Νέα

Σκάκι - -Chess

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 681
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σας αρέσει το σκάκι;

  • Πωρωση

    Ψήφοι: 40 23,4%
  • Ναι παιζω που και που

    Ψήφοι: 91 53,2%
  • Καλο αλλα βαρετο

    Ψήφοι: 27 15,8%
  • Μαλακια

    Ψήφοι: 8 4,7%
  • Δεν εχω παιξει , δεν ξερω

    Ψήφοι: 5 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    171

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.487
Like
4.186
Πόντοι
456
Υπαρχει ατομο εδω μεσα με 2000 elo?
Εαν ναι μπραβο του και ρισπεκτ.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
WGM Dina Belenkaya (Russia)
FIDE ELO BLITZ: 2208
FIDE ELO CLASSICAL: 2364

vs

GM Daniel Naroditsky (USA)
FIDE ELO BLITZ: 2633
FIDE ELO CLASSICAL: 2647

FB1JrM_X0AU8vdl.jpg:large


hqdefault.jpg


 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Οι σοβαροί , έχουνε μελετήσει ανοίγματα και παίζουν τυφλοσούρτη τις πρώτες κινήσεις.
Όντως ένας σοβαρος παίκτης οφείλει να παίζει στο άνοιγμα πάντα εντός θεωρίας στις πρώτες κινήσεις. Βαριάντες, υποβαριάντες κτλ τα πάντα όλα, σε οτιδήποτε έχει καταγραφεί ως άνοιγμα από την αρχή του κόσμου. Φυσικά μπορεί να παρεκκλίνει ήπια και ελάχιστα χωρίς κίνδυνο αρκεί να ξέρει πως θα συνεχίσει. Μετά στο μέσο "βλέπουμε" και νομοτελειακά στο φινάλε κερδίζει ο πιο σοβαρός γνωστής πάντα υπό την αίρεση ότι φτάνοντας εκεί δεν έχει γαμηθεί η σκακιέρα.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
(Bullet Game - 1.00min)

Παιζω με τα μαυρα

Δες πως του αλλαξα τα φωτα σε 12sec

Bullet Chess • Anon. vs Anon.
Χωρίς να θέλω να μειώσω την νίκη σου, πρώτον το μπούλετ είναι μόνο για αδρεναλίνη και δεύτερον αυτός είναι τελείως άπειρος για να τρώει τέτοιο ματ. Άσε που τα έκανε σκατά.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1094915 Aυτή η παρτίδα είναι μεταξύ των κορυφαίων παρτίδων όλων των εποχών μόνο και μόνο επειδή στην κίνηση νούμερο 23 παίχτηκε από τα μαύρα, μια εκ των κορυφαίων κινήσεων όλων των εποχών σε ομορφιά.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
Carο Kann
αλλά δεν τον λες και παίχτη να τρώει ματ στην άκρη…

Αν προσεξεις καλα, η εναρξη δεν ειναι Caro-Kann

Παντρεψα το Caro-Kann με το French Defense. Ειναι μια δικη μου εναρξη. Την χρησιμοποιω κυριως στα Bullet Games κ μου δινει αρκετες νικες.


Οσον αφορα το "λαθος ή καλυτερα την απροσεξια " του αντιπαλου μου: Αν εχεις την ικανοτητα (ΔΕΝ ειναι ολοι σε θεση να παιξουν Bullet) και εχεις χρονο παιξε 400 Bullet Games στις κορυφαιες επαγγελματικες πλατφορμες του κοσμου, δηλ.

100 παιχνιδια Bullet 1+0 στο LICHESS (France)
100 παιχνιδια Bullet 1+0 στο PLAYCHESS (Germany)
100 παιχνιδια Bullet 1+0 στο CHESS-COM (USA)
100 παιχνιδια Bullet 1+0 στο CHESSTEMPO (USA)

Θα σου ειναι μεγαλη εμπειρια και θα καταλαβεις απο πρωτο χερι τι σημαινει Bullet και γιατι συμβαινουν τοσο "ευκολα" λαθη
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
Χωρίς να θέλω να μειώσω την νίκη σου, πρώτον το μπούλετ είναι μόνο για αδρεναλίνη και δεύτερον αυτός είναι τελείως άπειρος για να τρώει τέτοιο ματ. Άσε που τα έκανε σκατά.
Ποτε εχεις χρονο για μερικες παρτιδες Bullet 1min +0 ?


 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Όντως ένας σοβαρος παίκτης οφείλει να παίζει στο άνοιγμα πάντα εντός θεωρίας στις πρώτες κινήσεις. Βαριάντες, υποβαριάντες κτλ τα πάντα όλα, σε οτιδήποτε έχει καταγραφεί ως άνοιγμα από την αρχή του κόσμου.
Εκτος αν εχεις 4000 ΕΛΟ:
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
πρώτον το μπούλετ είναι μόνο για αδρεναλίνη

Μονο αδρεναλινη ε ?

Λοιπον, παρε ματι το θηριο τον Χανς. Στρογγυλοκαθισε στην καρεκλα του και εκανε ΒΙΔΕΣ την Belenkaya σε 9 sec.

Και το καλυτερο ;; Και το πιο αρρωστο της υπόθεσης;;; Την τσακισε κ στο trash talking!!


5:00 Min vs 1:00 Min


WGM Dina Belenkaya (Russia)
FIDE ELO BLITZ: 2208
FIDE ELO CLASSICAL: 2364

vs

GM Hans Niemann (USA)
FIDE ELO BLITZ: 2618
FIDE ELO CLASSICAL: 2708

 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
Αν προσεξεις καλα, η εναρξη δεν ειναι Caro-Kann

Παντρεψα το Caro-Kann με το French Defense. Ειναι μια δικη μου εναρξη. Την χρησιμοποιω κυριως στα Bullet Games κ μου δινει αρκετες νικες.


Οσον αφορα το "λαθος ή καλυτερα την απροσεξια " του αντιπαλου μου: Αν εχεις την ικανοτητα (ΔΕΝ ειναι ολοι σε θεση να παιξουν Bullet) και εχεις χρονο παιξε 400 Bullet Games στις κορυφαιες επαγγελματικες πλατφορμες του κοσμου, δηλ.

100 παιχνιδια Bullet 1+0 στο LICHESS (France)
100 παιχνιδια Bullet 1+0 στο PLAYCHESS (Germany)
100 παιχνιδια Bullet 1+0 στο CHESS-COM (USA)
100 παιχνιδια Bullet 1+0 στο CHESSTEMPO (USA)

Θα σου ειναι μεγαλη εμπειρια και θα καταλαβεις απο πρωτο χερι τι σημαινει Bullet και γιατι συμβαινουν τοσο "ευκολα" λαθη
Παίζω μέχρι 10 sec πάει το pre move κάγκελο
Στα 15 sec έχει και βαριάντες
Στο 1 λεπτό είναι αρκετό
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
Μονο αδρεναλινη ε ?

Λοιπον, παρε ματι το θηριο τον Χανς. Στρογγυλοκαθισε στην καρεκλα του και εκανε ΒΙΔΕΣ την Belenkaya σε 9 sec.

Και το καλυτερο ;; Και το πιο αρρωστο της υπόθεσης;;; Την τσακισε κ στο trash talking!!


5:00 Min vs 1:00 Min


WGM Dina Belenkaya (Russia)
FIDE ELO BLITZ: 2208
FIDE ELO CLASSICAL: 2364

vs

GM Hans Niemann (USA)
FIDE ELO BLITZ: 2618
FIDE ELO CLASSICAL: 2708

Ρε φίλε ο ένας είναι Super GM και η άλλη αν το πας κανονικά CM στο bullet , στο Classical έχει ELO και αυτό πάλι ούτε ΙΜ δεν είναι στο αντρικό

Τώρα για την ισότητα των φύλων και λοιπές μαλακιες της ζωής

Δεν ήξεραν τι να κάνουν και σου λέει φτιάξε τίτλους μόνο για αυτές

πχ WGM είναι FM ή ΝΜ
 

Ath2016

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2017
Μηνύματα
33
Like
55
Πόντοι
0
Πρέπει να κάνουμε ένα πρωτάθλημα και ο νικητής να κερδίσει ένα εσκορτακι
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Εκτος αν εχεις 4000 ΕΛΟ:
Χαχα! Μου έφαγες όμως την υπόλοιπη παράθεση που έγραφα ότι μπορεί να παρεκκλίνει ήπια αρκεί να ξέρει πως θα συνεχίσει. Όποιος ξέρει, όντως μπορεί να κάνει μια δυο παρασπονδίες και δεν τρέχει κάστανο. Δηλαδή και να πετάξεις έναν ίππο στην άκρη η να σπρώχνεις τίποτα b ή g πιόνια στο άσχετο, δεν θα καταστραφείς κιολας διότι θα το στρώσεις μετά. Εδώ βέβαια στο παράδειγμά σου έχουμε εξωπραγματικά έλο αλλά κι εδώ συμβαίνει.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Μονο αδρεναλινη ε ?

Λοιπον, παρε ματι το θηριο τον Χανς. Στρογγυλοκαθισε στην καρεκλα του και εκανε ΒΙΔΕΣ την Belenkaya σε 9 sec.

Και το καλυτερο ;; Και το πιο αρρωστο της υπόθεσης;;; Την τσακισε κ στο trash talking!!


5:00 Min vs 1:00 Min


WGM Dina Belenkaya (Russia)
FIDE ELO BLITZ: 2208
FIDE ELO CLASSICAL: 2364

vs

GM Hans Niemann (USA)
FIDE ELO BLITZ: 2618
FIDE ELO CLASSICAL: 2708

Γνωστά αυτά. Για την ακρίβεια γνωστά όλα αυτά. Όπως είπε όμως κι ο άλλος φίλος, δεν έχουν σχέση αυτά τα δύο άτομα. Επίσης είναι υπέρ του Νίμαν διότι έχω βαρεθεί να βλέπω την μούρη του Κάρλσεν. Λάσκερ πάντως δεν θα γίνει ο Κάρλσεν ποτέ. Ο Λάσκερ εγραψε 27 χρόνια παγκόσμιος πρωταθλητής. Όχι ότι σχετίζονται αλλά το ρεκόρ αυτός το έχει (και θα το έχει).
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Ρε φίλε ο ένας είναι Super GM και η άλλη αν το πας κανονικά CM στο bullet , στο Classical έχει ELO και αυτό πάλι ούτε ΙΜ δεν είναι στο αντρικό

Τώρα για την ισότητα των φύλων και λοιπές μαλακιες της ζωής

Δεν ήξεραν τι να κάνουν και σου λέει φτιάξε τίτλους μόνο για αυτές

πχ WGM είναι FM ή ΝΜ
Πολύ σωστά. Επίσης ο μέγας Κορτσνόι (όπως κι άλλοι) είχε γράψει στην πούτσα του τις σκακίστριες. Γενικώς οι γυναίκες είναι για τον πούτσο καβάλα στο σκάκι. Μία στο πολύ σπάνιο βγαίνει αστέρι (άλλο καλές που το δέχομαι κι άλλο αστέρια) και μας ζαλίζουν τ αρχίδια. Εγώ οπότε παίζω με γυναίκα κοιτάζω τα βυζιά της για να της σπάω τα νεύρα. Και βέβαια όταν μαθαίνουν δεν έχουν καθόλου ψυχραιμία και είναι μαλακισμένα-ανεπίδεκτες μάθησης. Ζήτημα να έχω γνωρίσει 2-3 που προσεγγίζουν το νορμάλ (μέχρι τώρα).
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Ποτε εχεις χρονο για μερικες παρτιδες Bullet 1min +0 ?


Γενικά δεν παίζω μπούλετ. Δεν έχω παίξει ποτέ μάλιστα ιντερνετικό μπούλετ. Λογικά θα χάσω. Αν έχεις και κανένα σούπερ ποντίκι θα έχεις ακόμα μεγαλύτερο πλεονέκτημα. Μου αρέσει όμως ως ιδέα για διασκέδαση. Αυτό ναι αλλά όχι ως αξία σκακιού. Θα το κανονίσουμε.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Στην φίντε είναι όλοι λαμόγια και αβανταδόροι. Έχουν λανσάρει και προωθήσει ένα κάρο στυλ παιχνιδιών ξεχνώντας το κλασσικό σκάκι και το μπλιτζ. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα (κάντε ένα τεστ) σε ΟΠΟΙΟΝ σύλλογο και να πάτε μια βόλτα, θα σας κουβαληθούν υποψήφιοι αντίπαλοι για 3+2 κτλ. Αν τους πεις παίξε έτσι αραχτά, δεν δέχονται. Μάλιστα με το ζόρι παίζουν ραπιντ δεκάλεπτο.
Ο σκοπός είναι να πάμε να παίξουμε με το καφεδάκι μας. Αν είναι να πάμε να σκοτωθούμε, να πάει να γαμηθει. Ας παίξουμε 30 παρτίδες. Γιατί δηλαδή να παίξουμε 150; επίσης μου την δίνει που και καλά νομίζουν ότι αν παίξουν 3+2 δεν θα απορροφήσουμε η θα καταλάβουμε το πώς παίζουν κανονικά. Άλλος ένας αστικός μύθος. Λες και δεν μπορούμε να ανοίξουμε το αρχείο και να βρούμε πώς παίζουν από τις υπάρχουσες δηλωμένες παρτίδες. Περίεργοι άνθρωποι...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom