Νέα

Αγορα σπιτιου στο βερολινο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα homan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 19
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
Επειδη  ταξιδευω συχνα στο Βερολινο εχω σκεφτει να αγορασω ενα μικρο διαμερισμα μιας και ξοδευω αρκετα στην διαμονη μου  εκει .Βλεποντας δε τις τιμες αγορας εκει βλεπω οτι ειναι αρκετα φτηνα σε σχεση με εδω ,οποιος εχει τιποτα πληροφοριες η γνωριζει τις διαδικασιες αγορας εκει ασ πει την αποψη του
 

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
10
Πόντοι
2.007
Επειδη  ταξιδευω συχνα στο Βερολινο εχω σκεφτει να αγορασω ενα μικρο διαμερισμα μιας και ξοδευω αρκετα στην διαμονη μου  εκει .Βλεποντας δε τις τιμες αγορας εκει βλεπω οτι ειναι αρκετα φτηνα σε σχεση με εδω ,οποιος εχει τιποτα πληροφοριες η γνωριζει τις διαδικασιες αγορας εκει ασ πει την αποψη του
Φθηνα πρεπει να υπαρχουν ακομα στο ανατολικο Βερολινο μακρια απο το κεντρο με 1000/μ2 περιπου.
 

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
Επειδη  ταξιδευω συχνα στο Βερολινο εχω σκεφτει να αγορασω ενα μικρο διαμερισμα μιας και ξοδευω αρκετα στην διαμονη μου  εκει .Βλεποντας δε τις τιμες αγορας εκει βλεπω οτι ειναι αρκετα φτηνα σε σχεση με εδω ,οποιος εχει τιποτα πληροφοριες η γνωριζει τις διαδικασιες αγορας εκει ασ πει την αποψη του

συγνωμη αλλα πόσες φορες δηλ πηγαινεις τον μηνα εκει??? μηπως ειναι καλυτερα να νοικιασεις κατι κ μετα βλεπεις για αγορα??
 
OP
OP
H

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
συγνωμη αλλα πόσες φορες δηλ πηγαινεις τον μηνα εκει??? μηπως ειναι καλυτερα να νοικιασεις κατι κ μετα βλεπεις για αγορα??
8-10 μερες καθε μηνα αλλα περα απο αυτο το σκεφτομαι και σαν επενδυση
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
εγω στη θεση σου θα εβρισκα μια βερολινεζα να με περιθάλψει στο δικο της και ενδιαμεσως θα εκανα την ερευνα αγοράς μου :2funny:

πλάκα πλάκα, αλλά  καλη η ιδεα σου. βρες μια περιοχη που - φανταζεσε- οτι σε μερικά χρονια θα αναβαθμιστεί και βουρ αγόρασε. Επενδυσαρα. εδω, κανενα 3% θα βρεις αποδοση και πολυ ειναι. Εγω αγορασα με 35.000$ στη Γεωργία ενα σπιτακι 2οροφο 150μ2 διπλα στη θαλασσα πριν 5 χρονια και τωρα αξίζει 120.000$.

κανεις δεν έχασε απο στοχευμενη αγορά ακινητου.
 

Επισκέπτης
εγω στη θεση σου θα εβρισκα μια βερολινεζα να με περιθάλψει στο δικο της και ενδιαμεσως θα εκανα την ερευνα αγοράς μου :2funny:

πλάκα πλάκα, αλλά  καλη η ιδεα σου. βρες μια περιοχη που - φανταζεσε- οτι σε μερικά χρονια θα αναβαθμιστεί και βουρ αγόρασε. Επενδυσαρα. εδω, κανενα 3% θα βρεις αποδοση και πολυ ειναι. Εγω αγορασα με 35.000$ στη Γεωργία ενα σπιτακι 2οροφο 150μ2 διπλα στη θαλασσα πριν 5 χρονια και τωρα αξίζει 120.000$.

κανεις δεν έχασε απο στοχευμενη αγορά ακινητου.
σπρωχτο γρηγορα πριν μπουκαρει ο πουτιν & το κανει λαμπογυαλο..
 

stratigosss

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
6.275
Κριτικές
44
Like
20
Πόντοι
1.290
Επειδη  ταξιδευω συχνα στο Βερολινο εχω σκεφτει να αγορασω ενα μικρο διαμερισμα μιας και ξοδευω αρκετα στην διαμονη μου  εκει .Βλεποντας δε τις τιμες αγορας εκει βλεπω οτι ειναι αρκετα φτηνα σε σχεση με εδω ,οποιος εχει τιποτα πληροφοριες η γνωριζει τις διαδικασιες αγορας εκει ασ πει την αποψη του
Εδω δεν εχουμε να βαλουμε τον κωλο μας μεσα...  Στην Ελλαδα... Θα ξερουμε για το Βερολινο? :2funny: :2funny: :2funny:


Ρωτα τον Yorgos...
 

bybloshaggi

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
30
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
αστο το για επενδυση....καταρχην δεν ανεβενει ευκολα η κτηματομεσιτικη αγορα στην γερμανια,εδο και χρονια ειναι ψοφια,και το 3% που λεει ο φιλος πολλα ειναι.αμα σκεφτεσε να το ενοικιασεισ καποτε αργοτερα ξεχνα το,οι νομοι εκει ειναι πολυ πιο αυστηρη,δεν ειναι ευκολο να βγαλεις λεφτα απο ακινητα στην συγκεκριμενη χωρα.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
πλάκα πλάκα, αλλά  καλη η ιδεα σου. βρες μια περιοχη που - φανταζεσε- οτι σε μερικά χρονια θα αναβαθμιστεί και βουρ αγόρασε. Επενδυσαρα. εδω, κανενα 3% θα βρεις αποδοση και πολυ ειναι. Εγω αγορασα με 35.000$ στη Γεωργία ενα σπιτακι 2οροφο 150μ2 διπλα στη θαλασσα πριν 5 χρονια και τωρα αξίζει 120.000$.
κανεις δεν έχασε απο στοχευμενη αγορά ακινητου.

στο βερολίνο κλαίνε πολλοί που επενδύσανε σε ακίνητα με μαύρο δάκρυ πάντως

η πόλη είναι άδεια...

συμφέρει πολύ καλύτερα το ενοίκιο
 
OP
OP
H

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
στο βερολίνο κλαίνε πολλοί που επενδύσανε σε ακίνητα με μαύρο δάκρυ πάντως

η πόλη είναι άδεια...

συμφέρει πολύ καλύτερα το ενοίκιο
Βλεποντας παντως τιμες εδω ειναι παρα πολυ χαμηλες (χωρις να ξερω τι αλλο ισχυει με την φορολογια εκει)και επειδη ταξιδευω εκει πολυ συχνα η ποιοτητα ζωης ειναι μερα με νυχτα με  εμας εδω να ειμαστε η νυχτα
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Βλεποντας παντως τιμες εδω ειναι παρα πολυ χαμηλες (χωρις να ξερω τι αλλο ισχυει με την φορολογια εκει)και επειδη ταξιδευω εκει πολυ συχνα η ποιοτητα ζωης ειναι μερα με νυχτα με  εμας εδω να ειμαστε η νυχτα

και θα πέσουν και άλλο
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Τι είναι το τέλος συντήρησης που γράφει?  :think:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
το συγκεκριμένο που αναφέρεις, είναι "renovierungsbedurfdig" το οποίο το μεταφράζει αυτόματα στα ελληνικά σε "αναστήλωση" αλλά κανονικά σημαίνει ότι μέσα είναι ψιλοερείπιο.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Thanks  Yorgo  ;)

Δεν μπορούμε βέβαια να δούμε από το site τι σπίτια είναι και σε τι γειτονιά,
αλλά έτσι για τη σύγκριση να αναφέρω ότι πέρσι στα άνω Λιόσια για ένα υπόγειο 50τμ,
επίσης ερείπιο (το θέλαμε για αποθήκη),
μας ζητούσαν 55,000   :huh:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
το βερολίνο είναι πάμφθηνο γενικά...δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αθήνα και όσο πιο πολύ ανεβαίνεις  κατηγορία, τόσο μεγαλύτερες είναι οι διαφορές

ενδεικτικά: οροφοδιαμέρισμα πλήρως ανακαινισμένο το 2007, 450 τετραγωνικά, σε γαμάτο τριώροφο νεοκλασσικό κτίριο, μεταξύ KuDam και Lietzenburger (πάρα πολύ καλή περιοχή), με ότι πιο καινούργιο μπορείς να φανταστείς σε υλικά, κουφώματα κλπ κλπ κλπ, 3.000€ το μήνα για εμπορική χρήση (γραφεία)
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
αστο το για επενδυση....καταρχην δεν ανεβενει ευκολα η κτηματομεσιτικη αγορα στην γερμανια,εδο και χρονια ειναι ψοφια,και το 3% που λεει ο φιλος πολλα ειναι.αμα σκεφτεσε να το ενοικιασεισ καποτε αργοτερα ξεχνα το,οι νομοι εκει ειναι πολυ πιο αυστηρη,δεν ειναι ευκολο να βγαλεις λεφτα απο ακινητα στην συγκεκριμενη χωρα.

byblos haggi εχεις καμια σχέση με το ομώνυμο μαγαζί στην Plein στην Χαγη?
Αν είσαι απο εκει την γνώμη έχεις για αγορά ακινήτου στην Χαγή?

 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom