Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.729
Like
17.872
Πόντοι
3.656
δεν μπορείς να τα υπολογίσεις έτσι όσο περνάνε τα χρόνια και χωρίς πληθωρισμό θα αλλάζουν οι τιμές.

θα πρέπει να συγκρίνεις με τιμές λίγο πριν τον πόλεμο της ουκρανία
Δεν είδες το άρθρο 147% από αρχές 2022 ; Σούπερ μάρκετ τιμές ....
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.729
Like
17.872
Πόντοι
3.656
θέσε τον βασικό στα 2000 ευρώ με το νόμο.....θα τα δώσει κανένας? Την επόμενη μέρα θα δεις 1 εκατομμύριο απολύσεις.
Αν γίνει αυτό θα πάνε τον ελάχιστο φόρο για επαγγελματίες 15.000€ ....

έτσι όπως τα υπολογίζουν .......
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
δεν ισχύει αυτό....στην περίοδο της κρίσης δηλαδή από το 2010 μέχρι το 2018 τα προιόντα του σμ δεν νομίζω ότι είχαν καμιά σοβαρή αύξηση. Γενικά η αγορά ήταν χώμα γιατί δεν υπήρχε κίνηση γιατί δεν είχε λεφτά κανένας.


Το ότι αυξάνουν οι 3 κλάδοι ολιγαρχών τις τιμές δεν σημαίνει ότι μπορεί η αγορά να δώσει μεγάλους μισθούς.

θέσε τον βασικό στα 2000 ευρώ με το νόμο.....θα τα δώσει κανένας? Την επόμενη μέρα θα δεις 1 εκατομμύριο απολύσεις.

Δεν πάνε μαζί αυτά.
ισως εχεις δικιο και εγω άδικο,πάντως όσο περνάνε τα χρόνια ο κόσμος αποταμιεύει πολύ λιγότερο απο ότι παλιά ή δεν αποταμιεύει καθόλου,κάτι που ταιριάζει με την υποθεση μου.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.729
Like
17.872
Πόντοι
3.656
Ναι από αρχές 2022 όχι 12 ή και 22 χρόνια πίσω. Αυτό λέω.
Ναι ρε. Το άρθρο του προ νιουζ , λέει 147% από αρχές 2022.
Από τέλη 2021, είναι πιο πολύ .
Αρχές 2022 αν θυμάσαι είναι ΠΟΥ ΓΑΜΗΘΗΚΑΝ οι λογαριασμοί ρεύματος.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Αν γίνει αυτό θα πάνε τον ελάχιστο φόρο για επαγγελματίες 15.000€ ....

έτσι όπως τα υπολογίζουν .......
Ρε δε μπορεί να γίνει...άσε τι μαλακίες λένε τα κόμματα για μέσο μισθό 1500 ευρώ και πράσινα παπάρια κρεμαστά.


Αυτοί που μπορούν να τα πληρώσουν δεν θέλουν και αυτοί που θα τα πλήρωναν επειδή έχουν 5-10 εργαζομένους δεν μπορούν.

Οι μεγάλοι μισθοί θέλουν και μεγάλη αγορά...με ακριβές τιμές με μεγάλους τζίρους με σιγουριά και τα ρέστα. Δεν είμαστε τέτοιοι εμείς εδώ στην βλαχο Ελλάδα.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.729
Like
17.872
Πόντοι
3.656
ποιος πόσταρε πλακάκια πισίνας και το χάσαμε??? :confused:


Είχα βγάλει φωτό να την ανεβάσω πριν απόγευμα που ήταν ο ζαν , ώρα με υψηλή θεαματικότητα .... αλλά κρατήθηκα ...
Οι δικές μου φωτό , είναι μπροστά σε οθόνες .... δεν αμφισβητούνται .......

Ανθυμάσαι που ρώταγα ... για κόκκινη ή πράσινη κάρτα ... τι θέλουν τα ... παιδιά !
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ρε δε μπορεί να γίνει...άσε τι μαλακίες λένε τα κόμματα για μέσο μισθό 1500 ευρώ και πράσινα παπάρια κρεμαστά.


Αυτοί που μπορούν να τα πληρώσουν δεν θέλουν και αυτοί που θα τα πλήρωναν επειδή έχουν 5-10 εργαζομένους δεν μπορούν.

Οι μεγάλοι μισθοί θέλουν και μεγάλη αγορά...με ακριβές τιμές με μεγάλους τζίρους με σιγουριά και τα ρέστα. Δεν είμαστε τέτοιοι εμείς εδώ στην βλαχο Ελλάδα.


Εμένα μην τα λες αυτά !
Στα αρχίδια πες το που λένε ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΙΓΑ.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: barock

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
ισως εχεις δικιο και εγω άδικο,πάντως όσο περνάνε τα χρόνια ο κόσμος αποταμιεύει πολύ λιγότερο απο ότι παλιά ή δεν αποταμιεύει καθόλου,κάτι που ταιριάζει με την υποθεση μου.
Ο περισσότερος κόσμος παίρνει τον βασικό άντε 1-2 κατοστάρικα παραπάνω. Τι να αποταμιεύσει? λογικό δεν είναι?
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Ο περισσότερος κόσμος παίρνει τον βασικό άντε 1-2 κατοστάρικα παραπάνω. Τι να αποταμιεύσει? λογικό δεν είναι?
καο πριν 15-20 χρονια αυτά έπαιρνε αλλά αποταμίευε,αυτό γράφω.ακρίβυνε η ζωή πολύ με τα χρόνια και οι μισθοί έμειναν στα ίδια,αν δεν έπεσαν και όλας
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Είχα βγάλει φωτό να την ανεβάσω πριν απόγευμα που ήταν ο ζαν , ώρα με υψηλή θεαματικότητα .... αλλά κρατήθηκα ...
Οι δικές μου φωτό , είναι μπροστά σε οθόνες .... δεν αμφισβητούνται .......

Ανθυμάσαι που ρώταγα ... για κόκκινη ή πράσινη κάρτα ... τι θέλουν τα ... παιδιά !
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:




Εμένα μην τα λες αυτά !
Στα αρχίδια πες το που λένε ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΙΓΑ.
ξεκινήστε μα κάρτες καυσαερίων να δούμε αν έχετε περάσει κτέο το αμάξι σας και πάτε μετά στις μέμπερ κλάμπ των ελβετών :confused:
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.729
Like
17.872
Πόντοι
3.656
ξεκινήστε μα κάρτες καυσαερίων να δούμε αν έχετε περάσει κτέο το αμάξι σας και πάτε μετά στις μέμπερ κλάμπ των ελβετών :confused:
Για αναμνηστικά από ξενοδοχεία τύπε ;
Πως τη βρίσκεις την ιδέα ;

Λες κανένα σκατό να έχει σουβενίρ από ... σοβαρό ξενοδοχείο ;;;;
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Για αναμνηστικά από ξενοδοχεία τύπε ;
Πως τη βρίσκεις την ιδέα ;

Λες κανένα σκατό να έχει σουβενίρ από ... σοβαρό ξενοδοχείο ;;;;
μπορεί να εχουν κλεμμένα σαπούνια και σοκολάτες απο τα ψυγειάκια..αλλά από 4μερες με το σχολείο φυσικά.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
589
Like
473
Πόντοι
26
Καλα.
Σε κανενα χρονο ομως, ο Σουνακ θα ειναι σπιτι του και ο Κουλης θα υποδεχεται τα μαρμαρα στο μουσειο της Ακροπολης. Προμηθευθείτε ζαναξ για να αντεξετε

Μιας και :

Ρολόι εχω να φορεσω πανω απο 25 χρονια. Δεν εχω καν

Να σε διευκολύνουμε





Ακόμη περιμένω την πρόβλεψη σου ότι η αντιπρόεδρος των USA θα γίνει η πρώτη πρόεδρος στην ιστορία της χώρας αφού της παραχωρήσει την προεδρία ο εκλεγμένος.

Και μια απορία :

Το να σταματήσεις να βάζεις τόνους στα κείμενα που γράφεις στο μπου ώστε να μην σε πιάνει το search, μόνος σου το σκέφτηκες η στο σφύριξε άλλους ?
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.729
Like
17.872
Πόντοι
3.656
μπορεί να εχουν κλεμμένα σαπούνια και σοκολάτες απο τα ψυγειάκια..αλλά από 4μερες με το σχολείο φυσικά.
Σε τι ξενοδοχείο να είχαν πάει οι πλέμπες με το σχολείο ;

Μία γνωστή μου ... παντρεμένη .... έχει βίτσιο να τον παίρνει σε ακριβά ξενοδοχεία ... όχι γαμιστρώνες ....
πληρώνει αυτή .....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
καο πριν 15-20 χρονια αυτά έπαιρνε αλλά αποταμίευε,αυτό γράφω.ακρίβυνε η ζωή πολύ με τα χρόνια και οι μισθοί έμειναν στα ίδια,αν δεν έπεσαν και όλας
Ακόμα και έτσι να ήταν οι μισθοί που υπήρχαν πριν 15-20 χρόνια ήταν πλασματικοί.

Όπως όλη η οικονομία ήταν πλασματική. Ούτε θα γυρίσουν ποτέ αυτά ούτε και πρέπει να γυρίσουν.

Η πραγματική αξία της Ελληνικής οικονομίας αυτή είναι μας αρέσει δε μας αρέσει. Δεν πρέπει να περιμένει κανείς ότι θα ξαναδανειστούν οι επιχειρηματίας για να πληρώνουν υψηλούς μισθούς γιατί αυτό γινόταν...δάνειζαν παντού οι τράπεζες...άνοιγαν δουλειές άνοιγαν και οι μισθοί....έπεφτε πιστόλι μετά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Για αναμνηστικά από ξενοδοχεία τύπε ;
Πως τη βρίσκεις την ιδέα ;

Λες κανένα σκατό να έχει σουβενίρ από ... σοβαρό ξενοδοχείο ;;;;
ρε τύπε αυτά δεν μετράνε στο έχω ξανά πει


τι να λέει ένα ξενοδοχείο που πήγες κάποτε.....το σάητ απαιτεί τωρινή οικονομική κατάσταση όχι πριν από 15 χρόνια. :confused:
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Ακόμα και έτσι να ήταν οι μισθοί που υπήρχαν πριν 15-20 χρόνια ήταν πλασματικοί.

Όπως όλη η οικονομία ήταν πλασματική. Ούτε θα γυρίσουν ποτέ αυτά ούτε και πρέπει να γυρίσουν.

Η πραγματική αξία της Ελληνικής οικονομίας αυτή είναι μας αρέσει δε μας αρέσει. Δεν πρέπει να περιμένει κανείς ότι θα ξαναδανειστούν οι επιχειρηματίας για να πληρώνουν υψηλούς μισθούς γιατί αυτό γινόταν...δάνειζαν παντού οι τράπεζες...άνοιγαν δουλειές άνοιγαν και οι μισθοί....έπεφτε πιστόλι μετά.
πάλι ελβετία μας είχε κάνει η ΝΔ και τότε μαζί με την ΠΑΣΟΚΑΡΑ για να γίνουμε μετά...ρουάντα...
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.729
Like
17.872
Πόντοι
3.656
Ακόμα και έτσι να ήταν οι μισθοί που υπήρχαν πριν 15-20 χρόνια ήταν πλασματικοί.

Όπως όλη η οικονομία ήταν πλασματική. Ούτε θα γυρίσουν ποτέ αυτά ούτε και πρέπει να γυρίσουν.

Η πραγματική αξία της Ελληνικής οικονομίας αυτή είναι μας αρέσει δε μας αρέσει. Δεν πρέπει να περιμένει κανείς ότι θα ξαναδανειστούν οι επιχειρηματίας για να πληρώνουν υψηλούς μισθούς γιατί αυτό γινόταν...δάνειζαν παντού οι τράπεζες...άνοιγαν δουλειές άνοιγαν και οι μισθοί....έπεφτε πιστόλι μετά.
Ξεχνάς το βασικότερο .
ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΑΡΕΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ .... τους πληρώνουμε και σήμερα και πολλές δεκαετίες ακόμη
ΜΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ.

Χρειάζονταν μέσα στην κρίση 5 φόροι επιτηδεύματος, για να πάρει μία σύνταξη , μηνός, ένας της ολυμπιακής,
που τον έβγαλαν με 3500€ σύνταξη ...... η ΝΔ φυσικά .........


Για έναν τέτοιο ....... έκλεισαν 5 επαγγελματίες και ματώνουν δεκαετίες 20 ............

ε άϊ στο διάολο .........

Με αυτά τα παίρνω και με κάτι σκουλήκια σαν τον κατουρημένο και τον άλεξ ΠΟΥ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ....

στα διάλα όλοι .....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
πάλι ελβετία μας είχε κάνει η ΝΔ και τότε μαζί με την ΠΑΣΟΚΑΡΑ για να γίνουμε μετά...ρουάντα...
ε ακριβώς.....εδώ παίρνουν πτυχία στις σχολές με τις παρατάξεις και με αντιγραφή και βγαίνουν στην αγορά εργασίας και πάνε για συνέντευξη και πρώτο πράμα ρωτάνε πότε κάνουμε διάλειμμα και που είναι η καφετιέρα.

θέλουν και μισθούς γερμανίας :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom