Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.214
Κριτικές
3
Like
1.704
Πόντοι
496
Tυπε το δικαιο ειναι αυτο που συμβαινει τωρα...Να εισαι ΑΝΕΡΓΟΣ κ επειδη δουλευες 10 χρονια απεκτησες ενα αυτοκινητο 1400 κ επειδη ο χαζος ο πατερας σου σου εδωσε κ ενα σπιτι να μενεις να σου βαζει φορο βαση τεκμηριων....και οχι βαση οσα δηλωνεις..!

οχι θελω να μου εξηγησει ο τυπος την αναλογικοτητα( :2funny:) του φορολογικου
του σαμαρα
μολις του δωσα ενα παραδειγμα με τον ιδιο φορολογουμενο(αρα ιδια τεκμηρια)
οπου σε 3 διαφορετικες περιπτωσεις πραγματικου εισοδηματος πληρωνει τον ιδιο φορο
αντε παπαγαλακια του κωλου
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
κανενα νοημα
χαβαλες να γινεται :grin:
ακομη περιμενω να μου αποδειξει την αναλογικοτητα του
φορολογικου στο παραδειγμα που του εδωσα
γελανε και τα τσιμεντα μπορω να πω

κατάλαβες πού το πάει το λαμόγιο, ότι το φορολογικό σύστημα είναι δίκαιο γιατί φορολογούνται όλοι με τον ίδιο συντελεστή, τα μαύρα σου λέει είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο, πάντως το φορολογικό σύστημα αφ'εαυτού είναι δίκαιο :jerking:

τώρα πώς είναι δυνατόν ο ίδιος συντελεστής φορολόγησης σε εισοδήματα 1.000 ευρώ, 5.000 ευρώ, 10.000 ευρώ και 50.000 ευρώ να θεωρείται αναλογικός, ο θεός κι η ψυχή του
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
200
Πόντοι
866
κατάλαβες πού το πάει το λαμόγιο, ότι το φορολογικό σύστημα είναι δίκαιο γιατί φορολογούνται όλοι με τον ίδιο συντελεστή, τα μαύρα σου λέει είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο, πάντως το φορολογικό σύστημα αφ'εαυτού είναι δίκαιο :jerking:

τώρα πώς είναι δυνατόν ο ίδιος συντελεστής φορολόγησης σε εισοδήματα 1.000 ευρώ, 5.000 ευρώ, 10.000 ευρώ και 50.000 ευρώ να θεωρείται αναλογικός, ο θεός κι η ψυχή του
καλα κανει ο ανθρωπος ρε τυπε
κοιτα το παντεσπανι του
εχει και μια οικογενεια να θρεψει
και 14 γκομενες :grin:
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
κατάλαβες πού το πάει το λαμόγιο, ότι το φορολογικό σύστημα είναι δίκαιο γιατί φορολογούνται όλοι με τον ίδιο συντελεστή, τα μαύρα σου λέει είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο, πάντως το φορολογικό σύστημα αφ'εαυτού είναι δίκαιο :jerking:

τώρα πώς είναι δυνατόν ο ίδιος συντελεστής φορολόγησης σε εισοδήματα 1.000 ευρώ, 5.000 ευρώ, 10.000 ευρώ και 50.000 ευρώ να θεωρείται αναλογικός, ο θεός κι η ψυχή του

Τα μπλε γράμματα είναι όλο το ζουμί...λαμόγιο τελικά ο φίλος άλεξ... :S
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
Ποιός ξέρει πόσα βγάζει μαύρα το γαλάζιο αρχιλαμόγιο και μετά έρχεται εδώ και μας κάνει κύρηγμα περί φοροδιαφυγής.
Και ο μαλακο/στέκας τα ίδια σκατά είναι... ;)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
κατάλαβες πού το πάει το λαμόγιο, ότι το φορολογικό σύστημα είναι δίκαιο γιατί φορολογούνται όλοι με τον ίδιο συντελεστή, τα μαύρα σου λέει είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο, πάντως το φορολογικό σύστημα αφ'εαυτού είναι δίκαιο :jerking:

τώρα πώς είναι δυνατόν ο ίδιος συντελεστής φορολόγησης σε εισοδήματα 1.000 ευρώ, 5.000 ευρώ, 10.000 ευρώ και 50.000 ευρώ να θεωρείται αναλογικός, ο θεός κι η ψυχή του
Αποφασισε όμως, είναι πρόβλημα του φορολογικου συστηματος τα "μαύρα", ναι ή όχι? Είναι προφανες ότι είναι ασχετο θεμα. Εκτος αν θελεις αυξηση των τεκμηριων και αυστηροτατο ποθεν εσχες και αρση τραπεζικων απορρητων, καμια αντιρρηση. Δεν είναι θεμα φορολογικου συστηματος όμως τα δυο τελευταια.
Οσο για τον ενιαιο συντελεστη παλι δεν εχω καμια αντιρρηση. Να είναι αυξανόμενος. Αλλά μετα στερεις από αυτόν που βγαζει περισσοτερα, το κινητρο να αυξησει την παραγωγη του, αφου λεει "δεν θα δουλευω εγω για να εχω συνεταιρο το κρατος". Εχουμε δει εδώ μεσα παρομοιες αντιδράσεις. Καμια αντιρρηση, να είναι αυξανόμενος.
Οσο για το αφορολογητο, πρεπει σαφως να επανελθει.
Ειστε βέβαιοι όμως ότι θελετε τετοια αυστηροποιηση παντου? Λεω εγω τωρα. Εστω κι αν εχει ως αποτέλεσμα τη μειωση των φορολογικων συντελεστών σε μικρο χρονικο διαστημα.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
κατάλαβες πού το πάει το λαμόγιο, ότι το φορολογικό σύστημα είναι δίκαιο γιατί φορολογούνται όλοι με τον ίδιο συντελεστή, τα μαύρα σου λέει είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο, πάντως το φορολογικό σύστημα αφ'εαυτού είναι δίκαιο :jerking:

τώρα πώς είναι δυνατόν ο ίδιος συντελεστής φορολόγησης σε εισοδήματα 1.000 ευρώ, 5.000 ευρώ, 10.000 ευρώ και 50.000 ευρώ να θεωρείται αναλογικός, ο θεός κι η ψυχή του

Εφόσον τα 50.000 είναι μαύρα είτε ο συντελεστής φορολόγησης είναι 0%, είτε 30%, είτε 70%, είτε 100% είναι το ίδιο πράγμα. Διότι τα μαύρα δεν φαίνονται πουθενά.

Και εφόσον αυτά τα μαύρα δεν ξοδευτούν ή δεν επενδυθούν σε κάτι κανένα φορλογικό σύστημα στον κόσμο δεν μπορεί να τα φορολογήσει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Εφόσον τα 50.000 είναι μαύρα είτε ο συντελεστής φορολόγησης είναι 0%, είτε 30%, είτε 70%, είτε 100% είναι το ίδιο πράγμα. Διότι τα μαύρα δεν φαίνονται πουθενά.

Και εφόσον αυτά τα μαύρα δεν ξοδευτούν ή δεν επενδυθούν σε κάτι κανένα φορλογικό σύστημα στον κόσμο δεν μπορεί να τα εντοπίσει.
Αυτό τους λεω αλλά το κολλημα στον εγκεφαλο είναι ανευ προηγουμενου σε μερικους.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Αποφασισε όμως, είναι πρόβλημα του φορολογικου συστηματος τα "μαύρα", ναι ή όχι? Είναι προφανες ότι είναι ασχετο θεμα. Εκτος αν θελεις αυξηση των τεκμηριων και αυστηροτατο ποθεν εσχες και αρση τραπεζικων απορρητων, καμια αντιρρηση. Δεν είναι θεμα φορολογικου συστηματος όμως τα δυο τελευταια.
Οσο για τον ενιαιο συντελεστη παλι δεν εχω καμια αντιρρηση. Να είναι αυξανόμενος. Αλλά μετα στερεις από αυτόν που βγαζει περισσοτερα, το κινητρο να αυξησει την παραγωγη του, αφου λεει "δεν θα δουλευω εγω για να εχω συνεταιρο το κρατος". Εχουμε δει εδώ μεσα παρομοιες αντιδράσεις. Καμια αντιρρηση, να είναι αυξανόμενος.
Οσο για το αφορολογητο, πρεπει σαφως να επανελθει.
Ειστε βέβαιοι όμως ότι θελετε τετοια αυστηροποιηση παντου? Λεω εγω τωρα. Εστω κι αν εχει ως αποτέλεσμα τη μειωση των φορολογικων συντελεστών σε μικρο χρονικο διαστημα.

τελικά βλέπω ότι συμφωνείς πως δεν είναι δίκαιο/αναλογικό το φορολογικό σύστημα :thumbsup:


Εφόσον τα 50.000 είναι μαύρα είτε ο συντελεστής φορολόγησης είναι 0%, είτε 30%, είτε 70%, είτε 100% είναι το ίδιο πράγμα. Διότι τα μαύρα δεν φαίνονται πουθενά.

Και εφόσον αυτά τα μαύρα δεν ξοδευτούν ή δεν επενδυθούν σε κάτι κανένα φορλογικό σύστημα στον κόσμο δεν μπορεί να τα φορολογήσει.

το βλέπεις μόνο από την σκοπιά του υψηλού εισοδηματία και όχι από του μικρομεσαίου

για τον δεύτερο (ασχέτως αν ο πρώτος παίρνει μαύρα ή όχι και αν γι'αυτόν το σύστημα είναι δίκαιο ή όχι) σε κάθε περίπτωση το φορολογικό τον σκοτώνει άρα είναι κατάφωρα άδικο για εκείνον
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Tύπε εχουμε και δουλειες, δεν μπορω να είμαι ολη τη μερα εδώ να δω τι γραφετε.
Σε αυτο ηξερες κ το ειδες να απαντησεις μερικες σελιδες πισω ΜΟΥΓΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Σε αυτο ηξερες κ το ειδες να απαντησεις μερικες σελιδες πισω ΜΟΥΓΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

μαν μην είσαι ζηλιάρης, ο άλεξ έχει κάθε δικαίωμα να επιλέξει ποιός θα είναι αυτός που θα του σκίσει την κωλάρα :)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom