Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 386K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Στα πλαίσια της εθνικής ενότητας...

Τα νησιά θα πρέπει να μείνουν ελληνικά και να βοηθηθούν οι κάτοικοι. Εάν δεν υπάρχει πλοίο να τους εξυπηρετεί διότι δεν είναι κερδοφόρο στον επιχειρηματία, θα του βάλω εγώ το υπόλοιπο κόστος για να υπάρχει πλοίο στο τελευταίο νησί...

Παρά τις διαφωνίες μας πίστευα πως ήσουν εθνικόφρων...  :think:
παραδειγμα ηταν που αντικρουει το ηλιθιο νεοφιλελευθερο επιχειρημα του δηθεν επιμερισμου του κοστους μονο απο κεινους που εχουν αμεσο συμφερον καταργωντας ετσι την εννοια τοι κοινωνικοι κρατους  :uglystupid: ειναι η ιδια λογικη με τις μαλακιες που ποσταρει ο τραννυς για να δικαιολογησει τον απολυτα παρανομο και αντισυνταγματικο ενφια , εννοειται βεβαια πως παροτι τον εχουν καταγγειλει νομικοι, δικηγοροι, συνταγματολογοι, κλπ ο μονος ο οποιος εχει τη σωστη αποψη ειναι ο σκατοπουστας  :jerking: :jerking:
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
πολλοι εχουν ξεχασει ότι φορος ακινητων υπηρχε και υπαρχει και ονομάζεται ΤΑΠ. Πηγαινει στους Δημους και αντιστοιχος υπαρχει σε άλλες χωρες.

Το τελευταιο επίτευγμα του σαμαροβενιζελου δεν είναι φορος. Είναι αποπειρα ρευστοποίησης της ακίνητης ιδιωτικης περιουσιας εναντι των χρεων της χωρας.

Ο νεος φορος παρα τα λεγομενα θα αυξανει κάθε χρονο αφου οι εντολείς των γερμανων υπεγραψαν κάθε χρονο μεγαλυτερο πλεονασμα ενώ ταυτόχρονα διαλυουν την ιδιωτικη πρωτοβουλια και οικονομια.

Το μονο οπλο που απομενει στον ταλαιπωρο ελληνα είναι ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΕΚΑΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ  :S
υπηρχε και ο ταπ, υπηρχε και το χαρατσι στη ΔΕΗ υπηρχε και ο φορος μεγαλης ακινητης περιουσιας που καταργειται τωρα (ειναι αυτα που λεγαμε περι κοινωνικης δικαιοσυνης) και πλεον πληρωνει το ιδιο μια βιλα με πισινα στην εκαλη και ενα αγροτοσπιτο στα γκλαβαρα  :jerking: 
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
ρε παπάρα δεν μιλάω για τον ΕΝΦΙΑ.. μιλάω για ΕΝΦΙΑ λάικ…
να σε πω ρε πουστρολατζερη, εβαλες πριν το ηλιθιο παραδειγμα με την κολωνα της δεη. Αν καποιος δεν εχει ιδιοκτητο ακινητο παυει δεν κανει χρηση των υπηρεσιων του κρατους? Αυτος γιατι δεν πληρωνει φορο? Αν καποιος νοικιαζει σπιτι, δεν καλει την αστυνομια ή την πυροσβεστικη? Οι μεταναστες (που δεν πληρωνουν ουτε φορο εισοδηματος) δεν κανουν χρηση δωρεαν του συστηματος υγειας? Να τους σκοτωσουμε? ή η επιπλεον επιβαρυνση στα συνηθη υποζυγια θα βαφτιστει και κοινωνικα δικαιη επειδη δε μπορεις να σκεφτεις με τη πουτσα στο στομα?  :jerking:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
τα κονδύλια αντικατάστασης του θα βρεθούν πολύ απλά από μια ισόποση μείωση στις επιχορηγήσεις των δημοτικών αρχών…

Καλά τόσο πολλά δίνει η κεντρική κυβέρνηση σε δήμους;;;  :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:

Όσο ο Εν.Φ.Ι.Α; (δηλαδή Φ.Α.Π/Ε.Τ.Α.Κ + Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε/Ε.Τ.Α στο περίπου)
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Αυτα εχουν λυθει αιωνες πριν με τη συμβαση του κοινωνικου κρατους, αμα θες να ξαναανακαλυψεις τον τροχο καντο σπιτι σου! Να πληρωνει το απορο παιδι σου που παει σχολειο απο μονο του τη συνδεση στο ιντερνετ ας πουμε μιας και εσυ δε ξερεις απο μπλιμπλικια και αμα δε μπορει να την πληρωσει να του κατασχεις το δωματιο που μενει και να το πετας στο δρομο. Αντε με τις νεοφιλελευθερες πιπες που ξαφνικα σας ανοιξαν τον νοητικο οριζοντα  :jerking: :jerking: :jerking:

Άρα τι απαντάς στο ερώτημά μου;
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
υπηρχε και ο ταπ, υπηρχε και το χαρατσι στη ΔΕΗ υπηρχε και ο φορος μεγαλης ακινητης περιουσιας που καταργειται τωρα (ειναι αυτα που λεγαμε περι κοινωνικης δικαιοσυνης) και πλεον πληρωνει το ιδιο μια βιλα με πισινα στην εκαλη και ενα αγροτοσπιτο στα γκλαβαρα  :jerking: 

Από πού τεκμαίρεται αυτό;

Δεν νομίζω πως ισχύει δεδομένου του ότι οι αντικειμενικές αξίες αποκλείεται να είναι ίδιες (εάν είναι εντός αντικειμενικού το αγροτόσπιτο)
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Άρα τι απαντάς στο ερώτημά μου;
απαντησα πριν

1. αλλος φορος πλην του ανταποδωτικου δεν υφισταται
2. αν θελει το κρατος να καλυψει τις τρυπες απο τα δανεικα που εχει δωσει στις τραπεζες να ζητησει τα δανεικα πισω
3. αν θελει να φορολογησει παραγωγη πλουτου να βαλει φορο στο 2000% κερδος πανω στην αξια χρηματος με το οποιο θησαυριζουν οι τραπεζες και 99.9% φορο στα κερδη των παραγωγων στο χρηματιστηριο.

ολα τα υπολοιπα που προσπαθεις να υποστηριξεις ειναι απλα η συγκεκαλυμενη με μπολικη κοινωνικη σαλτσα αποπειρα καποιων αετονυχηδων να μαζεψουν ολη την ακινητη περιουσια των Ελληνων πολιτων.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
απαντησα πριν

1. αλλος φορος πλην του ανταποδωτικου δεν υφισταται
2. αν θελει το κρατος να καλυψει τις τρυπες απο τα δανεικα που εχει δωσει στις τραπεζες να ζητησει τα δανεικα πισω
3. αν θελει να φορολογησει παραγωγη πλουτου να βαλει φορο στο 2000% κερδος πανω στην αξια χρηματος με το οποιο θησαυριζουν οι τραπεζες και 99.9% φορο στα κερδη των παραγωγων στο χρηματιστηριο.

ολα τα υπολοιπα που προσπαθεις να υποστηριξεις ειναι απλα η συγκεκαλυμενη με μπολικη κοινωνικη σαλτσα αποπειρα καποιων αετονυχηδων να μαζεψουν ολη την ακινητη περιουσια των Ελληνων πολιτων.

Ρε άνθρωπε θα έβαζες μόνος σου κολώνες όταν οι άλλοι έκαναν την κορόϊδα για το ρεύμα ή θα περίμενες να τα βάλετε μαζί; Αυτό ρωτάω
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Από πού τεκμαίρεται αυτό;

Δεν νομίζω πως ισχύει δεδομένου του ότι οι αντικειμενικές αξίες αποκλείεται να είναι ίδιες (εάν είναι εντός αντικειμενικού το αγροτόσπιτο)
τεκμαιρεται απο το γεγονος πως οι πιο ακριβες περιοχες που ειναι χτισμενες οι βιλλαρες των νεοπλουτων πασοκων (βλ.πολιτεια, εκαλη, κλπ) ΔΕΝ εχουν την υψηλοτερη τιμη ζωνης. Τεκμαιρεται απο το γεγονος πως στον υπολογισμο του φορου παιζουν ρολο διαφορες παπαριες οπως ο αριθμος προσοψεων (99% των αγροτικων οικιων εχουν 4, οι βιλες της εκαλης 1-2), το εμβαδον του οικοπεδου που ειναι χτισμενο το ακινητο κλπ.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Καλά τόσο πολλά δίνει η κεντρική κυβέρνηση σε δήμους;;;  :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:

Όσο ο Εν.Φ.Ι.Α; (δηλαδή Φ.Α.Π/Ε.Τ.Α.Κ + Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε/Ε.Τ.Α στο περίπου)

παραπάνω


για την ακρίβεια το 2013 ήταν 2.6 δις ευρώ (χώρια αυτά που παίρνουν από μεταβιβάσεις αρμοδιοτήτων χώρια μισθοδοσίες)


 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Ρε άνθρωπε θα έβαζες μόνος σου κολώνες όταν οι άλλοι έκαναν την κορόϊδα για το ρεύμα ή θα περίμενες να τα βάλετε μαζί; Αυτό ρωτάω
Ρε ανθρωπε, η υποχρεωση προσβασης στο ρευμα, το νερο, την αποχετευση κλπ ειναι του κρατους! Το οτι σου εκλεψαν τη ΔΕΗ (στην οποια εισουν μετοχος αλλα δε στο ειπε ποτε κανεις) και αυτη τωρα το παιζει κινεζα και σου λεει για να φερω κολωνα βρειτε ενα μαλακα να με πληρωσει, δεν με αφορα σαν επιχειρημα. Αφου ηθελε να κανει μαγκιες το κρατος να φερει με δικα του εξοδα την κολωνα να το επιμεριστουν ολοι το κοστος και μετα να πανε να πλακωσουνε στις μαπες τον υπουργο που υπεγραψε την ιδιωτικοποιηση της δεη. Σε ενα κοινωνικο κρατος, η αναγκη για ανθρωπινο δικαιωμα ειναι πανω απο το μικροσυμφερον καθε παπαροτραμουντανα! Οταν το καταλαβεις αυτο τοτε θα αναθεωρησεις πολλα απο οσα μου λες σαν επιχειρηματα
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ρε ανθρωπε, η υποχρεωση προσβασης στο ρευμα, το νερο, την αποχετευση κλπ ειναι του κρατους! Το οτι σου εκλεψαν τη ΔΕΗ (στην οποια εισουν μετοχος αλλα δε στο ειπε ποτε κανεις) και αυτη τωρα το παιζει κινεζα και σου λεει για να φερω κολωνα βρειτε ενα μαλακα να με πληρωσει, δεν με αφορα σαν επιχειρημα. Αφου ηθελε να κανει μαγκιες το κρατος να φερει με δικα του εξοδα την κολωνα να το επιμεριστουν ολοι το κοστος και μετα να πανε να πλακωσουνε στις μαπες τον υπουργο που υπεγραψε την ιδιωτικοποιηση της δεη. Σε ενα κοινωνικο κρατος, η αναγκη για ανθρωπινο δικαιωμα ειναι πανω απο το μικροσυμφερον καθε παπαροτραμουντανα! Οταν το καταλαβεις αυτο τοτε θα αναθεωρησεις πολλα απο οσα μου λες σαν επιχειρηματα

ξέρεις τι λες ρε μαλάκα ??????

αυτό με τις κολώνες της ΔΕΗ ισχύει από αμνημονεύτων χρόνων … ίσα με 30-35 χρόνια ηλίθιε…
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
ξέρεις τι λες ρε μαλάκα ??????

αυτό με τις κολώνες της ΔΕΗ ισχύει από αμνημονεύτων χρόνων … ίσα με 30-35 χρόνια ηλίθιε…
τοσα χρονια κοροϊδο σε ειχανε πιασει ρε γελοιε  :jerking: τωρα περιμενεις να ξυπνησεις? ειναι αργα...βουλωστο και γυρνα πισω στην ελλαδα να δουλευεις και πληρωνεις ενφια ρε σκατοπουστα  :jerking:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τοσα χρονια κοροϊδο σε ειχανε πιασει ρε γελοιε  :jerking: τωρα περιμενεις να ξυπνησεις? ειναι αργα...βουλωστο και γυρνα πισω στην ελλαδα να δουλευεις και πληρωνεις ενφια ρε σκατοπουστα  :jerking:

πληρώνω κανονικότατα ΕΝΦΙΑ μαλάκα .. και φόρο εισοδήματος (πολύ παρα πάνω από σένα) για τα εισοδήματα μου στην Ελλάδα ηλίθιε…
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Μέμοσαν. Σου το αντιστρέφω. Εάν έχτισα αυθαίρετο θα μου φέρει το κράτος εκεί που το έχτισα;

Τώρα που τα νομιμοποιήσαμε οι αυθαιρετούχοι και όλοι κάνουν την κορόιδα αλλά εγώ θέλω να μείνω εκεί και θέλω ρεύμα, το βάζω μόνος μου ή περιμένω και τους άλλους;
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
πληρώνω κανονικότατα ΕΝΦΙΑ μαλάκα .. και φόρο εισοδήματος (πολύ παρα πάνω από σένα) για τα εισοδήματα μου στην Ελλάδα ηλίθιε…

Ένα λεπτο. Θα κάνεις δύο φορολογικές εννοείς το 2015;

Μια εδώ για τα άλλα και μια εκεί για τους μισθους;
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
πληρώνω κανονικότατα ΕΝΦΙΑ μαλάκα .. και φόρο εισοδήματος (πολύ παρα πάνω από σένα) για τα εισοδήματα μου στην Ελλάδα ηλίθιε…
και που ξερεις βρε ηλιθιε ποσο πληρωνω εγω?  :jerking: :jerking:  με το δωμα των 17 τετραγωνικων που εχεις που αμα κλασεις εκει μεσα πεθαινεις πληρωνεις και μεγαλο φορο?  :jerking: :jerking: φαντασου τι ποσοστο του μισθου σου ειναι ο φορος για τα 17 τμ αχρηστη λατζερισα που νομιζεις οτι δινεις και πολλα  :jerking:
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Μέμοσαν. Σου το αντιστρέφω. Εάν έχτισα αυθαίρετο θα μου φέρει το κράτος εκεί που το έχτισα;

Τώρα που τα νομιμοποιήσαμε οι αυθαιρετούχοι και όλοι κάνουν την κορόιδα αλλά εγώ θέλω να μείνω εκεί και θέλω ρεύμα, το βάζω μόνος μου ή περιμένω και τους άλλους;
Κοιτα, απο τη μια μου το παιζεις υπερμαχος της νομιμοτητας και απο την αλλη μου λες οτι εχτισες αυθαιρετο. Οχι φιλε το αυθαιρετο και το δικο σου και των αλλονων να ερθει να σου το γκρεμισει και να πληρωσει κι ολας το κοστος ο καθενας μονος του και ολοι μαζι οι αυθαιρετουχοι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom