Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
αν η κοινωνικη πολιτικη δεν σου λεει τιποτε και ο ανθρωπισμος σου ειναι αγνωστη λεξη
αλλα ας το παραβλεψω εσυ θα εδινες λεφτα  για να αγορασεις μια χρεοκωπημενη επιχειρηση???

σε αυτο εχεις δικιο,αλλα αυτο γινεται παντου στον "δυτικο"  :jerking: κοσμο ,μονο στην Ισλανδια τις αφησαν τις τραπεζες ξεκρεμαστες
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αν η κοινωνικη πολιτικη δεν σου λεει τιποτε και ο ανθρωπισμος σου ειναι αγνωστη λεξη
αλλα ας το παραβλεψω εσυ θα εδινες λεφτα  για να αγορασεις μια χρεοκωπημενη επιχειρηση???

ρε παίκτη.. τα επιδόματα και η βοήθεια δεν δίνονται με δανεικά από ξένους... δίνονται με περισσεύματα που προκύπτουν από συνετή διαχείρηση και αύξηση εσόδων από ανάπτυξη και την λειτουργία της οικονομίας.. δηλαδή αν φαλήριζαν οι τράπεζες έχεις την εντύπωση ότι την επόμενη μέρα θ αυπήρχε οικονομία ??
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
σε αυτο εχεις δικιο,αλλα αυτο γινεται παντου στον "δυτικο"  :jerking: κοσμο ,μονο στην Ισλανδια τις αφησαν τις τραπεζες ξεκρεμαστες

λάθος... μια χαρά τις ανακεφαλαιοποίησαν... αρνήθηκαν να πληρώσουν τις καταθέσεις που είχαν γίνει στα υποκαταστήματα των τραπεζών στο εξωτερικό... πράξη που φυσικά θα την πληρώνουν για καμμιά πενηνταριά χρόνια αφού οι αποφάσεις των διεθνών και μη διεθνών δικαστηρίων (κάτι σαν και αυτών που χώσανε την πούτσα στην Αργεντινή) βγαίνουνε κατά ριπάς...
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Επέτρεψέ μου να σε βοηθησω

οι Δυ είναι παράσιτα, δεν εχω την παραμικρή εκτιμηση για αυτους. Κανα 5ευρω τους δινω να μου κανουν τις δουλειες και μετά καμμία επαφή μαζί τους. Προκειται για βόθρο που όλο ζηταει λεφτά και η μόνη λέξη που ξέρει είναι "δικαίωμα"

Οι αγρότες - η πλειοψηφία ειναι κακομαθημένοι τεμπέληδες. Συνδικαλόγυφτες αγροτες αξίζουν τον εμετό μου. Στηρίζω και γουσταρω τη μειοψηφία που πραγματικά δουλεύει

Ανεργοι - τρέφω μεγάλη συμπαθεια προς τους ανεργους, εκτός απο αυτους που ειναι τεμπέληδες και ειναι άνεργοι επειδή βαριουνται ή επειδή περιμενουν να τους παρει τηλέφωνο η Microsoft να τους προσφέρει θέση CEO.

Δεν ειναι σπουδαίος όποιος εχει αυτές τις πεποιθήσεις.

εδω ο αλλος σε εβρισε στο θρεντ"χρεοκοπει η ελλαδα η εε". :grin: εγω ειμαι επιπεδου δν θα τα κανω αυτα. :grin:
δ .υ υπαλληλοι ειναι κ γιατροι κ νοσοκομοι κ εκαβιτες και πυροσβεστες και αστυνομοι και στρατιωτικοι και δασκαλοι και καθηγητες.ολοι αυτοι ειναι αχρηστοι δηλαδη  :headbang: :headbang: :headbang:.
αγροτες μονο η μειοψηφια δν δουλευει αυτοι π εχουν πανω απο 300-500 στρεμματα.ενας στους χιλιους δηλαδη  :grin:
ανεργοι- σε αυτο δεν εχεις και πολυ αδικο  :grin:
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
εδω ο αλλος σε εβρισε στο θρεντ"χρεοκοπει η ελλαδα η εε". :grin: εγω ειμαι επιπεδου δν θα τα κανω αυτα. :grin:
δ .υ υπαλληλοι ειναι κ γιατροι κ νοσοκομοι κ εκαβιτες και πυροσβεστες και αστυνομοι και στρατιωτικοι και δασκαλοι και καθηγητες.ολοι αυτοι ειναι αχρηστοι δηλαδη  :headbang: :headbang: :headbang:.
αγροτες μονο η μειοψηφια δν δουλευει αυτοι π εχουν πανω απο 300-500 στρεμματα.ενας στους χιλιους δηλαδη  :grin:
ανεργοι- σε αυτο δεν εχεις και πολυ αδικο  :grin:

Δεν παρακολουθώ ποιο νικ με βρίζει, στ'αρχίδια μου.

Λοιπον ναι εχεις δίκιο. Γιατροί, στρατιωτικοί, αστυνομικοί και πυροσβέστες αξίζουν. οκ, κανω εξαίρεση στον κανόνα και τους βαζω κατηγορία Α.

Δυστυχως οι άλλοι εμετικοί ΔΥ τους σαμποτάρουν. Παράδειγμα - οι γιατροί πληρώνονται λιγότερο απο τους εφοριακους. Οι πυροσβέστες πληρώνονται λιγότερο απο τους υπαλλήλους της βουλής.

Δασκαλοι και καθηγητες - ειναι πολύ χαμηλά στην εκτίμησή μου, το επίπεδο υπηρεσιών που προσφέρουν ειναι εξαιρετικά χαμηλό ενω είναι και ακριβοπληρωμένοι. Δες ποιον έχουν αρχισυνδικάλα για να καταλάβεις.

Ευτυχως θα ερθει ο τζιπριζαν να μοιρασει θεσεις στο δημόσιο για να βρει δουλεια "ο κόσμος" και μάλιστα "μόνιμη"
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
ρε παίκτη.. τα επιδόματα και η βοήθεια δεν δίνονται με δανεικά από ξένους... δίνονται με περισσεύματα που προκύπτουν από συνετή διαχείρηση και αύξηση εσόδων από ανάπτυξη και την λειτουργία της οικονομίας.. δηλαδή αν φαλήριζαν οι τράπεζες έχεις την εντύπωση ότι την επόμενη μέρα θ αυπήρχε οικονομία ??

κατι σαν ταινια του ταραντινο θα ειμασταν  :grin:
 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
ρε παίκτη.. τα επιδόματα και η βοήθεια δεν δίνονται με δανεικά από ξένους... δίνονται με περισσεύματα που προκύπτουν από συνετή διαχείρηση και αύξηση εσόδων από ανάπτυξη και την λειτουργία της οικονομίας.. δηλαδή αν φαλήριζαν οι τράπεζες έχεις την εντύπωση ότι την επόμενη μέρα θ αυπήρχε οικονομία ??
Με δανεικα λεφτα και μη επιστρεψιμα δεν λεει ο Ανδρεας Τσιπρας οτι θα κανει κοινωνικη πολιτικη?
:think:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
   
ωωωω ναι δεν σου λέω τίποτε.. υπέροχα πάει... ισοτιμια Ισλανδικής κορώνας πρός λίρα Αγγλίας 0.0051 ..

ε και?ασχημα ηταν οταν τ δεκαετια τ 70 ειχε χαμηλη η αξια η δραχμη σε σχεση με το μαρκο γερμανιας? :grin:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Με δανεικα λεφτα και μη επιστρεψιμα δεν λεει ο Ανδρεας Τσιπρας οτι θα κανει κοινωνικη πολιτικη?
:think:

ποια κοινωνικη πολιτικη και μαλακιες ρε  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

"Ο Αλέξης Τσίπρας δηλαδή ορίζει τη διαφορά του από τον πρωθυπουργό στο ότι αυτός θα διαπραγματευθεί, ενώ ο Αντώνης Σαμαράς δεν διαπραγματεύεται, ότι αυτός διαμορφώνει ευρύτερες συνεργασίες στην ΕΕ, ενώ ο Σαμαράς συμμαχεί μόνο με τους Γερμανούς! Με άλλα λόγια, οι συμμαχίες του ΣΥΡΙΖΑ με την εντελώς ανύπαρκτη Αριστερά στην ΕΕ θα αποδειχθούν ισχυρότερες από εκείνες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, παρόλο που η Δεξιά και η Κεντροαριστερά κυριαρχούν στην ΕΕ! Αυτοί οι ισχυρισμοί και όσοι κινούνται στο πλαίσιο αυτής της λογικής, στερούνται σοβαρότητας.
Από την αριστερή σκοπιά πολιτικής ανάλυσης, όσο διατηρείται το πλαίσιο της αντιμετώπισης των συνεπειών του Μνημονίου μέσα στο ευρώ και την ΕΕ, καμιά σημασία δεν έχει ποιος είναι πρωθυπουργός της Ελλάδας. Οποιος και να είναι, οι Γερμανοί θα τον υποχρεώσουν να ακολουθεί πειθήνια την πολιτική που αυτοί θα υπαγορεύουν! Επίσης αν δεν κάνουμε λάθος, ο Αλέξης Τσίπρας στην ομιλία του δεν μίλησε για αριστερή κυβέρνηση. Δεν είναι τυχαίο αυτό. Αυτά για τα οποία δεσμεύτηκε σίγουρα είναι μέτρα οικονομικής ανακούφισης των κατώτερων λαϊκών στρωμάτων, με τα οποία δεν διαφωνεί φυσικά κάθε αριστερός, αλλά ούτε κατά διάνοια συνιστούν πολιτική αριστερής κυβέρνησης.
Ούτε καν αποκαθιστούν έστω τις ζημιές που υπέστησαν οι εργαζόμενοι, οι μικρομεσαίοι, οι συνταξιούχοι από την πολιτική των μνημονιακών κυβερνήσεων. Η οικονομική κατάσταση των λαϊκών στρωμάτων π.χ. επί δεξιάς διακυβέρνησης του Κώστα Καραμανλή, το 2009, ήταν απείρως καλύτερη από αυτή που θα επικρατήσει, αν εφαρμοστεί πλήρως το κυβερνητικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ που εξήγγειλε ο Τσίπρας!"
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Με δανεικα λεφτα και μη επιστρεψιμα δεν λεει ο Ανδρεας Τσιπρας οτι θα κανει κοινωνικη πολιτικη?
:think:

κάπως έτσι...

και το πρόβλημα της κοινωνικής πολιτικής που εξαγγέλει ο τσιπούρας δεν είναι τόσο στο άμεσο κόστος της (το οποίο είναι μεν μεγάλο αλλά όλα σ'αυτόν τον κόσμο αλλάζουνε δίκην κυβιστήσεως) αλλά στο έμμεσο κόστος της διαχείρισης της ...

και έτσι όπως την προδιαγράφει έχει τεράστιο κόστος που προκύπτει από την μεγάλη γραφειοκρατεία που είναι αναγκαία για την διαχείριση της... πρακτικά είναι η χαρά του φωτοτυπά που θα τρελλαθεί να βγάζει φωτοτυπίες τα άπειρα δικαιολογητικά που θα χρειάζεται να καταθέσει ο πολίτης στις διάφορες αρχές και οργανισμούς...

χώρια η αδιαφάνεια που είναι μοιραία και αναπόφευκτη (τα δικά μας παιδιά)...

Εγώ θα πρότεινα την αρνητική φορολόγηση.. πχ αν καταλήξουμε ότι το ελάχιστο εισόδημα είναι 5000 ευρώ τον χρόνο τότε εισπράττεις από το κράτος άλλα 1000 και από κει και πέρα έχεις ίσα δικαιώματα και ίσες υποχρεώσεις με όλους (φόρο εισοδήματος, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ, εισητήρια, ρεύμα, συμμετοχή στα φάρμακα κλπ)...

και όλα κατα πως λέει η φορολογική σου δήλωση και τα τεκμήρια περιουσίας που έχεις...
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.609
Like
21.964
Πόντοι
5.006
τι διακρισεις και γενικευσεις της πουτσας ειναι αυτες για τους δημοσιους υπαλληλους????
μ αρεσει που βαζετε και τους αστυνομικους και τους πυροσβεστες στην Α κατηγορια....δηλαδη ενας αστυνομικος ή πυροσβεστης σε επαρχιακη πολη με μηδεν εγκληματικοτητα που ξυνει ολη μερα τα αρχιδια του και πινει καφεδες ειναι στην ιδια κατηγορια με τον μπατσο της αθηνας????? :think: :think: :think: :think: :think: :think:
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
τι διακρισεις και γενικευσεις της πουτσας ειναι αυτες για τους δημοσιους υπαλληλους????
μ αρεσει που βαζετε και τους αστυνομικους και τους πυροσβεστες στην Α κατηγορια....δηλαδη ενας αστυνομικος ή πυροσβεστης σε επαρχιακη πολη με μηδεν εγκληματικοτητα που ξυνει ολη μερα τα αρχιδια του και πινει καφεδες ειναι στην ιδια κατηγορια με τον μπατσο της αθηνας????? :think: :think: :think: :think: :think: :think:

Οταν αναφέρεσαι στα γραφόμενα κάποιου, βαζε τον παράθεση. Μη ντρέπεσαι

Αν ο αστυνομικός ξύνει τ'αρχίδια του, σκέψου τι κανει ο υπάλληλος της εφοριας ή του δήμου.

Αυτα για τις "γενικευσεις της πουτσας" όπως όμορφα και ποιοτικά αναφέρεις
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
τα 800 κ 1000-1300 ειναι ακριβοπληρωμενοι ? :headbang: :headbang: :headbang:

Σε σχέση με τις ώρες που εργάζονται ναι ειναι ακριβοπληρωμένοι. Πόσο βγαινει την ώρα το χιλιάρικο το μήνα; Βαλε και πληρωμένες διακοπες χριστουγεννα, πασχα και καλοκαίρι.

Σε σχέση δε με τις υπηρεσίες που προσφέρουν... 
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
εσύ τι λες ?? ότι ήταν καλά ??

που ερχονταν δηλαδη και αγοραζαν σπιτια κ οικοπεδα με τα μαρκα π ειχαν αξια και τ αλλαζαν σε δραχμες στην ελλαδα  ηταν ασχημα?
τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη? :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
ενω οι καραβαναδες ειναι καλυτεροι δηλαδη? :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Συμφωνουμε στο οτι διαφωνουμε. Εχουμε άλλη κοσμοθεωρία. Δεν τρέχει τίποτα. Δεν πρόκειται να μαλώσω μαζί σου.

Και για να καταλάβουμε πόσο γελοίος ειναι ο αμόρφωτος αρχηγος του τζιπριζαν, παρέχει (προς το παρον) προστασία στους απατεώνες που διορίστηκαν σε οτα με πλαστά πτυχία - "ΣΥΡΙΖΑ: Επιμένει να μην δέχεται τον επανέλεγχο των συμβάσεων στους ΟΤΑ". Δε βαζω λίνκ, δεν ειμαι παπαγαλάκι. Ψαξτε και βρείτε.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Δεν παρακολουθώ ποιο νικ με βρίζει, στ'αρχίδια μου.

Λοιπον ναι εχεις δίκιο. Γιατροί, στρατιωτικοί, αστυνομικοί και πυροσβέστες αξίζουν. οκ, κανω εξαίρεση στον κανόνα και τους βαζω κατηγορία Α.

Δυστυχως οι άλλοι εμετικοί ΔΥ τους σαμποτάρουν. Παράδειγμα - οι γιατροί πληρώνονται λιγότερο απο τους εφοριακους. Οι πυροσβέστες πληρώνονται λιγότερο απο τους υπαλλήλους της βουλής.

Δασκαλοι και καθηγητες - ειναι πολύ χαμηλά στην εκτίμησή μου, το επίπεδο υπηρεσιών που προσφέρουν ειναι εξαιρετικά χαμηλό ενω είναι και ακριβοπληρωμένοι. Δες ποιον έχουν αρχισυνδικάλα για να καταλάβεις.

Ευτυχως θα ερθει ο τζιπριζαν να μοιρασει θεσεις στο δημόσιο για να βρει δουλεια "ο κόσμος" και μάλιστα "μόνιμη"

τα 800 κ 1000-1300 ειναι ακριβοπληρωμενοι ? :headbang: :headbang: :headbang:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Σε σχέση με τις ώρες που εργάζονται ναι ειναι ακριβοπληρωμένοι. Πόσο βγαινει την ώρα το χιλιάρικο το μήνα; Βαλε και πληρωμένες διακοπες χριστουγεννα, πασχα και καλοκαίρι.

Σε σχέση δε με τις υπηρεσίες που προσφέρουν...  

καλα πανε εσυ σε ενα φροντιστηριο κανε 5 ωρες μαθημα να σε δω μετα  :S
ενω οι καραβαναδες ειναι καλυτεροι δηλαδη? :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
οι ιδιωτικοι εκπαιδευτικοι ειναι καλυτεροι δηλαδη?εχω μια φιλη π πηγε σε ιδιωτικο λυκειο κ ελεγε οτι ηταν γ τον πεο
τσαμπα τα λεφτα που εδινε  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Εχεις μπερδέψει βασικές έννοιες. Ο ιδιωτικός υπάλληλος ζει απο τα λεφτά του επιχειρηματία. Ο δημόσιος υπάλληλος ζει απο τους φόρους του λαού. Αν καταλάβεις αυτή τη διαφορά, θα καταλάβεις και άλλα πολλά. το θεμα είναι ποιος πληρώνει. Αμα πληρώνω, εισαι υπάλληλός μου και απαιτώ να εργάζεσαι όσο καλύτερα μπορεις. Αμα δεν πληρώνω, στ'αρχίδια μου.  

πληρώνω δημόσιους υπάλληλους να διδάξουν το παιδί μου σε πανεπιστήμιο, και εχω τον καθε κομματόσκυλο αμορφωτο να κανει μαθημα με σημειωσεις 20ετίας. Και τον άπλυτο φοιτητοπατέρα πληρωμένο κομματόσκυλο να αποτρέπει κάθε προσπάθεια βελτίωσης για να μην του χαλάσει η πιάτσα. Εκει πληρώνω και με νοιάζει.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Συμφωνουμε στο οτι διαφωνουμε. Εχουμε άλλη κοσμοθεωρία. Δεν τρέχει τίποτα. Δεν πρόκειται να μαλώσω μαζί σου.

οι ιδιωτικοι εκπαιδευτικοι ειναι καλυτεροι δηλαδη?εχω μια φιλη π πηγε σε ιδιωτικο λυκειο κ ελεγε οτι ηταν γ τον πεο
τσαμπα τα λεφτα που εδινε  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom