Νέα

Σε εμπόλεμη κατάσταση πάλι Ισραήλ-Παλαιστίνη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 215K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (2 μέλη και 7 επισκέπτες)

Ποιος έχει δίκιο στη σύγκρουση Ισραήλ-Χαμάς;

  • Το Ισραήλ

    Ψήφοι: 64 47,4%
  • Η Χαμάς

    Ψήφοι: 31 23,0%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 40 29,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    135

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
γιατί πρέπει να διαλέξεις πλευρά?

Δεν μπορεί να είναι και οι 2 λάθος σε γενικές γραμμές και να έχει ο καθένας τα δίκια του επιμέρους?
Όχι φίλε μου.
Υποστηρίζω την μοναδική δυτική και δημοκρατική χώρα στην Μέση Ανατολή.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Απάντησα για το Ταλμούδ.
Μας θεωρούν υποβαθμισμένους.....
Άδικα λες?
:tooth:
Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό. Το μόνο που ξέρω είναι ότι για κάθε ένα που μπορεί να βρει κάποιος (δεν εννοώ εσένα) εγώ θα βρω δέκα. Αν όμως μας θεωρούν υποβαθμισμένους (έχει πολύ γέλιο το Ταλμούδ όπως και το Κοράνι) κι εμείς υποβαθμισμένους τους βλέπουμε. Όλοι νομίζουν ότι έχουν την καλύτερη θρησκεια. Είναι κάποιας μορφής ανταγωνισμός αυτός μεταξύ θρησκειών που αγγίζει την παράνοια. Η καλύτερη θρησκεια είναι αυτή που καλοπερνας "για πάντα" στην γη. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία. Το μετά...δεν το ξέρω. Ας πέσει μια προκαταβολή αν θέλουν πίστη. :2funny:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.915
Κριτικές
184
Like
44.239
Πόντοι
21.896
F73TtZdWEAA-ex4.jpeg


Στον παραπάνω χάρτη αν ήταν οποιαδήποτε άλλη ισχυρή χώρα θα ήταν όλη λευκή χωρίς καθόλου πράσινο.
Ευκαιρία να γίνει λευκό και να πάνε σε όποια πλούσια χώρα του Κόλπου θέλουν.

Τι όχι?

:confused:
Ευκαιρία να τους δώσουν ανεξαρτησία εκεί στην Παλαιστίνη κ στη Γάζα ,να μεταφέρουν τους εποίκους στην Ισραηλινήερια ι να ζήσουν ειρηνικά .....
Κ αυτοί οι Ισραηλινοι ούτε για ανεξαρτησία θέλουν να ακούσουν οπότε αναγκάστηκα θα τρώνε ισλαμοπιθηκες βόμβες ........από τους Ουγκανους ....
Ας κάνουν κ την ιερουσαλημ κ οι δύο πρωτεύουσα τους ,,ας αφήσουν το ιστορικό κέντρο μέσα από τα τείχη ουδέτερο κ πέρα του λόφου των ελαίων ας γίνει η πρωτεύουσα των Παλαιστινίων κ πέρα από τις ράγες του τραμ πρωτεύουσα των Ισραηλινών ...

Πάντως ότι πιο κοντινό σε διασκέδαση που έχω δει με ελληνικές πόλεις είναι Ιερουσαλήμ Κερασούντα Νίκαια Βαρκελώνη.
Τι λέει για αυτά η Άντζελα Δημητρίου;;;;:confused:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
και γιατι πρεπει να εισαι με καποιον??? θα καλυτερευσει η ζωη σου αν κανουν κρατιδιο ή οχι,οι Ουιγουροι????
Νοιαστηκε η Κινα για εμας οταν βαρεσαμε χρεωκοπια??? συγκινηθηκε κανεις???
Νοιαστηκε το Ισραηλ οταν χρεωκοπησα??? Θα ερθει να με βοηθησει αν μπουκαρει η Τουρκια???
Υποψιν οτι το Ισραηλ ηταν ΥΠΕΡ της εισβολης στην Κυπρο....δεν το ηξερες....

(Μη μου κολησεις ταμπελα οτι ειμαι υπερ παλαιστινιων)...θα το ξαναπω....ΖΜΠΟΥΤΣΑΜ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!!
Το Ισραήλ ήταν υπέρ της ειβολης στην Κύπρο,μάλιστα πιθανόν αυτοί έκαναν την κατασκοπεία για τους Τούρκους στο νησί.
Άλλες εποχές με μια χούντα ηλιθίων και επικίνδυνων και με μια Τουρκία καλύτερο σύμμαχο του Ισραήλ τότε,μαζί με το Ιράν.
Πολύ σημαντικό αυτό,μην το ξεχνάμε...
Η εξωτερική πολιτική δεν είναι αγάπες αλλά συμφέροντα.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.157
Like
4.704
Πόντοι
1.756
Όχι φίλε μου.
Υποστηρίζω την μοναδική δυτική και δημοκρατική χώρα στην Μέση Ανατολή.
ο Νετανιαχου πηγε να καταργησει την δικαστικη εξουσια και να παρει ολη την εξουσια αυτος.....
Κοινως θα εκανε οτι γουσταρει και δεν θα τον ελεγχε κανεις...
Δεν το λες πολυ δημοκρατικο αυτο....
Δημοκρατικοτερο κρατος απο τις υπολοιπες σκατοτρυπες, ειναι σιγουρα.....
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
ο Νετανιαχου πηγε να καταργησει την δικαστικη εξουσια και να παρει ολη την εξουσια αυτος.....
Κοινως θα εκανε οτι γουσταρει και δεν θα τον ελεγχε κανεις...
Δεν το λες πολυ δημοκρατικο αυτο....
Δημοκρατικοτερο κρατος απο τις υπολοιπες σκατοτρυπες, ειναι σιγουρα.....
Εκλεγμένος είναι.
Όμως.....
Για αυτό έχει καταρρεύσει η χώρα.
Όλο διαδηλώσεις,απεργίες κτλ.
Το βλέμμα ήταν στον εσωτερικό εχθρό.
Η Χαμάς χτύπησε στην καλύτερη στιγμή για αυτούς και στην χειρότερη για το Ισραήλ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Όχι φίλε μου.
Υποστηρίζω την μοναδική δυτική και δημοκρατική χώρα στην Μέση Ανατολή.
Τυφλά? Αθώοι σε όλα στις σχέσεις τους με τους παλαιστίνιους?

Το υποστηρίζω έχει πολλά επίπεδα.

Για παράδειγμα....πόσο ανάγκη έχουν οι δημοκρατικές χώρες να βγάζουν τον στρατό στο δρόμο και να μαζεύει παιδάκια 6 χρονών σαν να είναι τρομοκράτες και να τα πηγαίνει για ξυλοφόρτωμα?

Αν κάνεις μια έρευνα θα δεις ότι τους έχουν κράξει επανειλημμένως για τέτοιες συμπεριφορές.

Και η Αμερική είναι δημοκρατία σε σχέση με την Ρωσία...αλλά δεν θα πετάξουμε και τη σκούφια μας....καλά τομαράκια είναι και αυτοί.

Επίσης να προσθέσω ότι γίνεται μια γενίκευση στην συζήτηση.....του λαού του Ισραήλ (και της γάζας) με την εξουσία και τις στρατιωτικές αποφάσεις....

εννοώ ότι δεν στέκει να γενικεύει κανείς,...άλλο η εξουσία άλλο ο λαός.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
Τυφλά? Αθώοι σε όλα στις σχέσεις τους με τους παλαιστίνιους?

Το υποστηρίζω έχει πολλά επίπεδα.

Για παράδειγμα....πόσο ανάγκη έχουν οι δημοκρατικές χώρες να βγάζουν τον στρατό στο δρόμο και να μαζεύει παιδάκια 6 χρονών σαν να είναι τρομοκράτες και να τα πηγαίνει για ξυλοφόρτωμα?

Αν κάνεις μια έρευνα θα δεις ότι τους έχουν κράξει επανειλημμένως για τέτοιες συμπεριφορές.

Και η Αμερική είναι δημοκρατία σε σχέση με την Ρωσία...αλλά δεν θα πετάξουμε και τη σκούφια μας....καλά τομαράκια είναι και αυτοί.

Επίσης να προσθέσω ότι γίνεται μια γενίκευση στην συζήτηση.....του λαού του Ισραήλ (και της γάζας) με την εξουσία και τις στρατιωτικές αποφάσεις....

εννοώ ότι δεν στέκει να γενικεύει κανείς,...άλλο η εξουσία άλλο ο λαός.
Ναι τυφλά.
Έχω αναφέρει ότι γνωρίζω καλά και τους 2 λαούς.
Έχω επισκεφτεί παλιότερα αρκετές φορές την περιοχή.
Ήμουν σε κύκλο Αραβικό/παλαιστινιακό.

Νομίζω σε κάλυψα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ναι τυφλά.
Έχω αναφέρει ότι γνωρίζω καλά και τους 2 λαούς.
Έχω επισκεφτεί παλιότερα αρκετές φορές την περιοχή.
Ήμουν σε κύκλο Αραβικό/παλαιστινιακό.

Νομίζω σε κάλυψα.
Πολυ καλα τα λες.
Ας κανουμε ενα πολυ απλο ερωτημα.
Αν υποθεσουμε οτι ειχες τη δυνατοτητα να επιλεξεις, αν ο γειτονας σου θα ειναι Ισραηλινος, ή Αραβας.
Τι θα διαλεγες?
Νομιζω η απαντηση ειναι προφανης.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Ναι τυφλά.
Έχω αναφέρει ότι γνωρίζω καλά και τους 2 λαούς.
Έχω επισκεφτεί παλιότερα αρκετές φορές την περιοχή.
Ήμουν σε κύκλο Αραβικό/παλαιστινιακό.

Νομίζω σε κάλυψα.
Αφού ήσουν είσαι ο πιο κατάλληλος να απαντήσεις στο εξής και τότε θα με καλύψεις :


Κάνουν ή δεν κάνουν και οι Ισραηλίτες θηριωδίες κατά των παλαιστινίων? Δεν λέω τώρα οργανωμένα...εννοώ συμβάντα....είναι όλα όσα κυκλοφορούν fake news?

Η και να κάνουν θεωρείς ότι καλά τους κάνουν?
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Πολυ καλα τα λες.
Ας κανουμε ενα πολυ απλο ερωτημα.
Αν υποθεσουμε οτι ειχες τη δυνατοτητα να επιλεξεις, αν ο γειτονας σου θα ειναι Ισραηλινος, ή Αραβας.
Τι θα διαλεγες?
Νομιζω η απαντηση ειναι προφανης.
Δεν μιλάω για αυτό εγώ. σε κάθε περίπτωση θα διαλέξεις το Ισραήλ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να υποστηρίζεις τις πρακτικές του σε κάθε περίπτωση. Αυτό λέω
 

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
616
Κριτικές
60
Like
3.778
Πόντοι
10.335
ριχνεις ενα laser guided.....πολυ δυσκολο να το σκεφτεις ε???
Καλά αυτά θέλεις και τα λες ; Ποιο laser guided όταν τα έχουν εγκαταστήσει μέσα στα σχολεία , νοσοκομεία κλπ ; Τι δεν καταλαβαίνεις κρ@τινε
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Αφού ήσουν είσαι ο πιο κατάλληλος να απαντήσεις στο εξής και τότε θα με καλύψεις :


Κάνουν ή δεν κάνουν και οι Ισραηλίτες θηριωδίες κατά των παλαιστινίων? Δεν λέω τώρα οργανωμένα...εννοώ συμβάντα....είναι όλα όσα κυκλοφορούν fake news?

Η και να κάνουν θεωρείς ότι καλά τους κάνουν?
Οι ισραηλιτες αμυνονται εναντι των τρομοκρατων, περιτριγυρισμενοι μαλιστα μονο απο εχθρους ετοιμους να τους κατασπαραξουν.
Και παλι πολυ ανεκτικοι και πολιτισμενοι ειναι.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.157
Like
4.704
Πόντοι
1.756
Πολυ καλα τα λες.
Ας κανουμε ενα πολυ απλο ερωτημα.
Αν υποθεσουμε οτι ειχες τη δυνατοτητα να επιλεξεις, αν ο γειτονας σου θα ειναι Ισραηλινος, ή Αραβας.
Τι θα διαλεγες?
Νομιζω η απαντηση ειναι προφανης.
εχω πελατη Αραβα....παω σπιτι του και του κανω τον καυστηρα συντηρηση....λιρα 100 κυριος...
Εχω πελατισσα Εβραια στο Πανοραμα....απο την αυλοπορτα μεχρι το λεβητοστασιο θες 10 λεπτα περπατημα για να πας...ολο γκρινια,ολο παζαρια,ολο κατι να μου κοψει απο την τιμη....ολο κατι δεν κανω καλα,κατι τις μυριζει,κανει θορυβο,δεν καιει καλα και ενα σωρο αλλα....
Θα διαλεξω τον Αραβα...
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.912
Like
4.237
Πόντοι
506
Όχι φίλε μου.
Υποστηρίζω την μοναδική δυτική και δημοκρατική χώρα στην Μέση Ανατολή.
Δημοκρατία τυπου ερντογαν βέβαια. Ο τυπος ηθελε ν αλλάξει τους νόμους ώστε να μπορεσει να κυβερνήσει μέχρι να πεθάνει
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.157
Like
4.704
Πόντοι
1.756
Καλά αυτά θέλεις και τα λες ; Ποιο laser guided όταν τα έχουν εγκαταστήσει μέσα στα σχολεία , νοσοκομεία κλπ ; Τι δεν καταλαβαίνεις κρ@τινε
ο φωσφορος που θα καψει τα παντα σε 1 στρεμα επιφανειας ειναι καλυτερος δηλαδη......
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
Πολυ καλα τα λες.
Ας κανουμε ενα πολυ απλο ερωτημα.
Αν υποθεσουμε οτι ειχες τη δυνατοτητα να επιλεξεις, αν ο γειτονας σου θα ειναι Ισραηλινος, ή Αραβας.
Τι θα διαλεγες?
Νομιζω η απαντηση ειναι προφανης.
Και οι 2 μπορεί να είναι εξαιρετικοί η κακοί γείτονες.
Οι Άραβες είναι πιο φιλόξενοι από τους Εβραίους και φαινομενικά πιο έξω καρδιά.
Οι Εβραίοι δύσκολα κάνουν φίλους.
Αν μιλάμε για οργανωμένη κοινωνία,κοινότητα ή χώρα εννοείται με Ισραηλινούς.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Αν διάβαζες λίγο ιστορία δε θα έγραφες μαλακίες για τους Εβραίους. Οι τύποι έχουν περάσει ΠΟΛΛΑ. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Αδιανόητα πολλά για ένα έθνος. Από τότε που άρχισε να εδραιώνεται ο Χριστιανισμός άρχισαν οι διώξεις με το σκεπτικό ότι αυτοί σταύρωσαν το Χριστό. Άρχισαν να διασπείρονται σε όλο τον τότε γνωστό κόσμο και πάντα ήταν οι πρώτοι που υπέφεραν. Στην περίοδο της Μαύρης Πανώλης διώχθηκαν διότι ήταν οι μόνοι καθαροί καθώς έκαναν τακτικά μπάνιο μιας που υπαγορευόταν από τις Γραφές. Οι χριστιανοί ήταν μέσα στην βρώμα και θεώρησαν σωστό να τους φορτώσουν την πανώλη. Μετά οι Ισπανοί Βασιλιάδες που δε θυμάμαι τώρα τα ονόματα τους άρχισαν να τους εκδιώχνουν με πρόφαση την Ιερά Εξέταση. Τότε ο Σουλτάνος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας τους καλωσόρισε στην Θεσσαλονίκη κυρίως όπου και γνώρισαν μια κάποια ασφάλεια. Ύστερα ήρθε ο Χίτλερ και τα ισοπέδωσε όλα.

Σαν θρησκεία έχουν αυτό το καλό. Ότι είναι ΕΝΩΜΕΝΟΙ. Όπου και να πάει ένας Εβραίος ΑΜΕΣΩΣ θα δικτυωθεί και θα βοηθηθεί. Βέβαια αυτή η δικτύωση τους έχει φέρει πολλάκις σε προβλήματα όχι άδικα καθώς πολλές φορές έλεγχαν το χρήμα. Και εδώ ερχόμαστε στη Γενοκτονία. ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ. Όταν εμείς κάναμε εμφύλιο και ψάχναμε βοήθεια από το Στάλιν και τον Τσώρτσιλ αυτοί έψαχναν σε όλο τον κόσμο για επιζώντες Ναζί. Όταν μας ξεβράκωσαν οι Τούρκοι το 1974 στην Κύπρο αυτοί γαμούσαν ότι μιλούσε αραβικά στην πειροχή τους. Μέσα σε ελάχιστες ώρες ΑΠΑΝΤΕΣ είχαν κληθεί και επανδρώσει τις μονάδες τους.

Γιατί είναι λαός με ΑΡΧΙΔΙΑ.

Εμείς δεν έχουμε περάσει ούτε το 1% αυτών των ανθρώπων και πάλι είμαστε ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ. Είχαμε 400 χρόνια "σκλαβιάς" με δικιά μας γλώσσα και θρησκεία; Με εκκλησίες και σχολεία; Που δεν έχουμε φύγει σαν έθνος ούτε μισό μέτρο από την Αρχαιότητα; Εκεί που ήταν η Αρχαία Ελλάδα είναι και η σύγχρονη.

Διαβάστε λίγο τα νήματα του εξωτερικού. Η πρώτη συμβουλή είναι "ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ". Για πείτε το αυτό σε ένα Εβραίο. Θα γελάει 20 χρόνια.
Αγαπητέ φίλε ποιος σου είπε ότι με νοιάζει τι έχουν περάσει οι άλλοι λαοί η οι θρησκείες τους; Εγώ απάντησα σε ότι με ρώτησε κι άλλος φίλος. Για μένα το περί ολοκαυτώματος ως αποκλειστικότητα μόνο για τους Εβραίους, το θεωρώ άδικο όπως κι όλοι. Απλά πριν έτρωγα :2funny: και έγραψα γενοκτονία. Ας πούμε στην γενοκτονία των Αρμενιων δεν ισχύει το ολοκαύτωμα ως λέξη. Το ανέλυσε
ο Καπερναρος μέσα στην βουλή. Ας πάνε να τσακωθούν με τις αναφορές Λοχτερ οι Εβραίοι. Δεν τα γράφω εγώ αυτά. Γραμμένα εινσι. Για μένα όλο αυτό όπως κι ότι μας θεωρούν υποβαθμισμένους μέσω Ταλμούδ, μου φτάνει.
Αν θέλω να βρω κάτι, θα βρω. Επίσης γιατί πρέπει να είμαστε όλοι αγαπημένοι στον πλανήτη; μπορουμε να γράφουμε
ο ένας τον άλλον στην ψωλή του. Μάλιστα δεν οφείλω να με νοιάζει που σκοτώνονται εκεί κάτω. Δεν ζω εκεί και δηλώνω στ αρχίδια μου αφου εγώ δεν καθάρισα κανεναν. :rockon: Και βέβαια αν γίνει κάνα Μπαμ εδώ στην ψωλή μου αν στείλουν βοήθεια. Δεν ζήτησα σεντόνια και ρύζι. :2funny:Έχω άλλο αξιακο σύστημα. Το πώς θα περνάω εγώ καλά κι όσοι με νοιάζουν. Οι άλλοι ας κόψουν το σβέρκο τους. Νομίζω είμαι σαφής και ξεκάθαρος. :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom