Νέα

Τα ψέμματα για το βιβλίο του Πλεύρη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 252
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Καλώς ή κακώς η ορθόδοξη εκκλησία έχει συνδεθεί με το ελληνικό κράτος. Δεν μπορούμε να παραγνωρίζουμε και την ουσιαστική συμβολή κληρικών στους αγώνες του έθνους (Παπαφλέσσας, Γερμανός Καραβαγγέλης κα) ενώ πρέπει να βάζουμε στη σωστή τους βάση τις πράξεις άλλων (Παλαιών Πατρών Γερμναός) που έχουν υπερτιμηθεί. Πράγματι πολλοί από μασ γίνεμε χριστιανοί χωρίς να ξέρουμε γιατί. Δεν μας ρώτησαν όταν μας βάφτιζαν. Αλλά δεν παύει αυτή η κοινωνική περισσότερο πράξη να είναι πλέον κομμάτι αναπόσπαστο από τον κορμό του ελληνισμού.
Το σωστό είναι να αντιμετωπίζουμε και το θέμα της επικρατούσας θρησκείας με βάση αυτά που δίδασκαν οι Αρχαίοι και κυρίως το "παν μέτρον άριστον".
Έμείς μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε κατ' αυτόν τον τρόπο. Οι παπάδες όμως; (και φυσικά αμαφέρομαι κυρίως στις "κεφαλές" -τρομάρα τους!!-της εκκλησίας).
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Μα το τόνισα προηγουμένως...
ΦΟΙΒΟΣ. Ο Φοίβος φυσικά είναι ο Απόλλων Ήλιος – Σείριος, Ο ΑΣΤΗΡ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ = 1480=ΧΡΙΣΤΟΣ.

Είναι προφανές νομίζω.
 

Επισκέπτης
Καλώς ή κακώς η ορθόδοξη εκκλησία έχει συνδεθεί με το ελληνικό κράτος. Δεν μπορούμε να παραγνωρίζουμε και την ουσιαστική συμβολή κληρικών στους αγώνες του έθνους (Παπαφλέσσας, Γερμανός Καραβαγγέλης κα) ενώ πρέπει να βάζουμε στη σωστή τους βάση τις πράξεις άλλων (Παλαιών Πατρών Γερμναός) που έχουν υπερτιμηθεί. Πράγματι πολλοί από μασ γίνεμε χριστιανοί χωρίς να ξέρουμε γιατί. Δεν μας ρώτησαν όταν μας βάφτιζαν. Αλλά δεν παύει αυτή η κοινωνική περισσότερο πράξη να είναι πλέον κομμάτι αναπόσπαστο από τον κορμό του ελληνισμού.
Το σωστό είναι να αντιμετωπίζουμε και το θέμα της επικρατούσας θρησκείας με βάση αυτά που δίδασκαν οι Αρχαίοι και κυρίως το "παν μέτρον άριστον".
εν τάξει ας πούμε ότι συμφωνούμε για το παπαδαριό αλλά δεν ήταν μόνο αυτοί για να τους κάνουμε και ειδική μνεία.
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Με τη χλαμυδα η Ελλαδα εφτανε μεχρι την Περσια με το ρασο μεχρι τη Λαρισα!!!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Το θέμα εδώ είναι ο πλεύρης, και αν και δεν μου είναι συμπαθής, δυστυχώς οι πλέον σφοδροί επικριτές του επίσης δεν κερδίζουν τη συμπάθειά μου.
 

Επισκέπτης
Το θέμα εδώ είναι ο πλεύρης, και αν και δεν μου είναι συμπαθής, δυστυχώς οι πλέον σφοδροί επικριτές του επίσης δεν κερδίζουν τη συμπάθειά μου.
ρε σεις δεν πάτε καμιά τσάρκα στην Φυλής να ξελαμπικάρεται λίγο κάνατε τον Πλεύρη φίρμα.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Με τι διάθεση να πάμε στη φυλής; Με αυτή που μας φτιάξαν οι πολιτικοί, με τους μισθούς που μας δίνουν, με τα λούμπεν προλεταριακά στοιχεία που θα βρούμε στο σαλονάκι, ή με το καθαρό κρεβάτι που θα ξαπλώσουμε;
 

Επισκέπτης
Με τι διάθεση να πάμε στη φυλής; Με αυτή που μας φτιάξαν οι πολιτικοί, με τους μισθούς που μας δίνουν, με τα λούμπεν προλεταριακά στοιχεία που θα βρούμε στο σαλονάκι, ή με το καθαρό κρεβάτι που θα ξαπλώσουμε;
καλύτερα ένα θέμα συζήτησης με τα υπαρκτά προβλήματα ( μισθοί-παιδεία-ακρίβεια-ανεργία κλπ )και όχι με την φασιστική περατζάδα που μας ανεβάζει κάθε λίγο άντε μην πω ποιος.
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Πιστεύω ότι είμαι στο κατάλληλο thread για να ενημερώσω για τα εικαστικά δρώμενα της εκδοτικής γιάφκας της Καλλιδρομίου. Ομολογώ ό,τι είχε διαφύγει εντελώς της προσοχής μου, αλλά κρασοπίνοντας παραπλεύρως έμαθα ότι παρουσιάζεται το θεατρικό έργο του Άκη Δήμου (προσοχή Άκη και όχι Νίκου), «Το αίμα που μαράθηκε», το οποίο είναι βασισμένο στο γνωστό μυθιστόρημα του Κωνσταντίνου Χρηστομάνου, ιδρυτή της Νέας Σκηνής, «Κερένια Κούκλα».
Περιορισμένος αριθμός παραστάσεων μέχρι την σφύζουσα εθνική υπερηφάνεια μέρα της 28ης Οκτωβρίου.
Νομίζω ότι είναι μια εξαιρετική ευκαιρία και για τον lakis33, να επισκεφτεί τον αγαπημένο του λόφο του Στρέφη. Μην ξεχνάς lakis33 ότι ο Χρηστομάνου είχε διατελέσει δάσκαλος της πριγκίπισσας Σίσσυ για τρία συναπτά έτη. Επίσης και αυτός για γιατρός ξεκίνησε αλλά ευτυχώς γρήγορα στράφηκε εκεί που έπρεπε. Ασπάστηκε βέβαια τον καθολικισμό, οπότε αυτό, μάλλον μετρά αρνητικά, ε lakis33; Τέλος πάντων εμπιστεύομαι την κρίση σου.
Για όσους διστάζουν η εφημερίδα Πατρίς είχε απαγορέψει την έκδοση της «Κερένιας Κούκλας» όταν σταμάτησε να είναι ένα απλό ηθογράφημα και κινήθηκε σε μεταφυσικά επίπεδα.
Χώρος παραστάσεων, Καλλιδρομίου 68, δίπλα στο Bourbon.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Με τι διάθεση να πάμε στη φυλής; Με αυτή που μας φτιάξαν οι πολιτικοί, με τους μισθούς που μας δίνουν, με τα λούμπεν προλεταριακά στοιχεία που θα βρούμε στο σαλονάκι, ή με το καθαρό κρεβάτι που θα ξαπλώσουμε;
Τοντόκ, αν και κινούμαστε σε παράλληλους κύκλους και όχι ίδιους, η κυνική απελπισία που εκφράζεις είναι αυτή που ζω. Απίστευτη σύμπτωση αισθημάτων.

ΥΓ.: Ο Πλεύρης ήταν απλώς η αφορμή για άλλη μια φορουμική ανερμάτιστη διαμάχη μεταξύ αρχαιολατρών, χριστιανών και λοιπών ιντερνετικών παρατάξεων.
 
Εγγρ.
17 Αυγ 2006
Μηνύματα
44
Like
1
Πόντοι
0
Το βιβλιο δεν το εχω διαβασει για να ξερω τι ειπε ακριβως και πως αλλα παραθετω την απαντηση του Πλευρη στις κατηγοριες του Ιου



Ο συγγραφέας Κωνσταντίνος Πλεύρης σε εκτενή επιστολή του προς τον «Ιό» απαριθμεί τα κατ' αυτόν σημαντικά στοιχεία του βιβλίου του, επαναλαμβάνοντας όλα τα κλασικά αντισημιτικά στερεότυπα. Σχετικά με όσα του καταμαρτυρούμε, γράφει τα εξής:

«Από τας 1.400 σελίδας απεμόνωσες 2-3 φράσεις και τας παρεποίησες. Κρίμα. Υπέθετα ότι θα είχες κάτι να αντιτάξης στα στοιχεία μου ώστε να γίνη διάλογος. Πάντως, σε προκαλώ εις τηλεοπτικήν συζήτησιν, που θα είχε πολύ ενδιαφέρον και που πιστεύω ότι δεν θα τολμήσης, αλλ' ετόλμησες να καταστής συνήγορος των Εβραίων. Πράγματι, χρειάζεται τόλμην να υποστηρίξη κάποιος τους Εβραίους, τώρα που διαπράττουν φρικαλέα εγκλήματα εναντίον των Ελληνογενών Παλαιστινίων.

Αναληθώς αναφέρεις ότι γράφω υπέρ της εξολοθρεύσεως των Εβραίων. Ουδαμού ισχυρίσθην κάτι τέτοιο. [...] Οσον αφορά τα περί χούντας κ.τλ., ουδέποτε έκρυψα την ιδεολογίαν μου και είναι τιμή μου που συνειργάσθην με το Στρατιωτικόν Καθεστώς της 21ης Απριλίου. [...] Προκειμένου περί του Ναζισμού κτλ. θα γράψω ό,τι πιστεύω εγώ ως ορθόν και όχι ό,τι θέλει η εβραϊκή προπαγάνδα».



Μονο και μονο απο το υφος το οποιο χρησιμοποιει γλωσσικα προφανως γιατι νομιζει πως ειμαστε ακομα στο μεσοπολεμο , καταλαβαινει κανεις περι τινος ατομου προκειται. Εγω δε θα κρινω αυτο ομως ,καθενας οπως τη βρισκει. Θα απομονωσω το εξης απο τα λογια τα ΔΙΚΑ του , που μαλιστα δε νομιζω να αλλαζει σημασια λογω απομονωσης, ειναι ξεκαθαρο τι λεει

Οσον αφορά τα περί χούντας κ.τλ., ουδέποτε έκρυψα την ιδεολογίαν μου και είναι τιμή μου που συνειργάσθην με το Στρατιωτικόν Καθεστώς της 21ης Απριλίου. [...]


Πιο ξεκαθαρος δεν μπορουσε να ειναι νομιζω


Δικα σας τα συμπερασματα εγω δεν παιρνω θεση γιατι θα κατηγορηθω ως αναρχοχασικλης,τρομοκρατης και εχθρος του Εθνους



 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: Αυτοί οι "Ελληνογενείς Παλαιστίνιοι" είναι όλα τα λεφτά. Αν ήταν στην Ελλάδα μετανάστες θα ταν βρωμιάρηδες σκυλάραπες. Ρε τι άτομο ρε...
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Πω ρε πούστη. Δεν έπρεπε να φάω μουσακά βραδυάτικα.

 

piko

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.010
Like
1.460
Πόντοι
96
Αληθεύει ότι ο Πλεύρης κάνει μυστικές "συναντήσεις" με το Michael Jackson στο ξενοδοχείο ΧΧΧ ?
 

lambros

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
337
Like
0
Πόντοι
1
Αληθευει οτι ο Κολοζωφ περασε τη Παπαρηγα ενα χερι στουπέτσι?
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.030
Πόντοι
17.085
Πράγματι, χρειάζεται τόλμην να υποστηρίξη κάποιος τους Εβραίους, τώρα που διαπράττουν φρικαλέα εγκλήματα εναντίον των [size=11pt]Ελληνογενών Παλαιστινίων[/size].
χαχαχα  :2funny: :2funny: Ανεξάντλητος είναι ο πούστης!

 

lambros

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
337
Like
0
Πόντοι
1
μάλλον αν οι μαλακία ήταν εργόχειρο θα είχες κάνει την προίκα σου.

εσυ την εχεις κανει την προικα  αλλα την εχεις ξεχασει μιας και στην ηλικια σου θεριζει το Αλτζχαιμερ

χαχαχαχαχαααααααααααααααααα! ακους εκει 55 ετων κομμουνιστης!
ηταν και στο... πολυτεχνειο το 73...
Κι η μαμακα του εξω στα καγκελα του φωναζε να ερθει να φαει την κρεμουλα του!
ε, ρε κατι αγωνιστες!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
εσυ την εχεις κανει την προικα  αλλα την εχεις ξεχασει μιας και στην ηλικια σου θεριζει το Αλτζχαιμερ

χαχαχαχαχαααααααααααααααααα! ακους εκει 55 ετων κομμουνιστης!
ηταν και στο... πολυτεχνειο το 73...
Κι η μαμακα του εξω στα καγκελα του φωναζε να ερθει να φαει την κρεμουλα του!
ε, ρε κατι αγωνιστες!

Είσαι καλά ρε καραγκιόζη; Σου είπε κανείς ότι μπορείς να βρίζεις μάνες;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom