Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 79K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Τα εδώ σκουλήκια που γουστάρουν .... είναι στο δημόσιο λες ; Δεν νομίζω.

Στο μεταξύ , κάτι με το οποίο συμφωνεί και η σημερινή ανακοίνωση του δικηγορικου συλλόγου ....


ΠΟΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΜΙΣΘΟ ;;;;;


Συγκρίνουν ΜΕΙΚΤΟΥΣ 14 μισθούς του μισθωτού που παίρνει τον κατώτατο ......

με τα ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ του ελεύθερου επαγγελματία .... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΓΙΑ ΦΟΡΟ ΤΟ ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ.
Και την προκαταβολή ..... επίσης την ξεχνάνε !!!!!!

Ο ελεύθερος επαγγελματίας, έχει το μέγιστο 10 καθαρούς μήνες εργασίας, αν βγάλεις άδεια και αργίες και μαλακίες.
Ο κατώτατος, είναι 630€ ή 680€ το μήνα.


Να έλεγαν , έστω 10 Χ 630€ ή 680€


αλλά και αυτά με ίδιους όρους !
Αφορολόγητο στους επαγγελματίες , ίδιο με μισθωτούς
και χωρίς προκαταβολή φόρου και φόρο επιτηδευματία !
Δεν μπορεί να συγκριθεί ο ελ. επαγγελματίας με τον μισθωτό σε καμία περίπτωση.

Μετράνε τα μεικτά γιατί εκεί μέσα βρίσκεται ο φμυ.

Η ουσία είναι ότι ο ελ. επαγγελματίας μπορεί να βγάζει κάτι παραπάνω αλλά δεν εργάζεται 11 μήνες για 14 μισθούς ούτε στο 8ωρο την κάνει και πάει σπίτι του. Δεν έχει άδειες ούτε σαββατοκύριακά.

Αυτά ανταμείβονται έχεις τον κάθε καθυστερημένο να μετράει και το δευτερόλεπτο μόλις περάσει η ώρα για να φύγει για να γράψει καμιά υπερωρία και νομίζει ότι η εργατο ώρα του κοστολογείται με 10 ευρώ την ώρα για να κοιμάται όρθιος.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Ρε τύπε .... καταρχήν ... ότι αντλούν συμπεράσματα .... ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΕΣ ΚΟΒΙΝΤ ... με απαγόρευση κυκλοφορίας .... και λοκ ντάουν ;;;

Είναι έντιμο ;;;

ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗ μήνες σαν το Μάρτιο/Απρίλιο/Μάϊο του 2020 ;;;;;


Όταν από αρχές νοεμβρίου του 2020 .... μέχρι μέσα μαϊου 2021 .... ΕΙΧΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ....


είναι η χρονιά αυτή κριτήριο ;;;;

Αυτό θέλουν.


Κλείσιμο
και να φυτοζωούν χιλιάδες επαγγελματίες.
Εδώ για να σου στείλουν την ρήτρα αναπροσαρμογής το 2021 οι πάροχοι πήραν στοιχεία από τον δεδηεε που πήρε στοιχεία από την εφορία από τις φορολογικές δηλώσεις του 2020.

Και αν το 2020 πχ μίσθωνες άλλο σπίτι ως κύρια κατοικία το 2021 δεν έπαιρνες μείωση στην ρήτρα επειδή το σπίτι που έμενες το 21 δεν ήταν δηλωμένο ως πρώτη κατοικία αφου το 20 δεν το είχες νοικιάσει ακόμα αλλά οι καταναλώσεις ήταν για αυτό το σπίτι του 21....

εγώ πλήρωσα 800 ευρώ σχεδόν. Μιλάει το χάρβαρντ όμως
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Δεν μπορεί να συγκριθεί ο ελ. επαγγελματίας με τον μισθωτό σε καμία περίπτωση.

Μετράνε τα μεικτά γιατί εκεί μέσα βρίσκεται ο φμυ.

Η ουσία είναι ότι ο ελ. επαγγελματίας μπορεί να βγάζει κάτι παραπάνω αλλά δεν εργάζεται 11 μήνες για 14 μισθούς ούτε στο 8ωρο την κάνει και πάει σπίτι του. Δεν έχει άδειες ούτε σαββατοκύριακά.

Αυτά ανταμείβονται έχεις τον κάθε καθυστερημένο να μετράει και το δευτερόλεπτο μόλις περάσει η ώρα για να φύγει για να γράψει καμιά υπερωρία και νομίζει ότι η εργατο ώρα του κοστολογείται με 10 ευρώ την ώρα για να κοιμάται όρθιος.
Τις εισφορές του επαγγελματία ... γιατί τις ξεχνάνε ;;;;

Γιατί δεν αναγνωρίζουν επαγγελματίες μερικής απασχόλησης ;;;
Θέλω να δουλεύω λίγο ! ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ; ΕΓΚΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ;;;


Ειδικά αν έχει κάποιος και εισόδημα !!

Γιατί πρέπει ντε και καλά να βγάζει ένα μίνιμουμ από την εργασία ως επαγγελματίας ;;;
Εφόσον ζει με άλλο εισόδημα. ΕΓΚΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΛΙΓΟ ;;;;



Οι προθέσεις φαίνονται ξεκάθαρα στη φράση ....

αν δεν βγάζεις 15Κ το χρόνο ΚΛΕΙΣΤΟ

αυτό θέλουν !
Να τους κλείσουν .


Μαντεύεις αν κλείσει ο κάθε Μήτσος.
Πας και παίρνεις από σκρουτζομάζαγο 6 λίτρα συνθετικό λιπαντικό με 12€ το λίτρο , 72€ συνολικά. Και 15€ το φίλτρο.
Πας στο Μήτσο , δίνει 20€ σου αλλάζει λάδια. 107€ εργασία, φίλτρο , 6 λίτρα λάδι .

Όταν κλείσει ο μήτσος .... κλείσει η σκρουτζοαποθήκη ....
ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ .... ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ ....
6 λίτρα λάδι ... το ίδιο .... 25€το λίτρο .... 35€ το φίλτρο .... 50€ εργασία ...
235€ η δουλειά που γινόταν με .... 107€
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Ρε δε πα να πηγαίνει και στα παιδάκια που πεινάνε? Μου το φοράνε καπέλο ή όχι? Φόρος είναι. Ας νομοθετήσουν να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης που επωφελείται και το ενοίκιο όχι εγώ που δουλεύω.

Ναι τα έξοδα σε βγάζουν ζημιογόνο είπα εγώ κάτι διαφορετικό? Ποιος σου είπε ότι θέλω να έχω έξοδα αέρα για το κράτος?

Θα κάνω μια προσπάθεια να σου εξηγήσω τι είναι τα νέα μέτρα και δώσε βάση :

Αυτός που κλέβει (φοροδιαφεύγει) και βγάζει καλά λεφτά θα χάσει 1....1.5Κ και στα αρχίδια του. Τι είχε τι έχασε. Αυτός που φυτοζωεί και ή κλέβει γιατί αν δεν έκλεβε θα έκλεινε ή δεν κλέβει και πραγματικά φυτοζωεί θα αναγκαστεί να ζήσει με λιγότερα από ότι παίρνει ο τελευταίος μαλάκας της αγοράς.

Και το κυριότερο...δεν έθεσαν καμία δικλίδα ασφαλείας για την πραγματική ζημιά. Πιστεύεις ότι δεν μπορεί μια εταιρεία να κάνει ζημιά καμία χρονιά ποτέ? Δηλαδή αν κάνω ζημιά θα το πληρώσω και από πάνω?

Νιώθεις?
Τύπε τα έχω πει αυτά.. δεν διάβασες το νήμα;
Ο φοροφυγας θα μετακυλήσει το φόρο στους πελάτες του. Εκεί που έδινες 50€ χωρίς απόδειξη θα δίνεις 60 πχ
Όποιος πρέπει να κλέψει για να τα βγάλει πέρα δεν κάνει για επαγγελματίας ή το επάγγελμα του πέθανε και πρέπει να κλείσει.. και στην τελική τι σας κάνει να πιστεύετε ότι έτσι κι αλλιώς δεν θα έκλεινε με ή χωρίς το φόρο; το πολύ πολύ θα κλείσει ένα χρόνο νωρίτερα
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.179
Κριτικές
14
Like
4.452
Πόντοι
3.715
Από αυτό , προστατεύει τη χώρα η Ε.Ε.

Αν δεν ήμασταν στην Ε.Ε. από το 2009 μέχρι τώρα , θα είχαν γίνει τριπλάσια κινήματα και δικτατορίες
από όσα είχαν γίνει μεταξύ 1922 - 1935 .
συγγνώμη λεβέντη μου,
η ΕΕ είναι χούντα.
Μη εκλεγμένοι από τον ευρωπαϊκό κόσμο αποφασίζουν εκεί ερήμιν διαλόγου με το ευρύ φάσμα των πολιτών, εναντίον των πολιτών.
Εν ολίγοις και με μη διάθεση θαμπής όρασης ποια είναι η γνώμη σου για την συνταγματικότητα μέτρων και σταθμών από (πες τώρα...) το 2010 μέχρι σήμερα; Τα βρίσκεις σύννομα με το σύνταγμά μας; Ή μήπως υπάρχουν αποκλίσεις, ενίοτε κραυγαλέες με χαρακτηριστικά δικτατορικής φύσεως αλλά κοινοβουλευτικής μορφής;
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
συγγνώμη λεβέντη μου,
η ΕΕ είναι χούντα.
Μη εκλεγμένοι από τον ευρωπαϊκό κόσμο αποφασίζουν εκεί ερήμιν διαλόγου με το ευρύ φάσμα των πολιτών, εναντίον των πολιτών.
Εν ολίγοις και με μη διάθεση θαμπής όρασης ποια είναι η γνώμη σου για την συνταγματικότητα μέτρων και σταθμών από (πες τώρα...) το 2010 μέχρι σήμερα; Τα βρίσκεις σύννομα με το σύνταγμά μας; Ή μήπως υπάρχουν αποκλίσεις, ενίοτε κραυγαλέες με χαρακτηριστικά δικτατορικής φύσεως αλλά κοινοβουλευτικής μορφής;
Τα αυτονόητα συζητάμε ; Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ;
Αυτοί δεν ελέγχουν την ευρώπη ;
Ποιά η ανοχή σε αντίθεση άποψη ;

Καταρχήν το ότι ψηφίζουν φόρους ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΝΤΕΣ ;;; Αυτό και μόνο ;;;
 

ujolk

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2010
Μηνύματα
49
Like
61
Πόντοι
0
Ρε δε πα να πηγαίνει και στα παιδάκια που πεινάνε? Μου το φοράνε καπέλο ή όχι? Φόρος είναι. Ας νομοθετήσουν να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης που επωφελείται και το ενοίκιο όχι εγώ που δουλεύω.

Ναι τα έξοδα σε βγάζουν ζημιογόνο είπα εγώ κάτι διαφορετικό? Ποιος σου είπε ότι θέλω να έχω έξοδα αέρα για το κράτος?

Θα κάνω μια προσπάθεια να σου εξηγήσω τι είναι τα νέα μέτρα και δώσε βάση :

Αυτός που κλέβει (φοροδιαφεύγει) και βγάζει καλά λεφτά θα χάσει 1....1.5Κ και στα αρχίδια του. Τι είχε τι έχασε. Αυτός που φυτοζωεί και ή κλέβει γιατί αν δεν έκλεβε θα έκλεινε ή δεν κλέβει και πραγματικά φυτοζωεί θα αναγκαστεί να ζήσει με λιγότερα από ότι παίρνει ο τελευταίος μαλάκας της αγοράς.

Και το κυριότερο...δεν έθεσαν καμία δικλίδα ασφαλείας για την πραγματική ζημιά. Πιστεύεις ότι δεν μπορεί μια εταιρεία να κάνει ζημιά καμία χρονιά ποτέ? Δηλαδή αν κάνω ζημιά θα το πληρώσω και από πάνω?

Νιώθεις?
Τύπε μην απαντάς. Και βέβαια δεν νιώθει. Εγώ ας πούμε έχω δηλώσει 100000 κέρδη τις τελευταιες δυο χρονιές και φέτος θέλω να καυλαντίσω και να κάνω μόνο δύο δουλίτσες. Θα πληρώσω 1500 γιατί έτσι...
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Τύπε μην απαντάς. Και βέβαια δεν νιώθει. Εγώ ας πούμε έχω δηλώσει 100000 κέρδη τις τελευταιες δυο χρονιές και φέτος θέλω να καυλαντίσω και να κάνω μόνο δύο δουλίτσες. Θα πληρώσω 1500 γιατί έτσι...
Είσαι σίγουρος ότι μιλάνε για 1500€ ; ή εννοείς ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ και ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ;

Οπότε 1500+650+825 ;;;;;;;
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.179
Κριτικές
14
Like
4.452
Πόντοι
3.715
Τα αυτονόητα συζητάμε ; Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ;
Αυτοί δεν ελέγχουν την ευρώπη ;
Ποιά η ανοχή σε αντίθεση άποψη ;

Καταρχήν το ότι ψηφίζουν φόρους ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΝΤΕΣ ;;; Αυτό και μόνο ;;;
καλά...κάτσε, το ότι έχουν αφορολόγητα, παίρνουν αναδρομικά, σύνταξη βουλευτική και τέτοια. ρεεεεε....δε γαμιόμαστε λέω γω...!
θέλει ξήλωμα όλο το πουλόβερ.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.282
Like
72.499
Πόντοι
12.756
Τα ειπε ο Χατζηδάκης παιδιά ξεκάθαρα...
Αν εχεις εταιρεία και 3 χρόνια εχεις ζημιές τραβα γίνε υπαλληλος

Κάτι θα ξέρει ο Χατζηδάκης, είναι γνωστος στους επιχειρηματικους κύκλους για τις επιχειρήσεις σου και την επαγγελματικη του σταδιοδρομία στον ιδιωτικό τομέα :rockon::rockon::rockon:

Μαθετα μπαλίτσα απο τους καλυτερους !!
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Τα ειπε ο Χατζηδάκης παιδιά ξεκάθαρα...
Αν εχεις εταιρεία και 3 χρόνια εχεις ζημιές τραβα γίνε υπαλληλος
Αν πουλάς πατίνια, καφέδες κτλ .... οκ πας ....

Αν είσαι ΙΑΤΡΟΣ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ, ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ;;;;

Θα πας σε δουλειά ανειδίκευτου ;;;;;;;;


Καταρχήν δεν σε παίρνουν ! Θα γελάνε.

Έπειτα ο κοινωνικός περίγυρος θα σε ξεκάνει .
Θα φας του μπούλινγκ της αρκούδας . Όχι μόνο ο ίδιος. Και η οικογένεια ολόκληρη .
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.282
Like
72.499
Πόντοι
12.756
Αν πουλάς πατίνια, καφέδες κτλ .... οκ πας ....

Αν είσαι ΙΑΤΡΟΣ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ, ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ;;;;

Θα πας σε δουλειά ανειδίκευτου ;;;;;;;;


Καταρχήν δεν σε παίρνουν ! Θα γελάνε.

Έπειτα ο κοινωνικός περίγυρος θα σε ξεκάνει .
Θα φας του μπούλινγκ της αρκούδας . Όχι μόνο ο ίδιος. Και η οικογένεια ολόκληρη .
Εγω πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να μου εφερνε ντελιβερι ο Αλεξ τους καφέδες
Και φιλοδώρημα θα άφηνα καργα :rockon::rockon:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Τα ειπε ο Χατζηδάκης παιδιά ξεκάθαρα...
Αν εχεις εταιρεία και 3 χρόνια εχεις ζημιές τραβα γίνε υπαλληλος
Σιγά το νέο τύπε...
Το λέω κ γω αυτό χωρίς τις σπουδές του Χατζηδάκη
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Εμένα πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να μου εφερνε ντελιβερι ο Αλεξ τους καφέδες
Και φιλοδώρημα θα άφηνα καργα :rockon::rockon:


Διαφωνώ. Ως γαλάζιος ψηφοφόρος και μαλάκας , του αξίζει τέτοια τύχη . Και χειρότερη .
Να πλένει τζάμια σε φανάρι στην αλβανία ή στο μαρόκο .

ΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ . ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΧΩΡΑ . ΕΧΕΙ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ .
(η χώρα, ο συγκεκριμένος χαζός είχε βουλιάξει από το πρώτο του ταξίδι , σαν το σουηδικό πολεμικό του 17ου αιώνα , το Βάσα) .
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.282
Like
72.499
Πόντοι
12.756
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Στο μεταξύ μόνο ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ .... διαβάζω αντιδράσεις ....
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.485
Κριτικές
8
Like
3.253
Πόντοι
786
δεν έχει μηχανικούς στο δήμο, κτηματική, υπουργείο;
δεν έχει γιατρούς σε κρατικές δομές υγείας;
δεν έχει πρώην δικηγόρους η εφορία, το ικα, το σεπε, τα τμήματα αλλοδαπών, τα υπουργεία;
αυτοί δεν προτιμούσαν 100.000 το χρόνο αλλά αρκέστηκαν στα 1-3 χιλιάρικα το μήνα ανάλογα με την ειδικότητα και την αρχαιότητα;
βλαμμένοι είστε;
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
δεν έχει μηχανικούς στο δήμο, κτηματική, υπουργείο;
δεν έχει γιατρούς σε κρατικές δομές υγείας;
δεν έχει πρώην δικηγόρους η εφορία, το ικα, το σεπε, τα τμήματα αλλοδαπών, τα υπουργεία;
αυτοί δεν προτιμούσαν 100.000 το χρόνο αλλά αρκέστηκαν στα 1-3 χιλιάρικα το μήνα ανάλογα με την ειδικότητα και την αρχαιότητα;
βλαμμένοι είστε;
Μην τα λες αυτά τύπε.. μπορεί να σε κάνει ignore
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom