Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 79K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
533
Κριτικές
2
Like
690
Πόντοι
86
οι εισφορές είναι 2.5Κ το χρόνο

η εφορία σου μασάει τα μισά λεφτά από αυτά που βγάζεις

Η εφορία πάει κλιμακωτά. Αυτό που λες (φορολογικός συντελεστής 44%) ισχύει άμα βγάζεις πάνω από 40Κ/έτος και για το ποσό των καθαρών εσόδων που ξεπερνάει αυτό το όριο. Και προφανώς αν κάποιος βγάζει τόσα τα 2,5Κ της ασφάλισης δεν είναι θέμα. Για κάποιον όμως που βγάζει έως 10Κ είναι τεράστιο θέμα. Γι' αυτό και αναφέρθηκα στους μικρομεσαίους ελεύθερους επαγγελματίες.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.670
Like
14.044
Πόντοι
3.656
αυτό που θα έπρεπε να γίνει είναι να σου δίνουν την επιλογή να ασφαλιστείς αν θες σε ιδιωτική εταιρεία.

Με 250 ευρώ το μήνα κάνεις και υγείας και επενδυτικό (συνταξιοδοτικό) και δεν έχεις θέμα.


Και βέβαια να σε βάλουν να υπογράψεις ότι παραιτείται του δικαιώματος δημόσιας υγείας (όσο είσαι στην ιδιωτική) και του δικαιώματος σύνταξης για την περίοδο που δεν πληρώνεις εισφορές.

Εγώ θα το υπέγραφα με χέρια και με πόδια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.670
Like
14.044
Πόντοι
3.656
Η εφορία πάει κλιμακωτά. Αυτό που λες (φορολογικός συντελεστής 44%) ισχύει άμα βγάζεις πάνω από 40Κ και για το ποσό που ξεπερνάει αυτό το όριο. Και προφανώς αν κάποιος βγάζει τόσα τα 2,5Κ της ασφάλισης δεν είναι θέμα. Για κάποιον όμως που βγάζει έως 10Κ είναι τεράστιο θέμα. Γι' αυτό και αναφέρθηκα στους «μικρομεσαίους ελεύθερους επαγγελματίες».
αυτός που βγάζει 10Κ κέρδη προ φόρων είναι έτοιμος για φούντο...αλλά ναι σε αυτή την περίπτωση ο εφκα είναι πολύ

Από την άλλη ο έφκα περνάει στα έξοδα.....οπότε τα 10Κ είναι αφού έχεις πληρώσει εισφορές. Και η φορολογία στα 10Κ δεν είναι και τόσο μικρή...είναι 10%.....που για κάποιον που ζει με 10 είναι πολύ σοβαρό.

Αλλά και 40 να βγάζεις....αν σου πάρουν τα μισά με 20 θα τη βγάλεις....ένας απλός μισθωτός του χιλιάρικου παίρνει 15 χιλιάδες και δουλεύει 11 μήνες....τι νομίζεις ότι είναι τα 40 χιλιάδες πολλά ?
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
το 50% ειναι ετσι και δεν το ξέρουν το άλλο 50% αλλιώς.
Να προσέξτε ειδικά τα coital alignment techniques.
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
578
Like
367
Πόντοι
26
Δες τους πίνακες τύπε
8% φόρο γλιτώνω χάρις τον Κυριάκο Μητσοτάκη τον πρωθυπουργό μας και τον Κωστή τον Χατζιδάκη τον υπουργό μας
ηλιθιε γι αυτο παντα θα βγαζεις 15 χιλιαδες. δες ρε χαιβανι και κανα δημοσιο υπαλληλο που δε δουλευουν ποτε εκει ειναι το προβλημα οχι εμεις οι επιχειρηματιες.ρε πλουσιε με 10 χιλιαρικα ηλιθιε.που σαι υπερ της υπερφορολογησης.
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
533
Κριτικές
2
Like
690
Πόντοι
86
αυτός που βγάζει 10Κ κέρδη προ φόρων είναι έτοιμος για φούντο...αλλά ναι σε αυτή την περίπτωση ο εφκα είναι πολύ

Αυτό σου λέω κι εγώ. Για κάποιον που προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με τόσα, ο ΕΦΚΑ είναι το πρόβλημά του, όχι η εφορία που του παίρνει το 9%, δηλαδή στην χειρότερη 900€.

Από την άλλη ο έφκα περνάει στα έξοδα.....οπότε τα 10Κ είναι αφού έχεις πληρώσει εισφορές. Και η φορολογία στα 10Κ δεν είναι και τόσο μικρή...είναι 10%.....που για κάποιον που ζει με 10 είναι πολύ σοβαρό.

Σε αυτό έχεις δίκιο αλλά εν μέρη, γιατί αν βγάζει μέχρι 10Κ τα 2,5 που ζητάει ο ΕΦΚΑ είναι η χαριστική βολή.

Αλλά και 40 να βγάζεις....αν σου πάρουν τα μισά με 20 θα τη βγάλεις....ένας απλός μισθωτός του χιλιάρικου παίρνει 15 χιλιάδες και δουλεύει 11 μήνες....τι νομίζεις ότι είναι τα 40 χιλιάδες πολλά ?

Αν βγάλεις έως 40Κ θα φορολογηθείς με 36%. Αν βγάλεις παραπάνω θα φορολογηθείς με 44% μόνο για το καθαρό ποσό που ξεπερνάει τα 40Κ. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι αυτό το point μου οπότε ας μην πλατειάζουμε.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
ηλιθιε γι αυτο παντα θα βγαζεις 15 χιλιαδες. δες ρε χαιβανι και κανα δημοσιο υπαλληλο που δε δουλευουν ποτε εκει ειναι το προβλημα οχι εμεις οι επιχειρηματιες.ρε πλουσιε με 10 χιλιαρικα ηλιθιε.που σαι υπερ της υπερφορολογησης.
Τύπε παρεκτρέπεσαι
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
578
Like
367
Πόντοι
26
Τύπε παρεκτρέπεσαι
εσυ παρεκτρεπεσαι που δηθεν εισαι επιχειρηματιας και ρε χαιβανι μιλας εναντιον σου και μας.εχεις δει ποτε κανενα δημοσιο τεμπελη που συνταξιοδοτουνται στα 49 να μιλα εναντια στους δ.υ????????
εσυ γιατι μιλας εναντια σε εμας???????τοσο χαζος εισαι????θα εισαι υπερ του κλαδου σου!κατω η φορολογια απολυση 100000 δυ τεμπεληδων και μειωση συνταξεων
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.670
Like
14.044
Πόντοι
3.656
Αυτό σου λέω κι εγώ. Για κάποιον που προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με τόσα, ο ΕΦΚΑ είναι το πρόβλημά του, όχι η εφορία που του παίρνει το 9%, δηλαδή στην χειρότερη 900€.



Σε αυτό έχεις δίκιο αλλά εν μέρη, γιατί αν βγάζει μέχρι 10Κ τα 2,5 που ζητάει ο ΕΦΚΑ είναι η χαριστική βολή.



Αν βγάζεις 40Κ ακριβώς θα φορολογηθείς με 36%. Αν βγάλεις παραπάνω θα φορολογηθείς με 44% μόνο για το καθαρό ποσό που ξεπερνάει τα 40Κ. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι αυτό το point μου οπότε ας μην πλατειάζουμε.
Αν κάποιος έχει ως μόνιμη δραστηριότητα που του φέρνει για περισσότερο από 2 άντε 3 χρήσεις κέρδη 10Κ λυπάμαι που θα το πω αλλά αν δεν αλλάξει δραματικά κάτι πάνε γραμμή για χρέη ή για κλείσιμο. Δεν το λέω υποτιμητικά το καταλαβαίνω πως είναι η δυσκολία.

Ο έφκα για τέτοια κέρδη θα έπρεπε να είναι 100 ευρώ το μήνα....αλλά θα έβγαιναν οι τεμπέλιδες να λένε ότι κρύβεις έσοδα για να πληρώνεις λιγότερο έφκα....που παίρνουν τα καθαρά και οι περισσότεροι δε ξέρουν ούτε να διαβάσουν την εκκαθαριστική της μισθοδοσίας τους να δουν τι σκατά πληρώνουν για εισφορές....
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
εσυ παρεκτρεπεσαι που δηθεν εισαι επιχειρηματιας και ρε χαιβανι μιλας εναντιον σου και μας.εχεις δει ποτε κανενα δημοσιο τεμπελη που συνταξιοδοτουνται στα 49 να μιλα εναντια στους δ.υ????????
εσυ γιατι μιλας εναντια σε εμας???????τοσο χαζος εισαι????θα εισαι υπερ του κλαδου σου!κατω η φορολογια απολυση 100000 δυ τεμπεληδων και μειωση συνταξεων
Ρε μην είσαι χαζούλης
15κ δηλώνω
Στηρίζω για να μην με πιάσει εμένα καί με σκίσει...

Από οικονομικά πάντως δεν σκαμπαζεις... Απορώ πως έχεις επιχείρηση.
Δεν είδες τι έγινε όταν μείωσαν μισθούς , συντάξεις κλπ στην οικονομική κρίση; τα κανόνια έπεφταν βροχή... Οπότε αν ήσουν υπέρ του κλάδου σου θα ζηταγες αυξήσεις και προσλήψεις, όχι απολύσεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
578
Like
367
Πόντοι
26
Ρε μην είσαι χαζούλης
15κ δηλώνω
Στηρίζω για να μην με πιάσει εμένα καί με σκίσει...

Από οικονομικά πάντως δεν σκαμπαζεις... Απορώ πως έχεις επιχείρηση.
Δεν είδες τι έγινε όταν μείωσαν μισθούς , συντάξεις κλπ στην οικονομική κρίση; τα κανόνια έπεφταν βροχή... Οπότε αν ήσουν υπέρ του κλάδου σου θα ζηταγες αυξήσεις και προσλήψεις, όχι απολύσεις
παμε παλι!!!οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων ερχονται απο τους φορους του ιδιωτικου τομεα.
αρα εγω σα ιδιωτης θελω μικρο κρατος διοτι θελω χαμηλους φορους αρα θελω λιγους τεμπελοδημοσιους υπαλληλους.
η κριση ηταν αποτελεσμα του οτι δε απελυσαν 200000 δ.υ και διοτι μετακυλισαν το κοστος με αυξηση φορων στο ιδιωτικο τομεα για να πληρωνουν συνταξιουχους των 50 ετων και δ.υ υπαλληλους που δε πανε.
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
533
Κριτικές
2
Like
690
Πόντοι
86
Αν κάποιος έχει ως μόνιμη δραστηριότητα που του φέρνει για περισσότερο από 2 άντε 3 χρήσεις κέρδη 10Κ λυπάμαι που θα το πω αλλά αν δεν αλλάξει δραματικά κάτι πάνε γραμμή για χρέη ή για κλείσιμο. Δεν το λέω υποτιμητικά το καταλαβαίνω πως είναι η δυσκολία.

Αν κάποιος μπορεί ή επιλέγει να ζει με λίγα, είναι δικό του ζήτημα. Το θέμα είναι να μην τον καταδικάζει το κράτος σε επαγγελματικό μαρασμό με πλάγιους τρόπους.
Για όσους έχουν έσοδα έως 10Κ υπάρχει εδώ και χρόνια η δυνατότητα να απαλλαγούν από τον ΦΠΑ σαν μέτρο βοήθειας, επομένως και το ίδιο το κράτος αναγνωρίζει την ύπαρξη αυτής της κατηγορίας ελεύθερων επαγγελματιών (άσχετα αν δεν κάνει αρκετά για εκείνους). Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι λίγοι ή πολλοί, αλλά έχουν κι αυτοί δικαίωμα να υπάρχουν και να βιοπορίζονται από τη δουλειά τους.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
παμε παλι!!!οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων ερχονται απο τους φορους του ιδιωτικου τομεα.
αρα εγω σα ιδιωτης θελω μικρο κρατος διοτι θελω χαμηλους φορους αρα θελω λιγους τεμπελοδημοσιους υπαλληλους.
η κριση ηταν αποτελεσμα του οτι δε απελυσαν 200000 δ.υ και διοτι μετακυλισαν το κοστος με αυξηση φορων στο ιδιωτικο τομεα για να πληρωνουν συνταξιουχους των 50 ετων και δ.υ υπαλληλους που δε πανε.
Έγινε τύπε...
Αχαμπαρος
21% είναι η συνεισφορά των ελεύθερων επαγγελματιών στους φόρους
43% μισθωτοί
21% συνταξιούχοι
Τα υπόλοιπα είναι αγρότες και εισοδηματιες.
Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι συνεισφέρεις μόνο εσύ δικαίωμα σου..
Και μη μου πεις ότι δίνεις μισθούς.. γιατί για τον κάθε υπάλληλο κερδίζεις τουλάχιστον τα τριπλάσια
Και για να τελειώνουμε μόνο με το 1 / 4 απο αυτά που κλέβεις δεν θα υπήρχε υποψία οικονομικού προβλήματος
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
578
Like
367
Πόντοι
26
Έγινε τύπε...
Αχαμπαρος
21% είναι η συνεισφορά των ελεύθερων επαγγελματιών στους φόρους
43% μισθωτοί
21% συνταξιούχοι
Τα υπόλοιπα είναι αγρότες και εισοδηματιες.
Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι συνεισφέρεις μόνο εσύ δικαίωμα σου..
Και μη μου πεις ότι δίνεις μισθούς.. γιατί για τον κάθε υπάλληλο κερδίζεις τουλάχιστον τα τριπλάσια
Και για να τελειώνουμε μόνο με το 1 / 4 απο αυτά που κλέβεις δεν θα υπήρχε υποψία οικονομικού προβλήματος
εγινε να σαι καλα.!απλα το κλεβειις.εγω βγαζω τα λεφτα μου εγω ιδρωνω εγω παιρνω ρισκο .το κρατος με κλεβει με τη φορολογια που ειναι αποσπαση χρηματων με βια.η φορολογια ειναι κλοπη.
τελος παντων να σαι καλα. με τετοια μυαλα παμε για βορεια κορεα ολοταχως.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
εγινε να σαι καλα.!απλα το κλεβειις.εγω βγαζω τα λεφτα μου εγω ιδρωνω εγω παιρνω ρισκο .το κρατος με κλεβει με τη φορολογια που ειναι αποσπαση χρηματων με βια.η φορολογια ειναι κλοπη.
τελος παντων να σαι καλα. με τετοια μυαλα παμε για βορεια κορεα ολοταχως.
Τύπε ας είμαστε ειλικρινείς... Εμείς είμαστε το κράτος... Αυτό το κράτος θέλουμε...
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: xrusos

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.670
Like
14.044
Πόντοι
3.656
όχι

αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς θα πρέπει να πούμε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι μισθωτοί έχουν άχτι τους ελ. επαγγελματίες γιατί δυνητικά βγάζουν περισσότερα από αυτούς οι ίδιοι δεν μπορούν να κρύψουν εισοδήματα. στις περιπτώσεις που μπορούν το κάνουν....όπως με τα ενοίκια και με τις μαύρες υπηρεσίες που ζητάνε. Στην πούτσα τους για την φοροδιαφυγή απλά το άχτι τους βγάζουν.

και οι επαγγελματίες ζητάνε πάντα αποδείξεις γιατί στο 90% των περιπτώσεων την περνάνε στα έξοδα....οι μισθωτοί συντηρούν την φοροδιαφυγή στην αγορά. Και τώρα θέλουν να πληρώνει ο άλλος φόρο για την απόδειξη που δεν τους κόβει....
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: xrusos

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
578
Like
367
Πόντοι
26
όχι

αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς θα πρέπει να πούμε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι μισθωτοί έχουν άχτι τους ελ. επαγγελματίες γιατί δυνητικά βγάζουν περισσότερα από αυτούς οι ίδιοι δεν μπορούν να κρύψουν εισοδήματα. στις περιπτώσεις που μπορούν το κάνουν....όπως με τα ενοίκια και με τις μαύρες υπηρεσίες που ζητάνε. Στην πούτσα τους για την φοροδιαφυγή απλά το άχτι τους βγάζουν.

και οι επαγγελματίες ζητάνε πάντα αποδείξεις γιατί στο 90% των περιπτώσεων την περνάνε στα έξοδα....οι μισθωτοί συντηρούν την φοροδιαφυγή στην αγορά. Και τώρα θέλουν να πληρώνει ο άλλος φόρο για την απόδειξη που δεν τους κόβει....
οι δημοσιοι υπαλληλοι μας εχουν αχτι.ειναι αχρηστοι που δε μπορεσαν να ζησουν σα ιδιωτες και γλυψαν τα παπαρια κανενος πολιτευτη να τους χωσει στο δημοσιο.
μαςμισουν γιατι ειμαστε αξιοι!ενω αυτοι αποδειχθηκαν αχρηστοι!
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.867
Like
4.176
Πόντοι
506
όχι

αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς θα πρέπει να πούμε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι μισθωτοί έχουν άχτι τους ελ. επαγγελματίες γιατί δυνητικά βγάζουν περισσότερα από αυτούς οι ίδιοι δεν μπορούν να κρύψουν εισοδήματα. στις περιπτώσεις που μπορούν το κάνουν....όπως με τα ενοίκια και με τις μαύρες υπηρεσίες που ζητάνε. Στην πούτσα τους για την φοροδιαφυγή απλά το άχτι τους βγάζουν.

και οι επαγγελματίες ζητάνε πάντα αποδείξεις γιατί στο 90% των περιπτώσεων την περνάνε στα έξοδα....οι μισθωτοί συντηρούν την φοροδιαφυγή στην αγορά. Και τώρα θέλουν να πληρώνει ο άλλος φόρο για την απόδειξη που δεν τους κόβει....
Ετσι
Να τρωγεστε δυ και εε
Και να σας γαμαει ο μητσοτακης. Αυτό θέλει
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.670
Like
14.044
Πόντοι
3.656
Ετσι
Να τρωγεστε δυ και εε
Και να σας γαμαει ο μητσοτακης. Αυτό θέλει
ενώ θα έπρεπε να λέμε ευχαριστώ που μας φορολογεί για να τους ταίζει χωρίς να προσφέρουν τίποτα στην κοινωνία ας πούμε?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.475
Πόντοι
8.006
οι δημοσιοι υπαλληλοι μας εχουν αχτι.ειναι αχρηστοι που δε μπορεσαν να ζησουν σα ιδιωτες και γλυψαν τα παπαρια κανενος πολιτευτη να τους χωσει στο δημοσιο.
μαςμισουν γιατι ειμαστε αξιοι!ενω αυτοι αποδειχθηκαν αχρηστοι!
Oπως εκφραζεσαι, μαλλον εσυ μισεις τους ΔΥ τύπε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom