Νέα

Σκάκι - -Chess

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 681
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Σας αρέσει το σκάκι;

  • Πωρωση

    Ψήφοι: 40 23,4%
  • Ναι παιζω που και που

    Ψήφοι: 91 53,2%
  • Καλο αλλα βαρετο

    Ψήφοι: 27 15,8%
  • Μαλακια

    Ψήφοι: 8 4,7%
  • Δεν εχω παιξει , δεν ξερω

    Ψήφοι: 5 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    171

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
Σε γενικές γραμμές πρέπει να γίνονται τουρνουά και να υπάρχουν παίκτες. Όσο πάει λιγοστεύει το κλασσικό σκάκι με ανθρώπους κι έχουμε καταντήσει ο ένας να τρώει τα έλο του άλλου μεταξύ μας. Πρέπει να εισέλθουν νέοι παίκτες για να υπάρχει μεγάλο πάρε δώσε έλο. Εξάλλου οι καινούργιοι παίκτες απολαμβάνουν προνόμια καθώς έχουν ελαστική βαθμολόγηση και ανεβαίνουν γρήγορα στην αρχή. Θα μπορούσε η φίντε να βάλει κανόνες και να υποχρεώνει παίκτες να παίζουν κάποια κανονικά τετ α τετ κι όχι μόνο πλατφόρμες. Στις πλατφόρμες φτάνεις 2.300 (πλασματικά) έλο αν παίξεις καλά μέσα σε κάνα εξάμηνο κάτι που στην πραγματική ζωή είναι σχεδόν αδύνατον και θέλει χρόνια. Ούτε μια αξιόπιστη βαθμολόγηση δεν μπορούν να οριστικοποιήσουν οι μαλάκες της φίντε. Παίζουν τα παιδιά, χαίρονται και μετά πάνε σε αγώνες και πέφτει η φάπα σύννεφο. Φυσικά υπάρχουν και κάτι 12-15 χρόνων που σε κάνουν άλογο αλλά αυτά είναι εξαιρέσεις. Διαβάζουν 8 ώρες κάθε μέρα. Σφουγγάρι ο εγκέφαλος οπότε ρουφά τα πάντα.
Αν δεν είσαι 2.200 αληθινό δεν ξέρεις σκάκι.
Για το 2.300 που λες είσαι πλέον CM ή FM
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Εχω το γραφειο και είναι random ωράριο.
Βάλε και τον γιο αγωνιστικό kick boxing Δευτέρα - Παρασκευή
20:00-22:00 να τον κάνω delivery 15 λεπτά πριν και μετά
Δεν μένει χρόνος…

Πήγαινα μέχρι το 2013 στον Πανελλήνιο για κάνα blitz 3+2” και έπαιζαν μια WIM Λετονή και ένας IM για να πάρουν το μεροκάματο από τις 5€ συμμετοχές αφού κέρδιζαν πάντα αυτοί στο τέλος.

Στις πλατφόρμες δεν με ενδιαφερει τι γράφει, εδώ στο 3 λεπτό χωρίς αύξηση χρόνου βλέπεις 1100 και παίζει Old Benoni σαν τον Fisher

Όποτε μόνο bullet πλέον
Δυστυχώς όπως είπαμε οι υποχρεώσεις κι οι προτεραιότητες μας πιέζουν. Όσον αφορά τις πλατφόρμες συμφωνώ. Ότι να'ναι.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Αν δεν είσαι 2.200 αληθινό δεν ξέρεις σκάκι.
Για το 2.300 που λες είσαι πλέον CM ή FM
2.200 αληθινό βαθμολογημένο είναι πολύ σοβαρό νούμερο. Πιστεύω από 1800-1900 έχει κάποιος ανεπτυγμενη σκακιστική παιδεία. Στα 2.200 για να πας ή 2.300 αληθινό πρέπει να έχεις διαβάσει πααααααααααααρα πολύ. Στις πλατφόρμες αυτά τα νούμερα πιάνονται αλλά είναι μούφα.
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
2.200 αληθινό βαθμολογημένο είναι πολύ σοβαρό νούμερο. Πιστεύω από 1800-1900 έχει κάποιος ανεπτυγμενη σκακιστική παιδεία. Στα 2.200 για να πας ή 2.300 αληθινό πρέπει να έχεις διαβάσει πααααααααααααρα πολύ. Στις πλατφόρμες αυτά τα νούμερα πιάνονται αλλά είναι μούφα.
από 2200 και πάνω ξέρεις σκάκι
1800-1900 είναι σε καλό επίπεδο απλά, αλλά κάνουν μαζετιες…
Στις πλατφόρμες το νούμερο που γράφει είναι marketing.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.739
Κριτικές
1
Like
5.712
Πόντοι
2.356
2.200 αληθινό βαθμολογημένο είναι πολύ σοβαρό νούμερο. Πιστεύω από 1800-1900 έχει κάποιος ανεπτυγμενη σκακιστική παιδεία. Στα 2.200 για να πας ή 2.300 αληθινό πρέπει να έχεις διαβάσει πααααααααααααρα πολύ. Στις πλατφόρμες αυτά τα νούμερα πιάνονται αλλά είναι μούφα.
απο 1600 και ανω εισαι αρκετα καλος σκακιστης. τωρα αμα πας για τιτλους ναι θες πανω απο 2000 για να θεωρεισαι "κατι"

κατω του 1600 εισαι απλα ενας ερασιτεχνης και μεχρι εκει. η σκακιστικη ομοσπονδια για να σε θεωρησει υποψηφιο μετρ θελει 2050 και ανω ΕΛΟ
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
Λοιπον μουνοπανα, οσοι εχετε 1875+- στο chess.com παμε VS να σας ξεβρακωσω.
δεν θα κατσω να κοιταω την οθονη και να ξυνω το παπαρι μου 10 λεπτα οσο σκεφτεστε ομως.
αυστηρα hyperbullet
Come Hip Hop GIF by Cypress Hill
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.599
Like
20.402
Πόντοι
6.056
απο 1600 και ανω εισαι αρκετα καλος σκακιστης. τωρα αμα πας για τιτλους ναι θες πανω απο 2000 για να θεωρεισαι "κατι"

κατω του 1600 εισαι απλα ενας ερασιτεχνης και μεχρι εκει. η σκακιστικη ομοσπονδια για να σε θεωρησει υποψηφιο μετρ θελει 2050 και ανω ΕΛΟ
Mεχρι ενα σημειο κατανοεις καποια πραγματα,πιν-φορκ κλπ,να λυσεις κανενα παζλ να δεις 2-3 κινησεις μπροστα.Απο εκει και περα αρχιζει η στρατηγικη,ποια κελια ειναι κλειδια για knight κλπ.Αν δεις Νακαμουρα στα ονλαιν να υπολογιζει παθαινεις πλακα"takes,takes,takes".Απο την στιγμη που βγηκαν οι μηχανες αρχισε να χανει ολη την αιγλη(ισως γι αυτο αρχισε να το απεχθανεται ο Φισερ).Παλια μελετουσαν μερες μια κινηση,τωρα "ολοι" ξερουν τι πρεπει να κανουν γιατι το πε το στοκφις,αλφαζιρο.:coffee::confused::confused::confused:
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
Λοιπον μουνοπανα, οσοι εχετε 1875+- στο chess.com παμε VS να σας ξεβρακωσω.
δεν θα κατσω να κοιταω την οθονη και να ξυνω το παπαρι μου 10 λεπτα οσο σκεφτεστε ομως.
αυστηρα hyperbullet
Come Hip Hop GIF by Cypress Hill
10 sec ή 15 sec θες ;
Άμα είναι να κάνω λίγο προπόνηση σε αυτόν το χρόνο
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Βλεπω κατι τρελα νουμερα 2000+ εδω
Ειμαι το ταπεινο χαμομηλακι του παρακατω screenshot, αλλα τολμω να προκαλεσω οποιονδηποτε θελει να με αντιμετωπισει σε σοβαρη μαχη 1-1 σε οποιοδηποτε format εκτος απο <=2 λεπτα ανα παικτη
Τα στατς μου ειναι ολα κατα 99% απο 3+2
1684106278373.png
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.739
Κριτικές
1
Like
5.712
Πόντοι
2.356
Mεχρι ενα σημειο κατανοεις καποια πραγματα,πιν-φορκ κλπ,να λυσεις κανενα παζλ να δεις 2-3 κινησεις μπροστα.Απο εκει και περα αρχιζει η στρατηγικη,ποια κελια ειναι κλειδια για knight κλπ.Αν δεις Νακαμουρα στα ονλαιν να υπολογιζει παθαινεις πλακα"takes,takes,takes".Απο την στιγμη που βγηκαν οι μηχανες αρχισε να χανει ολη την αιγλη(ισως γι αυτο αρχισε να το απεχθανεται ο Φισερ).Παλια μελετουσαν μερες μια κινηση,τωρα "ολοι" ξερουν τι πρεπει να κανουν γιατι το πε το στοκφις,αλφαζιρο.:coffee::confused::confused::confused:
ε μα αυτο ακριβως! πρεπει ομως να καταλαβεις και ΓΙΑΤΙ πρεπει να γινει η κινηση αυτη. οσο καλη μνημη και να εχεις δε μπορεις να ξερεις ολες τις "Απαντησεις" για καθε κινηση.

μη ξεχνας οτι ανεβηκε το επιπεδο... η μελετη παντως δεν κοβεται! απλα παιζουν σκακι πιο ευκολα και οι τεμπεληδες. που δε θα πανε μακρια ουτως η αλλως.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.739
Κριτικές
1
Like
5.712
Πόντοι
2.356
Βλεπω κατι τρελα νουμερα 2000+ εδω
Ειμαι το ταπεινο χαμομηλακι του παρακατω screenshot, αλλα τολμω να προκαλεσω οποιονδηποτε θελει να με αντιμετωπισει σε σοβαρη μαχη 1-1 σε οποιοδηποτε format εκτος απο <=2 λεπτα ανα παικτη
Τα στατς μου ειναι ολα κατα 99% απο 3+2
1684106278373.png
μπες εκει να βρεις ελληνες...

επισης κανονικα ειναι μπουλετ και το 3+2 και οχι μπλιτζ...

για αυτο λεμε το 1700 σου δεν ειναι "ελο" ειναι απλα μια βαθμολογια του chess αντιστοιχη...

δε γινεται ο μαγκνους να εχει στο κλασσικο σκακι 2800 και στα "απροσεκτα" 3200+ ( Chess Leaderboards & Chess Rankings - Chess.com )
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Οι γνώμες διίστανται όπως διαβάζουμε για το ποιος ξέρει η δεν ξέρει σκάκι. Ας το απλοποιήσουμε κι ας το δούμε συνολικά για όλους μας. Δεν είναι μόνο τα (αληθινά) έλο (που παίζουν τεράστιο ρόλο) καθοριστικός παράγοντας γνώσης ή ο περίτεχνος υπολογισμός κινήσεων. Σίγουρα όμως δεν είναι τα πλασματικά έλο πλατφορμών. Είναι τα προηγούμενα δύο μαζί κι άλλα πολλά. Όταν θα ξέρεις ότι θα χάσει η θα κερδίσει κάποιος πριν συμβεί κοιτώντας μια σκακιέρα για λίγα δευτερόλεπτα ή λεπτά κι υπολογίζοντας πολλά σημαίνει ότι ξέρεις αρκεί να πέφτεις μέσα κι ας μην συμβεί. Ακόμα κι όταν σου μιλάει κάποιος για σκάκι ξέρεις ήδη αν ξέρει εκείνος. Και βέβαια για να ξέρεις, πρέπει να γνωρίζεις ένα πολύ μεγάλο κομμάτι θεωρίας που χρειάζεται χρόνια για να βγαίνεις οκ σε θέση μετά το άνοιγμα, να επιβιώνεις στο μέσο, να βλέπεις πολλά "τακτικά", να είσαι όσο μπορείς πιο ακριβής, να μπορείς να απαντάς σωστά στο φινάλε, να μην φοβάσαι, να μην αγχώνεσαι, να παίζεις για να κερδίζεις αλλά και για το παιχνίδι. Να εγκαταλείπεις όταν βλέπεις ότι χάνεις πολύ πριν χάσεις και χωρίς να σε νοιάζει αν ο άλλος δει την ήττα σου. Δηλαδή να μην γίνεσαι ματ. Είναι ξεφτίλα. Απλά λες "πάμε άλλο;" Πιστεύω είμαστε αρχάριοι, μέτριοι, μέσοι η απλά καλοί παίκτες. Μεγαθήρια σίγουρα πάντως δεν είμαστε. Εγώ αυτό καταλαβαίνω.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
απο 1600 και ανω εισαι αρκετα καλος σκακιστης. τωρα αμα πας για τιτλους ναι θες πανω απο 2000 για να θεωρεισαι "κατι"

κατω του 1600 εισαι απλα ενας ερασιτεχνης και μεχρι εκει. η σκακιστικη ομοσπονδια για να σε θεωρησει υποψηφιο μετρ θελει 2050 και ανω ΕΛΟ
Στα 1600 αληθινά (το τονίζω) έλο, θεωρείσαι αρχάριος ή μέτριος που έτυχε να κερδίσεις κάποιους μαζεμένους που δεν ήξεραν τίποτα η ήξεραν λίγο. Μετά την προηγούμενη τοποθέτηση μου σε ποστ, ας το δούμε μόνο με νούμερα αληθινών έλο κάπως χιουμοριστικά όσον αφορά την σύγχρονη εποχή. 800-1000-1400 απλά υπάρχεις ως παίκτης. Δεν σε υπολογίζει κάνεις σοβαρός. 1400 - 1600 κάτι γίνεται για να λες ότι παίζεις, θα σε κοπανάνε και δεν θα ξέρεις τον λόγο. 1600 -1800 είσαι σε καλό δρόμο, πάλι θα τρως φαπες αλλά θα ξέρεις τον λόγο. 1800-2000 αρχίζουν και σοβαρεύουν τα πράγματα. Είσαι υπολογίσιμος. 2000-2300 ανήκεις στην ελίτ σοβαρών σκακιστών. 2300-2500 έχεις ξεφύγει από τον ανθρώπινο νου κατά πολύ. Βλέπεις τους άλλους σαν μύγες. 2500-2600 αυτά τα 100 έλο για να τα πάρεις θα γονατίσεις. Δεν έχεις καμιά απολύτως σχέση με τους προηγούμενους. Νομίζεις ότι τόσα χρόνια έπαιζες το πουλί σου. 2600 plus πλέον είσαι εξωγήινος! Δεν υπάρχεις! 3000 αληθινά έλο είσαι μηχανή. Ψάξου! Έχεις τσιπ μέσα σου. Δεν έχει συμβεί αυτό ακόμα σε κανέναν.
 
Τελευταία τροποποίηση:

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.739
Κριτικές
1
Like
5.712
Πόντοι
2.356
Στα 1600 αληθινά (το τονίζω) έλο, θεωρείσαι αρχάριος ή μέτριος που έτυχε να κερδίσεις κάποιους μαζεμένους που δεν ήξεραν τίποτα η ήξεραν λίγο. Μετά την προηγούμενη τοποθέτηση μου σε ποστ, ας το δούμε μόνο με νούμερα αληθινών έλο κάπως χιουμοριστικά όσον αφορά την σύγχρονη εποχή. 800-1000-1400 απλά υπάρχεις ως παίκτης. Δεν σε υπολογίζει κάνεις σοβαρός. 1400 - 1600 κάτι γίνεται για να λες ότι παίζεις, θα σε κοπανάνε και δεν θα ξέρεις τον λόγο. 1600 -1800 είσαι σε καλό δρόμο, πάλι θα τρως φαπες αλλά θα ξέρεις τον λόγο. 1800-2000 αρχίζουν και σοβαρεύουν τα πράγματα. Είσαι υπολογίσιμος. 2000-2300 ανήκεις στην ελίτ σοβαρών σκακιστών. 2300-2500 έχεις ξεφύγει από τον ανθρώπινο νου κατά πολύ. Βλέπεις τους άλλους σαν μύγες. 2500-2600 αυτά τα 100 έλο για να τα πάρεις θα γονατίσεις. Δεν έχεις καμιά απολύτως σχέση με τους προηγούμενους. Νομίζεις ότι τόσα χρόνια έπαιζες το πουλί σου. 2600 plus πλέον είσαι εξωγήινος! Δεν υπάρχεις! 3000 αληθινά έλο είσαι μηχανή. Ψάξου! Έχεις τσιπ μέσα σου. Δεν έχει συμβεί αυτό ακόμα σε κανέναν.
αυτο λεμε. εμεις δεν ειμαστε επαγγελματιες. με 1600 σκιζεις οποιονδηποτε ερασιτεχνη που δεν εχει παιξει σκακι χωρις να διαβασει τα βασικα η να εχει παει σε συλλογο. οτιδηποτε κατω απο αυτο ειναι χομπιστας . τα ορια προς τα πανω δεν αφορουν ερασιτεχνες αλλα ρομποτ. και εκει παυει το παιχνιδι να ειναι παιχνιδι πια!!!
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
αυτο λεμε. εμεις δεν ειμαστε επαγγελματιες. με 1600 σκιζεις οποιονδηποτε ερασιτεχνη που δεν εχει παιξει σκακι χωρις να διαβασει τα βασικα η να εχει παει σε συλλογο. οτιδηποτε κατω απο αυτο ειναι χομπιστας . τα ορια προς τα πανω δεν αφορουν ερασιτεχνες αλλα ρομποτ. και εκει παυει το παιχνιδι να ειναι παιχνιδι πια!!!
Κάπως όπως το λες, πάει. Ουσιαστικά οι επαγγελματίες παίζουν όπως λέει η λέξη για επαγγελματικούς λόγους. Κάτι που στην σύγχρονη σημαίνει για τα έπαθλα. Συνήθως αν όχι πάντα, τα έπαθλα είναι λεφτά. Για να παίξει κάποιος για λεφτά, πρέπει να είναι τέντα διαβασμένος και παικταράς ώστε να κυνηγάει σταθερά
κι αμετάκλητα τα λεφτά. Υπάρχουν παίκτες που πάνε σε τουρνουά και ταιμπούν ως νικητές, το μέρισμα από τα παράβολα που τους αναλογεί. Έχει μια κάποια ομορφιά να πληρώνεις κάτι λίγα, σε ένα τουρνουά. Έτσι για το ενδιαφέρον.
Η μαλακία είναι ότι συνήθως τα παίρνουν οι ίδιοι κι οι ίδιοι αλλά σιγά τα έξοδα των χαμένων. Η διαφορά αυτών από τους παγκόσμιους επαγγελματίες είναι ότι οι παγκόσμιοι παίρνουν εκατομμύρια. Μπορεί κάποιοι φυσικά να είναι πολύ καλοί παίκτες χωρίς να είναι επαγγελματίες.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Χθες έπαιζα με έναν στο chess.com και είχε 1950 έλο. Έτσι που έπαιζε, είναι σίγουρος ότι στην πραγματικότητα, ούτε 1400 δεν έχει. Το μόνο που μου την δίνει στις πλατφόρμες, είναι που όσοι μάθαμε με πραγματικά έλο, όταν παίζουμε με κάποιον 1800,1900,2100 έλο κτλ, περιμένουμε να δούμε κάτι σοβαρό διότι στον εγκέφαλό μας φτάνει η εντολή των π.χ 1900 έλο με αληθινή έννοια.
Αν τον βλέπεις λοιπόν να μαλακίζεται, λες άντε γαμησου ρε fide στην τελική. Δεν είσαι ικανή τόσα χρόνια, να φτιάξεις αληθινές συνθήκες ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε. Φυσικά μπορεί να παίξουμε με κάποιον 1500 έλο σε πλατφόρμα και να μας διαλύσει. Για μένα πρέπει να συγχρονιστούν τα πάντα.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.739
Κριτικές
1
Like
5.712
Πόντοι
2.356
Χθες έπαιζα με έναν στο chess.com και είχε 1950 έλο. Έτσι που έπαιζε, είναι σίγουρος ότι στην πραγματικότητα, ούτε 1400 δεν έχει. Το μόνο που μου την δίνει στις πλατφόρμες, είναι που όσοι μάθαμε με πραγματικά έλο, όταν παίζουμε με κάποιον 1800,1900,2100 έλο κτλ, περιμένουμε να δούμε κάτι σοβαρό διότι στον εγκέφαλό μας φτάνει η εντολή των π.χ 1900 έλο με αληθινή έννοια.
Αν τον βλέπεις λοιπόν να μαλακίζεται, λες άντε γαμησου ρε fide στην τελική. Δεν είσαι ικανή τόσα χρόνια, να φτιάξεις αληθινές συνθήκες ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε. Φυσικά μπορεί να παίξουμε με κάποιον 1500 έλο σε πλατφόρμα και να μας διαλύσει. Για μένα πρέπει να συγχρονιστούν τα πάντα.
ε μπορει να μαλακιζοταν μπορει να αφηνε το παιδι του να παιζει μπορει να ηθελε να πεσει βαθμολογια επιτηδες ποτε δε ξερεις... μπορει να σου εδινε αβαντζο....

ολα τα εχουμε δει...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Χθες έπαιζα με έναν στο chess.com και είχε 1950 έλο. Έτσι που έπαιζε, είναι σίγουρος ότι στην πραγματικότητα, ούτε 1400 δεν έχει. Το μόνο που μου την δίνει στις πλατφόρμες, είναι που όσοι μάθαμε με πραγματικά έλο, όταν παίζουμε με κάποιον 1800,1900,2100 έλο κτλ, περιμένουμε να δούμε κάτι σοβαρό διότι στον εγκέφαλό μας φτάνει η εντολή των π.χ 1900 έλο με αληθινή έννοια.
Αν τον βλέπεις λοιπόν να μαλακίζεται, λες άντε γαμησου ρε fide στην τελική. Δεν είσαι ικανή τόσα χρόνια, να φτιάξεις αληθινές συνθήκες ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε. Φυσικά μπορεί να παίξουμε με κάποιον 1500 έλο σε πλατφόρμα και να μας διαλύσει. Για μένα πρέπει να συγχρονιστούν τα πάντα.
Ειναι μεγαλη η διακυμανση
Στο Review μιας παρτιδας (ειμαι subscribed και παντα βλεπω το Analysis και το Review των παρτιδων μου για να παρω μια ιδεα για το πως επαιξα και τι μαλακιες εκανα) σου δειχνει σαν τι ΕΛΟ επαιξες στο συγκεκριμενο ματσ.
Εχει τυχει να παιξω σαν ΕΛΟ>2100 και ο αντιπαλος να συντριβει παροτι αρκετα καλυτερος μου
Εχει τυχει παρτιδα πολλων κινησεων να παιξω με...97% accuracy, σε 3+2 που σημαινει οτι μπορει να συνετριβα και τον Καρλσεν αν τυχαινε να ηταν απεναντι μου σε εκεινη την παρτιδα (το accuracy του Καρλσεν στο blitz ειναι περιπου στο 80-90%)
Υπαρχει και μεγαλος συντελεστης τυχαιοτητας στο σκακι, οσο και αν πιστευεται το αντιθετο. Συχνα υπαρχουν 3, 5,10 κινησεις με παραπλησιο αποτελεσμα θεσης που κανουν το παιχνιδι να μοιαζει λιγο με τζογο...
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Ακομα και μαθηματικα αν το παρεις, συχνα υπαρχουν θεσεις που οι 3 πρωτες κινησεις εχουν καποια διαφορα μεταξυ τους στο αποτελεσμα ωστοσο οχι πολυ σημαντικο
Ε, εκει μπορει ο χειροτερος παικτης να επιλεξει κατα τυχη την καλυτερη εκ των 3 καλυτερων κινησεων και ο καλυτερος παικτης να επιλεξει την χειροτερη εκ των 3 καλυτερων με αποτελεσμα ο χειροτερος παικτης ΝΑ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ τον καλυτερο του
Μιλαμε βεβαια για διαφορες ελαχιστες που ωστοσο συνδυαζομενες κανουν τεραστια διαφορα...
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
Ειναι μεγαλη η διακυμανση
Στο Review μιας παρτιδας (ειμαι subscribed και παντα βλεπω το Analysis και το Review των παρτιδων μου για να παρω μια ιδεα για το πως επαιξα και τι μαλακιες εκανα) σου δειχνει σαν τι ΕΛΟ επαιξες στο συγκεκριμενο ματσ.
Εχει τυχει να παιξω σαν ΕΛΟ>2100 και ο αντιπαλος να συντριβει παροτι αρκετα καλυτερος μου
Εχει τυχει παρτιδα πολλων κινησεων να παιξω με...97% accuracy, σε 3+2 που σημαινει οτι μπορει να συνετριβα και τον Καρλσεν αν τυχαινε να ηταν απεναντι μου σε εκεινη την παρτιδα (το accuracy του Καρλσεν στο blitz ειναι περιπου στο 80-90%)
Υπαρχει και μεγαλος συντελεστης τυχαιοτητας στο σκακι, οσο και αν πιστευεται το αντιθετο. Συχνα υπαρχουν 3, 5,10 κινησεις με ιδιο αποτελεσμα θεσης που κανουν το παιχνιδι να μοιαζει λιγο με τζογο...
Αυτό με το accuracy 97% είναι άτοπο
οι GM παίζουν με το συναφή τους και βγάζει accuracy με το πως έπαιξε και ο άλλος GM

όπως είπα σκάκι δεν ξέρεις αν δεν είσαι 2200 και πάνω όπως έλεγε και ο Σταματόπουλος στον Πανελλήνιο.

Εχω δει τρελή ισοπαλία
Κουματος Κ VS Κουκουφικης Άλεξ
με Elo <1500 και ο άλλος υποψήφιος μαιτρ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom