Νέα

Υπάρχει κάτι που έχετε κάνει στη ζωή σας για το οποίο να μετανιώσατε πικρά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mantaklas32
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 186
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ο τομέας των οικονομικών που ακολούθησα και κάνω μία δουλειά που δεν μου αρέσει.

Η μεγαλύτερη μαλακία είναι πως ενώ το είχα καταλάβει από νωρίς δεν έκανα την κίνηση να τα παρατήσω και να πάω στο πολυτεχνείο που γούσταρα γιατί νόμιζα πως ήμουν μεγάλος :jerking: :jerking: :jerking:

Τύπε σε Τράπεζα δουλεύεις;

Καλησπέρα κιόλας στην παρέα, είχα καιρό να μπω...
 

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
184
Like
18.597
Πόντοι
30.558
ε τότε θα ειχε δοκιμάσει τα πάντα, ultrex της έδωσες ?
 

Επισκέπτης
Εγώ μετανοιώνω:
1) Πού παντρεύτηκα γιά πρώτη φορά "επειδή ο σκοπός τού ανθρώπου είναι νά κάνη οικογένεια και παιδιά" (ποιός τό λέει αυτό? δηλαδή γι' αυτό ήλθαμε σέ αυτόν τόν κόσμο?)
2) Πού, ναυτικός ών, καί μιλώντας 5 γλώσσες, καί έχοντας και σχετική υποστήριξη, δέν έμεινα στήν Αμερική κυρίως τό 1983, αλλά συνέχισα να φέρνω τό πολύτιμο συνάλλαγμά μου στήν Έλλάδα. Τό αποτέλεσμα τό ξέρετε...η πατρίδα ευγνωμονούσα, μού κατακλέβει τήν σύνταξη και μέ φορολογεί αγρίως.
3) Πού παντρεύτηκα γιά δεύτερη φορά στήν Έλλάδα...και η δεύτερη γυναίκα μου ήταν πραγματικά κακός άνθρωπος...λές καί μού έλειψαν οι λίαν αξιόλογες γνωριμίες στό εξωτερικό.

Συναγωνιστές, εγώ δέν είμαι τού αξιώματος ότι "δέν μετανοιώνω γιά ότι έκανα" γιά μένα αυτό είναι μεγάλο λάθος...εγώ άν μπορούσα νά γυρίσω τόν χρόνο πίσω, αυτά τά τρία λάθη μου θά τά διόρθωνα.

τύπε βαρβάτα λάθη και τα 3...
μήπως να φευγες έστω και τώρα έξω;

μήπως το μετανιώσεις σε 15 χρόνια αν δεν κάνεις έστω και τώρα την κίνηση;
 
OP
OP
M

mantaklas32

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2014
Μηνύματα
123
Like
4
Πόντοι
1
που εχω βοηθησει - εξυπηρετησει πολλους υποτιθεται φιλους μου...και οταν ηθελα την βοηθεια τους σε κατι κανανε πως δεν με ξερουνε...
ποτέ ξανα εξυπηρετηση η βοηθεια σε κανεναν...μονοι τους οτι κανουνε απο εδω και περα...
και εχω μετανοιωσει που σε μερικες το επαιξα αγαπουλης και δεν γαμησα...
τυπε ως γνωστον ουδεις ασφαλεστερος εχθρος των ευεργετηθεντων (Ηρακλειτος)
 
OP
OP
M

mantaklas32

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2014
Μηνύματα
123
Like
4
Πόντοι
1
Εγώ μετανοιώνω:
1) Πού παντρεύτηκα γιά πρώτη φορά "επειδή ο σκοπός τού ανθρώπου είναι νά κάνη οικογένεια και παιδιά" (ποιός τό λέει αυτό? δηλαδή γι' αυτό ήλθαμε σέ αυτόν τόν κόσμο?)
2) Πού, ναυτικός ών, καί μιλώντας 5 γλώσσες, καί έχοντας και σχετική υποστήριξη, δέν έμεινα στήν Αμερική κυρίως τό 1983, αλλά συνέχισα να φέρνω τό πολύτιμο συνάλλαγμά μου στήν Έλλάδα. Τό αποτέλεσμα τό ξέρετε...η πατρίδα ευγνωμονούσα, μού κατακλέβει τήν σύνταξη και μέ φορολογεί αγρίως.
3) Πού παντρεύτηκα γιά δεύτερη φορά στήν Έλλάδα...και η δεύτερη γυναίκα μου ήταν πραγματικά κακός άνθρωπος...λές καί μού έλειψαν οι λίαν αξιόλογες γνωριμίες στό εξωτερικό.

Συναγωνιστές, εγώ δέν είμαι τού αξιώματος ότι "δέν μετανοιώνω γιά ότι έκανα" γιά μένα αυτό είναι μεγάλο λάθος...εγώ άν μπορούσα νά γυρίσω τόν χρόνο πίσω, αυτά τά τρία λάθη μου θά τά διόρθωνα.
τυπε εσυ εκανες αυτο που λενε το δις εξαμαρτειν ουκ σοφου ανδρος εστι! παντρευτηκες μια φορα την 2η τι την ηθελες?  :S
 
OP
OP
M

mantaklas32

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2014
Μηνύματα
123
Like
4
Πόντοι
1
παντως απ οτι ειδα δεν υπηρξε μεγαλη συμμετοχη στο εν λογω θρεντ, πραγμα που σημαινει οτι..1) τα μελη του bou εχουν το αλαθητο του παπα! :grin: 2) ειναι αρκετα εγωιστες και δεν παραδεχονται τα λαθη τους! 3) ακολουθουν το ρητο που λεει για οτι εκανα δεν μετανιωνω! 4) ειναι αρκετα ντροπαλοι και δεν θελουν δημοσιως να αναφερουν τα λαθη τους! κατι απ ολα αυτα ισχυει η και ολα μαζι!
 

H1927

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
328
Κριτικές
50
Like
33
Πόντοι
671
Οτι και να καναμε τωρα δεν εχει νοημα να το λεμε. Δε γυρναει τιποτα πισω. Μαθαινουμε απ τα λαθη και δεν τα ξανακανουμε. Οσο για αυτους που μας την φερανε...εχει ο καιρος γυρισματα και θα το βρουν μπροστα τους επι 3
 

artemismatsas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2013
Μηνύματα
5.867
Κριτικές
1
Like
120
Πόντοι
66
το μονο πραγμα που εκανα και μετανιωσα ειναι που επρεπε πολλες φορες να γινει στραβη για να εμπεδωσω το "ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος"
και δε διαολοστειλα καποιους on time
 
OP
OP
M

mantaklas32

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2014
Μηνύματα
123
Like
4
Πόντοι
1
το μονο πραγμα που εκανα και μετανιωσα ειναι που επρεπε πολλες φορες να γινει στραβη για να εμπεδωσω το "ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος"
και δε διαολοστειλα καποιους on time
κανε το καλο και ριχτο στο γιαλο τυπε!
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
1. Για το επάγγελμα που διάλεξα.
2. Για τα μουνιά που μπορούσα να γαμήσω και δε γάμησα.
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Μακάρι να ήμουν μπουκαδόρος. Χειρότερο, με περισσότερο άγχος.
 

Karageorgis

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2014
Μηνύματα
216
Like
4
Πόντοι
1
Φυσικά. Κι εννοείται πως έχει να κάνει με γκόμενα. Ήξερα, το διαισθανόμουν πως έπαιζε παιχνίδι. Καταλάβαινα κάθε της ψέμμα, μόνο από τις εκφράσεις του προσώπου της, τον τρόπο που με κοίταζε στα μάτια, από κάθε της κίνηση και βλέμμα. Όμως ήθελα να πιστέψω τα ψέμματά της, ήθελα να ζήσω μέσα στο παραμύθι της, έλιωνα από την επιθυμία να ζήσω έστω και μόνο ένα όμορφο απόγευμα μαζί της, κι ας με καταπλάκωναν ατελείωτα χρόνια με πόνο, τύψεις και απωθημένα αμέσως μετά. Δεν ήξερα όμως ότι άλλοι τη βάλανε, για να με μπερδέψουν σε ιστορίες. Κι έτσι προχώρησα λίγο μαζί της, πέφτοντας στην παγίδα. Όμως, συγκράτησα την επιθυμία μου, και δεν τα έκανα όλα μαζί της. Άλλωστε, εγώ διασκεδάζω με τα ορεκτικά περισσότερο από το κυρίως πιάτο, σχεδόν με όλες. Είχα και αισθήματα για αυτήν. Μόνο που της κρατούσα το χέρι, περπατούσαμε μαζί παρέα και μιλούσαμε για άσχετα πράγματα, ή όταν μου ζητούσε να την πάρω αγκαλιά σαν να ήταν η γυναίκα μου, εγώ ήμουν ευτυχισμένος.

Προαισθανόμουν τον πόνο και τη δυστυχία που έμελλε να γευτώ, τα έβλεπα να έρχονται. Αυτή φερόταν εντελώς πρόστυχα, ως και προκλητικά (και όπως αργότερα ανακάλυψα, έτσι ήταν και δασκαλεμένη), όμως εγώ συγκράτησα τη λογική μου και τα ΛΟΓΙΚΑ μου, και αντί να τη βάλω κάτω όπως το πήγαινε, τη συμβούλεψα να βρει ένα αγόρι πιο κοντά στη δική της την ηλικία, και πως δεν είναι σωστό να είναι τόσο προκλητική και πρόστυχη με έναν άντρα της δικής μου ηλικίας, η συμπεριφορά της και ιδιαίτερα για την ηλικία της, ήταν οριακά ξετσίπωτη, του ξεκωλέ και του τσουλέ, τόσο που κι ένας χρόνια στο άθλημα θα ταρακουνιόταν για τα καλά. Αυτό στο μέλλον αποδείχτηκε σοφό, και όχι ξενέρωτο ή χαράμι από τη μεριά μου. Κατηγορήθηκα για πράγματα που δεν είπα και δεν έκανα, και στο μέλλον, τη "ζημιά" που άλλος της έκανε, πήγε να τη φορτώσει σε μένα.

Μέχρι και σκουλαρήκια μου είχε ζητήσει κάποτε να της κάνω δώρο, και ακόμη κι αυτή, το είχε ξεχάσει. Κατόπιν εορτής, και μετά την προδωσία, εγώ ακόμη το θυμόμουν, τα φύλαγα, και περίμενα να 'ρθει. Ήταν το αποχαιρετηστήριο δώρο. Τώρα τα φοράει και πάει και σαλιαρίζει με έναν φρίκουλα σκουλαρικάτο και στ' αρχίδι και στ' αυτί.

Μετανιώνω που δεν χάρηκα μια ολοκληρωμένη σχέση, έστω και με τις συνέπειες που μου προετοίμαζαν. Μετανιώνω που ήθελα να ζήσω ένα ψέμμα με δική μου βούληση. Μετανιώνω που δεν την έδιωξα από την αρχή. Μετανιώνω για το δώρο. Μετανιώνω που δεν της είπα: "Σ' αγαπώ". Μετανιώνω, που αγάπησα. Μετανιώνω που όταν το κατάλαβα πως δεν θα την ξαναδώ, την έπεσα στην αδερφή της για εκδίκηση, με την ίδια προστυχιά που μου την έπεσε και αυτή σε μένα. Μετανιώνω που όταν κατάλαβα πως δεν θα την ξαναδώ, επέστρεψα ενεργά στο άθλημα, και της έδωσα πάτημα να με κατηγορήσει και να προσποιηθεί πως εκείνη ήταν εντάξει μαζί μου. Μετανιώνω που πήρα την εκδίκησή μου μετέπειτα, κλέβοντας με τη βία το πρώτο φιλί ενός άλλου αθώου κοριτσιού, συγγενικού προσώπου των καθηκιών που χρησιμοποίησαν αυτήν για να μου κάνουν ζημιά. Μετανιώνω που της έδωσα ψυχή και πήρα πόνο, μετανιώνω... Μετανιώνω που ακόμη δεν τιμώρησα παραδειγματικά τα κτήνη που τη χρησιμοποίησαν και τη διέφθειραν (περισσότερο από ό,τι ήταν έστω). Μετανιώνω που πάντα πίστευα, γιατί επίσης ήθελα να πιστέψω άλλο ένα όμορφο ψέμμα, πως υπάρχει ακόμη αγάπη σε αυτόν τον κόσμο, σήμερα, τελικά. Μετανιώνω που είχα την αδυναμία και την ατέλεια να φτάσω να μετανιώσω για όλα αυτά, ενώ δεν έφταιγα σε τίποτε απολύτως. :-
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom