Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Τα πολλά λεφτά που βγήκαν στην Ελλάδα ήταν από 2 λόγους:
1. Real estate - γη στα νησιά και σε παραθαλάσσιες περιοχές που πήρε αυτόματα τεράστια αξία καθώς και περιοχές που μπήκαν στο σχέδιο πόλης. Με αυτό τον τρόπο έγιναν ιδιοκτήτες ακινήτων απλοί μισθωτοί, που κανονικά δε θα τα αγόραζαν τα σπίτια ποτέ. Όλοι αυτοί εισέπραταν ενοίκια ,δήλωναν πολύ λιγότερα και σταδιακά έβγαλαν αμέτρητα χρήματα. Θυμάμαι τέτοιους τύπους όταν τους έκανα για τα ακίνητά τους ενεργειακά πιστοποιητικά πόσο παζάρευαν και το ευρώ (δεν έχω παιδί μου λεφτά, δεν πάνε καλά οι δουλειές, μη νομίζεις τίποτα δε βγάζω, στην εφορία πάνε όλα κτλ). Δηλαδή για να έχουν λεφτά γαμούσαν όχι μόνο το κράτος αλλά και τους πολίτες.

2. Φοροδιαφυγή - στα τουριστικά, στις ταβέρνες, στη νυχτερινή ζωή δε χτυπούσαν ούτε μισή απόδειξη. Γιατροί ,δικηγόροι ,μηχανικοί σου έκοβαν μία απόδειξη για το τυπικό και όλα τα άλλα μαύρα. Ολοι, και εγώ το έχω κάνει. Ο φωτογράφος που έβγαζε φωτογραφία στις μεγάλες πίστες, ο ξεναγός στην Ακρόπολη, ο τύπος που είχε πάγκο στη λαϊκή, μπορούσαν να δηλώνουν πάμπτωχοι και να είχαν στην τράπεζα εκατομμύρια. Καθηγητές που έκαναν ιδιαίτερα 20-30 ώρες την εβδομάδα, δημόσιοι υπάλληλοι που έκαναν κοπάνα και ασχολούταν με ενοικιαζόμενα ή καφετέριες ,όλοι αυτοί έχτισαν ,αγόρασαν ακίνητα ,έκαναν κομπόδεμα.

Τα μνημόνια ήταν η προσπάθεια της Ε.Ε. να μας βάλει στα στάνταρ της Ευρώπης, να μειωθεί η φοροδιαφυγή και να δημιουργήσει το κράτος υποδομές. Τέρμα οι εποχές των παχιών αγελάδων. Όσοι έκαναν περιουσίες έκαναν, οι υπόλοιποι τα λεφτά τα βγάζουμε με τον ιδρώτα μας.

Συν αντιπαροχη, που εκανε δωρο 2-3 διαμερισματα σε ιδιοκτητες πρωην φθηνων αμπελιων
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
καρφίτσωσε για την ώρα το αστείο μήνυμα που γράφεις για τα μάρμαρα που του χρόνου θα επιστρέψουν και άσε τις ειρωνίες..θα γελάσουμε και του χρόνου με αυτή την αστεία προβλεψη σου.
Εγω να δεις ποσο γελαγα φετος με την πληθωρα μηνυματων διαφορων εδω μεσα, που προεβλεπαν ΝΔ στο 25%.
Εσυ βεβαια ξερω οτι θα στενοχωρηθεις οταν γυρισουν τα μαρμαρα, γιατι εισαι απο αυτους που προτιμουν να αποτυγχανει η Ελλαδα, αρκει να μην κερδισει κατι ο Κουλης. Γνησιο κομματοσκυλο δηλαδη, που βαζει το κομματικο ζητημα πανω από το εθνικο συμφερον. Μπραβο σου.
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Εγω να δεις ποσο γελαγα φετος με την πληθωρα μηνυματων διαφορων εδω μεσα, που προεβλεπαν ΝΔ στο 25%.
Εσυ βεβαια ξερω οτι θα στενοχωρηθεις οταν γυρισουν τα μαρμαρα, γιατι εισαι απο αυτους που προτιμουν να αποτυγχανει η Ελλαδα, αρκει να μην κερδισει κατι ο Κουλης. Γνησιο κομματοσκυλο δηλαδη, που βαζει το κομματικο ζητημα πανω από το εθνικο συμφερον. Μπραβο σου.
κομματόσκυλο το ποιος είναι όλο το μπου το ξέρει.επίσης,το ότι δεν κάνει πράξεις υπέρ της χώρας το κομμα σου που χρωστάει κάνα 200 εκατομμύρια δεν σημαίνει οτι "θέλουμε να αποτυγχάνει η Ελλάδα"
άντε γράψε πάλι κάποια υπεροπτική βλακεία σου να έχεις τον τελευταίο ΄λόγο μπας κ χαρείς σαξοδηγέ μου εσύ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Κάθε φορά που πιανεσαι να λες κουταμαρες.
η φτώχεια είναι επιλογή αφου....χαχαχαχαχ λοβοτομή και χέσιμο στο κεφάλι από την κομματική μηχανή της πειραιώς.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
κομματόσκυλο το ποιος είναι όλο το μπου το ξέρει.επίσης,το ότι δεν κάνει πράξεις υπέρ της χώρας το κομμα σου που χρωστάει κάνα 200 εκατομμύρια δεν σημαίνει οτι "θέλουμε να αποτυγχάνει η Ελλάδα"
άντε γράψε πάλι κάποια υπεροπτική βλακεία σου να έχεις τον τελευταίο ΄λόγο μπας κ χαρείς σαξοδηγέ μου εσύ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


η φτώχεια είναι επιλογή αφου....χαχαχαχαχ λοβοτομή και χέσιμο στο κεφάλι από την κομματική μηχανή της πειραιώς.
Δεν εχω την απαιτηση να αντιλαμβανονται οσοι δεν μπορουν να αντιληφθούν.

Και ναι....η φτωχεια ειναι επιλογη.
Κι εγω μικροτερος θεωρουσα βλακεια την ατακα αυτη, πλεον ομως εχω αντιληφθει οτι ειναι περα για περα αληθινη. Και μου το εμαθαν 2-3 γυναικες αυτο, να σε πληροφορησω. Αν σε ενδιαφερει δηλαδη.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.682
Like
6.373
Πόντοι
2.356
Κέρδισες. Παμε παρακατω τωρα?
Ε, καλά. Δεν είναι και τίποτα δύσκολο να αποδομησει κανείς τις κουταμαρες που γράφεις.
Στα δημόσια νοσοκομεία τελικά να μην πηγαινει κανείς γιατρός με τους μισθούς αυτούς, για να μην "ξεκινήσει κάτι λάθος"; Θα μας πεις;
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Δεν εχω την απαιτηση να αντιλαμβανονται οσοι δεν μπορουν να αντιληφθούν.

Και ναι....η φτωχεια ειναι επιλογη.
Κι εγω μικροτερος θεωρουσα βλακεια την ατακα αυτη, πλεον ομως εχω αντιληφθει οτι ειναι περα για περα αληθινη. Και μου το εμαθαν 2-3 γυναικες αυτο, να σε πληροφορησω. Αν σε ενδιαφερει δηλαδη.
είπαμε γράφε τελευταίος τις ατάκες σου μπας και νιώσεις διαδικτυακός νικητής σε ανύπαρκτες μάχες,οδηγώντας περήφανα τις αμαξάρες σου και τρώγωντας τυις υπερακριβές λουξ τυρόπιτες της λουκα΄ρεως.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ε, καλά. Δεν είναι και τίποτα δύσκολο να αποδομησει κανείς τις κουταμαρες που γράφεις.
Στα δημόσια νοσοκομεία τελικά να μην πηγαινει κανείς γιατρός με τους μισθούς αυτούς, για να μην "ξεκινήσει κάτι λάθος"; Θα μας πεις;
επιλέγουν οι άνθρωποι να δουλεύουν για 1.200 και με εξαντλητικά ωράρια,τι δεν καταλαβαίνεις;ειναι επιλογή τους να ειναι φτωχοί,δεν είναι επιλογή των αρίστων να διαλύσουν το ΕΣΥ,λάθος καταλάβαμε,δεν έχουμε την ικανότητα να αντιληφθούμε.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ε, καλά. Δεν είναι και τίποτα δύσκολο να αποδομησει κανείς τις κουταμαρες που γράφεις.
Στα δημόσια νοσοκομεία τελικά να μην πηγαινει κανείς γιατρός με τους μισθούς αυτούς, για να μην "ξεκινήσει κάτι λάθος"; Θα μας πεις;
Δεν εχω να σου πω τιποτα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
είπαμε γράφε τελευταίος τις ατάκες σου μπας και νιώσεις διαδικτυακός νικητής σε ανύπαρκτες μάχες,οδηγώντας περήφανα τις αμαξάρες σου και τρώγωντας τυις υπερακριβές λουξ τυρόπιτες της λουκα΄ρεως.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


επιλέγουν οι άνθρωποι να δουλεύουν για 1.200 και με εξαντλητικά ωράρια,τι δεν καταλαβαίνεις;ειναι επιλογή τους να ειναι φτωχοί,δεν είναι επιλογή των αρίστων να διαλύσουν το ΕΣΥ,λάθος καταλάβαμε,δεν έχουμε την ικανότητα να αντιληφθούμε.
Αυτο με τις τυροπιτες δεν το εχω καταλαβει. Το πρωι εσεις τι τρωτε πριν τη δουλεια, φασιανό?
Ειπαμε κερδισατε ρε φιλε, τι δεν καταλαβαινεις? Γιατι το συνεχιζεις? Εγραψα βλακεια, την αποδομησατε, κερδισατε, ειστε μαγκες, μπραβο, θελεις κατι αλλο?
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Αυτο με τις τυροπιτες δεν το εχω καταλαβει. Το πρωι εσεις τι τρωτε πριν τη δουλεια, φασιανό?
Ειπαμε κερδισατε ρε φιλε, τι δεν καταλαβαινεις? Γιατι το συνεχιζεις? Εγραψα βλακεια, την αποδομησατε, κερδισατε, ειστε μαγκες, μπραβο, θελεις κατι αλλο?
άπλα μου εσύ...ποιος σε κέρδισε πασάκα μου;;αφού του χρόνου θα έχεις τα μάρμαρα..οπως θα τα είχε ο σαμαράς,ο καραμανλής και οι προηγούμενοι τσομπάνηδες σας.. χαχαχα
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.682
Like
6.373
Πόντοι
2.356
επιλέγουν οι άνθρωποι να δουλεύουν για 1.200 και με εξαντλητικά ωράρια,τι δεν καταλαβαίνεις;ειναι επιλογή τους να ειναι φτωχοί,δεν είναι επιλογή των αρίστων να διαλύσουν το ΕΣΥ,λάθος καταλάβαμε,δεν έχουμε την ικανότητα να αντιληφθούμε.
Οι μισθοί ειδικά των γιατρών δημοσίου είναι πολύ χαμηλοί.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ο πέλεκυς που θα πέσει και σκούζουν είναι γτ πχ με τη φορολογία ναι ο ταρίφας που έχει 10 άδειες δεν θα συνεχίσει με τον ίδιο αμείωτο ρυθμό να πάρει άλλες 10. Ας κάτσει λίγο κι αυτός πίσω. Καθηγητές/δημόσιοι υπάλληλοι κι ένα σωρό μαλάκες είναι στη πίπα πάνω από μια δεκαετία. Να μη φράξει ο ''επαγγελματίας αυτοκινητιστής'' που σκορπάει λεφτά για να γαμάει τραβέλια στα όρθια πίσω από την ανοιχτή πόρτα του ταξιού στα μισοσκόταδα; :2funny:
Τι εχεις να ακουσεις τωρα απο τους διαφορους ειδημονες...
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.682
Like
6.373
Πόντοι
2.356
Δεν παίρνουν από τα φάρμακα ένα ποσοστό; Και κανένα ψιλό από εφημερίες;
Το πανηγύρι με τα φάρμακα έχει τελειώσει. Ότι πάρουν από εφημερίες και νομίζω παίρνουν και ένα επίδομα νοσοκομειακής απασχόλησης. Γύρω στα 250-300 από ότι μου έχουν πει. Οι χειρουργοί βγάζουν καλό μεροκάματο, μαύρο κιόλας. Το οποίο είναι γνωστή παθογένεια.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.869
Πόντοι
3.656
Αν εισαι ΓΙΑΤΡΟΣ, και ζεις με τα 1.200 ευρω του μισθού σου (που δεν ειναι τοσα αλλά τελος παντων), δεν εκανες απλα κατι λαθος, ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ κατι λαθος. Αν ηταν να ζησεις με 1.200 ευρω, γιατι δεν εκανες κατι αλλο? Και αφου το ΕΚΑΝΕΣ, και εγινες γιατρος. Γιατι δεν αξιοποιεις την γνωση σου για να βγαλεις ΚΑΠΩΣ παραπανω? Δεν μπορεις? Δεν θελεις? Τι?
Τελικά είναι χαζός.
Να δανειστεί 2 εκατομμύρια ο ακτινολόγος να αγοράσει μαγνητικούς , αξονικούς και ακτινογραφικά ;
Ο οφθαλμίατρος για λέηζερ ;

Τα λεφτά των ιατρών του ΕΣΥ
1ος μισθός επιμελητή β' 1130€ καθαρά Χ 12.
Αν είναι σε κέντρο υγείας και δεν κάνει εφημερίες, είναι αυτά.
Αν κάνει εφημερίες είναι +250€ μεικτά
και οι εφημερίες πληρώνονται χωριστά 7.50€ μεικτά την ώρα .
Στα 6 χρόνια, γίνεται α' , οπότε ο βασικός γίνεται 1450€ καθαρά και η εφημερία η ώρα 9.50€
στα 12 γίνεται διευθυντής και ο βασικός 1950€ καθαρά και η ώρα εφημερίας μεικτά 12.50€ .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Εχω πει ενα εκατομμυριο φορες, και μερικοι χλευαζετε επειδη δεν καταλαβαινετε τι εννοω, οτι η φτώχεια ειναι επιλογη.

Αν εισαι ΓΙΑΤΡΟΣ, και ζεις με τα 1.200 ευρω του μισθού σου (που δεν ειναι τοσα αλλά τελος παντων), δεν εκανες απλα κατι λαθος, ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ κατι λαθος. Αν ηταν να ζησεις με 1.200 ευρω, γιατι δεν εκανες κατι αλλο? Και αφου το ΕΚΑΝΕΣ, και εγινες γιατρος. Γιατι δεν αξιοποιεις την γνωση σου για να βγαλεις ΚΑΠΩΣ παραπανω? Δεν μπορεις? Δεν θελεις? Τι?

Αυτο εννοω, κι εσεις μου λετε παιδικες ανοησιες οτι "ειναι αδικο να βγαζει ο φωτοτυπάς της βουλής περισσότερα". Ναι ρε τύπε, αδικο ειναι. Και λοιπον? Θα ζησεις τη ζωη σου λεγοντας οτι εισαι αδικημενος? ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ?

Μήπως πρέπει να ξανά διαβάσεις την ανάρτηση σου? Στην παραθέτω για να θυμηθείς γιατί μάλλον ξεχνάς.......
Το συστημα λεει οτι αν θελεις να εισαι στο Δημοσιο, θα παιρνεις καποια σιγουρα λεφτα αλλά προφανως λιγοτερα.
Αν θελεις περισσοτερα, μπορεις να ρισκαρεις εκτος δημοσιου. Αλλά μπορεις να αποτυχεις και οικτρά.
Δεν βλεπω κατι σαθρό σε αυτο, ανεξαρτήτως ποιοτητας δομών υγείας.

Η απάντηση μου δεν αφορούσε το τι κάνουν οι γιατροί...που καλώς το κάνουν και είναι ήρωες που αντέχουν το τρισάθλιο σύστημα υγείας....

αλλά το ότι μιλάς για επιλογές και σαθρότητα......σαθρό δεν είναι να τρώει ο άλλος 10 χρόνια από τη ζωή του για να σώζει ζωές....σαθρό είναι να παίρνει το κωλοπαίδι που είναι ανηψιός βουλευτή 4 χιλιάδες ευρώ για το τίποτα.

Οπότε πάμε πάλι....δεν βλέπεις κάτι σαθρό σε αυτό...ανεξαρτήτως ποιότητας δομών υγείας. Γιατί ως γνωστών εσύ δεν βλέπεις ποτέ τίποτα σαθρό όλα γίνονται καλά ζούμε στον παράδεισο.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.869
Πόντοι
3.656
Και 37 ευρω να παει η φετα, εχω να την πληρωσω, μην ανησυχεις.
Οπότε αν πάει 37€ το κιλό η φέτα, δεν πρέπει να γκρινιάζουμε.
Αφού είναι για τη σύνταξη του ΔΕΗ-ΟΤΕ-τζη της ΠΑΣΟΚάρας, αξίζει τον κόπο .


Ρε τι διαβάζουμε ρε ..........
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Να σημειωσω βεβαια, μια και το πιασαμε, οτι οι γιατροι του ΕΣΥ (για το οποιο ο Κουλης "αδιαφορει") ειδαν μετα απο χρονια νεο μισθολογιο με αυξησεις απο 1.1.2023.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.869
Πόντοι
3.656
Ο πέλεκυς που θα πέσει και σκούζουν είναι γτ πχ με τη φορολογία ναι ο ταρίφας που έχει 10 άδειες δεν θα συνεχίσει με τον ίδιο αμείωτο ρυθμό να πάρει άλλες 10. Ας κάτσει λίγο κι αυτός πίσω. Καθηγητές/δημόσιοι υπάλληλοι κι ένα σωρό μαλάκες είναι στη πίπα πάνω από μια δεκαετία. Να μη φράξει ο ''επαγγελματίας αυτοκινητιστής'' που σκορπάει λεφτά για να γαμάει τραβέλια στα όρθια πίσω από την ανοιχτή πόρτα του ταξιού στα μισοσκόταδα; :2funny:


Σταθερή πορεία προς τη λίστα .......
άλλα 2-3 τέτοια θέλει ......
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom