Νέα

Σκότωσαν 20χρονη στα Γλυκά Νερά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kolofatseas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 181K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Έχω και εγώ ευθύνη εννοείται. Για παράδειγμα ένα μειονέκτημα μου είναι ότι είμαι φλώρος ,δεν θα την πέσω στην άλλη όπως άλλοι. Αλλο μειονέκτημα ότι δεν έχω αυτοκίνητο ή δεν είμαι κοινωνικός. Αλλά στο τέλος της ημέρας έτσι μου αρέσει να ζώ,αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να παίρνουμε τα @@ μας,ούτε οι γυναίκες είναι τέλειες. Τις έχω μελετήσει όσο μπορώ και γενικά δεν μου αρέσει και ο τρόπος που σκέφτονται και ζούν. Παράδειγμα εγώ είμαι σπιτόγατος, δεν μου αρέσει να πηγαινοέρχομαι δεξιά και αριστερά ή δεν μου αρέσει να συχνάζω σε καφετέριες και μπάρ, αντιλαμβάνομαι ότι αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Ξέρουμε όλοι ότι στις σχολές χορού μπορείς να γνωρίσεις γκόμενα πιο εύκολα,ναι αλλά ο χωρός είναι κάτι που το σιχαινόμαστε. Είναι θεμιτό να κάνουμε τους μαλάκες να είμαστε σε ένα χώρο που δεν μας αρέσει μπάς και γνωρίσουμε καμιά γυναίκα;;εάν ναι τότε γιατί δεν είμαστε όλοι εδω μέσα γραμμένοι σε σχολές χορού;;
πιο νεος πηγαινα στα μαγαζια με φιλους,επινα το ποτακι μου και αραζα στο μπαρ...ξερεις τι γκομενακια τραβουσα τριγυρω μ? ξερεις τι εκανα για να τα τραβηξω? τιποτα...τις εγραφα στα αρχιδια μ..(το ενιωθα ομως) ...κανε το καθηκον σου και θα ερθουν και οι γυναικες...κανε ομως κατι για να κοινωνικοποιηθεις..(ξεκινα απο εκει πολυ σημαντικο) φτιαξε τον εαυτο σου και ολα τα αλλα θα ερθουν.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.873
Like
2.254
Πόντοι
456
Έχω και εγώ ευθύνη εννοείται. Για παράδειγμα ένα μειονέκτημα μου είναι ότι είμαι φλώρος ,δεν θα την πέσω στην άλλη όπως άλλοι.
Δεν έχει κανένα κοριτσάκι η σχολή σου; Κάποια θα σου την έχει πέσει δεν μπορεί. Αλλιώς κάνε κανα erasmus και πάρτες όλες με τη σειρά.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
E τι να σου πω τωρα? Τετοιο ζητημα πρώτη φορά μού τιθεται. Τα χρηματα δινονται ειτε μετρητά είτε με καταθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Για προπληρωμενη καρτα πρώτη φορά το ακουω. Εννοεις προφανως προπληρωμενη καρτα στο ονομα σου? Και πώς θα κάνει πληρωμες? Θα γνωριζει το πιν? Θα μπορει π.χ. να τα σηκωσει σε μετρητά ολα με τη μια? Για εξηγησε το λιγο αυτο.
Ναι, να είναι στο όνομα μου να ξέρει το πιν αλλά κάθε μήνα θα την φορτίζω με το πόσο που προβλέπεται. Πιθανόν να μπορεί να κάνει ανάληψη από τ. μηχάνημα αλλά θα έχει προμήθεια ως πιστωτική. Φυσικά δεν θα μπορώ να αρνηθώ άμεσα την καταβολή της διατροφής αν δω αγορές καλλυντικών και κοσμημάτων αλλά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά αν ζητούσε αύξηση
 

WHATABOUTFUCK

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
625
Κριτικές
30
Like
6.233
Πόντοι
5.636
E τι να σου πω τωρα? Τετοιο ζητημα πρώτη φορά μού τιθεται. Τα χρηματα δινονται ειτε μετρητά είτε με καταθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Για προπληρωμενη καρτα πρώτη φορά το ακουω. Εννοεις προφανως προπληρωμενη καρτα στο ονομα σου? Και πώς θα κάνει πληρωμες? Θα γνωριζει το πιν? Θα μπορει π.χ. να τα σηκωσει σε μετρητά ολα με τη μια? Για εξηγησε το λιγο αυτο.
...το ερώτημα είναι εύλογο και εύστοχο...

...προσωπικά έχω δώσει μία χρεωστική κάρτα και το pin στην πρώην σύζυγο...

...η συμφωνία ήταν ότι είμαι διαθετιμένος να πληρώνω περισσότερα από όσα θα αποφάζιζε ένα δικαστήριο...υπό την προυπόθεση να ξέρω και να συναποφασίζω μαζί της για το παραμικρό έξοδο που θα χρέωνε την κάρτα...

...το δέχτηκε...οπότε βγάλαμε φιλικό διαζύγιο...και μπορεί να πληρώνω κάτι παραπάνω..αλλά έχω πλήρη εικόνα...και δεν λείπει τίποτα από το παιδί μου...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Να ξέρει το PIN και να χεις κόψει την ανάληψη ποσού .... Όπως είχα αναφέρει τις προάλλες να τσεκάρει από ebanking τι χρεώσεις γίνονται στην κάρτα που φέρει το ποσό της διατροφής για να διασφαλίσει ότι τα ξοδεύει η κάθε λεγάμενη για το παιδί και όχι για τη μούνα της ... εκεί το πάει
Δεν νομιζω οτι αυτος μπορει να ειναι αποδεκτος τροπος πληρωμης της διατροφης.
Εγω σαν δικηγορος της συζυγου δεν θα τον δεχομουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
...το ερώτημα είναι εύλογο και εύστοχο...

...προσωπικά έχω δώσει μία κάρτα αναλήψεων και το pin στην πρώην σύζυγο...

...η συμφωνία ήταν ότι είμαι διαθετιμένος να πληρώνω περισσότερα από όσα θα αποφάζιζε ένα δικαστήριο...υπό την προυπόθεση να ξέρω και να συναποφασίζω μαζί της για το παραμικρό έξοδο που θα χρέωνε την κάρτα...

...το δέχτηκε...οπότε βγάλαμε φιλικό διαζύγιο...και μπορεί να πληρώνω κάτι παραπάνω..αλλά έχω πλήρη εικόνα...και δεν λείπει τίποτα από το παιδί μου...
Αν υπαρχει συνεννοηση και καλη διαθεση, αυτο ειναι το καλυτερο
 

WHATABOUTFUCK

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
625
Κριτικές
30
Like
6.233
Πόντοι
5.636
Δεν νομιζω οτι αυτος μπορει να ειναι αποδεκτος τροπος πληρωμης της διατροφης.
Εγω σαν δικηγορος της συζυγου δεν θα τον δεχομουν.
...εσύ σαν δικηγόρος της δεν θα το δεχόσουν...
...με το μπαρδόν...αλλά χεστήκαμε τι θα δεχόταν ο δικηγόρος της!!...
...το θέμα είναι τι θα δεχόταν το δικαστήριο!...


...μπορεί το δικαστήριο να αφαιρέσει από τον πατέρα το δικαίωμα να ξέρει που πάνε τα χρήματα του???...γιατί περί αυτού πρόκειται στην ουσία...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
...εσύ σαν δικηγόρος της δεν θα το δεχόσουν...
...με το μπαρδόν...αλλά χεστήκαμε τι θα δεχόταν ο δικηγόρος της!!...
...το θέμα είναι τι θα δεχόταν το δικαστήριο!...


...μπορεί το δικαστήριο να αφαιρέσει από τον πατέρα το δικαίωμα να ξέρει που πάνε τα χρήματα του???...γιατί περί αυτού πρόκειται στην ουσία...
Το δικαστήριο δεν εχει καμια αρμοδιοτητα να ορίζει τον τροπο που θα γινεται η πληρωμή. Το δικαστήριο θα λεει απλως "υποχρεωνει τον Κωστα να δινει 300 ευρω στη Σουλα για λογαριασμό του παιδιού". Και ο τροπος καταβολής ορίζεται στον Αστικό Κώδικα. Δηλαδή με ΜΕΤΡΗΤΑ. Οποιαδήποτε άλλη καταβολή εναπόκειται στην καλή διαθεση του δικαιούχου. Ακομη και την καταβολή σε τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να αρνηθεί ο δικαιούχος. Να πει τα θελω μετρητά στο χέρι. Τα υπόλοιπα τα πονηρά με προπληρωμενες καρτες μονο αν ερθεις σε συνεννοηση με τον δικαιουχο. Εγω σαν δικηγορος, θα συμβουλευα να μην το δεχθει. Σε καλυψα τωρα?
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Δεν νομιζω οτι αυτος μπορει να ειναι αποδεκτος τροπος πληρωμης της διατροφης.
Εγω σαν δικηγορος της συζυγου δεν θα τον δεχομουν.
Μετά την δημοσιότητα που πήρε η περίπτωση απόρου που ξόδευε το επίδομα στο στοίχημα, οι δικαιούχοι παίρνουν κάτι σαν πιστωτική αξίας περίπου 250 € και εγκρίνει συναλλαγές μόνο όπου βλέπει τρόφιμα. Βέβαια εντελώς διαφορετικές καταστάσεις αλλά δεν είναι μια εντελώς ξένη πρακτική στον τρόπο κάλυψης αναγκών.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Δεκτό, για αυτό σε ρώτησα
Το δικαστήριο δεν εχει καμια αρμοδιοτητα να ορίζει τον τροπο που θα γινεται η πληρωμή. Το δικαστήριο θα λεει απλως "υποχρεωνει τον Κωστα να δινει 300 ευρω στη Σουλα για λογαριασμό του παιδιού". Και ο τροπος καταβολής ορίζεται στον Αστικό Κώδικα. Δηλαδή με ΜΕΤΡΗΤΑ. Οποιαδήποτε άλλη καταβολή εναπόκειται στην καλή διαθεση του δικαιούχου. Ακομη και την καταβολή σε τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να αρνηθεί ο δικαιούχος. Να πει τα θελω μετρητά στο χέρι. Τα υπόλοιπα τα πονηρά με προπληρωμενες καρτες μονο αν ερθεις σε συνεννοηση με τον δικαιουχο. Εγω σαν δικηγορος, θα συμβουλευα να μην το δεχθει. Σε καλυψα τωρα?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Μετά την δημοσιότητα που πήρε η περίπτωση απόρου που ξόδευε το επίδομα στο στοίχημα, οι δικαιούχοι παίρνουν κάτι σαν πιστωτική αξίας περίπου 250 € και εγκρίνει συναλλαγές μόνο όπου βλέπει τρόφιμα. Βέβαια εντελώς διαφορετικές καταστάσεις αλλά δεν είναι μια εντελώς ξένη πρακτική στον τρόπο κάλυψης αναγκών.
Εχω πολλες φορες βρεθει στη δυσκολη θεση, να εξηγω σε πελατες μου οτι δεν ειναι το κεντρο του κοσμου.
Οι πιο πολλοι με ρωτανε τι θα κανει το δικαστηριο, αν η μανα δεν εφαρμοζει την αποφαση να βλεπω το παιδι μας. Η απαντηση ειναι τιποτα. Το δικαστηριο εξαντλει το ρολο του οριζοντας ημερομηνιες επικοινωνιας με το παιδι. Ετσι και με την διατροφη το δικαστηριο εξαντλει το ρολο του με το να ορισει ενα ποσό. Τωρα με ρωτατε αν το δικαστηριο πρεπει να παρακολουθει και που πανε τα λεφτα. Παιδια, σοβαρευτειτε. Δεν γινεται να εχετε απο πανω σας ενα δικαστηριο να ελεγχει και το πότε θα κατουρησετε, επειδη κάνατε ενα παιδι και χωρισατε.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Εγώ που είμαι λαρτζ θα πλήρωνα σε μπιτκοιν αλλά η μέγαιρα θα με έκλεινε μέσα από εκδίκηση :confused:
 

WHATABOUTFUCK

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
625
Κριτικές
30
Like
6.233
Πόντοι
5.636
Το δικαστήριο δεν εχει καμια αρμοδιοτητα να ορίζει τον τροπο που θα γινεται η πληρωμή. Το δικαστήριο θα λεει απλως "υποχρεωνει τον Κωστα να δινει 300 ευρω στη Σουλα για λογαριασμό του παιδιού". Και ο τροπος καταβολής ορίζεται στον Αστικό Κώδικα. Δηλαδή με ΜΕΤΡΗΤΑ. Οποιαδήποτε άλλη καταβολή εναπόκειται στην καλή διαθεση του δικαιούχου. Ακομη και την καταβολή σε τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να αρνηθεί ο δικαιούχος. Να πει τα θελω μετρητά στο χέρι. Τα υπόλοιπα τα πονηρά με προπληρωμενες καρτες μονο αν ερθεις σε συνεννοηση με τον δικαιουχο. Εγω σαν δικηγορος, θα συμβουλευα να μην το δεχθει. Σε καλυψα τωρα?
...και με κάλυψες και το ξεκαθάρισες!!...

...για μένα το σημείο αυτό ήταν αχαρτογράφητο...δεν είχα φτάσει εκεί για να το ξέρω...το ότι δηλαδή νομικά δεν γίνεται δεκτό το σύστημα με κάρτα...και πρέπει να πέφτει κασέρι στην κυράτσα για να είσαι εντάξει με τον Αστικό Κώδικα...

...ευχαριστώ... :hi:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Για να προλαβω αντιδρασεις, να πω οτι αν δεν σε αφηνει να δεις το παιδι μπορεις να κάνεις μηνυση ή να ζητησεις να της αφαιρεθει η επιμελεια για κακή άσκηση. Ειναι ομως αλλο πραγμα αυτο. Αυτο που εννοω ειναι οτι το δικαστηριο δεν "παρακολουθεί" αν εφαρμοζονται οι αποφασεις του.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

...και με κάλυψες και το ξεκαθάρισες!!...

...για μένα το σημείο αυτό ήταν αχαρτογράφητο...δεν είχα φτάσει εκεί για να το ξέρω...το ότι δηλαδή νομικά δεν γίνεται δεκτό το σύστημα με κάρτα...και πρέπει να πέφτει κασέρι σρην κυράτσα για να είσαι εντάξει με τον Αστικό Κώδικα...

...ευχαριστώ... :hi:
Εκτος αν το δεχθει, ετσι?
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Για να προλαβω αντιδρασεις, να πω οτι αν δεν σε αφηνει να δεις το παιδι μπορεις να κάνεις μηνυση ή να ζητησεις να της αφαιρεθει η επιμελεια για κακή άσκηση. Ειναι ομως αλλο πραγμα αυτο. Αυτο που εννοω ειναι οτι το δικαστηριο δεν "παρακολουθεί" αν εφαρμοζονται οι αποφασεις του.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Εκτος αν το δεχθει, ετσι?
Ε, με εννοείται ότι σε δεύτερο χρόνο προσφευγεις αν δεν τηρείται η απόφαση, δεν γίνονται αυτόματα οι διαδικασίες
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 199414

Επισκέπτης
«Συζυγοκτόνος» και «πατροκτόνος», είναι δόκιμοι ορισμοί, χαρακτηρίζοντες την σχέση θύματος και θύτη! «Γυναικοκτόνος» είναι αδόκιμος όρισμός, μη συνάδων με την ισότητα των δύο φύλων!
Μην τον αναπαράγετε!
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Όπα ψηλε, μου ήρθε και ένα άλλο: η εφορία ζητάει τα ποσά άνω των 300 ευρώ να διακινούνται τραπεζικά. Τι υπερισχύει; Γιατί βρισκόμαστε στην κατάσταση να μη δέχονται κάρτα μόνο στα υποθηκοφυλακεία και στις λαϊκές !
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Πού ειπα εγω οτι ειμαι υπερ του γαμου?
Τι λογικα αλματα ειναι αυτα?
Τι λες ρε ανθρωπε που δεν ανακαμπτει ενας ανδρας μετα το χωρισμο?
Σαμπανιες ανοιγουν οι περισσοτεροι.
Τι ειναι αυτα?
Εγω γιατι βλεπω να μπεκροπινουν στα μαγαζια και να χτυπιούνται??
Ξερεις τι σημαινει χωρισμένος και διατροφη? Μερικος ευνουχισμός
Αλλη γκομενα δυσκολα να βρει επισης τα λεφτα λιγοτερα για μια ζωη,δεν υπαρχει πιο καταστροφικό για ενα αντρα.ουτε στα μπουρδελα δεν θα του μενουν να ξεδωσει.
Η κυρια ομως βολευεται με το μηνιατικο χρονο απλετο να γκομενισει και σε χρονο ντε τε βρισκει αλλον και σκυλοπηδιεται σαν να μην τρεχει τιποτα...
Ασε μας ρε αλεξ,πες οτιβεισαι φεμινιστης καιβυπερ των γυναικων και ασε τα λοιπα
 
  • Like
Αντιδράσεις: fil69

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom