Νέα

Σπόνσορινγκ-σεξοτουρισμός στην Πολωνία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Balkan cowboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 98K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 32 άτομα (8 μέλη και 24 επισκέπτες)

User159

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2024
Μηνύματα
10
Like
20
Πόντοι
0
Απο τη συντομη εμπειρια των δυο εβδομαδων που ειχα για τον κομμουνισμο το 88 στη Βουδαπεστη αυτα περιπου ειδα, υπηρχαν βεβαια και υπογεια ξενυχταδικα μεχρι το πρωι , με ειχε παει η μαγυαρα που μεναμε στο διαμερισμα της και φορτωσα μια σερβιτορα ενα βραδυ ... φυσικα ειχε ξεκινησει ηδη η περεστροικα και ηταν πιο χαλαρα απο οτι ελεγαν συν του οτι η Ουγγαρια ηταν παντα μια απο τις πλεον φιλελευθερες χωρες του μπλοκ σε ηθη και εθιμα :grin:
Φίλε μου, καμία από αυτές τις χώρες δεν είχε κομμουνισμό. Η λέξη "κομμουνισμός" είναι παραπλανητική. Χρησιμοποιείται σήμερα για να υποτιμηθεί αυτό το σύστημα. Ήταν σοσιαλισμός υπό την ηγεσία του Κομμουνιστικού Κόμματος.
Ο ορισμός του κομμουνισμού = από τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του, στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του, δεν υπάρχουν χρήματα.
 

User159

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2024
Μηνύματα
10
Like
20
Πόντοι
0
Τσέχες τη δεκαετία του 70.Κλασική ανατολική Ευρώπη.Χάσαμε τις καλύτερες εποχές τα '70s και 80's αλλά πήραμε μια γεύση πώς πρέπει να ήτανε.


Καμιά φορά συναντάς τη Ρωσίδα στο ατμοσφαιρικό ρεστωράν στη Μόσχα και κάπως μεταφέρεσαι στο χρόνο,λες όχι ρε πούστη μου νιώθω οτι είμαι στην ανατολική Ευρώπη,στον παράδεισο πώς είναι δυνατόν.Εύχεσαι να μην τελειώσει το όνειρο φάση.

Τσέχες τη δεκαετία του 90.Σε ρούφαγαν ολόκληρο.

Αυτό το τραγούδι γράφτηκε για το πρόγραμμα της παραμονής της Πρωτοχρονιάς του 1987 στην κρατική τηλεόραση (τότε υπήρχε μόνο ένα πρόγραμμα). Σε μετάφραση, λέγεται «Δύο κίτρινες κοτοπουλάκια (γκόμενες)».
Η Helena Vondráčková (από τη δική μας οπτική γωνία αριστερά) ήταν η πρώτη γυναίκα στην Τσεχοσλοβακία που έκανε εμφυτεύματα σιλικόνης. Ήταν η ερωμένη του πρωθυπουργού Lubomír Štrougal. Η δεύτερη είναι η Hana Zagorová, η οποία έπασχε από σοβαρή λευχαιμία και δυστυχώς απεβίωσε. Όλοι οι στίχοι της μιλούσαν για την αγάπη και το βάθος της ζωής. Δύσκολοι στίχοι:
Το τραγούδι «Ξέρω λίγα»
Μετάφραση εδώ
Η ζωή που πρέπει να ζήσω ανήκει μόνο σε μένα,
Μια ζωή με εκατομμύρια αλήθειες, μια ζωή με εκατομμύρια ψέματα,
Μια ζωή μαζί σου και χωρίς εσένα, μια ζωή γεμάτη χαρά και άγχος.
Και το παιχνίδι, αυτό είναι που του αρέσει,
Ότι ξέρεις λίγα, όσο περισσότερα ξέρεις γι' αυτό.
Μπορείς να γίνεις ταπεινός άνθρωπος, μπορείς να γίνεις γιατρός της νομικής,
Μπορείς να έχεις καλό γούστο και να είσαι περήφανος σαν παγώνι.
Μπορείς να κρεμάσεις τον κόσμο στις χορδές της κιθάρας σαν τίποτα.
Τέλος πάντων, αν σε ρωτήσω,
...ξέρεις λίγα πράγματα που ξέρεις περισσότερα γι' αυτόν.
Με ξέρεις με το στόμα σου,
Με τα μαλλιά σου σαν χαλκό με αγγίζεις τώρα.
Ω, με τα δάχτυλά σου με ξέρεις
και με το πρόσωπό σου με αγγίζεις τώρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Νίο

Slavrlfucker

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2024
Μηνύματα
256
Like
438
Πόντοι
21
Μέχρι την μέση καλά το πήγαινες
Το μισό στο τέλος όμως είναι άρες μάρες κουκουναρες
Εξαρτάται μάλλον από το τι ξερεις, γιατί αν δεν ξέρεις δεν μπορείς και να κρίνεις.
Ρώτα και μάθε, αλλιώς άσε τα σχόλια για αλλού.
 
OP
OP
B

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Να ξέρεις ότι παρόλο που έχεις πληρώσει για τα εισιτήρια και ξενοδοχείο, υπάρχει ενδεχόμενο να πάρει αρνητική απάντηση και να χάσεις για πλάκα 2000 ευρώπουλα, και αυτό συμβαίνει συχνά.
Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι εκτός Ρωσίας,Λευκορωσίας και Καζακστάν για σεξοτουρισμό πουθενά αλλού δεν αξίζει.
Οι χώρες της Ανατολικής Ευρώπης τρέχουν με τρελές ταχύτητες μπροστά.
Τα στάνταρ έχουν αλλάξει, μισθοί έχουν ανέβουν πολύ και υπάρχει παντού ανάπτυξη , το γράψα και σε άλλο νήμα ότι είμαστε οι φτωχομπινέδες της Ευρώπης.

Οταν λες οτι απορρίπτεται η βίζα συχνά τι εννοείς?Αν η άλλη έχει πληρώσει 400 ευρώ στο bot έχει δείξει πληρωμένα αεροπορικά,διαμονή υπάρχει λόγος να την απορρίψουνε?Μπαίνει κάποιο πλαφόν στις εκδιδόμενες βίζες για Ρώσους ανά χώρα?Ξέρω οτι η Πολωνία σταμάτησε εντελώς να εκδίδει βίζες για Ρώσους αλλά Κύπρος,Ισπανία εκδίδουν ακόμα αρκετές.
Εντωμεταξύ οι Ρώσοι έχουν δύο διαβατήρια άλλο κουλό και αυτό.Η δικιά μου παραλίγο να φάει πόρτα στο Μαυροβούνιο γιατί διέθετε παλιό διαβατήριο και έπρεπε να περιμένει στο αεροδρόμιο για ειδική έγκριση δεν της έδιναν boarding pass για Μπούντβα ενώ ήταν πληρωμένο.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.432
Like
7.930
Πόντοι
2.356
Εκείνα τα χρόνια δεν είχα πάει κεντρική Ευρώπη Τάσο οπότε δεν γνωρίζω . Αν είχε πρόγραμμα με χορεύτριες, ταχυδακτυλουργούς, τραγουδίστριες λέμε το ίδιο πράγμα. Τόσο καιρό δεν πέρασες από τα μέρη μας να πιούμε ένα καφέ ;
Κατι παρομοιο χωρις ταχυδακτυλουργους ...
Παντως επειδη ειχα παει Βιεννη απο Μοναχο και καθησα 4-5 μερες περιμενοντας την εκδοση της βιζας δεν ειχα δει καμια τεραστια διαφορα στο βιοτικο επιπεδο Δυσης-Ανατολης εκεινης της εποχης, σαφως φτωχοτερη βεβαια αλλα σαν πολη ηταν πανεμορφη. Στις γυναικες ομως η αντιθεση ηταν συγκλονιστικη, δεν ειναι τυχαιο οτι αρχες της δεκαετιας του 90 οι πρωτοι Γαλλοι και Ιταλοι σχεδιαστες μοδας και πορνο σκηνοθετες/ηθοποιοι πηγανε πρωτα Βουδαπεστη και μετεπειτα φυσικα στη Πραγα.

Θα σε παρω τηλ να βρεθουμε
 
OP
OP
B

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Καλά οι Τσέχες πάντα το είχαν με το πορνό.Θυμάμαι δεκαετία του 90 έβλεπες περιοδικά όπου κοπέλες από όλη την επαρχία έστελναν γυμνές φωτογραφίες.Τις πλήρωναν 200 κορώνες για κάθε φωτό δηλαδή κάπου 5 ευρώ.Η νικήτρια έπαιρνε 500 κορώνες.Μιλάμε κάτι απίστευτα μουνιά να τα πετάνε φάτσα φόρα να γράφουν και το όνομά τουε η Lenka απο το Olomouc,η Petra από τη Jihlava,η Radka από το Usti κτλ.Μιλάμε για δεκάδες περιοδικά με εβδομαδιαίες εκδόσεις.Φανταστείτε Ελλάδα να αγόραζε ο άλλος περιοδικό και να έβλεπε τη Μαρία απο τα Τρίκαλα,τη Γιάννα απο τη Λαμία,την Αθηνά απο το Καρπενήσι κτλ απλές ωραίες δεκαοχτάχρονες της διπλανής πόρτας να τα δείχνουν όλα.Τσεχία ήταν φυσιολογικό,δεν παραξενευόταν κανείς.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.296
Like
9.321
Πόντοι
2.306
Οταν λες οτι απορρίπτεται η βίζα συχνά τι εννοείς?Αν η άλλη έχει πληρώσει 400 ευρώ στο bot έχει δείξει πληρωμένα αεροπορικά,διαμονή υπάρχει λόγος να την απορρίψουνε?Μπαίνει κάποιο πλαφόν στις εκδιδόμενες βίζες για Ρώσους ανά χώρα?Ξέρω οτι η Πολωνία σταμάτησε εντελώς να εκδίδει βίζες για Ρώσους αλλά Κύπρος,Ισπανία εκδίδουν ακόμα αρκετές.
Εντωμεταξύ οι Ρώσοι έχουν δύο διαβατήρια άλλο κουλό και αυτό.Η δικιά μου παραλίγο να φάει πόρτα στο Μαυροβούνιο γιατί διέθετε παλιό διαβατήριο και έπρεπε να περιμένει στο αεροδρόμιο για ειδική έγκριση δεν της έδιναν boarding pass για Μπούντβα ενώ ήταν πληρωμένο.
Οι αιτήσεις για βίζα , αν είναι μέσω πρεσβείας πάντα μπορούν να απορριφθούν και οι χώρες κρατάνε το fee της αίτησης.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.209
Like
3.480
Πόντοι
1.706
Καλογερε ένα ποστ όλο λάθος
Ρουμανία έχω ζήσει 7 χρόνια συνεχώς κι άλλα 5 περιστασιακά με μια δουλειά με λίγες υποχρεώσεις κ καλά λεφτά
Την πρώτη 7 ετια μέχρι το 2005 γαμουσαμε ν εύκολα κ καλά κι εντός χώρας, βασικά εκτός βουκουρεστι
Λάβε υπόψη σου το κονσεπτ όμως
Νέος ωραίος χρήμα θέση εξουσίας γλώσσα και γνωριμίες πολύ επίπεδες..


Την δεύτερη 7ετια, μετά το 2005 αυτή την έβγαζα κατά βάση Κισιναου Λβιβ Νικολαεφ
(2002 με 2095 πήγαινα και Κισιναου πολύ και cernauti ουκρανική πόλη στα σύνορά με Ρουμανία) )
Μιλάω εκτός από αγγλικά γερμανικά γαλλικά, άπταιστα ρουμάνικα και αρκετά καθημερινά ρωσικά
Όσον αφορά Ρουμανία είμαι ο Παπας του σαιτ έχω το αλάθητο
Μολδαβία και ζαπατνα, δηλ Δυτική Ουκρανία, ξέρω τα πάντα, αλλά δέχομαι κ γνώμες
Στούντιακιας πως σου ήρθε δεν κατάλαβα...

Πάμε τώρα
Ο βιασμός τις βιασαμε κλπ πως προέκυψε?
Αυτό που λέει το ποστ είναι ότι κάποιοι 50πλας η νεώτεροι αλλά χωρίς γλώσσα λεφτά πολλά και εφέ γαμουσαν επί πληρωμή ή και με ψήσιμο με αυτόν τον τρόπο
Τρίτο κ τελευταίο
Πήγαινε στο Κλουζ κι αν βρεις αυτά που λέει ο φίλος σου κι όχι αυτά που λέω εγώ, γραψτι
Είναι τόσο κραυγαλέα η διαφορά από ίσα σου λέει από την πραγματική εικόνα που σε λέω εγώ, που όσο κ να θες αν δεν είσαι ψυχοπαθής δεν μπορείς να γράψεις τέτοιο ψέμα
Επίσης ο φίλος σου που τον ξέρεις 10 χρόνια ΝΑΙ σου λέει αρλούμπες και βάζω στοίχημα γι αυτό
Οι περιπτώσεις είναι δυο
Μια λέει τα γνωστά αεριτζιδθκα που λεν όλοι νομίζοντας ότι Μίλαν σε αδαείς, για να τους ζηλεύουν οι αλλοι 90%
Μενει ένα 10% που κάποια με κάποιο πλάνο δικό της του έκατσε, φυσικά η εμφάνιση της είναι 5 κ κάτω, αλλά κ πάλι αυτό 10% είναι
Μια επίσκεψη θα σε πείσει
Ελπίζω μετά ναχεις την ειλικρίνεια των Τευτονων και να πεις ότι όντως είναι όλα εντελώς παραμύθια όσον αφορά την ρουμανια
Επειδή Κλουζ λίγο έχω ασχοληθεί αφήνω το 10% περιθώριο όχι να υπάρχει πεδίο, αυτό δεν γίνεται, απλά να ει βρει στην δεκαετία μια γκόμενα αυτός ο φίλος σου.
Καλά για περιοχές που γνωρίζω καλά βουκουρεστι και έως 300ψλμ απόσταση είναι απόλυτα μεχρι 1% αυτή η περίπτωση
ΕΤΕΡΟΝ ΟΥΔΕΝ
ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
Αυτά κ μην ζορίζεσαι με την κσλοπρισιρετη κριτική


Δεν ισχυρίζομαι ότι βιάζατε, ερώτηση ήταν ρητορικού τύπου για να σε συνεφέρω μπας και καταλάβεις τι απαντάς στον άλλον που παρέθεσες.

Υπάρχει ένα context αντιπαλότητας ανάμεσα σε δύο μέλη που δεν μπορείς να πεις ότι δεν το πρόσεξες, αφού συμμετέχεις σε αυτό βάζοντας likes και γελάκια πότε στον έναν και πότε στον άλλο.

Σε μια στιγμή παραθέτεις μία πρόταση του ενός που εγγράφεται σε αυτό το επιθετικό context (λέει ότι θα βάλω μία αγγελία για καθαρίστρια με σκοπό να τη βιάσω), και εσύ πας και τα γαμάς τη μάνα όλα, επειδή τριγκάρεσαι από δύο λέξεις (αγγελία, καθαρίστρια) και σου καύλωσε να πεις μια ιστορία από τα παλιά, προσπαθώντας να την κολλήσεις με απαράδεκτο τρόπο (τα κάναμε κι εμείς στη Μολδαβία..).

Κι εκεί σε εγκαλώ. Κατάλαβες ότι ο άλλος μιλάει για βιασμό, τύπε, και συ πας και παπαρίζεις; Καλή η ιστορία σου, αλλά δεν κολλάει σε αυτό το context. Δηλαδή αν δεις δυο τύπους στο δρόμο να τσακώνονται και πει ο ένας στον άλλο «γαμώ το σπίτι σου», θα πας και, αδιαφορώντας για το προσβλητικό context, θα του πεις «πω ρε φίλε, μου θύμισες μια ιστορία απο τα 80ς που έπεσε ένας με την μπουλντόζα πάνω στο σπίτι μου και μου το γάμησε»;

Δεν λέω ότι είσαι βιαστής, τύπε, λέω ότι είσαι ασόβαρος. Δεν λειτουργείς με κριτική ικανότητα, αλλά με συνειρμούς και εξαιτίας αυτού δεν μπορώ να βασίζομαι στις απόψεις σου. Κι έρχεσαι με αυτό σου το πόστ και με επιβεβαιώνεις λέγοντας μου ότι είσαι ο Πάπας με το αλάθητο στο θέμα της Ρουμανίας, αδυνατώντας να καταλάβεις ότι αυτά που λες για αυτή τη χώρα δεν αντικατοπτρίζουν παρά μόνο την δική σου εμπειρία που αποκτήθηκε κατά έναν ορισμένο τρόπο και χωρίς να είσαι κανένας γνωστός παγκόσμιος καρδιοκατακτητής, ώστε να έχει βαρύνουσα σημασία η άποψή σου.

Εγώ έχω 29 χρόνια στη Γαλλία τύπε, μιλάω κι εγώ ξένες γλώσσες όπως εσύ κι έχω και πτυχία κι έχω πάει με πάρα πολλές Γαλλίδες και ξένες εδώ, αλλά δεν το παίζω Πάπας, γιατί μπορεί κάποιος πιο πρόσφατος στη χώρα από μένα, αλλά με μεγαλύτερο ταλέντο στις γκόμενες να ξέρει περισσότερα.

Το ότι σε αποκάλεσα στουντιάκια προκύπτει από εδώ:
Περίμενε να βγει ο Τραμπ και αποφασίζεις μετά. Προς ώρας βολέψου με κάνα στούντιο όπως εγώ
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
2.060
Πόντοι
266
Οταν λες οτι απορρίπτεται η βίζα συχνά τι εννοείς?Αν η άλλη έχει πληρώσει 400 ευρώ στο bot έχει δείξει πληρωμένα αεροπορικά,διαμονή υπάρχει λόγος να την απορρίψουνε?Μπαίνει κάποιο πλαφόν στις εκδιδόμενες βίζες για Ρώσους ανά χώρα?Ξέρω οτι η Πολωνία σταμάτησε εντελώς να εκδίδει βίζες για Ρώσους αλλά Κύπρος,Ισπανία εκδίδουν ακόμα αρκετές.
Εντωμεταξύ οι Ρώσοι έχουν δύο διαβατήρια άλλο κουλό και αυτό.Η δικιά μου παραλίγο να φάει πόρτα στο Μαυροβούνιο γιατί διέθετε παλιό διαβατήριο και έπρεπε να περιμένει στο αεροδρόμιο για ειδική έγκριση δεν της έδιναν boarding pass για Μπούντβα ενώ ήταν πληρωμένο.
Έχω φίλο με γραφείο που βγάζει βίζες στην Μόσχα. Πολλά χρόνια φίλος, τον έχω φιλοξενήσει 3 φορές Αθήνα. Μου είπε ότι απορρίπτουν βίζες τα τελευταία χρόνια ακόμα και όταν έχεις πληρωμένα εισιτήρια ,ξενοδοχείο.
Πριν τον πολεμο για πλακα έδιναν βίζες για χρόνο η δύο. Τώρα αν έχεις προπληρώσει το ξενοδοχείο για μια βδομάδα σου δίνουν βίζα 8-10 μέρες μάξιμουμ.
Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια σ αυτό το θέμα να σου στείλω το τηλέφωνο του, αρκεί να μην χρεωθώ αν κάτι πάει στραβά και δεν εκδοθεί βίζα :D:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.667
Κριτικές
183
Like
43.738
Πόντοι
21.896
Έχω φίλο με γραφείο που βγάζει βίζες στην Μόσχα. Πολλά χρόνια φίλος, τον έχω φιλοξενήσει 3 φορές Αθήνα. Μου είπε ότι απορρίπτουν βίζες τα τελευταία χρόνια ακόμα και όταν έχεις πληρωμένα εισιτήρια ,ξενοδοχείο.
Πριν τον πολεμο για πλακα έδιναν βίζες για χρόνο η δύο. Τώρα αν έχεις προπληρώσει το ξενοδοχείο για μια βδομάδα σου δίνουν βίζα 8-10 μέρες μάξιμουμ.
Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια σ αυτό το θέμα να σου στείλω το τηλέφωνο του, αρκεί να μην χρεωθώ αν κάτι πάει στραβά και δεν εκδοθεί βίζα :D:
Πλέον για να βγει βίζα σεγκεν όπου η Ελλάδα ακολουθεί πιστά το προτοκολλο του itr δλδ πέρα από πληρωμένα ξενοδοχεία επιστροφής εθσητηρια κ ασφαλιστηρίου υγείας , ζητάμε κ ο τουρίστας από τρίτες χώρες να έχει πχ πάνω απο8000 ευρώ εκκαθαριστικό εφορίας της προηγούμενης χρονιάς...σε κάποιες περίπτωσεις ποινικό μητρώο κ σε άλλες bank statements...k νομίζω πλέον για την σεγκεν βίζα δεν πηγαίνουν στις πρεσβείες αλλά σε εξουσιοδοτημένα ορακτωρια που πάνε κ πιο αυστηρά τους κανόνες by the book
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
2.060
Πόντοι
266
Πλέον για να βγει βίζα σεγκεν όπου η Ελλάδα ακολουθεί πιστά το προτοκολλο του itr δλδ πέρα από πληρωμένα ξενοδοχεία επιστροφής εθσητηρια κ ασφαλιστηρίου υγείας , ζητάμε κ ο τουρίστας από τρίτες χώρες να έχει πχ πάνω απο8000 ευρώ εκκαθαριστικό εφορίας της προηγούμενης χρονιάς...σε κάποιες περίπτωσεις ποινικό μητρώο κ σε άλλες bank statements...k νομίζω πλέον για την σεγκεν βίζα δεν πηγαίνουν στις πρεσβείες αλλά σε εξουσιοδοτημένα ορακτωρια που πάνε κ πιο αυστηρά τους κανόνες by the book
Το γνωρίζω φίλε μου, μερικά ποστ πίσω τα ίδια έγραψα. Το θέμα είναι όμως ότι για ρώσους πολίτες αυτά άρχισαν να ισχύουν πριν δυόμισι χρόνια περίπου ,πριν ήταν το πιο εύκολο πράγμα και με βίζες διετίας.
Ο πόλεμος του μαλάκα μας κατέστρεψε :confused:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.667
Κριτικές
183
Like
43.738
Πόντοι
21.896
Το γνωρίζω φίλε μου, μερικά ποστ πίσω τα ίδια έγραψα. Το θέμα είναι όμως ότι για ρώσους πολίτες αυτά άρχισαν να ισχύουν πριν δυόμισι χρόνια περίπου ,πριν ήταν το πιο εύκολο πράγμα και με βίζες διετίας.
Ο πόλεμος του μαλάκα μας κατέστρεψε :confused:
Ο.πιο εύκολος τρόπος μεβισα σεγκεν να φέρεις Ρώσο ή τρίτης χώρας είναι να απευθυνθείς στα γραφεία Δανίας Σουηδία στη χώρα τους που είναι πιο ελαστικοί ...αλλά όταν θα πάρει την βίζα θα πρέπει να κάνει πρώτη είσοδο στη χώρα που μπήκαν έστω κ για ένα λεπτό να πάρουν τη σφραγίδα κ μετά να έρθουν.ελλαδα
 
OP
OP
B

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Ετοιμάζεται να επιτεθεί και Λευκορρωσία ο Ζελένσκυ.Ελπίζω ο Λούκα να τον βάλει στη θέση του.

Αμα ανοίξει και μέτωπο Λευκορρωσία καλά κρασιά,έκλεισε η πρώην ΕΣΣΔ για γαμείς.
 
OP
OP
B

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Και βίζα να καταφέρει να βγάλει η γκόμενα δε συμφέρει οικονομικά.Πληρώνεις γαμησιάτικα σε Τούρκους ή Σέρβους για τα αεροπορικά.Δηλαδή ρισκάρεις μεγάλα ποσά αν θες να φέρεις τη γκόμενα Σένγκεν για αυτό η Τουρκία είχε φέτος 6 εκατομμύρια Ρώσους τουρίστες και η Ελλάδα μόνο 10000.
Θα τις έχουν ξεμουνιάσει οι Τουρκαλάδες ενώ οι Ευρωπαίοι τρέφονται με woke.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.209
Like
3.480
Πόντοι
1.706
Kαι εγώ άμα πιάσω τα πρώτα -ήντα και θέλω συνοδεία από νεαρές τσιμπουκοκαυλέτες,
σε τέτοια sites θα γραφτώ.
Άντε, θα πηγαίνω και σε μερικά rooftop bars και θα αφήνω τις ντέβουσκες να μου δίνουν την ψευδαίσθηση ότι τις κατέκτησα με το λιλί μου και τα ωραία μου μάτια. :2funny:
Κάνα knowhow δεν έχεις να γίνεις μέντορας;
Συνήθως δεν αξιοποιούμε αυτό το asset, γιατί το εντάσσουμε στην επαγγελματική σφαίρα.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορεί οι νέες γυναίκες να πάνε με τους νέους της ηλικίας τους για να κάνουν τα γούστα τους, αλλά χρειάζονται και logistics στη ζωή τους στα οποία οι παλιότεροι υπερέχουμε έναντι των νέων. Κι έχουμε βγάλει στην πορεία και κάποια χρήματα που ο νέος δεν είχε το χρόνο να βγάλει και τις διευκολύνουμε καλύτερα.

Αν θέλουν να προχωρήσουν γρηγορότερα, κάποιες είναι διατεθιμένες να καταβάλουν το «τίμημα». Ένας επιπλέον πούτσος είμαστε για αυτές κι ήδη έχουν φάει ένα σωρό από άκυρους συνομίληκούς τους που δεν τις βοήθησαν να προχωρήσουν σε τίποτα.

Ο φίλος μου ο Ζαν από Ρουμανία έβγαλε κάπου 3εκατομ. πουλώντας knowhow που δεν ήταν καν δικό του. Repackaging από αγγλικά ressources ήταν που τα έκανε videotutorials στα γαλλικά για να βοηθάει νέες επιχειρήσεις στο ξεκίνημα. Εκεί συνειδητοποίησα ότι μπορούσα να κάνω κι εγώ το ίδιο για νέες επιχειρηματίες αλλά να με πληρώνουν σε είδος. :grin:

Είναι μεγάλη η δύναμη του knowhow. Ξέρεις πράγματα (γνώση, εμπειρία, διασυνδέσεις κλπ) που ο άλλος/η άλλη δεν ξέρει και σε πληρώνει για να μην φάει τα νιάτα του να τα μάθει.
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
2.060
Πόντοι
266
Ο.πιο εύκολος τρόπος μεβισα σεγκεν να φέρεις Ρώσο ή τρίτης χώρας είναι να απευθυνθείς στα γραφεία Δανίας Σουηδία στη χώρα τους που είναι πιο ελαστικοί ...αλλά όταν θα πάρει την βίζα θα πρέπει να κάνει πρώτη είσοδο στη χώρα που μπήκαν έστω κ για ένα λεπτό να πάρουν τη σφραγίδα κ μετά να έρθουν.ελλαδα
Μέχρι πριν κάποιους μήνες και οι γάλλοι έδιναν εξάμηνες βίζες λόγω Ολυμπιακών. Ναι ίσως να είναι έτσι όπως τα λες αλλά για αυτό χρειάζεται να πληρώσεις ξενοδοχεία σε σκανδιναβικές χώρες πω είναι πανάκριβα και εισιτήρια Μόσχα-Κωνσταντινούπολη -Στοκχόλμη-Αθήνα και αντίστροφα.
Αν καταντήσουμε να πληρώνουμε 5000+ για να βρεθούμε για λίγες μέρες με μια ρωσίδα κοντά στα 40
είναι για να μας κλαίνε οι ρέγκες. Να τα δώσεις σε μια εικοσάχρονη Κμανική σπονσορέτα πάει και έρχεται, τουλάχιστον θα έχεις κάτι που σε κανονικές συνθήκες δεν θα είχες ποτέ.
Αλλά τα πιτσιρίκια δεν έχουν χρήματα ούτε φορολογικές δηλώσεις και μόνο για να τους εκδόσεις βίζα θες 3000,αν προσθέσεις και τα αλλά + την αμοιβή τους φτάνεις κοντά στο δεκάρικο.
Μονόδρομος να σβήσεις τον ρωσο καημο σου ένα - δύο γραφεία που με το σταγονόμετρο φέρνουν κάποιες.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.667
Κριτικές
183
Like
43.738
Πόντοι
21.896
Μέχρι πριν κάποιους μήνες και οι γάλλοι έδιναν εξάμηνες βίζες λόγω Ολυμπιακών. Ναι ίσως να είναι έτσι όπως τα λες αλλά για αυτό χρειάζεται να πληρώσεις ξενοδοχεία σε σκανδιναβικές χώρες πω είναι πανάκριβα και εισιτήρια Μόσχα-Κωνσταντινούπολη -Στοκχόλμη-Αθήνα και αντίστροφα.
Αν καταντήσουμε να πληρώνουμε 5000+ για να βρεθούμε για λίγες μέρες με μια ρωσίδα κοντά στα 40
είναι για να μας κλαίνε οι ρέγκες. Να τα δώσεις σε μια εικοσάχρονη Κμανική σπονσορέτα πάει και έρχεται, τουλάχιστον θα έχεις κάτι που σε κανονικές συνθήκες δεν θα είχες ποτέ.
Αλλά τα πιτσιρίκια δεν έχουν χρήματα ούτε φορολογικές δηλώσεις και μόνο για να τους εκδόσεις βίζα θες 3000,αν προσθέσεις και τα αλλά + την αμοιβή τους φτάνεις κοντά στο δεκάρικο.
Μονόδρομος να σβήσεις τον ρωσο καημο σου ένα - δύο γραφεία που με το σταγονόμετρο φέρνουν κάποιες.
Όχι ρε δεν εννοούσα να φέρεις έτσι κοπέλα ...θα βγει ο κούκος αηδόνι ...
Απλώς τρόπος να έρθει Ρωσίδα για διακοπές αν θέλει τόσο πολύ την ελλαδα

Για Ρωσίδα μόνο αν την φέρει κάποιος στην Πόλη k πάει κ αυτός εκεί αλλά εκεί έχει πολλά χαμπιμπια κ ίσως δεν σε έχει σαν επιλογή ..
Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό τότε καεί τι βουνό στο Μωάμεθ πχ Αζερμπαϊτζάν κ κεντρικής Ασίας σοβιετικές χώρες

Μερικοί δε πηγαίνουν Πολωνία κ από εκεί μέσω λεοφορειου φέρνουν Ουκρανίδες αλλά κ πάλι δεν είναι δέλεαρ για Ουκρανίδα να την πας Βαρσοβία Κρακοβία τώρα τι καλοκαίρι ..
Δυσκόλεψαν οι πίστες πλέον Ευρώπη
 
OP
OP
B

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Αυτό το τραγούδι γράφτηκε για το πρόγραμμα της παραμονής της Πρωτοχρονιάς του 1987 στην κρατική τηλεόραση (τότε υπήρχε μόνο ένα πρόγραμμα). Σε μετάφραση, λέγεται «Δύο κίτρινες κοτοπουλάκια (γκόμενες)».
Η Helena Vondráčková (από τη δική μας οπτική γωνία αριστερά) ήταν η πρώτη γυναίκα στην Τσεχοσλοβακία που έκανε εμφυτεύματα σιλικόνης. Ήταν η ερωμένη του πρωθυπουργού Lubomír Štrougal. Η δεύτερη είναι η Hana Zagorová, η οποία έπασχε από σοβαρή λευχαιμία και δυστυχώς απεβίωσε. Όλοι οι στίχοι της μιλούσαν για την αγάπη και το βάθος της ζωής. Δύσκολοι στίχοι:
Το τραγούδι «Ξέρω λίγα»
Μετάφραση εδώ
Η ζωή που πρέπει να ζήσω ανήκει μόνο σε μένα,
Μια ζωή με εκατομμύρια αλήθειες, μια ζωή με εκατομμύρια ψέματα,
Μια ζωή μαζί σου και χωρίς εσένα, μια ζωή γεμάτη χαρά και άγχος.
Και το παιχνίδι, αυτό είναι που του αρέσει,
Ότι ξέρεις λίγα, όσο περισσότερα ξέρεις γι' αυτό.
Μπορείς να γίνεις ταπεινός άνθρωπος, μπορείς να γίνεις γιατρός της νομικής,
Μπορείς να έχεις καλό γούστο και να είσαι περήφανος σαν παγώνι.
Μπορείς να κρεμάσεις τον κόσμο στις χορδές της κιθάρας σαν τίποτα.
Τέλος πάντων, αν σε ρωτήσω,
...ξέρεις λίγα πράγματα που ξέρεις περισσότερα γι' αυτόν.
Με ξέρεις με το στόμα σου,
Με τα μαλλιά σου σαν χαλκό με αγγίζεις τώρα.
Ω, με τα δάχτυλά σου με ξέρεις
και με το πρόσωπό σου με αγγίζεις τώρα.

Παλαιός κομμουνιστής νοσταλγός?
Μου είχαν πει οι Τσέχες για το καφέ Slavia στην Πράγα δίπλα στο ποτάμι οτι εκεί σύχναζαν εντυπωσιακές γκόμενες πίνοντας τον καφέ μόνες τους τέλεια ντυμένες προκειμένου να επιλεγούν απο εκλεκτούς δυτικούς επισκέπτες,ισχύει?Ποιος ξέρει πόσα μυστικά πρόδωσαν στο καθεστώς.
 
Τελευταία τροποποίηση:

User159

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2024
Μηνύματα
10
Like
20
Πόντοι
0
Παλαιός κομμουνιστής νοσταλγός?
Μου είχαν πει οι Τσέχες για το καφέ Slavia στην Πράγα δίπλα στο ποτάμι οτι εκεί σύχναζαν εντυπωσιακές γκόμενες πίνοντας τον καφέ μόνες τους τέλεια ντυμένες προκειμένου να επιλεγούν απο εκλεκτούς δυτικούς επισκέπτες,ισχύει?Ποιος ξέρει πόσα μυστικά πρόδωσαν στο καθεστώς.
Τότε, μόνο επιλεγμένα κορίτσια που συνεργάζονταν με τις μυστικές υπηρεσίες. Οι υπόλοιπες δεν είχαν την ευκαιρία μέχρι... 17.11.1989, τότε άλλαξε η κατάσταση.
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
696
Like
2.465
Πόντοι
446
Κάνα knowhow δεν έχεις να γίνεις μέντορας;
Συνήθως δεν αξιοποιούμε αυτό το asset, γιατί το εντάσσουμε στην επαγγελματική σφαίρα.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορεί οι νέες γυναίκες να πάνε με τους νέους της ηλικίας τους για να κάνουν τα γούστα τους, αλλά χρειάζονται και logistics στη ζωή τους στα οποία οι παλιότεροι υπερέχουμε έναντι των νέων. Κι έχουμε βγάλει στην πορεία και κάποια χρήματα που ο νέος δεν είχε το χρόνο να βγάλει και τις διευκολύνουμε καλύτερα.
'Exουμε τις φοιτήτριες στο Πανεπιστήμιο και διάφορες παρατρεχάμενες.
Κάποιες δε, με φανερές φιλοδοξίες.

Απλά εγώ στην Ελβετία έχω ταβάνι λόγω καταγωγής, αλλά και γιατί έχω πάψει εδώ και χρόνια να πιστεύω σε καριέρες και αυτό το αντιλαμβάνονται στο χώρο εργασίας μου.
Καλά που έχω σπουδάσει και εργάζομαι σε αυτό που μου αρέσει, ειδάλλως θα είχα λαδώσει κανά γιατρό να βγάλω κανά επίδομα αναπηρίας
και θα δούλευα μαύρα..

Μου είχαν πει οι Τσέχες για το καφέ Slavia στην Πράγα δίπλα στο ποτάμι οτι εκεί σύχναζαν εντυπωσιακές γκόμενες πίνοντας τον καφέ μόνες τους τέλεια ντυμένες προκειμένου να επιλεγούν απο εκλεκτούς δυτικούς επισκέπτες,ισχύει?Ποιος ξέρει πόσα μυστικά πρόδωσαν στο καθεστώς.

Το Slavia σε λίγα χρόνια θα κλείσει 150 χρόνια συνεχούς λειτουργίας και ναι, ισχύει αυτό που λες για καλοντυμένες Τσέχες που ψάχνονταν γενικά να κάνουν κονέ με την καλή κοινωνία της εποχής.
Σήμερα είναι hot spot τουριστών και για instagram stories.
Παρ' όλα αυτά κάνω καμιά φορά πρωινό εκεί, όπως και στο Louvre, εξαιτίας της δυναμικής που έχουν τέτοια μέρη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom