaza; 20 ευρώ το κεφάλι κόβετε για να τους βάλετε μέσα; Με ξένα κόλλυβα; [b][color=red]Ἔμ μὲ ξένα κόλλυβα χτίζεται ὁ σοσιαλισμὸς μαντάμ[/color][/b]

Και για πείτε μου, ποιοί είστε και με τι δικαίωμα ορίζετε τη δική μου ζωή; [b][color=red]Εἶναι ἡ πρωτοπορεία[/color][/b] Πήγα να ορίσω εγώ την δική σας; Ήρθα να κάνω κατάληψη στο σπίτι σας και να βάλω όποιον θέλω και να σας προπηλακίσω κιόλας; [b][color=red]Ὤχου τό! Ὅταν οἱ ὁμοϊδεάτες σας αἱματοκυλοῦσαν τὴν Ἑλλάδα, τὸ 90% τῶν σφαγιασθέντων δὲν εἶχαν καμμία σχέση μὲ τὴν πολιτική.[/color][/b] Έδειρα κανέναν όπως προπηλακίσατε και δείρατε την επί χρόνια γραμματέα της εταιρίας και προσωπική μου φίλη, που ήρθε και σας φώναζε να φύγετε γιατί είναι ιδιωτικός ο χώρος; [b][color=red]Δὲν φωνάζουν στοὺς τσεκίστες, μαντάμ[/color][/b] (Παρεμπιπτόντως και 35 χρόνια πληρωνόταν κανονικά η συγκεκριμένη γραμματέας, και το εφάπαξ της πήρε από μένα και την σύνταξή της απ το 2010.)

Επειδή ξέρω, λοιπόν, ποιά συμφέροντα κρύβονται πίσω σας [b][color=red]Ξεράδια ξέρετε[/color][/b] κι επειδή το πράγμα είναι στημένο εδώ και καιρό [b][color=red]Ἀπὸ τὸ 1917[/color][/b], κι επειδή δεν ενδίδω σε ορέξεις, μια και καλή και για τελευταία φορά: [b][color=red]Σιγἀ, ὄχι τόση βία[/color][/b]

Το κτίριο δεν είναι εγκαταλελειμένο, ούτε κατασχεμένο, ούτε δημευμένο. Δεν έχει υποθήκες και τα χρέη του αφορούν τα ΕΝΦΙΑ [b][color=red]Ἀναδιανομὴ τοῦ πλούτου δὲν λέει ὁ σοσιαλισμός;[/color][/b] και τα πανωτόκια του τα τελευταία χρόνια που δεν υπήρχαν έσοδα για να πληρωθούν οι μνημονιακοί φόροι, και τα ταμεία που αφορούν αποκλειστικά εμένα, γιατί είμαι η μόνη εργαζόμενη της εταιρίας μου. Αλλοι εργαζόμενοι που να τους χρωστάω δεν υπάρχουν ούτε πιστωτές. Αρκετά με τα ψέμματα που διαδίδετε.

Αν δεν καταλαβαίνετε πόσο φασισμό κρύβουν οι συμπεριφορές σας [b][color=red]Πότε ἕπαιρνε τὰ ἀκίνητα τοῦ κόσμου ὁ φασισμός, μαντάμ;[/color][/b] και πόσο ΤΙΝΑ κάνετε τα πράγματα, κακό του κεφαλιού σας.

Ανεβάζω τις φωτό για να καταλάβετε κάπως και πόσο επικίνδυνο είναι όλο αυτό κυρίως για τους ανθρώπους που οι «αλληλέγγυοι» εγκλώβισαν επί της ουσίας στο City Plaza. Αφού έσπασαν λουκέτα και κλειδαριές έχουν βάλει αλυσίδα δικιά τους και face control. [b][color=red]Βεβαίως. Ἡ ἐξουσία βρίσκεται στὴν κάννη τοῦ τουφεκιοῦ (Λένιν).
[/color][/b]
Το κτίριο δεν έχει ρεύμα ούτε πυρασφάλεια κι είναι επτά όροφοι. Έχουν γεμίσει τον τόπο με λάμπες πετρελαιου για φως και δεν ξέρω τι άλλο και τους έχουν κλειδώσει μέσα. Αν πιάσει μια φωτιά, άστε το κτίριο, τους ανθρώπους που θα καούν σαν τα ποντίκια δεν τους σκέφτονται; [b][color=red]Ἡ ἱστορία δὲν πορεύεται μὲ μικροαστικὲς ἀντιλήψεις περὶ ζωῆς[/color][/b]

Επίσης αν κάποιος πάθει κάτι στον έβδομο όροφο, πως θα τον πάρει ασθενοφόρο; Μερικά απ τα χιλιάδες ερωτήματα. Και φυσικά ότι και να συμβεί υπαίτια απέναντι στον νόμο είμαι εγώ κι όχι οι «αλληλέγγυοι». Συγχαρίκια και πάλι! [b][color=red]Συγχαρητήρια. Συγχαρίκια εἶναι ἡ ἀμοιβὴ ποὺ παίρνει κάποιος γιὰ τὴν ἀναγγελία χαρμόσυνου γεγονότος.[/color][/b]

***
Μεταξύ των άλλων ψευδών που διακινούν οι καταληψίες του City Plaza, ιδού κι άλλο ένα παρακάτω. Δεν ξέρω ποιά είναι η κυρία Λεγάκη κι από που αντλεί τις πληροφορίες της αλλά είναι εν μέρει λανθασμένες. [b][color=red]Καμμιὰ ὑπάλληλος τοῦ μπαρμπά - Γιώργου θά' ναι, ἄρα ἀδιαμφισβήτητη αὐθεντία[/color][/b]

Κυρία Λεγάκη κι όσοι διακινείτε τέτοια ψέματα για να υπερασπιστείτε το «δίκαιον» της καταπάτησης ιδιωτικού χώρου, μάθετε ότι είναι διαφορετική η ιδοκτήτρια εταιρεία και διαφορετική η εταιρεία εκμετάλλευσης που το νοίκιαζε απ την ιδιοκτήτρια μέχρι το 2010. Εμένα, λοιπόν μου ανήκει η ιδιοκτήτρια. Και στον κύριο Παναγιώτη Τσατσάνη, ξενοδόχο, και τον γιό του και την γυναίκα του ανήκε η εταιρεία εκμετάλλευσης. [b][color=red]Τὶ νοιάζει τὴν πρωτοπορεία αὐτά;[/color][/b]


[/quote]

Executive summary:  Κουμμούνια κατέλαβαν ξενοδοχεῖο κουμμούνας. Καλὰ νὰ πάθει.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Executive summary:  Κουμμούνια κατέλαβαν ξενοδοχεῖο κουμμούνας. Καλὰ νὰ πάθει.

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

αντε να πάρει και καμμιά φωτιά να γελάσει και το χειλάκι των κατοίκων της πλατείας Βικτωρίας..
 
OP
OP
nimertis

nimertis

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2009
Μηνύματα
2.049
Κριτικές
1
Like
51
Πόντοι
16
Για πες ποια σχολή! Εσύ τί απάντησες αλήθεια στην ερώτηση του καθηγητή λαμόγιου;

Ό,τι δεν συμφωνώ και εδώ δεν μπορούμε να στεγάσουμε/φροντίσουμε τους 57.000 (τόσοι δεν είναι?)
που μας έχουν έρθει ήδη.

Το ζήτημα ήταν και καλά πως αν μπαίνουν από χερσαία οδό δεν θα πνίγονται.
Να γίνουμε ένα hot spot τεραστίων διαστάσεων.

Πραγματικά είναι πολύ δύσκολες οι ισορροπίες αν πεις οκ ρε παιδιά αλλά είμαστε
μια πτωχευμένη χώρα σε βλέπουν τουλάχιστον ΧΑ.


Για τις ΜΚΟ δυστυχώς ισχύουν πολλά,η ΜΚΟ που λέει πρέπει να αρχίζει από ΠΡΑ και
να τελειώνει στο ΞΙΣ.

edit: Δημόσιο πανεπιστήμιο εν Αθήναι δεν λέω άλλα
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.805
Πόντοι
1.206
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

αντε να πάρει και καμμιά φωτιά να γελάσει και το χειλάκι των κατοίκων της πλατείας Βικτωρίας..

Και να καίγονται οι λάθροι μαζί με τους αλληλέγγυους σαν τα ποντίκια!
Καύλωσα τώρα, σαν να μου ήρθε η Ανριάνα Λίμα γυμνή στο δωμάτιό μου. :)
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.023
Πόντοι
17.085
Είναι η δεύτερη φορά τις τελευταίες μέρες που σκέφτομαι ότι μάλλον πρέπει να υπάρχει θεός!

Η πρώτη ήταν όταν έβλεπα κάτι διαστημικά μουνιά στις "ξένες διάσημες" :grin:
Αν υπάρχει θεός δεν ξέρω, είναι πάντως το ίδιο καβλωτικό.  :grin:
 

STELIOS77

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Δεκ 2005
Μηνύματα
6.880
Κριτικές
28
Like
2.809
Πόντοι
6.265
Να κρατησουν την σουιτα του ξενοδοχειου για τον λεφτη
 
OP
OP
nimertis

nimertis

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2009
Μηνύματα
2.049
Κριτικές
1
Like
51
Πόντοι
16
Γραμμὴ γιὰ Λουμπιάνκα ὁσονούπω, δεσποινίς.

Ήρθε και ο οδηγός μου!!!  :cheesy:

12961652_1605495656438059_7560916609000516538_n.png
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Η βλαμμένη είχε κάνει και like πάνω στο post των "Αλληλέγγυων" για την κατάληψη του ξενοδοχείου της. Μετά το πήρε χαμπάρι ότι ήταν δικό της.
 

Συνημμένα

  • 13087406_10154806580233047_1087594810234652120_n.jpg
    13087406_10154806580233047_1087594810234652120_n.jpg
    71,8 KB · Εμφανίσεις: 17

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
όταν η μαλάκω ποστάριζε αυτό στο φατσοβιβλίο της


προφανώς εννοούσε ότι όλοι οι λάθροι θα πάνε στα σπίτια των άλλων...

καλά να πάθει η ξεκολιάρα να μάθει ότι οι λάθροι και οι αριστεροί (λάθροι είναι και αυτοί) δεν έχουν μπέσα.. .
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
[size=20pt]κλαιω με τη βλαμμενη[/size]
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.023
Πόντοι
17.085

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.805
Πόντοι
1.206
Άντε και στο σπίτι του Λέφτη 2-3 λάθρους!
Σε 40 τ.μ. δεν μπορούν να μείνουν 3-4 άτομα δηλαδή; Στη Σοβιετία έμεναν 10μελείς οικογένειες...
 
OP
OP
nimertis

nimertis

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2009
Μηνύματα
2.049
Κριτικές
1
Like
51
Πόντοι
16
Τώρα δίνει ρεσιτάλ ο Τζήμερος και ο Χειμωνάς στα προφίλ τους,καθώς και η Βίβιαν Ευθυμιοπούλου.

Πάρτυ επίσης γίνεται και στο post της Lifo...

Τι παρακμή,τι παρακμή  :orchestra:
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
αλικη παπαχελα ασε τις διαμαρτυριες και τραβα να κανεις τσαμπα ρουμ σερβις στα αφγανα
μονο μην ενοχλησεις οσους εχουν ντου νοτ ντιστερμπ στο πομολο
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.107
Πόντοι
1.496
Ενταξει,πλακα να γινεται.Και το ξενοδοχειο ανηκει στη βλαμμενη αριστερη και καλα να παθει και να χαμε να λεγαμε.Αν ανηκε σε κανονικο ανθρωπο; {εννοω όχι κολλημενο ουγκανο αντιεξουσιαστη} Τοτε; Το γεγονός ότι οι αναρχικοι επιχειρουν να στησουν μια νεα Βιλλα Αμαλιας διπλα στη παλια και να το καταφερνουν;Με την ανοχη του κρατους φυσικα.Αυτο είναι ο πυρήνας του προβλήματος.Απο το καναπε δεν αλλαζει τιποτα.Η δραση μετραει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom