Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 79K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
342
Κριτικές
20
Like
981
Πόντοι
1.011
Το πρόβλημα με τις συνεχώς ανοδικές τιμές σε όλο το φάσμα τις οικονομίας είναι ότι οι ντόπιοι βγαίνουν σιγά σιγά εκτός αγοράς! Εάν λοιπόν ένας συμπολίτης μας έχει 3 ακίνητα που τα ενοικίαζε παλαιότερα προς 300 ή 350 ή 400 ευρώ και τώρα ζητάει πάνω απο 600 πιστεύετε ότι θα βρίσκει ενοικιαστές που να του δίνουν το ενοίκιο καθ όλη τη διάρκεια παραμονής στο ακίνητο? Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι με τέτοια ενοίκια τα σπίτια θα μένουν ανοίκιαστα και στο τέλος οι ιδιοκτήτες αφού θα έχουν χάσει τα εισοδήματα τους δεν θα είναι σε θέση να πληρώνουν τις φορολογίες και να τα συντηρούν ,πόσο μάλλον να κάνουν καμιά ανακαίνιση σοβαρή . Να ρίξουν τα ενοίκια στα πριν 5 χρονών επίπεδα δεν θα βγαίνουν αφού όλα τα υπόλοιπα αγαθά θα είναι στο θεό και μάντεψε τι θα αναγκαστούν να κάνουν!
Αυτό συμβαίνει ήδη σε πολλές ξενοδοχειακές μονάδες που οι ντόπιοι ιδιοκτήτες δεν βγαίνουν με τα έσοδα-έξοδα που έχουν και τα πάνε για πούλημα! Έτσι εύκολα αλλάζουν χέρια ιδιοκτησίες και θα καταντήσουμε υπάλληλοι των funds! Αυτή η γαμημένη ακρίβεια θα μας βγεί σε μεγάλο κακό!
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Από την άλλη....το μέτρο σου βάζει έναν ελάχιστο φόρο ακόμα και αν κάνεις ζημιά....περίπου 1200 λένε δεν έχω υπολογίσει...
Γιατί κάνετε διακρίσεις στους φόρους ;;;;

1200€ δεν θα είναι με τίποτε. Εκτός αν αφαιρείς ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ .... ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ......


Αυτά τι σκατά είναι ;;;; δεν είναι φόρος ;;;;;


(εξαιρώ ΦΟΡΟΥΣ .... που δεν είναι από εισόδημα που προέρχεται από εργασία ελεύθερου επαγγελματία, δηλ ΜΙΣΘΩΜΑΤΑ & ΕΝΦΙΑ ).
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Το πρόβλημα με τις συνεχώς ανοδικές τιμές σε όλο το φάσμα τις οικονομίας είναι ότι οι ντόπιοι βγαίνουν σιγά σιγά εκτός αγοράς! Εάν λοιπόν ένας συμπολίτης μας έχει 3 ακίνητα που τα ενοικίαζε παλαιότερα προς 300 ή 350 ή 400 ευρώ και τώρα ζητάει πάνω απο 600 πιστεύετε ότι θα βρίσκει ενοικιαστές που να του δίνουν το ενοίκιο καθ όλη τη διάρκεια παραμονής στο ακίνητο? Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι με τέτοια ενοίκια τα σπίτια θα μένουν ανοίκιαστα και στο τέλος οι ιδιοκτήτες αφού θα έχουν χάσει τα εισοδήματα τους δεν θα είναι σε θέση να πληρώνουν τις φορολογίες και να τα συντηρούν ,πόσο μάλλον να κάνουν καμιά ανακαίνιση σοβαρή . Να ρίξουν τα ενοίκια στα πριν 5 χρονών επίπεδα δεν θα βγαίνουν αφού όλα τα υπόλοιπα αγαθά θα είναι στο θεό και μάντεψε τι θα αναγκαστούν να κάνουν!
Στα μισθώματα, είναι πιο πολύπλοκο .
Οι μισθωτές, εφόσον μίκρυναν τα εισοδήματά τους, θα πάνε σε πιο μπουρδέλα σπίτια.
Σπίτια όμως πλέον δεν χτίζονται . Τα παλιά αναβαθμίζονται και πωλούνται ακριβότερα.
Αυτοί που βγάζουν παραπάνω από το μισθό γαλέρας, αυξάνονται , οπότε υπάρχει ζήτηση και για ακριβότερα.

Γενικά το ποσοστό ιδιοκατοίκησης μικραίνει διαρκώς. Οπότε η μίσθωση , έχει ψωμί .
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.282
Like
72.499
Πόντοι
12.756
Βεβαίως να τοποθετηθώ :coffee:

Για αρχή τον τοποθετούσα πολύ άνετα στην Λατινοπούλου :zfuck:

Από την άλλη....το μέτρο σου βάζει έναν ελάχιστο φόρο ακόμα και αν κάνεις ζημιά....περίπου 1200 λένε δεν έχω υπολογίσει...

αν δηλώσεις κέρδη δεν βλέπω να αλλάζει κάτι...αν δηλώσεις περισσότερα κέρδη θα πληρώσεις περισσότερο φόρο. Δεν βλέπω το λόγο να σκιστείς να δηλώνεις κέρδη....εκτός αν έχει κάτι για όσους δηλώνουν κέρδη που δεν το διάβασα.

Ε ναι αν βάλεις πρόστιμο σε όσους κάνουν ζημιές φυσικά θα έχεις μόνο κέρδη και οικονομία τραίνο (που πάει γραμμή για τα τέμπη...)

και ανοίγει και νέους ορίζοντες....μπορείς να βάλεις πρόστιμο και σε όποιον μένει άνεργος επειδή απολύθηκε αφού αυτός φταίει που δεν έκανε καλή δουλειά και μετά να τον βάζεις σε κατηγορία τεμπέλης. Μηδενίζεται και η ανεργία με ένα νόμο και ένα άρθρο.

Το επόμενο μεγάλο βήμα θα είναι να απαγορεύσεις και τη φτώχεια...όποιος δεν βγάζει πάνω από 1500 ευρώ μέσο μισθό Γεωργιάδη θα διαγράφεται από τα μητρώα του κράτους και θα γίνεται πάγωμα αφμ και λογαριασμών. Θα πετάγεται σε ομαδικό τάφο που θα σφραγίζεται με μπετό και τέλος και το χαμηλό κατά κεφαλή εισόδημα.

Λύσεις υπάρχουν αν αυτοί που υπογράφουν είναι πουτάνες.......:sunglasses:
εκει ηθελα να καταλήξω που εφτασες και εσυ
θα απαγορευτει η πείνα και η φτωχεια , οποτε δεν θα μετρας για φτωχος
Θα σου λεει απαγορευεται να πεινάς , οποτε θα λες ειμαι φαγωμένος :rockon::rockon::rockon:

Διαβολικό κόλπο :rockon::rockon:
 
  • Like
Αντιδράσεις: resp
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
εκει ηθελα να καταλήξω που εφτασες και εσυ
θα απαγορευτει η πείνα και η φτωχεια , οποτε δεν θα μετρας για φτωχος
Θα σου λεει απαγορευεται να πεινάς , οποτε θα λες ειμαι φαγωμένος :rockon::rockon::rockon:

Διαβολικό κόλπο :rockon::rockon:


Θυμίζει το κλασικό ανέκδοτο με το στρατό .
Που ήταν ο άλλος 1.45 και τον είχαν γράψει 1.95.


-Μα είμαι κοντός !
-Σκάσε σε βλάκα. Αφού είσαι 1.95. Εύζωνο θα σε κάνουμε.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Στα μισθώματα, είναι πιο πολύπλοκο .
Οι μισθωτές, εφόσον μίκρυναν τα εισοδήματά τους, θα πάνε σε πιο μπουρδέλα σπίτια.
Σπίτια όμως πλέον δεν χτίζονται . Τα παλιά αναβαθμίζονται και πωλούνται ακριβότερα.
Αυτοί που βγάζουν παραπάνω από το μισθό γαλέρας, αυξάνονται , οπότε υπάρχει ζήτηση και για ακριβότερα.

Γενικά το ποσοστό ιδιοκατοίκησης μικραίνει διαρκώς. Οπότε η μίσθωση , έχει ψωμί .
Πείτε του Λάκη ότι Καλαμάτα γίνεται χαμός με νέες οικοδομές..
Για πείτε και στις περιοχές σας τι παίζει
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
εκει ηθελα να καταλήξω που εφτασες και εσυ
θα απαγορευτει η πείνα και η φτωχεια , οποτε δεν θα μετρας για φτωχος
Θα σου λεει απαγορευεται να πεινάς , οποτε θα λες ειμαι φαγωμένος :rockon::rockon::rockon:

Διαβολικό κόλπο :rockon::rockon:


Τύπε, φαντάζεσαι να έβαζαν φόρο πισίνας , σκάφους και αεροσκάφους, σε όλους ;
Δεν θα πέταγε η οικονομία ;;;


Να πληρώνεις 4000€ τεκμήριο και φόρο πολυτελείας, για 911 τούρμπο .
Κι ας πηγαίνεις με το λεωφορείο στη δουλειά ή ας έχεις σαξό σαν το χαζό δικηγόρο .


Τεκμαρτή πόρσε.
Όλοι έχετε πόρσε καριόλες και δεν το ξέρετε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Γιατί κάνετε διακρίσεις στους φόρους ;;;;

1200€ δεν θα είναι με τίποτε. Εκτός αν αφαιρείς ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ .... ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ......


Αυτά τι σκατά είναι ;;;; δεν είναι φόρος ;;;;;


(εξαιρώ ΦΟΡΟΥΣ .... που δεν είναι από εισόδημα που προέρχεται από εργασία ελεύθερου επαγγελματία, δηλ ΜΙΣΘΩΜΑΤΑ & ΕΝΦΙΑ ).
Ρε τύπε...συγκρίνουμε το πριν με το μετά με το νέο νόμο.

Εμένα προσωπικά αν με ρωτάς δε με νοιάζει τόσο αυτό το μέτρο αν συνοδευόταν από καλή μείωση ασφαλιστικών εισφορών και μη μισθωτών αλλά κυρίως στους μισθωτούς...να μην μας ξεβρακώνει κάθε μήνα το γαμημένο το ΙΚΑ μαζί με τις μισθοδοσίες.

Για το μίσθωμα γιατί το εξαιρείς? Είναι ένα πόσο που όσο μεγαλώνει το μίσθωμα ανεβαίνει επικίνδυνα και είναι ΑΕΡΑΣ λεφτά...χαρτόσημο ή πως σκατά λέγεται...αν δίνεις ένα πεντόμπαλο το μήνα κάνε να δεις πόσα λεφτά είναι...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
εκει ηθελα να καταλήξω που εφτασες και εσυ
θα απαγορευτει η πείνα και η φτωχεια , οποτε δεν θα μετρας για φτωχος
Θα σου λεει απαγορευεται να πεινάς , οποτε θα λες ειμαι φαγωμένος :rockon::rockon::rockon:

Διαβολικό κόλπο :rockon::rockon:
Σατανικότατο και δημοκρατικότατο

ότι χαλάει την εικόνα θα απαγορεύεται

cancel στους φτωχομπινέδες να ξεμπερδεύουμε :alivedick:
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Για το μίσθωμα γιατί το εξαιρείς? Είναι ένα πόσο που όσο μεγαλώνει το μίσθωμα ανεβαίνει επικίνδυνα και είναι ΑΕΡΑΣ λεφτά...χαρτόσημο ή πως σκατά λέγεται...αν δίνεις ένα πεντόμπαλο το μήνα κάνε να δεις πόσα λεφτά είναι...
Υπάρχει περίπτωση να βάλουν αφορολόγητο στα μισθώματα ;
Για αυτό δεν το συζητώ.

Κάτι πήρε το αυτί μου για μείωση στην πρώτη κατηγορία και τη μεγάλη

δηλαδή από 15% μέχρι 12000€ να γίνει 10% (πάλι όπως παλιά)
μεταξύ 12000€ και 35000€ σταθερά 35%
και τα πάνω από 35000€ από 45% να το κάνουν 40% .


Με δεδομένο ποιούς γουστάρουν ..... μόνο το 45% > 40% θεωρώ πιθανό .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Υπάρχει περίπτωση να βάλουν αφορολόγητο στα μισθώματα ;
Για αυτό δεν το συζητώ.

Κάτι πήρε το αυτί μου για μείωση στην πρώτη κατηγορία και τη μεγάλη

δηλαδή από 15% μέχρι 12000€ να γίνει 10% (πάλι όπως παλιά)
μεταξύ 12000€ και 35000€ σταθερά 35%
και τα πάνω από 35000€ από 45% να το κάνουν 40% .


Με δεδομένο ποιούς γουστάρουν ..... μόνο το 45% > 40% θεωρώ πιθανό .
Εγώ είπα για το μίσθωμα ως έξοδο ενός επαγγελματία.

Αλλά στα μισθώματα μην περιμένεις πολλά είναι ο εύκολος στόχος.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Εγώ είπα για το μίσθωμα ως έξοδο ενός επαγγελματία.
Το μίσθωμα ως έξοδο μετράει .........

Αν όμως φτάνεις κάτω από 15000€ όπως λένε τώρα .... δεν θα μετράει !!!!!!!!!!!

Έχω άδικο που εύχομαι σε όσους υποστηρίζουν τα νέα μέτρα ΚΑΚΟ ΨΟΦΟ ;;;;
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Το μίσθωμα ως έξοδο μετράει .........

Αν όμως φτάνεις κάτω από 15000€ όπως λένε τώρα .... δεν θα μετράει !!!!!!!!!!!

Έχω άδικο που εύχομαι σε όσους υποστηρίζουν τα νέα μέτρα ΚΑΘΕ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΨΟΦΟ ;;;;
Τι εννοείς δε θα μετράει?

Αρχικά νομίζω 11.500 είπαν θα είναι το τεκμήριο...όχι 15Κ...τουλάχιστον για αρχή...

Επίσης δεν μετράει αν δίνεις 500 ευρώ το μήνα να δίνεις πολλά μια χαρά μετράει. Και εγώ δεν είπα αυτό...το μίσθωμα έχει ένα χαρτόσημο που είναι αέρας κοπανιστός....4% περίπου...αυτό είπα. Αλλά ναι περνάει στα έξοδα αυτό...αλλά κάποιος που κάνει ζημιά χέστηκε αν περνάει στα έξοδα το πληρώνει.

Δεν βλέπω κανέναν να υποστηρίζει τα νέα μέτρα...μόνο κάτι στενόμυαλούς κουφιοκέφαλους δημόσιους υπαλλήλους και κάτι άνεργους που νομίζουν ότι αποδόθηκε δικαιοσύνη. Γιαυτό βέβαια θα συνεχίσουν να μένουν άνεργοι γιατί μέχρι εκεί πάει το μυαλό τους.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Τι εννοείς δε θα μετράει?

Αρχικά νομίζω 11.500 είπαν θα είναι το τεκμήριο...όχι 15Κ...τουλάχιστον για αρχή...



Δεν βλέπω κανέναν να υποστηρίζει τα νέα μέτρα...μόνο κάτι στενόμυαλούς κουφιοκέφαλους δημόσιους υπαλλήλους και κάτι άνεργους που νομίζουν ότι αποδόθηκε δικαιοσύνη. Γιαυτό βέβαια θα συνεχίσουν να μένουν άνεργοι γιατί μέχρι εκεί πάει το μυαλό τους.
11.5Κ θα είναι για όσους δουλεύουν 6 χρόνια.

Για όλους όσους είναι πάνω από 12 ΛΕΝΕ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ 15Κ .


Μακάρι να μην γίνει έτσι πάντως.

Για το μίσθωμα επαγγελματικής στέγης, είπα δεν μετράει , αν σου ρίχνει το ετήσιο καθαρό κάτω από 15Κ.

Οι σκατόψυοι που χαίρονται , δεν είναι μόνο άνεργοι και ΔΥ. Είναι και ιδιωτικοί .
Δεν καταλαβαίνουν .... ότι με το να κλείσουν επαγγελματίες .... θα χαθούν δουλειές και από τη δική τους κατηγορία .......
και θα υπάρξει προσφορά περισσότερων υποψήφιων μισθωτών .......

Οπότε μισθοί παλιών .... και οι ίδιοι οι παλιοί .... θα φάνε πούλο .
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.855
Κριτικές
21
Like
11.015
Πόντοι
4.546
Το επόμενο μεγάλο βήμα θα είναι να απαγορεύσεις και τη φτώχεια...όποιος δεν βγάζει πάνω από 1500 ευρώ μέσο μισθό Γεωργιάδη θα διαγράφεται από τα μητρώα του κράτους και θα γίνεται πάγωμα αφμ και λογαριασμών. Θα πετάγεται σε ομαδικό τάφο που θα σφραγίζεται με μπετό και τέλος και το χαμηλό κατά κεφαλή εισόδημα
Να προσθέσω ότι θα σπάνε πέτρες σαν τους Ντάλτον, οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν για να τους θάψουν. 2 σε 1 δηλαδή.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Τι εννοείς δε θα μετράει?

Αρχικά νομίζω 11.500 είπαν θα είναι το τεκμήριο...όχι 15Κ...τουλάχιστον για αρχή...

Επίσης δεν μετράει αν δίνεις 500 ευρώ το μήνα να δίνεις πολλά μια χαρά μετράει. Και εγώ δεν είπα αυτό...το μίσθωμα έχει ένα χαρτόσημο που είναι αέρας κοπανιστός....4% περίπου...αυτό είπα. Αλλά ναι περνάει στα έξοδα αυτό...αλλά κάποιος που κάνει ζημιά χέστηκε αν περνάει στα έξοδα το πληρώνει.

Δεν βλέπω κανέναν να υποστηρίζει τα νέα μέτρα...μόνο κάτι στενόμυαλούς κουφιοκέφαλους δημόσιους υπαλλήλους και κάτι άνεργους που νομίζουν ότι αποδόθηκε δικαιοσύνη. Γιαυτό βέβαια θα συνεχίσουν να μένουν άνεργοι γιατί μέχρι εκεί πάει το μυαλό τους.
Τύπε στο χαρτόσημο ένα μέρος πάει υπέρ ΟΓΑ .

Μα τα έξοδα σε βγάζουν ζημιογόνο.. αν δεν έχεις έξοδα πως θα δηλώσεις ζημία;

Ποια νέα μέτρα τύπε αυτά που βάζουν στη θέση τους όσους δηλώνουν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες ότι ζουν με λιγότερο από τον κατώτατο μισθό; που γίνονται αυτά;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Να προσθέσω ότι θα σπάνε πέτρες σαν τους Ντάλτον, οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν για να τους θάψουν. 2 σε 1 δηλαδή.
Τύπε μη λες άλλα.. εσύ πρέπει να βγεις από τη λίστα είπαμε
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
11.5Κ θα είναι για όσους δουλεύουν 6 χρόνια.

Για όλους όσους είναι πάνω από 12 ΛΕΝΕ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ 15Κ .


Μακάρι να μην γίνει έτσι πάντως.

Για το μίσθωμα επαγγελματικής στέγης, είπα δεν μετράει , αν σου ρίχνει το ετήσιο καθαρό κάτω από 15Κ.

Οι σκατόψυοι που χαίρονται , δεν είναι μόνο άνεργοι και ΔΥ. Είναι και ιδιωτικοί .
Δεν καταλαβαίνουν .... ότι με το να κλείσουν επαγγελματίες .... θα χαθούν δουλειές και από τη δική τους κατηγορία .......
και θα υπάρξει προσφορά περισσότερων υποψήφιων μισθωτών .......

Οπότε μισθοί παλιών .... και οι ίδιοι οι παλιοί .... θα φάνε πούλο

Τι διαφορά έχει με το να μην στο έριχνε κάτω από 15Κ? Αν ήταν λιγότερο θα πλήρωνες περισσότερη εφορία.

Αν στο ρίχνει κάτω από 15Κ θα πληρώσεις κάτι που δεν θα πλήρωνες πριν τον νόμο αλλά πάλι λιγότερα από το να μην είχες έξοδο.


Δεν έχω ακούσει από κανέναν ιδιωτικό υπάλληλο να στηρίζει τα νέα μέτρα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Να προσθέσω ότι θα σπάνε πέτρες σαν τους Ντάλτον, οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν για να τους θάψουν. 2 σε 1 δηλαδή.
Και για να είμαστε και οικολόγοι μπορούν να τις δένουν στο λαιμό τους και να πέφτουν κατευθείαν στη θάλασσα :rockon:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.610
Like
14.014
Πόντοι
3.656
Τύπε στο χαρτόσημο ένα μέρος πάει υπέρ ΟΓΑ .

Μα τα έξοδα σε βγάζουν ζημιογόνο.. αν δεν έχεις έξοδα πως θα δηλώσεις ζημία;

Ποια νέα μέτρα τύπε αυτά που βάζουν στη θέση τους όσους δηλώνουν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες ότι ζουν με λιγότερο από τον κατώτατο μισθό; που γίνονται αυτά;
Ρε δε πα να πηγαίνει και στα παιδάκια που πεινάνε? Μου το φοράνε καπέλο ή όχι? Φόρος είναι. Ας νομοθετήσουν να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης που επωφελείται και το ενοίκιο όχι εγώ που δουλεύω.

Ναι τα έξοδα σε βγάζουν ζημιογόνο είπα εγώ κάτι διαφορετικό? Ποιος σου είπε ότι θέλω να έχω έξοδα αέρα για το κράτος?

Θα κάνω μια προσπάθεια να σου εξηγήσω τι είναι τα νέα μέτρα και δώσε βάση :

Αυτός που κλέβει (φοροδιαφεύγει) και βγάζει καλά λεφτά θα χάσει 1....1.5Κ και στα αρχίδια του. Τι είχε τι έχασε. Αυτός που φυτοζωεί και ή κλέβει γιατί αν δεν έκλεβε θα έκλεινε ή δεν κλέβει και πραγματικά φυτοζωεί θα αναγκαστεί να ζήσει με λιγότερα από ότι παίρνει ο τελευταίος μαλάκας της αγοράς.

Και το κυριότερο...δεν έθεσαν καμία δικλίδα ασφαλείας για την πραγματική ζημιά. Πιστεύεις ότι δεν μπορεί μια εταιρεία να κάνει ζημιά καμία χρονιά ποτέ? Δηλαδή αν κάνω ζημιά θα το πληρώσω και από πάνω?

Νιώθεις?
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Δεν έχω ακούσει από κανέναν ιδιωτικό υπάλληλο να στηρίζει τα νέα μέτρα
Τα εδώ σκουλήκια που γουστάρουν .... είναι στο δημόσιο λες ; Δεν νομίζω.

Στο μεταξύ , κάτι με το οποίο συμφωνεί και η σημερινή ανακοίνωση του δικηγορικου συλλόγου ....


ΠΟΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΜΙΣΘΟ ;;;;;


Συγκρίνουν ΜΕΙΚΤΟΥΣ 14 μισθούς του μισθωτού που παίρνει τον κατώτατο ......

με τα ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ του ελεύθερου επαγγελματία .... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΓΙΑ ΦΟΡΟ ΤΟ ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ.
Και την προκαταβολή ..... επίσης την ξεχνάνε !!!!!!

Ο ελεύθερος επαγγελματίας, έχει το μέγιστο 10 καθαρούς μήνες εργασίας, αν βγάλεις άδεια και αργίες και μαλακίες.
Ο κατώτατος, είναι 630€ ή 680€ το μήνα.


Να έλεγαν , έστω 10 Χ 630€ ή 680€


αλλά και αυτά με ίδιους όρους !
Αφορολόγητο στους επαγγελματίες , ίδιο με μισθωτούς
και χωρίς προκαταβολή φόρου και φόρο επιτηδευματία !
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.808
Πόντοι
3.656
Ρε δε πα να πηγαίνει και στα παιδάκια που πεινάνε? Μου το φοράνε καπέλο ή όχι? Φόρος είναι. Ας νομοθετήσουν να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης που επωφελείται και το ενοίκιο όχι εγώ που δουλεύω.

Ναι τα έξοδα σε βγάζουν ζημιογόνο είπα εγώ κάτι διαφορετικό? Ποιος σου είπε ότι θέλω να έχω έξοδα αέρα για το κράτος?

Θα κάνω μια προσπάθεια να σου εξηγήσω τι είναι τα νέα μέτρα και δώσε βάση :

Αυτός που κλέβει (φοροδιαφεύγει) και βγάζει καλά λεφτά θα χάσει 1....1.5Κ και στα αρχίδια του. Τι είχε τι έχασε. Αυτός που φυτοζωεί και ή κλέβει γιατί αν δεν έκλεβε θα έκλεινε ή δεν κλέβει και πραγματικά φυτοζωεί θα αναγκαστεί να ζήσει με λιγότερα από ότι παίρνει ο τελευταίος μαλάκας της αγοράς.

Και το κυριότερο...δεν έθεσαν καμία δικλίδα ασφαλείας για την πραγματική ζημιά. Πιστεύεις ότι δεν μπορεί μια εταιρεία να κάνει ζημιά καμία χρονιά ποτέ? Δηλαδή αν κάνω ζημιά θα το πληρώσω και από πάνω?

Νιώθεις?


Ρε τύπε .... καταρχήν ... ότι αντλούν συμπεράσματα .... ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΕΣ ΚΟΒΙΝΤ ... με απαγόρευση κυκλοφορίας .... και λοκ ντάουν ;;;

Είναι έντιμο ;;;

ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗ μήνες σαν το Μάρτιο/Απρίλιο/Μάϊο του 2020 ;;;;;


Όταν από αρχές νοεμβρίου του 2020 .... μέχρι μέσα μαϊου 2021 .... ΕΙΧΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ....


είναι η χρονιά αυτή κριτήριο ;;;;

Αυτό θέλουν.


Κλείσιμο
και να φυτοζωούν χιλιάδες επαγγελματίες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom