Νέα

22/08/2009 Φωτιές στην αττική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 875
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 Κριμα....
 Ριχναμε και καμμια ντουφεκια εκει κατα το Σεσι...παει και αυτο
 Εχω ομως την εντυπωση οτι καπου μπορει να χρειαστουν τα φυσιγγια μου
 στο μελλον....
 Ποιος ξερει;
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Δύο επιλογές υπάρχουν

1.Ελλάδα,Καλιφόρνια,Αυστραλία,Ισπανία,Ιταλία είναι όλα κράτη μπουρδέλα

2.Η φωτιά είναι φυσικό φαινόμενο και είναι ανθρωπίνως αδύνατο να ελεγχθεί όσα μέτρα και αν πάρεις προληπτικά

1)Διαφορετικά μεγέθη.Σε όλες τις χώρες που ανέφερες υπήρξε άμεση αντίδραση.Για τη δε Ισπανία,οι Κανάριοι νήσοι είναι αρκετά μακρυά από την χώρα,αλλά πήγαν πολλοί πυροσβέστες και στρατιωτικές δυνάμεις με μηχανήματα.Η Αυστραλία είναι τεράστια χώρα,αλλά υπήρξε κι εκεί μεγάλη κινητοποίηση.Και μιλάμε για ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες με +40οC και ανέμους.Σήμερα στην περιοχή είχε περίπου 32oC.
Πού ήταν το μηχανικό του στρατού;Θα βοηθούσαν για τη δημιουργία αντυπυρικών ζωνών.Εξαφανισμένος ο στρατός.Δεν περιμένω βεβαίως από κάποιον διοικητή να βγάλει έξω τις μονάδες αυτοβούλως.Πού είναι οι αρμόδιοι υπουργοί;Αντί να πάνε στον τόπο της καταστροφής να δείξουν ενδιαφέρον,πήγαν στο ασφαλές Μαξίμου,δεν ξέρουμε τι συζήτησαν και μετά βγήκαν να μας πουν αμπελοφιλοσοφίες.Φέτος γιατί δε μίσθωσαν Ελικόπτερα και αεροπλάνα όπως παλιότερα;Πού είναι εκείνο το θηριώδες Ρωσικό αεροπλάνο;Πού είναι τα μεγάλα ελικόπτερα με τους κάδους;Ο Μαρκογιαννάκης τον Ιούνιο έλεγε ότι δεν είχε νοικιάσει Ελικόπτερα επειδή έριχνε μερικές καταιγίδες.Πότε περίμενε να τα νοικιάσει;Πάλι καλά που βρήκε διαθέσιμα.

2)Η φωτιά μπορεί να προληφθεί και να αντιμετωπιστεί εν τη γεννέσι της.Αν υπάρξει καθυστερημένη αντίδραση το έχασες το παιχνίδι.Πρόπερσι μας έλεγαν ότι ο Φούρας είχε προσωπικά με τον αρχηγός της Πυροσβεστικής και ότι έφταιγε ο στρατηγός άνεμος.Φέτος τι και τις φταίει;
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
 Κριμα....
 Ριχναμε και καμμια ντουφεκια εκει κατα το Σεσι...παει και αυτο
 Εχω ομως την εντυπωση οτι καπου μπορει να χρειαστουν τα φυσιγγια μου
 στο μελλον....
 Ποιος ξερει;

Πάνε και τα τριγωνάκια...Ένας φίλος που είχε περάσει από εκεί μου είπε ότι είχε αρκετά ζευγαράκια.Πάνε τα κακόμοιρα τώρα...
 

porcupine

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
[size=18pt]O Καρατζαφερης βρηκε τη λύση.... Βαζουμε αλλες μικρες φωτιές για να μη βρει τι να καψει η μεγαλη φωτιά
[/size]
TΙ ΛΕΕΙ ΡΕ Ο ΜΑΝ?????  Διαβαστε  

αυτό ειναι το λεγόμενο αντιπύρ... βάζεις οταν έχεις μεγάλα μέτωπα ανάλογα με την πορεία της φωτιάς ελεγχόμενες φωτιές ώστε να έχεις καθαρό έδαφος δίχως να βρεί το μέτωπο κάτι να κάψει. εφαρμόζεται με επιτυχία στο εξωτερικό.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.860
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Ολη την προηγουμενη βδομαδα λεγανε και ξαναλεγανε στον καιρο οτι ειναι πολυ επικίνδυνα για φωτια στην αν αττικη, ευβοια, κλπ.. ολη τη βδομαδα αυτο λεγανε.

Οσο ειχε αυτο το γαμοαερα τοσο δυσκολο ητανε να εχουν περιπολιες..? εστω του στρατου, της πυροσβεστικης, οποιοσδηποτε..

Αν ηταν εμπρηστης που την εβαλε, κατι θα γλιτωνανε ρε πστη..
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
18
Πόντοι
4.175
αυτό ειναι το λεγόμενο αντιπύρ... βάζεις οταν έχεις μεγάλα μέτωπα ανάλογα με την πορεία της φωτιάς ελεγχόμενες φωτιές ώστε να έχεις καθαρό έδαφος δίχως να βρεί το μέτωπο κάτι να κάψει. εφαρμόζεται με επιτυχία στο εξωτερικό.

ρε φιλε αμα αρχισουνε εδω να κανουνε αντιπυρ... και αλλα διαφορα δεν θα μεινει τιποτα... :S :S :S

ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΨΟΥΝΕ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΥΤΟΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ..... :jerking: :jerking: :jerking:

τις κανονικες δεν μπορουνε να σβησουνε ,θα σβησουνε τις τεχνητες....
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ανεξέλεγκτη μαίνεται η πυρκαγιά στο Μαραθώνα, η οποία χαρακτηρίζεται από την Πυροσβεστική ως η πλέον σοβαρή. Νωρίτερα εκκενώθηκε ο οικισμός Αύρα.

«Μόνο ο Θεός μπορεί να βοηθήσει τώρα», δήλωσε ο αντιδήμαρχος Μαραθώνα Στέφανος Μπαϊρακτάρης στον τηλεοπτικό σταθμό Mega.

Οι περιοχές που παρουσιάζουν ιδιαίτερα προβλήματα, καθώς η συνεχής αλλαγή κατεύθυνσης του ανέμου δημιουργεί συνεχώς αναζωπυρώσεις είναι και οι εξής: Άγιος Στέφανος, από Διόνυσο προς τον ορεινό όγκο Πεντέλης, στην περιοχή του ΠΙΚΠΑ Πεντέλης, από το Γραμματικό προς Σέσι και από το Γραμματικό προς Άνω Σούλι, από Βαρνάβα προς Καπανδρίτι και στο Λείριο Ίδρυμα, στην Καλλιτεχνούπολη.

Σε εξέλιξη συνεχίζουν να βρίσκονται οι πυρκαγιές στην Κάρυστο, στη Ζάκυνθο, στη Σκύρο, στη Βοιωτία και στο Ελαιοχώρι στην Αχαΐα.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Φωτογραφίες από Αγ.Στέφανο νωρίτερα σήμερα www.authorway.com/SMF/index.php?page=235]εδώ[/url]

5 περιοχές είχανε σήμερα ιδίατερα πρόβληματα.
Παλλήνη, Πικέρμι, Σταμάτα, Διόνυσος και Αγ.Στέφανος...

 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.860
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
"Έλιωσαν" στις ρίψεις τα Καναντέρ

Περισσότερες από 100 ώρες πτήσης με 660 ρίψεις νερού που αντιστοιχούν σχεδόν σε τέσσερις χιλιαδες τόνους νερού πραγματοποίησαν τα Καναντέρ που επιχειρούν για την κατάσβεση της φωτιάς στο νομό Αττικής. Όπως έγινε γνωστό...

...τα Καναντέρ SL215 και SL415 πραγματοποίησαν συνολικά σήμερα 33 εξόδους στο Νομό Αττικής, συμπληρώνοντας 103,5 ώρες πτήσης με 660 ρίψεις νερού που αντιστοιχούν σε ρίψη 3.960 τόνων νερού.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
εγώ πάντως είμαι περήφανος που ο πρωθυπουργός είναι στο κέντρο τις πυροσβεστικής ενώ η πυρκαγιά καίει ακόμα

Τελειωμένος είναι, απλά προσπαθεί με κάθε τρόπο να παραστήσει ότι ελέγχει την κατάσταση
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.872
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
τα γαλλικα αεροπλανα ριξαν
η ακομα φτιανουν την στρατιγικη;;
 

lalak

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.736
Κριτικές
52
Like
656
Πόντοι
4.995
Ρε σεις εσεις ξεπερασατε και του μαλακες τους δημοσιογραφους  που κανουν παρτυ 2 μερες τωρα που βγαλανε θεματακι να κονομησουνε .
Ξεκολλατε λιγο
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Κάπου το 1994 είχαν ιδρύσει τη δασοπυρόσβεση.Έπαιρναν προσωπικό από απολυθέντες εκ των Ειδικών Δυνάμεων και πέταγαν με ελικόπτερα,κατέβαιναν στα βάθη των δασών με αλυσοπρίονα φτυάρια κλπ για να κάνουν αντιπυρικές ζώνες.Είχαν επιτυχή παρουσία,αλλά τα μέσα που χρησιμοποιούσαν τα ελικόπτερα UH1-Heuy έστειλαν μερικά παιδιά στον τάφο,και μετά τους κατάργησαν.Είχε πάει μια χρονιά και ο αδερφός μου.Σε κάποια περίπτωση έκαναν καταρίχηση σε μια χαραδρα-δε θυμάμαι περιοχή-και έφτιαξαν αντιπυρικές ζώνες για να εμποδίσουν την φωτιά και μετά πέρασε το ελικόπτερο και τους πήρε!

Αλήθεια:

[size=30pt]Πού είναι ρε λαμόγια οι Αγροφύλακες[/size]
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
e ρε να μη μπορώ να δω ελληνικά κανάλια να καμαρώσω τον ηγέτη μας με τα πρωτοπαλίκαρα του
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.872
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
e ρε να μη μπορώ να δω ελληνικά κανάλια να καμαρώσω τον ηγέτη μας με τα πρωτοπαλίκαρα του
ωωωω πασοκαρα
εχω τρελα μες το μυαλο
μονος μου τα πινω μονος τα καλιεργω
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.860
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Και τι να πουμε ρε λαλακ.. λιγο ειναι αυτο που συμβαινει..
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom