Νέα

Σχέσεις Ελλήνων με αλλοδαπές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sotirof
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14K
  • Εμφανίσεις 491K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια αλλοδαπη θα προτιμουσατε για σχεση?

  • Τσεχα

    Ψήφοι: 123 8,2%
  • πολωνη

    Ψήφοι: 65 4,3%
  • Ρωσιδα

    Ψήφοι: 231 15,5%
  • ρουμανα

    Ψήφοι: 92 6,2%
  • βουλγαρα

    Ψήφοι: 31 2,1%
  • ουκρανη

    Ψήφοι: 78 5,2%
  • γερμανιδα

    Ψήφοι: 31 2,1%
  • αφρικανικη ηπειρο

    Ψήφοι: 26 1,7%
  • αμερικανα

    Ψήφοι: 48 3,2%
  • βραζιλιανα-λατινα

    Ψήφοι: 76 5,1%
  • αυστραλεζα

    Ψήφοι: 14 0,9%
  • ισπανιδα

    Ψήφοι: 16 1,1%
  • ιταλιδα

    Ψήφοι: 112 7,5%
  • γαλλιδα

    Ψήφοι: 23 1,5%
  • ασιατισα

    Ψήφοι: 86 5,8%
  • αλβανιδα

    Ψήφοι: 75 5,0%
  • γιαπωνεζα

    Ψήφοι: 88 5,9%
  • σκανδιναβη

    Ψήφοι: 58 3,9%
  • αγγλιδα

    Ψήφοι: 17 1,1%
  • σερβες

    Ψήφοι: 123 8,2%
  • λετονη

    Ψήφοι: 13 0,9%
  • γεωργιανη

    Ψήφοι: 12 0,8%
  • εσθονη

    Ψήφοι: 10 0,7%
  • ιρλανδεζα

    Ψήφοι: 22 1,5%
  • Κουβανεζες

    Ψήφοι: 8 0,5%
  • Κινέζα

    Ψήφοι: 17 1,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.495

XCRUISER

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2007
Μηνύματα
26
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
...φιλε συναγωνιστη η αποψη μου απο μεγαλη εμπειρια στις σχεσεις με αλλοδαπες ειναι η εξης...πανω απ ολα παιζει σημαντικο ρολο η ηλικια της γυναικας,τα βιωματα της και η καταγωγη της...οσες αλβανιδες ειχα ηταν καλες στο κρεβατι κατα μεγαλη πλειοψηφια,ηταν σε γενικες γραμμες βρωμικες κ ασχετες με το καλο ντυσιμο..ειτε ελευθερες ειτε παντρεμενες ειναι αδιστακτες κ δεν λενε οχι στο να πηδηχτουν ακομα κ μεσα στο σπιτι τους ενω ο καημενος ο αλβανος δουλευει μεροκαματο...φυσικα δεν ακουμπανε ουτε ποτηρι να πλυνουν...οι ρωσιδες κ ουκρανιδες περιπτωση...ειναι μαθημενες στα λουσα και αν δε δουν οτι τα σκας τοτε αποκτουν κτητικοτητα κ ζηλια...αντεχουν σε καθε κακουχια και ειναι απροβλεπτες οταν πινουν...οι μολδαβες ειναι πιο σπιτικες αλλα λογω της φτωχιας τους ειναι πιο ευαλωτες..οι δε ρουμανες θεοτρελες...ολα κινουνται γυρω απο το χρημα,το καλο αυτοκινητο,ειναι αναξιες εμπιστοσυνης κ κλεβουν αν τους δοθει ευκαιρια..οι βουλγαρες δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι το ιδιαιτερο κ μην σας μπερδευει η συμπεριφορα ενος λαου ειδικα των γυναικων που εχει πεσει στην παρανομια για το προς το ζειν...τα συμπερασματα ειναι αλλα κ η περιπτωση να βρεις γυναικα για σπιτι απο αυτες τις χωρες ειναι μονο να πας στο χωριο της και να την παρεις..ειδικα στη ρωσια οι ιδιες οι μαναδες μαθαινουν στις κορες τους οτι ο καλυτερος γαμος ειναι αυτος που θα τις δωσει την πολυτελεια...καταληγωντας,πιστευω οτι οι ελληνιδες ειναι οι καλυτερες αλλα οχι και οι πιο εμφανισημες αναλογικα με το ανατολικο μπλοκ...οποτε ενας συμβιβασμος δεν βλαπτει....θα επανελθω....
 
OP
OP
sotirof

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
27
Πόντοι
1.396
Σωτηρη με εχει πριξει στα μυνιματα, η μαλακια ειναι οτι εγω αλαξα καρτα και τα στελνει στην αδερφη μου..
Αλλα εγω κανω τον Αλεκο, αντε να δουμε θα τα καταφερω να αντεξω, η θα κανω καμια μαλακια και θα με εχετε παλι εδω να κλεγομαι..
θυμασε τι σου χα πει?οτι αν κανουν σχεση καψουρευονται η πεστη σε μια αλλη να δεις αντιδραση?να τι λοιπον η αντιδραση,αν δεν γουσταρε και ηθελε ενα τελος θα ηταν για αυτη ιδανικα δεν θα σε ενοχλουσε καθολου,και δεν μπορεις να πεις οτι χαλαγες πολλα για αυτην,νομιζω οτι για μια ακομα φορα θα επαληθευτω,ιδομεν..
 

dimitrisniva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.750
Like
3
Πόντοι
16
...φιλε συναγωνιστη η αποψη μου απο μεγαλη εμπειρια στις σχεσεις με αλλοδαπες ειναι η εξης...πανω απ ολα παιζει σημαντικο ρολο η ηλικια της γυναικας,τα βιωματα της και η καταγωγη της...οσες αλβανιδες ειχα ηταν καλες στο κρεβατι κατα μεγαλη πλειοψηφια,ηταν σε γενικες γραμμες βρωμικες κ ασχετες με το καλο ντυσιμο..ειτε ελευθερες ειτε παντρεμενες ειναι αδιστακτες κ δεν λενε οχι στο να πηδηχτουν ακομα κ μεσα στο σπιτι τους ενω ο καημενος ο αλβανος δουλευει μεροκαματο...φυσικα δεν ακουμπανε ουτε ποτηρι να πλυνουν...οι ρωσιδες κ ουκρανιδες περιπτωση...ειναι μαθημενες στα λουσα και αν δε δουν οτι τα σκας τοτε αποκτουν κτητικοτητα κ ζηλια...αντεχουν σε καθε κακουχια και ειναι απροβλεπτες οταν πινουν...οι μολδαβες ειναι πιο σπιτικες αλλα λογω της φτωχιας τους ειναι πιο ευαλωτες..οι δε ρουμανες θεοτρελες...ολα κινουνται γυρω απο το χρημα,το καλο αυτοκινητο,ειναι αναξιες εμπιστοσυνης κ κλεβουν αν τους δοθει ευκαιρια..οι βουλγαρες δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι το ιδιαιτερο κ μην σας μπερδευει η συμπεριφορα ενος λαου ειδικα των γυναικων που εχει πεσει στην παρανομια για το προς το ζειν...τα συμπερασματα ειναι αλλα κ η περιπτωση να βρεις γυναικα για σπιτι απο αυτες τις χωρες ειναι μονο να πας στο χωριο της και να την παρεις..ειδικα στη ρωσια οι ιδιες οι μαναδες μαθαινουν στις κορες τους οτι ο καλυτερος γαμος ειναι αυτος που θα τις δωσει την πολυτελεια...καταληγωντας,πιστευω οτι οι ελληνιδες ειναι οι καλυτερες αλλα οχι και οι πιο εμφανισημες αναλογικα με το ανατολικο μπλοκ...οποτε ενας συμβιβασμος δεν βλαπτει....θα επανελθω....
Συμφονω και αναμενω...
Για της ρουμανες βαλε και αλλα.........
 

Interceptor

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2009
Μηνύματα
1.868
Κριτικές
5
Like
4
Πόντοι
16
..ειδικα στη ρωσια οι ιδιες οι μαναδες μαθαινουν στις κορες τους οτι ο καλυτερος γαμος ειναι αυτος που θα τις δωσει την πολυτελεια...καταληγωντας,πιστευω οτι οι ελληνιδες ειναι οι καλυτερες αλλα οχι και οι πιο εμφανισημες αναλογικα με το ανατολικο μπλοκ...οποτε ενας συμβιβασμος δεν βλαπτει....θα επανελθω....

Ναι αλλά και οι ελληνίδες μανάδες (όχι όλες) τα ίδια δε μαθαίνουν στις κόρες τους? Τον καλό γάμο εννοώ...Σέβομαι την άποψή σου στο ακέραιο.σε αυτά που λες, αλλά παρατηρώ ότι αναφέρεσαι πιό πολύ σε Αλβανίδες, Μολδαβές κλπ, δηλαδή κοπέλες προερχόμενες από παραδοσιακά φτωχές χώρες. Για ρίξε κι ένα βλέφαρο προς σκανδιναβικές χώρες και κάνε μια αντιπαραβολή με τις ελληνίδες. Αν εξαιρέσουμε το θέμα της ομορφιάς, οι σκανδιναβές ως επί το πλείστον αν σε γουστάρουν..απ'το χεράκι θα σε πιάσουν (δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία αλλά από φίλους). Η ελληνίδα μπορεί να καίγεται για σένα αλλά το τουπέ...τουπέ (κατάλοιπα του στυλ "θα με περάσει για εύκολη" κλπ...)
 

XCRUISER

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2007
Μηνύματα
26
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
...ναι αλλα δεν εχω εμπειρια αξιολογησιμη απο σκανδιναυες και γι αυτο παραθετω αυτο που ολοι μας εχουμε σε αφθονια εδω...βεβαια ολες ειτε ελληνιδες ειτε ξενες ειναι αγεωγραφητες,δεν εχουν ιδεα απο οικονομια και πολιτικη και πασχουν απο την ασθενεια του ποθου για το απλησιαστο...κι αυτο το εχουμε διαπιστωσει ολοι...και η αποψη μου δεν αφορα ολες τις γυναικες απο αυτα τα κρατη.αφορα το δειγμα που εχουμε εδω το οποιο κατα γενικη ομολογια ειναι απο τα χειροτερα ποιοτικα της ευρωπης...και εμφανισιακα...συμφωνεις?
 
OP
OP
sotirof

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
27
Πόντοι
1.396
αγαπητε φιλε εξαρτατε την κοπελλα,αλβανιδες βουλγαρες?σορυ δεν θα παρω,ρουμανες δεν ξερω,αλλα απο τις μολδαβες και ρωσιδες εχω καλυτερες εντυπωσεις και ζω μια χαρα χωρις να ειμαι πλουσιος,αλλωστε ηελληνιδα με χρεωσε τοσο οσο 20 αλλοδαπες και θα πληρωνω για καιρο γαμησιατικα,και ποιος ειπε οτι η ελληνιδες δεν εκπαιδευονται απο τι μανες τους για το τελειο γαμπρο?ποτε δεν μου απαιτησαν τιποτα και μαλιστα μου βαζαν χερι να μην χαλαω ασκοπα χρημα,ουκρανιδα δεν εχω γνωριση,αλλα ξερω φιλο που εχει παντρευτη και ειναι και σκρουτζ καιειναι μια χαρα,νομιζω δεν πρεπει να τα κανουμε ολα ισωμα,αλλωστε ο σκοπος του θρεντ παιδες δεν ειναι να συκρινω τις ελληνιδες με τις αλλοδαπες.........
 

Interceptor

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2009
Μηνύματα
1.868
Κριτικές
5
Like
4
Πόντοι
16
Ο πόθος για το απλησίαστο είναι ίδιος σε όλες τις γυναίκες, σ'αυτό συμφωνώ μαζί σου. Απλά ίσως στις ελληνίδες έχει παραγίνει το πράγμα (δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα-εγώ αναφέρομαι στο πακέτο "κούκλος με λεφτά σπίτι αμάξι "). Επίσης συμφωνώ μαζί σου στο ότι το δείγμα που έχουμε στην Ελλάδα δεν είναι και το καλύτερο...απλά και πάλι εξαρτάται τι ζητάς: σοβαρή σχέση ή απλά να περάσεις καλα? Αν θες το δεύτερο, πιστεύω οτι χάνεις το χρόνο σου με τις ντόπιες (όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά μιλώ), εκτός κι αν είσαι ο Σάκης Ρουβάς εμφανισιακά οπότε παίζεις παντού με άνεση ;)
 
OP
OP
sotirof

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
27
Πόντοι
1.396
...ναι αλλα δεν εχω εμπειρια αξιολογησιμη απο σκανδιναυες και γι αυτο παραθετω αυτο που ολοι μας εχουμε σε αφθονια εδω...βεβαια ολες ειτε ελληνιδες ειτε ξενες ειναι αγεωγραφητες,δεν εχουν ιδεα απο οικονομια και πολιτικη και πασχουν απο την ασθενεια του ποθου για το απλησιαστο...κι αυτο το εχουμε διαπιστωσει ολοι...και η αποψη μου δεν αφορα ολες τις γυναικες απο αυτα τα κρατη.αφορα το δειγμα που εχουμε εδω το οποιο κατα γενικη ομολογια ειναι απο τα χειροτερα ποιοτικα της ευρωπης...και εμφανισιακα...συμφωνεις?
οχι φιλε γιατι εγω εχω τυχη σε καλο δειγμα!!!!!εξαρταται..
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
πατερ τι ακριβως ενοεις με τον ιατρικο ορο πουτανοκαψουριαση? :think: :think:
την παθηση κατα την οποία οι κοκκινιστοι (η συντριπτικη πλειοψηφια των ελληνων αντρών(?) δηλαδη) , ανήμποροι (για διαφορους λογους που δεν ειναι της παρουσης) να συναψουν σχεσεις με τεμαχια εκτος του επαγγελματος της εκδιδομένης, επιδιδονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε σχεσεις με αυτην την κατηγορία τεμαχιων και προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους (πολλες φορες και τον υπολοιπο κοσμο), πως το τεμαχιο ασχολειται μαζι τους για οτιδηποτε αλλο εκτος της τσεπης τους. π.χ. για τον εσωτερικο τους κοσμο, για την σαν του άδωνη εξωτερικη τους εμφανιση, για το μεγαλο και σαν πετρα πουλί τους κου λου που..

ειναι χρόνια νοσος, με την εννοια πως καποιος την κουβαλαει για παντα μαζι του και οποιοδηποτε φαρμακευτικο σχημα, λειτουργει ως placebo..

το τραγικο πολλες φορες ειναι πως αυτοι (οι κοκκινιστοι) ΔΕΝ εχουν συναψει ποτέ ή σχεδον ποτέ, κανενος ειδους σχεση με τεμαχιο εκτος αυτης της κατηγορίας και πάραυτα εχουν πεισει τον εαυτο τους πως η αποψη που εχουν πηγαζει απο τις εμπειριες τους. εδω, γελαμε..  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
sotirof

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
27
Πόντοι
1.396
...ναι αλλα δεν εχω εμπειρια αξιολογησιμη απο σκανδιναυες και γι αυτο παραθετω αυτο που ολοι μας εχουμε σε αφθονια εδω...βεβαια ολες ειτε ελληνιδες ειτε ξενες ειναι αγεωγραφητες,δεν εχουν ιδεα απο οικονομια και πολιτικη και πασχουν απο την ασθενεια του ποθου για το απλησιαστο...κι αυτο το εχουμε διαπιστωσει ολοι...και η αποψη μου δεν αφορα ολες τις γυναικες απο αυτα τα κρατη.αφορα το δειγμα που εχουμε εδω το οποιο κατα γενικη ομολογια ειναι απο τα χειροτερα ποιοτικα της ευρωπης...και εμφανισιακα...συμφωνεις?
οχι φιλε γιατι εγω εχω τυχη σε καλο δειγμα!!!!!εξαρταται..
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
σωτηρη, μαθε να κανεις παραθεσεις. πρεπει να γυρναμε πισω να βλεπουμε τί ακριβως εχει γραψει ο προηγουμενος και μας βγαινουν τα ματια και κόβουν βολτες..

edit: πρεπει να αρχιζει το ποστ σου ΜΕΤΑ την τελευταια αγκύλη [size=20pt]][/size]
 
OP
OP
sotirof

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
27
Πόντοι
1.396
Πατερ καλημερα δωστους την ευλογια σου για να μαθαινουν,εγω ειμαι εκτος του συναγωνισμου χε!χε!περασες καλο βραδυ?
 
OP
OP
sotirof

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
27
Πόντοι
1.396
σωτηρη, μαθε να κανεις παραθεσεις. πρεπει να γυρναμε πισω να βλεπουμε τί ακριβως εχει γραψει ο προηγουμενος και μας βγαινουν τα ματια και κόβουν βολτες..

edit: πρεπει να αρχιζει το ποστ σου ΜΕΤΑ την τελευταια αγκύλη [size=20pt]][/size]
ευχαριστω.
 

XCRUISER

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2007
Μηνύματα
26
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
..ολα ειναι θεμα πιθανοτητων...τυχερος οποιος βρηκε οπως ο φιλος πανω την καταλληλη,αλλα γενικα τα συμπερασματα μας ειναι οτι υπαρχουν διαφορες στο αντιπροσωπευτικο δειγμα της ελλαδας απο αυτο αλλων χωρων...βεβαια μην ξεχναμε κ τις διαφορετικες κουλτουρες μεταξυ δυτικης ευρωπης απο ανατολικο μπλοκ...παντως σε γενικες γραμμες οι ελπιδες μας να προκυψει κατι καλο με αυτες τουλαχιστον εδω ειναι λιγες...οχι ομως απιθανες...τυχερος οποιος βρηκε ποιοτητα κ ομορφια...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
...φιλε συναγωνιστη η αποψη μου απο μεγαλη εμπειρια στις σχεσεις με αλλοδαπες ειναι η εξης...πανω απ ολα παιζει σημαντικο ρολο η ηλικια της γυναικας,τα βιωματα της και η καταγωγη της...οσες αλβανιδες ειχα ηταν καλες στο κρεβατι κατα μεγαλη πλειοψηφια,ηταν σε γενικες γραμμες βρωμικες κ ασχετες με το καλο ντυσιμο..ειτε ελευθερες ειτε παντρεμενες ειναι αδιστακτες κ δεν λενε οχι στο να πηδηχτουν ακομα κ μεσα στο σπιτι τους ενω ο καημενος ο αλβανος δουλευει μεροκαματο...φυσικα δεν ακουμπανε ουτε ποτηρι να πλυνουν...οι ρωσιδες κ ουκρανιδες περιπτωση...ειναι μαθημενες στα λουσα και αν δε δουν οτι τα σκας τοτε αποκτουν κτητικοτητα κ ζηλια...αντεχουν σε καθε κακουχια και ειναι απροβλεπτες οταν πινουν...οι μολδαβες ειναι πιο σπιτικες αλλα λογω της φτωχιας τους ειναι πιο ευαλωτες..οι δε ρουμανες θεοτρελες...ολα κινουνται γυρω απο το χρημα,το καλο αυτοκινητο,ειναι αναξιες εμπιστοσυνης κ κλεβουν αν τους δοθει ευκαιρια..οι βουλγαρες δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι το ιδιαιτερο κ μην σας μπερδευει η συμπεριφορα ενος λαου ειδικα των γυναικων που εχει πεσει στην παρανομια για το προς το ζειν...τα συμπερασματα ειναι αλλα κ η περιπτωση να βρεις γυναικα για σπιτι απο αυτες τις χωρες ειναι μονο να πας στο χωριο της και να την παρεις..ειδικα στη ρωσια οι ιδιες οι μαναδες μαθαινουν στις κορες τους οτι ο καλυτερος γαμος ειναι αυτος που θα τις δωσει την πολυτελεια...καταληγωντας,πιστευω οτι οι ελληνιδες ειναι οι καλυτερες αλλα οχι και οι πιο εμφανισημες αναλογικα με το ανατολικο μπλοκ...οποτε ενας συμβιβασμος δεν βλαπτει....θα επανελθω....
γαματος!

Συμφονω και αναμενω...
Για της ρουμανες βαλε και αλλα.........
τι αλλο θα ηθελες να μαθεις?
το παλικαρι παραπανω εδωσε ενα τιτλο για καθε λαο! και το κανε πολυ καλα! τους χαρακτηρισε σαν να ναι τιτλοι ειδησεων!
οτι και να σου πει ο καθενας θα σου πει υποκειμενικα! απ την μια μπορω να σου πω οτι παραμενουν ακομα πουτανες και οτι ετσι ειναι αλλα μπορω και να στο αιτιολογησω....π.χ. να σου πω οτι δες πως ειναι μετα απο τετοιες κακουχιες κουμουνισμο-πεινα κλπ κλπ κλπ (βλεπε τι απατεωνες ειμαστε εμεις σαν λαος και μετα ας κρινουμε τους αλλους!)......απ την αλλη μπορω να σου πω για τις ρουμανες οτι εχουν φτιαξει οι τελευταιες φουρνιες γιατι εχουν μεγαλωσει με ολλα τα κομφορ και ειναι σαν αλλη ρατσα αλλα επισης μπορω να στο ανεραισω και να σου πω οτι κοιτα τι γινεται στην ελλαδα με την πουτανια...δεν θα γινεται στην Ρουμανια? χαχαχα! επισης το μονο που μπορω να πω και να ισχυει καπως χωρις να αναιρειται απο κατι αλλο ειναι οτι για να σου κατσει ενας καλος ανθρωπος ειναι λαχειο!
αυτα! (ολλα ειναι σχετικα)
 
Εγγρ.
23 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.416
Like
2
Πόντοι
16
Πατερ καλημερα δωστους την ευλογια σου για να μαθαινουν,εγω ειμαι εκτος του συναγωνισμου χε!χε!περασες καλο βραδυ?

Μην ανησυχείς γι' αυτόν, βρίσκει την ... άκρη ...!!! ;) :thumbsup:
 
OP
OP
sotirof

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
27
Πόντοι
1.396
συμφωνω αλλα και στη ελλαδα καλυτερα ειναι?εγω καηκα με τον χυλο παντως και δε ξαναδοκιμαζω..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom