Νέα

Σιχαίνεστε τις κατσαρίδες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bourdeliaris1984
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 630
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Συχαίνεστε τις κατσαρίδες?

  • Ναι

    Ψήφοι: 112 74,7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 38 25,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    150

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.158
Κριτικές
14
Like
4.396
Πόντοι
3.715
στα 16-17 τους πέταγα βαμβάκι, μπλέκονταν τα πόδια/ κεραίες τους στις ίνες. Μετά οινόπνευμα στο βαμβακι και σπίρτο στο νεροχύτι.

Έχω φάει πολλές φάπες για αυτό.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
ρε μάγκες κανένα φάρμακο για κατσαρίδες;
 

tsakonas13

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
560
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
6
εγω εχω μια ψευτικη την εχω βαλει σε μακαροναδα σε πιατο με κουλουρακια και αλλου .το τι γελιο ριχνω δε λεγετε.η μαλακια ειναι οτι τη καβατζωσε η γυναικα μου και η τυχη της αγνοειται
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
έχω ένα γνωστό μου που έπαθε ουλίτιδα από κατσαρίδες που κυκλοφορούσαν στα συρτάρια με τα μαχαιροπήρουνα και ψάχνω φάρμακο για να σκοτώσουμε τις κατσαρίδες. S.O.S.
 

pouranger

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.379
Κριτικές
11
Like
9
Πόντοι
1.290
Σιχαίνομαι  τις  κατσαρίδες 
Αγαπώ  τα  κατσαριδάκια
 

jnr32

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.002
Κριτικές
4
Like
9
Πόντοι
16
εγω εχω μια ψευτικη την εχω βαλει σε μακαροναδα σε πιατο με κουλουρακια και αλλου .το τι γελιο ριχνω δε λεγετε.η μαλακια ειναι οτι τη καβατζωσε η γυναικα μου και η τυχη της αγνοειται
:rockon: :rockon: :rockon:
και εγώ ψοφάω για τετοια  :tooth:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
έχω ένα γνωστό μου που έπαθε ουλίτιδα από κατσαρίδες που κυκλοφορούσαν στα συρτάρια με τα μαχαιροπήρουνα και ψάχνω φάρμακο για να σκοτώσουμε τις κατσαρίδες. S.O.S.
1303257618-60.gif

exterminator.jpg
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
τις σιχαινομαστε για αυτο παμε στα μπουρδελα  :grin:
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.166
Πόντοι
2.606
το σιχαινεστε τις κατσαριδες ακουγετε σαν το σιχαινεστε τον παγκαλο...ενα ομοηχο ερωτημα ενα πραμα!
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Βλαττοειδή

roachcloseup.jpg


Οι κατσαρίδες είναι έντομα, τα οποία αποτελούν μια τάξη: τα Βλαττοειδή (Blattodea, Blattaria). Από μερικούς ειδικούς το Βλαττοειδή θεωρούνται υπόταξη των δικτυόπτερων.

Υπάρχουν περίπου 3.500 διαφορετικά είδη κατσαρίδων που ταξινομούνται σε 6 βασικές οικογένειες ανά τον κόσμο. Στη Ευρώπη αναφέρονται επί 150 είδη, στην Ελλάδα είκοσι.[1]

Το επιστημονικό όνομα της ταξης «Βλαττοειδή» προέρχεται από το γένος «Βλαττή» (Blatta).


Περιγραφή

Το χρώμα ποικίλλει από ωχρό καστανό μέχρι μαύρο, με ή χωρίς στίγματα (Εικ. 6). Με 80 χιλιοστόμετρα το μεγαλύτερο μήκος παρατηρείται στο είδος Blaberus giganteus. Αντίθετα στο γένος Nocticola υπάρχουν είδη που φτάνουν μόνο δυο χιλιοστόμετρα σε μήκος. Το σώμα κατά κανόνα έχει σχήμα οβάλ και είναι νωτοκοιλιακά πλατυσμένο.

Τα στοματικά μόρια είναι μασητικού τύπου. Δεν δείχνουν εμπρός, αλλά προς τα κάτω και πίσω (υπογναθικά). Στο κεφάλι εκφύονται δυο μακριές νηματοειδείς κεραίες, οι οποίες αποτελούνται από πολλά άρθρα. Ξεπερνούν το μήκος του σώματος. Οι σύνθετοι οφθαλμοί κατά κανόνα είναι καλά αναπτυγμένοι. Οφθαλμίδια λείπουν.

Το μεγάλο πρόνωτο έχει την μορφή δίσκου και σκεπάζει το κεφάλι. Οι ταρσοί των ποδιών είναι πενταμερείς. Επιτρέπουν γρήγορο τρέξιμο, μόνο σε μερικά είδη συναντούμε ειδίκευση των ποδιών στο σκάψιμο. Οι μπροστινές πτέρυγες είναι δερματοειδείς (ψευδέλυτρα). Οι οπίσθιες πτέρυγες είναι μεμβρανώδεις και στη βάση παρουσιάζουν στρογγυλή επέκταση προς τα πίσω (λατινικά: vannus). Η νεύρωση είναι πρωτόγονη με επανειλημμένως κλαδωτές φλέβες επί μήκος και αρκετές εγκάρσιες φλέβες. Μερικά είδη είναι βραχύπτερα ή άπτερα.

Η κοιλία αποτελείται από δέκα ουρομερή και καταλήγει σε ένα ζεύγος κερκιδίων (ή κέρκων, cerci). Οι κέρκοι είναι αρκετά κοντοί αλλά πολυμελείς (Εικ. 1). Ο ωοθέτης είναι ατροφικός. Η μορφή των εξωτερικών γεννητικών οργάνων επιτρέπουν σφιχτή ένωση κατά το ζευγάρωμα

συνεχεια......

Πηγη:
 
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
18.666
Like
17
Πόντοι
166
Speed την καταρα μου να 'χεις ...
να γαμας μονο πιπινια 20χρονα και να μη ξαναματαδεις gilf ουτε στον υπνο σου  :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3:
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
[size=15pt]Κατσαρίδες και άνθρωπος[/size]

ectobiuslapponicusa1.jpg


Στις δυτικές χώρες ο όρος "κατσαρίδα" συνήθως συνδέεται με ανθυγιεινές καταστάσεις. Πολλά είδη βλαττοειδών δεν σχετίζονται με αυτά τα βλαβερά είδη. Δυστυχώς τουλάχιστον το είδος Ectobius duscei εξαφανίστηκε τελείως γιατί ο άνθρωπος κατέστρεψε τους φυσικούς οικότοπους τους. Σε άλλες κοινωνίες οι κατσαρίδες αποτελούν μέρος της τροφής. Η Opistoblatia orientalis χρησιμοποιείται στην λαϊκή κινέζικη ιατρική. Πολλά είδη παίζουν σπουδαίο ρόλο ως πειραματόζωο στις επιστήμες. Ιδιαίτερα η Gromphadorhina portentosa είναι δημοφιλής ως κατοικίδιο ζώο. Πέρα από αυτές τις εξωτικές περιπτώσεις ο πιο σπουδαίος ρόλος των κατσαρίδων είναι πως μπορούν να αποτελούν κίνδυνο για την υγεία.

Καταπολέμηση

lobopteradecipiens01.jpg


Μερικά είδη ζουν σε σπίτια και είναι πιθανοί φορείς ασθενειών. Αλλοιώνουν τα τρόφιμα και μπορούν να διαδίδουν παθογόνους οργανισμούς. Επίσης μπορούν να προκαλούν αλλεργικές αντιδράσεις. Η καταπολέμηση των από τον άνθρωπο γίνεται συνήθως με τη χρήση εντομοκτόνων, ωστόσο συχνά αναπτύσσουν ανοσία ενάντια στα χημικά.

Πηγη:
 

miliokas

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2011
Μηνύματα
163
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ρε κολοπαιδα τρωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
 

vag55

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2009
Μηνύματα
93
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
0
Μολις σκοτωσα μια κατσαριδα απο αυτες που πετανε η καριολα ηταν πανω στην κουρτινα. :fuck1:
 

atr7

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2007
Μηνύματα
222
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
εμένα με ανατριχιάζει ο ήχος που κάνει το κέλυφος όταν σπάει. γι αυτό βρίζω δυνατά όταν τις πατάω για να μην το ακούω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom