Νέα

Πυρκαγιές 2009 - Αττική αλλα και αλλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Enforcer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 605
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Αν δεν υπήρχαν υποψήφιοι πελάτες, θα υπήρχε μαφία οικοπεδοφάγων?

τι εννοεις μεγαλέ ? οι αναγκές για στέγαση μια οικογενειας είναι δεδομένες..

Στην Ολλανδία για παράδειγμα μελετάνε το πώς θα εξεληθει ο πληθυσμος σε μια περιοχη
της επομενη 10ετια και αποφασίζουν αν χρειαζεται να δώσουν για ανοικοδομηση μια καινουργια
διπλανη περιοχή ..

Στην Ελλάδα αντίστοιχα όταν δουν αυξημενες αναγκες πατάνε μια φωτια στο δάσος
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Κάτσε ρε παιδί μου, δηλαδή κάποιος που έχει ζήσει εδώ και γνωρίζει την ελληνική πραγματικότητα δεν έχει άποψη; Το ότι δεν μένει τώρα εδώ κάποιος ακυρώνει το ότι έχει ζήσει χρόνια εδώ;

Δεν σας αρέσουν κάποια πράγματα που λέγονται και προσπαθείτε να βρείτε δικαιολογία να τα μειώσετε μου φαίνεται..
Nα 'τανε η ζήλια ψώρα...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
τι εννοεις μεγαλέ ? οι αναγκές για στέγαση μια οικογενειας είναι δεδομένες..

Στην Ελλάδα αντίστοιχα όταν δουν αυξημενες αναγκες πατάνε μια φωτια στο δάσος
Ναι? Αυτό γίνεται? Χωροταξικός σχεδιασμός του άστεγου πληθυσμού μέσω εμπρησμών? :rolleyes:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ρε φίλε δεν έχω αντίρηση να ψηφίζουν οι ξενητεμένοι.. αλλά από το να ψηφίζουν μέχρι το να λοιδωρούν υπάρχει μεγάλη απόσταση...
δεν ζήτησα κανενός την βοήθεια, σέβομαι τους πάντες και απαιτώ να με ΣΕΒΟΝΤΑΙ... ειδικά μειράκια τα οποία με υβριστικό τρόπο και με λογική παντογνώστη έχουν γνώμη και άποψη επί παντός επιστητού την οποία και προσπαθούν με το ύψωμα της φωνής να την επιβάλουν

ειλικρινά χωρίς να έχω κάτι επί προσωπικού.
εάν διάβαζε αυτή την πρόταση κάποιος που δεν γνωρίζει τι τεκταίνεται εν Ελλάδι τα τελευταία χρόνια θα είχε την εντύπωση ότι ένας γραφικός τα χώνει σε ένα σουηδικού τύπου κράτος με γερμανικής νοοτροπίας πολίτες.
Εάν αυτό είναι το ίζημα από την κουβέντα μας και κατά συνέπεια εγώ δεν γνωρίζω την ελληνική πραγματικότητα όπου όλα δουλεύουν ρολόι και απλά έχει επηρεαστεί η χώρα από την διεθνή κρίση τότε ΟΝΤΩΣ έχεις δίκαιο.
Και συντάσσομαι στη λογική του ότι στις πυρκαγιές σύμμαχος είναι τα πεύκα και οι πευκοβελόνες......

Εχω ζήσει 35 ολόκληρα χρόνια, έχω μεγαλώσει στην Ελλάδα και αυτό που είδα είναι ότι κάθε χρόνο περίμενα βελτίωση και αυτό που έπαιρνα πήγαινε απ το κακό στο χειρότερο.
Και αυτό που με θλίβει δεν είναι τίποτα άλλο παρά του ότι μια χώρα με όλες τις γεωγραφικές και οικονομικές προοπτικές μετά την ένταξη στην ΕΕ για καλύτερες μέρες κατήντησε αυτό ακριβώς που είπα.
Μια πουτάνα συφιλιάρα. Οποιος δεν το βλέπει ή γουστάρει να κρύβεται πίσω από ομφαλοσκοπήσεις ας κολλήσει σύφιλη. Εγώ επειδή πονάω για τον τόπο που γεννήθηκα θέλω ίαση. Οχι παυσίπονα.
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Ναι? Αυτό γίνεται? Χωροταξικός σχεδιασμός του άστεγου πληθυσμού μέσω εμπρησμών? :rolleyes:

Δυστηχώς η ανατολική αττική χτιστηκέ στην δεκαετια του 90 και του 2000 με όρους πολυ χειροτερος απο την αθηνα την 10ετια του 60. Ρυμοτομια, πεζοδρομια, δρόμοι ?
τι ειναι αυτά ? που νομιζεις ότι βρίσκεσαι?
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Καταρχήν μάθε να γράφεις σωστά και μετά πες μας τι ακριβώς εννοείς και βλέπουμε...
 

Επισκέπτης
τι εννοεις μεγαλέ ? οι αναγκές για στέγαση μια οικογενειας είναι δεδομένες..

Στην Ολλανδία για παράδειγμα μελετάνε το πώς θα εξεληθει ο πληθυσμος σε μια περιοχη
της επομενη 10ετια και αποφασίζουν αν χρειαζεται να δώσουν για ανοικοδομηση μια καινουργια
διπλανη περιοχή ..

Στην Ελλάδα αντίστοιχα όταν δουν αυξημενες αναγκες πατάνε μια φωτια στο δάσος
δηλαδη αγαπητε τελικα για τις φωτιες φταιει απο οτι εχω καταλαβει το συστημα. το συστημα ομως οπως σου εχω πει και πριν εχει νομοθετησει [ο υπουργος πακης] το 2007 παρολαυτα οι φωτιες μαινονται καθε χρονο. αρα αγαπητε καποιος φταιει γιαυτο η δεν εφαρμοζεται αυτο που ψηφισε το κρατος αρα ειναι ανικανο να εφαρμοσει αυτα που το ιδιο εχει θεσπισει αυτα που μας λεει δεν μπορουν να εφαρμοστουν γιατι το ιδιο το κρατος εχει παραθυρακια στο νομο. και στις δυο περιπτωσεις το κρατος φταιει και πιο συγκεκριμενα η κυβερνηση η σημερινη που νομοθετησε!αρα τα περι στεγασης που λες [αυτο ειναι το καινουργιο σου επιχειρημα] οι ανεμοι και τα συμφεροντα αν λεω αν ηθελε το κρατος θα τα προλαβαινε αλλα υπαρχει κρατος; οταν ο σουφλιας μας προανναγελει το νομο του πακη μεχρι και εκει υπαρχει ασυνενοησια μεταξυ τους!!!! ;)
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Για εργατικές πολυκατοικίες τις καίνε τις δασικές εκτάσεις;  :think:

Εργατικες πολυκατοικίες ? Δεν ζουμε και στην Σιβηρια...
Αν παώ σε ένα νορμαλ κράτος και πω θέλω να φτιάζω την μονοκατοικία μου θα μου υποδείξουν
μια καινουργια ρυμοτομημενη περιοχή να το κάνω.
Στην Ελλάδα θα πρέπει να περιμενω να παει Αυγουστος να μπουν οι φωτιές κτλ.κτλ.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δυστηχώς η ανατολική αττική χτιστηκέ στην δεκαετια του 90 και του 2000 με όρους πολυ χειροτερος απο την αθηνα την 10ετια του 60. Ρυμοτομια, πεζοδρομια, δρόμοι ?
τι ειναι αυτά ? που νομιζεις ότι βρίσκεσαι?

πλάκα μας κάνεις....
Η ανατολική αττική χτίστηκε χειρότερα από τηγν Αθήνα του 60?
Πες μου πού ακριβώς στην Ανατολική Αττική υπάρχει η Ομόνοια, η Κυψέλη, το Παγκράτι, του Ζωγράφου κοκ......
ρε τι διαβάζουμε.......
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Εργατικες πολυκατοικίες ? Δεν ζουμε και στην Σιβηρια...
Αν παώ σε ένα νορμαλ κράτος και πω θέλω να φτιάζω την μονοκατοικία μου θα μου υποδείξουν
μια καινουργια ρυμοτομημενη περιοχή να το κάνω.
Στην Ελλάδα θα πρέπει να περιμενω να παει Αυγουστος να μπουν οι φωτιές κτλ.κτλ.

Κάτσε ρε παιδί μου, οι αυξημένες ανάγκες που είπες είναι η ανάγκη του μέσου έλληνα για μονοκατοικία;

δεν σε πιάνω...

δηλαδή το κράτος βάζει τις φωτιές γιατί δεν έχουμε χώρο και γκρινιάζει ο λαός;
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
πλάκα μας κάνεις....
Η ανατολική αττική χτίστηκε χειρότερα από τηγν Αθήνα του 60?
Πες μου πού ακριβώς στην Ανατολική Αττική υπάρχει η Ομόνοια, η Κυψέλη, το Παγκράτι, του Ζωγράφου κοκ......
ρε τι διαβάζουμε.......

Γιατι υπάρχει πεζοδρομιο και δρομος μεταξυ των πολυκατοικιων η/και των μονοκατοικιων στην ανατολικη αττικη ?

αφου πρωτα χτίστηκαν τα πάντα και μετα μπηκαν στο σχεδιο πολής.

 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Κάτσε ρε παιδί μου, οι αυξημένες ανάγκες που είπες είναι η ανάγκη του μέσου έλληνα για μονοκατοικία;

δεν σε πιάνω...

δηλαδή το κράτος βάζει τις φωτιές γιατί δεν έχουμε χώρο και γκρινιάζει ο λαός;

Το κράτος στην Ελλάδα δεν είναι κουμουνιστικου τυπου.
Ο μέσος εργολάβος για να καλύψει της αναγκες του μέσου έλληνα κτίζει αυτη την χώρα
 

Επισκέπτης
Γιατι υπάρχει πεζοδρομιο και δρομος μεταξυ των πολυκατοικιων η/και των μονοκατοικιων στην ανατολικη αττικη ?

αφου πρωτα χτίστηκαν τα πάντα και μετα μπηκαν στο σχεδιο πολής.
εχεις δικιο φιλε μου ειναι ακριβως σαν την κυψελη και το παγκρατι!!!τη αλλο θα μας πεις σημερα!!!!!ρε φιλε εισαι σιγουρος οτι εχεις παει ανατολικη αττικη;
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Γιατι υπάρχει πεζοδρομιο και δρομος μεταξυ των πολυκατοικιων η/και των μονοκατοικιων στην ανατολικη αττικη ?

αφου πρωτα χτίστηκαν τα πάντα και μετα μπηκαν στο σχεδιο πολής.

Εγω πάντως το μόνο που έχω δει σε πολλές απο αυτές τις περιοχές είναι κάτι εκλλησιάκια στο πιο απομακρυσμένο σημειο της βιλλάς.  Ουτε πεζοδρομια ουτε δρομους αλλά κάτι μονοπάτια- δρόμους αναμεσα στις βιλλες.

τώρα αν καποιοι είναι με το πληκτρολογιο στο χέρι να μην θιξουμε το ΠΑΣΟΚ η την ΝΔ δεν πειραζει ..

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εγω πάντως το μόνο που έχω δει σε πολλές απο αυτές τις περιοχές είναι κάτι εκλλησιάκια στο πιο απομακρυσμένο σημειο της βιλλάς.  

όπου βλέπεις τέτοιο πράγμα...μιλάμε συνήθως για άδειες από ναοδομία, κάτι που καταργήθηκε πλέον

(φτιάχνω εκκλησία και δήθεν "ξενώνα", ειδικοί όροι δόμησης κλπ κλπ κλπ άλλη μία χριστιανική πληγή)
 

Επισκέπτης
Εγω πάντως το μόνο που έχω δει σε πολλές απο αυτές τις περιοχές είναι κάτι εκλλησιάκια στο πιο απομακρυσμένο σημειο της βιλλάς.  Ουτε πεζοδρομια ουτε δρομους αλλά κάτι μονοπάτια- δρόμους αναμεσα στις βιλλες.

τώρα αν καποιοι είναι με το πληκτρολογιο στο χέρι να μην θιξουμε το ΠΑΣΟΚ η την ΝΔ δεν πειραζει ..
φιλαρακο μαλλον πρεπει να εισαι λιγο ασχετος με γεωγραφια απο οτι φαινεται. ιταν μας λες οτι απο το σεσι γραμματικου η φωτια εφτασε στον ΑΓ.στεφανο και στην εκαλη και αυτο ηταν μελετημενο εχεις μεγαλο και σοβαρο προβλημα η απλως τα λες για να τα λες οπως κανει και ο αντωναρος!!! αν ειναι ετσι ενταξει γιατι εσυ θα μας στειλεις ολους αδιαβαστους!!!!
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
όπου βλέπεις τέτοιο πράγμα...μιλάμε συνήθως για άδειες από ναοδομία, κάτι που καταργήθηκε πλέον

(φτιάχνω εκκλησία και δήθεν "ξενώνα", ειδικοί όροι δόμησης κλπ κλπ κλπ άλλη μία χριστιανική πληγή)

τα παιδια δεν τα έχουν δει αυτά όμως...δεν πειραζει ...
το κράτος σχεδιασε πολεις πρότυπα στην ανατολικη αττική .. ρυμοτομία ..αλλο πράγμα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom