Νέα

Προσωπική άποψη για ξένες σειρές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tesla82
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 282K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.656
Like
5.947
Πόντοι
1.406

DickWinters

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2022
Μηνύματα
389
Like
968
Πόντοι
81
ε κατι λιγα στοιχεια εχει ,αλλα σε σχεση με το woke fest που ειναι αλλες σειρες κ ταινιες μια χαρα ειναι
Ρε που εχουμε μπλέξει. Θα δοκιμάσω πάντως, μόνο και μόνο γιατί λενε ότι μοιάζει με το Homeland
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.656
Like
5.947
Πόντοι
1.406
Ρε που εχουμε μπλέξει. Θα δοκιμάσω πάντως, μόνο και μόνο γιατί λενε ότι μοιάζει με το Homeland
δεν πολυμοιαζουν,ναι μεν με πρακτορες εχουν να κανουν και τα 2,αλλα αλλο στυλ αυτο,πολυ πιο χιουμοριστικο
 

DickWinters

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2022
Μηνύματα
389
Like
968
Πόντοι
81
δεν πολυμοιαζουν,ναι μεν με πρακτορες εχουν να κανουν και τα 2,αλλα αλλο στυλ αυτο,πολυ πιο χιουμοριστικο
Θα ρίξω ενα βλεφαρο όπως και να χει

Δε βγαίνει και το Masters of the Air (= Band of Brothers 3) να ανασάνουμε λίγο. Καθυστέρηση στην καθυστέρηση. Λογικά θα είναι η τελευταία μη woke σειρά :cry:
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
HIJACK

Σε ένα αεροπλάνο που εκτελεί την πτήση από Ντουμπάι στο Λονδίνο, εκδηλώνεται αεροπειρατεία.
Ενας επιτυχημένος διαπραγματευτής επιχειρηματικών συμφωνιών, προσπαθεί να σώσει επιβάτες και πλήρωμα.
7ωρη πτήση, 7 επεισόδια. Πρωταγωνιστής ο Idris Elba. Έχουν παιχτεί τα 2 πρώτα επεισόδια, προσωπικά μου κέρδισε το ενδιαφέρον.

 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.656
Like
5.947
Πόντοι
1.406

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.145
Like
50.878
Πόντοι
12.756
Το fubar δεν είναι καλό και στο λέω εγώ που είμαι από παιδί ο μεγαλύτερος φαν του αρνι... το έχει ξανακάνει το ίδιο πράμα στα αληθινά ψέμματα η σειρά είναι αρκετά χαμηλού επιπέδου μέτρια στη καλύτερη από την άλλη η σειρά του σταλονε είναι καλύτερη απλά και μόνο λόγω θέματος το οποίο είναι πιο σοβαρό άρα αυτόματα αλλάζει η σύγκριση, ο αρνι κάνει ελαφριά actionκωμωδια ενώ ο σταλονε γκάνγκστερικο οπότε αυτόματα διαλέγεις το πιο σοβαρό
οντως η σειρα ειναι οπως τα λες και δεν συγκρινεται με του Σλαι αλλα βλεπεται ευχαριστα...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Από σειρές το νετφλιξ κατά 90% εχει γεμίσει σαβούρα που απλα βλεπεις την ίδια σειρά με μόνη διαφορά το genre και τη χώρα προέλευσης

Παρολαυτα αν δεν έχετε δει το dark που είναι η καλύτερη σειρά scifi, ψαγμένο εγκεφαλικό φιλοσοφικό όπως όλα τα νοήμων έργα μυθοπλασια η σινεμά του είδους

Από εκεί και πέρα ανάλαφρα κωμικά με νοσταλγία το cobra kai

Άλλες καλές σειρές από νετφλιξ
Το stranger things και το mind hunter

Σε κωμωδίες αν δεν έχετε δει Seinfeld δεν έχετε δει κωμωδία και τι σημαίνει σουρεαλιστικη κωμωδία
Ελάχιστα πιο κάτω το office με τον στηβ καρελ

Όλα αυτα πολύ πρόχειρα που σας είπα είναι τα βασικά

απο αλλες πλατφορμες συμπαθητικο το νεο του σταλονε tulsa king στο cosmote tv και για τους φαν των ζομπου η συνεχεια του walking dead το dead city
Ξεκίνησα και εγώ το Dead City, ωραίο φαίνεται.

Επίσης ξεκίνησε η 3η σεζόν του Witcher!
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Κοίτα, έχει εμφανή σημάδια βιασύνης / χαμηλού budget και μάλλον και κακό γράψιμο γιατί προσπαθούν να το κάνουν να πιάσει όσο ποιο ευρύ κοινό γίνεται, ωραίο concept μέτρια προς κακή υλοποίηση.
το σεναριο ειναι λιγο τσαπατσουλιά αλλα ουτε χαμηλο budget εχει, ουτε τα σκηνικα μεσα στο bunker ειναι ασχημα. Οι ηθοποιοι τουλαχιστον ειναι τιμιοι.

προφανώς αυτό είναι το "plot twist" , πολύ προβλέψιμο θα έλεγα.
τωρα που τελειωσε η πρωτη σεζον εισαι σιγουρος οτι ειναι "πολυ προβλεψιμο"; :tooth:

Γενικα ειναι βασισμενο σε τριλογια βιβλιων οποτε οποιος δεν εχει σκοπο να το τελειωσει μπορει να διαβασει καποια περιληψη της συνεχειας. Εμενα δεν με χαλασε τοσο, τα πρωτα επεισοδια ηταν λιγο για το πεος αλλα στα τελευταια εγινε ενδιαφερον.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Παντως παρατηρω οτι οι περισσοτερες σειρες του AppleTV κινουνται στη μετριοτητα.
Ειναι μεγαλος ο ανταγωνισμος και οι σοβαροι σκηνοθετες/συνεργατες προς το παρον μαλλον προτιμουν συμβολαια με τις αλλες εταιρειες.

Apple πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη (3 τριλιον εφτασες) αν θες να παιξεις στα ισια με disney netflix hbo κτλ, μας εχουν ταραξει που μας εχουν ταραξει ολοι μαζικα στα remake παλαιων επιτυχιων, τουλαχιστον φορτωστε φραγκα να δουμε καλα σκηνικα και καλες σκηνοθεσιες :coffee:
 

Mpooumpoukos

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Νοε 2022
Μηνύματα
583
Κριτικές
19
Like
5.836
Πόντοι
2.036
Το Shield είναι από πριν 15-20 χρόνια τυπε.
Παίζει ρόλο ? Αν είσαι από 25++ βλέπεται άνετα, όπως και το αντίστοιχο αλλά ανώτερο The Wire.
το σεναριο ειναι λιγο τσαπατσουλιά αλλα ουτε χαμηλο budget εχει, ουτε τα σκηνικα μεσα στο bunker ειναι ασχημα. Οι ηθοποιοι τουλαχιστον ειναι τιμιοι.


τωρα που τελειωσε η πρωτη σεζον εισαι σιγουρος οτι ειναι "πολυ προβλεψιμο"; :tooth:

Γενικα ειναι βασισμενο σε τριλογια βιβλιων οποτε οποιος δεν εχει σκοπο να το τελειωσει μπορει να διαβασει καποια περιληψη της συνεχειας. Εμενα δεν με χαλασε τοσο, τα πρωτα επεισοδια ηταν λιγο για το πεος αλλα στα τελευταια εγινε ενδιαφερον.
Το παράτησα ρε, στο 3ο επ. νομίζω, θα δώ μπας και το bingαρω κάποια στιγμή αλλά δεν νομίζω.
Παντως παρατηρω οτι οι περισσοτερες σειρες του AppleTV κινουνται στη μετριοτητα.
Ειναι μεγαλος ο ανταγωνισμος και οι σοβαροι σκηνοθετες/συνεργατες προς το παρον μαλλον προτιμουν συμβολαια με τις αλλες εταιρειες.

Apple πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη (3 τριλιον εφτασες) αν θες να παιξεις στα ισια με disney netflix hbo κτλ, μας εχουν ταραξει που μας εχουν ταραξει ολοι μαζικα στα remake παλαιων επιτυχιων, τουλαχιστον φορτωστε φραγκα να δουμε καλα σκηνικα και καλες σκηνοθεσιες :coffee:
Ε, το Foundation s1 ήταν τρομερό σε όλα, αλλά γενικά ναι θέλει μία βελτίωση.

Γενικά τελευταία ίσως και λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω υπομονή να "δοκιμάζω" σειρές, αυτό που πιστεύω βελτιώνεται αντί να φθίνει είναι το From και ίσως και το Yellowjackets.
Που θα βρούμε καμιά σειρά τύπου Entourage ρεεεε, και καλή σειρά και τίγκα στις μουνάρες ...
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Το παράτησα ρε, στο 3ο επ. νομίζω, θα δώ μπας και το bingαρω κάποια στιγμή αλλά δεν νομίζω.
ε τα πρωτα ειναι μαπες, πιο πολυ να σε βαλουν στο κλιμα για να μην εχεις 200 αποριες στην συνεχεια.
τα τελευταια 3-4 τα bingαρεις σιγουρα, θα εχεις περιεργεια να δεις τι γινεται.

Γενικα τετοιες σειρες στις οποιες υπαρχει καποιο μελλοντικο καθεστως ή τελος παντων καποιο αλλο universe, καλο ειναι να υπαρχει ενα πρωτο επεισοδιο pilot να σε βαζει στο κλιμα χωρις να χρειαζεται να αναλωθει σε αχρηστο τηλεοπτικο χρονο κατα την διαρκεια της σεζον για να σου εξηγησει τι και πως.

Παντως δεν παλευεται να βλεπεις σειρες 1 επεισοδιο καθε βδομαδα, και εγω περιμενα να τελειωσει η σεζον για να το αρχισω. Τι να κλασουν 45 λεπτα καθε Δευτερα πχ, μεχρι να τελειωσει η βδομαδα θα χεις βαρεθει, δηλαδη θα δεις το πρωτο επεισοδιο Μαρτιο και το τελευταιο Ιουνιο, αντε θυμησου καποια σημαντικη λεπτομερεια πριν 3 μηνες :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom