Νέα

Προσωπική άποψη για ξένες σειρές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tesla82
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 282K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
δεν ξερω αν εχω ξαναγραψει για αυτο, τελειωσα την δευτερη σεζον απο το σερβικο (ή κροατικο;;) senke nad balkanom ("συννεφα/σκιες πανω απτα βαλκανια" ή "μαυρος ηλιος")

Για βαλκανικη low budget παραγωγη εγω το γουσταρα, το ειδα με αγγλικους υποτιτλους δεν ξερω αν το εχει μεταφρασει με ελληνικους κανενας, γενικα ειναι ενα μιξ απο peaky blinders (συμμοριες 1920-1930), και αστυνομικο θριλερακι τυπου "ετερος εγω". Ειναι πολυγλωσσο και διαδραματιζεται σε πολλα μερη των βαλκανιων (βελιγραδι, σκοπια κτλ).

Οι θανατοι ειναι με το κιλο, αλητειες, πολιτικα σκανδαλα, ναζι, καποια μουνακια ειναι ομορφα και εννοειται γδυνονται, ματια ερμητικα κλειστα vibes, πολυ τσιγαρο, πολυ αλκοολ και λιγα ντραγκς (ειπαμε peaky blinders στυλ), οι πρωταγωνιστες ειναι συμπαθητικες φατσες αλλα οταν δεν μιλας την γλωσσα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τις ερμηνειες, η μουσικη καλη αν και επαναλαμβανομενη.

Δεν ειναι για χορταση, εγω τουλαχιστον την δευτερη σεζον δεν την ειδα μονοκοπανια καποια κυριακη ως συνηθως, αλλα 1-2 επεισοδια ανα ημερα. Οποιος γουσταρει τετοιου ειδους σκηνικα ας του ριξει ενα βλεφαρο, στο imdb γραφει καλα αλλα οι βαθμολογιες ειναι λογικα απο σερβους και λοιπους θεατες (κροατες πχ), οποτε δεν ειναι αντικειμενικες.

:hi:
 

sexwizard

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2017
Μηνύματα
95
Like
123
Πόντοι
0
τυπε οι seeders παντα εδιναν μεγιστη ταχυτητα στα 100mbps που εχει στην καλυτερη των περιπτωσεων ο ελληνας.
μην λετε τρελες, απλα χρησιμοποιειτε λαθος σαιτς. Τορρεντ γκαλαξυ σφεντονα τα παει ολα, τι ψαχνεις και δεν το βρηκες;
1665500855765.png
Παλιές σειρές κυρίως. Στις νέες no problem. Πχ poltergeist the legacy.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Παλιές σειρές κυρίως. Στις νέες no problem. Πχ poltergeist the legacy.
ε καλα ρε τυπε αυτο δεν το ξερει ουτε η μανα του.
Αμα δεν εχει εστω και μικρη απηχηση δεν θα ανεβει ουτε σε τορρεντς ουτε να το δεις ονλαιν.
αλλα ακομα και αυτο που γραφεις υπαρχει παντως, απλα θα αργησει να κατεβει.
25 χρονια περασαν, ας περιμενεις αλλη μια βδομαδα :tooth:
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305

Babylon Berlin

O 4oς κύκλος μας μεταφέρει στις αρχές της δεκαετίας του '30, με τη Γερμανία να οδηγείται στο χάος .
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305

SAS Rogue Heroes

Σειρά 6 επεισοδίων, βασίζεται στο βιβλίο του Ben Macintyre .
Δράση, παρασκήνια, χιούμορ. Σε μερικά σημεία σου αφήνει την εντύπωση πώς "καθυστερεί" και σε άλλα πώς "τρέχει"..
Αρκετά καλές ερμηνείες.

 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556

Shantaram​


Έχουν παιχτεί 5 επεισόδια από τα 12. Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο, με ωραίες ερμηνείες και ροή που δεν βαριέσαι ούτε λεπτό, ακόμα και σε διαλόγους που το "φιλοσοφούν" ελαφρώς
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.521
Like
3.826
Πόντοι
456

Rocco Schiavone​

Ωραια αστυνομικη σειρα χωρις ατελειωτα πιστολιδια ,ηθικογραφιες και λειπες παπαριες.
Καλογυρισμενη σε ενα υπεροχο φυσικο σκηνικο (καπου στις αλπεις) με γαματους 2ους ηθοποιους και ο πρωταγωνιστης αστυνομικος (Ροκο Σκιαβονε) θα ηταν σιγουρα μελος του μπου :rockon: αν ηταν πραγματικος χαρακτηρας.
Το σεναριο σε ορισμενα επεισοδια ειναι λιγο αρπακολατζιδικο αλλα σε ανεκτα επιπεδα.
Εγω το βρηκα στο on demand της νοβα αλλα φανταζομαι θα υπαρχει και σε τορεντ.
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305

The Recruit


Ένας νεαρός δικηγόρος στρατολογείται από τη CIA και στην πρώτη του υπόθεση, πρέπει να αντιμετωπίσει
μια πρώην πράκτορα που απειλεί να αποκαλύψει μυστικά της υπηρεσίας.
8 επεισόδια, γρήγορος ρυθμός, δράση, χιούμορ . Βλέπεται πολύ ευχάριστα.

 

diegito007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2022
Μηνύματα
369
Like
2.452
Πόντοι
441
The bad guy ιταλική σειρά, πολύ καλή
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
409
Κριτικές
5
Like
1.343
Πόντοι
481
ξεκινισα να βλεπω το tulsa king, εχει λιγο περιπετεια μαλιστα καποιες παραστασεις φερνουν γελιο, αξιζει!
To ξεκίνησα κι εγώ αυτό. Ο Σταλόνε μου αρέσει γενικά και έχει κάνει άλματα σαν ηθοποιός. Εδώ είναι σε φόρμα. Δεν είναι και τίποτα φοβερό, αλλά έχει ενδιαφέρον και βλέπεται ευχάριστα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dskoul

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
409
Κριτικές
5
Like
1.343
Πόντοι
481
Επίσης πολύ κατώτερη των προσδοκιών η σειρά του Showtime "Escape to Dannemora" σε σκηνοθεσία του Μπεν Στιλερ, με Μπενίτσιο Ντελ Τόρο, Πατρίτσια Αρκέτ, Πωλ Ντάνο. Βασισμένη σε αληθινή ιστορία. Εχει κάποιες ενδιαφέρουσες στιγμές, αλλά σε γενικές γραμμές δε μου άρεσε. Πολύ τραβηγμένο σε διάρκεια με πολλές ανούσιες σκηνές άνευ λόγου, ενώ ακόμα και οι ερμηνείες από τόσο καλούς ηθοποιούς δεν είναι και τόσο καλές, γιατί κυρίως το γράψιμο πάσχει.
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
TOTENFRAU

Αυστριακή σειρά στο Νετφλιξ. 6 επεισόδια.
Όταν ο σύζυγός της σκοτώνεται σε τροχαίο, η Brunhilde ψάχνει να βρει αν κρύβεται κάτι παραπάνω πίσω από αυτό.
Δεν είναι κάτι πρωτοποριακό, είναι όμως ξεκούραστο, δεν κάνει κοιλιά, περνάς την ώρα σου ευχάριστα..

 

Satir0s

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2015
Μηνύματα
114
Like
342
Πόντοι
21
Everybody loves Raymond
Αμερικανικη σειρά του 1990 που δείχνει τα βάσανα των παντρεμένων με παιδιά που ζουν δίπλα στα επεμβατικα πεθερικά.

Όπως όλες οι σειρές θέλει μερικά επεισόδια για να μπείτε στο κλίμα γιατί τα αρχικά είναι σαν δοκιμαστικό για να δουν πως το δέχεται το κοινό.
Εχει αρκετό γέλιο και άνετα μπορείς να ταυτιστείς.

Χαλαρά 20λεπτα επεισόδια.

Σειρά νούμερο 2.

Seinfeld πάλι του 1990 πάνω κάτω αλλά με ελεύθερους πρωταγωνιστές που ψάχνονται συνέχεια να βρουν γκόμενες η καλύτερη δουλειά, εντωμεταξύ είναι όλοι παρεα (η σειρά friends από αυτούς έκλεψαν σχεδόν τα πάντα) και κανουν καφρίλες. Έχει πολύ ιδιαίτερους χαρακτήρες που λένε πράγματα που όλοι έχουμε σκεφτεί.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom