Νέα

22/08/2009 Φωτιές στην αττική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 875
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αυτή η φωτιά εκτός από την καταστροφή θα κάνει και μεγάλα γέλια.
Ακούω τώρα πως η φωτιά σε καμιά ώρα θα φτάσει Εκάλη. Και μετά πάει Κηφησιά....
Σου λέω θα έχουμε μεγάλη αναδιάταξη....

Και φυσικά πριν το τέλος του έτους θα έχουμε φόρους...πάλι.
Γιατί να κόψουνε τις μίζες τους δεν παίζει ούτε τώρα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του.Κι εγώ όταν πάω σε πουτάνες,παίρνω ότι προφύλαξη μπορώ.Σε δασική έκταση δεν έχω χτίσει.Αυτοί που αποφάσισαν να αγοράσουν σπίτι σε δάσος ας αναλάβουν τις ευθύνες τους.Αγοράζουν μεζονέτες με 500.000€ και τσιγκουνεύονται να αγοράσουν μερικά πυροσβεστικά μέσα.Εδώ,καίγονται σπίτια σε πόλεις από ένα καντήλι ή από ένα τηγάνι και δεν έχουν ένα πυροσβεστήρα που κοστίζει 20€.Ποιος τους φταίει εκεί πέρα από τη βλακεία τους;Μια ζωή για τους Έλληνες μας φταίνε οι άλλοι..
συμφωνώ....
έχεις αναρωτηθεί όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑΚΙ γιατί κανένας δεν τους ενημερώνει για τον σκοπό ύπαρξης πρόληψης;
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
γάτε να καούνε όλα.
Εχω βαρεθεί ν ακούω έχουν προτεραιότητα οι περιουσίες.

οι λεγόμενες "περιουσιες" απλά ας καούν. Και αν ήταν παράνομες, ας καούν μαζί τους και οι ιδιοκτητες
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
και κάτι ακόμα....
πόσες επιχειρήσεις έχουν βάση στον Αγ. Στέφανο;

εκεί να δεις οικονομικό κλάμα.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
συμφωνώ....
έχεις αναρωτηθεί όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑΚΙ γιατί κανένας δεν τους ενημερώνει για τον σκοπό ύπαρξης πρόληψης;
συμφωνώ και με τους δυό σας.
Αυτό δεν σημαίνει πως απαλλάσσει τους εργολάβους και τους κατασκευαστές από τις ευθύνες τους όταν κάνουνε τα πάντα για να αποχαρακτηρίσουνε δασικές εκτάσεις (και άρα να μην αναδασώνουμε) και να χτίσουνε. Για να μην πούμε για τη βρώμα πως κάποιες φωτιές αυτοί τις βάλανε - δεν έχω αποδείξεις οπότε το θεωρώ βρώμα
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αυτή η φωτιά εκτός από την καταστροφή θα κάνει και μεγάλα γέλια.
Ακούω τώρα πως η φωτιά σε καμιά ώρα θα φτάσει Εκάλη. Και μετά πάει Κηφησιά....
Σου λέω θα έχουμε μεγάλη αναδιάταξη....

Και φυσικά πριν το τέλος του έτους θα έχουμε φόρους...πάλι.
Γιατί να κόψουνε τις μίζες τους δεν παίζει ούτε τώρα.

το 2007 θεωρούσα ότι ο Ελληνας θα πάρει ένα ηχηρό μήνυμα. ΘΑ καταλάβει τον κόκκινο λαμπτήρα που άναψε πάνω από το κεφάλι του.
τελικά διαψεύστηκα για άλλη μια φορά.
Η κυβέρνηση που κήρυξε εκλογές εν μέσω πυρκαγιάς θριάμβευσε με ελάχιστη τηρουμένων των αναλογιών αποχή. Δεν είναι θέμα ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ. τα ίδια θα έλεγα και εάν οι άλλοι άχρηστοι ήταν τώρα. Αλλωστε με αυτούς κάηκε όλη η Πεντέλη.
ΤΟ ζήτημα είναι ότι ο έλληνας είναι διαρκώς μαστουρωμένος. Και δεν βλέπω πως μπορεί να αλλάξει αυτό πέραν του να πέσει και σε κώμα από τις αναθυμιάσεις.....
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
για να παψουν επιτελους ολοι να ειναι υπευθηνοι-ανευθηνοι σ αυτο το τοπο, για να υπαρχει καλλητερος συντονισμος υπηρεσιων, πρεπει επιτελους να υπαρχουν και ποινικες ευθηνες, σε οσους εμπλεκονται οσο ψηλα και αν βρισκονται! κανεις κρατικος φορεας η πολιτικος δεν εχει παει φυλακη σ αυτο το τοπο! τοσα σκανδαλα! τοσες εγκληματικες αδιαφοριες, πυρκαγιες, σεισμοι, ναυαγια, κανεις ποτε δεν ειχε ενα μεριδιο ευθηνης! τυπικες ε.δ.ε που κλεινουν γρηγορα, πρεπει να καταλαβουν οσοι θελουν τις υψηλες θεσεις οτι  αυτες εχουν και ευθηνες και ενιοτε και συνεπειες. αλλα τη λεμε τωρα, το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι!!! εδω τροποποιησαν το νομο περι ευθηνης υπουργων, ωστε να απολαμβανουν τα πλουτη που καρποθηκαν κατα τη διαρκεια της θητειας τους ανενοχλιτοι μεχρι τα βαθεια γεραματα!
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
συμφωνώ....
έχεις αναρωτηθεί όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑΚΙ γιατί κανένας δεν τους ενημερώνει για τον σκοπό ύπαρξης πρόληψης;

Τι να σου πω;Αν θέλουμε ενημέρωση για τα αυτονόητα...Εδώ θα μου πεις έχουν τα κάδρα με απλά καρφιά και όχι "Γ" με αποτέλεσμα με τον παραμικρό σεισμό να τους πέφτουν στα κεφάλια...

Πόσο θα επιβαρυνόταν ο κάθε ιδιοκτήτης μεζονέτας αν αγόραζε ένα τέτοιο;
URL]]
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
συμφωνώ και με τους δυό σας.
Αυτό δεν σημαίνει πως απαλλάσσει τους εργολάβους και τους κατασκευαστές από τις ευθύνες τους όταν κάνουνε τα πάντα για να αποχαρακτηρίσουνε δασικές εκτάσεις (και άρα να μην αναδασώνουμε) και να χτίσουνε. Για να μην πούμε για τη βρώμα πως κάποιες φωτιές αυτοί τις βάλανε - δεν έχω αποδείξεις οπότε το θεωρώ βρώμα
Όλοι έχουνε τις ευθύνες τους!Και οι κατασκευαστές δεν πιάσανε κανέναν από τον λαιμό για να ψωνίσει οικόπεδο στα αποχαρακτηρισμένα...
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
εργολάβοι, πολεοδομίες, ασφαλιστικές και αγοραστές είναι όλοι για να πηγαίνουν φυλακή

Η μάλλον, θα έπρεπε να πάνε φυλακή αλλα ζούνε στη χωρα που άμα πληρώσεις τους σωστούς μαφιόζους μπορείς να κανεις τα πάντα

Αισθάνομαι σα να πέθανε κάποιος πολύ δικός μου άνθρωπος, η καταστροφή αυτή είναι το τέλος
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
οι λεγόμενες "περιουσιες" απλά ας καούν. Και αν ήταν παράνομες, ας καούν μαζί τους και οι ιδιοκτητες

αρνούμαι να δεχθώ ότι πρέπει μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά.
δε μου φταίει η φύση εάν τα αρχίδια την κατακρεουργούν. Εγώ δεν έχω δικαίωμα να της δώσω τη χαριστική βολή για να χτυπήσω τον καρκίνο της κοινωνίας.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αισθάνομαι σα να πέθανε κάποιος πολύ δικός μου άνθρωπος, η καταστροφή αυτή είναι το τέλος

προχθές μιλούσα με μέλος του σάιτ.
του έλεγα...
αδερφέ αυτός είναι ο πάτος;
μου λέει σχεδόν.
τώρα ερωτώ ξανά.
αυτό είναι;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του.Κι εγώ όταν πάω σε πουτάνες,παίρνω ότι προφύλαξη μπορώ.Σε δασική έκταση δεν έχω χτίσει.Αυτοί που αποφάσισαν να αγοράσουν σπίτι σε δάσος ας αναλάβουν τις ευθύνες τους.Αγοράζουν μεζονέτες με 500.000€ και τσιγκουνεύονται να αγοράσουν μερικά πυροσβεστικά μέσα.Εδώ,καίγονται σπίτια σε πόλεις από ένα καντήλι ή από ένα τηγάνι και δεν έχουν ένα πυροσβεστήρα που κοστίζει 20€.Ποιος τους φταίει εκεί πέρα από τη βλακεία τους;Μια ζωή για τους Έλληνες μας φταίνε οι άλλοι..
Επομένως εσύ δεν θα ρίξεις καμία ευθύνη στον προαγωγό, έτσι; Φταίει μόνο ο μαλάκας που πήγε χωρίς να ζητήσει από την πουτάνα χαρτί από το υγειονομικό;

Φυσικά και παίρνει ο καθένας τις προφυλάξεις του.
Πες μου τώρα, έστω πως είχανε όλες οι κατοικίες πυροσβεστήρες, πες μου τι θα σβήνανε με αυτούς τους πυροσβεστήρες σε αυτή τη φωτιά......

Το θέμα είναι πώς πήρε φωτιά το δάσος...όχι τα σπίτια και πώς θα σωθούνε τα σπίτια. Εκεί είναι αργά ήδη, εκεί πας να σώσεις τα προσχήματα.
Έχουνε καεί ήδη κάποιες δεκάδες χιλιάδες στρέμματα.

Γαμώ τον άνεμό του πάντως....θα καεί η Αθήνα ολόκληρη
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
το 2007 θεωρούσα ότι ο Ελληνας θα πάρει ένα ηχηρό μήνυμα. ΘΑ καταλάβει τον κόκκινο λαμπτήρα που άναψε πάνω από το κεφάλι του.
τελικά διαψεύστηκα για άλλη μια φορά.
Η κυβέρνηση που κήρυξε εκλογές εν μέσω πυρκαγιάς θριάμβευσε με ελάχιστη τηρουμένων των αναλογιών αποχή. Δεν είναι θέμα ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ. τα ίδια θα έλεγα και εάν οι άλλοι άχρηστοι ήταν τώρα. Αλλωστε με αυτούς κάηκε όλη η Πεντέλη.
ΤΟ ζήτημα είναι ότι ο έλληνας είναι διαρκώς μαστουρωμένος. Και δεν βλέπω πως μπορεί να αλλάξει αυτό πέραν του να πέσει και σε κώμα από τις αναθυμιάσεις.....

νομίζω ότι πλέον είναι αργά, όλα τελειωσαν. Ραγιάδες και κουτοπόνηροι μικροαπατεώνες είμαστε. Καταστρέψαμε ότι πολυτιμότερο είχαμε. Δε θέλω να κατεβω ξανά εκεί κάτω, θα βάλω τα κλάματα
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
προχθές μιλούσα με μέλος του σάιτ.
του έλεγα...
αδερφέ αυτός είναι ο πάτος;
μου λέει σχεδόν.
τώρα ερωτώ ξανά.
αυτό είναι;
όσο στην Ελλάδα δεν υπάρχει ευθιξία και τιμωρία, όχι ... δεν είναι ο πάτος.
Έχει πολύ δρόμο ακόμα για τον πάτο.
Το ξαναλέω, σε 4-5 χρόνια θα ψάχνουνε όλοι να φύγουνε από την Ελλάδα, άντε το πολύ σε καμιά 10ετία, αν και δεν το βλέπω τόσο αισιόδοξα.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Πολύ λίγα, πολύ αργά. Καθυστερημένες ενέργειες ανικανων ανθρώπων. Μια μέρα κάνει τη διαφορα, αλλα οι τεμπέληδες ποτε δεν είχαν καλή σχέση με το χρόνο
---

H Ευρωπαϊκή Επιτροπή ανακοίνωσε σήμερα ότι με αφορμή τις πυρκαγιές στη βορειοανατολική Αττική αποφάσισε χθες το βράδυ να ενεργοποιήσει τον Μηχανισμό Πολιτικής Προστασίας της ΕΕ ζητώντας τη συνδρομή των χωρών μελών για την αποστολή εναέριων δυνάμεων κατάσβεσης πυρκαγιών. Σύμφωνα με την Επιτροπή, μέσα σε μία ώρα από την ενεργοποίηση του μηχανισμού η Ιταλία ανακοίνωσε ότι θα αποστείλει δύο πυροσβεστικά αεροσκάφη τύπου Canadair CL-415 ενώ μετά από αίτημα του Κέντρου Ελέγχου και Πληροφόρησης η Γαλλία δήλωσε την ετοιμότητα της να παράσχει δύο Canadair CL-215 από την ευρωπαϊκή τακτική δύναμη που συστάθηκε φέτος για την αντιμετώπιση πυρκαγιών. Η Κύπρος ανακοίνωσε επίσης ότι είναι έτοιμη να στείλει ένα πυροσβεστικό ελικόπτερο.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
εξηγείστε μου κάτι γαμώ τη φάρα μου γαμώ.
Το νόημα έχει να υπάρχει κάμερα ΤΩΡΑ που να ακολουθεί τον πρωθυμουργό;;;;;;
Μη χέσω, αν θες να κάνεις κάτι, κάντο χωρίς κάμερες!! Πρωθυπουργός είσαι το φελέκι μου μέσα!!
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom