Νέα

Ψηφοφορία για τους 10 καλύτερους Έλληνες ηθοποιούς όλων των εποχών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 84
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
ΧΑρι κλυν - Λαζοπουλος - Καρακατσανης - Ηλιας Λογοθετης ..
 

μαρουλιας

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2007
Μηνύματα
5.452
Κριτικές
1
Like
93
Πόντοι
66
Σεργιανόπουλος και πάλι Σεργιανόπουλος!!!!
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.470
Κριτικές
61
Like
42.673
Πόντοι
22.785
Αυλωνιτης ρε παιδια κ παλι Αυλωνιτης........μακραν.
 

μαρουλιας

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2007
Μηνύματα
5.452
Κριτικές
1
Like
93
Πόντοι
66
Επιμένω ο Σεργιανόπουλος ιδιαίτερα όταν δεν ήξερε που βρισκόταν λογω κοκαίνης!!!
 
OP
OP
A

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
ο μεγιστος θανασης!!!!!
 
OP
OP
A

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
Ο τεραστιος!![youtube=425,350]2YhCEMteqeI[/youtube]
 

ach

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2005
Μηνύματα
96
Κριτικές
8
Like
86
Πόντοι
0
ψηφίζω Θανάση με χιλια!!!! Οσον αφορά τους νεότερους Μπέζος.Αλλά σαν τον Θανάση κανένας....
 

Επισκέπτης
Κατρακης , Διαμαντοπουλος , Μιχαλακοπουλος , Μοσχιδης , Λαζοπουλος  , Καρακατσανης , Μακρης , Αυλωνιτης , Καφετζοπουλος , Λογοθετης !... με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ , η επιλογη !
 
OP
OP
A

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
:)[youtube=425,350]D6g7V6fkpWM[/youtube]
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.449
Κριτικές
5
Like
478
Πόντοι
36
Λογοθετίδης, Αυλωνίτης, Κωνσταντάρας, Σταυρίδης, Φωτόπουλος, Ρίζος, Γκιωνάκης, Βέγγος, Πιατάς, Φιλιππίδης.
 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Πολυ καλα τα εγραψες franceso για τους Παπαμιχαηλ,Μπαρκουλη. Πολυ σημαντικοι θεατρικοι ηθοποιοι της γεννιας τους. Εγω, απο παλιους προτιμω Βεγγο,Ηλιοπουλο,Διαμαντοπουλο. Απο νεους (που τους θεωρω κλασεις καλυτερους), επιλεγω Καταλειφο,Κεντρο,Ρετσο και προσφατως Λιτση. Σιγουρα εχω ξεχασει αρκετους που μου αρεσουν.                                                     
Υ.Γ. Απο τους πιο εμπορικους, ο Μαρκουλακης στα πρωτα του βηματα γαμαγε κι εδερνε. Κατοπιν, μαλακιστηκε ασυστολως (τουλαχιστον οσον αφορα τις επιλογες του). Κριμα...
 

chrisPritt

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2020
Μηνύματα
12
Like
11
Πόντοι
0
Ελα παιδια, ξεκαθαρα ο καλυτερος ελληνας ηθοποιος ειναι ο σεργιανοπουλος. Ειχε κατι που εκανε με την μια τον ρολο δικο του. Η χροια της φωνης του ηταν παντα αψογη, σταθερη. Μπορουσε να κανει αυτο που θεωρω πιο σημαντικο απο ολα στην υποκριτικη. Εδειχνε μεσω ματιων απευθειας ολα του τα συναισθηματα. Κατα την γνωμη μου, απο τοτε που πεθανε, πιστευω πως δεν εχουμε ξαναδει τοσο καλο ηθοποιο στην ελλαδα.
PS. Δεν με νοιαζει που ηταν ναρκο. Για κατι τετοια, να κατηγορουμε την κοινωνια, οχι το ατομο.
 

John.Greek

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
2.553
Κριτικές
38
Like
2.446
Πόντοι
2.606
πεθαμένοι :
MΟΥΣΤΑΚΑΣ
ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ
ΒΕΓΓΟΣ
ΚΑΤΡΑΚΗΣ
ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ
ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ
ΒΑΝΔΗΣ
ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ
ΒΟΥΤΣΑΣ
:respect: Η σπουδαιότερη 10άδα Ελλήνων (ανδρών) ηθοποιών, που δεν βρίσκονται στη ζωή.
 

Συνημμένα

  • diamant_44.jpg
    diamant_44.jpg
    83,3 KB · Εμφανίσεις: 39
  • nikos-stauridis-apotixies-prota-xronia-karieras-apopeira-dosei-telos.jpeg
    nikos-stauridis-apotixies-prota-xronia-karieras-apopeira-dosei-telos.jpeg
    90,3 KB · Εμφανίσεις: 41
  • titos-vandis-kentriki1.jpg
    titos-vandis-kentriki1.jpg
    54,4 KB · Εμφανίσεις: 35
  • κατάλογος.jpg
    κατάλογος.jpg
    8,1 KB · Εμφανίσεις: 40

yma

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2006
Μηνύματα
150
Like
133
Πόντοι
1
Από κωμικούς Θανάσης Βέγγος. Σε ρόλους δράσης Νίκος Κούρκουλος.
 

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.264
Κριτικές
9
Like
8.114
Πόντοι
2.036
Ξεκινάω ανάποδα. Σε καμμία περίπτωση δεν θα έβαζα την Μελίνα ,Μερκούρη. Κάκιστη ηθοποιός. Το ίδιο ισχύει και για την Αλίκη Βουγιουκλάκη. Όταν έχεις βγάλει Κατίνα Παξινού, Θεοχάρη Κυβέλη και Ειρήνη Παπά, δεν γίνεται να μπαίνουν στην κουβέντα οι προηγούμενες δύο. Δέσπω Διαμαντίδου, επίσης μεγάλη ηθοποιός. Ελένη Ζαφειρίου, από τις κορυφαίες. Υπάρχουν και άλλες αλλά καμμία από τις νεότερες. Πλήρες έλλειμμα υποκριτικού ταλέντου εδώ και 30 χρόνια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Θα ήταν καλό να γίνει πρώτα ένας διαχωρισμός ανάμεσα στους λ.χ. συμπαθέστερους, δημοφιλέστερους, κλπ.
από τους "σπουδαιότερους" ή "καλύτερους" ηθοποιούς. Και αυτό, γιατί θα πρέπει να υπάρχει ένας προσδιορισμός
και κριτήριο για το τι εννοούμε "καλύτερος". "Καλύτερος" με ποιούς όρους δήλαδή; Διότι η λαοφιλία ή η συμπάθεια
δεν καθιστούν απαραίτητα και έναν ηθοποιό "σπουδαίο".
Σπουδαίος (και άρα καλύτερος) είναι ένας ηθοποιός που έχει τη σωστή υποδομή και "καλοκουρδισμένα" όλα τα εκφραστικά του μέσα
για να ερμηνεύσει επάξια κάθε ρόλο που θα του δοθεί. Λίγοι νομίζω από τους ηθοποιούς που αναφέρθηκαν θα μπορούσαν πραγματικά να
ανταποκριθούν σε κάτι τέτοιο, ενώ άλλοι (λαοφιλείς και συμπαθείς κατά τ' άλλα) μάλλον απέχουν πάρα πολύ από αυτή τη δυνατότητα.
Άλλο πράγμα ο λαϊκός διασκεδαστής και ο διεκπεραιωτής σεναρίων,και άλλο πράγμα ο πραγματικός ηθοποιός.
Οπότε, καλύτερα μάλλον να γίνει πρώτα αυτός ο βασικός διαχωρισμός, για να έχει νόημα το νήμα.

 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736
Νομίζω ότι πρώτος πρέπει να είναι πάντα ανεξαρτήτως κατηγορίας ο Ανδρέας Παπανδρέου

 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736
Θα ήταν καλό να γίνει πρώτα ένας διαχωρισμός ανάμεσα στους λ.χ. συμπαθέστερους, δημοφιλέστερους, κλπ.
από τους "σπουδαιότερους" ή "καλύτερους" ηθοποιούς. Και αυτό, γιατί θα πρέπει να υπάρχει ένας προσδιορισμός
και κριτήριο για το τι εννοούμε "καλύτερος". "Καλύτερος" με ποιούς όρους δήλαδή; Διότι η λαοφιλία ή η συμπάθεια
δεν καθιστούν απαραίτητα και έναν ηθοποιό "σπουδαίο".
Σπουδαίος (και άρα καλύτερος) είναι ένας ηθοποιός που έχει τη σωστή υποδομή και "καλοκουρδισμένα" όλα τα εκφραστικά του μέσα
για να ερμηνεύσει επάξια κάθε ρόλο που θα του δοθεί. Λίγοι νομίζω από τους ηθοποιούς που αναφέρθηκαν θα μπορούσαν πραγματικά να
ανταποκριθούν σε κάτι τέτοιο, ενώ άλλοι (λαοφιλείς και συμπαθείς κατά τ' άλλα) μάλλον απέχουν πάρα πολύ από αυτή τη δυνατότητα.
Άλλο πράγμα ο λαϊκός διασκεδαστής και ο διεκπεραιωτής σεναρίων,και άλλο πράγμα ο πραγματικός ηθοποιός.
Οπότε, καλύτερα μάλλον να γίνει πρώτα αυτός ο βασικός διαχωρισμός, για να έχει νόημα το νήμα.

Έχει δίκιο ο κύριος Popov. Βλέπουμε λίστες εδώ "Αλέξης Μινωτής" και μετά "Σωτήρης Μουστάκας". Και οι δύο πρέπει να βρίσκονται εδώ άλλα σε διαφορετικές κατηγορίες
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Θα ήταν καλό να γίνει πρώτα ένας διαχωρισμός ανάμεσα στους λ.χ. συμπαθέστερους, δημοφιλέστερους, κλπ.
από τους "σπουδαιότερους" ή "καλύτερους" ηθοποιούς. Και αυτό, γιατί θα πρέπει να υπάρχει ένας προσδιορισμός
και κριτήριο για το τι εννοούμε "καλύτερος". "Καλύτερος" με ποιούς όρους δήλαδή; Διότι η λαοφιλία ή η συμπάθεια
δεν καθιστούν απαραίτητα και έναν ηθοποιό "σπουδαίο".
Σπουδαίος (και άρα καλύτερος) είναι ένας ηθοποιός που έχει τη σωστή υποδομή και "καλοκουρδισμένα" όλα τα εκφραστικά του μέσα
για να ερμηνεύσει επάξια κάθε ρόλο που θα του δοθεί. Λίγοι νομίζω από τους ηθοποιούς που αναφέρθηκαν θα μπορούσαν πραγματικά να
ανταποκριθούν σε κάτι τέτοιο, ενώ άλλοι (λαοφιλείς και συμπαθείς κατά τ' άλλα) μάλλον απέχουν πάρα πολύ από αυτή τη δυνατότητα.
Άλλο πράγμα ο λαϊκός διασκεδαστής και ο διεκπεραιωτής σεναρίων,και άλλο πράγμα ο πραγματικός ηθοποιός.
Οπότε, καλύτερα μάλλον να γίνει πρώτα αυτός ο βασικός διαχωρισμός, για να έχει νόημα το νήμα.

Έχει δίκιο ο κύριος Popov. Βλέπουμε λίστες εδώ "Αλέξης Μινωτής" και μετά "Σωτήρης Μουστάκας". Και οι δύο πρέπει να βρίσκονται εδώ άλλα σε διαφορετικές κατηγορίες

Ως προς τον Σωτήρη Μουστάκα, ας μου επιτρέψετε να διαφωνώ. Τον θεωρώ σπουδαίο ηθοποιό με μεγάλες ερμηνευτικές δυνατότητες.
Αντιθέτως, δεν θα έλεγα το ίδιο για άλλους δημοφιλείς και αγαπητούς, κατά τ' άλλα, ηθοποιούς, όπως, π.χ. Αυλωνίτη ή Φωτόπουλο,
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736
Θα ήταν καλό να γίνει πρώτα ένας διαχωρισμός ανάμεσα στους λ.χ. συμπαθέστερους, δημοφιλέστερους, κλπ.
από τους "σπουδαιότερους" ή "καλύτερους" ηθοποιούς. Και αυτό, γιατί θα πρέπει να υπάρχει ένας προσδιορισμός
και κριτήριο για το τι εννοούμε "καλύτερος". "Καλύτερος" με ποιούς όρους δήλαδή; Διότι η λαοφιλία ή η συμπάθεια
δεν καθιστούν απαραίτητα και έναν ηθοποιό "σπουδαίο".
Σπουδαίος (και άρα καλύτερος) είναι ένας ηθοποιός που έχει τη σωστή υποδομή και "καλοκουρδισμένα" όλα τα εκφραστικά του μέσα
για να ερμηνεύσει επάξια κάθε ρόλο που θα του δοθεί. Λίγοι νομίζω από τους ηθοποιούς που αναφέρθηκαν θα μπορούσαν πραγματικά να
ανταποκριθούν σε κάτι τέτοιο, ενώ άλλοι (λαοφιλείς και συμπαθείς κατά τ' άλλα) μάλλον απέχουν πάρα πολύ από αυτή τη δυνατότητα.
Άλλο πράγμα ο λαϊκός διασκεδαστής και ο διεκπεραιωτής σεναρίων,και άλλο πράγμα ο πραγματικός ηθοποιός.
Οπότε, καλύτερα μάλλον να γίνει πρώτα αυτός ο βασικός διαχωρισμός, για να έχει νόημα το νήμα.

Έχει δίκιο ο κύριος Popov. Βλέπουμε λίστες εδώ "Αλέξης Μινωτής" και μετά "Σωτήρης Μουστάκας". Και οι δύο πρέπει να βρίσκονται εδώ άλλα σε διαφορετικές κατηγορίες

Ως προς τον Σωτήρη Μουστάκα, ας μου επιτρέψετε να διαφωνώ. Τον θεωρώ σπουδαίο ηθοποιό με μεγάλες ερμηνευτικές δυνατότητες.
Αντιθέτως, δεν θα έλεγα το ίδιο για άλλους δημοφιλείς και αγαπητούς, κατά τ' άλλα, ηθοποιούς, όπως, π.χ. Αυλωνίτη ή Φωτόπουλο,

Συμφωνώ. Σε καμμία περίπτωση δεν υποβίβασα τον Μουστάκα συγκρινοντάς τον με τον Μινωτή. Απλά κάποιοι ηθοποιοί προσπάθησαν - υποστήριξαν την "θεατρικότητα" στις ερμηνείες τους και κάποιοι άλλοι προσάρμοσαν την υποκριτική τους με σκοπό να είναι πιο λαοφιλείς και προσιτοί. Να προσθέσω εδώ ότι έχω τεράστιο θαυμασμό για τον Λογοθετίδη - ο οποίος νομίζω κατάφερε να ισορροπήσει τα δύο παραπάνω χαρακτηριστικά - θεατρικότητα με προσιτό "λαϊκό" παίξιμο.

Να αναφέρω εδώ επίσης ότι η γιαγιά μου εργαζόταν στο Εθνικό Θέατρο και έτσι σαν μικρό παιδάκι δευτέρας και τρίτης γυμνασίου έχω βρεθεί σε αρκετές - δυστυχώς όχι πολλές - παραστάσεις στο Εθνικό αλλά και στην Επίδαυρο (ταξίδευα με το ωραίο πουλμανάκι που έγραφε στο πλάϊ "Εθνικό Θέατρο"). Το αναφέρω γιατί εκεί στα παρασκήνια και στα καμαρίνια είδα την διαφορά του "θεατράνθρωπου" σε σχέση με τον ηθοποιό
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom