Νέα

Αγορά αυτοκινήτου-αξιόπιστοι έμποροι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα manaconda13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 312
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

αγορα μεταχειρισμενου απο μαντρα


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    7

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.041
Πόντοι
2.696
Καλά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ελέγξω. Απλά για τα χλμ έχω την εντύπωση ότι δε φαίνονται στον εγκέφαλο. Μόνο από το book service μπορείς να είσαι σίγουρος, αρκεί βέβαια τα σέρβις να είναι στην αντιπροσωπεία
Πριν κάποια χρόνια ένας συνάδελφος είχε ένα Clio που από την πρώτη στιγμή που το αγόρασε,καινούριο,είχε προβλήματα.Του άλλαξαν κάποια στιγμή και εγκέφαλο,στην εγγύηση.Είδε και αποείδε και το έδωσε ανταλλαγή και πήρε ένα Focus!Αυτό το αμάξι πουλήθηκε σε κάποιον ανυποψίαστο...Η "πλάκα" είναι ότι στο βιβλίο σέρβις δεν είχαν γράψει την αλλαγή εγκεφάλου!!!
 

sperman007

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2021
Μηνύματα
18
Like
39
Πόντοι
0
Εγώ απο προσωπική εμπειρία και για να μην την πατήσουν άλλοι μακριά από NIKOLOPOULOS CAR. ΘΗΒΩΝ 304 ΑΙΓΑΛΕΩ (ο συγκεκριμένος δεν έχει καν δηλωμένη εταιρεία στην google για να αποφεύγει τις κριτικές, φαντάζομαι. Προσοχή υπάρχει και άλλος Νικολοπουλος που δεν έχει καμία σχέση). Πήρα ένα Fiesta diesel 1.500 εισαγωγής του 2015 στα 9.500€. Με εγγύηση και έλεγχο σε 100 σημεία και τα γνωστά, έχω σκάσει σε 3 μήνες ακόμα 2.500€. Μάλιστα αφού το πήγα στην Ford για σέρβις, μου λέει ο φίλος μόλις το σήκωσε "πες μου πως δεν έδωσες πάνω από 4000€ να το πάρεις ". Τι να πρωτοαναφερω, στούκα όλη η μούρη μέχρι μέσα, τίγκα στην σκουριά, ιμάντες χρονισμού, δισκοπλακες όλα για πέταμα. Με αποκορύφωμα να έχει κουμπώσει πάνω ότι κινέζικο ανταλλακτικό υπάρχει, ακόμα και το ψυγείο που μετά από ώρα χρήσης του airco, απλά σταματάει. Μόνο τα χιλιόμετρα ήταν κανονικά στα 90.000χλμ που ελέγχθηκε. Ομολογώ ότι ο τύπος το είχε στο λέγειν και στην ουσία μου το πούλησε πολύ εύκολα. Αλλά μακριά παίδες δεν αξίζει, πολύ τρέξιμο και το έχω μετανιώσει. Δεν ψήθηκα καν να πάω εκεί να του κάνω φασαρία, το πιο πιθανό να έβαζε πάλι μουφα ανταλλακτικά. Ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Συνημμένα

  • orca-image-1052769507.jpeg
    orca-image-1052769507.jpeg
    165,5 KB · Εμφανίσεις: 26

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.018
Like
72.049
Πόντοι
12.756
Εγώ απο προσωπική εμπειρία και για να μην την πατήσουν άλλοι μακριά από NIKOLOPOULOS CAR. ΘΗΒΩΝ 304 ΑΙΓΑΛΕΩ (ο συγκεκριμένος δεν έχει καν δηλωμένη εταιρεία στην google για να αποφεύγει τις κριτικές, φαντάζομαι. Προσοχή υπάρχει και άλλος Νικολοπουλος που δεν έχει καμία σχέση). Πήρα ένα Fiesta diesel 1.500 εισαγωγής του 2015 στα 9.500€. Με εγγύηση και έλεγχο σε 100 σημεία και τα γνωστά, έχω σκάσει σε 3 μήνες ακόμα 2.500€. Μάλιστα αφού το πήγα στην Ford για σέρβις, μου λέει ο φίλος μόλις το σήκωσε "πες μου πως δεν έδωσες πάνω από 4000€ να το πάρεις ". Τι να πρωτοαναφερω, στούκα όλη η μούρη μέχρι μέσα, τίγκα στην σκουριά, ιμάντες χρονισμού, δισκοπλακες όλα για πέταμα. Με αποκορύφωμα να έχει κουμπώσει πάνω ότι κινέζικο ανταλλακτικό υπάρχει, ακόμα και το ψυγείο που μετά από ώρα χρήσης του airco, απλά σταματάει. Μόνο τα χιλιόμετρα ήταν κανονικά στα 90.000χλμ που ελέγχθηκε. Ομολογώ ότι ο τύπος το είχε στο λέγειν και στην ουσία μου το πούλησε πολύ εύκολα. Αλλά μακριά παίδες δεν αξίζει, πολύ τρέξιμο και το έχω μετανιώσει. Δεν ψήθηκα καν να πάω εκεί να του κάνω φασαρία, το πιο πιθανό να έβαζε πάλι μουφα ανταλλακτικά. Ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Δεν μπορούσες να το πας ένα συνεργείο Ford για έλεγχο;

Φαντάζομαι θα τα έβρισκαν όλα τα προβλήματα
 

sperman007

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2021
Μηνύματα
18
Like
39
Πόντοι
0
Δεν μπορούσες να το πας ένα συνεργείο Ford για έλεγχο;

Φαντάζομαι θα τα έβρισκαν όλα τα προβλήματα
Χίλια δίκια έχεις φίλε μου, όπως είπα μου το πούλησε καλά, ένιωθα και ενθουσιασμό μάλιστα.
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
11.792
Κριτικές
2
Like
73.038
Πόντοι
12.056
Δεν μπορούσες να το πας ένα συνεργείο Ford για έλεγχο;

Φαντάζομαι θα τα έβρισκαν όλα τα προβλήματα
μεταχειρισμενο παντα με τον μηχανικο σου α λα μπρατσετα με το λαπ τοπ μαζι.... εκτος αν πας να αγορασεις κανα ραλλυ η κανα ax οποτε παρε μαζι σου τον γερανο τις εταιρειας ανακυκλωσης
 

M40

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Αυγ 2020
Μηνύματα
1.023
Like
11.873
Πόντοι
2.256
Με όλο το σεβασμό προς τους ιδιοκτήτες των Dacia δε θα έπαιρνα!!!Πήρε ένας συγκάτοικος στην πολυκατοικία μου το Sandero stepway.Με LPG από το εργοστάσιο.Πιο φθηνιάρικο εσωτερικό δεν έχω δει από τα Lada Samara πριν πολλά χρόνια!!!Κάπου 16000€ είχε δώσει αν δεν κάνω λάθος,όχι δε θα το έπαιρνα...Και απ΄οτι ξέρω χρησιμοποιούν παλιά μοτέρ της Renault
Η Dacia όπως και η Nissan ανήκουν στη Renault, οπότε ακολουθώντας το συστημα της Vag, έχουν διαβάθμιση σε 3 εταιρείες για διασπόρα σε 3 κατηγορίες πελατών
 

M40

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Αυγ 2020
Μηνύματα
1.023
Like
11.873
Πόντοι
2.256
Ξέχασα να αναφέρω ότι θέλω μόνο euro 6. Οπότε πάμε σε χρονολογίες από το '16 κ μετά. Άρα πάμε και στο θέμα του νήματος. Είναι αξιόπιστη η auto value;;Γτ μου φαίνονται λίγα τα χλμ για 7 ετών αυτοκίνητο
Δεδομενου οτι η Giulietta είναι επιλογη βασισμενη στην οδηγική απόλαυση, αν δεν κανεις πολλα χλμ ετησιως δες και την 1.4 ΤΒ με τα 170 άλογα, οδηγώντας τη ειδικά σε κάποια στριφτερή διαδρομή
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.938
Κριτικές
5
Like
8.011
Πόντοι
2.306
Συμπληρωματικά:
- Πάντα ελέγχουμε το όχημα με δικό μας μηχανικό. Ακόμα κι αν δεν μπορούμε ή δε θέλουμε να το πάμε εκτός έκθεσης, υπάρχουν μηχανικοί στο διαδίκτυο που πηγαίνουν ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ και μας στέλνουν ΓΡΑΠΤΗ ΕΚΘΕΣΗ και φωτογραφίες μετά τον έλεγχο!
- Δεν παίρνουμε κανενός είδους αυτοκίνητο με λιγότερο από 90 άλογα. Για τα μπουρδέλα δρόμους που έχουμε - και θα συνεχίσουμε να έχουμε - η καλή ιπποδύναμη συμβάλλει στην ενεργητική ασφάλεια του αυτοκινήτου μας!
- Αν βρείτε ένα πραγματικά καλό αυτοκίνητο, αφήστε τα παζάρια, τις απαιτήσεις για "δωράκια" και την παρελκυστική πολιτική. Το πιθανότερο είναι να το ΧΑΣΕΤΕ!
 
OP
OP
manaconda13

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
Δεδομενου οτι η Giulietta είναι επιλογη βασισμενη στην οδηγική απόλαυση, αν δεν κανεις πολλα χλμ ετησιως δες και την 1.4 ΤΒ με τα 170 άλογα, οδηγώντας τη ειδικά σε κάποια στριφτερή διαδρομή
Δεν κάνω πολλά, αλλά την θέλω κυρίως για ταξίδια. Οπότε θέλω την οικονομία στο καύσιμο που προσφέρει το diesel. Επίσης έχει περάσει η εποχή που ήθελα τρελά γκάζια..
Όχι ότι το diesel είναι αργό. Κάθε άλλο..
 

M40

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Αυγ 2020
Μηνύματα
1.023
Like
11.873
Πόντοι
2.256
Επειδη εχω οδηγησει 105 diesel και 170 βενζινη, αξιζει η διαφορα στη καταναλωση αν δεν κανεις πολλα χλμ και αν σου αρεσουν οι στριφτερες διαδρομες,Αλλιως μαζι σου με τα 1000 για τη Diesel
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.041
Πόντοι
2.696
Εγώ απο προσωπική εμπειρία και για να μην την πατήσουν άλλοι μακριά από NIKOLOPOULOS CAR. ΘΗΒΩΝ 304 ΑΙΓΑΛΕΩ (ο συγκεκριμένος δεν έχει καν δηλωμένη εταιρεία στην google για να αποφεύγει τις κριτικές, φαντάζομαι. Προσοχή υπάρχει και άλλος Νικολοπουλος που δεν έχει καμία σχέση). Πήρα ένα Fiesta diesel 1.500 εισαγωγής του 2015 στα 9.500€. Με εγγύηση και έλεγχο σε 100 σημεία και τα γνωστά, έχω σκάσει σε 3 μήνες ακόμα 2.500€. Μάλιστα αφού το πήγα στην Ford για σέρβις, μου λέει ο φίλος μόλις το σήκωσε "πες μου πως δεν έδωσες πάνω από 4000€ να το πάρεις ". Τι να πρωτοαναφερω, στούκα όλη η μούρη μέχρι μέσα, τίγκα στην σκουριά, ιμάντες χρονισμού, δισκοπλακες όλα για πέταμα. Με αποκορύφωμα να έχει κουμπώσει πάνω ότι κινέζικο ανταλλακτικό υπάρχει, ακόμα και το ψυγείο που μετά από ώρα χρήσης του airco, απλά σταματάει. Μόνο τα χιλιόμετρα ήταν κανονικά στα 90.000χλμ που ελέγχθηκε. Ομολογώ ότι ο τύπος το είχε στο λέγειν και στην ουσία μου το πούλησε πολύ εύκολα. Αλλά μακριά παίδες δεν αξίζει, πολύ τρέξιμο και το έχω μετανιώσει. Δεν ψήθηκα καν να πάω εκεί να του κάνω φασαρία, το πιο πιθανό να έβαζε πάλι μουφα ανταλλακτικά. Ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
650€ για ιμάντα χρονισμού;Υπερβολικά πολλά...Αλλά αντιπροσωπεία είναι...
 

athal

Ανώτερος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
873
Κριτικές
40
Like
4.615
Πόντοι
6.555
υπαρχουν (σπανιζει) αλλα υπαρχουν και σωστοι εμποροι...ηθελα για την κορη μου ενα aygo..βρηκα μετα απο ψαξιμο ενα με 70.000 km στον κορφιατη bmw (θησεως)...ολα τα τυπικα χαρτια υπηρχαν (βιβλιο service-κτεο-manual κλπ)...μου ειπε δεκτος οποισδηποτε ελεγχος, και το μονο προβλημα που ειχε ηταν στον πισω αριστερο τροχο ηθελε σετ ρουλεμαν...εκλεισα ραντεβου στην αντιπροσωπεια στην πειραιως, μου το εφερε ο ιδιος, περιμενε υπομονετικα να γινει ο ελεγχος (που βρεθηκε μονο η αντικατασταση του πισω σετ ρουλεμαν, οπως μου ειχε πει) και εφυγε ...και ολα αυτα χωρις να εχει δεσμευτει το αυτοκινητο..φυσικα το πηρα και μεχρι τωρα ολα καλα..
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.041
Πόντοι
2.696
υπαρχουν (σπανιζει) αλλα υπαρχουν και σωστοι εμποροι...ηθελα για την κορη μου ενα aygo..βρηκα μετα απο ψαξιμο ενα με 70.000 km στον κορφιατη bmw (θησεως)...ολα τα τυπικα χαρτια υπηρχαν (βιβλιο service-κτεο-manual κλπ)...μου ειπε δεκτος οποισδηποτε ελεγχος, και το μονο προβλημα που ειχε ηταν στον πισω αριστερο τροχο ηθελε σετ ρουλεμαν...εκλεισα ραντεβου στην αντιπροσωπεια στην πειραιως, μου το εφερε ο ιδιος, περιμενε υπομονετικα να γινει ο ελεγχος (που βρεθηκε μονο η αντικατασταση του πισω σετ ρουλεμαν, οπως μου ειχε πει) και εφυγε ...και ολα αυτα χωρις να εχει δεσμευτει το αυτοκινητο..φυσικα το πηρα και μεχρι τωρα ολα καλα..
Εννοείται ότι υπάρχουν σοβαροί επιχειρηματίες.Αλλά δυστυχώς έχουν κυριαρχήσει οι αρπακολατζίδες.Πριν μερικά χρόνια πήγαινα για δουλειά στη Βαρσοβία και στο αεροπλάνο ήταν ένας που μου έπιασε την κουβέντα.Έμπορος αυτοκινήτων και πήγαινε να πάρει αμάξια να τα φέρει για πώληση στην Ελλάδα.Μου ζήτησε,με το αζημίωτο,να του κάνω το μεταφραστή μιας και δε μίλαγε κάποια ξένη γλώσσα,αλλά επειδή το πρόγραμμά μου ήταν πολύ πιεσμένο,αρνήθηκα.Τελικά βρήκε μια κοπέλα που ήξερε και Πολωνικά,πρέπει να ήταν Ελληνοπολωνή,και κανόνισαν να πάνε να πάρουν αμάξια.Όταν τον ρώτησα τι αμάξια παίρνει,μου απάντησε "τα πιο φθηνά,ακόμα και πρόβλημα να έχουν τα φτιάχνουμε"...
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.838
Πόντοι
206
Η εύρεση αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας,είναι πλέον πολύ δύσκολη υπόθεση.Κοίταζε ο αδερφός μου για μια μοτοσυκλέτα,ήθελε ένα Vstrom,βλέπει ένα του 2018 με κάπου 70.000χλμ και τιμή στις 8200€!Μου το λέει και πάμε να τη δούμε.Ήθελε με το "καλημέρα" λάστιχα,κάπου 500€.Ήθελε αλυσίδα και γρανάζια,άλλα 300€+ πήγαινε δηλαδή με το καλημέρα 9000€.Καινούρια έχει περίπου 10.000!!!!Του λέω άσε τις μαλακίες,πάρε 2000€ από εμένα να βάλεις και κανά αξεσουάρ που θέλεις και πάρε καινούρια.Και αυτό έκανε...
Ένας φίλος που ήθελε να αλλάξει το παλιό αμάξι που είχε με 300.000χλμ επειδή ότι έβρισκε της τελευταίας 5ετίας ήταν πάνω από 15000€,ήθελε μικρό αλλά όχι πολύ μικρό.Κατέληξε σε καινούριο Peugeot 208 μια έκδοση Like,με 75 μόνο άλογα,αλλά καινούριο.Και ας έχει στα πίσω παράθυρα μανιβέλες και όχι ηλεκτρικά.Ας μην έχει οθόνη κλπ.Πήρε ένα τελείως καινούριο αμάξι..
Οι ιδιοκτήτες βασίζονται στο γεγονός ότι καθυστερούν οι παραδόσεις,ένας μου έλεγε ότι έχει παραγγείλει το corola cross με 11 μήνες παράδοση,και κοπανάνε τις τιμές.Όποιος έχει αμάξι και δε χρειάζεται επειγόντος ένα,ας πάρει το πιο φθηνό καινούριο.Αρκετά με τους επιτήδειους,είτε είναι μαντράδες είτε ιδιώτες,που νομίζουν ότι έχουν την κότα με τα χρυσά αυγά...Μερικοί νομίζουν ότι επειδη αγόρασαν ένα αμάξι π.χ 20.000€ πριν 6 χρόνια,θα χάσουν σε μια 6ετια μόνο 2000€...Όχι,δεν πάει έτσι,όσο καλό και αν είναι το αμάξι δεν μπορεί ένα 6ετιας να κάνει 18000€ όταν το αντίστοιχο καινούριο,σε επίπεδο εξοπλισμού,μάρκα κλπ,κάνει 25000€.
Δε συζητάμε για αμάξια προ κρίσης...Όχι ότι τελείωσε η κρίση στην πραγματικότητα,αλλά αμάξια του 2009-2010 δηλαδή 13 ετών οχήματα τα βλέπω σε τιμές 8-9000€,όταν οι περισσότεροι μόλις τελείωσε η εγγύηση πήγαιναν στον μαστροΜήτσο και έβαζαν το πιο φθηνό λάδι και το πιο φθηνιάρικο τακάκι.Φρενάς μου έλεγε ότι πήγαιναν και του ζητούσαν μεταχειρισμένα τακάκια σε αμάξια 3-4 ετών για να βγάλουν 1-2 μήνες...Από εκεί και πέρα καταλαβαίνει κάποιος τι θα πάρει...
Τα δε εισαγόμενα αν δείτε τι φέρνουν οι έμποροι θα φρικάρετε,πάνε σε συνεργεία,τα επισκευάζουν με ότι πιο φθηνό βρουν,μεταχειρισμένα ανταλλακτικά συνήθως ή καινούρια φθηνά after market,τους ρίχνουν ένα γυάλισμα και τα πουλάνε για ευκαιρίες...
Όχι ότι δεν υπάρχουν καλά αμάξια,αλλά ή θα είναι πολύ ακριβά ή δε θα πωλούνται ακόμα.Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι για να περνάμε την ώρα μας....
Κάπου τα παρά λες….

με 350€ βάζεις το καλύτερο λάστιχο για V Storm και έχει και με 285€ επίσης. Τοποθετημένα σε 650 ή 1000

Αλυσίδα - γρανάζια με 250 ευρώ τοποθετημένα (χρυσή αλυσίδα) αν είναι το 1000, αλλιώς με 180€ στο 650.

Εννοείται η τιμή 8.000€ προς 10.000€ καινούργιο δεν αξίζει να μην τα δώσεις και να έχεις εγγύηση + μεταπώληση αν είσαι τυπικός στα service και δεν το έχεις λιώσει.

Τώρα για τις τιμές σε μεταχειρισμένη μηχανή, ο κάθε ένας προσπαθεί να βγάλει όταν την πουλάει νούμερο λογικό για αυτόν…. τρελό για τον αγοραστή.

Έβαλες το κλειδί στο καινούργιο και πάτησες το START ?…. Χάνεις χρήμα!
Αυτό βέβαια δεν το καταλαβαίνουν πολλοί και νομίζουν ότι πουλάνε χαβιάρι…

Απλά στις μεταχειρισμένες μηχανες, έχει κάποιος και την επιλογη να δώσει 80€ για δυναμό μέτρηση
Αν βγάζει τα άλογα που πρέπει, το μοτέρ δεν θα έχει πρόβλημα
Εκτός του test drive, και αφού ελεγχθεί στο πλαίσιο (το οποίο στις μηχανές φαίνεται κατευθείαν σε σχέση με τα αμάξια).

Πάμε στην αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου.

Με τις άφραγκες που παίζουν το 70% των οδηγών τα έχουν για μουλάρια δίχως συντήρηση και όταν αρχίσουν να ζητούν τα πουλάνε, και όταν τα πουλάνε πάλι ζητάνε νούμερο τρελό.

Για μένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο δεν αξίζει, με ρόδες ασχολούμαι που μου φέρνουν λεφτά και για να τα φέρνουν τα πληρώνω και γαμαω τους οδηγούς μου… αν μου τα γαμάνε.

Πάμε στο θέμα αγορά τιμης σε μάντρα,μεταχειρισμένου

παράδειγμα στην οικογένεια επειδή ζήτησε η γυναίκα να αλλάξει ένα ford Ka 1.2 του 2012 που της αγόρασα κούτα από τον Σφακιανακη και του είχα κάνει επέκταση εγγύησης (και όλα τα service στην ώρα με το book service ευαγγέλιο, και τα λάδια αυστηρά ή στον χρόνο ή στις 7.000χλμ) να πάρει μια Mercedes αυτόματη (υπ όψιν το Ka έχει σήμερα το 2023 67.000χλμ και εννοείται δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή, αλλά γυναίκες είναι τι περιμένεις…) εδώ της άλλαξα ιμάντα χρονισμού και τρόμπα νερού, χωρίς να χρειάζεται

Γύρισα κάνα 2 μάντρες, φορτωμένος με χρήμα πάνω μου και ρώταγα τα κλασικά, book service κτλ κτλ κτλ

Όλοι έλεγαν είναι πένα… όταν τους έλεγα για άνοιξε το καπό να δω τα λάδια ή σήκωσε το να δω από κάτω… (έχω πατέρα μηχανικό και κυριολεκτικά μπουσούλησα στα συνεργεία μέσα)

Ξεκινάγανε τα παρατράγουδα…. και τα λάδια που ήταν πένα δεν ήταν
ημιαξόνια θέλαν… και αλλά πολλά

Από μικρός έμαθα, οι μηχανικοί έχουν χρυσούς πάγκους και το ψωμάκι μας είναι τα ανταλλακτικά…

Στο δια ταύτα το γέλιο έπεφτε όταν τους έλεγα, είσαι τρελός για την τιμή…. και αν μου έκανε τον μάγκα…
Του κούναγα 3 τούβλα των 5.000€ και του έλεγα, με 15.000€ τα δίνω προκαταβολή….
Να φτιάξω το δικό σου όχι….

Για μένα μεταχειρισμένο αξίζει μόνο αν κανένας γνωστός σας το αγόρασε κούτα, και το πρόσεχε και θέλει να το αλλάξει

Σε μάντρες μακριά…
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.041
Πόντοι
2.696
Κάπου τα παρά λες….

με 350€ βάζεις το καλύτερο λάστιχο για V Storm και έχει και με 285€ επίσης. Τοποθετημένα σε 650 ή 1000

Αλυσίδα - γρανάζια με 250 ευρώ τοποθετημένα (χρυσή αλυσίδα) αν είναι το 1000, αλλιώς με 180€ στο 650.
Έχει μεγάλη σημασία αν κάνουν 350€ ή 500€;Όταν έγραφα δεν είχα τιμοκαταλόγους μπροστά μου.Απλώς μόλις πήγαμε και το είδαμε τα λεφτά που ζήταγε ήταν υπερβολικά και δεν ανταποκρίνονταν στην αξία της μηχανής.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.938
Κριτικές
5
Like
8.011
Πόντοι
2.306
Κάπου τα παρά λες….

με 350€ βάζεις το καλύτερο λάστιχο για V Storm και έχει και με 285€ επίσης. Τοποθετημένα σε 650 ή 1000

Αλυσίδα - γρανάζια με 250 ευρώ τοποθετημένα (χρυσή αλυσίδα) αν είναι το 1000, αλλιώς με 180€ στο 650.

Εννοείται η τιμή 8.000€ προς 10.000€ καινούργιο δεν αξίζει να μην τα δώσεις και να έχεις εγγύηση + μεταπώληση αν είσαι τυπικός στα service και δεν το έχεις λιώσει.

Τώρα για τις τιμές σε μεταχειρισμένη μηχανή, ο κάθε ένας προσπαθεί να βγάλει όταν την πουλάει νούμερο λογικό για αυτόν…. τρελό για τον αγοραστή.

Έβαλες το κλειδί στο καινούργιο και πάτησες το START ?…. Χάνεις χρήμα!
Αυτό βέβαια δεν το καταλαβαίνουν πολλοί και νομίζουν ότι πουλάνε χαβιάρι…

Απλά στις μεταχειρισμένες μηχανες, έχει κάποιος και την επιλογη να δώσει 80€ για δυναμό μέτρηση
Αν βγάζει τα άλογα που πρέπει, το μοτέρ δεν θα έχει πρόβλημα
Εκτός του test drive, και αφού ελεγχθεί στο πλαίσιο (το οποίο στις μηχανές φαίνεται κατευθείαν σε σχέση με τα αμάξια).

Πάμε στην αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου.

Με τις άφραγκες που παίζουν το 70% των οδηγών τα έχουν για μουλάρια δίχως συντήρηση και όταν αρχίσουν να ζητούν τα πουλάνε, και όταν τα πουλάνε πάλι ζητάνε νούμερο τρελό.

Για μένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο δεν αξίζει, με ρόδες ασχολούμαι που μου φέρνουν λεφτά και για να τα φέρνουν τα πληρώνω και γαμαω τους οδηγούς μου… αν μου τα γαμάνε.

Πάμε στο θέμα αγορά τιμης σε μάντρα,μεταχειρισμένου

παράδειγμα στην οικογένεια επειδή ζήτησε η γυναίκα να αλλάξει ένα ford Ka 1.2 του 2012 που της αγόρασα κούτα από τον Σφακιανακη και του είχα κάνει επέκταση εγγύησης (και όλα τα service στην ώρα με το book service ευαγγέλιο, και τα λάδια αυστηρά ή στον χρόνο ή στις 7.000χλμ) να πάρει μια Mercedes αυτόματη (υπ όψιν το Ka έχει σήμερα το 2023 67.000χλμ και εννοείται δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή, αλλά γυναίκες είναι τι περιμένεις…) εδώ της άλλαξα ιμάντα χρονισμού και τρόμπα νερού, χωρίς να χρειάζεται

Γύρισα κάνα 2 μάντρες, φορτωμένος με χρήμα πάνω μου και ρώταγα τα κλασικά, book service κτλ κτλ κτλ

Όλοι έλεγαν είναι πένα… όταν τους έλεγα για άνοιξε το καπό να δω τα λάδια ή σήκωσε το να δω από κάτω… (έχω πατέρα μηχανικό και κυριολεκτικά μπουσούλησα στα συνεργεία μέσα)

Ξεκινάγανε τα παρατράγουδα…. και τα λάδια που ήταν πένα δεν ήταν
ημιαξόνια θέλαν… και αλλά πολλά

Από μικρός έμαθα, οι μηχανικοί έχουν χρυσούς πάγκους και το ψωμάκι μας είναι τα ανταλλακτικά…

Στο δια ταύτα το γέλιο έπεφτε όταν τους έλεγα, είσαι τρελός για την τιμή…. και αν μου έκανε τον μάγκα…
Του κούναγα 3 τούβλα των 5.000€ και του έλεγα, με 15.000€ τα δίνω προκαταβολή….
Να φτιάξω το δικό σου όχι….

Για μένα μεταχειρισμένο αξίζει μόνο αν κανένας γνωστός σας το αγόρασε κούτα, και το πρόσεχε και θέλει να το αλλάξει

Σε μάντρες μακριά…
Φαίνεσαι γνώστης και ωραίος και καραμπουζουκλής τύπε!
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.408
Πόντοι
3.636
Δεν μπορούσες να το πας ένα συνεργείο Ford για έλεγχο;

Φαντάζομαι θα τα έβρισκαν όλα τα προβλήματα
Μα δεν σε αφήνουν τέτοιες εταιρίες να το πας για ελενχο … Σου λέει μολης εγκριθεί το δάνειο ( αν το πάρεις με δάνειο ) και το παραλάβεις μπορείς εντός 7 ημερών να το γυρίσεις πίσω ..σε αυτές τις 7 μέρες μπορείς να το πας να το κοιτάξουν ..αλλά είναι αργά πλέον …διότι δεν επιστρέφουν χρήματα και το δάνειο έχει είδη εγκριθεί στο όνομα σου ……….απλά τα πράγματα …είναι θέμα τύχης παίζει να πάρεις καινούργιο αμάξι και να σου βγάζει θέματα παίζει να το πάρεις με 100.000 χλμ και να είναι αστέρι !! Και το αντίστροφο !!! Τέλος επιλέγετε σωστούς εμπόρους όπου στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα τους ενός χεριού …
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.938
Κριτικές
5
Like
8.011
Πόντοι
2.306
Μα δεν σε αφήνουν τέτοιες εταιρίες να το πας για ελενχο … Σου λέει μολης εγκριθεί το δάνειο ( αν το πάρεις με δάνειο ) και το παραλάβεις μπορείς εντός 7 ημερών να το γυρίσεις πίσω ..σε αυτές τις 7 μέρες μπορείς να το πας να το κοιτάξουν ..αλλά είναι αργά πλέον …διότι δεν επιστρέφουν χρήματα και το δάνειο έχει είδη εγκριθεί στο όνομα σου ……….απλά τα πράγματα …είναι θέμα τύχης παίζει να πάρεις καινούργιο αμάξι και να σου βγάζει θέματα παίζει να το πάρεις με 100.000 χλμ και να είναι αστέρι !! Και το αντίστροφο !!! Τέλος επιλέγετε σωστούς εμπόρους όπου στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα τους ενός χεριού …
Μπορείς να το ελέγξεις ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ τύπε.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.938
Κριτικές
5
Like
8.011
Πόντοι
2.306
Έχω αλλάξει αμάξι πέντε φορές, είμαι στο 6ο. Σοβαρό πρόβλημα δεν είχα σε κανένα.
Καινούρια πήρα τα δύο.
Τα τέσσερα μεταχειρισμένα.
Τα τρία από ιδιώτη.
Το ένα από έμπορο (αυτό που έχω τώρα). Γενικά, η λύση του ιδιώτη ενέχει λιγότερο ρίσκο, γιατί ο ιδιώτης δεν μπορεί να "κουκουλώσει" εύκολα τις βλάβες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom