Νέα

Τα ψέμματα για το βιβλίο του Πλεύρη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 252
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
...έτσι έχουμε ΚΘΟΥΛΟΥ=ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999. Όμως 999=ΤΟ ΑΡΡΗΤΟΝ=Ο ΑΠΟΡΡΗΤΟΣ=ΘΕΟΣ ΑΝΕΚΛΑΛΗΤΟΣ. Και ακόμη : Ο ΑΡΡΗΤΟΣ = Η ΤΡΙΑΣ ΕΝ ΜΟΝΑΔΙ = Η ΜΟΝΑΣ ΕΝ ΤΡΙΑΔΙ = ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΝΔΡΑΣ= ΜΕΓΑΣ ΚΟΣΜΟΣ =ΩΜΕΓΑ= 849.Επίσης Ω=800=ΚΥΡΙΟΣ=ΠΙΣΤΙΣ =ΥΠΝΟΣ= Η ΔΥΝΑΜΙΣ Η ΜΕΓΑΛΗ. Ο Τέλειος Άνδρας κατά τη μυστική παράδοση δεν είναι παρά ο εβραικός Αδάμ ή ο ελληνικός Αδάμας. Αδάμας όμως λέγεται και το ατσάλι ή το σκληρό μέταλλο...
ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΔΡΑΚΟΣ = ΕΛΕΥΣΙΣ Ε =855
ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΔΡΑΚΟΣ = Ο ΟΦΙΣ Ε = ΕΛΕΥΣΙΣ Ε =855 = ΤΟΥΝΕΛ
ΤΟ ΑΘΑΝΑΤΟΝ = ΦΟΙΒΟΣ. Ο Φοίβος φυσικά είναι ο Απόλλων Ήλιος – Σείριος, Ο ΑΣΤΗΡ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ = 1480=ΧΡΙΣΤΟΣ. Είναι όμως και (ΑΦΡΟΔΙΤΗ = ΤΟ ΒΑΜΠΥΡ) ο ουράνιος Γίγαντας - Δράκος.

Τελικά ο ΜΙΧΑΗΛ =ΟΥΔΕΙΣ είναι το είδωλον του ΙΕΡΕΥΣ ΣΑΛΗΜ=999 και το αντίστροφο. Και ΙΕΡΕΥΣ = Ο ΑΓΙΟΣ ΑΝΕΜΟΣ = ΘΕΙΟΝ ΠΝΕΥΜΑ = 720 ΙΕΡΟΝ ΙΕΟΥ = ΝΟΥΣ αλλά = ΛΥΚΟΣ. Το Α και το Ω κάλλιστα αλλάζουν θέσεις. Και ο Χριστός προ και μετά Χριστού είναι «Απάτωρ, Αμήτωρ, Αγενεαλόγητος, μήτε αρχήν ημερών, μήτε ζωής τέλος έχων» ο Βασιλέας Δικαιοσύνης και Ειρήνης.

Όλα αυτά σημαίνουν ότι ταυτόχρονα με την επανεμφάνιση του όποιου Απόλλωνα πρέπει να έχουμε λογικά και τη γέννηση ενός νέου μέσα σε καμιά σπηλιά ή σήραγγα ή τούνελ όπου γίνεται το άναμμα των ήλιων του Μεσονυκτίου. Ο Απόλλων σκαρφίστηκε το αιώνιο κόλπο του. Μασκαρεύει τον Άδη πότε σε Ηλύσια και πότε σε Τάρταρα. Βγάζει το φίδι, Μεγάλο Παλαιό Όφι, από τη τρύπα, πηγάδι, φρέαρ αβύσσου, και γίνεται ο ίδιος το φίδι.

...Γιατί και Πώς Ζουν Ανάμεσά μας...
ΥΓ.:  Πως θα κάψει ο Χριστιανισμός αφού απαγορεύει την καύση των νεκρών...
 

Συνημμένα

  • al_bundy_liako.jpg
    al_bundy_liako.jpg
    52,2 KB · Εμφανίσεις: 21

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Έχει δει κανείς το "απο που πάνε για τη χαβούζα;" με το Βέγγο;
 

Ιπτάμενος

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.584
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
16
Ψυχραιμία. Ολους εμας μας ενώνει η ΚΑΥΛΑΑΑΑΑ
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Πιο ρεαλιστικη προταση. Σε αυτο το site μπορειτε να βρειτε οδηγιες, διευθυνσεις, τιμες για να γαμησετε

1) Πουτανες σε μπουρδελα
2) Πουτανες σε στουντιο
3) Πουτανες στον δρομο
4) Πουτανες σε ξενοδοχειο
5) Μαυρες Πουτανες στα ανωτέρω
6) Φτηνες και ακριβες πουτανες στα ανωτέρω
7) Τραβεστί στα ανωτέρω
8) Αντρες στα ανωτέρω, μεχρι και αγγελιες υπαρχουν

Δεν θελετε να γαμησετε? Θα βρειτε πληροφοριες πως να συνδυασετε μασαζ και ευχαριστηση.

Δεν θελετε να σας ακουμπανε? Πληροφοριες για στριπ

Δεν θελετε να βγειτε απο το σπιτι? Δεκαδες link για τσοντες.

Βαριεστε το download. Συλλογες με φωτο για μαλακία.

Βαριεστε και την μαλακία?

Συμβουλες για σινεμα μεχρι και link για ταινιες.

Δεν θελετε ταινιες. Εχει και τηλεοπτικες σειρες. Δεν γουσταρετε να ανοιγετε τα ματια?

Συμβουλες και Link για μουσικη

Ε, αν μετα συνεχιζετε να βριζεστε για Χιτλερ, Πλευρη, θρησκεια, Γιαννακου, Μητσοτακη, Γιωργάκη, Μπενυ, Χριστιανισμος vs Αρχαιολατρεια, Αγγελοπουλος vs Γιαννακοπουλος, Ζερβας vs Αρης, παραπεμπω στο γνωστο thread

Απο που κλανει το μπαρμπουνι?

Για να βοηθησω θα επαναφερω και ενα thread Που ειχε φτασει τις 8 σελίδες για την υπεροχη των Blade servers  :idiot:

Για όλα φταίνε οι αντιερωτικοί πολιτικοί και οι αντιερωτικές πολιτικές τους.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Άναλ Χάντερ δεν καταλαβαίνω κάτι. Η προσωπική ΜΟΥ γνώμη είναι ότι ο Ιησούς Χριστός που έζησε πριν από 2000 χρόνια στην Μέση Ανατολή είναι ο Θεός! Γιατί μου απαγορεύεις να αποκαλούμαι  Έλληνας? ΕΙΜΑΙ Έλληνας (χαρακτηριστικό φυλής και αίματος, που ο καθένας έχει) και ταυτοχρόνως έχω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη ότι ο Ιησούς ήταν ο Θεός!  Ποιο είναι το πρόβλημά σου δεν καταλαβαίνω? Πώς ορίζεις εσύ ποιος είναι ο ελληνισμός?
Και το απόλυτο ανέκδοτο
«Επί Βυζαντίου δεν άνθισαν οι τέχνες και ο πολιτισμός»
Την προέλευση της Ευρωπαϊκής Αναγέννησης την ξέρεις? Μήπως έγινε  μετά την Άλωση όταν τα μυαλά του Βυζαντίου έφευγαν για την Ευρώπη?
Ελληνισμός της αρχαιότητας σημαίνει σκέψη κριτική και αυτά που γράφεις παραπάνω? Να σου θυμίσω ότι τα μεγάλα μυαλά ΕΦΟΝΕΥΘΗΣΑΝ από τους αρχαίους! Δες ποια ήταν η τύχη του Σωκράτη και όλων των άλλων!
Σε παραπέμπω στο Ευαγγέλιο του Κ.Πλεύρη : «Ο διωγμός των αρίστων». Τις φωτιές του Πλάτωνα στα έργα του Δημόκριτου(του μεγαλύτερου επιστήμονα) τις έχεις ακούσει? Ένα παράδειγμα. Ξέρεις πόσοι αρχαίοι φιλόσοφοι εφονεύθησαν επειδή δεν πίστευαν στους θεούς?
Και επιτέλους άλλο Εκκλησία , άλλο Χριστιανισμός!
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Άναλ Χάντερ δεν καταλαβαίνω κάτι. Η προσωπική ΜΟΥ γνώμη είναι ότι ο Ιησούς Χριστός που έζησε πριν από 2000 χρόνια στην Μέση Ανατολή είναι ο Θεός! Γιατί μου απαγορεύεις να αποκαλούμαι  Έλληνας? ΕΙΜΑΙ Έλληνας (χαρακτηριστικό φυλής και αίματος, που ο καθένας έχει) και ταυτοχρόνως έχω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη ότι ο Ιησούς ήταν ο Θεός!  Ποιο είναι το πρόβλημά σου δεν καταλαβαίνω? Πώς ορίζεις εσύ ποιος είναι ο ελληνισμός?
Και το απόλυτο ανέκδοτο
«Επί Βυζαντίου δεν άνθισαν οι τέχνες και ο πολιτισμός»
Την προέλευση της Ευρωπαϊκής Αναγέννησης την ξέρεις? Μήπως έγινε  μετά την Άλωση όταν τα μυαλά του Βυζαντίου έφευγαν για την Ευρώπη?
Ελληνισμός της αρχαιότητας σημαίνει σκέψη κριτική και αυτά που γράφεις παραπάνω? Να σου θυμίσω ότι τα μεγάλα μυαλά ΕΦΟΝΕΥΘΗΣΑΝ από τους αρχαίους! Δες ποια ήταν η τύχη του Σωκράτη και όλων των άλλων!
Σε παραπέμπω στο Ευαγγέλιο του Κ.Πλεύρη : «Ο διωγμός των αρίστων». Τις φωτιές του Πλάτωνα στα έργα του Δημόκριτου(του μεγαλύτερου επιστήμονα) τις έχεις ακούσει? Ένα παράδειγμα. Ξέρεις πόσοι αρχαίοι φιλόσοφοι εφονεύθησαν επειδή δεν πίστευαν στους θεούς?
Και επιτέλους άλλο Εκκλησία , άλλο Χριστιανισμός!
Στις γενικές φαίνεται ή θέλει ειδικότερες, μαζί με χοληστερίνη και τριγλυκερίδια;
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Άναλ Χάντερ δεν καταλαβαίνω κάτι. Η προσωπική ΜΟΥ γνώμη είναι ότι ο Ιησούς Χριστός που έζησε πριν από 2000 χρόνια στην Μέση Ανατολή είναι ο Θεός! Γιατί μου απαγορεύεις να αποκαλούμαι  Έλληνας? ΕΙΜΑΙ Έλληνας (χαρακτηριστικό φυλής και αίματος, που ο καθένας έχει) και ταυτοχρόνως έχω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη ότι ο Ιησούς ήταν ο Θεός!  Ποιο είναι το πρόβλημά σου δεν καταλαβαίνω? Πώς ορίζεις εσύ ποιος είναι ο ελληνισμός?
Και το απόλυτο ανέκδοτο
«Επί Βυζαντίου δεν άνθισαν οι τέχνες και ο πολιτισμός»
Την προέλευση της Ευρωπαϊκής Αναγέννησης την ξέρεις? Μήπως έγινε  μετά την Άλωση όταν τα μυαλά του Βυζαντίου έφευγαν για την Ευρώπη?
Ελληνισμός της αρχαιότητας σημαίνει σκέψη κριτική και αυτά που γράφεις παραπάνω? Να σου θυμίσω ότι τα μεγάλα μυαλά ΕΦΟΝΕΥΘΗΣΑΝ από τους αρχαίους! Δες ποια ήταν η τύχη του Σωκράτη και όλων των άλλων!
Σε παραπέμπω στο Ευαγγέλιο του Κ.Πλεύρη : «Ο διωγμός των αρίστων». Τις φωτιές του Πλάτωνα στα έργα του Δημόκριτου(του μεγαλύτερου επιστήμονα) τις έχεις ακούσει? Ένα παράδειγμα. Ξέρεις πόσοι αρχαίοι φιλόσοφοι εφονεύθησαν επειδή δεν πίστευαν στους θεούς?
Και επιτέλους άλλο Εκκλησία , άλλο Χριστιανισμός!

Ποσο προσωπικη σου γνωμη ειναι germaon? Επελεξες τον Χριστιανισμο, η μεσα απο τον προσυλητισμο και την προπαγανδα εμαθες πως οι μουσουλμανοι ειναι κακοι, οι καθολικοι αιρετικοι, οι εβραιοι αιμομιχτες και ολοι οι αλλοι αναξιοι λογου?

Αν ειχες γεννηθει στην Τουρκια θα ησουν μουσουλμανος. Τι γνωμη εχεις για αυτο?

Οσο για την Ευρωπαικη Αναγεννηση, κυρια ιδεολογια ηταν ο ανθρωπισμος, ιδεα που συνανταται στην Αρχαια Ελλαδα και εχει ως γνωμονα τον ανθρωπο και το ειναι του, την ικανοτητα να χρησιμοποιησει την λογικη του και οχι να πιστευει σε δογματα ( εγω ειμαι το φως το αληθινο και οποιος δεν το πιστευει αυτο πηγαινει στην κολαση και ειναι βλασφημος, ειναι αμαρτωλος και αλλες τετοιες ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ), οπως επισης ηταν να απομακρυνθει ο κοσμος απο την θρησκοληψια που επικρατουσε.

Εμεις δυστυχως δεν ειχαμε αναγεννηση ποτε στην Ελλαδα, καθως μετα απο την θρησκοληψια του Βυζαντιου, πεσαμε στους Τουρκους, και μετα ξανα στην θρησκοληψια μεχρι και σημερα.

Οσο για τις τεχνες και τις επιστημες, τιποτα μη θρησκευτικο δεν ειχε ανθισει επι Βυζαντιου, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.

Οσο για το "αλλο εκκλησια και αλλο χριστιανισμος", ολο αυτο λενε οι προσυλητισμενοι που πιστευουν στον Χριστιανισμο. Δεν με ενδιαφερει το "αλλο εκκλησια και αλλο χριστιανισμος", αν η βαση της θρησκειας ειναι μεχρι το κοκκαλο διεφθαρμενη, εδω και 2000 χρονια λυμαινεται περιουσιες, συνειδησεις, ζωες και δεν ξερω και εγω τι αλλο, ε καποια τρυπα θα υπαρχει και στη θρησκεια. ( και υπαρχουν πολλες ).

Οσο για την αποψη σου για το Χριστο, σεβαστη, αν και ειναι προιον προσυλητισμου 100%. Αλλα σεβαστη. Για εμενα δεν υπαρχει θεος υπο αυτη την εννοια, και σκεφτομαι τον Χριστο ως καποιον που ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του με αυτα που ελεγε και εκανε ( οντας ενα ιστορικο προσωπο ) αλλα μεχρι εκει.

Δεν μπορω να θεωρηθω λογικος και σωφρων εαν πιστεψω πως ο Χριστος βγηκε απο ανεμογκαστρι, με το χρισμα, και ειναι 3 σε 1 και εχει θεικες ικανοτητες.

Υ.Γ. Δεν ειπα οτι δεν εισαι ελληνας, ακομα και να μην ησουν στα χαρτια και στην υπηκοοτητα, εφοσον εσυ πιστευεις και νιωθεις Ελληνας, Αμερικανος, Ιταλος, οτιδηποτε τελος παντων, εμενα δεν μου πεφτει λογος να το αρνηθω και να το αμφισβητησω. Δεν με αφορα εξαλλου. Εγω ειπα πως στη βαση τους, οι ιδεες πισω απο τον ελληνισμο και τον χριστιανισμο ειναι αντιδιαμετρικα αντιθετες, και ως εκ τουτου δεν γινεται να παιρνω στα σοβαρα καποιον που λεει οτι η Αθηνα ειναι προσωρινη πρωτευουσα της Ελλαδας και οτι θελει να γινει ξανα η πρωτευουσα αυτης η Κωσταντινουπολη, καθως ετσι αναιρει το γεγονος πως η αρχαια Ελλαδα επι Αθηνας ηκμασε και παρηκμασε, ειναι σαν να σβηνει το σημαντικοτερο κομματι της ιστοριας αυτης της χωρας, και να προβαλει το πιο μελανο της, που ηταν η εποχη του θρησκοληπτου Βυζαντιου.
 

nelson

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2005
Μηνύματα
74
Like
2
Πόντοι
0
Αν ειχες γεννηθει στην Τουρκια θα ησουν μουσουλμανος. Τι γνωμη εχεις για αυτο?

Αν αρχισουμε τις υποθετικές ερωτήσεις δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Η δική μου γνώμη συνοψίζεται στα ακόλουθα:
1. Πρώτα γεννιόμαστε Έλληνες και μετά βαφτιζόμαστε χριστιανοί.
2. Ο ελληνισμός προϋπήρχε του χριστιανιασμού και πιθανότατα θα συνεχίσει να υπάρχει και μετά από αυτόν.
3. Ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία που έχει επικρατήσει και αυτό δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Έχει ένα πνευματικό περιεχόμενο που ανταποκρίνεται στις ανάγκες και το επίπεδο του μέσου σημερινού ανθρώπου.
4. Ο ανθρωπισμός που αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας ενυπάρχει στο χριστιανισμό, αλλά με μορφή πιο απλοϊκή και ίσως γιαυτό πιο προσιτή.
5. Πέρασε η εποχή που η λέξη Έλλην ήταν συνώνυμη με τον πιστό της αρχαίας (εθνικής) θρησκείας την οποία κακώς κάποιοι ονομάζουν δωδεκαθεϊσμό. Τότε αναδείχθηκε ο όρος Γραικός για να προσδιορίσει τον εκχριστιανισθέντα Έλληνα. Αυτά συνεβαιναν πριν 1000 χρόνια και ίσως και περισσότερα.
6. Αν διαβάσουμε προσεκτικά την ιστορία θα δούμε ότι η Εκκλησία υπήρξε σημαντικό εργαλείο πολιτικής για το βυζαντικό κράτος, όπως και αργότερα για το οθωμανικό. Γι' αυτό βέβαια δεν φταίει ο Χριστός.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Αν αρχισουμε τις υποθετικές ερωτήσεις δεν θα καταλήξουμε πουθενά.

Εξυπνος τροπος να αποφυγεις την απαντηση, αλλα δεν πιανει.

Ειναι η δεν ειναι προιον προσυλητισμου το γεγονος πως η επισημη θρησκεια του ελληνικου κρατους ειναι η ορθοδοξη?

Εγω πχ που πλεον δεν πιστευω σε καποια θρησκεια, γιατι με βαφτισαν με το ετσι θελω οταν δεν μπορουσα καλα καλα να κατουρησω οποτε το ηθελα αλλα μου φευγαν στις πανες? Γιατι κανανε το ιδιο στον πατερα μου, μητερα μου, στον πατερα σου και τη μητερα σου, και σε ολους μας?

Γιατι να προσυλητιζεις ατομα που δεν εχουν την ικανοτητα να επιλεξουν ποια θρησκεια θα πιστεψουν, με ποιο θρησκευτικο υποβαθρο θα πορευτουν, ΑΝ θελουν να πορευτουν με καποιο, και βαφτιζεις ΠΑΡΑΝΟΜΑ τον οποιονδηποτε με το ετσι θελω? Kαι γιατι σε αντιθετη περιπτωση, η αμαυρωση απο την κοινωνια ειναι τοσο μεγαλη? ( αποτελεσμα των τυψεων που δημιουργουνται εφοσον σε θεωρουν μη-μερος του δικου τους συνολου, το οποιο ειναι η κυρια μαζα της καθε κοινωνιας, κατω απο την οποιαδηποτε θρησκεια )

Γιατι ολοι οι παπαδες και η Εκκλησια αντιτιθεται στην ανεξιθρησκεια και δεν θελουν τζαμια? ( ουτε εγω τα θελω, οπως επισης δεν θελω και τις εκκλησιες, αλλα εφοσον υπαρχουν καποιοι που τα θελουν θα πρεπει να ζησω με αυτο )

Το οτι κατι εγινε και εξαπλωθηκε με την μεθοδο που περιεγραψα πιο πανω, σημαινει πως τα ατομα αυτα, και η θρησκεια την οποια πρεσβευουν δεν μπορουν να επιβληθουν αλλιως, και φτιαχνουν "νομους" μεσα απο τους οποιους οποιος δεν βαφτιζεται ειναι στιγματισμενος, αιρετικος και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

Οσο για τον ανθρωπισμο που πρεσβευει ο Χριστιανισμος, εχει μεγαλη διαφορα απο αυτον που πρεσβευει ο Ελληνισμος. Στο μεν Χριστιανισμο εισαι καταδικασμενος να εισαι δουλος για παντα, και μαλιστα ΑΚΡΙΤΑ και χωρις τη δυνατοτηα της αμφισβητησης,  και να σε παρομοιαζουν με προβατα στις παραβολες τους, ενω στον Ελληνισμο καλεισαι να εχεις το μυαλο σου ανοιχτο και να το χρησιμοποιεις με τροπο που να ωφελει τους γυρω σου οντας πιστος στα βασικα ιδεωδη που σημερα λεγονται ανθρωπια ( οπως και τοτε εξαλλου ), και εχοντας την επιλογη να παραβεις τους κανονες των ( τοτε ) θεων, με οποια συνεπεια αυτο θα επιφερει. ( σε καμια περιπτωση ομως συνεπειες του στυλ : αν δεν εισαι μαζι μας θα πας στο διαολο και θα καεις οταν δεησει να ξαναρθει ο χριστος κατω να δει τι παιζει )
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Εξυπνος τροπος να αποφυγεις την απαντηση, αλλα δεν πιανει.

Ειναι η δεν ειναι προιον προσυλητισμου το γεγονος πως η επισημη θρησκεια του ελληνικου κρατους ειναι η ορθοδοξη?

Εγω πχ που πλεον δεν πιστευω σε καποια θρησκεια, γιατι με βαφτισαν με το ετσι θελω οταν δεν μπορουσα καλα καλα να κατουρησω οποτε το ηθελα αλλα μου φευγαν στις πανες? Γιατι κανανε το ιδιο στον πατερα μου, μητερα μου, στον πατερα σου και τη μητερα σου, και σε ολους μας?

Γιατι να προσυλητιζεις ατομα που δεν εχουν την ικανοτητα να επιλεξουν ποια θρησκεια θα πιστεψουν, με ποιο θρησκευτικο υποβαθρο θα πορευτουν, ΑΝ θελουν να πορευτουν με καποιο, και βαφτιζεις ΠΑΡΑΝΟΜΑ τον οποιονδηποτε με το ετσι θελω? Kαι γιατι σε αντιθετη περιπτωση, η αμαυρωση απο την κοινωνια ειναι τοσο μεγαλη? ( αποτελεσμα των τυψεων που δημιουργουνται εφοσον σε θεωρουν μη-μερος του δικου τους συνολου, το οποιο ειναι η κυρια μαζα της καθε κοινωνιας, κατω απο την οποιαδηποτε θρησκεια )

Γιατι ολοι οι παπαδες και η Εκκλησια αντιτιθεται στην ανεξιθρησκεια και δεν θελουν τζαμια? ( ουτε εγω τα θελω, οπως επισης δεν θελω και τις εκκλησιες, αλλα εφοσον υπαρχουν καποιοι που τα θελουν θα πρεπει να ζησω με αυτο )

Το οτι κατι εγινε και εξαπλωθηκε με την μεθοδο που περιεγραψα πιο πανω, σημαινει πως τα ατομα αυτα, και η θρησκεια την οποια πρεσβευουν δεν μπορουν να επιβληθουν αλλιως, και φτιαχνουν "νομους" μεσα απο τους οποιους οποιος δεν βαφτιζεται ειναι στιγματισμενος, αιρετικος και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

Οσο για τον ανθρωπισμο που πρεσβευει ο Χριστιανισμος, εχει μεγαλη διαφορα απο αυτον που πρεσβευει ο Ελληνισμος. Στο μεν Χριστιανισμο εισαι καταδικασμενος να εισαι δουλος για παντα, και μαλιστα ΑΚΡΙΤΑ και χωρις τη δυνατοτηα της αμφισβητησης,  και να σε παρομοιαζουν με προβατα στις παραβολες τους, ενω στον Ελληνισμο καλεισαι να εχεις το μυαλο σου ανοιχτο και να το χρησιμοποιεις με τροπο που να ωφελει τους γυρω σου οντας πιστος στα βασικα ιδεωδη που σημερα λεγονται ανθρωπια ( οπως και τοτε εξαλλου ), και εχοντας την επιλογη να παραβεις τους κανονες των ( τοτε ) θεων, με οποια συνεπεια αυτο θα επιφερει. ( σε καμια περιπτωση ομως συνεπειες του στυλ : αν δεν εισαι μαζι μας θα πας στο διαολο και θα καεις οταν δεησει να ξαναρθει ο χριστος κατω να δει τι παιζει )
Δεν διαφωνώ σε πολλά από τα οποία γράφεις, αλλά θέλω να κάνω μια διόρθωση. Δεν υπάρχει στην Ελλάδα επίσημη θρησκεία. Σύμφωνα με το Σύνταγμα, στην Ελλάδα υπάρχει "επικρατούσα θρησκεία" ('Αρθρο 3)
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Ψιλα γραμματα.

Για αυτο το συνταγμα μας ξεκινα με την φραση "Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος"??

Μη χεσω. Δεν θα κολλησουμε στις λεξεις.

Οπως επισης οπου γαμος και χαρα, οι παπαδες πρωτοι. Ορκωμωσιες χωρις αυτους δεν γινονται, στη Βουλη, σε εγκαινια, οπου διαολο θελεις, αυτοι πρεπει να ειναι εκει αλλιως τρως πουλο εμμεσα η αμεσα.

To αν επιλεγουν να την λενε επικρατουσα η επισημη δεν εχει καμμια σημασια, οπως δεν εχει και το γεγονος οτι ενω πιστευουν και ευαγγελιζονται την ανεξιθρησκεια, ολοι μαζι αντιτασσονται στη δημιουργια των τζαμι, λες και οι αλλοι ειναι μαλακες που δεν ειναι χριστιανοι. ( οχι οτι συντασσομαι με αυτους, αλλα εφοσον ειναι νομιμο και συνταγματικο να εχεις διαφορετικη θρησκεια απο την επικρατουσα, τοτε ειναι νομιμο και συνταγματικο να εχεις και το χωρο λατρειας της. )

 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Ψιλα γραμματα.

Για αυτο το συνταγμα μας ξεκινα με την φραση "Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος"??

Μη χεσω. Δεν θα κολλησουμε στις λεξεις.

Οπως επισης οπου γαμος και χαρα, οι παπαδες πρωτοι. Ορκωμωσιες χωρις αυτους δεν γινονται, στη Βουλη, σε εγκαινια, οπου διαολο θελεις, αυτοι πρεπει να ειναι εκει αλλιως τρως πουλο εμμεσα η αμεσα.

To αν επιλεγουν να την λενε επικρατουσα η επισημη δεν εχει καμμια σημασια, οπως δεν εχει και το γεγονος οτι ενω πιστευουν και ευαγγελιζονται την ανεξιθρησκεια, ολοι μαζι αντιτασσονται στη δημιουργια των τζαμι, λες και οι αλλοι ειναι μαλακες που δεν ειναι χριστιανοι. ( οχι οτι συντασσομαι με αυτους, αλλα εφοσον ειναι νομιμο και συνταγματικο να εχεις διαφορετικη θρησκεια απο την επικρατουσα, τοτε ειναι νομιμο και συνταγματικο να εχεις και το χωρο λατρειας της. )
Πριν από πολλά χρόνια ο Νίκος Δήμου είχε πει "Όλοι οι λαοί έχουν θρησκεία. Οι Έλληνες έχουν παπάδες". Σωστός και μοναδικός.
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Και φυσικά μου την έδωσε που προχθές στην πρώτη συνεδρίαση της Βουλής χρειάστηκε να έμφανιστούν πέντε (τόσους μέτρησα εγώ, μπορεί να ήταν περισότεροι) για να ευλογήσουν τους "πατέρες" του έθνους (έχω και γι' αυτούς πολλά ράματα, αλλά θα τα πω άλλη φορά).
 

nelson

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2005
Μηνύματα
74
Like
2
Πόντοι
0
Καλώς ή κακώς η ορθόδοξη εκκλησία έχει συνδεθεί με το ελληνικό κράτος. Δεν μπορούμε να παραγνωρίζουμε και την ουσιαστική συμβολή κληρικών στους αγώνες του έθνους (Παπαφλέσσας, Γερμανός Καραβαγγέλης κα) ενώ πρέπει να βάζουμε στη σωστή τους βάση τις πράξεις άλλων (Παλαιών Πατρών Γερμναός) που έχουν υπερτιμηθεί. Πράγματι πολλοί από μασ γίνεμε χριστιανοί χωρίς να ξέρουμε γιατί. Δεν μας ρώτησαν όταν μας βάφτιζαν. Αλλά δεν παύει αυτή η κοινωνική περισσότερο πράξη να είναι πλέον κομμάτι αναπόσπαστο από τον κορμό του ελληνισμού.
Το σωστό είναι να αντιμετωπίζουμε και το θέμα της επικρατούσας θρησκείας με βάση αυτά που δίδασκαν οι Αρχαίοι και κυρίως το "παν μέτρον άριστον".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom