Νέα

Ψυχολογική Υποστήριξη-Επίσκεψη σε ψυχολόγο/ψυχαναλυτή/ψυχίατρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 287
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

yiaramis

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.151
Κριτικές
60
Like
254
Πόντοι
5.525
Ψυχίατρος μωρέ. Θα σου δώκει και ωραία φαρμακάκια...

ladosecapspack.jpg

Ladose Ελληνηστί το Prozac. Το πιο συνταγογραφημένο φάρμακο στον κόσμο.
Και μεταξύ μας όχι άδικα!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ένας πολύ γνωστός που έπασχε από την αρρώστεια και που έβαλε στο κεφάλι του την επαναληπτική καραμπίνα και τίναξε τα μυαλά του ήταν αυτός:
http://[URL unfurl="true"]www.popstarsplus.com/images/KurtCobainPicture.jpg[/img[/URL]]

Και μην ξεχνάτε ότι σε όλες τις χώρες και σε όλες τις κουλτούρες τα ποσοστά αυτοκτονίας των ανδρών είναι τετραπλάσια από αυτά των γυναικών.

 

yiaramis

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.151
Κριτικές
60
Like
254
Πόντοι
5.525
antistheni , τώρα βλακεία κάναμε...Την φαντάζομαι αύριο τη σκηνή. Ο φίλος πάει στον Ψυχίατρο και μετά από μία ώρα εξέταση και αφού θα έχει πληρώσει και κάποια ευρώ ο Ψυχίατρος του γράφει Ladose.
Θα πει άδικα ήρθα...Τα ίδια μου λέγανε και κάτι "άσχετοι" στο bourdela.com ,ο antisthenis και ο yiaramis και άντε να θεραπευτεί μετά...
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.641
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.040
Πόντοι
17.085
Εγγρ.
30 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.726
Like
151
Πόντοι
16
Ένα φιλαράκι λόγω κατάθλιψης σκέφτεται το ενδεχόμενο να επισκεφτεί έναν ψυχολόγο.Έχει κανείς καμιά εμπειρία απο ψυχολόγο?(δικιά του ή φίλου του).Αυτό που θέλει να μάθει είναι αν θα έχει κάποιο αποτέλεσμα ή αν θα χάσει τσάμπα τα χρήματά του.

Φίλε μου δεν το εξασκώ αλλά το έχω σπουδάσει το θέμα …… ο φίλος σου θέλει ψυχίατρο και όχι ψυχολόγο, θα έλεγα πως έχει αργήσει να πάει …………….. Ένας χρόνος είναι μεγάλο χρονικό διάστημα ……….. για την κατάθλιψη όσο πιο γρήγορα κάνεις κάτι τόσο πιο καλά είναι γιατί μετά γίνετε παθολογική η κατάσταση.

Έχει ζαλάδες κρίσεις άγχους και πανικού;

Πες του να μη φοβάται τα αντικαταθλιπτικά, αναστολείς σεροτονίνης είναι, δεν είναι εξαρτισιογόνα και μπορεί να τα πάρει χωρίς συνταγή γιατρού.

Όσο πιο γρήγορα αρχίσει θεραπεία τόσο πιο γρήγορα θα γίνει καλά. Έχε υπόψη σου πως ακόμα και με τα χάπια θα περάσουν Κανά δυο μήνες για να αρχίσει να βλέπει διαφορά.

Εάν θες περισσότερες και πιο εξειδικευμένες πληροφορίες στείλε μου προσωπικό: Σε αυτά τα θέματα μην ακούς άσχετους, κανένας δε μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει κατάθλιψη και τι περνάει ο φίλος σου, αν δε το έχει ζήση από κοντά.
 
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.014
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
16
Ένας πολύ γνωστός που έπασχε από την αρρώστεια και που έβαλε στο κεφάλι του την επαναληπτική καραμπίνα και τίναξε τα μυαλά του ήταν αυτός:
http://[URL unfurl="true"]www.popstarsplus.com/images/KurtCobainPicture.jpg[/img[/URL]]

Και μην ξεχνάτε ότι σε όλες τις χώρες και σε όλες τις κουλτούρες τα ποσοστά αυτοκτονίας των ανδρών είναι τετραπλάσια από αυτά των γυναικών.


[/quote]
Λογικό αφού είναι αναίσθητες!!!! :2funny: :2funny: :2funny:
Μπράβο με μία δύο εξαιρέσεις(ίσως και εμένα μέσα σε αυτές) το θέμα δεν πηδήχτηκε,φίλε μιας και το πρόβλημα κρατάει καιρό προτείνω να απευθυνθεί σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο!!! :headbang3:
Υ.Γ.Προσπαθήστε να μην πέφτετε από μία γκόμενα που σας παράτησε ή δεν σας θέλει υπάρχουν σοβαρότερα θέματα: υγεία οικογένεια και άλλα προσωπικά σας προβλήματα!!!
Υ.Γ.2Δεν είναι εύκολο αλλά προσπαθήστε!!!! ;)
 
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.014
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
16
Φίλε μου δεν το εξασκώ αλλά το έχω σπουδάσει το θέμα …… ο φίλος σου θέλει ψυχίατρο και όχι ψυχολόγο, θα έλεγα πως έχει αργήσει να πάει …………….. Ένας χρόνος είναι μεγάλο χρονικό διάστημα ……….. για την κατάθλιψη όσο πιο γρήγορα κάνεις κάτι τόσο πιο καλά είναι γιατί μετά γίνετε παθολογική η κατάσταση.

Έχει ζαλάδες κρίσεις άγχους και πανικού;

Πες του να μη φοβάται τα αντικαταθλιπτικά, αναστολείς σεροτονίνης είναι, δεν είναι εξαρτισιογόνα και μπορεί να τα πάρει χωρίς συνταγή γιατρού.

Όσο πιο γρήγορα αρχίσει θεραπεία τόσο πιο γρήγορα θα γίνει καλά. Έχε υπόψη σου πως ακόμα και με τα χάπια θα περάσουν Κανά δυο μήνες για να αρχίσει να βλέπει διαφορά.

Εάν θες περισσότερες και πιο εξειδικευμένες πληροφορίες στείλε μου προσωπικό: Σε αυτά τα θέματα μην ακούς άσχετους, κανένας δε μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει κατάθλιψη και τι περνάει ο φίλος σου, αν δε το έχει ζήση από κοντά.
Προτιμάτε ψυχίατρους αλλά μην υποτιμάτε τους ψυχολόγους απλά πάτε μόνο αν ξέρετε ότι είναι αστέρια (γνώμη μου ότι δίνουν μία πιο φιλική αίσθηση)!!! :rockon:
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Λογικό αφού είναι αναίσθητες!!!! :2funny: :2funny: :2funny:
Μπράβο με μία δύο εξαιρέσεις(ίσως και εμένα μέσα σε αυτές) το θέμα δεν πηδήχτηκε,φίλε μιας και το πρόβλημα κρατάει καιρό προτείνω να απευθυνθεί σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο!!! :rockon:
Υ.Γ.Προσπαθήστε να μην πέφτετε από μία γκόμενα που σας παράτησε ή δεν σας θέλει υπάρχουν σοβαρότερα θέματα: υγεία οικογένεια και άλλα προσωπικά σας προβλήματα!!!
Υ.Γ.2Δεν είναι εύκολο αλλά προσπαθήστε!!!! ;)

και βεβαια σιγα μην σκασουμε κιολας. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: συμφωνω με τα ΥΓ :thumbsup:
 

nikos33xr

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2006
Μηνύματα
106
Like
1
Πόντοι
1
Φυσικά και να το ψάξει το πράγμα σε γιατρό, το κακό είναι ότι μόνος του πρέπει να βοηθήσει τον εαυτό του...και μάλιστα αν μπορούσε να κάνει ένα reset και να τα γράψει όλα κανονικά,  αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο.
 

chainsaw

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2008
Μηνύματα
388
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
φιλε μου καλημερα θα σου πω κατι και προσεξε το Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΘΕΙΑ!!!!!λοιπον ο φιλος σου σε εναν καλο ψυχιατρο και με μια θεραπεια περιπου 6 μηνων και αρκετη συζητηση με τον γιατρο ολα θα πανε καλα!!! :rockon:αν θες βοηθεια στειλε PM να σου στειλω ο τηλ να σας πω οτι θελετε!!!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ
 

yiaramis

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.151
Κριτικές
60
Like
254
Πόντοι
5.525
Πωπώ γεμίσαμε με Ψυχιάτρους εδώ που αντλούν πελατεία από το φόρουμ.
Έτσι έτσι...
Μου αρέσει πολύ η τυπική ιατρική ρήση "όλα θα πάνε καλά" και virtual φιλικό χτύπημα στη πλάτη.
Πάντα τέτοια... :2funny:
 

chainsaw

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2008
Μηνύματα
388
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Φιλε αμα δεν εχεις περασει μεσα απο μια κατασταση μην σχολιαζεις ειναι λιγο αδικο γιατι αυτα τα πραγματα ειναι ασχημα και σου ευχομαι να μην τα γνωρισεις ποτε!!!!
 

yiaramis

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.151
Κριτικές
60
Like
254
Πόντοι
5.525
Πολλούς κοινούς λόγους γιατρέ μου... Θα περίμενα ένα Ψυχίατρο να έχει περισσότερη φαντασία...
Anyway, ειλικρινά τίποτα το προσωπικό, απλώς το φόρουμ χρειάζεται και λίγο πλάκα ακόμα και για σοβαρά θέματα...Στο bourdela.com γράφουμε όχι στο encephalos.gr
 

mimisrok

Νέο Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2008
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
επειδή έχω κάποια εμπειρία επί του θέματος,το πρώτο που πρέπει να ξεκαθαρίσουμε είναι ότι η καταθλιψη,δεν είναι μια απλή φάση,η οποία με τον καιρό θα περάσει,αλλά είναι μια κανονική πάθηση,η οποία στις περισσότερες περιπτωσεις χρειάζεται φαρμακευτική αντιμετώπιση.Ένα από τα πιο συνηθισμένα συμπτώματα της κατάθλιψης είναι η εμμονή με την αυτοκτονία,και προτού σκεφτείτε ότι είναι υπερβολικό ή αυτοί που αυτοκτονούν είναι οι πολύ βαριές περιπτώσεις,θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι κάθε 3 δευτερόλεπτα,κάποιος άνθρωπος αυτοκτονεί στον πλανήτη μας.Είναι πολύ πιο σοβαρά τα πράγματα από ότι θέλουμε να πιστεύουμε.Εξάλλου όσες συμβουλές και αν έχουμε να δώσουμε,δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει ο άλλος μέσα στο κεφάλι του και τι σκέψεις κάνει.Ο μοναδικός αρμόδιος για το θέμα είναι ο ψυχίατρος.ο ψυχολόγος μας μπορεί να μασ βοηθησει  μόνο στην  περίοδο αποθεραπείας,όπου πρωταρχικό ρόλο παίζει η επαναδιοργάνωση της προσωπικης ζωής του ασθενούς.
Οσον αφορά τα αντικαταθλιπτικά,είναι μεγάλος μύθος ότι εθίζεσαι κ ότι γίνεσαι πρεζόνι.Τα αντικαταθλιπτικά μπορείς να τα αγόράσεις ελευθερα απο το φαρμακείο,ακόμα και χωρίς συνταγή γιατρού,σε αντιθεση με τα ηρεμιστικά και τα σχετικά,στα οπία όντως εθίζεσαι κ τα παιρνεις μόνο με ειδική συνταγή.Δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο αρνητικοί απέναντι στα αντικαταθλιπτικά,γιατί στην ουσία η δράση του,δεν έχει καμία σχέση με τα κλισέ "το ΄χαπι της χαράς" ή ότι σ εκάνει άλλο ανθρωπο.Απλά σε βοηθάει να ξεκολλήσεις απο τις "εμμονές" σου,και σε βοηθαει να προχωρήσεις σιγά σιγά.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Χμ.........το διλλημα ψυχιατρος ή ψυχολογος ειναι περιεργο......για το εαν και κατα ποσον χρειαζεται βοηθεια δε θα σχολιασω.......το απαντησαν αλλα αξια μελη (βασικα τον γουορ εννοω χαχαχαχα) ο καθενας αντιμετωπιζει τα ιδια γεγονοτα με διαφορετικο τροπο οποτε το αν χριζει ψυχοθεραπευτικης παρεμβασης ή οχι δεν ειναι θεμα αναμιξης κανενος αλλου παρα μονο του πασχοντος......και εφοσον ο ιδιος το πιστευει τοτε καλα κανει και το θελει......


οι ψυχολογοι στην ελλαδα κατα την αποψη μου ειναι λιγο παγιδα.....δε μπορεις να εισαι σιγουρος αν ειναι κλινικος ψυχολογος ή οχι ο αλλος......εχω συνεργαστει με ψυχολογους που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες και αναλλαμβανουν ευθυνες οι οποιες μπορουν να αποβουν τραγικες εαν το ατομο τους λαβει σοβαρα υποψην τους......επομενως....ειναι κλινικος ο ψυχολογος? εχει μετεκπαιδευτει στην ψυχαναλυση? ο ψυχιατρος το ιδιο....εχει κανει ψυχαναλυση?

ο ψυχολογος δε μπορει να κανει ψυχαναλυση ουτε και ο ψυχιατρος......στο εξωτερικο συνηθως τα ατομα που πασχουν απο καταθλιψη ξεκινανε κανοντας ψυχαναλυση......οποιος γραφει οτι ο ψυχαναλυτης δε μπορει να "διαγνωσει" καταθλιψη ή δεν εχει ιδεα ή ειναι ψυχιατρος (ειναι γνωστη η κοντρα τους) 

το θεμα ειναι βεβαια (οπως ειπε ο γουορ) οτι πρεπει να συνεργαζονται αυτες οι ειδικοτητες.....κατα την αποψη μου το καλυτερο ειναι να υπαρχει ψυχιατρος με μετεκπαιδευση στην ψυχαναλυση......

αλλα στην ελλαδα ολοι ειναι λαμογια.......δηλωνουν ψυχαναλυτες εχοντας παρακολουθησει κατι σεμιναρια του κωλου μιας και η ψυχαναλυση ακομα δεν ειναι αναγνωρισμενη ως κλαδος στο ελλαδισταν....και παιρνουν κοσμακη στο λαιμο τους........το εχω ζησει πολυ στο πετσι μου......


αποψη μου ειναι να ξεκινησει ψυχαναλυση ή καποιας μορφης ενναλακτικη ψυχοθεραπεια οπως χοροθεραπεια, δραματοθεραπεια, μουσικοθεραπεια, παιγνιοθεραπεια.......ειναι εξισου αποτελεσματικες μεθοδοι και το λεω αυτο μιας και τις ζω απο μεσα :)
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
κουιζ: μετρηστε ποσες φορες εχω γραψει τη λεξη ψυχαναλυση στο ποστ :2funny:
 

MAYIA

Call-Girl
Εγγρ.
9 Απρ 2009
Μηνύματα
139
Like
1
Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας και συντομα θα εχω και το πτυχίο μου, οπότε άνοιξα αυτο το θέμα για να μπορούμε να γράφουμε για θέματα ψυχολογίας και να είμαι και εγώ εδώ για να σας βοηθαω σε οτι χρειαστείτε με τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου λογω του ότι ήδη κανω συνεδρίες.
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.284
Κριτικές
96
Like
11.181
Πόντοι
17.885
Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας και συντομα θα εχω και το πτυχίο μου, οπότε άνοιξα αυτο το θέμα για να μπορούμε να γράφουμε για θέματα ψυχολογίας και να είμαι και εγώ εδώ για να σας βοηθαω σε οτι χρειαστείτε με τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου λογω του ότι ήδη κανω συνεδρίες.

στα 100 γιούρια χρεώνεις και ψυχανάλυση??  :idiot: :idiot:  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom