Νέα

Sky dive, αλεξίπτωτο πλαγιάs, αιωρόπτερο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jovanosss
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 23
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jovanosss

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2008
Μηνύματα
835
Like
0
Πόντοι
6
Ξεκίνησα αυτό το θέμα διότι σκέφτομαι άμεσα να γράφω σε αερολέσχη και να καταφέρω να νικήσω τον φόβο μου και να κάνω το alma από τα 12.000 πόδια.Οποιος έχει εμπειρίες ας τις παραθέσει
 

bazogamias

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2008
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
Είχα ψάξει εγώ πριν λίγο καιρό.

Για να πέσεις μόνος σου πρέπει να περάσουν πολλές ρίψεις είτε με σκοινί είτε δεμένος με τον εκπαιδευτή.

Καλό κουράγιο πάντως.
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
5
Πόντοι
6
Φιλε μου  εχω  ασχοληθει  με  το  παραπεντε 'η  αλλιως  αλεξιπτωτο  πλαγιας  πριν  δυο  χρονια  και  εχω  κανει  περιπου  δεκαπεντε  πτησεις.
Επειδη  τον  καιρο  εκεινο  ημουνα  γενικως  αλλου  εκανα  κατι  παλαβα  και  ο  δασκαλος  με  φοβηθηκε  και  με  σταματησε.
Τωρα  που  εχω  συνελθει  θα  ξαναπαω  και  θα  ξαναρχισω
Ο  δασκαλος  που  μου  εκανε  ειναι  ο  Διονυσης  Βλασσοπουλος  και  ειναι  ονομα  στο  χωρο  και  απο  τους  πρωτους  που  το  ξεκινησαν.
Ειναι  πολυ  καλος  και  στον  συνιστω,  η  διευθυνση  του  στο  ιντερνετ  Σου  προτεινω  να  ασχοληθεις  πρωτα  με  το  παραπεντε  που  θα  σε  κερδισει  σιγουρα  και  αργοτερα  πηδας  για  το  μεγαλο  αλμα.

Μια  που  θελεις  να  καταπολεμησεις  τον  φοβο  σου  παει  να  πει  οτι  εχεις  μεσα  σου  και  την  λυση  και  την  βεβαιοτητα  οτι  μπορεις  να  το  κανεις.
Για  να  ελαχιστοποιησεις  τον  φοβο  σου  σου  προτεινω  να  πας  πρωτα  να  παρακολουθησεις  αλλους  να  ξεκινανε  να  πηδανε  απο  το  βουνο    να  κανουνε  τις  πτησεις  τους  και  αργοτερα  να  τους  δεις  να  προσγειωνονται. Οταν  το  βλεπεις  απο  κοντα  συνειδειτοποιεις  οτι  μειωνεται  σημαντικα  ο  φοβος  σου  και  οτι  μπορεις  να  το  κανεις  και  εσυ. Μπορεις  επισης  να βρεις  τον  δασκαλο  και  με  50  ευρω να  σε  παρει  μαζι  του  σε  διπλο  αλεξιπτωτο  που  θα  το  κατευθυνει  αυτος  και  θα  νιωσεις  την  μαγεια    και  θα  διωξει  σιγουρα  μεγαλο  μερος  του  φοβου  σου.

Με  το  αλεξιπτωτο πλαγιας  μπορεις  να  μεινεις  πολυ  ωρα  στον  αερα  αργοτερα οταν  μαθεις  καλα  και  εκμεταλευεσαι  τα  θερμικα  ρευματα.
Στην  αρχη  που  εισαι  καινουργιος  παιρνεις  φορα και  πηδας  απο  τον  λοφο    και  αυτο  σιγα  σιγα    χανει  υψος  και  προσγειωνεσαι.Οταν  μαθεις  καλα  θα  μπορεις  να  βρισκεις  τα  θερμικα  ρευματα  και  ετσι  θα  μπορεις  να  πετας  1  και δυο  ωρες  στον  αερα.

Πριν  δυο  χρονια  που  εκανα  πληρωσα  για  την  σειρα  μαθηματων  500  ευρω.Η  σχολη  βρισκεται  στις  Πλαταιες  Βιωτιας  (κοντα  στη  Θηβα ) και  το βουνο  που  γινονται  οι  πτησεις  ειναι  ο  Κιθαιρωνας.
Στα  δυο  πρωτα  μαθηματα  μαθαινεις  πως  να  δενεσαι  και  πως  να  σηκωνεις  το  αλεξιπτωτο.Αυτα  τα  μαθηματα  γινονται  σε  ενα  χωραφι.
Στο  τριτο  μαθημα  πηγαμε  σε  ενα  λοφο  60  μετρων  και  ο  καθενας  μονος  του  παιρνει  φορα  ωστε  να  σηκωθει  το  αλεξιπτωτο  πανω  απο  το  κεφαλι  του  και  βουτας  στο  κενο.
Στην  δικη  μου  περιπτωση    δεν  ειχα  καμια  σκεψη  φοβου  μεσα  στο  μυαλο  αφου  ειναι  κατι  που  το  ηθελα  απο  μικρος  και  το  ειδα  σαν  μια  φυσιολογικη  εξελιξη  και  ταυτοχρονα  σαν  να  πραγματοποιουσα  ενα  ονειρο  μου
Μολις  βρισκεσαι  στον  αερα  αυτο  που  νιωθεις  βεβαια  ειναι  απεριγραπτο.
Το  σωμα  σου  δεν  ξερει  πως  να  αντιδρασει  και  πως  να  προφυλακτει  ο  αερας  σε  χτυπαει  στο  προσωπο  απαλα  και  μολις  συνειδειτοποιησεις  οτι  βρισκεσαι  στον  αερα  σε  κυριευει  μια  μαγεια  αφου  εκεινη  την  στιγμη  πετας  κυριολεκτικα.Βλεπεις  το  κενο  κατω  απο  τα  ποδια  σου  και  αισθανεσαι  σαν  να  σου  ανηκει  ο  κοσμος.
Μολις  προσγειωνεσαι  εχεις  ενα  τεραστιο  χαμογελο.Η  πτηση  πανω  απο  αυτο  το  λοφο των  60  μετρων  κραταει  απο  20 -35  δευτερολεπτα  μεχρι  να  προσγειωθεις  επειτα  τυλιγεις  το  αλεξιπτωτο  και  ξανανεβαινεις  τον  λοφο  και  ξανακανεις  καινουργιο  αλμα.
Το  αλεξιπτωτο  πλαγιας  εχει  δυο  χειρολαβες  που  χρησιμευουν  να  στριβεις  αριστερα  δεξια  αλλά  και  ως  φρενα.Φορας  στα  αυτια  ακουστικα  και  ο  δασκαλος  με  τον  ασυρματο  σε  καθοδηγει  απο  τον  λοφο  πως  να  κινηθεις  στον  αερα  αλλά  και  στην  αρχη  οταν  ξεκινας  να  πηδηξεις  γιατι  πρεπει  να  φυσαει  βοριας    ετσι ωστε  να  εχεις  τον  ανεμο  παντα  κοντρα  γιατι  αλλιως  θα  εισαι  φτερο  στον  ανεμο.

Επομενο  μαθημα  ξανακαναμε  παλι  στον  ιδιο  λοφο  ,παλι  βουτια  στο  κενο  προσγειωση  και  ξανα  αναβαση  στο  λοφο  για  καινουργια  πτηση.
Στο επομενο  μαθημα  πηγαμε  σε  αλλη  περιοχη    και  σε  ενα  αλλο  λοφο  ψηλοτερο  γυρω  στα  150-200  μετρα  οπου  καναμε  απο  εκει  τις  πτησεις  μας.Απο  αυτον  τον  λοφο  μεχρι  να  προσγειωθεις  η  πτηση  κρατουσε  γυρω  στο 1.5 - 2  λεπτα . Μολις  προσγειωνομασταν  ερχοταν  ο  δασκαλος  με  το  φορτηγακι  και  μας  επαιρνε  ωστε  να  ξαναπαμε  στον  λοφο  για  καινουργια  πτηση.
Την  επομενη  εβδομαδα  ξανα  στον  ιδιο  λοφο για  καινουργεια  ενεση  μαγειας .
Οταν  ο  καιρος  δεν ηταν  καταλληλος  δηλαδη  δεν    ειχε  βορια  ή  οταν  ειχε  συννεφα    δεν  καναμε μαθημα  ή  καναμε  θεωρητικα  μαθηματα  στα  γραφεια  της  σχολης.
Μετα  απο  αυτον  τον  λοφο  το  επομενο  μαθημα  ηταν  στον  Κιθαιρωνα  που  βρισκεται  περιπου  σε  υψος  400  μετρων  και  εκει  βρισκονται  και  οσοι  κανουν  χρονια  παραπεντε.
Ξανα  το  ιδιο  βουτια  στο  κενο  και  αποδραση  στον  αερα.Μεχρι  να  προσγειωθεις  βρισκεσαι  στον  αερα  3-4  λεπτα που  σου  φαινονται  βεβαια  ατελειωτα  και  ταυτοχρονα  τοσο  λιγα.

Οτι  και  να  πω  για  το  παραπεντε ειναι λιγο  νιωθεις  πρωτογνωρα  συναισθηματα  και  σιγουρα  βλεπεις  μετα  τον  κοσμο  αλλιως.
Ειναι  λιγοτερο  επικινδυνο  απο  οτι  δειχνει αλλά    πρεπει  να  εισαι  προσεχτικος  και  να  μενεις  αταραχος.
Η  αισθηση  οτι  ξεπερνας  εναν  μεγαλο  φοβο  σου  δινει  το  ερεθισμα  να  συνεχιζεις  να  καταπολεμας  τους  οποιους αλλους φοβους  εχεις  και  σε  περιοριζουν να  αναπτυχθεις.



 

Pradadevil

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.399
Κριτικές
3
Like
862
Πόντοι
96
Έχω ψάξει και εγώ επί του θέματος αλλά το φοβάμαι λίγο,πόσο μάλλον αμα μιλάμε για Ελλάδα
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
5
Πόντοι
6
Σου  προτεινω  και  σενα  φιλε  μου  να  πας  στον  Κιθαιρωνα καποιο  Σαββατοκυριακο  να  δεις  απο  κοντα.Η  τεχνολογια  στο  παραπεντε  εχει  προχωρησει  και  κατευθυνεται  ευκολα  εχεις  επισης  μαζι  σου  και  εφεδρικο  αλεξιπτωτο.Οταν  προσγειωνεσαι  ειναι  σαν  να  πεφτεις  απο  το  τριτο  σκαλοπατι  μιας  σκαλας.
Ο  δασκαλος  μου  κανει  παραπεντε  πανω  απο  εικοσι  χρονια  και  τοσα χρονια  εχει  μαθει σε  πανω  απο  1500  ατομα .Διωξε  τον  φοβο η  αρχη  ειναι  δυσκολη .Επειτα  απο  λιγο  καιρο  μπορει  να  εισαι  εσυ  που  να  παροτρυνεις  και  αλλους  να  ασχοληθουν  με  αυτο  το  γαματο  αθλημα
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Να πατε και να κανετε μια πτηση εθισμού, να δειτε πως ειναι αρχικά, αν θα σας αρέσει, πως θα νοιώσετε. Η πτήση με αλεξίπτωτο ειναι φυσική και πολυ πιο απολαυστική απο αυτη με υπερελαφρό αεροπλάνο/αετό, γιατι κατ αρχην δεν εχεις κινητήρα να σου παίρνει τα αυτιά.
 
OP
OP
J

jovanosss

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2008
Μηνύματα
835
Like
0
Πόντοι
6
Έχω ψάξει και εγώ επί του θέματος αλλά το φοβάμαι λίγο,πόσο μάλλον αμα μιλάμε για Ελλάδα
ΑΝ και είμαι τελείως άσχετος με το θέμα από την ερευνα που έχω κάνει δεν θεωρώ ότι είμαστε πίσω διότι βρισκόμαστε στην ελλάδα!Αυτήν η ρήση έχει κολλήσει σαν ρετσινιά τόσα χρονια πάνω μας και δεν λέει να φύγει!Πάντως και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν..πρώτα να ξεκινήσω με τα αλλα 2 και μετά να "καων" την απόλυτη βουτιά!!Όχι ότι τα αλλα είναι ακίνδυνα έχω δει πολλά...και από αυτά.Απλά ελαχιστοποιείς τους κινδυνους όταν το αλεξίπτωτο είναι ήδη ανοιχτό και αντιμετωπίζεις μονο τον άνεμο +τους άλλους παράγοντες παρα όταν έχεις όλα αυτά + ότι πρέπει να το ανοίξεις κιόλας όπως είναι freefly.Πάντως όσον αφορά αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο διότι όταν θα δεις ότι και οι άλλοι μπορούν να το κάνουν θα σκεφτείς ότι ναι και εγώ μπορώ και θα φεύγουν οι αναστολές σου σιγά σιγά.Το μονο δύσκολο είναι να βρείς άτομα διότι όσους φίλους και να έχεις δεν έχουν πόλου αυτοί την άποψη.ΝΑ φανταστείς παρακαλούσα τους φίλους μου να ανεβούμε στα 5 G στο Allou fan park και μου κάναν τις πάπιες.
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
5
Πόντοι
6
Το  αλεξιπτωτο  πλαγιας  προσφερει απιστευτα  συναισθηματα  αλλά  πρεπει  να  ειστε  προσεχτικοι  και  αν  σας  συνβει  μια μικρη  ατυχια  να  μην το  βαζετε  κατω..
Το  παρακατω  βιντεο  δεν  εχει  σκοπο  να  τρομαξει  καποιους  επιδοξους αθλητες  αλλά  να  δειξει σε  οσους  ασχοληθουν  οτι  πρεπει  να  ειστε  ταυτοχρονα  χαλαροι  αλλά  και  σε  επιφυλακη  γιατι  αλλιως

 
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: enduro

analprison

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
2.221
Κριτικές
15
Like
3
Πόντοι
616
shamans9 αν αφηνεις ενα κενο αναμεσα στις λεξεις πειράζει???
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
5
Πόντοι
6
Μπορει  να  εχεις  δικιο  φιλε  μου  αλλά  ημουνα  καλος  παλια  στην  κουρσα  της  μιας  ανασας
 

analprison

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
2.221
Κριτικές
15
Like
3
Πόντοι
616
σου ευχομαι να το ξαναβρεις....
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
5
Πόντοι
6

Λιγο  fake  φαινεται αλλά  εχει  γελιο



 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
5
Πόντοι
6
Πλησιαζει  ο  καιρος  για  να  ξανασυνεχισω  τις  πτησεις.


Στο  εξωτερικο  το  90% ,  πριν  πεταξει  πινει  ενα  μπαφο



Εδω  μιλαμε  για  μεγαλο  παιχτη.

Εχει  αναψει  ενα  καπνογονο  στο  καστρο,ωστε  να  βλεπει  απο  που  φυσαει  ο  ανεμος  και  μολις  δει  οτι  ειναι  βοριας,(ωστε  να  εχει  τον  ανεμο  κοντρα )απογειωνεται
 

oxi_o_nwntas

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2009
Μηνύματα
1.963
Κριτικές
2
Like
11
Πόντοι
16
εγώ για sky dive είχα κοιτάξει και ήταν κάμποσα τα λεφτά...400 ευρώ κάτι τέτοιο...άμα βρείς καμια άλλη πληροφορία ενημέρωσε
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
5
Πόντοι
6
ΦΙλε  εγω  στο  παραπεντε    ειχα  δωσει  500  ευρω. ΠΛηροφορειες  εχω  λιγο πιο  πανω
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
5
Πόντοι
6
Εδω  εχει  την  πρωτη  εμπειρεια  ενος  πιστσιρικα  απο  Αμερικη  στο  skydive

Eδω  ειναι  Νορβηγια  στο    Κjerag  .
To  μερος  ειναι  γαματο  για  αλμα  αλλά  πρεπει  να  εχεις  καποια  αλματα    πριν.Παντως  υπαρχει  και  σχολη.

 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Ρε ξέρεις κάνεις που κάνουν Ελλάδα ή Τουρκία μαθήματα;;

Ελλάδα στη λέσχη που ρώτησα που κάνω sky dive δεν κάνουν :cry: :cry:


ετσι οπως τα γραφεις δεν βγαζω ακρη

εαν εννοεις απλο sky dive πας μια βολτα στην κωπαιδα ... google it

εαν εννοεις με wingsuit ... το ξεχνας και ελλαδα και τουρκια ... δεν εχουμε μεγαλες ορθοπλαγιες καταλληλες ... μονο αλπεις και χρειαζεσαι (αν θυμαμαι καλα) και καμια 200 πιστοποιημενα αλματα τα τελευταια 2 χρονια για να σε δεχτουν στις σχολες
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.505
Like
21.865
Πόντοι
5.006
ετσι οπως τα γραφεις δεν βγαζω ακρη

εαν εννοεις απλο sky dive πας μια βολτα στην κωπαιδα ... google it

εαν εννοεις με wingsuit ... το ξεχνας και ελλαδα και τουρκια ... δεν εχουμε μεγαλες ορθοπλαγιες καταλληλες ... μονο αλπεις και χρειαζεσαι (αν θυμαμαι καλα) και καμια 200 πιστοποιημενα αλματα τα τελευταια 2 χρονια για να σε δεχτουν στις σχολες
ουτως ή αλλως ο,τι και να διαλεξει, θα σακατευτει στο τελος ο καψερος και θα σπασει τα παϊδια του...
γλιτωσε απο τυφοειδη πυρετο και τους νιγηριανους τρομοκρατες στα μερη που κανει τον πορνομεταναστη, και θα παει απο πλαγιά...
:confused: :confused: :confused:
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Ωραίο σπορ παιδεία αλλά εάν το κανείς σοβαρά . Δεν θα για τον κίνδυνο γιατι όλα έχουν κίνδυνο . Θα το πω λίγο ακριβό .
Πανφως σαν φάση ότι καλύτερο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ρε ξέρεις κάνεις που κάνουν Ελλάδα ή Τουρκία μαθήματα;;

Ελλάδα στη λέσχη που ρώτησα που κάνω sky dive δεν κάνουν :cry: :cry:

Παιδεία μήπως ξερεται Ποσό έχει αυτή η στολή. .
Εγώ την κόβω 15000. Με 20.000
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom