Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Oσο κι αν σκουζουν οι δεξιοι στα παραθυρα...

ΔΕΘ: Ποιος έχασε;

Απο τους πλεον σοβαρους πολιτικους αναλυτες.
Αν τον ακουγε περισσοτερο ο μπουχεσας ισως και να μην τα ειχε κανει τοσο σκατα.

αυτο φαινεται  :2funny:

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
σε προκαλω στα νοτια προαστια αττικης σε περιοχες αργυρουπολη ελληνικο αλιμος καλαμακι γλυφαδα βρες παθολογο για γριπη η συμβεβλημενο η στα ιατρεια του πεδυ χωρις να πληρωμη ομως καθ οτι ανεργος δεν εχω χρηματα να πληρωσω

να πας στα ιατρεία του ΠΕΔΥ και να περιμένεις ... όταν θα έρθει η σειρά σου μετά τα προγραμματισμένα θα εξεταστείς κανονικά...


επισης για τα φαρμακα πραγματικα δεν μου ειπες

επισης κατι που δεν ξερεις η συνταγες πλεον εγιναν μηνιαιες οποτε καποιος ηλικιωμενος παει καθε μηνα στο γιατρο να του γραφει τα φαρμακα αυτο ξερεις που το κανει πλεον η γραμματεας του λογιζετε σαν επισκεψη οπως και καθε γιατρος γραφει τα φαρμακα της ειδικοτητας του οποτε καθε ηλικιωμενος που εχει ας πουμε 3 σοβαρες παθησεις παει σε 3 γιατρους καθε μηνα για συνταγογραφηση οποτε 3 ραντεβου μανη μανη απο εναν μονο ηλικιωμενο

οι συνταγές είναι μηνιαίες αλλά ο γιατρός έχει δικαίωμα σε περίπτωση χρονίων παθήσεων να συνταγογραφεί τρίμηνες συνταγές δηλαδή μια για κάθε μήνα για το επόμενο τρίμηνο... και φυσικά ο ασφαλισμένος πρέπει να πάει τρείς φορές στο φαρμακείο μια για κάθε μήνα (γιατί στο ενδιάμεσο μπορεί να του συμβεί κάτι και η συνταγή να μην πρέπει να εκτελεστεί γιατί να πληρώσει το δημόσιο φάρμακα τριών μηνών ενώ θα χρησιμοποιηθούν μόνο για δεκαπέντε μέρες)... και πολύ λογικά ο κάθε γιατρός πρέπει να γράφει μόνο φάρμακα της ειδικότητας του και όχι ασχέτων ειδικοτήτων πχ να γράφει ο γυναικολόγος κολύρια για τα μάτια και ο παθολόγος φάρμακα για τα σπασμένα κόκκαλα ή ο αιματολόγος φάρμακα για τον προστάτη ... τι το παράξενο βλέπεις σε αυτό ?? και στους τρείς γιατρούς θα πάει μια φορά κάθε τρίμηνο οπότε θα τελειώνουν οι τρίμηνες συνταγές του ή θα προγραμματίζει τις επισκέψεις του έτσι ώστε να έχει να πάει σε έναν γιατρό τον μήνα...

επισης παλια το 184 το ικα το ανεθετε μεσω διαγωνισμου σε εταιριες με τηλεφωνικα κεντρα και πληρωνε ως οφειλε για την εξυπηρετηση το ποσο αυτο στην εταιρια που ειχε το εργο.
βαση μνημονιακης υποχρεωσης επαψε το ικα να πληρωνει και ανεθεσε το ποσο αυτο στον μαλακα τον ασφαλισμενο ειπαμε παλια αστικη χρεωση τωρα 1€ και εγω σαν ανεργος που θα βρω αυτο το 1€ ας φτιαξει μια δημοσια υπηρεσια που θα ασχολειτε με τα ραντεβου αν δεν θελει να πληρωνει εταιριες αλλα να πληρωνω το ποσο αυτο εγω σαν ανεργος πως θα τα καταφερω αφου δεν εχω εισοδηματα

σαν άνεργος δεν είσαι ασφαλισμένος οπότε δεν σε καλύπτουν οι ασφαλιστικοί φορείς (ΙΚΑ, ΟΑΕΕ κλπ) αλλά το κράτος από τους πόρους του... και επειδή είναι λίγοι οι πόροι του κράτους θα χρεωθείς το τηλέφωνο αν θες ραντεβού .. αν πάλι δεν θέλεις να πληρώσεις τράβα στα εξωτερικά ιατρεία να περιμένεις την σειρά σου και όταν έρθει θα εξυπηρετηθείς..

επισης βαση νομου δικαιωματικα το κρατος επειδη εχω ενσημα απο προηγουμενες χρονιες θα με ασφαλιζει μεχρι να κλεισω τα 38 μου χρονια ακομα και αν δεν ξαναδουλεψω ποτε εχω 1509 ενσημα  οποτε εχω πληρωσει παλαιοτερα εισφορες και το κρατος πρεπει να με ασφαλιζει δεν μου κανει χαρη ουτε τα λεφτα σου τρωω απαιτω να μου δωσει αυτο που πληρωνα τοσα πλεον χρονια

αυτό που το είδες πάλι γραμμένο? η ασφάλεια υγείας σε καλύπτει για την χρονιά που πλήρωσες δηλαδή πλήρωσες έναν χρόνο έχεις περίθαλψη την επόμενη χρονιά... πάει και τελείωσε... μόνο αν συνταξιοδοτηθείς συνεχίζει να σε καλύπτει ή πάθεις κάτι και κριθείς ανάπηρος (οπότε συνταξιοδοτείσαι λόγω αναπηρίας).. η ανεργία δεν είναι αναπηρία ή πάθηση για να σε καθιστά ανίκανο προς εργασία .. δηλαδή με την λογική σου αν πουλήσεις το αυτοκίνητο σου χωρίς ποτέ να έχεις κάνει ατύχημα η ασφαλιστική εταιρεία οφείλει να σου επιστρέψει τα ασφάλιστρα.. ωραίος είσαι εσύ ρε

και ναι οταν αρωσταινω και εχω πυρετο οφειλει το κρατος να με θεραπευσει οχι με γιατροσοφια αλλα με φαρμακα που  μαλιστα σαν ανεργος που ειμαι πρεπει να μου καλυπτει και ιατρο και φαρμακα δωρεαν

και σε καλύπτει ενώ σύμφωνα με τα όσα ισχύανε μέχρι πριν από ένα εξάμηνο δεν σε κάλυπτε.. από κεί και πέρα το τι είναι φάρμακο και το τι φάρμακο θα σου δώσει άστο να το κρίνει ο γιατρός και όχι εσύ... και από που και ως που οφείλει το κράτος (δηλαδή όλοι οι άλλοι) να σε καλύπτουνε δεν μπορώ να το καταλάβω...


δεν θελω ουτε κονιακ ουτε γιατροσοφια στην ελλαδα της αναπτυξης θελω και αυτο το απαιτω γιατρους και φαρμακα

και εγώ θέλω και απαιτώ να μου κάτσει η κάθε γκόμενα που γουστάρω αλλά δεν μου κάθεται... και τα θέλω και τα απαιτώ κοστίζουν... και μάλιστα κοστίζουν στους άλλους και όχι σε σένα.. και αυτούς θα πρέπει να τους ρωτήσεις πόσα θέλουν να δίνουν για τον σκοπό αυτόν
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
σε προκαλω στα νοτια προαστια αττικης σε περιοχες αργυρουπολη ελληνικο αλιμος καλαμακι γλυφαδα βρες παθολογο για γριπη η συμβεβλημενο η στα ιατρεια του πεδυ χωρις να πληρωμη ομως καθ οτι ανεργος δεν εχω χρηματα να πληρωσω

και επειδή είσαι προκλητικός μπές στο
πήγαινε στην επιλογή

Βρείτε ραντεβού με γιατρούς του Ε.Ο.Π.Υ.Υ.

καιθα βρείς όσους θέλεις... πριν από πέντε λεπτα στην Γλυφάδα είχε 14 γιατρούς (ιδιώτες συμβεβλημένους), παθολόγους με κενά ραντεβού... με ονόματα, τηλέφωνα και διευθύνσεις.. και άμα σου πούνε ότι δεν έχουνε το αναφέρεις στον ΕΟΠΥΥ και τους κόβει τον κώλο...

στο μπου.κομ ξέρεις μια χαρά να μπαίνεις... μην μου πεις καμμιά παπαριά ότι δεν ξέρεις από ιντερνετ
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
Ορισμένοι εχουν καταστεί καραγκιόζηδες χρησιμοποιώντας συνεχεια την καραμέλα "είμαι άνεργος", εχοντας μια μιζερη σταση απέναντι στη ζωή.

Ολους θα σας βολέψει ο αμορφωτος - αν ερθει στην εξουσία. Οποτε γιατι να ψαχνετε για δουλειά; Ασε που για όλα φταει η Μερκελ. Φραπε και μπουρδελα ολη μερα, και περιμενουμε να βγει ο αλεξι
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
5
Πόντοι
16
Ορισμένοι εχουν καταστεί καραγκιόζηδες χρησιμοποιώντας συνεχεια την καραμέλα "είμαι άνεργος", εχοντας μια μιζερη σταση απέναντι στη ζωή.

Ολους θα σας βολέψει ο αμορφωτος - αν ερθει στην εξουσία. Οποτε γιατι να ψαχνετε για δουλειά; Ασε που για όλα φταει η Μερκελ. Φραπε και μπουρδελα ολη μερα, και περιμενουμε να βγει ο αλεξι
αν καποιος μπορει να ζησει με 300ε το μηνα εφ ορου ζωης ,,,ας το κανει,,δεν νομιζω η πλειοψηφια οτι επιζητα κατι τετοιο
ομως το επιδομα φτωχειας η σοτσιαλ ειναι παντου σ ολη την κεντρ ευρωπη απο χρονια,,κι οχι 300ε,,,
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
αν καποιος μπορει να ζησει με 300ε το μηνα εφ ορου ζωης ,,,ας το κανει,,δεν νομιζω η πλειοψηφια οτι επιζητα κατι τετοιο
ομως το επιδομα φτωχειας η σοτσιαλ ειναι παντου σ ολη την κεντρ ευρωπη απο χρονια,,κι οχι 300ε,,,

Αναφέρομαι σε συγκεκριμένο μελος-κλαψα

Το επίδομα ΥΠΑΡΧΕΙ σε ολη την Ευρώπη, δεν ειναι το ίδιο παντού. Σε ορισμένες χωρες υπαρχουν νόμοι, και εφορία
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τι έγινε ρε ο hippoaki ?? ψάχνει να βρεί γιατρό από τα λίνκ του του έδωσα ??  :grin:

δεν είδα ρε γαμώτο αν έχει τους ψυχιάτρους μέσα  :grin:
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
Ορισμένοι εχουν καταστεί καραγκιόζηδες χρησιμοποιώντας συνεχεια την καραμέλα "είμαι άνεργος", εχοντας μια μιζερη σταση απέναντι στη ζωή.

Ολους θα σας βολέψει ο αμορφωτος - αν ερθει στην εξουσία. Οποτε γιατι να ψαχνετε για δουλειά; Ασε που για όλα φταει η Μερκελ. Φραπε και μπουρδελα ολη μερα, και περιμενουμε να βγει ο αλεξι

Εσύ είσαι μεγάλο ταλέντο μαλάκας...που ήσουν χωμένος... :jerking: :think: :zfuck: :zfuck: :zfuck:
Σε διάβασα λίγο...πόσο ξεφτίλας παίζει να είσαι,έχοντας αυτές τις άθλιες/ακραίες απόψεις....

Μαλάκα... :birdman: :birdman: :birdman:
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
και επειδή είσαι προκλητικός μπές στο
πήγαινε στην επιλογή

Βρείτε ραντεβού με γιατρούς του Ε.Ο.Π.Υ.Υ.

καιθα βρείς όσους θέλεις... πριν από πέντε λεπτα στην Γλυφάδα είχε 14 γιατρούς (ιδιώτες συμβεβλημένους), παθολόγους με κενά ραντεβού... με ονόματα, τηλέφωνα και διευθύνσεις.. και άμα σου πούνε ότι δεν έχουνε το αναφέρεις στον ΕΟΠΥΥ και τους κόβει τον κώλο...

στο μπου.κομ ξέρεις μια χαρά να μπαίνεις... μην μου πεις καμμιά παπαριά ότι δεν ξέρεις από ιντερνετ

λοιπον να σε παω απο την αρχη το πεδυ αργυρουπολης γλυφαδας δεν εχει μεσα στις μοναδες υγειας παθολογους (διοτι παλια ειπαμε καλυπτονταν απο οικογενειακους ιαρους) παρα μονο στα πεδυ αλιμου εχει 1 γενικης ιατρικης και 1 παθολογο οπου γινετε χαμος επισης μετα ατ προγραμματισμενα τους ραντεβου εχουν το δικαιωμα αφου δεν εχεις ραντεβου η δεν εχουν χρονο να μην σε δεχτουν

και στα εξωτερικα ιατρεια των νοσοκομειων να πας δεν θα σε δεχτουν διοτι κρινουν οτι η εμπειρετη γριπη δεν ειναι επειγον και θα σε παραπεμψουν μιας και εχω ασφαλεια στο πεδυ

οσο αφορα την επιλογη των συμβεβλημενων μου ελεγαν διαφορες δικαιολογιες του κωλου οτι τα ραντεβου τα εχουμε μονο για συνταγογραφηση η δεν εχω κενο σημερα η ενα καρο μαλακιες η τα εχω προγραμματισει γι αυτο το μηνα κλπ κλπ οταν πηρα στον πεδυ για καταγγελια μου ειπαν στειλε φαξ με στοιχεια πραγμα που εκανα και θα δουμε ε ακομα το βλεπουνε η αλλιως και δεν εχουν πεταξει γιατι κατι επισημο μετα απο 10 μηνες δεν εχω δει

επισης αυτο με το πλαφον το τονιζω δεν υπαρχει σωστος ελενχος και δεν τους εχει βαλει κανενας σε ταξη
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
τι έγινε ρε ο hippoaki ?? ψάχνει να βρεί γιατρό από τα λίνκ του του έδωσα ??  :grin:

δεν είδα ρε γαμώτο αν έχει τους ψυχιάτρους μέσα  :grin:

εδω ειμαι σαββατο χτες ειχα παει βολτα στο κεντρο για καφεδακι και μετα για ποτακι
ψυχιατρους δεν εχω αναγκη
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
ανθρωπιστικη κριση βλεπω

και καφε και ποτο

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
σαν άνεργος δεν είσαι ασφαλισμένος οπότε δεν σε καλύπτουν οι ασφαλιστικοί φορείς (ΙΚΑ, ΟΑΕΕ κλπ) αλλά το κράτος από τους πόρους του... και επειδή είναι λίγοι οι πόροι του κράτους θα χρεωθείς το τηλέφωνο αν θες ραντεβού .. αν πάλι δεν θέλεις να πληρώσεις τράβα στα εξωτερικά ιατρεία να περιμένεις την σειρά σου και όταν έρθει θα εξυπηρετηθείς..

κανεις λαθος βαση νομου για τους μακροχρονια ανεργους το κρατος μεχρι τα 27 σε καλυπτει ασφαλιστικα ακομα και να μην εχεις δουλεψει ποτε στην ζωη σου αν εισαι γραμμενος στα μητρωα του οαεδ παντα μετα τα 27 υπολογιζει τα ενσημα των προηγουμενων ετων π.χ για να σε καλυπτει μεχρι τα 28 πρεπει να εχεις στο συνολο 300 ενσημα για να σε καλυψει μεχρι τα 29 χρειαζεσε 400 ενσημα για να σε καλυψει μεχρι τα 30 χρειαζεσε 500 ενσημα για να σε καλυψει μεχρι τα 31 χρειαζεσε 600 ενσημα ειναι νομος του κρατους για τους μακροχρονια ανεργους μαλλον εσυ θες να καταργηθει και αυτος ο νομος ωραια


οι συνταγές είναι μηνιαίες αλλά ο γιατρός έχει δικαίωμα σε περίπτωση χρονίων παθήσεων να συνταγογραφεί τρίμηνες συνταγές δηλαδή μια για κάθε μήνα για το επόμενο τρίμηνο... και φυσικά ο ασφαλισμένος πρέπει να πάει τρείς φορές στο φαρμακείο μια για κάθε μήνα (γιατί στο ενδιάμεσο μπορεί να του συμβεί κάτι και η συνταγή να μην πρέπει να εκτελεστεί γιατί να πληρώσει το δημόσιο φάρμακα τριών μηνών ενώ θα χρησιμοποιηθούν μόνο για δεκαπέντε μέρες)... και πολύ λογικά ο κάθε γιατρός πρέπει να γράφει μόνο φάρμακα της ειδικότητας του και όχι ασχέτων ειδικοτήτων πχ να γράφει ο γυναικολόγος κολύρια για τα μάτια και ο παθολόγος φάρμακα για τα σπασμένα κόκκαλα ή ο αιματολόγος φάρμακα για τον προστάτη ... τι το παράξενο βλέπεις σε αυτό ?? και στους τρείς γιατρούς θα πάει μια φορά κάθε τρίμηνο οπότε θα τελειώνουν οι τρίμηνες συνταγές του ή θα προγραμματίζει τις επισκέψεις του έτσι ώστε να έχει να πάει σε έναν γιατρό τον μήνα...

καλα κανουν και η καθε ειδικοτητα γραφει τα φαρμακα της δεν αντιλεγω οι τριμηνες τις καταργησε ο γεωργιαδης πλεον οι συνταγες ειναι μηνιαιες δηλαδη σου γραφει φαρμακα θεραπειας ενος μηνος σκεψου να εισαι ηλικιωμενος (που εισαι) και να πηγαινεις καθε μηνα στο γιατρο να σου γραφει φαρμακα ξερεις τι ταλαιωρια ειναι και σκεψου πως εξαντλουντε ετσι τα ραντεβου μια χαρα ηταν οι τρημηνες συνταγες ρωτα με ππως ταλαιπωρουμε εγω που μαι νεος για τα φαρμακα της γιαγιας μου που παω καθε μηνα σε 3 γιατρους πρωτα να στηθω να κλεισω ραντεβου και μετα να παω να στηθω για να μου τα γραψουν και ξαναγραψουν και ξαναγραψουν και σκεψου οτι το κανει η γραμματεας


αυτό που το είδες πάλι γραμμένο? η ασφάλεια υγείας σε καλύπτει για την χρονιά που πλήρωσες δηλαδή πλήρωσες έναν χρόνο έχεις περίθαλψη την επόμενη χρονιά... πάει και τελείωσε... μόνο αν συνταξιοδοτηθείς συνεχίζει να σε καλύπτει ή πάθεις κάτι και κριθείς ανάπηρος (οπότε συνταξιοδοτείσαι λόγω αναπηρίας).. η ανεργία δεν είναι αναπηρία ή πάθηση για να σε καθιστά ανίκανο προς εργασία .. δηλαδή με την λογική σου αν πουλήσεις το αυτοκίνητο σου χωρίς ποτέ να έχεις κάνει ατύχημα η ασφαλιστική εταιρεία οφείλει να σου επιστρέψει τα ασφάλιστρα.. ωραίος είσαι εσύ ρε

σου απαντησα ποιο πανω υπαρχει νομος του κρατους για τους μακροχρονια ανεργους βαση της λογικης οτι εχουν πληρωσει τα προηγουμενα χρονια με κριτηριο το συνολο των ενσημων οσο και αν δεν σου αρεσει και θα χαρεια οταν η κυβερνηση σε συνεργασια με την τροικα μας πεταξει εξω απο την ασφαλιστικη ικανοτητα


και σε καλύπτει ενώ σύμφωνα με τα όσα ισχύανε μέχρι πριν από ένα εξάμηνο δεν σε κάλυπτε.. από κεί και πέρα το τι είναι φάρμακο και το τι φάρμακο θα σου δώσει άστο να το κρίνει ο γιατρός και όχι εσύ... και από που και ως που οφείλει το κράτος (δηλαδή όλοι οι άλλοι) να σε καλύπτουνε δεν μπορώ να το καταλάβω...

και δεν με καλυπτει διοτι οταν παω στον παθολογο μου λεει πρεπει να παρεις οταν ειμαι γριπωμενος σιροπι για τον βηχα γιατι χρειαζετε και θα το πληρωσεις απο την τσεπη σου και πρεπει να παρεις προβιοτικα που θα τα πληρωσεις απο την τσεπη σου και πρεπει να παρεις εχσαλεν που το πληρωνεις παλι απο την τσεπη σου γιατι δεν μου το καλυπτει το κρατος???? δεν εχω δικαιωματα σαν ανεργος εγω
το κρατος οφειλει να καληπτει την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη των πολιτων της αυτο ειναι το κρατος προνοιας πρεπει να φροντιζεις για το μεγιστο αγαθο την υγεια των πολιτων της


και εγώ θέλω και απαιτώ να μου κάτσει η κάθε γκόμενα που γουστάρω αλλά δεν μου κάθεται... και τα θέλω και τα απαιτώ κοστίζουν... και μάλιστα κοστίζουν στους άλλους και όχι σε σένα.. και αυτούς θα πρέπει να τους ρωτήσεις πόσα θέλουν να δίνουν για τον σκοπό αυτόν

συγκρινεια ανομια πραγματα δεν μλαμε για γκομενες αλλα για το μεγιστο αγαθο την υγεια και το κρατος οφειλει να κανει τα μεγιστα για την υγεια των πολιτων του
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Ορισμένοι εχουν καταστεί καραγκιόζηδες χρησιμοποιώντας συνεχεια την καραμέλα "είμαι άνεργος", εχοντας μια μιζερη σταση απέναντι στη ζωή.

Ολους θα σας βολέψει ο αμορφωτος - αν ερθει στην εξουσία. Οποτε γιατι να ψαχνετε για δουλειά; Ασε που για όλα φταει η Μερκελ. Φραπε και μπουρδελα ολη μερα, και περιμενουμε να βγει ο αλεξι

οι ανεργοι δεν ειναι καραγκιοζηδες ξερεις παλαιοτερα ειχαν δουλεια και δεν μιζεριαζαν καθε 3 και λιγο και ποιος σου ειπε οτι οι ανεργοι εχουν μιζερη σταση απεναντι στη ζωη μια χαρα χαρουμενοι ειμαστε και διεκδικουμε αυτα που μας στερησε το κρατος του μνημονιου αξιοπρεπεια σταθερη δουλεια και δικαιωματα δεν φταιμε εμεις που φτασαμε εδω το κρατος με τις πολιτικες του μας εφτασε εδω
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
αν καποιος μπορει να ζησει με 300ε το μηνα εφ ορου ζωης ,,,ας το κανει,,δεν νομιζω η πλειοψηφια οτι επιζητα κατι τετοιο
ομως το επιδομα φτωχειας η σοτσιαλ ειναι παντου σ ολη την κεντρ ευρωπη απο χρονια,,κι οχι 300ε,,,

ποια 300€ εδω στην ελλαδα του μνημονιου οι μακροχρονια ανεργοι δεν παιρνουν μια ουτε 1€ και οχι μονο αυτο δεν καλυπτοτε απο πραγματικα δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη δωρεαν μεταφορες στα ΜΜΜ η φοροαπαλαγες (πχ ενφια για μικρη κατοικια εως 60 τετρ, η δημοτικα τελη) η δωρεαν ρευμα μεχρι πχ 800 κιλοβατορες, η εστω δωρεαν εκπαιδευση σεμιναρια για αποκτηση ecdl διπλωμα μηχανης αδεια νυχτοφυλακα αδεια χρειρισμου κλαρκ ξενες γλωσσες κτλ για να μπορεσουν να αποκτησουν δεξιοτητες για να μπουν στην αγορα εργασιας
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
5
Πόντοι
16
ποια 300€ εδω στην ελλαδα του μνημονιου οι μακροχρονια ανεργοι δεν παιρνουν μια ουτε 1€ και οχι μονο αυτο δεν καλυπτοτε απο πραγματικα δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη δωρεαν μεταφορες στα ΜΜΜ η φοροαπαλαγες (πχ ενφια για μικρη κατοικια εως 60 τετρ, η δημοτικα τελη) η δωρεαν ρευμα μεχρι πχ 800 κιλοβατορες, η εστω δωρεαν εκπαιδευση σεμιναρια για αποκτηση ecdl διπλωμα μηχανης αδεια νυχτοφυλακα αδεια χρειρισμου κλαρκ ξενες γλωσσες κτλ για να μπορεσουν να αποκτησουν δεξιοτητες για να μπουν στην αγορα εργασιας
εννοω οταν και εαν  εφαρμοστει τ δυκτι προστασιας κ τα μετρα κοινωνικης βοηειας
δεν νομιζω οτι η πλτιοψηφια θελει να ζει με 300 το μηνα βοηθημα εφ ορου ζωης....
αυτο
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
ανθρωπιστικη κριση βλεπω

και καφε και ποτο

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

πολλοι φιδεμποροι ειναι οι ελληνες τελικα.η αληθεια ειναι οτι ολοι οι η περισσοτεροι εχουν λεφτα(δεν εννοω εκατομμυρια ευρω)αλλα 100-300-500χιλ η ακινητα που νοικιαζουν και πολλα αλλα  :grin:.Ανθρωπιστικη κριση αντε να εχει το ενα 7-10% τ πληθυσμου και ισως και πολλα βαζω
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
[size=18pt]Η λιτότητα είναι αρρώστια…[/size]





Η αδιέξοδη πολιτική της λιτότητας, που έχει πλήξει ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση αποτελεί γρίφο, που επιδιώκει να λύσει ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ), Μάριο Ντράγκι, μέσα από ένα καινούργιο πρόγραμμα κρατικών ομολόγων ύψους 500 δισ. ευρώ και με την μείωση των επιτοκίων δανεισμού του ευρώ, από 0,15% στο 0,05 και των επιτοκίων καταθέσεων, από το -0,10% στο -0,20%, έτσι ώστε να αποθαρρύνει τις τράπεζες να συσσωρεύουν κεφάλαια στην ΕΚΤ.

Είναι η ίδια μέθοδος της «ποσοτικής χαλάρωσης», που ακολούθησαν οι κεντρικές τράπεζες των ΗΠΑ και της Βρετανίας, χρησιμοποιώντας δισεκατομμύρια δολάρια και λίρες, για την αγορά ομολόγων από τις τράπεζες, προκειμένου να τονώσουν τη ζήτηση, χωρίς όμως ουσιαστική βελτίωση.

Η απόφαση αυτή της ΕΚΤ, ουσιαστικά σημαίνει τύπωμα χρήματος για την ενίσχυση της ρευστότητας, τουλάχιστον για τις αγορές οι οποίες αντέδρασαν θριαμβευτικά, με άλματα των δεικτών τους και με το ευρώ να υποχωρεί τάχιστα ακόμα και κάτω από το 1,30 έναντι του δολαρίου, σημαίνει όμως και λήψη δραστικών μέτρων στην προοπτική επιδείνωσης της κρίσης, μια προοπτική αρκετά ορατή μετά το ρωσικό εμπάργκο, καθώς επίσης και ομολογία αποτυχίας της προηγούμενης πολιτικής που ακολουθούσε η ΕΚΤ.

Η ρευστότητα όμως, που θα δημιουργηθεί, δεν έχει καμία σχέση με τις ανάγκες του Ευρωπαίου πολίτη, που αντιμετωπίζει την κακή ποιότητα ζωής, μέσα από τους χαμηλούς μισθούς και συντάξεις, σε αντιδιαστολή με το υψηλό κόστος ζωής, γιατί πολύ απλά η φθηνή ρευστότητα δεν πάει στην ενίσχυση του εισοδήματος για να τονωθεί η κατανάλωση, σε δημοσιονομικές και κοινωνικές επενδύσεις, στην πραγματική οικονομία δηλαδή, αλλά στο να ξελασπώσει τις τράπεζες, από τα τοξικά προϊόντα.

Την ίδια στιγμή οι «σοφοί» της Γερμανίας, από την μία βλέπουν με επιφύλαξη την στροφή Ντράγκι, από την άλλη συνεχίζουν το αρρωστημένο παιχνίδι επιβολής της λιτότητας χωρίς αντίκρισμα στις άλλες χώρες, ενώ συσσωρεύουν πλεόνασμα στον προϋπολογισμό της χώρας τους, χωρίς να ανακυκλώνουν το χρήμα στις αγορές που έχουν ανάγκη, όπως θα μπορούσαν να κάνουν, διοχετεύοντας το στις χώρες μέλη που αργοπεθαίνουν, μέσω συναλλαγών που θα τόνωναν τους παραγωγικούς τους τομείς.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά είχε φθάσει η ανθρωπότητα στο κατώφλι του Β΄Παγκοσμίου πόλεμου, με προεξάρχουσα και πάλι τη Γερμανία…

Η ολοκληρωμένη λύση λοιπόν θα δινόταν, εάν πέρα από την στροφή της πολιτικής Ντράγκι, οι ασκούντες την διοίκηση στην Ευρωζώνη, προχωρούσαν βάζοντας ουσιαστικούς στόχους για την αντιμετώπιση της κρίσης, όπως το δραστικό κούρεμα τους χρέους στις χώρες μέλη, που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις πιέσεις της νεοφιλελεύθερης οικονομικής πολιτικής, καθώς και την προσπάθεια δημιουργίας αναλογικότητας στους μισθούς, συντάξεις και κόστος ζωής, σε όλες τις χώρες μέλη.

Αλλιώς οι χρηματοπιστωτικές ενέσεις στις χώρες, που αδυνατούν ουσιαστικά να παρακολουθήσουν την εξέλιξη του υπόλοιπου κόσμου, θα αποτελούν ντόπινγκ σε αθλητές που είναι έτοιμοι να καταρρεύσουν, γιατί η κακώς εννοούμενη λιτότητα είναι αρρώστια και ως τέτοια θα πρέπει να αντιμετωπίζεται…


πηγη  
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
πολλοι φιδεμποροι ειναι οι ελληνες τελικα.η αληθεια ειναι οτι ολοι οι η περισσοτεροι εχουν λεφτα(δεν εννοω εκατομμυρια ευρω)αλλα 100-300-500χιλ η ακινητα που νοικιαζουν και πολλα αλλα  :grin:.Ανθρωπιστικη κριση αντε να εχει το ενα 7-10% τ πληθυσμου και ισως και πολλα βαζω

σιγα μην εχουν τοσα που λες γι αυτο το 40% των ελληνων ζει κατω απο τα ορια της φτωχειας οσο για τα στατιστικα που λενε οτι οι μισθοι πλεον ειναι 300€ το μηνα φτανουν για κραξιμο οσο για την ανθρωπιστικη κριση πλεον θεωρειτε πολυτελεια να παμε για κανα καφε η για καμια μπυρα ελεος δηλαδη
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Εσύ είσαι μεγάλο ταλέντο μαλάκας...που ήσουν χωμένος... :jerking: :think: :zfuck: :zfuck: :zfuck:
Σε διάβασα λίγο...πόσο ξεφτίλας παίζει να είσαι,έχοντας αυτές τις άθλιες/ακραίες απόψεις....

Μαλάκα... :birdman: :birdman: :birdman:

δωστε κανα ραντεβου θανατου να θυμηθουμε τις ενδοξες εποχες του σαιτ  :rockon: :rockon: :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom