Νέα

Τέσσερις νεκροί στο Σύνταγμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

προκειται για την αρχη γενικοτερης εξεγερσης ?

  • ναι

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • οχι

    Ψήφοι: 2 100,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    2
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αντε πάρτε το αλλιώς...

"Κάπου στα βόρεια προάστια ένας καλοντυμένος κύριος περπατάει αμέριμνος τη νύχτα...

Ξαφνικά, πίσω από ένα δέντρο πετάγεται ένας μασκοφορεμένος, του κολλάει ένα πιστόλι στα πλευρά και του ψιθυρίζει:

"Τα λεφτά σου καi γρήγορα"...
"Μα τι λές;" αντιδράει ο κύριος με ένα εκτυφλώτικό χαμόγελο, "ξέρεις ποιός είμαι εγώ; Εγώ είμαι ο Γιάννος Παπαντωνίου πρώην Υπουργός!!!"...

"Ε, τότε αλλάζει", λέει ο μασκοφορεμένος, "τα λεφτά ΜΟΥ και γρήγορα κουφάλα" !!!
 

Επισκέπτης
«Τα ΜΑΤ με χτύπαγαν στην είσοδο του σπιτιού μου»
«Μου σπάσανε τα δόντια και το χέρι»

«Ζούμε τον Μάιο του δέκα», ακούστηκε να λέει μια κοπέλα χθες το μεσημέρι κοντά στην πλατεία Εξαρχείων, όπου συνεχίζονταν για ώρες μετά την πορεία αρκετές φασαρίες και επεισόδια. Οι αστυνομικές δυνάμεις ξυλοκοπούσαν, έκαναν προσαγωγές ενώ εκτός από τις καφετέριες και το Στέκι των Μεταναστών εισέβαλαν μέχρι και σε κατοικία σπάζοντας, εκτός από τις πόρτες, το χέρι και τα δόντια μιας κατοίκου. ...


Σε κάθε δρόμο και πεζόδρομο που οδηγούσε στην πλατεία βρίσκονταν πολυάριθμες αστυνομικές δυνάμεις που δεν άφηναν κανέναν να περάσει. Πάρα πολλοί κάδοι απορριμμάτων ακόμα φλέγονταν. Γύρω από κάθε ομάδα ΜΑΤ και αρκετοί πολίτες που τους φώναζαν -μεταξύ άλλων- «χούντα» και «SS». Ολη την ώρα, διαδηλωτές και αστυνομικοί συγκρούονταν. Πότε λεκτικά και πότε με κλομπ και πέτρες.

Η Ιωάννα Μανούσακα είδε τις αστυνομικές δυνάμεις να πολιορκούν την πόρτα του σπιτιού της. «Μόλις είχα επιστρέψει από την πορεία. Ακούω φασαρία και βγαίνω στην είσοδο της πολυκατοικίας μου. Κοιτάω να δω τι διάολο έχει γίνει και ορμάνε οι ΜΑΤατζήδες μέσα και αρχίζουν να μας κοπανάνε με τα κλομπ μέσα στην είσοδο. Οχι στην εξώπορτα στον δρόμο. Μέσα στην είσοδο. Μου σπάσανε τα δόντια με τα κλομπ. Κουνιούνται, πέσανε τα δόντια μου, τα βλέπεις ότι κουνιούνται. Μου σπάσανε και το χέρι. Τρέξαμε και μπήκαμε μέσα στο σπίτι μας. Μας ακολούθησαν. Προσπαθούσαν να μπούνε μέσα στο σπίτι μας. Στο σπίτι μας! Σπάσανε την κλειδαριά. Θέλανε να μπούνε μέσα». Ο άντρας της, ο συνθέτης Βασίλης Βασιλάτος, λέει: «Κρατούσαμε την πόρτα του σπιτιού κυριολεκτικά με τα σώματά μας. Είχαν μαζευτεί νωρίτερα έξω από το σπίτι μας όλες αυτές οι ειδικές δυνάμεις. Βγήκα και τους φώναξα: Τι κάνετε εδώ πέρα; Είστε καθημερινά έξω από τα σπίτια μας. Μας έχετε κάνει τη ζωή κόλαση. Μας έχετε πνίξει στα δακρυγόνα. Φύγετε, δεν θέλουμε να σας βλέπουμε. Ξαφνικά μας στρίμωξε μια ομάδα αστυνομικών. Είχαν βγάλει τα κλομπ. Πρώτα έσπασαν την εξώπορτα και την παραβίασαν. Χτύπησαν τη γυναίκα μου. Μας είδαν που μπήκαμε στο διαμέρισμα του ισογείου. Μπήκαν όλοι μέσα και προσπαθούσαν επί περίπου πέντε λεπτά να σπάσουν την πόρτα του σπιτιού μας και να μπούνε μέσα». Χωρίς να γίνει καμία σύλληψη ή προσαγωγή, οι αστυνομικές δυνάμεις αποχώρησαν.


 

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
ειναι τακτικη των μπατσων να υπαρχει καλος και κακος ειναι θεμα ψυχολογιας. πιθανον δεν ειναι οτι το παιζει ο ενας κακος και ο αλλος καλος μπορει να βαζουνε συχνα μαζι το μουνοπανο με το σωστο. αλλα οτι ειναι ενας καλος ενας κακος ειναι νομος και βοηθαει στο να σου αποσπανε πληροφοριες χωρις να το καταλαβεις καν
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.435
Like
18
Πόντοι
166
Αυτα να τα πεις στην μανα ενος παιδιου που αποφασισε να σκοτωσει ενας "μαγκας" αστυνομικος, και το οποιο καποιοι τον αποκαλουν κωλοπαιδο και αλητη για να μην τιμωρηθει ενα τερας που ετυχε να ειναι μπατσος με οπλο.

ξεκόλλα παιδάκι μου.

το να κρίνεις τις πράξεις του δεν είναι κακό, κακό είναι να πεις καλά να πάθει γιατί ήταν κωλόπαιδο.

μία φορά, ΜΙΑ να μην δω υπερβολές εδώ μέσα ρε πούτη μου...
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Σε ποιον αστυνομικο? Σε αυτον που τα παιρνει απο τους εμπορους ναρκωτικων? Σε αυτον που παιρνει ποσοστα απο εκδιδομενες?

Άκου δεν το κάνουν όλοι, όποτε δεν μπορείς να κατηγορήσεις το σύνολο.

Αν είναι έτσι όλοι οι παπάδες ειναι ΓΙΟΣΑΚΗΔΕΣ
και όλοι οι ΠΟΛΙΤΕΣ Ρωχάμηδες..

Δεν πάει έτσι..ομως.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αυτα να τα πεις στην μανα ενος παιδιου που αποφασισε να σκοτωσει ενας "μαγκας" αστυνομικος, και το οποιο καποιοι τον αποκαλουν κωλοπαιδο και αλητη για να μην τιμωρηθει ενα τερας που ετυχε να ειναι μπατσος με οπλο.

ακου να σου πω για το σχετικό... ο "μαγκας" αστυνομικός είναι μέσα και κάθεται στο σκαμνί.. σύμφωνα με το σύνταγμα και με το δίκαιο ΚΑΘΕ κατηγορούμενος έχει δικαίωμα στην υπεράσπιση του με ΟΠΟΙΟΝ τρόπο κρίνει αυτός καλύτερα (ακόμα και καθυβρίζοντας το θύμα, ακόμα και ψευδορκώντας και για τον λόγο αυτό η απολογία γίνεται ανωμοτί)...

το αν είναι ηθικό ή όχι δεν το αποφασίζουμε εμείς αλλά το δίκαιο το οποίο να σημειώσουμε δεν είναι τωρινό αλλά ίσχύει από αρχαιοτάτων χρόνων (ρωμαικό).. ο ίσιος σαν χασοδίκης μπορεί να σου τα πεί καλύτερα...
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Αυτα να τα πεις στην μανα ενος παιδιου που αποφασισε να σκοτωσει ενας "μαγκας" αστυνομικος, και το οποιο καποιοι τον αποκαλουν κωλοπαιδο και αλητη για να μην τιμωρηθει ενα τερας που ετυχε να ειναι μπατσος με οπλο.
τα ιδια να πεις και στις μαναδες τω χθεσινων νεκρων γιατι καποιοι ανεγκεφαλοι αποφασιαν οτι περει να τους καψουν γιατι ηταν απεργοσπαστες και δουλευαν σε τραπεζα του κεφαλαιοκρατη βγενοπουλου, το ιδιο τερατα με τον μπατσο ειναι και οι χθεσινοι που πεταξαν τις μολοτοφ...οσο εν δυναμη δολοφονος ειναι [ που ειναι] ενας αστυνομικος που οπλοφορει εινα και οποιοι αποφασιζουν να καψουν ετσι γουσταρουν..
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.435
Like
18
Πόντοι
166
τραβάει ο ένας, τραβάει ο άλλος, έχει ξεχειλώσει, έχει γίνει σαν μουνόχειλα 95άρας το θέμα  :headbang:
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
τα ιδια να πεις και στις μαναδες τω χθεσινων νεκρων γιατι καποιοι ανεγκεφαλοι αποφασιαν οτι περει να τους καψουν γιατι ηταν απεργοσπαστες και δουλευαν σε τραπεζα του κεφαλαιοκρατη βγενοπουλου, το ιδιο τερατα με τον μπατσο ειναι και οι χθεσινοι που πεταξαν τις μολοτοφ...οσο εν δυναμη δολοφονος ειναι [ που ειναι] ενας αστυνομικος που οπλοφορει εινα και οποιοι αποφασιζουν να καψουν ετσι γουσταρουν..
σωστά είναι αυτά που λες αλλα τα λες σε λάθος άνθρωπο. Δεν υπερασπίστηκε πουθενά τους δολοφόνους
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
τα ιδια να πεις και στις μαναδες τω χθεσινων νεκρων γιατι καποιοι ανεγκεφαλοι αποφασιαν οτι περει να τους καψουν γιατι ηταν απεργοσπαστες και δουλευαν σε τραπεζα του κεφαλαιοκρατη βγενοπουλου, το ιδιο τερατα με τον μπατσο ειναι και οι χθεσινοι που πεταξαν τις μολοτοφ...οσο εν δυναμη δολοφονος ειναι [ που ειναι] ενας αστυνομικος που οπλοφορει εινα και οποιοι αποφασιζουν να καψουν ετσι γουσταρουν..

Αμα διαβασεις ολα τα ποστ μου, θα δεις πολυ καλα τι εχω πει. Οι κουκουλοφοροι σκοτωσαν 4 ανθρωπους. Δεν δικαιολογησα κανεναν. Ουτε προσβαλα τους 4 νεκρους. Εσυ βγαινεις και λες αυτα που λεει και ο Κουγιας. Εισαι σοβαρος?
 

Επισκέπτης
ακου να σου πω για το σχετικό... ο "μαγκας" αστυνομικός είναι μέσα και κάθεται στο σκαμνί.. σύμφωνα με το σύνταγμα και με το δίκαιο ΚΑΘΕ κατηγορούμενος έχει δικαίωμα στην υπεράσπιση του με ΟΠΟΙΟΝ τρόπο κρίνει αυτός καλύτερα (ακόμα και καθυβρίζοντας το θύμα, ακόμα και ψευδορκώντας και για τον λόγο αυτό η απολογία γίνεται ανωμοτί)...
Aν λοιπόν κριθεί αθώος ο μπατσούλης κ καθέ παραβάτης λόγω Κούγια(δικηγόρου μέσα βαθυά στο σύστημα δηλαδή) σημαίνει ότι είναι κιόλας για εσένα έτσι;;;
 

pouranger

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.379
Κριτικές
10
Like
9
Πόντοι
1.290
μία φορά, ΜΙΑ να μην δω υπερβολές εδώ μέσα ρε πούτη μου...

Αυτό  είναι  

Και  εδώ  η  υπερβολή  είναι  βλασφημία  κατά  της  μνήμης  των νεκρών

Κάποια  φορά  ας  δούμε  την  τραγικότητα  των  περιστάσεων  όπως  επιβάλλει  η  Ελληνική  παιδεία .

Τραγωδία  ζούμε .
Ήρως  ο Γιώργος  , ίσως , που  προσπαθεί  να  κατευνάσει  τον χορό  των  εξεγερμένων .
Είναι  στο  μέσο  της  περιπέτειας , της  κοινωνικής  αναταραχής εν όψει χρεωκοπίας  , ή  υποτέλειας .

Η  αρχή  είναι  η  Υβρις  της  ασυνείδητης  εξουσίας , και το μίασμα  το χρέος  που  η  χωρίς  συνείδηση  εξουσία  σώρρευσε .

Το  κακό  είναι  ότι  η  τραγωδία  τελειώνει  με  τον από μηχανής  Θεό και την  κάθαρση , αποκαθαίροντας  το  μίασμα  και πατάσσοντας  την Υβρι .

Το  επίσης  μεγαλύτερο  κακό  είναι  ότι  ούτε  ο από μηχανής  Θεός  εμφανίζεται , ούτε  η  κάθαρσις  επέρχεται  αν  δεν  προηγηθεί  η  ΝΕΜΕΣΙΣ .

ΝΕΜΕΣΙΣ  δεν  φαίνεται  στον  ορίζοντα .
Αρα  και ο από μηχανής  θεός  και  η  κάθασρις  απομακρύνονται .
Και  η  περιπέτεια , ήτοι οι τραγικές περιστάσεις , με  αδικοχαμένους  νεκρούς  , θα  έχουν  συνέχεια  , ενώ  το τέλος  είναι  άδηλον .
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Aν λοιπόν κριθεί αθώος ο μπατσούλης κ καθέ παραβάτης λόγω Κούγια(δικηγόρου μέσα βαθυά στο σύστημα δηλαδή) σημαίνει ότι είναι κιόλας για εσένα έτσι;;;

Αφού αυτό θα είναι το πόρισμα της  ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ  :grin:

γιατί να μην είναι  :sunglasses:


"ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ  :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman:

 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
σωστά είναι αυτά που λες αλλα τα λες σε λάθος άνθρωπο. Δεν υπερασπίστηκε πουθενά τους δολοφόνους

Ακριβως. Η οποια επανασταση/διαδηλωση/ξεσηκωμος δεν δικαιολογει κλοπες, βανδαλισμους, φονους....
 

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
οπα οπα αλλο ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ αλλο "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" μη μπερδευεσαι
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Aν λοιπόν κριθεί αθώος ο μπατσούλης κ καθέ παραβάτης λόγω Κούγια(δικηγόρου μέσα βαθυά στο σύστημα δηλαδή) σημαίνει ότι είναι κιόλας για εσένα έτσι;;;

ρε τσίφτη έχει σημασία τι νομίζω εγώ?????? ή εσύ??? ή κάθε άλλος???

ο Νάσιουτζικ (αν θυμάσαι ή άν διάβασες γιατί από ότι θυμάμαι νομικά σπουδάζεις) καταδικάστηκε, πήεγε στο εφετείο όπου αθωωθηκε δύο φορές αλλά η απόφαση αναιρέθηκε και κάθησε τρείς φορές στο σκαμνί με αποτέλεσμα την τρίτη να καταδικαστεί.. είχε δικηγόρο τον άλλο παπάρα τον άνδρα της Λάσκαρη (ξεχνάω το όνομα του)...

ή δεχόμαστε το δικαστήριο σαν κριτή των διαφορών μας (και στην περίτπωση αυτή είναι μία διαφορά μεταξύ πολιτείας και κατηγορουμένου) ή όχι.. so simple like that.. πρόσεξε όμως.. στην περίπτωση που δεν το δεχόμαστε μπορείς να μου πείς τις συνέπειες???????
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
ακου να σου πω για το σχετικό... ο "μαγκας" αστυνομικός είναι μέσα και κάθεται στο σκαμνί.. σύμφωνα με το σύνταγμα και με το δίκαιο ΚΑΘΕ κατηγορούμενος έχει δικαίωμα στην υπεράσπιση του με ΟΠΟΙΟΝ τρόπο κρίνει αυτός καλύτερα (ακόμα και καθυβρίζοντας το θύμα, ακόμα και ψευδορκώντας και για τον λόγο αυτό η απολογία γίνεται ανωμοτί)...

το αν είναι ηθικό ή όχι δεν το αποφασίζουμε εμείς αλλά το δίκαιο το οποίο να σημειώσουμε δεν είναι τωρινό αλλά ίσχύει από αρχαιοτάτων χρόνων (ρωμαικό).. ο ίσιος σαν χασοδίκης μπορεί να σου τα πεί καλύτερα...

Τα ιδια εχουν ξαναγινει στο παρελθον. Μαλιστα ειχαν πυροβολησει πισωπλατα ενα παιδι, και μετα υποστηριζαν πως τους επιτεθηκε και γι'αυτο τον πυροβολησαν για να σωθουν.
Ε ο μπατσος φυλακη δεν μπηκε. Το ιδιο θα γινει και τωρα.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom