Νέα

Η γρίπη των χοίρων... - Ιός της "νέας" γρίπης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 439
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Θα το κάνετε το εμβόλιο για τον ιο Η1Ν1;

  • Ναι

    Ψήφοι: 2 40,0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 3 60,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    5

geo33(1)

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2006
Μηνύματα
694
Like
14
Πόντοι
6
Πάντως εγώ παιδιά είμαι σε δίλλημα ....
Έχω ένα αγοράκι 7 μηνών και είναι το 1ο μου .
Δεν ξέρω τι να κάνω ..........
Να το κάνω ή να μην το κάνω ?
Όχι μόνο εγώ αλλά η γυναίκα μου και το παιδί μου .
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007

psix

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2009
Μηνύματα
42
Like
6
Πόντοι
0
όπως είναι δυνατόν να γράφουν τα νοσοκομεία τμήμα ΟρθοΠΑΙδικό.

η ειδικοτητα πηρε το ονομα της αρχικα απο εναν βελγο γιατρο και προερχεται απο τις ελληνικες λεξεις ορθουν και παις εξου και ορθοπαιδικη  με αι... orthopαedics στα αγγλικα
αργοτερα αντικατασταθηκε στην ελληνικη το αι με ε επειδη θεωρηθηκε οτι ειναι πιο σωστα σημασιολογικα η λεξη να σχηματιζεται απο το ορθός + πεδάω
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.469
Like
200
Πόντοι
866
η ειδικοτητα πηρε το ονομα της αρχικα απο εναν [glow=red,2,300]βελγο[/glow] γιατρο και προερχεται απο τις ελληνικες λεξεις ορθουν και παις εξου και ορθοπαιδικη  με αι... orthopαedics στα αγγλικα
αργοτερα αντικατασταθηκε στην ελληνικη το αι με ε επειδη θεωρηθηκε οτι ειναι πιο σωστα σημασιολογικα η λεξη να σχηματιζεται απο το ορθός + πεδάω
τυπε ηταν φλαμανδος η γαλλοφων?
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Πάντως εγώ παιδιά είμαι σε δίλλημα ....
Έχω ένα αγοράκι 7 μηνών και είναι το 1ο μου .
Δεν ξέρω τι να κάνω ..........
Να το κάνω ή να μην το κάνω ?
Όχι μόνο εγώ αλλά η γυναίκα μου και το παιδί μου .
να το κανεις....
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
Είμαι γιατρός.
Θα τα πω χύμα: Θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΛΑΚΑ όποιον δεν πάει να κάνει το εμβόλιο για τον ιό Η1Ν1
ΙΔΙΩΣ με το "άθλημα" που έχουμε ακολουθήσει (μπούρδελινκ).

Όσοι πιστεύουν ότι θα μείνουν ανάπηροι, ότι το προωθούν οι εβραίοι, οι μεγάλες φαρμακευτικές, οι αμερικάνοι, ο Ραμσφελντ, ο Μπους, ο Σατανάς, οι Ελ, οι Μεγάλοι Μύστες και δεν ξέρω ποιος άλλος ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΠΕΣ.

Πηγαίντε κάντε το ΤΩΡΑ για να μην τρέχετε. Ιδίως αν έχετε παιδιά, έγκυες στην οικογένεια Ή αν είσαστε παχύσαρκοι.

Το εμβόλιο είναι πιο ασφαλές από το να πάρετε μια ασπιρίνη. Μην ακούτε τους κρετίνους στην Τηλεόραση, τον περιπτερά ¨που ξέρει κάποιον που ο μπατζανάκης του παρέλυσε όταν το έκανε", τον μανάβη "που φοβάται πιθανές επιπλοκές σε 30 χρόνια από τώρα". Ακούστε τους σοβαρούς ανθρώπους, τους ΛΟΙΜΟΞΙΟΛΟΓΟΥΣ και πηγαίντε κάντε το.

Αυτά για να γαμάμε χωρίς φόβο και με πολύ πάθος  :grin:

:fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:
   για ποια φαρμακευτικη δουλευεις? πες μας και εμας! μεγαλε τα χεις κανει σαλατα (με τις αναφορες σου) για να μας αποπροσανατολησεις!  εσυ μαλλον δεν εδωσες τον ορκο του ιπποκρατη, αλλα του πεοκρατη  :2funny: :2funny: :2funny:  καντο διπλο! κανε και το δικο μου να σε "πιασει" καλυτερα :jerking: :jerking: :jerking:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
τυπε ηταν φλαμανδος η γαλλοφων?

κοίτα τι λέει ο Φυτράκης που είναι Ελληνας...

ορθοπεδικος [<ορθός + πέδον (= έδαφος)]

αλλα φαντάζομαι οι βέλγοι είναι πρόγονοι των αρχαίων ελλήνων οπότε πάω πάσο.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Πάντως εγώ παιδιά είμαι σε δίλλημα ....
Έχω ένα αγοράκι 7 μηνών και είναι το 1ο μου .
Δεν ξέρω τι να κάνω ..........
Να το κάνω ή να μην το κάνω ?
Όχι μόνο εγώ αλλά η γυναίκα μου και το παιδί μου .

Θα σου απαντήσουν εδώ οι παντογνώστες.
Περίμενε λίγο.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
γαλλος ητανε τελικα ...  Nicolas Andry
τα υπολοιπα ισχυουν :)

Ανεξάρτητα από την ετυμολογική προέλευση της λέξης «Ορθοπεδική», στην Ελλάδα η νέα αυτή ειδικότητα εδραιώθηκε μεταπολεμικά και πάντοτε γραφόταν με «ε». Πριν το έτος 1947 τα «περιστατικά» ασθενών Ορθοπεδικής και Τραυματολογίας τα διεκπεραίωναν οι Γενικοί Χειρουργοί. Από το 1947 έχουμε τη ίδρυση της Ελληνικής Εταιρίας Χειρουργικής Ορθοπεδικής και Τραυματολογίας (EEXOT) γραμμένο με «ε». (φωτογραφία με τη σφραγίδα της διατίθεται). Μια ανεπίσημη υποειδικότητα συναδέλφων μας, η «Παιδο-Ορθοπεδική» γραφόταν πάλι με «ε». Μέχρι το έτος 1995 δεν υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα γραφής της λέξης σε όλη την Ελλάδα. Σε λεξικά, βιβλία, άρθρα, ταμπέλες, κάρτες, έντυπα, παντού η λέξη εγράφετο με έψιλον «Ορθοπεδική». Στην ξένη όμως βιβλιογραφία υπήρχαν και υπάρχουν ακόμα δύο γραφές.
 

plumer

Μέλος
Εγγρ.
29 Οκτ 2005
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
Ο Κρεμαστινός ΔΕΝ θα κάνει το εμβόλιο γιατί είναι πάνω από 49 ετών.
Όλοι οι έλληνες από 3 μηνών έως και 49 ετών πρέπει να το κάνουμε, βάσει του Εθνικού Σχεδίου για την αντιμετώπιση του Ιού.

Αυτό για πάνω απο τα 49 όμως δεν το φώναξε παραέξω, γιατι αμα το έλεγε άντε να μάσεις τους πελάτες μετά...  :kissass:

Εθνικό σχέδιο? Α, είναι σοβαρά τα πράγματα δηλαδή... :tooth:  :uglystupid:
 

geo33(1)

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2006
Μηνύματα
694
Like
14
Πόντοι
6
Ξεκινήσαμε από το εμβόλιο κατά της γρίππης και καταλήξαμε στην προέλευση της ιατρικής ορολογίας ορθοπεδική ιατρική .


:offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic:
 

psix

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2009
Μηνύματα
42
Like
6
Πόντοι
0
Ανεξάρτητα από την ετυμολογική προέλευση της λέξης «Ορθοπεδική», στην Ελλάδα η νέα αυτή ειδικότητα εδραιώθηκε μεταπολεμικά και πάντοτε γραφόταν με «ε». Πριν το έτος 1947 τα «περιστατικά» ασθενών Ορθοπεδικής και Τραυματολογίας τα διεκπεραίωναν οι Γενικοί Χειρουργοί. Από το 1947 έχουμε τη ίδρυση της Ελληνικής Εταιρίας Χειρουργικής Ορθοπεδικής και Τραυματολογίας (EEXOT) γραμμένο με «ε». (φωτογραφία με τη σφραγίδα της διατίθεται). Μια ανεπίσημη υποειδικότητα συναδέλφων μας, η «Παιδο-Ορθοπεδική» γραφόταν πάλι με «ε». Μέχρι το έτος 1995 δεν υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα γραφής της λέξης σε όλη την Ελλάδα. Σε λεξικά, βιβλία, άρθρα, ταμπέλες, κάρτες, έντυπα, παντού η λέξη εγράφετο με έψιλον «Ορθοπεδική». Στην ξένη όμως βιβλιογραφία υπήρχαν και υπάρχουν ακόμα δύο γραφές.

εισαι ορθοπεδικος;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ξεκινήσαμε από το εμβόλιο κατά της γρίππης και καταλήξαμε στην προέλευση της ιατρικής ορολογίας ορθοπεδική ιατρική .


:offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic:

σωστό....
να αλλάξουμε την ψηφοφορία να έχει και το ΔΕΝ ξέρω...
είναι πιο σημαντικό από τον να ξέρεις γιατι λές και γράφεις αυτό που λες.....
κλείνοντας τα ανούσια οφ τόπικ..........
Δεν μας νοιάζει τι λένε οι ξένοι.Εμείς θα πούμε στους αλλόγλωσσους
πιο είναι το σωστό για τη γλώσσα μας.
Είπε ο Πλάτωνας:"Πρέπει να βρούμε τη σημασία των γραμμάτων μέσα στην έννοια των λέξεων που αυτά δομούν".
Με οδηγό την έννοια των ελληνικών γραμμάτων είναι εύκολο να διακρύνουμε τη διαφορά - παιδίον , πεδίον.Ήδη έχει λεχθεί από Χαρ. Γκούβας πως το παιδίον είναι το παιδίον και το πεδίον είναι χώρος.
Αν θέλαμε να πούμε ορθοπαιδική στη σφαίρα της ιατρικής θα εννοούσαμε
την επιστήμη που συμβάλει στο να γεννώνται υιγιεί παιδιά.
Αν θέλαμε να πούμε "να παρουσιαζόμαστε όρθιοι και σωστοί (σαν όντα) στον χώρο ( στο πεδίον) τότε με ορθά ελληνικά γράφουμε ορθοπεδική.
Γιατί το παιδίον γράφεται με - αι -; Διότι το γράμμα άλφα σημαίνει οντότητα από την οποία μπορεί να παραχθεί κάτι.
Το γράμμα ιώτα έχει την έννοια της έκτασις, του μεγαλώματος,του παντός και συναφών εννοιών. Γνωρίζουμε πως το γραφικό σύμβολο του ιώτα, η γραμμή - Ι -, εκτεινόμενη εκατέρωθεν οδεύει προς το άπειρο και γιαυτό έχει τη σημασία της έκτασης, του παντός αφού μια γραμμή αποτελείται από άπειρα σημεία (οντότητες).
Έτσι το ιώτα ύστερα από το άλφα προσδίδει στο άλφα την έννοια του μεγαλώματος, της ανάπτυξης μια οντότητας σε άλλη μεγαλύτερη.Βλέπε τη λέξη αϊσσω (ο τόνος στο ιώτα) που σημαίνει εξέρχομαι από μια κατάσταση σε άλλη , ίστρος = το εξέρχεσθαι.
Άρα ΠΑΙΔΙΟΝ = αυτό που μεγαλώνει ( σαν οντότητα )
Η λέξη ΠΕΔΙΟ σημαίνει χώρος επειδή το έψιλο έχει τη έννοια αφαιτηρίας προς..εκκίνησης από ένα σημείο , φανερώνοντας έτσι την έννοια του κάποιου χώρου.
Δεν θα έχω άδικο αν πω: ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ .
Δυστυχώς οι γλωσσολόγοι μας από γνώσεις των γραμμάτων ΔΕΝ.

 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Είμαι γιατρός.
Θα τα πω χύμα: Θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΛΑΚΑ όποιον δεν πάει να κάνει το εμβόλιο για τον ιό Η1Ν1
ΙΔΙΩΣ με το "άθλημα" που έχουμε ακολουθήσει (μπούρδελινκ).

Όσοι πιστεύουν ότι θα μείνουν ανάπηροι, ότι το προωθούν οι εβραίοι, οι μεγάλες φαρμακευτικές, οι αμερικάνοι, ο Ραμσφελντ, ο Μπους, ο Σατανάς, οι Ελ, οι Μεγάλοι Μύστες και δεν ξέρω ποιος άλλος ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΠΕΣ.

Πηγαίντε κάντε το ΤΩΡΑ για να μην τρέχετε. Ιδίως αν έχετε παιδιά, έγκυες στην οικογένεια Ή αν είσαστε παχύσαρκοι.

Το εμβόλιο είναι πιο ασφαλές από το να πάρετε μια ασπιρίνη. Μην ακούτε τους κρετίνους στην Τηλεόραση, τον περιπτερά ¨που ξέρει κάποιον που ο μπατζανάκης του παρέλυσε όταν το έκανε", τον μανάβη "που φοβάται πιθανές επιπλοκές σε 30 χρόνια από τώρα". Ακούστε τους σοβαρούς ανθρώπους, τους ΛΟΙΜΟΞΙΟΛΟΓΟΥΣ και πηγαίντε κάντε το.

Αυτά για να γαμάμε χωρίς φόβο και με πολύ πάθος  :grin:

:fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:  :fuck1:

εισαι αξιολυπητος - παρε την πραματεια σου και 'πουλα' την αλλου
 

psix

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2009
Μηνύματα
42
Like
6
Πόντοι
0
σωστό....
να αλλάξουμε την ψηφοφορία να έχει και το ΔΕΝ ξέρω...
είναι πιο σημαντικό από τον να ξέρεις γιατι λές και γράφεις αυτό που λες.....
κλείνοντας τα ανούσια οφ τόπικ..........
Δεν μας νοιάζει τι λένε οι ξένοι.Εμείς θα πούμε στους αλλόγλωσσους
πιο είναι το σωστό για τη γλώσσα μας.
Είπε ο Πλάτωνας:"Πρέπει να βρούμε τη σημασία των γραμμάτων μέσα στην έννοια των λέξεων που αυτά δομούν".
Με οδηγό την έννοια των ελληνικών γραμμάτων είναι εύκολο να διακρύνουμε τη διαφορά - παιδίον , πεδίον.Ήδη έχει λεχθεί από Χαρ. Γκούβας πως το παιδίον είναι το παιδίον και το πεδίον είναι χώρος.
Αν θέλαμε να πούμε ορθοπαιδική στη σφαίρα της ιατρικής θα εννοούσαμε
την επιστήμη που συμβάλει στο να γεννώνται υιγιεί παιδιά.
Αν θέλαμε να πούμε "να παρουσιαζόμαστε όρθιοι και σωστοί (σαν όντα) στον χώρο ( στο πεδίον) τότε με ορθά ελληνικά γράφουμε ορθοπεδική.
Γιατί το παιδίον γράφεται με - αι -; Διότι το γράμμα άλφα σημαίνει οντότητα από την οποία μπορεί να παραχθεί κάτι.
Το γράμμα ιώτα έχει την έννοια της έκτασις, του μεγαλώματος,του παντός και συναφών εννοιών. Γνωρίζουμε πως το γραφικό σύμβολο του ιώτα, η γραμμή - Ι -, εκτεινόμενη εκατέρωθεν οδεύει προς το άπειρο και γιαυτό έχει τη σημασία της έκτασης, του παντός αφού μια γραμμή αποτελείται από άπειρα σημεία (οντότητες).
Έτσι το ιώτα ύστερα από το άλφα προσδίδει στο άλφα την έννοια του μεγαλώματος, της ανάπτυξης μια οντότητας σε άλλη μεγαλύτερη.Βλέπε τη λέξη αϊσσω (ο τόνος στο ιώτα) που σημαίνει εξέρχομαι από μια κατάσταση σε άλλη , ίστρος = το εξέρχεσθαι.
Άρα ΠΑΙΔΙΟΝ = αυτό που μεγαλώνει ( σαν οντότητα )
Η λέξη ΠΕΔΙΟ σημαίνει χώρος επειδή το έψιλο έχει τη έννοια αφαιτηρίας προς..εκκίνησης από ένα σημείο , φανερώνοντας έτσι την έννοια του κάποιου χώρου.
Δεν θα έχω άδικο αν πω: ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ .
Δυστυχώς οι γλωσσολόγοι μας από γνώσεις των γραμμάτων ΔΕΝ.

τι μαθαινεις νυχτιατικα στο bourdela...
ωραια φιλε αυτα δεν τα ειχα ξανακουσει
στο θεμα μας τωρα , η δικια μου γνωμη ειναι το εμβολιο να εχει τις ιδιες ενδειξεις χορηγησης με το εμβολιο της κοινης γριππης
εχει φανει ουτως η αλλως οτι η νεα γριππη δεν εχει μεγαλυτερη νοσηροτητα και θνητοτητα απο την εποχιακη αλλα μαλλον το αντιθετο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom