Νέα

Τί γίνεται με τα eshops και χάνονται από το skroutz;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gc_2009
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 209
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.205
Πόντοι
456
Αρχικά έγραψα ότι το Σκρουτζ είναι πολύ καλό για τον καταναλωτή αλλά όχι για τον έμπορο. Προφανώς εσύ μιλάς σαν καταναλωτής που βρίσκεις χαμηλές τιμές και σε συμφέρει. Αν δεν είσαι έμπορος δεν μπορείς να καταλάβεις τα προβλήματα που δημιουργεί στην αγορά.

Δεν είπαμε να μην παίρνει προμήθεια φυσικά και να παίρνει αφού προσφέρει μία υπηρεσία και πωλήσεις. Το ότι προφανώς και θα παίρνει μεγάλη προμήθεια που γράφεις συμβαίνει γιατί είναι μονοπώλιο. Αν υπήρχαν και άλλες πλατφόρμες θα υπήρχε ανταγωνισμός και θα έριχνε την προμήθεια για να γίνει και αυτό ανταγωνιστικό αλλίως θα έχανε πελάτες σιγά σιγά. Οπως ρίχνουν τις τιμές στα προϊοντα οι έμποροι έτσι θα έριχναν και τις προμήθειες οι πλατφόρμες για να τραβήξουν πελάτες. Αλλά και αυτές σε κάποια φάση θα τα έβρισκαν μεταξύ τους και θα έβαζαν ένα όριο για να μην μπουν μέσα στο τέλος.

Όσο για τις τιμές που χαμηλώνουν κάπιοι και ότι συνειδητά το κάνουν κάνεις λάθος. Ηλίθιοι είναι και για αυτό κλείνουν μετά από λίγο διότι δεν έχουν επιχειρηματικό πλάνο, απλά κάνουν ζημιά στους υπόλοιπους και στον εαυτό τους τελικά.

Έχω βρει σκληρό δίσκο 100 ευρώ στο Σκρουτζ και έχω πάει στο μαγαζί να τον πάρω χωρίς να έχω βάλει παραγγελία. Μου λέει ο τύπος 145 κάνει . Μα του λέω 100 τον έχεις στο e-shop σου και στο Σκρουτζ. Απάντηση ηλίθιου...στο Σκρουτζ τα έχω για κράχτη, στο κατάστημα έχει 145....πες μου τώρα αυτός ο βλάκας αν είναι επιχειρηματίας σοβαρός? Παρασύρει τις τιμές στην αγορά στον πάτο για να φανεί φθηνός και να τραβήξει κόσμο και προσπαθεί μετά να ρεφάρει κοροιδεύοντας τον ανυποψίαστο πελάτη που θα πάει στο μαγαζί του.

Τελοσπάντων φίλε αν δεν είσαι έμπορος σου ξαναλέω δεν μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει με το Σκρουτζ, σαν καταναλωτής όλα είναι καλά και ωραία.

Εμπορος εμαι σε αλλο κλαδο.

Δε μπορω να καταλαβω τι κακο κανει το σκρουτζ στον μικρο που δε θα γινοταν εαν δεν υπηρχε το σκρουτζ.

Εαν κανει κατι 145 και το δινει 100 ειναι κατι το οποιο γινεται παντα και σε ολο τον κοσμο.
Ξερω ατομο που το κανει γνωριζοντας οτι μπαινει μεσα για κραχτη οπως λες και εσυ.
Δε μπορει να του το αρνηθει κανενα σκουτζ, οπως και αν το εκανες εσυ στη βιτρινα σου.
Απλα εδω αυξανει ο ανταγωνισμος γιατι ανταγωνιζεσαι οχι τη γειτονια σου αλλα ολη την ελλαδα.

Το δικο σου τοπικο μαγαζι πως το επηρεαζει ομως?
Και γιατι φταιει το σκρουτζ και οχι ο μαγαζατορας?
Εαν βγεις απο το σκρουτζ κερδιζεις?
Εαν κλεισει το σκρουτζ κερδιζεις η χανεις?
Η θα πανε ολοι στο κοτσοβολο,media,public και θα κλεισουν ολοι οι μικροι?


Ακομα και ετσι εχει θετικο προσημο για τους μικρομεσαιους μαγαζατορες καθως με αλλο τροπο να εχουν προσβαση σε εκατομυρρια ματια εκτος της γειτονιας τους δεν υπαρχει χωρις να δωσουν εξωφρενικα ποσα για διαφημισεις σε google, fb, blogs κλπ

Το να ξεκινησεις απο το μηδεν ενα eshop και να παρει traction εχει πιθανοτητα 0,0001% χωρις μεγαλα ποσα.
 
OP
OP
gc_2009

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
181
Κριτικές
8
Like
505
Πόντοι
301
Εμπορος εμαι σε αλλο κλαδο.

Δε μπορω να καταλαβω τι κακο κανει το σκρουτζ στον μικρο που δε θα γινοταν εαν δεν υπηρχε το σκρουτζ.

Εαν κανει κατι 145 και το δινει 100 ειναι κατι το οποιο γινεται παντα και σε ολο τον κοσμο.
Ξερω ατομο που το κανει γνωριζοντας οτι μπαινει μεσα για κραχτη οπως λες και εσυ.
Δε μπορει να του το αρνηθει κανενα σκουτζ, οπως και αν το εκανες εσυ στη βιτρινα σου.
Απλα εδω αυξανει ο ανταγωνισμος γιατι ανταγωνιζεσαι οχι τη γειτονια σου αλλα ολη την ελλαδα.

Το δικο σου τοπικο μαγαζι πως το επηρεαζει ομως?
Και γιατι φταιει το σκρουτζ και οχι ο μαγαζατορας?
Εαν βγεις απο το σκρουτζ κερδιζεις?
Εαν κλεισει το σκρουτζ κερδιζεις η χανεις?
Η θα πανε ολοι στο κοτσοβολο,media,public και θα κλεισουν ολοι οι μικροι?


Ακομα και ετσι εχει θετικο προσημο για τους μικρομεσαιους μαγαζατορες καθως με αλλο τροπο να εχουν προσβαση σε εκατομυρρια ματια εκτος της γειτονιας τους δεν υπαρχει χωρις να δωσουν εξωφρενικα ποσα για διαφημισεις σε google, fb, blogs κλπ

Το να
εκινησεις απο το μηδεν ενα eshop και να παρει traction εχει πιθανοτητα 0,0001% χωρις μεγαλα ποσα.
Συμφωνώ σε ότι λες για το τι προσφέρει. Το να λειτουργεί μονοπωλιακά όμως είναι απαράδεκτο. Το να διώχνει αξιόπιστα καταστήματα διότι δεν υποκύπτουν στο Mrketplc και να βάζει κριτήρια τα οποία σε αποκλείουν καταργεί κάθε χρηστό εμπορικό ήθος.

Δες το επισυναπτόμενο και θα καταλάβεις
 

Συνημμένα

  • σκρ1-1-1.pdf
    643,8 KB · Εμφανίσεις: 71

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.205
Πόντοι
456
Το καταλαβαινω. Ευκαιρια λοιπον να βγουν οι νεοι εναλλακτικοι και να διανεμηθουν οι ποροι σε αυτους και να κοψουν το μονοπωλιακη προσπαθεια της σκρουτζ.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Eυχαριστώ άρχοντα για την υποστήριξη.Παράθεσα πιο πριν τα σχετικά link για την Άμαζον και τα Κινέζικα ηλεκτρικά αυτοκίνητα...
Ξαναδιάβασε τι έγραψες για τα αμάξια και τι λέει το άρθρο.
Εσύ λες ότι πουλάνε καλύτερα τα κινέζικα αμάξια στην Αμερική.
Το άρθρο συγκρίνει την κινεζική αγορά με την αμερικάνικη.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά ή όχι;
 
OP
OP
gc_2009

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
181
Κριτικές
8
Like
505
Πόντοι
301
Το καταλαβαινω. Ευκαιρια λοιπον να βγουν οι νεοι εναλλακτικοι και να διανεμηθουν οι ποροι σε αυτους και να κοψουν το μονοπωλιακη προσπαθεια της σκρουτζ.
Επειδή τα ύψη της επένδυσης για κάτι τέτοιο είναι δυσθεώρητα καλό θα ήταν να υπάρξει κρατική παρέμβαση και να τους υποχρεώσει να συνετίσουν .

 

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.969
Πόντοι
6.955
Εμπορος εμαι σε αλλο κλαδο.

Δε μπορω να καταλαβω τι κακο κανει το σκρουτζ στον μικρο που δε θα γινοταν εαν δεν υπηρχε το σκρουτζ.

Εαν κανει κατι 145 και το δινει 100 ειναι κατι το οποιο γινεται παντα και σε ολο τον κοσμο.
Ξερω ατομο που το κανει γνωριζοντας οτι μπαινει μεσα για κραχτη οπως λες και εσυ.
Δε μπορει να του το αρνηθει κανενα σκουτζ, οπως και αν το εκανες εσυ στη βιτρινα σου.
Απλα εδω αυξανει ο ανταγωνισμος γιατι ανταγωνιζεσαι οχι τη γειτονια σου αλλα ολη την ελλαδα.

Το δικο σου τοπικο μαγαζι πως το επηρεαζει ομως?
Και γιατι φταιει το σκρουτζ και οχι ο μαγαζατορας?
Εαν βγεις απο το σκρουτζ κερδιζεις?
Εαν κλεισει το σκρουτζ κερδιζεις η χανεις?
Η θα πανε ολοι στο κοτσοβολο,media,public και θα κλεισουν ολοι οι μικροι?


Ακομα και ετσι εχει θετικο προσημο για τους μικρομεσαιους μαγαζατορες καθως με αλλο τροπο να εχουν προσβαση σε εκατομυρρια ματια εκτος της γειτονιας τους δεν υπαρχει χωρις να δωσουν εξωφρενικα ποσα για διαφημισεις σε google, fb, blogs κλπ

Το να ξεκινησεις απο το μηδεν ενα eshop και να παρει traction εχει πιθανοτητα 0,0001% χωρις μεγαλα ποσα.
Αυτή είναι και η φάκα όμως...
Α θα μπω στο skroutz μου ανοίγει πόρτες...
Δυναμώνεις κάποιον, και μετά βάζει δυσβάσταχτο όρους.
Άσε, τα ζήσαμε με τον άλλον νταβατζη, το Ebay.
Μετά πέφτουν οι εκβιαστικες κριτικές κοκ
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.205
Πόντοι
456
Συμφωνω τα ιδια εχουν κανει ebay, amazon, fba, kindle publishing
ολα τα social media κλπ

Αλλαζουν τους ορους γιατι τωρα εχουν παρει τεραστια δυναμη στην αγορα και βαζουν τους κανονες τους.

Ετσι συμβαινει παντα.

Ναι αλλα αυτο ειναι τωρα το μοντελο κερδους τους.

Οπως εβαλαν τη φακα ετσι τη παιρνουν πισω

Δε μπορω να τους κατηγορησω ουτε να βαλω το κρατος να τους υποχρεωσει.

Αποχωρω μεχρι να βρω κατι καλυτερο. Δε γενηθηκα με σκρουτζ ουτε ειναι η αρχη και το τελος.
Εαν δε ξεπηδησει καποια αλλη εναλλακτικη τοτε αυτο θα σημαινει οτι η σκρουτζ κατι κανει καλα σε μεγαλυτερο βαθμο απο το συγκριτικα πλεονεκτηματα της εναλλακτικης.

Εαν νιωθω οτι δε μπορω χωρις σκρουτζ τοτε αυτη τη δυναμη εκμεταλλευεται και τη κερδισε με την αξια της ως ιδιωτικη εταιρεια.
Το συστημα που εκανε τη σκρουτζ να ανεβει γιατι τοτε τους βολευε ολους(δε διαματυρονταν κανεις) τωρα το ιδιο το συστημα καθαριζει τον τοπο και ζητα τους πιο πιστους.

Η αμαζον να δεις ποσες φορες εχει αλλαξει το μοντελο, γιατι σου λεει πλεον εχω μαζεψει τοσο κοσμο που εσεις χρειαζεστε εμενα και οχι εγω εσας. Πληρωστε τωρα για να εκμεταλλευτειτε τη τεραστια δεξαμενη κοσμου που εχω πλεον. Δεν ειναι δημοσια υπηρεσια, ειναι επιχειρηση σαν ολες τις αλλες.

Με 2 λογια οσο και να κλαιμε δε μπορει να παρεμβει κανεις.

Δυστυχως η ευτυχως αυτο συμβαινει και σε ολους του κλαδους (σουπερμαρκετ κλπ)
Και η κοκα κολα προκαλει διαβητη σε ολο τον κοσμο αλλα δυστυχως δε βγαζει διαταγμα το κρατος να τη καταργησει.

Προσεξε δε διαφωνω σε τιποτα απο οσα λετε και ειναι σωστα
αλλα ετσι λειτουργει αυτο το συστημα που ζουμε καλως η κακως..
 
Τελευταία τροποποίηση:

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.330
Like
1.932
Πόντοι
216
Ξαναδιάβασε τι έγραψες για τα αμάξια και τι λέει το άρθρο.
Εσύ λες ότι πουλάνε καλύτερα τα κινέζικα αμάξια στην Αμερική.
Το άρθρο συγκρίνει την κινεζική αγορά με την αμερικάνικη.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά ή όχι;
Ρε άρχοντα,οι Κινέζοι "ενθυλάκωσαν" την τεχνολογία των ηλεκτρικών αυτοκινήτων που τους πήγε ο Ήλον Μασκ όταν μετάφερε τα εργοστάσια της Τέσλα στην Κίνα και μετά από χρόνια κατασκεύασαν δικά τους,Κινεζικά,ηλεκτρικά αυτοκίνητα τα οποία και πουλάνε σε χαμηλότερη τιμή στις ΗΠΑ.
Τόσο απλά,τόσο απατεωνίστικα!
Χωρίς δική τους "Έρευνα και Τεχνολογία" στον τομέα της ηλεκτροκίνησης οχημάτων,οι Κινέζοι "έκλεψαν" αυτό που του τους πήγε ο Η. Μασκ και τώρα το πουλάνε για δικό τους!
Ουσιαστικά είναι μία μορφή Βιομηχανικής Κατασκοπείας και κλέψιμο πατεντών κάτι που αποτελεί Ομοσπονδιακό αδίκημα στις ΗΠΑ.
 
OP
OP
gc_2009

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
181
Κριτικές
8
Like
505
Πόντοι
301
Συμφωνω τα ιδια εχουν κανει ebay, amazon, fba, kindle publishing
ολα τα social media κλπ

Αλλαζουν τους ορους γιατι τωρα εχουν παρει τεραστια δυναμη στην αγορα και βαζουν τους κανονες τους.

Ετσι συμβαινει παντα.

Ναι αλλα αυτο ειναι τωρα το μοντελο κερδους τους.

Οπως εβαλαν τη φακα ετσι τη παιρνουν πισω

Δε μπορω να τους κατηγορησω ουτε να βαλω το κρατος να τους υποχρεωσει.

Αποχωρω μεχρι να βρω κατι καλυτερο. Δε γενηθηκα με σκρουτζ ουτε ειναι η αρχη και το τελος.
Εαν δε ξεπηδησει καποια αλλη εναλλακτικη τοτε αυτο θα σημαινει οτι η σκρουτζ κατι κανει καλα σε μεγαλυτερο βαθμο απο το συγκριτικα πλεονεκτηματα της εναλλακτικης.

Εαν νιωθω οτι δε μπορω χωρις σκρουτζ τοτε αυτη τη δυναμη εκμεταλλευεται και τη κερδισε με την αξια της ως ιδιωτικη εταιρεια.
Το συστημα που εκανε τη σκρουτζ να ανεβει γιατι τοτε τους βολευε ολους(δε διαματυρονταν κανεις) τωρα το ιδιο το συστημα καθαριζει τον τοπο και ζητα τους πιο πιστους.

Η αμαζον να δεις ποσες φορες εχει αλλαξει το μοντελο, γιατι σου λεει πλεον εχω μαζεψει τοσο κοσμο που εσεις χρειαζεστε εμενα και οχι εγω εσας. Πληρωστε τωρα για να εκμεταλλευτειτε τη τεραστια δεξαμενη κοσμου που εχω πλεον. Δεν ειναι δημοσια υπηρεσια, ειναι επιχειρηση σαν ολες τις αλλες.

Με 2 λογια οσο και να κλαιμε δε μπορει να παρεμβει κανεις.

Δυστυχως η ευτυχως αυτο συμβαινει και σε ολους του κλαδους (σουπερμαρκετ κλπ)
Και η κοκα κολα προκαλει διαβητη σε ολο τον κοσμο αλλα δυστυχως δε βγαζει διαταγμα το κρατος να τη καταργησει.

Προσεξε δε διαφωνω σε τιποτα απο οσα λετε και ειναι σωστα
αλλα ετσι λειτουργει αυτο το συστημα που ζουμε καλως η κακως..

Το αναλύεις πολύ σωστά και είναι έτσι. Υπάρχει μια διαφορά. Κοίτα τι βρήκα,


εδώ υπάρχει κανονισμός, τον οποίον τον καταργούν με την συμπεριφορά τους γιατί απλά δεν λειτουργουν τα δικαστήρια .Μου έστειλε την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων η οποία θα δικαστεί μετά απο τρεις μήνες και θα βγεί σε άλλους τρεις μήνες η απόφαση, σύνολο δλδ 6 μηνες (εν μέσω διαζυγίων, ξυλοδαρμών και βρεγμένων μπαλκονιών) .Υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί κανεις και να πάρει ευθύνη ? Προτείνω απλά να εφαρμοστεί ο κανόνας, όχι να παρέμβει θεσμικά το κράτος.

Εγώ προσωπικά, αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα ήμουν έξω απο το σκρτζ και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα ειλικρινά.. Φαντάσου να σου πάρουν την δουλειά με εικασίες ή με χρηματισμό απο κάποιον ανταγωνιστή...
 

xratsas

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Μαΐ 2019
Μηνύματα
492
Κριτικές
19
Like
1.924
Πόντοι
1.191
Αν το παιξει εξυπνα ο μαρινακης ή το bestprice τοτε μπορει να βρεθουν ξαφνικα με τους χιλιαδες παραπονεμενους πελατες (επιχειρηματιες ή καταναλωτες).
Ενδεικτικο του τι εγινε με το skroutz+ Και του ποσες συνδρομες χασαν (βεβαια πριν μπαιναν καθε μερα μεσα με τα δωρεαν μτφ).

Γενικα το skroutz δεν μας τα λεει καλα τελευταια, και το πιστολι θα ναι μεγαλο.
ειναι μονοπωλιο το σκρουτζ δεν εχει σοβαρο ανταγωνισμο οποτε κανει οτι θελει
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
σαν μαγαζι ειμαι μεσα στο marketplace και μονο καθως μπηκα δοκιμαστικα πριν δωσω τα 250 entry fee και 100 σαν καβατζα για το "δες το στο καταστημα".
Η προμηθεια του σκρουτζ στο δικο μου υλικο ειναι 10% μεσος ορος. Τεραστιο ειδικα για καποιες κατηγοριες προιοντων.
Και εδω φυσικα φταινε τα κατστηματα. γιατι οι προμηθευτες προσπαθουνε να δωσουν μια προτεινομενη τιμη, αυτοι αρχιζουν και σφαζονται μεταξυ τους με αποτελεσμα ουτε εγω να πουλαω που ακολουθω τον "αγραφο νομο της προτεινομενης" αλλα και αυτοι να πουλανε κατι ας πουμε 105ευρω οταν τους κοστιζει 100. αυτο δεν ειναι φυσιολογικο κερδος για κανενα καταστημα εκτος αν θεωρηθει οτι πουλανε 20-30 τεμαχια την ημερα.. που δεν συμβαινει. (φυσικα ειμαι της αποψης οτι δεν ειναι σωστο να καθοριζεις σε ενα μαγαζι ποσο να πουλαει, αλλα οταν το ξεφτυλιζει ο αλλος, θελει κ ο προμηθευτης να κρατησει το επιπεδο του προιοντος του.)
γιατι προσωπικα χανω την ζωη μου μπροστα σε εναν υπολογιστη, αλλα κερδιζει τις παραγγελιες ο αλλος που πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι παιδευεται για πραγματικα ελαχιστα ευρω. για να γινει γνωστος??? καπως ετσι εχουν αρχισει να βαρανε κανονια στον δικο μου χωρο... γιατι ο αλλος αγοραζε 1ευρω και πουλουσε 1,10. μην το παιρνεται σαν ποσοστο κερδους αλλα σαν πραγματικα χρηματα...
Απο εκει και περα, επειδη εκανα επαφη με το shopflix, το μεγαλο προβλημα ,προς το παρων, που νομιζω οτι ακομα κραταει μακρια τα μαγαζια ειναι οτι τους ενδιαφερει η αμεση διαθεσιμοτητα. (+ το ετησιο παγιο που μονο ευχαριστο δεν ειναι)
μπορει για τον ιδιωτη να ειναι καλο, κ εγω σαν ιδιωτης το κοιταω δεν λεω, αλλα για το μαγαζι οταν για παραδειγμα εχεις 10 καναπεδες, δεν μπορεις να τους εχεις ετοιμοπαραδοτους! δεν γινεται σε καμμια περιπτωση. (δεν ειναι το αντικειμενο μου. στο δικο μου ειναι εξισου απιθανο να εχεις τους θεωρητικους καταλογους των προμηθευτων, ολους διαθεσιμους για αποστολη.)
και φυσικα μεσα σε ολα αυτα, υπαρχουν και οι αυξησεις σε βενζινες και η γενικοτερη δυσκολια που εχει κανει καποιους προμηθευτες να καθυστερουν εστω και μια δυο μερες τις παραδοσεις, που αυτο σε βγαζεις εκτος διαθεσιμοτας. δεν μπορει για παραδειγμα προμηθευτης στην χαλκιδα να ερχεται παντου σε ολη την αθηνα την επομενη μερα. κατι που γινοταν μεχρι ΑΤΥΗ την κριση..
ξερω οτι αυτα που λεω ειναι απο την σκοπια του μαγαζατορα και οτι δεν ενδιαφερουν τον τελικο καταλωτη. απλως απανταω περισσοτερο στο γιατι φευγουν μαγαζια απο τημ πλατφορμα.
προσωπικα εχω μαγαζι δεκαδων ετων και οταν με παιρνουν πελατες τηλεφνο ή ερχονται απο εδω τους δινω τις περισσοτερες φορες και χαμηλοτερες τιμες απο το σκρουτζ. γιατι δεν εχω την προμηθεια. προσωπικα προτιμω να εχω εναν ευχαριστημενο πελατη και να παρει αυτος καλυτερη τιμη, παρα να την δινω στο skroutz.
συγχωρεστε με για το μεγαλο μηνυμα.

Στον κλάδο μου υπάρχει μία μάρκα που την είχαμε λίγα καταστήματα στο Σκρουτζ με περίπου 40 κωδικούς. Επειδή είναι αμερικάνικη εταιρία και έχει την αντιπροσωπεία στην Γαλλία όλοι έχουμε τις ίδιες τιμές αγοράς των προϊόντων, ένας είναι ο προμηθευτής.

Είχαμε όλοι την ίδια προτεινόμενη τιμή και ολά καλά επί 2 χρόνια. Τσουπ εμφανίζεται ο ηλίθιος του κλάδου, γνωστός κρετίνος που σπάει τις τιμές για να είναι ο φθηνότερος στο Σκρουτζ.....Βάζει χαμηλότερη τιμή (ενώ βλέπει ότι όλοι κρατάμε την ίδια) και ακολουθει ο ένας με την ίδια τιμή, όχι χαμηλότερη. Χαμηλώνει ο ηλίθιος ξανά. Ξαναβάζει ίση τιμή ο άλλος. Να μην τα πολυλογώ όλοι η σειρά των προίόντων έχασαν μέσα σε 60 ημέρες το 20% της αξίας τους γιατί εμφανίστηκε ένας βλάκας (και βρήκε τον άλλον και έδεσαν). Αυτό συνεχίζεται ακόμα και τώρα, περιμένω να δώ στα τέλη Σεπετμβρίου σε τι τιμές θα έχουν φτάσει τα προϊόντα.

Δεδομένου ότι είναι premium προϊόντα και έχουν χαμηλό ποσοστό κέρδους, πλέον δεν αξίζει η πώληση σε αυτές τις τιμές. Φυσικά τα έβγαλα από το Σκρουτζ όλα γιατί μετά φαίνεσαι και ο κλέφτης.

Σε άλλη σειρά προϊόντων με 100+ κωδικούς όπου την πουλάνε πολλοί ηλίθιοι και κονταροχτυπιούνται με τα μικρά τους πέη για την χαμηλότερη τιμή, τα μισά πλέον προιόντα πωλούνται στο κόστος και πολλά με χασούρα. Συνεχίζουν όμως και χαμηλώνουν τις τιμές λες και θα κερδίσουν κάτι.

Οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι αυτό έχω να πω.

Φυσικά σε αναφορές που έχω κάνει στο Σκρουτζ για scrollers που χρησιμοποιούν πολλά καταστήματα και αθέμιτο ανταγωνισμό κτλ κτλ με έχει γράψει το Σκρουτζ στα παπάρια του και μου στέλνει κονσέρβες απαντήσεις ότι το κοιτάνε. Έχουν περάσει 10 μήνες και ακόμα το κοιτάνε.
εκ πρώτης όψεως το skroutz και το κάθε skroutz φαίνεται γαμάτο, λύση μεγάλη για τον καταναλωτή κλπ κλπ...
και για να μη λέω μαλακίες το έχω κι εγώ χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.
κι έχει ρίξει τις τιμές σε πάρα πολλά προιόντα.
όμως είναι ακριβώς έτσι? όλα καλά με το skroutz?
και τι θα γίνει σε βάθος χρόνου?

προσωπική άποψη, το skroutz έχει φέρει και θα εντείνει ακόμα περισσότερο αυτό που εγώ ονομάζω "κινεζοποίηση" των προιόντων, υπηρεσιών και καταστημάτων.
μπαίνουν προιόντα και μαγαζιά σε Α - Β σύγκριση (όχι απαραιτήτως κακό) αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ κακό όταν αυτή η σύγκριση δεν γίνει με ¨τρέξιμο" του καταναλωτή, με προσωπική του επαφή με τον έμπορο και το μαγαζί του ώστε να δει από κοντά "τι θα πάρει", να ακούσει μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα ώστε να καταλάβει γιατί το τάδε μαντζούνι έχει 10 ευρώ περισσότερο από το δείνα, ώστε τελικά να πάρει αποφάσεις με τεχνικοοικονομικά και όχι μόνο οικονομικά κριτήρια.
επίσης να δει ο καταναλωτής και να μιλήσει με τον έμπορο που συχνότατα θα κληθεί να "υποστηρίξει" την αγορά του σε βάθος χρόνου, και να κρίνει ποιος θα το κάνει καλύτερα, ο χ φτηνότερος ή ο ψ λίγο πιο ακριβός αλλά ίσως πιο επαγγελματίας.
(να αναφέρω προσωπικό παράδειγμα που μέσω skroutz παρασύρθηκα Ο ΜΑΛΑΚΑΣ και πήρα τις λίγο φτηνότερες (κινέζικες) λάμπες led αντί για ένα εκ των δυο γνωστών ονομάτων στο φωτισμό που πάντα προτιμούσα - βλέπεις είδα δίπλα δίπλα τιμές και όπως προείπα παρασύρθηκα - με αποτέλεσμα να έχουν καεί ήδη οι μισές σε ένα χρόνο αν έχεις το θεό σου).

γενικότερα ο καθημερινός ανταγωνισμός που φέρνει το σκρουτζ κι ο κάθε πικραμένος που για άπειρους λόγους σκοτώνει τα προιόντα του επηρεάζοντας ΟΛΗ την αγορά (παλιά δεν μπορούσε να γίνει αυτό), ωθεί συνεχώς τους έμπορους προς "κινέζικα" προιόντα (με την κακή έννοαι του όρου) σε βάρος της ποιότητας. το οποίο φυσικά σπρώχνει ομοίως και τη βιομηχανία.
θα το πληρώσει ο καταναλωτής αυτό στο μέλλον, καθώς θα κυκλοφορεί αποκλειστικά σχεδόν σαβούρα ΚΑΙ σε προιόντα ΚΑΙ σε υπηρεσίες
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.145
Like
50.877
Πόντοι
12.756
πολυ κατατοπιστικα οσα εχετε γραψει..προσωπικα το εχω κοψει καιρο το σκρουτζ...που και που το χρησιμοποιω για να τσεκαρω καποια πραγματα και μεχρι εκει...μπαινω στην σελιδα του καταστηματος αν θελω να αγορασω κατι χωρις να παρει προμηθεια το σκρουτζ η απο τον γουγλη ....
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Πόσο προσωπικό απασχολεί το skroutz για διαχειριση 3000 καταστημάτων, και 2500000 κωδικών προιόντων.
Λογικά απο 50 εως 150 άτομα , χρειάζεται πολλές εργατοώρες πάντως
πόσο εφικτό είναι να δημιουργηθεί νεα πλατφόρμα. κάποιος ας κάνει ένα πολύ προχειρο επιχειρηματικό προσχέδιο για μια πλατφόρμα με πολύ μικρότερα κόστη ή και μηδενικά και άλλους τρόπους χρηματοδότησης.
Εδώ μπορούν να αντληθούν κάποια στοιχεία: Μπήκαμε στα γραφεία του Skroutz.gr | LiFO Το μισό Skroutz.gr πουλήθηκε για δέκα εκατομμύρια ευρώ | LiFO

βλέπω πολλοι έμποροι έχουν στραφει στο car.gr στα χύμα και σε όλα τα site αγγελιων
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.584
Like
11.492
Πόντοι
2.406
Να ψάχνετε στο Σκρουτζ για κριτικές προϊόντων, μετά να πηγαινετε να τα δοκιμάσετε στον Κωτσόβολο,και να πηγαινετε σε μαγαζάκι της γειτονιάς να το αγοράσετε. Τηλεοράσεις συστήματα ήχου, φωτογραφικές, έτσι κάνω εγώ, μπορεί το μαγαζάκι της γειτονιάς να μην καταφέρνει την απόλυτη χαμηλότερη τιμή Σκρουτζ,,. αλλά βρίσκεις κάποιον σε 2 μήνες που μπορεί να έχεις μια βλάβη.
Βρίσκεις κάποιον που σε παραπέμπει στο επίσημο σέρβις.
Οπότε ποια η διαφορά με το σκρουτζομαγαζο???
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πόσο προσωπικό απασχολεί το skroutz για διαχειριση 3000 καταστημάτων, και 2500000 κωδικών προιόντων.
Λογικά απο 50 εως 150 άτομα , χρειάζεται πολλές εργατοώρες πάντως
πόσο εφικτό είναι να δημιουργηθεί νεα πλατφόρμα. κάποιος ας κάνει ένα πολύ προχειρο επιχειρηματικό προσχέδιο για μια πλατφόρμα με πολύ μικρότερα κόστη ή και μηδενικά και άλλους τρόπους χρηματοδότησης.
Εδώ μπορούν να αντληθούν κάποια στοιχεία: Μπήκαμε στα γραφεία του Skroutz.gr | LiFO Το μισό Skroutz.gr πουλήθηκε για δέκα εκατομμύρια ευρώ | LiFO

βλέπω πολλοι έμποροι έχουν στραφει στο car.gr στα χύμα και σε όλα τα site αγγελιων
Το car παίζει πολύ πλέον. Έχω Φίλο; πουλάει από εκεί τα πάντα..
Προσωπικά πάντα από το bestprice ξεκίναγα
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
gc_2009

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
181
Κριτικές
8
Like
505
Πόντοι
301
Πόσο προσωπικό απασχολεί το skroutz για διαχειριση 3000 καταστημάτων, και 2500000 κωδικών προιόντων.
Λογικά απο 50 εως 150 άτομα , χρειάζεται πολλές εργατοώρες πάντως
πόσο εφικτό είναι να δημιουργηθεί νεα πλατφόρμα. κάποιος ας κάνει ένα πολύ προχειρο επιχειρηματικό προσχέδιο για μια πλατφόρμα με πολύ μικρότερα κόστη ή και μηδενικά και άλλους τρόπους χρηματοδότησης.
Εδώ μπορούν να αντληθούν κάποια στοιχεία: Μπήκαμε στα γραφεία του Skroutz.gr | LiFO Το μισό Skroutz.gr πουλήθηκε για δέκα εκατομμύρια ευρώ | LiFO

βλέπω πολλοι έμποροι έχουν στραφει στο car.gr στα χύμα και σε όλα τα site αγγελιων
Το να δημιουργηθεί νέα πλατφόρμα είναι πολύ δύσκολο διότι χρειάζεται πολλά εκατομμύρια, κυρίως σε διαφήμιση. Το ζήτημα θα ήταν να αντιληφθούμε όλοι το πόσους καταστρέφει με τις πρακτικές του ο σκρτζ .και επίσης να φανεί με ποιούς έχει "συμφωνήσει" και έχουν πάει εκεί οι προμήθειες (τιμές πολύ κοντά σε αλυσίδες πλέον).
Δεν είναι τυχαίο πως κλείνει ή μεταφέρει υποχρεωτικά καταστήματα σε mrktplc μοντέλο. Εξυπηρετεί συμφέροντα πλέον του κέρδους του.

Στο τέλος την ημέρας, όλοι χαμένοι θα είμαστε και ως καταναλωτές και ως καταστηματάρχες. + ότι καταργεί κάθε νέα εμπορική ιδέα με αυστηρούς κανόνες που καταργούν στην ουσία την επιχειρηματικότητα.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Εννοούσα εγώ χρησιμοποιώ το skroutz για τις κριτικες, είναι πολύτιμες για έναν αγοραστή, και τον κωτσόβολο για να παω να πιάσω στα χέρια ένα μηχάνημα μια φωτογραφική, μια τηλεόραση να δω πως είναι ένα πλυντήριο κακά τα ψέματα στην τελική αγορά παίζει μεγάλη σημασία να έχεις δει απο κοντά ένα πράγμα.
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
Εννοούσα εγώ χρησιμοποιώ το skroutz για τις κριτικες, είναι πολύτιμες για έναν αγοραστή, και τον κωτσόβολο για να παω να πιάσω στα χέρια ένα μηχάνημα μια φωτογραφική, μια τηλεόραση να δω πως είναι ένα πλυντήριο κακά τα ψέματα στην τελική αγορά παίζει μεγάλη σημασία να έχεις δει απο κοντά ένα πράγμα.
συνήθως οι κριτικές στο σκρουντζ είναι λίγο για τον ούτσο...
όχι πάντα αλλά συχνότατα.
οι δικές μας εδώ πιο σοβαρές :confused::confused::confused:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Εννοούσα εγώ χρησιμοποιώ το skroutz για τις κριτικες, είναι πολύτιμες για έναν αγοραστή, και τον κωτσόβολο για να παω να πιάσω στα χέρια ένα μηχάνημα μια φωτογραφική, μια τηλεόραση να δω πως είναι ένα πλυντήριο κακά τα ψέματα στην τελική αγορά παίζει μεγάλη σημασία να έχεις δει απο κοντά ένα πράγμα.
Σωθηκες τότε.
Όλοι ξέρουν ότι ακόμα και οι κριτικές μαγειρεύονται εκεί και μάλιστα πολλές αρνητικές κατεβαίνουν επίτηδες.
 
OP
OP
gc_2009

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
181
Κριτικές
8
Like
505
Πόντοι
301
Σωθηκες τότε.
Όλοι ξέρουν ότι ακόμα και οι κριτικές μαγειρεύονται εκεί και μάλιστα πολλές αρνητικές κατεβαίνουν επίτηδες.
πραγματικότητα, όσα καταστήματα έχουν καλές σχέσεις έχουν κ καλές κριτικές!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom