Νέα

Ράδιο bourdela.com

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ~Buddha
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 66K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποιό είδος μουσικής προτιμάτε;

  • Ποπ

    Ψήφοι: 73 6,1%
  • Ροκ

    Ψήφοι: 319 26,6%
  • House

    Ψήφοι: 61 5,1%
  • Soul

    Ψήφοι: 12 1,0%
  • Μέταλ

    Ψήφοι: 161 13,4%
  • Trance

    Ψήφοι: 47 3,9%
  • Μπλουζ

    Ψήφοι: 18 1,5%
  • R'n'B

    Ψήφοι: 25 2,1%
  • Τζαζ

    Ψήφοι: 33 2,8%
  • Ρέγκε

    Ψήφοι: 13 1,1%
  • Chill-Out

    Ψήφοι: 41 3,4%
  • Κλασσική

    Ψήφοι: 41 3,4%
  • Ελληνική

    Ψήφοι: 197 16,4%
  • Δεν ακούω μουσική

    Ψήφοι: 34 2,8%
  • Άλλο είδος

    Ψήφοι: 43 3,6%
  • Industrial

    Ψήφοι: 22 1,8%
  • Hip hop / Rap

    Ψήφοι: 58 4,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.198

CaptainK

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
3.054
Κριτικές
3
Like
10.984
Πόντοι
2.536
Για αυτούς ένα είναι το κόμμα ..
Και φυσικά γεμάτοι "δημοκρατική ευαισθησία" δεν δέχονται ότι πρέπει να υπάρχει άλλο κόμμα.
Αυτά για τους μαλακες που τους βάζουν εντός της σαχλας που αποκαλείται"Δημοκρατικο Τόξο".
Πώς τα λες ρε Αργύρη! Καταπέλτης είσαι!
Παγωτό φάε την Πρωτομαγιά που γιορτάζεις εσύ...δεν χρειάζεται να φας παγωτό Μαρτιατικα και να τρέχεις στα νοσοκομεία γέρος άνθρωπος.
Επίσης Αργύρη, δεν κάνει να κάνεις γλειφομούνι πασχαλιάτικα γιατί μπορεί να μπει ο διάβολος στο στόμα σου.
Ας βάλουμε ένα ειρηνικό τραγουδάκι.
Τί γαλίφης είσαι ρε!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.982
Κριτικές
63
Like
45.903
Πόντοι
9.297
Εγώ όταν μίλησα για ασπίδα που θα αποκρούει τα βέλη γελάσατε...μερικοί!
 

jim2323

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
3.602
Like
9.848
Πόντοι
2.306
Πώς τα λες ρε Αργύρη! Καταπέλτης είσαι!

Επίσης Αργύρη, δεν κάνει να κάνεις γλειφομούνι πασχαλιάτικα γιατί μπορεί να μπει ο διάβολος στο στόμα σου.

Τί γαλίφης είσαι ρε!
Ειρήνη ημίν που λεει και ο @argyrotoxos και ο @Ωρίων red captain - ωριων ξερω ποτε θα του πουμε του καπτεν χρονια πολλα -την εργατικη πρωτομαγια κοντα ειναι :smiling-face-with-heart-eyes:
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.219
Κριτικές
2
Like
22.591
Πόντοι
6.236

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.219
Κριτικές
2
Like
22.591
Πόντοι
6.236

CaptainK

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
3.054
Κριτικές
3
Like
10.984
Πόντοι
2.536

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.219
Κριτικές
2
Like
22.591
Πόντοι
6.236

kakaras

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2005
Μηνύματα
326
Like
12
Πόντοι
1
Εχω παρατηρησει οτι οι Ελληνες ειναι κολλημενοι με συγκεκριμενα ξενα τραγουδια που μπορει να μην ειναι και τα πιο δημοφιλη στο εξωτερικο. Για τα συγκεκριμενα τραγουδια, το youtube ειναι γεματο ελληνικα μηνυματα σα να προκειται για ελληνικο τραγουδι. Ξερει κανεις που οφειλετερ αυτο; Παραδειγματα πιο κατω




 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.960
Κριτικές
67
Like
29.247
Πόντοι
10.336
Εγω ειμαι εδω για να λυσω τις αποριες σου φιλε μου, με τις ποιοτικες μεταμεσονυκτιες ανησυχιες σου, μπικοζ αι νοου μαι σετ.

"Τοτε που η μουσικη ηταν καλυτερη"

Πρωτον, πολλα απο αυτα τα κομματια που αναφερεις, ηταν για αρκετες βδομαδες στα τοτε charts του ελληνικου ραδιοφωνου, εποχες 80ς-90ς-00ς, ενω σε παγκοσμιο επιπεδο δεν ειχαν την ιδια ανταποκριση γιατι η ποικιλια εξω ηταν μεγαλυτερη και οι τασεις ειχαν διαφορετικη διαρκεια, ας πουμε μπακαλικα. Μικροτερο κοινο, ευκολοτερη καταξιωση.

Δευτερον, πολλα απο αυτα, ανεβηκαν στο youtube απο (μικρα) ελληνικα καναλια στις "αρχες" του youtube ως πλατφορμα, παραδειγματος χαρη, το Julia που εχεις βαλει εχει ανεβει απο καναλι "eleni" πριν απο 12 χρονια, οποτε αυτοματα ηταν στα προτεινομενα ελληνων χρηστων ή ατομων που ακολουθουσαν το συγκεκριμενο (ή παρομοια) καναλι(α) τοτε, εξου και τα σχολια.

Τριτον, και ισως σημαντικοτερο, πολλα απο αυτα τα κομματια ειναι συνυφασμενα με στιγμες της ελληνικης τιβι/σινεμα, και εχουν καλτ αξια προς τους ελληνες. Παραδειγμα, ολα σχεδον τα κομματια του σκηνοθετη κοκκινοπουλου, που εβαζε να παιζουν σε "10η εντολη" και "κοκκινο κυκλο". Madrugada, Blackfield κτλ. Θα μπορουσαμε να γραφουμε ολη μερα για τετοια κομματια αλλα ας μην το παρακανουμε.

Τεταρτον και τελευταιο, μιας και ειπα madrugada, καποιες μπαντες αγαπουσαν (και αγαπουν) την ελλαδα και το κοινο της, οπότε, ερχοντουσαν για λαιβ προφανως και γιατι ειχαν ανταποκριση, αλλα και επειδη γουσταραν και οι ιδιοι. Ετσι, το κοινο απεκτησε μια οικειοτητα μαζι τους δυσαναλογη με την φημη τους. Με ενα τυχαιο γκουγκλαρισμα βρισκω μαζεμενους αυτους τους καλλιτεχνες.
Οπως θα δεις, πολλες ΔΕΝ ειναι πασιγνωστες (σε παγκοσμια δεδομενα) μπαντες, αλλα απλα αναγνωρισιμες. Εδω ομως, τους αγαπαμε, και μας αγαπανε κι αυτοι.

Προφανως αυτο το φαινομενο συνολικα, αρχιζει να φθινει, γιατι οι μουσικες τασεις αρχιζουν να γινονται λιγο πιο παγκοσμιοποιημενες (αρα πρεπει να σκαψεισ για να βρεις ελληνικα σχολια σε τραγουδια με billion views/comments), και η αντιεμπορικη μουσικη αγγιζει ολο και λιγοτερους ακροατες. Eπισης οι πλατφορμες σαβουρας εχουν πολλαπλασιαστει και γιγαντωθει (τικτοκ), αρα οι νεες γενιες αυτοματα μενουν πισω στο "ψαξιμο μουσικης" που καναμε εμεις οι παλαιοτεροι, γιατι αναλωνουν το χρονο τους σε ανουσια χαζοχαρουμενα βιντεακια και ημιγυμνες ΚΑΡΙΟΛΕΣ ρηχες υπαρξεις, αρα, που καιρος για επεκταση ακουσματων και ποσο μαλλον σχολιων σε αυτα.

Κλεινω την διαλεξη μου, με μια μπαλαντα του τιτανοκαραφλοδαιμονα hoyem, μιας και τον ανεφερα ηδη 2 φορες.
 

CaptainK

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
3.054
Κριτικές
3
Like
10.984
Πόντοι
2.536
Εάν το πετύχαινα, θα το λέγατε;
Καλημέρα Ρίο. Τώρα που είσαι Μέγας και έγινες ένας από, δηλαδή γαμιάς, πες μου, είσαι έτοιμος να γαμήσεις την όμορφη χοντρή γυναίκα το βράδυ;
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.219
Κριτικές
2
Like
22.591
Πόντοι
6.236
Καλημέρα Ρίο. Τώρα που είσαι Μέγας και έγινες ένας από, δηλαδή γαμιάς, πες μου, είσαι έτοιμος να γαμήσεις την όμορφη χοντρή γυναίκα το βράδυ;
Τι; Μου βρήκε και γυναίκα ο Καπετάνιος;:happy:
Με όλο το σέβας, πόσο χοντρή; Γιατί εγώ είμαι 1.40 με τα χέρια στην ανάταση και φοβούμαι λίγο.
 

CaptainK

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
3.054
Κριτικές
3
Like
10.984
Πόντοι
2.536
Τι; Μου βρήκε και γυναίκα ο Καπετάνιος;:happy:
Με όλο το σέβας, πόσο χοντρή; Γιατί εγώ είμαι 1.40 με τα χέρια στην ανάταση και φοβούμαι λίγο.
Περισσότερο από κινέζικο πάντα αλλά λιγότερο από ιπποπόταμο. Όμως θα δυναμώσεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom