Νέα

Στέφανος Κασσελάκης - ΣΥΡΙΖΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Οξαποδω
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10K
  • Εμφανίσεις 283K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.163
Πόντοι
2.356
Τι γίνεται στο καραμπούρδελο της Κουμουνδούρου, ρε τύποι. :2funny:


Τι πούτσα έχει να πέσει το 2027 αχαχαχαχα. :2funny:
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.125
Κριτικές
10
Like
1.570
Πόντοι
506
- Η πρώην ΕΣΣΔ έχοντας κρατικοποιήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανέπτυξε επιστήμες, γνώση, τεχνολογία. Προσοχή ΔΕΝ είμαι υμνητής, πολλώ δε μάλλον νοσταλγός! Άπαγε! Απλώς, το αναφέρω ως επιχείρημα/σκέψη για το αν η γνώση και η εξ αυτής τεχνολογική πρόοδος εξαρτάται αποκλειστικώς από τον ιδιωτικό τομέα ή/και την εμπλοκή του.
Εδώ, θέλω να σε προλάβω. Διευκρινίζω, για να μη παρεξηγηθούμε: τα τεχνολογικά προϊόντα που παρήγαγε το σοβιετικό ΚΡΑΤΟΣ για τον απλό καταναλωτή ήσαν στο επίπεδο του ανεκτώς (πολύ ανεκτώς...) χρηστικού και συγκρινόμενα με τα αντίστοιχα του δυτικού κόσμου κατά πολύ κατώτερα σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Τούτο, όμως, ΔΕΝ έχει να κάνει με την ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ και την ΕΡΕΥΝΑ καθ' εαυτά, αλλά με τον προσανατολισμό του ίδιου του κράτους. Ως καθεστώς ανελεύθερο, διοικούμενο από δικτατορική νομενκλατούρα, ήσαν τόσο ΦΟΒΙΚΟΙ για εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς, που κατάντησαν εμμονικοί με την ασφάλειά τους και έδωσαν έμφαση στην παραγωγή γνώσης και τεχνολογίας για ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ σκοπούς, υποβαθμίζοντας την καθημερινότητα των πολιτών. Αποτέλεσμα: πυρηνική τεχνολογία, διαστημική τεχνολογία, στρατιωτική τεχνολογία εφάμιλλη των δυτικών.

- Εξ όσων γνωρίζω ο Βαρουφάκης, ο Τσακαλώτος, ο ίδιος ο Κασσελάκης (για να περιοριστώ σε αυτούς), ΟΛΟΙ με εμπειρία και γνώση ξένων – ΔΗΜΟΣΙΩΝ - πανεπιστημιακών ιδρυμάτων ΔΕΝ είναι κομμουνιστές (= κατάργηση του ιδιωτικού τομέα και κρατικοποίηση των πάντων). Είναι οπαδοί μικτής οικονομίας και εκείνο που τους καθιστά αριστερούς (ή “αριστερούς” για να καλύψω, τυχόν, αμφισβητήσεις) είναι μια άλλη αντίληψη για το τί ορίζεται ως ΔΗΜΟΣΙΟ και τί ως ΙΔΙΩΤΙΚΟ συμφέρον. Δίνουν έμφαση στον κρατικό παρεμβατικό χαρακτήρα υπέρ του δημοσίου συμφέροντος ΧΩΡΙΣ, όμως, κατάργηση του ιδιωτικού. Οι παραπάνω, παρά τις σημαντικές επιμέρους διαφορές μεταξύ τους, και επειδή, ακριβώς, έχουν εμπειρία των ξένων ιδρυμάτων, συμφωνούν ότι πρέπει να υπάρχουν ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ των δημόσιων πανεπιστημίων με άλλους κρατικούς ή ιδιωτικούς φορείς για την προαγωγή της γνώσης και, συνεπώς, και της τεχνολογίας. Αυτά για να μη τρίζουν και τα κόκκαλα του Κουτσούμπα.

- Τώρα, τίθεται το ερώτημα: ο Μητσοτάκης, ο Ανδρουλάκης, ο Κασσελάκης, ο Βαρουφάκης και όποιος άλλος, τέλος πάντων, πρέπει να προσλαμβάνει συμβούλους για θέματα γνώσης και τεχνολογίας; Νομίζω ότι εδώ συμφωνούμε, πως πρέπει.
Η δική σου διαφωνία είναι ότι οι σύμβουλοι (think tank), που προσέλαβε ειδικώς ο Κασσελάκης, δεν είναι οι κατάλληλοι, είναι “παιδική χαρά” διότι είναι καθηγητές μόνο και μάλιστα σε δημόσιο, δεν έχουν εργαστεί ποτέ σε ιδιωτικό τομέα εφαρμοσμένης τεχνολογίας κλπ.
Η άποψή σου, για να στηριχτεί, προϋποθέτει – σιωπηρώς - ότι οι συγκεκριμένοι σύμβουλοι του Κασσελάκη είναι ένα είδος θεωρητικών, κλεισμένων μέσα στην καθηγητική τους γυάλα και χωρίς καμία επαφή με τη γνώση και την τεχνολογία που εξελίσσεται γύρω τους. Απορώ, αλήθεια, σε ποιο χρονικό σημείο γνώσης και τεχνολογίας υπολογίζεις, με βάση την συλλογιστική σου, να έχουν απολιθωθεί και πώς διάολο τους αφήνουν και διδάσκουν με τέτοια κατάντια;
Αλλά, δεν θέλω να σταθώ σε αυτό.
Θα ήθελα με την ίδια αυστηρότητα να κρίνεις/συγκρίνεις τους αντίστοιχους συμβούλους του νυν πρωθυπουργού και των υπολοίπων αρχηγών, δηλ. την προέλευση και επάρκειά τους.
Με ενδιαφέρον θα άκουγα, επίσης, την δική σου πρόταση για το ποιους συμβούλους χρειάζεται και πού ένας αρχηγός ελληνικού πολιτικού κόμματος, για να επιτύχει την πρωτογενή παραγωγή με αιχμή την τεχνολογία και γιατί αυτό ΔΕΝ συμβαίνει στην χώρα, ανέκαθεν.

- Καταλήγοντας:
Έχεις αναρωτηθεί γιατί χώρα, όπως η Ελλάδα, υπερήφανη και για το ένδοξο αρχαίο παρελθόν όπως και για το ορθόδοξο παρελθόν και παρόν της (μπλα μπλα μπλα...), ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΑΓΕΙ κανένα ΕΠΙΔΡΑΣΤΙΚΟ έργο στους αντίστοιχους τομείς των ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΝ επιστημών (π.χ. φιλολογία, ιστορία, φιλοσοφία); Ούτε καν ένα λεξικό δεν κατόρθωσε να εκδώσει πλήρες η εδώ Ακαδημία μας (είχε σταματήσει στον τόμο... Γ2, αν θυμάμαι καλά, μισό αιώνα και βάλε πίσω). Σύγκρινε την παραγωγή των αντίστοιχων – ΚΡΑΤΙΚΩΝ – Ακαδημιών, όχι μόνο της χώρας, όπου βιοπορίζεσαι, αλλά και άλλων. Θα μελαγχολήσης εξίσου...
Και σε μάραναν οι ΘΕΤΙΚΕΣ επιστήμες και η εξ αυτών ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ;

Αναρωτήσου, λοιπόν, με τη σειρά σου και εσύ: ΤΙ και ΤΙΣ πταίει;
Αν η απάντησή σου είναι το ότι δεν υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια ή οι κατάλληλοι σύμβουλοι (από τον ιδιωτικό τομέα), τότε ΟΚ.
Μακάρι να ήταν τόσο απλό...
Επιστημες ειναι τα μαθηματικα η φυσικη η χημεια και η βιολογια. Οποιοι χρησιμοποιουνε τις επιστημες που ανεφερα μπορει να ειναι επιστημονες. Οι φιλολογοι δεν ασχολουνται με μαθηματικα, αρα νομιζω οτι δεν ειναι.
Σου ανεφερα εναν εναν στη λιστα που ανεφερες και γιατι δεν ειναι ικανοι για συμβουλοι τεχνολογιας. ΤΟ εγραψα σε απλα ελληνικα! Τελος εαν ηταν τοοσο ικανοι για τη θεση του συμβουλους τεχνολογιας θα τους ειχαν για συμβουλους τεχνολογιας και εξω.

Μιας και ανεφερες την τωρινη κυβερνηση , ζητωντας καποιο σχολιο απο μερους μου. Θα σου πω οτι οι επιλογες του κουλη ειναι παρομοιες με αυτες κασελακι, life stile, λες και οι συμβουλοι τους επικοινωνουν, δες ενα πραμα!
Επειδη εγω γραφω παραδειγματα , εσυ οχι. Θα γραψω κ ενα παραδειγμα...Ολοι λοιπον ειδαμε τις ικανοτητες αλλα και δυνατοτητες των drones, εμπρακτα στον πολεμο τις Ουκρανιας αλλα κ αλλου. Θελοντας λοιπον να δειξει οτι κατι κανει ο πονιρουλης, εβαλε ενα καθηγητη να "επιβλεπει" η μαλλον να ηγηθει την αναπτυξη τετοιων συστηματων απο τα πανεπιστημια κ σε συνεργασια με τ ιδιωτικο τομεα, ετσι για να το κανει ποιο λαμπερο. Εαν ενδιαφερεσε, που αμφιβαλω, ψαξε να βρεις τα αποτελεσματα μετα απο πολλα χρονια ερευνων. Εαν ησουν λιγο ψημενος στη δουλεια θα ηξερες και γιατι ειναι σε αυτο το σημειο ακι θ προεβλεπες απο πριν το αποτελεσμα αυτης της επιλογης.

Πραγματικα για τις θετικες επιστημες οπως λες δεν γνωριζω κατι, ειναι ομως η αισθηση μου που μου λεει οτι εκει τα πραγματα ειναι δραμα, ενω εκει κατι θα μπορουσαμε καταφερουμε.

Το ενδοξο παρελθον δεν ειναι προνομιο, ουτε μεταλλιο, ειναι βαρος , το γιατι , βαριεμαι να σου γραψω
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
Έγραψα "Αυτά για να μη τρίζουν και τα κόκκαλα του Κουτσούμπα." Ο άνθρωπος δεν μας άφησε χρόνους, ζει και εύχομαι να είναι μια χαρά στην υγεία του.
Η φράση να διορθωθεί σε: "Αυτά για να μη παρεξηγηθεί και ο κ. Κουτσούμπας".
Μην αγχώνεσαι τύπε
Δεν παρεξηγεί ο Μητσάρας

Εγώ όμως παρεξηγώ.. πάλι στα παπάρια σου με έγραψες
 

ekatse_i_koutsi_katsika

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
400
Like
1.179
Πόντοι
201
- Η πρώην ΕΣΣΔ έχοντας κρατικοποιήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανέπτυξε επιστήμες, γνώση, τεχνολογία. Προσοχή ΔΕΝ είμαι υμνητής, πολλώ δε μάλλον νοσταλγός! Άπαγε! Απλώς, το αναφέρω ως επιχείρημα/σκέψη για το αν η γνώση και η εξ αυτής τεχνολογική πρόοδος εξαρτάται αποκλειστικώς από τον ιδιωτικό τομέα ή/και την εμπλοκή του.
Εδώ, θέλω να σε προλάβω. Διευκρινίζω, για να μη παρεξηγηθούμε: τα τεχνολογικά προϊόντα που παρήγαγε το σοβιετικό ΚΡΑΤΟΣ για τον απλό καταναλωτή ήσαν στο επίπεδο του ανεκτώς (πολύ ανεκτώς...) χρηστικού και συγκρινόμενα με τα αντίστοιχα του δυτικού κόσμου κατά πολύ κατώτερα σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Τούτο, όμως, ΔΕΝ έχει να κάνει με την ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ και την ΕΡΕΥΝΑ καθ' εαυτά, αλλά με τον προσανατολισμό του ίδιου του κράτους. Ως καθεστώς ανελεύθερο, διοικούμενο από δικτατορική νομενκλατούρα, ήσαν τόσο ΦΟΒΙΚΟΙ για εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς, που κατάντησαν εμμονικοί με την ασφάλειά τους και έδωσαν έμφαση στην παραγωγή γνώσης και τεχνολογίας για ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ σκοπούς, υποβαθμίζοντας την καθημερινότητα των πολιτών. Αποτέλεσμα: πυρηνική τεχνολογία, διαστημική τεχνολογία, στρατιωτική τεχνολογία εφάμιλλη των δυτικών.

- Εξ όσων γνωρίζω ο Βαρουφάκης, ο Τσακαλώτος, ο ίδιος ο Κασσελάκης (για να περιοριστώ σε αυτούς), ΟΛΟΙ με εμπειρία και γνώση ξένων – ΔΗΜΟΣΙΩΝ - πανεπιστημιακών ιδρυμάτων ΔΕΝ είναι κομμουνιστές (= κατάργηση του ιδιωτικού τομέα και κρατικοποίηση των πάντων). Είναι οπαδοί μικτής οικονομίας και εκείνο που τους καθιστά αριστερούς (ή “αριστερούς” για να καλύψω, τυχόν, αμφισβητήσεις) είναι μια άλλη αντίληψη για το τί ορίζεται ως ΔΗΜΟΣΙΟ και τί ως ΙΔΙΩΤΙΚΟ συμφέρον. Δίνουν έμφαση στον κρατικό παρεμβατικό χαρακτήρα υπέρ του δημοσίου συμφέροντος ΧΩΡΙΣ, όμως, κατάργηση του ιδιωτικού. Οι παραπάνω, παρά τις σημαντικές επιμέρους διαφορές μεταξύ τους, και επειδή, ακριβώς, έχουν εμπειρία των ξένων ιδρυμάτων, συμφωνούν ότι πρέπει να υπάρχουν ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ των δημόσιων πανεπιστημίων με άλλους κρατικούς ή ιδιωτικούς φορείς για την προαγωγή της γνώσης και, συνεπώς, και της τεχνολογίας. Αυτά για να μη τρίζουν και τα κόκκαλα του Κουτσούμπα.

- Τώρα, τίθεται το ερώτημα: ο Μητσοτάκης, ο Ανδρουλάκης, ο Κασσελάκης, ο Βαρουφάκης και όποιος άλλος, τέλος πάντων, πρέπει να προσλαμβάνει συμβούλους για θέματα γνώσης και τεχνολογίας; Νομίζω ότι εδώ συμφωνούμε, πως πρέπει.
Η δική σου διαφωνία είναι ότι οι σύμβουλοι (think tank), που προσέλαβε ειδικώς ο Κασσελάκης, δεν είναι οι κατάλληλοι, είναι “παιδική χαρά” διότι είναι καθηγητές μόνο και μάλιστα σε δημόσιο, δεν έχουν εργαστεί ποτέ σε ιδιωτικό τομέα εφαρμοσμένης τεχνολογίας κλπ.
Η άποψή σου, για να στηριχτεί, προϋποθέτει – σιωπηρώς - ότι οι συγκεκριμένοι σύμβουλοι του Κασσελάκη είναι ένα είδος θεωρητικών, κλεισμένων μέσα στην καθηγητική τους γυάλα και χωρίς καμία επαφή με τη γνώση και την τεχνολογία που εξελίσσεται γύρω τους. Απορώ, αλήθεια, σε ποιο χρονικό σημείο γνώσης και τεχνολογίας υπολογίζεις, με βάση την συλλογιστική σου, να έχουν απολιθωθεί και πώς διάολο τους αφήνουν και διδάσκουν με τέτοια κατάντια;
Αλλά, δεν θέλω να σταθώ σε αυτό.
Θα ήθελα με την ίδια αυστηρότητα να κρίνεις/συγκρίνεις τους αντίστοιχους συμβούλους του νυν πρωθυπουργού και των υπολοίπων αρχηγών, δηλ. την προέλευση και επάρκειά τους.
Με ενδιαφέρον θα άκουγα, επίσης, την δική σου πρόταση για το ποιους συμβούλους χρειάζεται και πού ένας αρχηγός ελληνικού πολιτικού κόμματος, για να επιτύχει την πρωτογενή παραγωγή με αιχμή την τεχνολογία και γιατί αυτό ΔΕΝ συμβαίνει στην χώρα, ανέκαθεν.

- Καταλήγοντας:
Έχεις αναρωτηθεί γιατί χώρα, όπως η Ελλάδα, υπερήφανη και για το ένδοξο αρχαίο παρελθόν όπως και για το ορθόδοξο παρελθόν και παρόν της (μπλα μπλα μπλα...), ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΑΓΕΙ κανένα ΕΠΙΔΡΑΣΤΙΚΟ έργο στους αντίστοιχους τομείς των ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΝ επιστημών (π.χ. φιλολογία, ιστορία, φιλοσοφία); Ούτε καν ένα λεξικό δεν κατόρθωσε να εκδώσει πλήρες η εδώ Ακαδημία μας (είχε σταματήσει στον τόμο... Γ2, αν θυμάμαι καλά, μισό αιώνα και βάλε πίσω). Σύγκρινε την παραγωγή των αντίστοιχων – ΚΡΑΤΙΚΩΝ – Ακαδημιών, όχι μόνο της χώρας, όπου βιοπορίζεσαι, αλλά και άλλων. Θα μελαγχολήσης εξίσου...
Και σε μάραναν οι ΘΕΤΙΚΕΣ επιστήμες και η εξ αυτών ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ;

Αναρωτήσου, λοιπόν, με τη σειρά σου και εσύ: ΤΙ και ΤΙΣ πταίει;
Αν η απάντησή σου είναι το ότι δεν υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια ή οι κατάλληλοι σύμβουλοι (από τον ιδιωτικό τομέα), τότε ΟΚ.
Μακάρι να ήταν τόσο απλό...
Όλα αυτά καλά, αλλά δεν ήταν ικανή να παράξει το βασικότερο για την ευημερία των κατοίκων της. Πλούτο δεν παρήγαγε ποτέ η ΕΣΣΔ και οι πεινασμένοι μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά πολίτες της, δεν κατάφεραν να υπερβούν τον δικό τους ρουβίκωνα. Και για μένα που ήμουν εκεί όταν έπεσε το τείχος του Βερολίνου, έχω δει με τα μάτια μου και έχω ζήσει από κοντά την αποτυχία του ανατολικού οικοδομήματος. Το τι λέει ο Χαρίλαος η Παπαρήγα η Κανέλλη και ο Κουτσούμπας είναι για τα κόκκινα πρόβατα και για τα στιλιάρια του ΠΑΜΕ...
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
941
Like
848
Πόντοι
86
Επιστημες ειναι τα μαθηματικα η φυσικη η χημεια και η βιολογια. Οποιοι χρησιμοποιουνε τις επιστημες που ανεφερα μπορει να ειναι επιστημονες. Οι φιλολογοι δεν ασχολουνται με μαθηματικα, αρα νομιζω οτι δεν ειναι.
Σου ανεφερα εναν εναν στη λιστα που ανεφερες και γιατι δεν ειναι ικανοι για συμβουλοι τεχνολογιας. ΤΟ εγραψα σε απλα ελληνικα! Τελος εαν ηταν τοοσο ικανοι για τη θεση του συμβουλους τεχνολογιας θα τους ειχαν για συμβουλους τεχνολογιας και εξω.

Μιας και ανεφερες την τωρινη κυβερνηση , ζητωντας καποιο σχολιο απο μερους μου. Θα σου πω οτι οι επιλογες του κουλη ειναι παρομοιες με αυτες κασελακι, life stile, λες και οι συμβουλοι τους επικοινωνουν, δες ενα πραμα!
Επειδη εγω γραφω παραδειγματα , εσυ οχι. Θα γραψω κ ενα παραδειγμα...Ολοι λοιπον ειδαμε τις ικανοτητες αλλα και δυνατοτητες των drones, εμπρακτα στον πολεμο τις Ουκρανιας αλλα κ αλλου. Θελοντας λοιπον να δειξει οτι κατι κανει ο πονιρουλης, εβαλε ενα καθηγητη να "επιβλεπει" η μαλλον να ηγηθει την αναπτυξη τετοιων συστηματων απο τα πανεπιστημια κ σε συνεργασια με τ ιδιωτικο τομεα, ετσι για να το κανει ποιο λαμπερο. Εαν ενδιαφερεσε, που αμφιβαλω, ψαξε να βρεις τα αποτελεσματα μετα απο πολλα χρονια ερευνων. Εαν ησουν λιγο ψημενος στη δουλεια θα ηξερες και γιατι ειναι σε αυτο το σημειο ακι θ προεβλεπες απο πριν το αποτελεσμα αυτης της επιλογης.

Πραγματικα για τις θετικες επιστημες οπως λες δεν γνωριζω κατι, ειναι ομως η αισθηση μου που μου λεει οτι εκει τα πραγματα ειναι δραμα, ενω εκει κατι θα μπορουσαμε καταφερουμε.

Το ενδοξο παρελθον δεν ειναι προνομιο, ουτε μεταλλιο, ειναι βαρος , το γιατι , βαριεμαι να σου γραψω
- Έκανα διάκριση μεταξύ θετικών-θεωρητικών επιστημών για να σου δείξω ότι, εν Ελλάδι, ΟΥΤΕ στις θεωρητικές επιστήμες, όπου ΔΕΝ χρειάζονται σύμβουλοι με την επιτακτικότητα που απαιτεί ο τεχνολογικός τομέας, έχουμε να δείξουμε κάτι, παρόλο που η κρατική αφήγηση περί ενδόξων προγόνων κλπ, θα έπρεπε να λειτουργεί ως έναυσμα για παραγωγή και διάδοση γνώσης. Και αυτό για να υπονοήσω ότι το θέμα στην χώρα δεν είναι οι σωστοί σύμβουλοι τεχνολογίας. Χρησιμοποίησα την λέξη "επιστήμη" στην ευρύτερη έννοια, εσύ προτιμάς την στενή, δηλαδή την χρήση της μόνο για τις "σκληρές" επιστήμες: μαθηματικά, φυσική, χημεία κλπ. Κάνοντας αυτήν την διευκρίνιση, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί, αλλά στο επιχείρημά μου επιμένω: η Ελλάδα δεν πάσχει από συμβούλους. Ή δεν πάσχει ΜΟΝΟ από συμβούλους.

- Η μνεία στην πρώην ΕΣΣΔ προήλθε από και απαντούσε στην δική σου αναφορά- συσχετισμό της παραγωγής/εφαρμογής γνώσης από τον ιδιωτικό τομέα μόνο, τον οποίο θεωρείς "κινητήριο δύναμη". Και αυτό για να σου φέρω παράδειγμα κρατικού τομέα ΣΚΕΤΟΥ και στεγνού, που μπορεί να είναι κινητήριος δύναμη και να παράγει γνώση και εφαρμοσμένη τεχνολογία, ανεξαρτήτως, ποιότητας και καθημερινότητας. Βεβαίως, όχι γιατί αυτά τα δύο δεν ενδιαφέρουν (άλλωστε ο ίδιος τα ανέφερα και έδωσα και την εξήγησή μου για τις διαφορές με τα αποτελέσματα των δυτικών), αλλά γιατί το κέντρο του επιχειρήματος ήταν/είναι ποιος παράγει και προάγει γνώση και τεχνολογία. Και το συμπέρασμα είναι ότι και ο ΣΚΕΤΟΣ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ παράγει/προάγει γνώση και τεχνολογία, αν και διαφορετική αναλόγως.

- Παραδείγματα, όπως το drone, μπορώ να φέρω κι εγώ, αλλά εδώ ενδιαφέρει το πλαίσιο σκέψης, όπως αρχικώς τον έθεσες/υπενόησες, δηλαδή ότι η παραγωγή γνώσης και η εξ αυτής εφαρμοσμένη τεχνολογία ανήκουν (ή: θα έπρεπε) στον ιδιωτικό τομέα. Περί αυτού μίλησα παραπάνω, ότι, δηλαδή, μπορεί και ο κρατικός τομέας να φτιάξει drone ή ό,τι σχετικό, εφόσον το βάλει στόχο (ειδικώς, μάλιστα, αν είναι για στρατιωτικούς σκοπούς). Οπότε θεωρώ περιττό να απεραντολογούμε περιπτωσιολογικώς.

Τέλος, και επειδή στην πρώτη μου απάντηση κατέληγα: "Αναρωτήσου, λοιπόν, με τη σειρά σου και εσύ: ΤΙ και ΤΙΣ πταίει; Αν η απάντησή σου είναι το ότι δεν υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια ή οι κατάλληλοι σύμβουλοι (από τον ιδιωτικό τομέα), τότε ΟΚ. Μακάρι να ήταν τόσο απλό...", να εξηγηθώ λίγο παραπάνω:
Το πρόβλημα - για μένα - στην χώρα μας δεν είναι τόσο απλό, γιατί ποτέ δεν υπήρξε εδώ πραγματικός καπιταλισμός και πραγματική ελεύθερη αγορά - έστω και ως στάδιο/φάση προετοιμασίας για τον σοσιαλιστική κοινωνία, που θα έλεγαν και οι αριστεροί ή αριστερότατοι.
Ένα κρατικοδίαιτο λαμογιοκαπιταλισμό έχουμε, που, με κυβερνήτες-τροχονόμους, κατευθύνει και νέμεται τα δημόσια έσοδα μαζί με φίλους και κολλητούς ΙΔΙΩΤΕΣ και, κυρίως, τα διαθέτει μέσω τραπεζικού συστήματος και όχι μόνο, σε 5-10 οικογένειες, που ασκούν εξουσία παρασκηνιακώς ελέγχοντας διατροφή, ενέργεια, επικοινωνίες, ενημέρωση. Ενδεικτικώς: γίνηκε χαμός να σπάσει το μονοπώλιο του ΟΤΕ, μπήκαν ιδιώτες στο παιχνίδι, υποτίθεται ότι θα είχαμε εξαιρετικές υπηρεσίες σε ανταγωνιστικές τιμές και, τριάντα χρόνια μετά, είμαστε τελευταίοι σε ταχύτητα σύνδεσης και συγχρόνως από τους ακριβότερους σε τιμή.

Εν ολίγοις, το πρόβλημα ΔΕΝ είναι μόνο οι σύμβουλοι. Είναι, ΚΥΡΙΩΣ, ΠΟΛΙΤΙΚΟ
Δε πα νά'ρθουν οι καλύτεροι σύμβουλοι στον κόσμο, αγαπητέ, όπως τους ονειρευόμαστε.
Το αποτέλεσμα, αν δεν αλλάξει συνολικότερα το πλαίσιο και το πολιτικό μοντέλο διαχείρισης (+ η απονομή δικαιοσύνης, όσο κι αν σου φαίνεται άσχετο), θα είναι το ίδιο:
Ή οι σύμβουλοι θα "εγκλιματιστούν" συντομότατα (ίσως και με το αζημίωτο) απορροφούμενοι από την ελληνική χοάνη είτε, αν έχουν ισχυρή συνείδηση και δυνατότητα, θα πάρουν των ομματιών τους και θα επιστρέψουν από εκεί που ήρθαν.
Όλα αυτά συνέβαιναν και συμβαίνουν από συστάσεως νέου Ελληνικού κράτους και δεν χρειάστηκε οι Τσίπρας, Βαρουφάκης, Τσακαλώτος και οι σύμβουλοί τους και λοιποί σχετικοί να βάλουν του χέρι τους, αφού η χώρα είχε ήδη χρεοκοπήσει στα πάντα προ αυτών από άλλους, αποτελεσματικότερους, ως αποδεικνύεται από το οικτρό έως τώρα αποτέλεσμα, "φωστήρες"...
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
941
Like
848
Πόντοι
86
Όλα αυτά καλά, αλλά δεν ήταν ικανή να παράξει το βασικότερο για την ευημερία των κατοίκων της. Πλούτο δεν παρήγαγε ποτέ η ΕΣΣΔ και οι πεινασμένοι μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά πολίτες της, δεν κατάφεραν να υπερβούν τον δικό τους ρουβίκωνα. Και για μένα που ήμουν εκεί όταν έπεσε το τείχος του Βερολίνου, έχω δει με τα μάτια μου και έχω ζήσει από κοντά την αποτυχία του ανατολικού οικοδομήματος. Το τι λέει ο Χαρίλαος η Παπαρήγα η Κανέλλη και ο Κουτσούμπας είναι για τα κόκκινα πρόβατα και για τα στιλιάρια του ΠΑΜΕ...
Δεν διαφωνούμε. Είναι άλλο θέμα, όμως, η παραγωγή πλούτου και ευημερίας για την καθημερινότητα των πολιτών. Το υπονόησα και εγώ ακροθιγώς.
Αυτό που συζητούσαμε είναι η δυνατότητα παραγωγής/προαγωγής γνώσης/εφαρμοσμένης τεχνολογίας σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα με αφορμή τους τεχνικούς συμβούλους του Κασσελάκη και, γενικότερα, των πολιτικών.
 

ekatse_i_koutsi_katsika

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
400
Like
1.179
Πόντοι
201
Δεν διαφωνούμε. Είναι άλλο θέμα, όμως, η παραγωγή πλούτου και ευημερίας για την καθημερινότητα των πολιτών. Το υπονόησα και εγώ ακροθιγώς.
Αυτό που συζητούσαμε είναι η δυνατότητα παραγωγής/προαγωγής γνώσης/εφαρμοσμένης τεχνολογίας σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα με αφορμή τους τεχνικούς συμβούλους του Κασσελάκη και, γενικότερα, των πολιτικών.
Nαι αλλά ιδιωτικός τομέας ήταν σχεδόν άγνωστη λέξη στο πρώην ανατολικό μπλοκ. Και όταν την παραγωγή την έχει το κράτος, ο λαός δεν μπορεί να κάνει βήμα προόδου.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
941
Like
848
Πόντοι
86
Nαι αλλά ιδιωτικός τομέας ήταν σχεδόν άγνωστη λέξη στο πρώην ανατολικό μπλοκ. Και όταν την παραγωγή την έχει το κράτος, ο λαός δεν μπορεί να κάνει βήμα προόδου.
Δεν διαφωνούμε, μην επαναλαμβανόμαστε. Ακριβώς επειδή ήταν ο ιδιωτικός τομέας άγνωστος χρησιμοποίησα το παράδειγμα της ΕΣΣΔ, στα πλαίσια του θέματος και της συζήτησης, που ανοίξαμε.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.163
Πόντοι
2.356
Θα πέσει πολύ γέλιο με το τριμπούρδελο, στο συνέδριο. :2funny:

 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.333
Κριτικές
18
Like
20.285
Πόντοι
4.546
Θα πέσει πολύ γέλιο με το τριμπούρδελο, στο συνέδριο. :2funny:

Είχε την ευκαιρία ο δροσερός με τον γιδοβοσκό να ρίξουν τον Αυτοκράτορα Κούλη, και ΔΕΝ το έκαναν. Ποιό γελοίοι πεθαίνεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: txar

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
941
Like
848
Πόντοι
86
Μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και ΨΥΧΡΑΙΜΗ παρομοίωση-αλληγορία για την κατάσταση τώρα στον ΣΥΡΙΖΑ:

Το «showdown» στον ΣΥΡΙΖΑ σε όρους… αγοράς

ΣΥΡΙΖΑ: Για να διευκολύνουμε λίγο τους εθισμένους στα business θέματα αναγνώστες μας, θα προχωρήσουμε σε μια λίγο παράδοξη ίσως παρομοίωση, για το showdown των τελευταίων ημερών.
Αν η νέα διαμάχη κορυφής που ταλανίζει το κόμμα αφορούσε μια μεγάλη πολυμετοχική εταιρεία στις ΗΠΑ, τα διεθνή μέσα θα τη χαρακτήριζαν ως σκληρό «board room fight» που συμβαίνει μετά από ένα βιαστικό «take over».
Κάποιοι μεγαλομέτοχοι στήριξαν έναν εν πολλοίς άγνωστο αλλά φιλόδοξο και επικοινωνιακό corporate raider να γίνει CEO, πιστεύοντας ότι αφού πουλήσουν όσοι δεν συμφωνούσαν, η διοίκηση θα λειτουργεί καλύτερα, οι πωλήσεις θα αυξηθούν και η μετοχή θα ανέβει.
Τα προβλήματα που προέκυψαν ήταν δύο. Πρώτον, ότι η μετοχή δεν φαίνεται να ανεβαίνει και δεύτερον, ότι ο νέος CEO βγήκε απρόβλεπτος και πολύ συγκεντρωτικός για τα γούστα τους.
Δεν συμβουλεύεται αρκούντως το ΔΣ και το top management, αλλά θέλει συνεχώς να μιλάει μόνος του με τους πελάτες και να καθορίζει «αδιαμεσολάβητα» την εμπορική πολιτική.
Αν η κόντρα στο ΔΣ φτάσει εντελώς στα άκρα (κάτι που θα φανεί σήμερα, μάλλον αργά το βράδυ), τότε θα κληθεί να αποφασίσει η… έκτακτη Γενική Συνέλευση. Ωστόσο, κι αυτό το ξέρουν όλοι οι εμπλεκόμενοι, κάτι τέτοιο, μετά τη σφοδρή μάχη που μεσολάβησε για το take over, μπορεί να δώσει τη χαριστική βολή στις πωλήσεις, να πέσει κάθετα η μετοχή και να χρεοκοπήσει η εταιρεία.
Οι πιο σκληροί στο board εμφανίζονται σίγουροι ότι η εταιρεία πάει για χρεοκοπία (ή και ότι οι ίδιοι θα χάσουν κάθε έλεγχο), οπότε λένε «μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει να τελειώνει», πιστεύοντας ότι με την καθαίρεση του CEO και την ανάδειξη ενός «μεταβατικού», κάποια αξία θα μείνει στη μετοχή.
Κάποιοι άλλοι φαίνονται προσώρας πιο διαλλακτικοί, ίσως διότι αντιλαμβάνονται ότι η αγορά είναι σκληρή κι ότι τα «συγγνώμη λάθος, δεν ήξερα, δεν ρώτησα», μετά από τόσο βασικές επιλογές, όπως ένα take over, απαξιώνουν γενικώς το ΔΣ απέναντι σε μικρομετόχους και πελάτες.
Το μεγάλο ερώτημα της ημέρας είναι ένα: Αν ο CEO που πιστεύει ότι κάνει καλή δουλειά και πιάνει αβέρτα φρέσκους πελάτες, θα προσπαθήσει να συμβιβάσει καταστάσεις ή θα τραβήξει το σχοινί.
Διότι κι ο ίδιος έδειξε χθες να εκτιμά ότι μετά από τυχόν καθαίρεσή του, θα καταφέρει να πάρει αρκετούς πελάτες και κάποια τμήματα της εταιρείας, για να ανοίξει δικό του μαγαζί. Mε νέο, άφθαρτο brand name, χωρίς να έχει το βάρος των παλαιών μετόχων.
Το μόνο βέβαιο είναι ότι η μετοχή της υφιστάμενης εταιρείας δύσκολα θα τη βγάλει καθαρή, ενόψει αποτελεσμάτων... Ιουνίου (ευρωεκλογές).
Ακόμη κι αν κηρυχθεί ανακωχή στο board, η (νέα) ζημιά έγινε.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ο Στεφανος δήλωσε οτι ακομη και αν χασει με 20 μοναδες διαφορά, δεν προκειται να παραιτηθει.
Τα ακους Αλεξη Τσιπρα? Που δεσμευτηκες να παρατηθεις αν εχανες με πανω απο 6 μοναδες? Ετσι κανουν οι αρχηγοι.

Αληθεια ομως Στεφανε...
Αν χασεις με 30 μοναδες διαφορα....τότε παραιτεισαι δηλαδη?
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.666
Like
6.354
Πόντοι
2.356
Κασσελάκαρος θα τους χορέψει στο ταψί.
Στο Λονδίνο απάντησε με ένα ξερό "οχι", στην ερώτηση αν η διαφορά 20 μονάδων στις ευρωεκλογές είναι αιτία παραίτησης.
Αλαμανιο θα γίνει μέχρι το καλοκαίρι.
Είναι κι ο Μητσοτάκης κοντά στο 27%, που θεωρείται πολύ χαμηλό.
Θα έχουμε σόου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Κασσελάκαρος θα τους χορέψει στο ταψί.
Στο Λονδίνο απάντησε με ένα ξερό "οχι", στην ερώτηση αν η διαφορά 20 μονάδων στις ευρωεκλογές είναι αιτία παραίτησης.
Αλαμανιο θα γίνει μέχρι το καλοκαίρι.
Είναι κι ο Μητσοτάκης κοντά στο 27%, που θεωρείται πολύ χαμηλό.
Θα έχουμε σόου.
27%?
Μυαλο δεν βαζετε ε?
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.666
Like
6.354
Πόντοι
2.356
27%?
Μυαλο δεν βαζετε ε?
Ποιοί είμαστε εμείς που δε βάζουμε μυαλό;
Έγραψα εγώ ποτέ κάτι που δεν ίσχυε; Ή που διαψευστηκε;
Για βάλε να το δω κι εγώ.
Ή έχεις βάλει την κασσετα στον αυτόματο κι η μια πλευρά παίζει το "μυαλό δε βαζετε" κι η άλλη το "41%";
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ποιοί είμαστε εμείς που δε βάζουμε μυαλό;
Έγραψα εγώ ποτέ κάτι που δεν ίσχυε; Ή που διαψευστηκε;
Για βάλε να το δω κι εγώ.
Ή έχεις βάλει την κασσετα στον αυτόματο κι η μια πλευρά παίζει το "μυαλό δε βαζετε" κι η άλλη το "41%";
Eλα μωρε, που αρπαζεσαι αμεσως.
Πού το ειδες το 27%?
Και αντε, θα παρει 27%. Το 73% ποιος θα το παρει?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Για να μιλαμε και σοβαρα παντως,
Το 2019 πηρε η ΝΔ 33% στις ευρωεκλογες και 40% στις εθνικες.
Τωρα εχει 41% στις εθνικες, αρα ξεκιναει καπου απο το 33-34% στις ευρωεκλογες.
Να χασει και κατι προς τα δεξια?
Αντε, 32-33%. Οχι οτι εχει και ιδιαιτερη σημασια δηλαδη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom